Дата документу 07.07.2016
Справа № 334/7361/13-к
Провадження № 1-кп/334/2/16
В И Р О К
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07.07.2016р. Ленінського райсуду м.Запоріжжя у складі:
головуючого - ОСОБА_1 ;
при секретарі - ОСОБА_2 ;
за участю прокурора - ОСОБА_3 ;
адвоката - ОСОБА_4 ;
потерпілої - ОСОБА_5 ;
та її представника - ОСОБА_6 ;
розглянувши у відкритому судовому засіданні кримінальну справу за обвинуваченням:
ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який народився в м.Запоріжжі, українця, одруженого, освіта вища, приватного підприємця, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ; раніше не судимого;
у скоєнні злочину, передбаченого ст.223-2 КК України,
В С Т А Н О В И В:
Обвинувачений ОСОБА_7 , на підставі наказу №027/К від 03.10.2011 року, перебуваючи на посаді директора Товариства з обмеженою відповідальністю фірми «СВІТрєєстр» /ЄДРПОУ 24515246/, яке здійснювало ведення реєстру іменних цінних паперів Закритого Акціонерного Товариства «АЗАРІЯ», будучи посадовою особою, виконуючи організаційно-розпорядчі обов`язки та адміністративно-господарські функції, маючи умисел на порушення порядку ведення реєстру власників іменних цінних паперів ЗАТ «АЗАРІЯ», в період часу з 12.01.2012 року по 20.01.2012 року, знаходячись в приміщенні свого службового кабінету, за адресою: АДРЕСА_2 , порушив порядок ведення реєстру власників іменних цінних паперів вищевказаного емітента - ЗАТ «АЗАРІЯ» при наступних обставинах:
12.01.2012 року ОСОБА_7 , у першій половині доби, знаходячись в офісі, розташованого за адресою: АДРЕСА_2 , з метою незаконного списання іменних акцій ОСОБА_8 , видав наказ №004 від 12.01.2012 року, па підставі якого було розпочато розслідування причин, що призвели до помилки при внесені змін до системи реєстру ЗАТ «АЗАРІЯ» /ЄДРПОУ 22160508/.
20 січня 2012 року ОСОБА_7 у першій половині доби, знаходячись в офісі, за вищевказаною адресою, склав висновок внутрішнього розслідування, проведеного ТОВ фірма «СВІТрєєстр», за фактом виявлення помилок у системі реєстру ЗАТ «АЗАРІЯ» /ЄДРПОУ 22160508/, в якому зазначив завідомо недостовірні відомості.
В результаті чого, договори дарування іменних цінних паперів від 14.06.2006 року та 13.07.2006 року, укладені між ОСОБА_9 та ОСОБА_8 безпідставно визнані нікчемними.
В ході проведення перевірки, ОСОБА_7 не витребував у ОСОБА_8 документи, які підтверджують її право власності на прості іменні акції.
Тобто, ОСОБА_7 провів неповну перевірку та зробив не обгрунтований висновок, що підтверджується результатами перевірки Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку №386-ДН-1-Л від 17.08.2012 року.
Продовжуючи свій злочинний умисел, 20 січня 2012 року, у першій половині доби, ОСОБА_7 , знаходячись в своєму службовому кабінеті, розташованого за адресою: АДРЕСА_2 , використовуючи свій робочий комп`ютер, провів коригувальну операцію №005 від 20 січня 2012 року по списанню іменних акцій у кількості 1114 штук, з особового рахунку №2 ОСОБА_8 та зарахуванню їх на особовий рахунок № НОМЕР_1 емітента ЗАТ «АЗАРІЯ», про що ОСОБА_8 повідомлена не була.
Вищевказані операції проводились за допомогою інтернет-браузера «Мазила», на комп`ютері «Rapcom» №А007, за яким працював ОСОБА_7 , шляхом входу до багатоканальної системи ведення реєстру власників іменних цінних паперів, через команду «Маіn», введення назви групи «Оператор» та паролю користувача «Games», та подальшого відкриття вікна з переліком емітентів, де під №91 міститься емітент ЗАТ «Азарія».
Далі, після відкриття вікна емітента ЗАТ «Азарія», обвинувачений ОСОБА_7 кликнув вікно з назвою «новий запит». Після чого, в графі «вид запиту» ним поставлена позначка №19-«інший трансферт». Потім, ОСОБА_7 в системі реєстру емітента ЗАТ «Азарія» зробив позначку про корегувальну операцію, відмітивши осіб задіяних в операції «Сафонова» та «ЗАТ «Азарія», проставив кількість акцій, задіяних в операції - 1114 штук. Далі, ОСОБА_7 кликнув кнопку по проведенню операції, в результаті проведення якої незаконно списав іменні акції у кількості 1114 штук, з особового рахунку №2 ОСОБА_8 та зарахував їх на особовий рахунок №1 емітента ЗАТ «АЗАРІЯ».
Відповідно до вимог ч.2 п.29 Розділу VII Положення №1000, коригувальна операція, що проводиться реєстроутримувачем самостійно для виправлення допущених помилок у системі реєстру, не повинна призводити до позбавлення прав власності на цінні папери в останнього зареєстрованого в системі реєстру їх власника, якщо наявні в реєстроутримувача документи підтверджують згідно з чинним законодавством право власності цієї особи на вказані цінні папери у зареєстрованій в системі реєстру кількості. Так, зміни вносяться реєстроутримувачем у систему реєстру або за письмовим розпорядженням (згодою) цієї особи, або за рішенням суду.
Згідно до вимог ч.5 п.29 Розділу VII Положення №1000, якщо проведена операція потребує зміни сертифіката, реєстроутримувач за згодою власника здійснює погашення старого та вписує новий сертифікат.
Цей факт зазначається у повідомлені, яке направляється за результатами виконання коригувальної операції. Інформація опубліковується в періодичному виданні ДКЦПФР.
У разі відсутності письмових розпоряджень або звернень від зареєстрованих осіб вищевказані зміни вносяться до системи реєстру за рішенням суду.
Таким чином, ОСОБА_7 користуючись своїми повноваженнями, як реєстратора, вніс завідомо недостовірні зміни до системи реєстру власників іменних цінних паперів, чим заподіяв матеріальні збитки власнику акцій - ОСОБА_8 .
Потерпілою по справі ОСОБА_8 заявлений уточнений цивільний позов в рахунок відшкодування матеріального збитку, а саме: вартість обладнання та інвентаря ЗАТ «АЗАРІЯ» на суму 200000гр., недоотриману заробітну плату за три роки в сумі 94 000гр. та суму морального відшкодування 1000000гр.
Допитаний в судовому засіданні обвинувачений ОСОБА_7 вину в пред`явленому йому звинуваченні не визнав, пояснивши суду, що ним було встановлено неправомірне внесення змін до системи реєстру власників іменних цінних паперів колишнім керівником фірми «СВІТрєєстр», т.я. договори дарування на ім`я ОСОБА_8 , ОСОБА_7 вважав нікчемними, бо вони не були посвідчені нотаріально. Тому, він провів корегувальну операцію та перевів акції на емітента ЗАТ «АЗАРІЯ». ОСОБА_7 вважає, що він сам мав право, як реєстроутримувач, внести в систему реєстру зміни без письмового розпорядження особи, якій належали акції та без рішення суду. Тому, він просить суд винести відносно нього виправдувальний вирок. Крім того, він не визнає і цивільний позов потерпілої, т.я. вважає, що не має відношення до зміни власників та керівництва ЗАТ «АЗАРІЯ» та відсторонення ОСОБА_8 від роботи.
Однак, суд вважає що вина обвинуваченого знайшла своє підтвердження в ході судового слідства наступними доказами:
свідченнями потерпілої ОСОБА_8 , яка пояснила суду, що вона є генеральним директором та акціонером ЗАТ «АЗАРІЯ» з уставним фондом, іменними простими акціями 2112 штук, 1114 з яких - належали потерпілій. Тобто, вона володіє контрольним пакетом акцій товариства. 09.02.2012р. на підставі сфальсифікованого протоколу позачергових загальних зборів ЗАТ «АЗАРІЯ» №1 від 30.01.2012р., участі в якому, ОСОБА_8 як гендиректор та акціонер, який володіє контрольним пакетом акцій, не приймала, бо загальних зборів в цей день не було, приміщення ЗАТ «АЗАРІЯ» було захоплено невідомими особами, які пояснили, що на підставі вищевказаного протоколу обраний новий гендиректор та ОСОБА_8 , відповідно реєстраційних документів на день проведення зборів, не була власником 1114 іменних акцій товариства. В ході досудового розслідування, потерпіла дізналася про те, що саме ОСОБА_7 , як директор ТОВ фірма «СВІТрєєстр», що здійснював ведення реєстру іменних цінних паперів, в тому числі і ЗАТ «АЗАРІЯ», 20.01.2012р. провів коригувальну операцію №005 по списанню іменних акцій у кількості 1114 штук з особового рахунку №2 ОСОБА_8 та зарахуванню їх на особовий рахунок № НОМЕР_1 емітента ЗАТ «АЗАРІЯ», про що ОСОБА_8 повідомлена не була. Ця незаконна операція, якою ОСОБА_7 протиправно позбавив потерпілу права власності на 1114 іменних акцій, стала підставою для фальсифікації протоколу позачергових загальних зборів №1 від 30.01.2012р. та рейдерського захоплення приміщення ЗАТ «АЗАРІЯ». Через протиправні дії обвинуваченого, потерпілій спричинений матеріальний та моральний збиток, тому, ОСОБА_8 заявила цивільний позов про відшкодування матеріального збитку на суму 294000гр., що складає: вартість обладнання та інвентаря ЗАТ «АЗАРІЯ» /сума 200000гр./ та недоотриману заробітну плату за три роки, що вона не працює /сума - 94 000гр./, а також, моральне відшкодування на суму 1000000гр.;
відповідно протоколу одночасного допиту осіб від 12.02.1013р., був проведений одночасний допит обвинуваченого ОСОБА_7 та потерпілої ОСОБА_8 , які підтвердили свої пояснення на наполягали кожен на своїх доводах /а.с.41-46 т.№4/;
поясненнями свідків ОСОБА_10 , який працював юристом ЗАТ «АЗАРІЯ», ОСОБА_11 та ОСОБА_12 , які працювали в різний період часу головними бухгалтерами ЗАТ «АЗАРІЯ», які підтвердили у судовому засіданні доводи та пояснення потерпілої ОСОБА_8 . Крім того, вони пояснили, що між ЗАТ «АЗАРІЯ» та ТОВ фірма «СВІТреєстр» в 1998р. був укладений договір про ведення реєстра власників акцій підприємства. ОСОБА_8 , як гендиректор та акціонер, мала право власності на 1114 акцій, які були зараховані на її особистий рахунок, тобто, вона володіла контрольним пакетом акцій. Частка із цих акцій була подарована ОСОБА_8 в червні-липні 2006р. колишнім власником акцій ОСОБА_9 . Оскільки в договорах дарування не була вказана ціна, договори не потребували нотаріального посвідчення. Тому, жодних питань по акціям ОСОБА_8 у колишнього керівника ТОВ фірма «СВІТреєстр» ОСОБА_13 не було. З вересня 2011р. був призначений новий директор ТОВ фірма «СВІТреєстр» - ОСОБА_7 , який 20.01.2012р. самостійно, без попередження та згоди власника акцій ЗАТ «АЗАРІЯ» - ОСОБА_8 , незаконно списав її іменні акції у кількості 1114 штук, з особового рахунку №2 та зарахував їх на особовий рахунок №1емітента ЗАТ «АЗАРІЯ». Тільки після захоплення невідомими особами приміщення ЗАТ «АЗАРІЯ» в лютому 2012р., ОСОБА_8 , ОСОБА_10 та працівникам підприємства, стало відомо про незаконну оборутку ОСОБА_7 , якою ОСОБА_8 була позбавлена права власності на акції у кількості 1114 штук, чим їй спричинена шкода у великому розмірі, та був сфальсифікований протокол позачергових загальних зборів №1 від 30.01.2012р., яким був обраний новий ген директор
відповідно протоколу обшуку від 31.10.2012р., в офісі ТОВ фірма «СВІТрєєстр», розташованого за адресою: м.Запоріжжя, вул.Мала, буд.3, були вилучені: правовстановлюючі документи ТОВ фірма «СВІТрєєстр», наказ №024/К2 від 15.09.2011р. про призначення ОСОБА_7 директором ТОВ фірма «СВІТрєєстр» /а.с.25 т.№2/, правовстановлюючі документи ЗАТ «АЗАРІЯ» та сертифікати іменних акцій ЗАТ «АЗАРІЯ», які були оглянуті та визнані речовими доказами /а.с.157-176 т.№3/;
відповідно протоколу обшуку від 23.01.2013р., в квартирі за місцем проживання обвинуваченого ОСОБА_7 за адресою: АДРЕСА_1 , були вилучені документи, що стосуються ЗАТ «АЗАРІЯ» /а.с.4-9 т.№4/, в тому числі і:
- договори дарування іменних цінних паперів від 14.06.2006 року та 13.07.2006 року, укладені між ОСОБА_9 та ОСОБА_8 ;
- наказ №004 від 12.01.2012р., підписаного ОСОБА_7 , на підставі якого, було розпочате розслідування причин, що призвели до помилки при внесенні змін до системи реєстру ЗАТ «Азарія» /ЄДРПОУ 22160508/;
- висновку від 20.01.2012р. внутрішнього розслідування, проведеного ТОВ фірми «Світреєстр» за фактом виявлення помилок у системі реєстру ЗАТ «Азарія», підписаного ОСОБА_7 ;
- розпорядження №005 від 20.01.2012р. про проведення коригувальної операції, підписаного ОСОБА_7 ;
- довідку №5 від 20.01.2012р. про повідомлення ЗАТ «Азарії» директором ТОВ фірми «Світреєстр» про проведення коригувальної операції, підписаної ОСОБА_7 ,
- виписку з реєстру власників іменних цінних паперів №131 про стан особового рахунку;
- довідку №6 від 20.01.2012р. про повідомлення ОСОБА_8 директором ТОВ фірми «Світреєстр» про проведення коригувальної операції, підписаної ОСОБА_7 ;
- виписку з реєстру власників іменних цінних паперів №131 про стан особового рахунку /а.с.36-45 т.№2/;
протоколом від 24.01.2013р. вищевказані документи були оглянуті та постановою слідчого від 24.01.2013р. визнані речовими доказами /а.с.10-15 т.4/. Крім того, завірені копії вищевказаних документів були витребувані ухвалою суду від 22.022016р. з Дніпропетровського окружного адміністративного суду /а.с.85,104-111 т.№6/;
свідки ОСОБА_14 та ОСОБА_15 заступник начальника та головний спеціаліст Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку Дніпровського територіального управління, пояснили суду, що з 14.06.2012р. по 18.07.2012р. за дорученням НКЦПФР робочою групою працівників ДТУ НКЦПФР проводилась перевірка питання щодо дотримання ТОВ фірма «СВІТрєєстр», який був реєстроутримувем іменних цінних паперів ЗАТ «АЗАРІЯ», вимог законодавства на ринку цінних паперів при проведенні коригувальної операції в системі реєстру власників. Перевіркою встановлено, що керівник ТОВ фірма «СВІТрєєстр» ОСОБА_7 неправомірно вніс записи до системи реєстру власників іменних цінних паперів про перехід права власності на 1114 акцій з особового рахунку №2 ОСОБА_8 , зарахувавши їх на особовий рахунок № НОМЕР_1 емітента ЗАТ «АЗАРІЯ», пояснивши Нацкомісії свої дії тим, що ОСОБА_9 , колишній власник акцій, неправомірно оформила договори дарування від 14.06.2006р. та 13.07.2006р. на ім`я ОСОБА_8 , тому, він, вважаючи ці договори нікчемними, за власної ініціативи виправив помилку. Проте, ОСОБА_7 порушив вимоги п.29 розділу VII Положення про порядок ведення реєстрів власників іменних цінних паперів, затвердженого рішенням ДКЦПФР від 17.10.2006р. № 1000, якими визначено, що у разі виявлення технічних помилок у системі реєстру, допущених з вини реєстроутримувача, реєстроутримувач, що веде реєстр на час виявлення помилок, повинен провести розслідування причин, що призвели до помилок, та провести коригувальну операцію у системі реєстру тільки за письмовим розпорядженням (згодою) особи, власника акцій, або за рішенням суду.
Крім того, відповідно до вимог ч.2 п.29 Розділу VII Положення №1000, коригувальна операція, що проводиться реєстроутримувачем самостійно для виправлення допущених помилок у системі реєстру, не повинна призводити до позбавлення прав власності на цінні папери в останнього зареєстрованого в системі реєстру їх власника. А також, реєстроутримувач, згідно до вимог частини 5 пункту 29 розділу VII Положення № 1000, після проведення коригувальної операції, повинен заміни сертифікат на право власності на цінні папери тільки за згодою власника та погасити старий сертифікат і виписати новий.
Відповідно висновків Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку Дніпровського територіального управління, встановлено, що ОСОБА_7 , як керівник реєстроутримувача - ТОВ фірма «СВІТрєєстр», порушив вимоги пункту 7 глави 2 Ліцензійних умов №348, не дотримавши вимоги: ч. 7 п.20 розділу VII Положення № 1000, відповідно до якого, зміни, що призводять до позбавлення прав власності на цінні папери в останнього зареєстрованого в системі реєстру їх власника, вносяться реєстроутримувачем у систему реєстру або за письмовим розпорядженням (згодою) цієї особи, або за рішенням суду; та ч.5 п.29 розділу VII Положення № 1000, відповідно до якого, погашення старого та виписка нового сертифікату реєстроутримувем здійснюється за згодою власника;
згідно складеного Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку Дніпровського територіального управління акту від 17.07.2012 року, було зафіксовано правопорушення вчинене директором ТОВ фірма «СВІТрєєстр» ОСОБА_7 , а саме: порушення абз.2 п.29 розділу VII Положення про порядок ведення реєстрів власників іменних цінних паперів, затвердженим рішенням ДКЦПФР від 17.10.2006р. №1000. Після чого, Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку Дніпровського територіального управління 17.08.2012 року винесено Розпорядження №274-ДН-1-Е про усунення порушень законодавства про цінні папери, відповідно до якого встановлено правопорушення вчинене директором ТОВ фірма «СВІТрєєстр» - ОСОБА_7 щодо порушення вимог законодавства про цінні папери, у зв`язку із чим, йому надано строк до 01.10.2012 року вчинити всі дії щодо повернення (зарахування на особистий рахунок) простих іменних акцій ЗАТ «АЗАРІЯ» у кількості 1114 шт. на особистий рахунок - ОСОБА_8 . При цьому, відповідальність юридичних осіб за правопорушення на ринку цінних паперів, а саме: за невиконання або несвоєчасне виконання розпоряджень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів, передбачена пунктом 8 частини 1 статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні».
У зв`язку з невиконанням ОСОБА_7 . Розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 17.08.2012 року №274-ДН-1-Е та Постанови №386-ДН-1-Л про накладення санкції за правопорушення на риску цінних паперів від 17.08.2012 року, 28.03.2013 року Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку було винесено Постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів /а.с.149-153 т.№3/;
постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.10.2012р. було відмовлено директору ТОВ фірма «СВІТрєєстр» ОСОБА_7 у позові про визнання протиправним дії Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку Дніпровського територіального управління щодо притягнення ТОВ фірма «СВІТрєєстр», в особі його керівника ОСОБА_7 , до відповідальності, та скасування Розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери №274-ДН-1-Е від 17.08.2012 року та Постанови №386-ДН-1-Л від 17.08.2012р. про накладення санкції за правопорушення на риску цінних паперів /а.с.77-81 т.№6/;
ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 18.06.2013р., за апеляційною скаргою ТОВ фірма «СВІТрєєстр», в особі його керівника ОСОБА_7 , постанова Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.10.2012р. залишена без змін /а.с.70-74 т.№6/. Тобто, висновки Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку Дніпровського територіального управління щодо притягнення ТОВ фірма «СВІТрєєстр», в особі його керівника ОСОБА_7 , до відповідальності за порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів при проведенні 20.01.2012р. коригувальної операції в системі реєстру власників ЗАТ «АЗАРІЯ» та накладення санкції за правопорушення, визнані законними та обґрунтованими;
свідок ОСОБА_13 попередній директор ТОВ фірма «СВІТрєєстр», який працював на цій посаді з листопаду 1997р. по жовтень 2010р., пояснив суду, що він, як реєстроутримувач, здійснював ведення реєстру іменних цінних паперів ЗАТ «АЗАРІЯ», виконуючи організаційно-розпорядчі обов`язки та адміністративно-господарські функції. При цьому, для виправлення допущених помилок у системі реєстру, зміни вносяться реєстроутримувачем або за письмовим розпорядженням (згодою) власника акцій, або за рішенням суду, т.я. реєстроутримувач не має права самостійно, без вищевказаних документів, провадити корегувальну операцію. Тобто, в діях ОСОБА_7 є порушення законодавства про порядок ведення реєстрів власників іменних цінних паперів, т.я. його дії призвели до позбавлення прав власності на цінні папери акціонером ОСОБА_8 .
Обвинувачений ОСОБА_7 та його адвокат просили суд ухвалити виправдувальний вирок, наполягаючи на тому, що ОСОБА_7 діяв відповідно вимог цивільного законодавства, вважаючи, що договори дарування від 2006р. були нікчемними, тому, він мав право самостійно провести корегувальну операцію, однак, суд вважає, що вина обвинувачено повністю знайшла своє підтвердження представленими по справі доказами та поясненнями свідків, тому, дії обвинуваченого суд кваліфікує за ст.223-2 КК України, як внесення завідомо недостовірних змін до системи реєстру власників іменних цінних паперів.
А не визнання своєї провини суд пояснює спробою обвинуваченого ОСОБА_7 , уникнути від кримінальної відповідальності.
При призначенні міри покарання обвинуваченому, суд враховує його особу, сприяння розслідуванню злочину, а також те, що він раніше не судимий, є фізичною особою-підприємцем, має на утриманні неповнолітню дитину, скоєний обвинуваченим злочин не належить до тяжкого, крім того, суд враховує і стан здоров`я обвинуваченого, у якого ряд діагностованих захворювань стали підставою для призначення йому 3-ї групи інвалідності загального захворювання, тому, суд вважає що його виправлення та перевиховання можливе із застосуванням до нього покарання у вигляді штрафу.
Що стосується цивільного позову потерпілої ОСОБА_8 , заявленого в рахунок відшкодування матеріального збитку, то, суд вважає, що його слід виділити в окреме провадження та розглянути у цивільному судочинстві, оскільки потерпілою не надані суду письмові підтвердження вартості обладнання та інвентаря ЗАТ «АЗАРІЯ» на суму 200000гр., а саме: не має реєстру основних фондів підприємства, приходних накладних, або договорів оренди та актів прийому-передачі обладнання, балансової вартості обладнання та інвентаря, або інвентаризаційні відомості, які б підтверджували наявність, перелік та вартість обладнання та інвентаря ЗАТ «АЗАРІЯ»; крім того, не надано суду розрахунку недоотриманої заробітної плати потерпілої за три роки в сумі 94 000гр., а саме: довідку про середньомісячний заробіток, або довідку з УПФУ про нарахування підприємством їй заробітної плати для відрахування податку до пенсійного фонду, або розрахункові бухгалтерські відомості та касові документи.
Щодо вирішення питання про повернення потерпілій ОСОБА_8 простих іменних акцій ЗАТ «АЗАРІЯ» у кількості 1114 штук, то це питання вже вирішено Розпорядженням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку Дніпровського територіального управління про усунення порушень законодавства про цінні папери №274-ДН-1-Е від 17.08.2012 року, яким зобов`язано реєстроутримувача вчинити всі дії щодо повернення (зарахування на особистий рахунок) простих іменних акцій ЗАТ «АЗАРІЯ» у кількості 1114 шт. на особистий рахунок - ОСОБА_8 . Законність цього розпорядження підтверджена постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.10.2012р. та ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 18.06.2013р. і додаткового розгляду не потребує.
Проте, що стосується відшкодування морального збитку, то суд вважає, що позов в цій частині підлягає розгляду в даному кримінальному провадженні. Відповідно до вимог ст.23 та 1167 ЦК України, потерпіла має право на відшкодування моральної шкоди, завданої неправомірними діями обвинуваченого, за наявності його вини. Моральна шкода полягає у стражданнях, яку особа зазнала у зв`язку із протиправними діями обвинуваченого. Потерпіла ОСОБА_8 пояснила суду, що вона, як людина похилого віку, вимушена була нервувати, втрачати час, свої здоров`я та сили на досудове та судове слідство, яке триває декілька років. Вона, через протиправні дії обвинуваченого, втратила право власності на значну частку свого майна і до теперішнього часу ще його не повернула.
Моральна шкода відшкодовується незалежно від майнової шкоди, яка підлягає відшкодуванню, та не пов`язана із розміром цього відшкодування.
Розмір грошового відшкодування моральної шкоди визначається судом залежно від характеру правопорушення, глибини душевних страждань, погіршення здоров`я потерпілої, ступеню вини обвинуваченого, а також з урахуванням інших обставин, які мають істотне значення. Суд повинен виходити із врахування вимог розумності та справедливості.
Відповідно до п.5 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди від 31.03.1995р. зазначене, що суд повинен з`ясувати, чим підтверджуються факти заподіяння моральних страждань, або втрат немайнового характеру, за яких обставинах спричинена ця шкода, в якій сумі потерпіла оцінює заподіяну шкоду. Тобто, поняттям «моральна шкода» охоплюються негативні наслідки немайнового характеру, які заподіяні особі внаслідок психічних та моральних страждань, що пов`язані із порушенням її прав та охоронюваних законом інтересів.
Враховуючи всі суб`єктивні та об`єктивні обставини по справі, а саме, тривалість душевних страждань потерпілої, яка є людиною похилого віку, сам факт спричинення їй шкоди, заподіяної неправомірними діями обвинуваченого, тобто, безпідставне позбавлення її права власності на цінні іменні акції на значну суму, суд вважає що позов в частині відшкодування моральної шкоди підлягає задоволенню частково в сумі 55000гр.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.368-371, 373-374,376 КПК України, суд
З А С У Д И В :
Визнати винним ОСОБА_7 за ст.223-2 КК України та призначити покарання у вигляді стягнення з нього штрафу в доход держави в розмірі 3-х тисяч неоподаткованих мінімумів доходів громадян в сумі 51000гр., із позбавленням його права обіймати посади, пов`язані із виконанням організаційно-розпорядчих обов`язків та адміністративно-господарських функцій строком на 3 роки.
Стягнути з ОСОБА_7 на користь ОСОБА_8 в рахунок відшкодування моральної шкоди 55000гр.
Цивільний позов ОСОБА_8 , заявлений в рахунок відшкодування матеріального збитку на суму 294000гр. виділити в окреме провадження та розглянути у цивільному судочинстві.
Запобіжний захід засудженому не обирався.
Стягнути з ОСОБА_7 на користь НДЕКЦ при ГУНП в Запорізькій області за проведення судової комп`ютерно-технічної експертизи 1957,76гр.
Речові докази, які долучені до матеріалів справи: правовстановлюючі документи ЗАТ «АЗАРІЯ» /свідоцтво про державну реєстрацію, довідка з державного реєстру підприємств, статут, договір на відкриття банківського рахунку та інші/, передаточні розпорядження, приходні касові накладні, акти виконаних робіт, записи ведення бухгалтерського обігу ЗАТ «АЗАРІЯ» та правовстановлюючі документи ПАТ «АЗАРІЯ» /дві папки/, після набрання вироку законної сили повернути керівнику ЗАТ «АЗАРІЯ».
Речові докази, які долучені до матеріалів справи відповідно протоколу обшуку від 23.01.2013р., а саме: правовстановлюючі документи ТОВ фірма «СВІТрєєстр», а також: угоди, договори, накази, ухвали судів, диски DVD та інші, і речові докази, які долучені до матеріалів справи відповідно протоколу обшуку від 31.10.2012р., в тому числі: правовстановлюючі документи ТОВ фірма «СВІТрєєстр», акти проведення перевірки ведення цінних паперів підприємств ТОВ фірма «СВІТрєєстр», печатка ТОВ фірма «СВІТрєєстр», три системних блоки № 2415 фірми «Asus», «Rapcom» №А 007 та «Golden Field», реєстраційні документи ЗАТ «АЗАРІЯ», передавальні розпорядження, договори купівлі-продажу акцій, квитанції, сертифікати, журнали обліку акцій ЗАТ «АЗАРІЯ» за період часу з 1997р. по 2011р., реєстраційні документи ПАТ «АЗАРІЯ» за 2012р. /в семи томах/, правовстановлюючі документи ТОВ «Макротранс-2007» та ТОВ «Рікос-Трейд» /дві папки/ - залишити при матеріалах справи.
На вирок суду протягом 30 днів може бути подана апеляція до апеляційного суду Запорізької області.
СУДДЯ:
Суд | Ленінський районний суд м. Запоріжжя |
Дата ухвалення рішення | 07.07.2016 |
Оприлюднено | 14.03.2023 |
Номер документу | 58825244 |
Судочинство | Кримінальне |
Кримінальне
Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ
Сахно Роман Іванович
Кримінальне
Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ
Сахно Роман Іванович
Кримінальне
Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ
Сахно Роман Іванович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні