ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 липня 2016 року Справа № Б-39/72-10
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
головуючого судді:Погребняка В.Я., суддів:Білошкап О.В., Панової І.Ю., розглянувши касаційну скаргуПриватного підприємства "Юридично-інвестиційна група" на ухвалугосподарського суду Харківської області від 04.02.2016 року та постанову Харківського апеляційного господарського суду від 22.03.2016 року у справі№ Б-39/72-10 господарського суду Харківської області за заявоюФізичної особи-підприємця ОСОБА_4 до Приватного підприємства "Альянс Інвест" пробанкрутство
за участю представників сторін:
від Приватного підприємства "Юридично-інвестиційна група" - Годованюк О.В., довіреність № 040701 від 04.07.2016 року;
від Публічного акціонерного товариства "Райффайзен Банк Аваль" - Семеняка В.В., довіреність № 529/14-Н від 28.10.2014 року;
від Публічного акціонерного товариства "Укрсиббанк" - Пенський А.В., довіреність № 3743 від 30.12.2015 року;
ліквідатор ПП "Альянс-Інвест" арбітражний керуючий Лєснов С.О.,
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою господарського суду Харківської області від 04.02.2016 року (головуючий суддя - Казарцева В.В., суддя - Усатий В.А., суддя - Швидкін А.О.) відмовлено Приватному підприємству "Апрель-2000" (далі - ПП "Апрель-2000") у задоволенні клопотання про витребування доказів (вх. № 3591 від 03.02.2016 року), відмовлено ПП "Апрель-2000" у задоволенні клопотання про поновлення строку (вх. № 3592 від 03.02.2016 року), відмовлено ПП "Апрель-2000" у задоволенні клопотання про призначення судової експертизи (вх. № 3596 від 03.02.2016 року), відмовлено ПП "Апрель-2000" у задоволенні клопотання про призначення судової експертизи (вх. № 3597 від 03.02.2016 року), затверджено звіт ліквідатора про нарахування та виплату грошової винагороди, здійснення та відшкодування витрат, затверджено наданий суду звіт ліквідатора і ліквідаційний баланс, ліквідовано юридичну особу - Приватне підприємство "Альянс-Інвест" (далі - ПП "Альянс-Інвест"), визнано вимоги кредиторів, що були не задоволені за недостатністю майна банкрута ПП "Альянс-Інвест", погашеними, провадження у справі припинено.
Постановою Харківського апеляційного господарського суду від 22.03.2016 року у справі № Б-39/72-10 (головуючий суддя - Фоміна В. О., суддя - Крестьянінов О.О., суддя - Шевель О. В.) апеляційну скаргу Приватного підприємства "Юридична-Інвестиційна група" (далі - ПП "Юридична-Інвестиційна група") залишено без задоволення. Ухвалу господарського суду Харківської області від 04.02.2016 року (щодо затвердження звіту ліквідатора) у справі № Б-39/72-10 залишено без змін.
Не погоджуючись із ухвалою господарського суду Харківської області від 04.02.2016 року та постановою Харківського апеляційного господарського суду від 22.03.2016 року у справі № Б-39/72-10, ПП "Юридична-Інвестиційна група" звернулося до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати ухвалу господарського суду Харківської області від 04.02.2016 року та постанову Харківського апеляційного господарського суду від 22.03.2016 року у справі № Б-39/72-10.
В обґрунтування доводів касаційної скарги скаржник посилається на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, зокрема ст. ст. 4 2 , 4 3 , 111 10 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України).
Ліквідатор ПП "Альянс-Інвест" арбітражний керуючий Леснов С.О. подав до Вищого господарського суду України відзив на касаційну скаргу ПП "Юридична-Інвестиційна група", в якому просить ухвалу господарського суду Харківської області від 04.02.2016 року та постанову Харківського апеляційного господарського суду від 22.03.2016 року у справі № Б-39/72-10 залишити без змін, а касаційну скаргу - без задоволення.
Автоматизованою системою документообігу суду для розгляду справи № Б-39/72-10 було визначено колегію суддів у складі: головуючий суддя - Погребняк В.Я., суддя Білошкап О.В., суддя Панова І.Ю. (протокол передачі судової справи раніше визначеному складу суду від 08.06.2016 року в матеріалах справи).
Ухвалою Вищого господарського суду України від 13.06.2016 року (у складі головуючий суддя Погребняк В.Я., суддя Білошкап О.В., суддя Панова І.Ю.) касаційну скаргу ПП "Юридична-Інвестиційна група" на ухвалу господарського суду Харківської області від 04.02.2016 року та постанову Харківського апеляційного господарського суду від 22.03.2016 року у справі № Б-39/72-10 прийнято до провадження, розгляд касаційної скарги призначено на 05.07.2016 року.
В судове засідання 05.07.2016 року з'явилися уповноважені представники від ПП "Юридично-інвестиційна група", ПАТ "Райффайзен Банк Аваль", ПАТ "Укрсиббанк", та ліквідатор ПП "Альянс-Інвест" арбітражний керуючий Леснов С.О., які надали пояснення у справі.
Колегія суддів Вищого господарського суду України у вищеназваному складі, розглянувши наявні матеріали справи, обговоривши доводи касаційної скарги, дослідивши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, вислухавши уповноважених представників сторін, дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Відповідно до ч. 2 ст. 4 1 ГПК України провадження у справах про банкрутство здійснюється у порядку, передбаченому цим кодексом з врахуванням вимог Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Враховуючи той факт, що постанову про визнання боржника ПП "Альянс - Інвест" банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури було прийнято господарським судом 23.01.2012 року, тобто до набрання 19.01.2013 року чинності новою редакцією Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", відповідно до п. 1-1 Прикінцевих та перехідних положень якого, положення цього Закону, що регулюють ліквідаційну процедуру, застосовуються господарськими судами під час розгляду справ про банкрутство, провадження у яких порушено до набрання чинності цим Законом, якщо на момент набрання ним чинності господарським судом не було прийнято постанову про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури, застосуванню підлягають положення раніше чинної редакції цього Закону.
Згідно з ч. 1 ст. 5 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (у редакції до набрання чинності з 19.01.2013 року змін, внесених Законом України від 22.12.2011 року № 4212-VI) (далі - Закон про банкрутство), провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, ГПК України, іншими законодавчими актами України.
Як вбачається з матеріалів справи, постановою господарського суду Харківської області від 23.01.2012 року у справі № Б-39/72-10 припинено процедуру санації ПП "Альянс - Інвест", визнано ПП "Альянс - Інвест" банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру, призначено ліквідатором арбітражного керуючого Клочка О.М.
Ухвалою господарського суду Харківської області суду від 10.05.2012 року у справі № Б-39/72-10 звільнено арбітражного керуючого Клочка О.М. від виконання обов'язків ліквідатора ПП "Альянс - Інвест", призначено ліквідатором банкрута арбітражного керуючого Лєснова С.О.
За наслідками здійснення ліквідаційної процедури ПП "Альянс - Інвест" ліквідатор надав господарському суду Харківської області звіт про хід ліквідаційної процедури та ліквідаційний баланс банкрута.
Розглянувши поданий ліквідатором ПП "Альянс - Інвест" звіт та ліквідаційний баланс банкрута, господарський суд першої інстанції, з яким погодився і суд апеляційної інстанції, дійшов висновку про необхідність його затвердження.
При цьому, суди попередніх інстанцій виходили з такого.
Згідно зі ст. 4 Закону про банкрутство до боржника застосовуються такі судові процедури: розпорядження майном боржника, мирова угода; санація (відновлення платоспроможності) боржника; ліквідація банкрута.
Відповідно до абз. 15 ст. 1 Закону про банкрутство ліквідація - це припинення діяльності суб`єкта підприємницької діяльності, визнаного господарським судом банкрутом, з метою здійснення заходів щодо задоволення визнаних судом вимог кредиторів шляхом продажу майна.
Статтею 25 вказаного закону передбачено обов'язки ліквідатора при здійсненні ним ліквідаційної процедури, зокрема, ліквідатор з дня свого призначення здійснює такі повноваження: приймає до свого відання майно боржника, вживає заходів по забезпеченню його збереження; виконує функції з управління та розпорядження майном банкрута; здійснює інвентаризацію та оцінку майна банкрута згідно з законодавством; аналізує фінансове становище банкрута; виконує повноваження керівника (органів управління) банкрута; очолює ліквідаційну комісію та формує ліквідаційну масу; пред'являє до третіх осіб вимоги щодо повернення дебіторської заборгованості банкруту; має право отримувати кредит для виплати вихідної допомоги працівникам, що звільняються внаслідок ліквідації банкрута, який відшкодовується в першу чергу згідно зі статтею 31 цього Закону за рахунок коштів, одержаних від продажу майна банкрута; з дня визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури повідомляє працівників банкрута про звільнення та здійснює його відповідно до законодавства України про працю. Виплата вихідної допомоги звільненим працівникам банкрута провадиться ліквідатором у першу чергу за рахунок коштів, одержаних від продажу майна банкрута або отриманого для цієї мети кредиту; заявляє в установленому порядку заперечення по заявлених до боржника вимогах поточних кредиторів за зобов'язаннями, які виникли під час провадження у справі про банкрутство, і є неоплаченими; з підстав, передбачених частиною десятою статті 17 цього Закону, подає до господарського суду заяви про визнання недійсними угод боржника; вживає заходів, спрямованих на пошук, виявлення та повернення майна банкрута, що знаходиться у третіх осіб; передає у встановленому порядку на зберігання документи банкрута, які відповідно до нормативно-правових документів підлягають обов'язковому зберіганню; реалізує майно банкрута для задоволення вимог, включених до реєстру вимог кредиторів, у порядку, передбаченому цим Законом; повідомляє про своє призначення державний орган з питань банкрутства в десятиденний строк з дня прийняття рішення господарським судом та надає державному органу з питань банкрутства інформацію для ведення єдиної бази даних щодо підприємств-банкрутів; здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.
Згідно до ст. 32 Закону про банкрутство, після завершення усіх розрахунків з кредиторами ліквідатор подає до господарського суду звіт та ліквідаційний баланс, до якого додаються: показники виявленої ліквідаційної маси (дані її інвентаризації); відомості про реалізацію об'єктів ліквідаційної маси з посиланням на укладені договори купівлі-продажу; копії договорів купівлі-продажу та акти приймання-передачі майна; реєстр вимог кредиторів з даними про розміри погашених вимог кредиторів; документи, які підтверджують погашення вимог кредиторів.
Господарський суд після заслуховування звіту ліквідатора та думки членів комітету кредиторів або окремих кредиторів виносить ухвалу про затвердження звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу.
Отже, ухвала суду про затвердження звіту ліквідатора, ліквідаційного балансу є за своєю правовою природою судовим рішенням, яке підсумовує хід ліквідаційної процедури, в якому необхідно повно відобразити обставини, що мають значення для даної справи (вчинення належних дій по виявленню активів та пасивів боржника, встановленню правового статусу боржника, як юридичної особи, доведення неможливості відновлення платоспроможності боржника внаслідок вжитих ліквідатором заходів та необхідність його ліквідації), висновки суду про встановлені обставини і їх правові наслідки повинні бути вичерпними, відповідати дійсності та підтверджуватися достовірними доказами, дослідженими в судовому засіданні.
Окрім того, ухвала суду про затвердження звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу є судовим актом, який не тільки встановлює обставини відсутності майна боржника для задоволення вимог кредиторів, дає оцінку повноті дій ліквідатора в ході ліквідаційної процедури, вона підсумовує також хід процедури банкрутства та припиняє провадження у справі про банкрутство.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що на виконання вказаних норм Закону про банкруство ліквідатором вчинено, зокрема, наступні заходи.
21.08.2012 року згідно акту прийому-передачі ліквідатором арбітражним керуючим Лєсновим С.О. було прийнято від попереднього ліквідатора печатку банкрута, установчі документи та листування з установами та організаціями по справі під час процедури санації боржника. Відповіді відповідних установ, інформацію щодо майнових активів боржника ліквідатору передані не були.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, з метою пошуку та виявлення майна банкрута направлено відповідні запити та отримані відповіді:
від Харківського міського центру зайнятості від 28.10.2015 року за № ХМЦЗ-02-14669-26/15 на №02-02/74 від 21.10.2015 року про відсутність у ПП "Альянс-Інвест" заборгованості перед Фондом в особі Харківського міського центру зайнятості;
від Державної інспекції України з безпеки на морському та річковому транспорті від 26.11.2015 року №1832-05/2/3-15 про відсутність записів щодо суден, власником або судовласником яких є ПП"Альянс-Інвест";
від Державної архітектурно-будівельної інспекції у Харківській області №1020-6524 від 09.11.2015 року: про відсутність інформацією про оформлення права власності на об'єкти нерухомості. В Єдиному реєстрі документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів, інформація по вказаному замовнику відсутня;
від Державної авіаційної служби Україні №21.1.19-17208 від 11.11.2015 року про відсутність реєстрації повітряних суден за банкрутом;
від Державної інспекції сільського господарства в Харківській області №04-26/3864 від 29.10.2015 року про відсутність у ПП "Альнс-Інвест" на праві власності сільськогосподарської техніки, самохідних машин та механізмів;
від відділення виконавчої Дирекції фонду у м. Харкові Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України про відсутність заборгованості у ПП "Альянс-Інвест" по страховим внескам перед фондом;
від Управління Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м. Харкова від 04.11.2015 року за № 12868/33-07 у ПП "Альянс-Інвест" про відсутність заборгованості перед Пенсійним фондом України зі сплати страхових внесків та обов'язкових платежів;
від виконавчої дирекції Харківського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 03.11.2015 року № 314/08-08: ПП "Альянс-Інвест" про відсутність заборгованості перед Фондом соціального страхування з тимчасової втрати працездатності;
від Головного територіального управління юстиції у Харківській області від 29.10.2015 року №4929/07-43 про те, що виконавчі провадження, де стороною є ПП "Альянс-Інвест", на даний час, в підпорядкованих відділах ДВС на примусовому виконанні не перебувають;
від УДАІ ГУМВС України в Харківській області від 21.10.2015 року за № 12120, про відсутність зареєстрованих транспортних засобів за ПП "Альянс-Інвест";
від Харківської митниці ДФС України від 30.10.2015 року № 20-70-24-01/00-3/66/8011 про те, що ПП "Альянс-Інвест" як суб'єкт який здійснює операції з товарами, не облікований в митних органах України. Фактів митного оформлення ПП "Альянс-Інвест" в зоні діяльності Харківської митниці ДФС не виявлено;
від Головного управління держпраці у Харківській області від 27.10.2015 року № 01041/05-18/0943 про те, що за ПП "Альянс-Інвест" не виявлено наявності великотоннажних та інших технологічних транспортних засобів, що не підлягають експлуатації на вулично-дорожній мережі загального користування;
від Основ'янської ОДПІ № 4748/10/20-38-11-01-20 від 28.10.2015 року про те, що станом на 28.10.2015 року ПП "Альянс-Інвест" перебуває на обліку в ДПІ у Печерському районі ГУ ДФС у м. Києві, тому надати інформацію, щодо відкритих/закритих рахунків не має можливості,;
від ДПІ у Печерському районі Головного Управління ДФС у м. Києві від 25.11.2015 року №4561/л/26-55-11-01, про те, що станом на 23.11.2015 року по ПП "Альянс-Інвест" взято на облік п/р №26001112100202;
від Управління держгеокадастру у м. Харкові Харківської області від 30.10.2015 року за №30/0/63-15, про відсутність зареєстрованих за ПП "Альнс-Інвест" правовстановлюючих документів на право власності або користування землею;
від Харківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області від 09.11.2015 року № 4583/10/20-23-11-01 про те, що станом на 09.11.2015 року ПП "Альянс-ІНвест" на обліку в Харківській ОДПІ не перебуває;
від ДП "Український інститут інтелектуальної власності" № 23657/30 від 24.11.2015 року про те, що об'єктів промислової власності, що належать ПП "Альянс-Інвест" не виявлено;
від Східного територіального управління національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 27.10.2015 року №10/1/04/2308 про те, що запит ПП "Альянс-Інвест" щодо наявності прав власності на цінні папери було направлено до Департаменту регулювання депозитарної розрахунково-клірингової діяльності Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку;
від Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 18.11.2015 року №09/01/25972/нк про те, що ПП "Альянс-Інвест" серед власників, які володіють значними пакетами акцій емітентів (10% і більше статутного капіталу) відсутнє;
від Регіонального відділення фонду державного майна Украйни по Харківській області № 29-5106 від 17.11.2015 року про відсутність інформації щодо частки в статутному капіталі, а також наявності або відсутності на балансі ПП "Альянс-Інвест" державного майна;
від КП Харківське міське БТІ № 6760 від 12.11.2015 року про те, що облікові відомості щодо реєстрації права власності об'єктів нерухомого майна, які належать юридичним особам, на паперових носіях відсутні.
Крім того, судами попередніх інстанцій встановлено, що ліквідатором в ході ліквідаційної процедури була проведена інвентаризація майна банкрута, за результатами проведеної якої складені інвентаризаційні описи та акти. Залишків та нестачі не виявлено. Виявлені в результаті інвентаризації активи банкрута відповідно до рішення комітету кредиторів та Закону про банкрутство були включені до складу ліквідаційної маси.
Ліквідатором закриті всі рахунки банкрута, що підтверджується довідкою про закриття р/р від 24.03.2015 року, виданою ПАТ "Райффайзен Банк Аваль", та залишено один р/р № 2600.8.01.0070760, відкритий у АТ "БАНК "ЗОЛОТІ ВОРОТА" м. Харків. Однак, у зв'язку з ліквідацією банку АТ "БАНК "ЗОЛОТІ ВОРОТА", ліквідатором було відкрито п/рах. №2600111 2100202 в ПАТ "УКРІНБАНК".
Судами попередніх інстанцій встановлено, що виявлене майно банкрута було реалізовано ліквідатором на відкритих торгах.
Протягом ліквідаційної процедури до ліквідатора звернулися кредитори з поточними вимогами, а саме ДПІ у Кіровському районі м. Дніпропетровська та Козятинська ОДПІ, у задоволенні яких відмовлено ухвалою суду 01.04.2015 року.
Також, судами попередніх інстанцій встановлено, що до ліквідатора ПП "Альянс-Інвест" звернувся ліквідатор ПП "Євро-Альянс" із заявою про визнання кредиторських вимог у розмірі 1681000,00 грн., які були визнані ліквідатором та включені до реєстру вимог кредиторів.
На адресу ліквідатора від ТОВ "Факторингова компанія "Кванта" надійшла заява про заміну первісного заставного кредитора ПАТ "Райффайзен банк Аваль" на нового заставного кредитора - ТОВ "Факторингова компанія "Кванта", яка була розглянута ліквідатором та задоволена ухвалою суду від 24.11.2014 року, за результатом чого ліквідатором були внесені зміни до реєстру вимог кредиторів ПП "Альянс-Інвест".
Також ліквідатором ініційоване проведення загальних зборів кредиторів ПП "Альянс - Інвест", на яких 06.11.2015 року визначений кількісний склад комітету кредиторів у кількості 3 кредиторів: ПАТ "УкрСиббанк", ТОВ "Факторингова Компанія "Кванта" та ПП "Євро-Альянс".
Акумульовані ліквідатором у ході ліквідаційної процедури грошові кошти були використані ліквідатором наступним чином: погашені вимоги заставодержателя ПАТ "Укрсиббанк" у сумі 6987595,45 грн.; погашені вимоги заставодержателя ПАТ "Райффайзен Банк Аваль" на загальну суму 20786403,76 грн.; 59359,62 грн. - витрати арбітражного керуючого; 103086,87 грн. - послуги арбітражного керуючого.
За результатами проведення ліквідаційної процедури сума непогашених вимог склала 284863599,62 грн., з яких перед: ФОП ОСОБА_4 - 320000,00 грн., ФОП ОСОБА_12 - 33000,00 грн., ФОП ОСОБА_13 - 44795,88 грн., ПП "Апрель-2000" - 1097892,83 грн., ПАТ "Райффайзен Банк Аваль" - 11318,06 грн., ПАТ "Укрсиббанк" - 26708360,79 грн., ТОВ "Факторингова компанія "Кванта" - 56813635,82 грн., ПП "Євро-Альянс" - 1681000,00 грн., ПП "Юридично-Інвестиційна група" - 218940000,00 грн.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що 06.11.2015 року на засіданні комітету кредиторів були прийняті наступні рішення:
- затверджено розмір оплати послуг ліквідатора у розмірі двох мінімальних заробітних плат за кожен місяць виконання повноважень ліквідатора ПП "Альянс-Інвест" з дати його призначення господарським судом Харківської області,
- обрано головою комітету кредиторів - ТОВ "Факторингова Компанія Кванта";
- вирішено списати дебіторську заборгованість у розмірі 948936,00грн. ПП "Альянс-Інвест", яка виникла внаслідок кредиторської заборгованості ПАТ "БАНК ЗОЛОТІ ВОРОТА" перед ПП "Альяс-Іпвест",
- затверджено звіт ліквідатора ПП "Альянс-Інвест" Лєснова С. О. про оплату послуг арбітражного керуючого по справі № Б-39/72-10 про банкрутство ПП "Альянс-Інвест" станом на 06.11.2015 року;
- затверджено звіт ліквідатора ПП "Альянс-Інвест" Лєснова С.О. про відшкодування витрат арбітражного керуючого по справі № Б-39/72-10 про банкрутство ПП "Альянс-Інвест" станом на 06.11.2015 року.
Крім того, судами попередніх інстанцій встановлено, що ліквідатором знищена печатка банкрута, що підтверджується актом знищення печатки від 02.02.2016 року, її залишки передані до матеріалів справи; документи довгострокового зберігання до архівної установи не передавалися, у зв'язку з їхньою відсутністю; повідомлено кредиторів та відповідні державні органи про закінчення ліквідаційної процедури.
На підсумкових зборах комітету кредиторів 15.12.2015 року був затверджений звіт ліквідатора про оплату послуг, звіт ліквідатора про відшкодування витрат.
Таким чином, судами попередніх інстанцій встановлено, що при проведенні ліквідаційної процедури банкрута ПП "Альяс-Іпвест" ліквідатором було здійснено всі необхідні заходи, передбачені Законом про банкрутство.
За таких обставин, колегія суддів Вищого господарського суду України погоджується з висновком суду апеляційної інстанції про правомірність затвердження судом першої інстанції звіту ліквідатора, ліквідаційного балансу банкрута ПП "Альяс-Іпвест" та ліквідацію його як юридичної особи.
Доводи касаційної скарги вказаних висновків судів попередніх інстанцій не спростовують.
Як в апеляційній так і в касаційній скарзі, скаржник ПП "Юридична-Інвестиційна група" посилається на порушення судом першої інстанції норм процесуального права щодо не повідомлення його про судове засідання, на якому розглянуто звіт ліквідатора.
Відповідно до ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Згідно зі ст. 32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Виходячи з положень ст. 43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Як встановлено судом апеляційної інстанції та підтверджується матеріалами справи, ухвалою господарського суду Харківської області від 27.01.2016 року у справі № Б-39/72-10 поданий звіт ліквідатора призначено до розгляду на 04.02.2016 року. Вказана ухвала направлена всім сторонам у справі, про що свідчить відбиток штампу на зворотній стороні останнього аркуша ухвали.
Крім того, про обізнаність скаржника ПП "Юридична-Інвестиційна група" про дату та час розгляду звіту ліквідатора, свідчать і той факт, що 04.02.2016 року він звернувся до господарського суду Харківської області з клопотанням про відкладення розгляду справи.
Таким чином, як вірно встановлено судом апеляційної інстанції, доводи скаржника ПП "Юридична-Інвестиційна група" щодо не повідомлення його про судове засідання, на якому розглянуто звіт ліквідатора спростовуються матеріалами справи.
Крім того, колегія суддів Вищого господарського суду України, надаючи оцінку доводам заявника касаційної скарги щодо порушення судами попередніх інстанцій норм процесуального права, що є безумовною підставою для скасування ухвали та постанови, враховує наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 99 ГПК України апеляційний господарський суд, переглядаючи рішення в апеляційному порядку, користується правами, наданими суду першої інстанції.
Згідно з ч. 1 ст. 101 ГПК України у процесі перегляду справи апеляційний господарський суд за наявними у справі і додатково поданими доказами повторно розглядає справу.
З матеріалів справи вбачається, що суд апеляційної інстанції відповідно до вимог ГПК України, за апеляційною скаргою ПП "Юридична-Інвестиційна група" здійснив перегляд ухвали господарського суду Харківської області від 27.01.2016 року у справі № Б-39/72-10.
Сторони та учасники провадження у справі були завчасно повідомлені про час і місце засідання суду апеляційної інстанції, реалізували свої процесуальні права на ознайомлення з матеріалами справи, заявленні клопотань, участь у судових засіданнях, де як вбачається з матеріалів справи, брав участь і уповноважений представник ПП "Юридична-Інвестиційна група".
Наведене спростовує доводи заявника касаційної скарги щодо порушення судами норм процесуального права.
Відповідно до ч. 2 ст. 111 5 ГПК України касаційна інстанція використовує процесуальні права суду першої інстанції виключно для перевірки юридичної оцінки обставин справи та повноти їх встановлення у рішенні або постанові господарського суду.
Згідно з нормами ч. 2 ст. 111 7 ГПК України, касаційна інстанція не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові господарського суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково перевіряти докази.
Відповідно до ст. 111 9 ГПК України касаційна інстанція за результатами розгляду касаційної скарги має право, зокрема, залишити рішення першої інстанції або постанову апеляційної інстанції без змін, а скаргу без задоволення, залишити в силі одне із раніше прийнятих рішень або постанов.
На підставі викладеного, колегія суддів Вищого господарського суду України вважає, що відповідно до вимог ст. 43 ГПК України ухвала суду першої інстанції та постанова суду апеляційної інстанції ґрунтуються на всебічному, повному та об'єктивному розгляді всіх обставин справи, прийняті з дотриманням норм матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим підстав для їх скасування не вбачається.
Керуючись статтями 111 7 , 111 9 - 111 13 ГПК України, Вищий господарський суд України
ПОСТАНОВИВ :
Касаційну скаргу Приватного підприємства "Юридично-інвестиційна група" залишити без задоволення.
Ухвалу господарського суду Харківської області від 04.02.2016 року та постанову Харківського апеляційного господарського суду від 22.03.2016 року у справі № Б-39/72-10 залишити без змін.
Головуючий: Погребняк В.Я. Судді: Білошкап О.В. Панова І.Ю.
Суд | Вищий господарський суд України |
Дата ухвалення рішення | 05.07.2016 |
Оприлюднено | 14.07.2016 |
Номер документу | 58924972 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Вищий господарський суд України
Погребняк B.Я.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні