Ухвала
від 04.04.2014 по справі 315/214/14-ц
ГУЛЯЙПІЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 315/214/14-ц

Номер провадження № 2/315/174/14

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04.04.2014 Гуляйпільський районний суд Запорізької області

у складі: головуючого - судді Каракай Н.Д.,

при секретарі судового засідання Прокопенко С.М.

розглянувши у судовому засіданні, в залі суду м. Гуляйполе справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Вишневе» до ОСОБА_1, головного управління Держземагентства у Запорізькій області про визнання договору оренди землі недійсним, -

В С Т А Н О В И В:

20.02.2014 року позивач звернувся до суду з позовом до відповідачів про визнання договору оренди землі недійсним.

19.03.2014 року надійшло по факсу клопотання відповідача 2 - головного управління Держземагентства у Запорізькій області, про закриття провадження по справі в зв'язку з тим, що справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства (а.с. 42-44).

В судовому засіданні представник відповідача 2 клопотання про закриття провадження відкликав, відмовляється від нього, прохає залишити його без розгляду. Представники позивача, позивач, представник відповідачів, не заперечують проти задоволення клопотання та залишення без розгляду клопотання про закриття провадження по справі.

Суд, вивчивши матеріали справи, вислухавши думку учасників процесу, вважає, що клопотання представника відповідача 2 не підлягає задоволенню, так як в судовому засіданні представник відповідача 2 не підтримав дане клопотання, прохає залишити його без розгляду та з наступних підстав.

Зі змісту ст. ст. 118, 121 та ін. ЗК України, ст. 7 Закону України «Про фермерське господарство» випливає, що земельна ділянка для ведення фермерського господарства надається громадянину. Створення фермерського господарства як юридичної особи само по собі не призводить до переходу права власності на земельну ділянку від громадянина до господарства.

Відповідно до п.п. 1 Договору оренди землі від 13.12.2013 року укладеного між Головним управлінням Держземагентства в Запорізькій області і громадянином ОСОБА_1 зареєстрованого згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 24.12.2013 року «Орендодавець» надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення державної власності для ведення фермерського господарства…, яка знаходиться на території Гуляйпільської міської ради Гуляйпільського району Запорізької області за межами населеного пункту (а.с. 89-98).

В постанові Пленуму Вищого господарського суду України від 24.10.2011 року № 10 «Про деякі питання підвідомчості і підсудності справ господарським судам» вказано:

« 5. Відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про фермерське господарство» (973-15) останнє є формою підприємницької діяльності громадян із створенням юридичної особи.

Згідно з частиною 4 статті 7 названого Закону (973-15) у разі відмови органів державної влади та органів місцевого самоврядування у наданні земельної ділянки для ведення фермерського господарства питання вирішується судом. Рішення суду про задоволення позову є підставою для відведення земельної ділянки в натурі (на місцевості), видачі документа, що посвідчує право власності, або укладання договору оренди.

Статтею 8 Закону України «Про фермерське господарство» (973-15) передбачено, що після одержання державного акта на право власності на земельну ділянку або укладення договору оренди земельної ділянки та його державної реєстрації, фермерське господарство підлягає державній реєстрації. Державна реєстрація фермерського господарства проводиться за наявності всіх необхідних документів протягом не більше п'яти робочих днів. Органи державної реєстрації зобов'язані протягом цього терміну внести дані з реєстраційної картки до Реєстру суб'єктів підприємницької діяльності та видати свідоцтво про державну реєстрацію фермерського господарства.

У зв'язку з цим спори, пов'язані з відмовою у наданні громадянину земельної ділянки для ведення фермерського господарства, та спори щодо розподілу майна фермерського господарства, яке припинило свою діяльність, не підвідомчі господарським судам. Що ж до спорів, пов'язаних з наданням додаткової земельної ділянки фермерському господарству після його створення, а також спорів про припинення діяльності фермерського господарства, то вони відповідно до статей 1 та 12 ГПК України (1798-12) підвідомчі господарським судам».

За загальним правилом розмежування компетенції судів з розгляду земельних та пов'язаних із земельними відносинами майнових спорів відбувається залежно від суб'єктного складу їх учасників.

Господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають із земельних відносин, в яких беруть участь суб'єкти господарської діяльності, оскільки земля є об'єктом цивільних прав і обов'язків і використовується в господарській діяльності на підставі цивільно-правових угод (п. 1 Інформаційного листа Вищого господарського суду України від 20.11.2008 № 01-8/685). До таких справ слід відносити справи, пов'язані із захистом права власності або користування землею, в яких, захищаючи свої цивільні права і охоронювані законом інтереси, беруть участь суб'єкти господарської діяльності.

Розглядаються господарськими судами ті земельні та пов'язані із земельними відносинами майнові спори, сторонами в яких є юридичні особи, а також громадяни, що здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статус суб'єкта підприємницької діяльності, а всі інші земельні спори - в порядку цивільного судочинства, крім спорів, зокрема, щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень при реалізації ними управлінських функцій у сфері земельних правовідносин, вирішення яких згідно з пунктами 1, 3 частини першої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства віднесено до компетенції адміністративних судів (п. 2 постанови Пленуму Верховного Суду України від 16.04.2004 року № 7 «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ» (в редакції від 19.03.2010 року).

Суд вважає, що спір між громадянином ОСОБА_1, який уклав договір оренди земелі для ведення фермерського господарства від свого імені, а не імені фермерського господарства як юридичної особи, та відповідачем 2 повинен розглядатись в суді загальної юрисдикції за нормами законодавства, що регулюють земельні та орендні відносини.

Керуючись ст. ст. 205, 207 ч. 1 п. 5 ЦПК України суд, -

У Х В А Л И В:

Залишити без розгляду клопотання представника відповідача 2 - головного управління Держземагентства у Запорізькій області, про закриття провадження по справі в зв'язку з тим, що справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

На ухвалу суду в частині залишення без розгляду клопотання про закриття провадження по справі може бути подана апеляційна скарга до апеляційного суду Запорізької області через Гуляйпільський районний суд Запорізької області протягом 5 днів з дня її проголошення.

Суддя: ОСОБА_2

СудГуляйпільський районний суд Запорізької області
Дата ухвалення рішення04.04.2014
Оприлюднено07.09.2016
Номер документу60185726
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —315/214/14-ц

Ухвала від 04.04.2014

Цивільне

Гуляйпільський районний суд Запорізької області

Каракай Н. Д.

Ухвала від 04.04.2014

Цивільне

Гуляйпільський районний суд Запорізької області

Каракай Н. Д.

Ухвала від 22.04.2014

Цивільне

Гуляйпільський районний суд Запорізької області

Каракай Н. Д.

Ухвала від 03.03.2014

Цивільне

Гуляйпільський районний суд Запорізької області

Каракай Н. Д.

Ухвала від 20.02.2014

Цивільне

Гуляйпільський районний суд Запорізької області

Каракай Н. Д.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні