ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
08.09.2016 р. Справа№ 914/478/16
Господарський суд Львівської області у складі головуючого судді Іванчук С.В., суддів Горецької З.В. та Коссака С.М., при секретарі Дубенюк Н.А., розглянувши матеріали справи за позовом: Заступника прокурора Львівської області, в інтересах держави в особі Верхньояблунської сільської ради, с. Верхня Яблунька Турківського району Львівської області
до відповідача: Державного підприємства В«Турківське лісове господарствоВ» , м. Турка Турківського району Львівської області
про стягнення 898881грн. 65коп.
За участю представників:
від прокуратури: не з»явився;
від позивача: не з»явився;
від відповідача: ОСОБА_1 - представник;
від Львівського НДІ: не з»явився.
ВСТАНОВИВ:
На розгляд господарського суду Львівської області поступив позов прокурора Львівської області, в інтересах держави в особі Верхньояблунської сільської ради до Державного підприємства В«Турківське лісове господарствоВ» про стягнення 898881грн. 65коп.
Ухвалою суду від 22.02.2016р. порушено провадження у справі та призначено її до судового розгляду. Хід розгляду справи викладений в попередніх ухвалах суду.
Ухвалою господарського суду від 06.07.2016 року провадження у справі №914/478/16 зупинено та призначено проведення судової експертизи у справі №914/478/16, проведення якої доручено Львівському науково-дослідному інституту судових експертиз.
18.08.2016 року на адресу господарського суду Львівської області надійшло клопотання №4903 від 15.08.2016 року про необхідність призначення комплексної експертизи та залучення до виконання експертизи відповідних фахівців лісогосподарського факультету Національного лісотехнічного університету України, які будуть спільно з Львівським науково-дослідним інститутом судових експертиз співвиконавцями комплексної експертизи.
У зв»язку із необхідністю вирішення питань щодо призначення проведення комплексної експертизи із можливістю залучення фахівців лісогосподарського факультету Національного лісотехнічного університету України, ухвалою суду від 01.09.2016 року провадження у справі №914/478/16 поновлено і призначено розгляд даного клопотання №4903 від 15.08.2016 року до розгляду в судовому засіданні на 08.09.2016 року.
В судове засідання 08.09.2016р. прокурор та представник позивача явку повноважних представників не забезпечили, про причини неявки суд не повідомили, хоча про дату, місце та час розгляду справи були належним чином повідомлені, що підтверджується реєстром вихідної кореспонденції та внесенням ухвал до Єдиного державного реєстру судових рішень.
08.09.2016 року представником відповідача через канцелярію суду подано пояснення (вх.№36031/16 від 08.09.2016 року), в якому відповідач не заперечує щодо можливості залучення фахівців лісогосподарського факультету Національного лісотехнічного університету України для проведення комплексної експертизи.
В судове засідання 08.09.2016 року відповідач явку повноважного представника забезпечив, та не заперечив щодо можливості залучення фахівців лісогосподарського факультету Національного лісотехнічного університету України для проведення комплексної експертизи.
Згідно ст.32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими і речовими доказами, висновками судових експертів; поясненнями представників сторін та інших осіб, які беруть участь в судовому процесі.
Виходячи із вимог ч.ч.1-3 ст.41 ГПК України, для роз'яснення питань, що виникають при вирішенні господарського спору і потребують спеціальних знань, господарський суд призначає судову експертизу. Учасники судового процесу мають право пропонувати господарському суду питання, які мають бути роз'яснені судовим експертом. Остаточне коло цих питань встановлюється господарським судом в ухвалі. Проведення судової експертизи доручається державним спеціалізованим установам чи безпосередньо особам, які відповідають вимогам, встановленим Законом України "Про судову експертизу". Особа, яка проводить судову експертизу (далі - судовий експерт) користується правами і несе обов'язки, зазначені у статті 31 цього Кодексу.
Як вбачається із матеріалів справи, спірним питанням, яке входить у предмет доказування зокрема є визначення місця розташування лісосіки - її відмежування, яку було використано як орієнтир, що не позначений у матеріалах лісовпорядкування, та встановлення в якому саме кварталі виконувалась рубка. Відтак, під час розгляду справи виникла необхідність у спеціальних знаннях з приводу встановлення обставин, які входять до предмета доказування. Зокрема, необхідним є встановлення виділу та кварталу, в яких була проведена самовільна рубка в 2012 році відповідно до лісорубного квитка від 22.12.2011 року та встановлення розміру збитків, нанесених при визначенні місця розташування лісосіки відповідно до лісорубного квитка.
Відповідно до п.4.7 Інструкції «Про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень» (затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 08.10.1998 року №53/5), якщо проведення комплексної експертизи не може бути здійснене силами експертів даної установи, її керівник повідомляє про це особу або орган, яка призначила експертизу, та просить залучити до проведення експертизи експерта відповідної спеціалізації. Залучення такого експерта провадиться з дотриманням вимог процесуального законодавства України.
Згідно із ст.7 Закону України В«Про судову експертизуВ» судово-експертну діяльність здійснюють державні спеціалізовані установи, а також у випадках і на умовах, визначених цим Законом, судові експерти, які не є працівниками зазначених установ. До державних спеціалізованих установ належать, зокрема, науково-дослідні установи судових експертиз Міністерства юстиції України.
Відповідно до ст. 10 Закону України «Про судову експертизу» , судовими експертами можуть бути особи, які мають необхідні знання для надання висновку з досліджуваних питань. Судовими експертами державних спеціалізованих установ можуть бути фахівці, які мають відповідну вищу освіту, освітньо-кваліфікаційний рівень не нижче спеціаліста, пройшли відповідну підготовку та отримали кваліфікацію судового експерта з певної спеціальності. До проведення судових експертиз, крім тих, що проводяться виключно державними спеціалізованими установами, можуть залучатися також судові експерти, які не є працівниками цих установ, за умови, що вони мають відповідну вищу освіту, освітньо-кваліфікаційний рівень не нижче спеціаліста, пройшли відповідну підготовку в державних спеціалізованих установах Міністерства юстиції України, атестовані та отримали кваліфікацію судового експерта з певної спеціальності у порядку, передбаченому цим Законом.
Відповідно до п.7 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 23.03.2012 №4 «Про деякі питання практики призначення судової експертизи» (із внесеними змінами і доповненнями) роз»яснено, що з урахуванням вимог частини третьої статті 41 ГПК господарський суд доручає проведення судових експертиз установам та особам, зазначеним у статтях 7, 9 і 10 Закону.
Згідно з частиною другою статті 10 Закону судовими експертами державних спеціалізованих установ можуть бути фахівці, які мають відповідну вищу освіту, освітньо-кваліфікаційний рівень не нижче спеціаліста, пройшли відповідну підготовку та отримали кваліфікацію судового експерта.
Частина третя цієї статті передбачає можливість залучення на визначених цією нормою умовах до проведення судових експертиз також судових експертів, які не є працівниками державних спеціалізованих установ.
За загальним правилом доручати проведення судової експертизи можливо лише тим особам, яких атестовано відповідно до Закону і включено до Державного реєстру атестованих судових експертів, ведення якого покладено на Міністерство юстиції України (стаття 9 Закону).
Водночас за приписами частини другої статті 9 і частини четвертої статті 7 Закону для проведення деяких видів експертиз, які не здійснюються виключно державними спеціалізованими установами, суд може доручити проведення судової експертизи іншим, крім атестованих судових експертів, фахівцям з відповідних галузей знань, але з обов'язковим дотриманням вимог законодавства щодо призначення судової експертизи.
Згідно із ч.2 ст.79 ГПК України господарський суд має право зупинити провадження у справі за клопотанням сторони, яка бере участь у судовому процесі, або за своєю ініціативою, зокрема, у випадку призначення судової експертизи.
Враховуючи вищевикладене, клопотання Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз №4903 від 15.08.2016 року про необхідність залучення на платній основі до виконання експертизи відповідних фахівців лісогосподарського факультету Національного лісотехнічного університету України слід задоволити, відтак суд прийшов до висновку про необхідність призначення комплексної судової експертизи та зупинення провадження у справі №914/478/16.
Витрати за проведення експертних досліджень покласти на відповідача, як заявника клопотання про призначення експертизи.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 22, 33, 34, 41, 42, 79, 86 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
Провадження у справі №914/478/16 зупинити до повернення матеріалів даної справи з експертизи.
Призначити проведення комплексної судової експертизи у справі №914/478/16.
Проведення комплексної судової експертизи доручити Львівському науково-дослідному інституту судових експертиз, що знаходиться за адресою: 79024, м.Львів, вул.Липинського, 54 та у випадку необхідності, відповідно до ст. 10 Закону України «Про судову експертизу» із залученням до виконання комплексної експертизи відповідних фахівців лісогосподарського факультету Національного лісотехнічного університету України.
Судовому експерту надати висновки щодо наступних питань:
1.Чи проведена рубка дерев у виділі 2, 6, 7 кварталі 20 Вовчинського лісництва на підставі встановлених лісорубних квитків, планчиків та іншої обовВ»язкової документації? Чи проведена вирубка у даних виділах та кварталі самовільно без дозвільної документації? Якщо вирубка лісу відбулась на підставі дозвільної документації, то зазначити дані документи, щодо кожного із виділів 2, 6, 7 у кварталі 20 Вовчинського лісництва;
2. Якщо мала місце самовільна рубка без дозвільної документації, то яка кількість дерев вирубаних самовільно та який розмір збитків такої незаконної рубки дерев відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.07.2008 року в редакції чинній на час вирубки. Встановити який час (рік) вирубки щодо кожного із виділів №2, №6, №7 у кварталі 20 Вовчинського лісництва;
3. В якому виділі та кварталі проведена самовільна рубка в 2012 року відповідно до лісорубного квитка від 22.12.2011 року;
4.Встановити розмір збитків, нанесених при визначенні місця розташування лісосіки (її відмежуванні) відповідно до лісорубного квитка від 22.12.2011 року;
5. Встановити розмір збитків, нанесених при самовільній рубці в 2012 році відповідно до лісорубного квитка від 22.12.2011 року;
6. Встановити період вирубки дерев у виділі 6 кварталу 20 відповідно до лісорубного квитка від 15.07.2009 року.
Попередити експертів Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз та фахівців, спеціалістів, судових експертів, які будуть залучені від лісогосподарського факультету Національного лісотехнічного університету України, про відповідальність, передбачену ст.ст.384, 385 КК України, за дачу завідомо неправдивого висновку або відмову (без поважних причин) від виконання покладених обов'язків.
Комплексну судову експертизу провести за рахунок Державного підприємства В«Турківське лісове господарствоВ» (82500, Львівська обл., Турківський р-н, м. Турка, вул.Шевченка, 30, код ЄДРПОУ 00992409). Рахунок на оплату експертизи надіслати Державному підприємству В«Турківське лісове господарствоВ» (82500, Львівська обл., Турківський р-н, м. Турка, вул.Шевченка, 30, код ЄДРПОУ 00992409).
Після закінчення проведення судової експертизи, матеріали справи №914/478/16 у ІІ томах (том І - на 181арк., том ІІ - на 163арк.) повернути суду.
Зобов'язати сторони та осіб, які беруть участь в справі на вимогу експерта неухильно і у визначені ним строки надавати необхідні докази для проведення комплексної експертизи.
Копію ухвали надіслати учасникам судового процесу, Львівському науково-дослідному інституту судових експертиз та Національному лісотехнічному університету України.
Суддя Іванчук С.В.
Суддя Горецька З.В.
Суддя Коссак С.М.
Суд | Господарський суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 08.09.2016 |
Оприлюднено | 14.09.2016 |
Номер документу | 61195583 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Львівської області
Іванчук С.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні