Ухвала
від 19.09.2016 по справі 921/1196/14-г/6
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

"19" вересня 2016 р.Справа № 921/1196/14-г/6 УХВАЛА

Господарський суд Тернопільської області

у складі головуючого судді Андрусик Н.О., суддів Бурди Н.М., Півторака М.Є.

розглянувши позовну заяву ОСОБА_1, м.Львів,

про визнання права власності на частину будівель та споруд, подану в порядку ст.26 ГПК України по справі

за позовом: аграрного підприємства "Нива", м.Хоростків Гусятинського району Тернопільської області

до відповідача-1: приватного агропромислового підприємства "Медобори", с.Зелене Гусятинського району Тернопільської області

відповідача-2: товариства з обмеженою відповідальністю "Агроцентр-Галичина", м.Тернопіль

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів - Реєстраційної служби Гусятинського районного управління юстиції Тернопільської області, смт.Гусятин Гусятинського району Тернопільської області

про витребування майна з чужого незаконного володіння,

ВСТАНОВИВ:

Аграрне підприємство "Нива", м.Хоростків Гусятинського району Тернопільської області, звернувся у жовтні 2014 року до господарського суду Тернопільської області з позовом, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог без номеру від 08.12.2015р. (вх.№26049 від 11.12.2015р.), про витребування з незаконного володіння ТОВ "АГРОЦЕНТР-ГАЛИЧИНА" на користь позивача як законного власника, будівель та споруд, загальною площею 7345м 2 , а саме: А - адміністративний будинок, площею 488,6м 2 ; Б - гаражі, площею 591,8м 2 ; В - гараж-котельня, площею 864м 2 ; Г- склад, площею 761,1м 2 ; Д - млин, площею 2927,9м 2 ; Е - склад, площею 1390м 2 ; З - прохідна, площею 149,3м 2 ; К - вагова, площею 32,7м 2 ; Л- цех, площею 101,7м 2 ; М - сарай, площею 38,5м 2 ; 1 - огорожа з плит 777,1м.п., які знаходяться на земельній ділянці, площею 3,1га по АДРЕСА_1.

Дана справа розглядалася судовими інстанціями неодноразово.

Востаннє, постановою Вищого Господарського Суду України від 14.06.2016р. рішення господарського суду Тернопільської області від 05.02.2016р. та постанову Львівського апеляційного господарського суду від 16.03.2016р. скасовано, а справу передано на новий розгляд до господарського суду Тернопільської області.

Ухвалою суду від 29.06.2016р. справу №921/1196/14-г/6 прийнято до провадження суддею Андрусик Н.О. та призначено до розгляду.

18.07.2016р. на підставі розпорядження голови господарського суду Тернопільської області та розпорядження керівника апарату господарського суду Тернопільської області від 18.07.2016р. задоволено клопотання позивача про призначення судової колегії для розгляду даної справи у складі трьох суддів. Справу №921/1196/14-г/6 прийнято до провадження у складі головуючого судді Андрусик Н.О., суддів Бурди Н.М. та Півторака М.Є. (ухвала суду від 18.07.2016р.).

В порядку статті 77 ГПК України в судовому засіданні оголошувалася перерва до 18.07.2016р., а в подальшому, згідно ухвал суду від 18.07.2016р., 06.09.2016р. розгляд справи відкладався, востаннє, на 19.09.2016р. у зв'язку із неподанням сторонами усіх витребуваних судом документів; враховуючи клопотання представника позивача про відкладення розгляду справи, а також клопотання відповідача-2 про витребування у позивача оригіналів документів, поданих на обґрунтування позовних вимог.

19 вересня 2016 року фізична особа ОСОБА_1, м.Львів, звернувся до господарського суду Тернопільської області з позовом без номеру від 15.09.2016р. (вх.№644 від 19.09.2016р.) до товариства з обмеженою відповідальністю "Агроцентр-Галичина", м.Тернопіль, про визнання за ним, як співвласником агропідприємства "Нива" (позивача у справі №921/1196/14-г/6), права власності на частину будівель та споруд, загальною площею 3740,4м 2 , розташованих за адресою: АДРЕСА_1, а саме: А - адміністративний будинок з лабораторіями, площею 388,3м 2 ; Б - гаражі, площею 50,6м 2 ; В - гараж-котельню, площею 693м 2 ; Г - виробниче приміщення, площею 644,9м 2 ; Д - частину приміщень млина, площею 1776,6м 2 ; Є - сушку, площею 98,9м 2 ; М - магазин, площею 35м 2 ; К - вагову, площею 20м 2 ; З - прохідну, площею 149,3м 2 ; 1 - огорожу з плит 233м.п., що становить 30% від розміру статутного капіталу юридичної особи аграрного підприємства "Нива".

Дана заява подана в порядку, передбаченому ст.26 ГПК України, тобто, в якості третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги на предмет спору.

Розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 та додані до неї документи, господарський суд відмовляє у її прийнятті, виходячи з наступних міркувань.

В процесі вирішення господарським судом спору між позивачем і відповідачем третя особа може вважати, що саме їй належить право на предмет спору.

З метою захисту свого права така особа може звернутися до господарського суду, який розглядає справу, з клопотанням про вступ у справу в якості третьої особи з самостійною вимогою на предмет спору, подавши позовну заяву до однієї або двох сторін, котра, в свою чергу, повинна відповідати вимогам статей 54 - 57 ГПК України. Вступ цієї особи у справу можливий на будь-якій стадії провадження у справі до прийняття місцевим господарським судом рішення. Треті особи, які заявляють самостійні вимоги на предмет спору, користуються усіма правами і несуть усі обов'язки позивача (ст.26 ГПК України).

З наведеного вбачається, що оскільки треті особи, які заявляють самостійні вимоги на предмет спору, користуються усіма правами і несуть усі обов'язки позивача (прирівнюються за своїм процесуальним статусом до позивачів), то вони повинні відповідати тим самим вимогам процесуального законодавства, що й позивачі.

Питання про прийняття такої заяви, відмову в її прийнятті або про її повернення вирішується на загальних підставах відповідно до приписів статей 61 - 63 ГПК України (п.1.5 постанови Пленуму Вищого Господарського Суду України від 26.12.2011р. №18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції").

Згідно статті 21 ГПК України, сторонами в судовому процесі позивачами і відповідачами можуть бути підприємства та організації, зазначені у статті 1 цього Кодексу. Позивачами є підприємства та організації, що подали позов або в інтересах яких подано позов про захист порушеного чи оспорюваного права або охоронюваного законом інтересу.

Статтею 1 ГПК України передбачено, що підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності, мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням. У випадках, передбачених законодавчими актами України, до господарського суду мають право також звертатися державні та інші органи, фізичні особи, що не є суб'єктами підприємницької діяльності.

Таким чином, підстави для звернення до господарського суду фізичних осіб, що не є суб'єктами підприємницької діяльності, повинні бути прямо передбачені законодавчими актами.

Статтею 12 ГПК України встановлено, що господарським судам підвідомчі, зокрема, справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні господарських договорів, у тому числі щодо приватизації майна, та з інших підстав.

Вказаною статтею також передбачено категорії справ, що підвідомчі господарським судам за участю як сторони спору, фізичних осіб, що не є суб'єктами підприємницької діяльності: це справи, що виникають з корпоративних відносин у спорах між юридичною особою та її учасниками (засновниками, акціонерами, членами), у тому числі учасником, який вибув, а також між учасниками (засновниками, акціонерами, членами) юридичної особи, пов'язаними із створенням, діяльністю, управлінням та припиненням діяльності такої особи, крім трудових спорів;

- справи у спорах між господарським товариством та його посадовою особою (у тому числі посадовою особою, повноваження якої припинені) про відшкодування збитків, завданих такою посадовою особою господарському товариству її діями (бездіяльністю).

Господарський спір підвідомчий господарському суду, зокрема, за таких умов: участь у спорі суб'єкта господарювання; наявність між сторонами, по-перше, господарських відносин, врегульованих Цивільним кодексом України, іншими актами господарського і цивільного законодавства, і, по-друге, спору про право, що виникає з відповідних відносин; наявність у законі норми, що прямо передбачала вирішення спору господарським судом; відсутність у законі норми, що прямо передбачала б вирішення такого спору судом іншої юрисдикції (пп.3.1 п.3 постанови Пленуму Вищого Господарського Суду України №10 від 24.10.2011р. "Про деякі питання підвідомчості і підсудності справ господарським судам").

Слід відзначити, що правила підвідомчості спорів господарським судам, визначені ГПК України, стосуються як характеру правовідносин та предмету спорів, так і суб'єктного складу учасників, які можуть брати участь в господарському судочинстві . Наведені норми процесуального законодавства не передбачають можливості розгляду господарським судом справ за позовними заявами позивачів, а отже і третіх осіб з самостійними вимогами на предмет спору, що не є юридичними особами чи фізичними особами суб'єктами підприємницької діяльності , крім випадків, встановлених ст.12 ГПК України.

Предметом позову фізичної особи ОСОБА_1, котрий заявлено до ТОВ "Агроцентр-Галичина", є визнання права власності на нерухоме майно. Для спорів даної категорії господарське процесуальне законодавство України не встановлює окремих спеціальних винятків щодо суб'єктного складу, передбаченого у ст.ст.1, 21, 26 ГПК України.

Доказів набуття ОСОБА_1 статусу суб'єкта підприємницької діяльності до позовної заяви не долучено, а в матеріалах справи №921/1196/14г/6 такі не містяться.

Таким чином, судова колегія доходить висновку про те, що оскільки позов третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги на предмет спору, пред'явлено ОСОБА_1 як фізичною особою, відповідно, спір випливає з цивільних, а не з власне господарських, правовідносин, тому дана позовна заява не підлягає розгляду в господарських судах України як в межах розгляду справи №921/1196/14г/6, так і як самостійно подана з метою ініціювання окремого судового процесу, що заявнику вже роз'яснювалося в ухвалі господарського суду Тернопільської області від 15.07.2016р. у справі №921/413/16-г/4.

Вказане, проте, не позбавляє можливості ОСОБА_1 звернутися за захистом своїх прав до суду загальної юрисдикції в порядку, передбаченому Цивільним процесуальним кодексом України.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.62 ГПК України, суддя відмовляє у прийняті позовної заяви, якщо заява не підлягає розгляду в господарських судах України.

У зв'язку з наведеним колегія суддів господарського суду Тернопільської області відмовляє у прийнятті позовної заяви, поданої ОСОБА_1 про визнання права власності на нерухоме майно.

Поряд з цим, колегія суддів відзначає, що окрім відповідності поданому ОСОБА_1 позову суб'єктному складу, передбаченому Господарським процесуальним кодексом України, позовна вимога повинна стосуватися предмета спору між позивачем та відповідачем у даній справі - витребування майна з незаконного володіння ТОВ "Агроцентр-Галичина", тобто бути тотожною з первісним позовом. Втім, як слідує ї позовної заяви ОСОБА_1 просить суд визнати право власності на спірне майно, яке АП "Нива" вимагає витребувати із володіння ТОВ "Агроцентр-Галичина" у справі №921/1196/14-г/6. Наведене свідчить про наявність спору щодо власника майна.

Слід зазначити, що в провадженні господарського суду Тернопільської області знаходиться справа №921/509/16-г/4 за позовом АП "Нива" до ТОВ "Агроцентр-Галичина" про визнання права власності на спірне нерухоме майно - будівлі та споруди, що знаходяться в АДРЕСА_1.

Наведене виключає можливість прийняття, відповідної позовної заяви третьої особи, яка має самостійні вимоги на предмет спору.

Керуючись ст.ст.1, 15, 21, 54, 61, п.1 ч.1 ст.62, ст.86 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

УХВАЛИВ:

1. Відмовити ОСОБА_1, м.Львів, у прийнятті позовної заяви без номеру від 15.09.2016р. (вх.№644 від 19.09.2016р.) до товариства з обмеженою відповідальністю "Агроцентр-Галичина", м.Тернопіль, про визнання права власності на частину будівель та споруд, загальною площею 3740,4м 2 , розташованих за адресою: АДРЕСА_1.

2. Повернути позовні матеріали без номеру від 15.09.2016р. (вх.№644 від 19.09.2016р.) ОСОБА_1 (АДРЕСА_2).

Головуючий суддя Н.О. Андрусик

судді: Н.М. Бурда

М.Є.Півторак

СудГосподарський суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення19.09.2016
Оприлюднено11.10.2016
Номер документу61847846
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —921/1196/14-г/6

Ухвала від 14.12.2017

Господарське

Львівський апеляційний господарський суд

Марко Роман Іванович

Ухвала від 17.10.2017

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Андрусик Н.О.

Рішення від 19.09.2017

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Андрусик Н.О.

Ухвала від 21.09.2017

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Андрусик Н.О.

Ухвала від 22.08.2017

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Андрусик Н.О.

Ухвала від 22.08.2017

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Андрусик Н.О.

Ухвала від 19.09.2016

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Андрусик Н.О.

Ухвала від 19.09.2016

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Андрусик Н.О.

Ухвала від 06.09.2016

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Андрусик Н.О.

Ухвала від 06.09.2016

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Андрусик Н.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні