ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Київської області
01032, м. Київ - 32, вул. С.Петлюри, 16тел. 235-95-51
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"17" листопада 2016 р. Справа № 911/2902/16
За позовом ОСОБА_1
до відповідача ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю В«Агропромисловий комплекс В«КолосВ»
про визнання недійсним рішення загальних зборів 12.08.2016
Суддя С.І.Чонгова
Представники:
від позивача - ОСОБА_3 (довіреність б/н від 06.09.2016);
від відповідача - ОСОБА_4 (довіреність б/н від 15.08.2016).
СУТЬ СПОРУ: ОСОБА_1 звернувся до господарського суду Київської області з позовом до ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю Агропромисловий комплекс В«КолосВ» (далі ТОВ В«АК В«КолосВ» ) та просить суд визнати рішення загальних зборів учасників ТОВ В«АК В«КолосВ» , оформлене протоколом від 12.08.2016 недійсним у повному обсязі.
В обґрунтування заявлених вимог, позивач посилається на те що, спірне рішення загальних зборів ОСОБА_2 є незаконним, оскільки права позивача як учасника товариства були порушені у зв'язку із недотриманням законодавчо встановленого порядку проведення загальних зборів учасників, шляхом незаконного зменшення його частки у статутному капіталі, а відповідно і права на прийняття рішення.
Відповідач у справі - ТОВ В«АК В«КолосВ» у своєму відзиві на позовну заяву просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, вказуючи на те, що при визначенні повноважень загальних зборів та прийнятих рішень голоси розраховувались у відповідності до внесеної ним частки до статутного фонду ОСОБА_2, що і стало підставою для повноважності Загальних зборів та визначення кількості голосів при прийнятті рішень, в тому числі і про виключення позивача з числа учасників.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, суд
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до ч. 1-3 ст. 1 Закону України «Про господарські товариства», господарським товариством є юридична особа, статутний (складений) капітал якої поділений на частки між учасниками.
Згідно ч. 1 ст. 79 Господарського кодексу України, господарськими товариствами визнаються підприємства або інші суб'єкти господарювання, створені юридичними особами та/або громадянами шляхом об'єднання їх майна і участі в підприємницькій діяльності товариства з метою одержання прибутку. У випадках, передбачених цим Кодексом, господарське товариство може діяти у складі одного учасника.
Відповідно до ст. 140 ЦК України, товариством з обмеженою відповідальністю є засноване одним або кількома особами товариство, статутний капітал якого поділений на частки, розмір яких встановлюється статутом.
Як визначено ч.1 ст. 50 ЗУ «Про господарські товариства», товариством з обмеженою відповідальністю визнається товариство, що має статутний капітал, розділений на частки, розмір яких визначається установчими документами.
Відповідно до ч. 1 ст. 143 ЦК України, установчим документом товариства з обмеженою відповідальністю є статут.
Аналогічні визначення мають ч. 1 ст. 72 ГК України та ч. 1 ст. 4 ЗУ «Про господарські товариства».
ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю «Агропромисловий комплекс «Колос» створене відповідно до рішення загальних зборів учасників від 04.04.2014, оформленим протоколом №1 (а.с.15-16), відповідно до вказаного рішення зареєстровано статут вказаного товариства (а.с.17-29).
Відповідно до п. 6.1 вказаного статуту, для забезпечення діяльності товариства за рахунок вкладів учасників ОСОБА_2 створюється статутний капітал у розмірі 800 000,00грн, розмір вкладів учасників, їх частка в статутному капіталі товариства, а також форма вкладу має такий вигляд:
ОСОБА_5 - грошові кошти у розмірі 400 000,00грн, що становить його частку у розмірі 50% статутного капіталу, і у відповідності до цього він володіє 50 голосами на загальних зборах учасників;
ОСОБА_1 - грошові кошти у розмірі 400 000,00грн, що становить його частку у розмірі 50% статутного капіталу, і у відповідності до цього він володіє 50 голосами на загальних зборах учасників.
Згідно ч. 1 ст. 144 ЦК України, статутний капітал товариства з обмеженою відповідальністю складається із вкладів його учасників. Розмір статутного капіталу дорівнює сумі вартості таких вкладів.
Відповідно до ч. 1 ст. 87 ГК України, сума вкладів засновників та учасників господарського товариства становить статутний капітал товариства.
Згідно ст. 11 статуту відповідача, визначено що вищим органом управління товариством є загальні збори учасників товариства, до складу яких входять учасники товариства (або їх представники).
Відповідно до ст. 11.3 статуту, учасник має кількість голосів, пропорційну розміру його частки у статутному капіталі товариства.
До виключної компетенції загальних зборів належить, зокрема, внесення змін до статуту (п. 11.6.1) та прийняття рішення про виключення учасника з товариства (п. 11.6.12).
12.08.2016 були проведені загальні збори учасників ТОВ В«КолосВ» на яких, як вбачається з протоколу (а.с.9-12, 88-89, зворот), присутніми на яких були, як вказано в протоколі учасник ОСОБА_5 (який як відображено в протоколі володіє 90,17% голосів) та ОСОБА_1 (який як відображено в протоколі володіє 9,83% голосів).
На вказаних зборах вирішено:
1. Про обрання голови та секретаря загальних зборів.
2. Звіт директора ТОВ «АК «Колос».
3. Про виключення учасників ТОВ «АК «Колос».
4. Про визначення (зменшення, збільшення) розміру статутного фонду ТОВ «АК «Колос».
5. Про внесення змін та статуту ТОВ «АК «Колос».
6. Різне.
Вказаними зборами прийнято рішення про, зокрема, виключення ОСОБА_1 з числа учасників ТОВ «АК «Колос» у зв'язку з несплатою ним своєї частки в статутному капіталі в сумі 400 000,00грн (питання №3); зменшити розмір статутного капіталу; та внесення змін до статуту в частині зміни учасників та статутного капіталу.
Звертаючись з даним позовом до суду позивач зазначає, що відповідач неправомірно здійснив перерозподіл частки в статутному капіталі, а отже спірне рішення зборів прийняте з порушенням ЗУ «Про господарські товариства» а також положень статуту.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 60 ЗУ «Про господарські товариства», загальні збори учасників вважаються повноважними, якщо на них присутні учасники (представники учасників), що володіють у сукупності більш як 50 відсотками голосів.
Установчими документами товариств, у статутному капіталі яких відсутня державна частка, може бути встановлений інший відсоток голосів учасників (представників учасників), за умови присутності яких загальні збори учасників вважаються повноважними.
Так, п. 11.8 статуту ТОВ «АК «Колос» визначено, що при вирішенні питання про затвердження змін до статуту, у т.ч. зміна розміру статутного капіталу, визначення напрямків діяльності товариства, затвердження його планів та звітів про їх виконання і виключення учасників з товариства, рішення вважаються прийнятими, якщо за нього проголосують учасники, що володіють у сукупності більш як 50% загальної кількості голосів учасників товариства.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 52 ЗУ «Про господарські товариства», статутний капітал товариства з обмеженою відповідальністю підлягає сплаті учасниками товариства до закінчення першого року з дня державної реєстрації товариства.
Якщо учасники до закінчення першого року з дня державної реєстрації товариства не внесли (не повністю внесли) свої вклади, загальні збори учасників приймають одне з таких рішень: про виключення із складу товариства тих учасників, які не внесли (не повністю внесли) свої вклади, та про визначення порядку перерозподілу часток у статутному капіталі; про зменшення статутного капіталу та про визначення порядку перерозподілу часток у статутному капіталі; про ліквідацію товариства.
Аналогічне визначено і п. 6.2 статуту ТОВ «АК «Колос».
Як встановлено під час розгляду справи позивач не сплатив у повному обсязі свою частку статутного капіталу протягом року з дня реєстрації товариства, що не заперечується сторонами у справі, а також як вбачається з довідки банку (а.с.93) позивачем за період з 30.04.2014 по 29.09.2014 внесено в статутний капітал 43 600,00грн.
Проте, на час скликання оскаржуваних зборів від 12.08.2016, тобто до їх проведення частки учасників в статутному капіталі не перерозподілялись, а отже, при проведенні цих зборів учасників розмір їх часток не міг зазначатись іншим ніж встановлено в статуті, тобто двом учасникам належало по 50% голосів учасників.
Відповідно до ч. 2 ст. 59 ЗУ «Про господарські товариства» при вирішенні питання про виключення учасника з товариства рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосують учасники, що володіють у сукупності більш як 50 відсотками загальної кількості голосів учасників товариства.
Згідно ст. 64 вказаного Закону, учасника товариства з обмеженою відповідальністю, який систематично не виконує або неналежним чином виконує обов'язки, або перешкоджає своїми діями досягненню цілей товариства, може бути виключено з товариства на основі рішення, за яке проголосували учасники, що володіють у сукупності більш як 50 відсотками загальної кількості голосів учасників товариства. При цьому цей учасник (його представник) у голосуванні участі не бере.
Як визначено п. 2.29 постанови пленуму Вищого господарського суду України №4 від 25.02.2016 «Про деякі питання практики вирішення спорів, що виникають з корпоративних правовідносин», законодавство не передбачає обмеження кількості голосів учасників ТОВ або ТДВ лише оплаченими частками у статутному капіталі товариства. Відповідно до частини четвертої статті 58 Закону України "Про господарські товариства" учасники ТОВ або ТДВ мають кількість голосів, пропорційну розміру їх часток у статутному капіталі. Розмір часток кожного з учасників товариства визначається у статуті товариства.
Законодавець врегулював питання щодо строку сплати статутного капіталу (внесення вкладів до статутного капіталу) учасниками ТОВ, обмеживши його одним роком з дня державної реєстрації ТОВ (абзац перший частини третьої статті 144 ЦК України, частина перша статті 52 Закону України "Про господарські товариства").
У мотивувальній частині Рішення Конституційного Суду України від 05.02.2013 N 1-рп/2013 підкреслено імперативність норм, закріплених у частині третій статті 144 ЦК України і частині другій статті 52 Закону "Про господарські товариства", якими передбачено дії, які належить вживати господарському товариству в разі невнесення (неповного внесення) учасниками своїх вкладів до закінчення встановленого річного строку, зокрема, загальні збори учасників приймають одне з таких рішень: про виключення зі складу товариства тих учасників, які не внесли (не повністю внесли) свої вклади, та про визначення порядку перерозподілу часток у статутному капіталі; про зменшення статутного капіталу та про визначення порядку перерозподілу часток у статутному капіталі; про ліквідацію товариства.
Отже, господарський суд, визначаючи повноважність загальних зборів, не має законних підстав для неврахування голосів учасників, які не сплатили або неповністю сплатили вартість своїх часток протягом одного року з дня державної реєстрації товариства.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог у даній справі.
В силу ст. 49 ГПК України, судові витрати, понесені позивачем у зв'язку з оплатою позову судовим збором, підлягають відшкодуванню позивачу за рахунок відповідача.
Керуючись ст. ст. 49, 82-84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Визнати недійсним рішення загальних зборів ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю «Агропромисловий комплекс «Колос», оформлене протоколом від 12.08.2016.
3. Стягнути з ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю «Агропромисловий комплекс «Колос» на користь ОСОБА_1 1378,00грн в рахунок відшкодування витрат, понесених на оплату послуг судовим збором
4. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Повний текст рішення складено 25.11.2016.
Суддя С.І. Чонгова
Суд | Господарський суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 17.11.2016 |
Оприлюднено | 02.12.2016 |
Номер документу | 63023836 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Київської області
Чонгова С.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні