Постанова
від 07.12.2016 по справі 918/319/16
РІВНЕНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

РІВНЕНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

07 грудня 2016 року Справа № 918/319/16

Рівненський апеляційний господарський суд у складі колегії:

Головуючого судді Маціщук А.В.

судді Гулова А.Г. ,

судді Олексюк Г.Є.

за участю прокурора Марщівська О.П.

за участю представників:

позивача ОСОБА_1 Міністрів України - пред-ка ОСОБА_2 (пост.дов. № 1081/01/15-16 від 28.03.2016 р.)

позивача ОСОБА_3 аграрної політики та продовольства України - не з`явився.

відповідача ОСОБА_4 комітету Дубенської міської ради - не з`явився.

відповідача ОСОБА_5 акціонерного товариства "Державна продовольчо-зернова корпорація України" - пред-ка ОСОБА_6 (пост.дов. № 878 від 28.12.2015 р.)

відповідача ОСОБА_7 підприємства "Архітектор" Дубенської міської ради - не з`явився.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Рівненського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу першого заступника прокурора Рівненської області

на рішення господарського суду Рівненської області від 22.06.2016 р.

у справі № 918/319/16

за позовом першого заступника прокурора Рівненської області в інтересах держави в особі ОСОБА_1 Міністрів України, ОСОБА_3 аграрної політики та продовольства України

до ОСОБА_4 комітету Дубенської міської ради

до ОСОБА_5 акціонерного товариства "Державна продовольчо-зернова корпорація України"

до Комунальне підприємство "Архітектор" Дубенської міської ради

про визнання незаконним та скасування рішення виконавчого комітету Дубенської міської ради, недійсним свідоцтва про право власності на майно

в с т а н о в и в :

Відповідно до рішення Господарського суду Рівненської області від 22.06.2016 р. у справі № 918/319/16 відмовлено у задоволенні позову першого заступника прокурора Рівненської області в інтересах держави в особі ОСОБА_1 Міністрів України, ОСОБА_3 аграрної політики та продовольства України до ОСОБА_4 комітету Дубенської міської ради, до публічного акціонерного товариства «Державна продовольчо - зернова корпорація України» до комунального підприємства «Архітектор» Дубенської міської ради про визнання незаконним та скасування рішення виконавчого комітету Дубенської міської ради, недійсним свідоцтва про право власності на майно.

Не погоджуючись з рішенням господарського суду, перший заступник прокурора Рівненської області подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення Господарського суду Рівненської області від 22.06.2016 р. у справі № 918/319/16 та прийняти постанову, якою позов прокурора задоволити.

Обґрунтовуючи доводи апеляційної скарги, скаржник зазначає, що рішення господарського суду прийнято за неповного з`ясування обставин справи та з порушенням норм матеріального і процесуального права.

Прокурор/скаржник посилаючись на постанову ОСОБА_1 Міністрів України № 593 від 06.06.2011 р. щодо перетворення державного підприємства "Державна продовольчо-зернова корпорація України" у публічне акціонерне товариство "Державна продовольчо - зернова корпорація України" зазначає, що публічне акціонерне товариство "Державна продовольчо-зернова корпорація України" не може вчиняти дії стосовно майна, переданого до його статутного капіталу, наслідком яких може бути відчуження майна, у тому числі передача його до статутного капіталу інших господарських організацій, передача в заставу тощо. Доводить, що держава не мала на меті змінювати форму власності державного майна під час перетворення державного підприємства та вважає державу власником майна, оскільки встановлені обмеження на розпорядження майном.

Отже, державне майно, а саме - комплекс будівель та споруд Дубенського комбінату хлібопродуктів вибуло із державної власності поза волею держави та всупереч нормам Закону України «Про управління об'єктами державної власності», Закону України «Про перелік об'єктів державної власності, що не підлягають приватизації», положень Цивільного та Господарського кодексів України, тому є порушеними права та інтереси держави в особі ОСОБА_1 Міністрів України, ОСОБА_3 аграрної політики та продовольства України на управління об'єктами державної власності.

У додаткових поясненнях звертає увагу, що відповідно до Закону України «Про перелік об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації», Дубенський комбінат хлібопродуктів (код ЄДРПОУ 00955779) віднесено до об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації чи корпоратизації. Також, згідно з п.11 ст.9 Закону України «Про управління об'єктами державної власності» нерухоме майно об'єктів державної власності, що не підлягають приватизації, не може бути відчужене, вилучене, передане до статутного капіталу господарських організацій і щодо такого майна не можуть вчинятися дії, наслідком яких може бути їх відчуження /а.с.124-126 у т.2/.

Просить врахувати такі обставини та задоволити позов прокурора.

Відповідач публічне акціонерне товариство «Державна продовольчо-зернова корпорація України» подав відзив на апеляційну скаргу, в якому заперечує проти доводів прокурора, викладених в апеляційній скарзі, та вважає рішення господарського суду Рівненської області від 22.06.2016 р. у справі № 918/319/16 законним, обґрунтованим та прийнятим у повній відповідності до норм матеріального і процесуального права.

Посилаючись на ст.145 Господарського кодексу України, відповідач зазначає, що зміна правового режиму майна суб`єкта господарювання здійснюється за рішенням власника (власників) майна у спосіб, передбачений цим кодексом та прийнятими відповідно до нього іншими законами, крім випадків, якщо така зміна забороняється законом.

Пояснює, що державою, в особі ОСОБА_1 Міністрів України, відповідно до постанови № 593 від 06.06.2011 р. «Про внесення зміни до постанови ОСОБА_1 Міністрів України від 11.08.2010 р. № 764» стосовно перетворення державного підприємства «Державна продовольчо - зернова корпорація України» у публічне акціонерне товариство «Державна продовольчо - зернова корпорація України» прийнято рішення про зміну правового режиму цього майна у спосіб, передбачений ст.85 Господарського кодексу України, зокрема встановлено, що статутний капітал товариства формується за рахунок майна державного підприємства «Державна продовольчо - зернова корпорація України», а сто відсотків акцій товариства залишаються у державній власності.

Звертає увагу суду, що зміна форми власності з державної у приватну власність відбулася в рамках процедури реорганізації шляхом перетворення державного підприємства «Державна продовольчо - зернова корпорація України» у публічне акціонерне товариство «Державна продовольчо - зернова корпорація України». Держава в особі ОСОБА_1 Міністрів України здійснила обмін одного об'єкта права державної власності на інший, а саме передавши до статутного капіталу публічного акціонерного товариства «Державна продовольчо - зернова корпорація України» об'єкти, перелік яких визначено постановою ОСОБА_1 Міністрів України "Про заходи з утворення державного публічного акціонерного товариства "Державна продовольчо-зернова корпорація України" № 764 від 11.08.2010 р., в обмін набула права власності на 100% акцій товариства, публічне акціонерне товариство «Державна продовольчо - зернова корпорація України», відповідно, набуло право власності на передане їй майно.

Пояснює, що станом на день розгляду справи, постанова ОСОБА_1 Міністрів України № 764 від 11.08.2010 р. оскаржувалась в порядку адміністративного судочинства, проте у задоволенні позовних вимог про визнання її протиправною та скасування судами було відмовлено. Окрім вищезазначеної постанови, чинними також є Постанова ОСОБА_1 Міністрів України від 06.06.2016 р. № 593 та Наказ ОСОБА_3 аграрної політики та продовольства України від 07.07.2011 р. № 325.

Посилаючись на такі нормативні акти, вважає, що рішення виконавчого комітету Дубенської міської ради суперечить нормам Закону України "Про перелік об'єктів права державної власності що не підлягають приватизації", яким встановлено заборону приватизації підприємств, установ і організацій та інші об'єкти, що входять до системи державного резерву, тому просить рішення Господарського суду Рівненської області від 22.06.2016 р. у справі № 918/319/16 залишити без змін, апеляційну скаргу - без задоволення.

06.09.2016 р. позивач ОСОБА_1 Міністрі України подав письмові пояснення, в яких зазначає, що Дубенський комбінат хлібопродуктів належить до переліку об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації, таким чином цілісний майновий комплекс підприємства не міг бути приватизований до виключення його з Переліку об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації, затвердженого Законом України «Про перелік об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації».

Вважає, що п.4.3, п.4.4. статуту публічного акціонерного товариства «Державна продовольчо - зернова корпорація України» суперечать постанові ОСОБА_1 Міністрів України «Про внесення зміни до постанови ОСОБА_1 Міністрів України від 11 серпня 2010 р. N 764» № 593 від 06.06.2011 р., з яких вбачається, що публічне акціонерне товариство «Державна продовольчо - зернова корпорація України» не може вчиняти дій стосовно майна, переданого до його статутного капіталу, наслідком яких може бути відчуження майна, у тому числі передача його до статутного капіталу інших господарських організацій, передача в заставу тощо.

У додаткових письмових поясненнях, поданих 01.11.2016 р. ОСОБА_1 Міністрі України, посилаючись на п.9 ст.11 Закону України «Про управління об'єктами державної власності» пояснює, що нерухоме майно об'єктів державної власності, що не підлягають приватизації, не може бути відчужене, вилучене, передане до статутного капіталу господарських організацій і щодо такого майна не можуть вчинятися дії, наслідком яких може бути їх відчуження.

Також зазначає, що інтерес держави в даному спорі пов'язаний не з можливістю бути власником об'єкту матеріального права, а з можливістю використовувати його та розпоряджатись відповідним чином. Вибуття об`єкта у приватну власність позбавляє державу можливості забезпечувати економічну безпеку держави, оскільки Дубенський комбінат хлібопродуктів належить до системи державного резерву України та забезпечує його формування, зберігання і обслуговування, тому зміна правового режиму власності із державної власності на приватну створює ризик невиконання мобілізаційних та інших спеціальних планів.

Враховуючи вищевикладене, в повній мірі підтримує вимоги апеляційної скарги першого заступника прокурора Рівненської області.

17.10.2016 р. відповідач ОСОБА_4 комітет Дубенської міської ради подав відзив на апеляційну скаргу, згідно якого вважає, що апеляційна скарга першого заступника прокурора Рівненської області на рішенням Господарського суду Рівненської області від 22.06.2016 р. у справі № 918/319/16 є необґрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню. Зазначає, що відповідно до постанови ОСОБА_1 Міністрів України "Про заходи з утворення державного публічного акціонерного товариства "Державна продовольчо-зернова корпорація України" № 764 від 11.08.2010 р. державою включено майновий комплекс Дубенський комбінат хлібопродуктів до статутного капіталу та передано у власність публічного акціонерного товариства «Державна продовольчо - зернова корпорація України».

Враховуючи вищевикладене, просить рішенням Господарського суду Рівненської області від 22.06.2016 р. у справі № 918/319/16 залишити без змін, апеляційну скаргу - без задоволення.

Рівненський апеляційний господарський суд відповідно до ухвали від 08.11.2016 р. залучив відповідачем у справі № 918/319/16 комунальне підприємство "Архітектор" Дубенської міської ради.

28.10.2016 р. комунальне підприємство «Архітектор» Дубенської міської ради подало відзив на апеляційну скаргу, в якому зазначає, що відповідно до ст.115 Цивільного кодексу України ст.85 Господарського кодексу України господарське товариство є власником майна, переданого йому учасниками товариства у власність як вклад до статутного (складеного) капіталу, продукції, виробленої товариством у результаті господарської діяльності, одержаних доходів, іншого майна, набутого на підставах, що не заборонені законом. Згідно зі ст.145 Господарського кодексу України зміна правового режиму майна суб'єкта господарювання здійснюється за рішенням власника (власників) майна у спосіб, передбачений цим Кодексом та прийнятими відповідно до нього іншими законами, крім випадків, якщо така зміна забороняється законом.

Просить рішенням Господарського суду Рівненської області від 22.06.2016 р. у справі № 918/319/16 залишити без змін, апеляційну скаргу - без задоволення.

Позивач ОСОБА_3 аграрної політики та продовольства України не забезпечив участь представника у судовому засіданні, відзив на апеляційну скаргу не надав.

Відповідачі ОСОБА_4 комітет Дубенської міської ради, комунальне підприємство «Архітектор» Дубенської міської ради не забезпечив участь представників в судовому засіданні.

Зважаючи, що судом вжито необхідних заходів для завчасного повідомлення сторін про час і місце розгляду справи, що підтверджено рекомендованими повідомленнями про вручення поштового відправлення /а.с. 159-163 у т.2/, явка представників сторін в судове засідання обов'язковою не визнавалась і додаткові докази не витребовувались, колегія суддів дійшла висновку про можливість розгляду апеляційної скарги без участі представників позивача ОСОБА_3 аграрної політики та продовольства України та відповідачів ОСОБА_4 комітету Дубенської міської ради, комунального підприємства «Архітектор» Дубенської міської ради, за наявними у справі матеріалами.

Розглянувши апеляційну скаргу, вивчивши матеріали справи, наявні в них докази, перевіривши оцінку обставин справи та повноту їх встановлення місцевим господарським судом, заслухавши пояснення прокурора/скаржника, представників позивача ОСОБА_1 Міністрів України та відповідача ОСОБА_5 акціонерного товариства "Державна продовольчо-зернова корпорація України" в судовому засіданні, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції при винесенні оскаржуваного рішення норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Рівненського апеляційного господарського суду вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню. При цьому апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги чи позицією іншої сторони і перевіряє законність та обґрунтованість рішення місцевого господарського суду в повному обсязі.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено слідуюче.

Відповідно до постанови ОСОБА_1 Міністрів України № 764 від 11.08.2010 р. "Про заходи з утворення державного публічного акціонерного товариства "Державна продовольчо-зернова корпорація України" створено публічне акціонерне товариство "Державна продовольчо-зернова корпорація України" з віднесенням його до сфери управління ОСОБА_3 аграрної політики та продовольства. Відповідно до п.5 статутний капітал товариства формується шляхом передачі до нього цілісних майнових комплексів дочірніх підприємств Компанії, що ліквідуються, з подальшим утворенням на їх базі відокремлених підрозділів товариства.

Відповідно до додатку до цієї постанови Дубенський комбінат хлібопродуктів включений до Переліку дочірніх підприємств Державної акціонерної компанії «Хліб України», які припиняються шляхом ліквідації.

Відповідно до акту приймання - передачі цілісного майнового комплексу № 18 від 20.01.2011 р., затвердженого ОСОБА_3 аграрної політики та продовольства України, на виконання постанови ОСОБА_1 Міністрів України № 764 від 11.08.2010 р. комісією з ліквідації дочірнього підприємства Державної акціонерної компанії "Хліб України" передано цілісний майновий комплекс "Дубенський КХП" Державному підприємству "Державна продовольчо - зернова корпорація України" /а.с. 98/.

ОСОБА_1 Міністрів України постановою № 593 від 06.06.2011 р. "Про внесення зміни до постанови ОСОБА_1 Міністрів України від 11 серпня 2010 року № 764" на часткову зміну постанови ОСОБА_1 Міністрів України від 11 серпня 2010 року № 764 "Про заходи з утворення державного підприємства "Державна продовольчо-зернова корпорація України", погодившись з пропозицією ОСОБА_3 аграрної політики та продовольства щодо перетворення державного підприємства "Державна продовольчо-зернова корпорація України" у державне публічне акціонерне товариство "Державна продовольчо-зернова корпорація України", повноваження з управління корпоративними правами якого здійснює зазначене ОСОБА_3, установив, що 100 відсотків акцій державного публічного акціонерного товариства "Державна продовольчо-зернова корпорація України", які випускаються на величину його статутного капіталу, залишаються у державній власності до прийняття окремого рішення ОСОБА_1 Міністрів України; державне публічне акціонерне товариство "Державна продовольчо-зернова корпорація України" не може вчиняти дії стосовно майна, переданого до його статутного капіталу, наслідком яких може бути відчуження майна, у тому числі передача його до статутного капіталу інших господарських організацій, передача в заставу тощо.

Доручено ОСОБА_3 аграрної політики та продовольства здійснити в установленому порядку заходи, пов'язані з перетворенням державного підприємства "Державна продовольчо-зернова корпорація України".

Відповідно до п. п. 1, 2, 4 наказу ОСОБА_3 аграрної політики та продовольства України № 325 від 07.07.2011 р. "Про реорганізацію шляхом перетворення державного підприємства "Державна продовольчо-зернова корпорація України" визначено реорганізувати державне підприємство "Державна продовольчо-зернова корпорація України" (код ЄДРПОУ 37243279, адреса: м. Київ, вул. Саксаганського, 1) шляхом перетворення у публічне акціонерне товариство "Державна продовольчо-зернова корпорація України" (далі - Товариство). Товариство є правонаступником майнових прав та обов'язків державного підприємства "Державна продовольчо-зернова корпорація України". Установлено, що статутний капітал Товариства формується на базі майна державного підприємства "Державна продовольчо-зернова корпорація України".

17.11.2011 р. ОСОБА_3 аграрної політики та продовольства України видано наказ № 634 "Про деякі питання діяльності публічного акціонерного товариства "Державна продовольчо-зернова корпорація України", відповідно до якого створено публічне акціонерне товариство "Державна продовольчо-зернова корпорація України" шляхом перетворення державного підприємства "Державна продовольчо-зернова корпорація України" та затверджено його статут, що додається. Вирішено здійснити емісію акцій публічного акціонерного товариства "Державна продовольчо-зернова корпорація України" на весь розмір його статутного капіталу - 867 717 000, 00 (вісімсот шістдесят сім мільйонів сімсот сімнадцять тисяч гривень 00 коп.), випустити 8 677 170 (вісім мільйонів шістсот сімдесят сім тисяч сто сімдесят) простих іменних акцій у без документарній формі номінальною вартістю 100 (сто) гривень кожна.

Комісія з реорганізації відповідно до наказу № 325 від 07.07.2011 р. ОСОБА_3 аграрної політики та продовольства України на виконання постанови ОСОБА_1 Міністрів України № 593 від 06.06.2016 р. на підставі акт приймання - передачі майна, майнових прав та обов'язків до публічного акціонерного товариства "Державна продовольчо-зернова корпорація України" передала, а публічне акціонерне товариство "Державна продовольчо-зернова корпорація України" - прийняло станом на 18.11.2011 р. майновий комплекс державного підприємства "Державна продовольчо-зернова корпорація України" з додатками, які є невід'ємною частиною цього акту, у т. ч. - цілісного майного комплексу , що знаходиться за адресою: Рівненська обл., м. Дубно, вул. Залізнична , буд. 50.

Відповідно до довідки управління архітектури, будівництва та земельних питань Дубенської міської ради від 01.06.2016 р. № 1/108-89 зазначено, що згідно рішення виконавчого комітету Дубенської міської ради народних депутатів від 30.03.1992 р. № 174 вул. Гречихіна приєднано до вулиці Залізнична та згідно з рішенням виконавчого комітету Дубенської міської ради від 21.04.2005 р. № 227 "Про впорядкування нумерації будинків на вул. Залізничній, вул. Промисловій, провулку Залізничному в м. Дубно" адресу комплексу будівель та споруд на вул. Залізнична, 50, що належать філії публічного акціонерного товариства "Державна продовольчо-зернова корпорація України" "Дубенський комбінат хлібопродуктів" змінено на адресу: вул. Залізнична, 95.

Відповідно до статуту публічного акціонерного товариства "Державна продовольчо-зернова корпорація України", затвердженого наказом ОСОБА_3 аграрної політики та продовольства України від 17.11.2011 р. та зареєстрованого 18.11.2011 р. за № 10701450000045105 /а.с.160-178 у т.1/, публічне акціонерне товариство "Державна продовольчо - зернова корпорація України" є юридичною особою згідно законодавства України, створеною шляхом перетворення державного підприємства "Державна продовольчо - зернова корпорація України" відповідно до постанови ОСОБА_1 Міністрів України від 06 червня 2016 року № 593 "Про внесення зміни до постанови ОСОБА_1 Міністрів України від 11 серпня 2010 року N 764" та наказу ОСОБА_3 аграрної політики та продовольства України від 07.07.2011 р. № 325 "Про реорганізацію шляхом перетворення державного підприємства "Державна продовольчо-зернова корпорація України" (п. 1.1.).

Згідно з п.п. 1.4, 1.6. статуту ПАТ "Державна продовольчо - зернова корпорація України" засновником товариства є держава в особі ОСОБА_1 Міністрів України. Повноваження з управління корпоративними правами товариства відповідно до постанови ОСОБА_1 Міністрів України від 06 червня 2016 року № 593 "Про внесення зміни до постанови ОСОБА_1 Міністрів України від 11 серпня 2010 року № 764" здійснює ОСОБА_3 аграрної політики та продовольства України. Товариство є правонаступником всіх прав і обов'язків державного підприємства "Державна продовольчо - зернова корпорація України".

Відповідно до п.п. 4.3., 4.4 статуту Товариство є власником майна (у тому числі коштів, матеріальних та нематеріальних активів), переданого товариству засновником та акціонерами як вклади до статутного капіталу товариства, або в інший не заборонений чинним законодавством спосіб; продукції, виробленої товариством в результаті господарської діяльності; одержаних від власної господарської діяльності доходів та майна; доходів за цінними паперами, корпоративними правами, що належать товариству; іншого майна, набутого на законних підставах. Товариство має право володіти, користуватися та розпоряджатися належним йому майном, вчиняючи стосовно нього будь-які дії, що не суперечать законодавству, цьому статуту та меті діяльності товариства, зокрема з продажу, безоплатної передачі, дарування, пожертви, обміну, передачі в лізинг. оренду, позику чи заставу засобів виробництва, майна, матеріальних цінностей або майнових прав, використання та відчуження їх в інший спосіб юридичним та фізичним особам. списувати його з балансу та здійснювати інші дії, що не суперечать чинному законодавству України та цьому статуту.

Пунктом 6 статуту публічного акціонерного товариства "Державна продовольчо-зернова корпорація України" встановлено, що до прийняття окремого рішення ОСОБА_1 Міністрів України 100 відсотків акцій товариства, які випускаються на величину його статутного капіталу, є власністю держави.

ОСОБА_4 комітетом Дубенської міської ради Рівненської області 16.02.2012 р. прийнято рішення № 84 "Про оформлення права власності на об'єкт нерухомого майна, що перебуває у власності юридичної особи", відповідно до якого вирішено оформити право власності на комплекс будівель та споруд, що розташовані на вул. Залізнична, 95 в м. Дубно за публічним акціонерним товариством "Державна продовольчо-зернова корпорація України" та доручено комунальному підприємству "Архітектор" видати свідоцтво про право власності на згаданий об'єкт його власнику /а.с. 23 у т.1/.

На виконання рішення ОСОБА_4 комітету Дубенської міської ради Рівненської області № 84 від 16.02.2012 р. ПАТ "Державна продовольчо - зернова корпорація України" за підписом міського голови видано свідоцтво серії САС № 984269 від 22.02.2012 р. про право приватної власності на комплекс будівель /а.с. 21 - 22 у т.1/.

Прокурор Рівненської області вважає рішення ОСОБА_4 комітету Дубенської міської ради Рівненської області від 16.02.2012 р. № 84 та Свідоцтво серії САС № 984269 від 22.02.2012 на право приватної власності незаконними звернувся до суду з позовом про їх скасування.

В обґрунтування позовних вимог прокурор посилається на те, що оспорювані рішення та свідоцтво про право власності видані за відсутності документів, що підтверджують змін форми власності зазначеного майнового комплексу з державної на приватну форму власності.

Окрім того, відповідно до положень Закону України "Про перелік об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації" від 07.07.1999 Дубенський КХП не підлягає приватизації, а у "Переліку об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації, але можуть бути корпоратизовані", зазначене підприємство відсутнє. Таким чином, майно вказаного підприємства не могло бути приватизоване або корпоратизоване.

Колегія суддів погоджується із доводами прокурора, що оспорюваними рішенням та свідоцтвом порушені інтереси держави в особі ОСОБА_1 Міністрів України та ОСОБА_3 аграрної політики та продовольства України, яке полягає у неправомірному вибутті майнового комплексу Дубенського КХП з державної власності та передача його приватну власність.

Відповідно до ч. 1 ст. 392 ЦК України правовий акт органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, який не відповідає законові і порушує права власника, за позовом власника майна визнається судом незаконним та скасовується.

Згідно з ч. 1 ст. 319 ЦК України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні (ч. 1 ст. 321 ЦК України).

Статтею 326 ЦК України передбачено, що у державній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить державі Україна. Від імені та в інтересах держави Україна право власності здійснюють відповідно органи державної влади.

Управління майном, що є у державній власності, здійснюється державними органами, а у випадках, передбачених законом, може здійснюватися іншими суб'єктами.

ОСОБА_1 Міністрів України згідно з положеннями ст.113, 116 Конституції України забезпечує рівні умови розвитку всіх форм власності; здійснює управління об'єктами державної власності відповідно до закону. При цьому, відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пунктом 1 ч. 1 ст. 115 ЦК України передбачено, що господарське товариство є власником майна, переданого йому учасниками товариства у власність як вклад до статутного (складеного) капіталу.

Колегія суддів встановила, що статутний капітал державного підприємства формувався шляхом передачі до нього цілісних майнових комплексів дочірніх підприємств Державної акціонерної компанії "Хліб України", що ліквідувалися, у тому числі цілісного майнового комплексу Дочірнього підприємства Дубенського комбінату хлібопродуктів. Публічне акціонерне товариство "Державна продовольчо-зернова корпорація України" створено шляхом перетворення державного підприємств "Державна продовольчо-зернова корпорація України", товариство є правонаступником всіх прав та обов'язків останнього.

Пунктом 1.4 Статуту ПАТ "Державна продовольчо-зернова корпорація України" визначено, що засновником товариства є держава, в особі ОСОБА_1 Міністрів України. Повноваження з управління корпоративними правами товариства відповідно до постанови КМУ від 06.06.2011 №593 "Про внесення зміни до постанови КМУ від 11.08.2010 №764 здійснює ОСОБА_3 аграрної політики та продовольства України.

Відповідно до п.4.4. статуту публічного акціонерного товариства «Державна продовольчо - зернова корпорація України» товариство має право володіти, користуватися та розпоряджатися належним йому майном, вчиняти стосовно нього будь - які дії, що не суперечать законодавству, цьому статуту та меті діяльності товариства, зокрема з продажу, безоплатної передачі, дарування, пожертви, обміну, передачі в лізинг, оренду, позику чи заставу засобів виробництва, майна, матеріальних цінностей або майнових прав, використання та відчуження їх в інший спосіб юридичним та фізичним особам, списувати його з балансу та здійснювати інші дії, що не суперечать чинному законодавству України та цьому статуту.

Положення статуту господарського товариства не можуть суперечити нормам чинного законодавства.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про управління об'єктами державної власності" управління об'єктами державної власності - здійснення ОСОБА_1 Міністрів України та уповноваженими ним органами, іншими суб'єктами, визначеними цим Законом, повноважень щодо реалізації прав держави як власника таких об'єктів, пов'язаних з володінням, користуванням і розпоряджанням ними, у межах, визначених законодавством України, з метою задоволення державних та суспільних потреб.

Згідно з п. 1.6 Статуту ПАТ "Державна продовольчо-зернова корпорація України" товариство є правонаступником всіх прав і обов'язків державного підприємства "Державна продовольчо-зернова корпорація України.

Згідно з нормами Закону України "Про перелік об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації" від 07.07.1999 Дубенський комбінат хлібопродуктів (265100 м.Дубно) не підлягає приватизації та включений до відповідного переліку, а у "Переліку об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації, але можуть бути корпоратизовані", зазначене підприємство відсутнє. Зміни до наведених нормативних актів стосовно майна Дубенського КХП не внесені. Таким чином, майно вказаного підприємства не могло бути приватизоване або корпоратизоване.

Нерухоме майно об'єктів державної власності, що не підлягають приватизації, не може бути відчужене, вилучене, передане до статутного капіталу господарських організацій і щодо такого майна не можуть вчинятися дії, наслідком яких може бути їх відчуження, що встановлено ч. 9 ст. 11 Закону України "Про управління об'єктами державної власності".

При цьому при внесення зміни до постанови ОСОБА_1 Міністрів України від 11.08.2010 № 764 у постанові № 593 від 06.06.2011 р. також встановлено, що державне публічне акціонерне товариство "Державна продовольчо-зернова корпорація України" не може вчиняти дії стосовно майна, переданого до його статутного капіталу наслідком яких може бути відчуження майна, у тому числі передача його до статутного капіталу інших господарських організацій, передача в заставу тощо, тоді як право власності відповідно до норм ст.ст.316, 317 ЦК України передбачаєрозпорядження майном за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.

Відповідно до ч.1 ст.133 ГК України основу правового режиму майна суб'єктів господарювання, на якій базується їх господарська діяльність, становлять право власності та інші речові права - право господарського відання, право оперативного управління.

Згідно з ч. 1 ст. 136 ГК України право господарського відання є речовим правом суб'єкта підприємництва, який володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним органом), з обмеженням правомочності розпорядження щодо окремих видів майна за згодою власника у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законами.

Зміна правового режиму майна суб'єкта господарювання здійснюється за рішенням власника (власників) майна у спосіб, передбачений цим Кодексом та прийнятими відповідно до нього іншими законами, крім випадків, якщо така зміна забороняється законом (ч. 2 ст. 145 ГК України).

Частиною 3 ст. 145 ГК України передбачено, що правовий режим майна суб'єкта господарювання, заснованого на державній (комунальній) власності, може бути змінений шляхом приватизації майна державного (комунального) підприємства відповідно до закону.

Як встановлено колегією суддів апеляційної інстанції, рішення про зміну режиму майна ОСОБА_1 Міністрів України не приймалося. У зв'язку з чим матеріалами справи не підтверджено зміну форми власності з державної на приватну.

З урахуванням наведеного колегія суддів дійшла висновку, що оспорюване рішення ОСОБА_4 комітету Дубенської міської ради № 84 від 16.02.2012 р. "Про оформлення права власності на об`єкт нерухомого майна, що перебуває у власності юридичної особи», в розумінні норми ч.1 ст. 393 ЦК України порушує інтереси держави в особі ОСОБА_1 Міністрів України та ОСОБА_3 аграрної політики та продовольства України, а тому підлягає визнанню незаконним.

Щодо позовних вимог в частині визнання недійсним свідоцтва серії САС № 984269 від 22.02.2012 р. про право приватної власності на нерухоме майно публічного акціонерного товариства "Державна продовольчо - зернова корпорація України" на комплекс будівель та споруд, що знаходяться за адресою: Рівненська область, м. Дубно, вул.Залізнична (вул.Гречихіна), буд 95. Свідоцтво підписано міським головою та скріплено печаткою Дубенської міської ради Рівненської області.

Законодавець у ч. 1 ст. 16 ЦК України установив, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу, а в ч. 2 цієї статті визначив способи здійснення захисту цивільних справ та інтересів судом, зокрема такий спосіб як відновлення становища, яке існувало до порушення. Право вибору способу судового захисту належить виключно позивачеві.

Відновленням становища, яке існувало до порушення, є також визнання недійсними свідоцтв про право власності. Окрім того, свідоцтво про право власності є правовстановлюючим документом, на підставі якого здійснюється державна реєстрація права власності (п. 3 ч. 1 ст. 19 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень"), а тому як окремий спосіб захисту поновлення порушених прав у судовому порядку, може бути предметом розгляду в господарських судах.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 30.09.2015 у справі № 911/3396/14.

Оскільки судом визнається незаконним рішення ОСОБА_4 комітету Дубенської міської ради № 84 від 16.02.2012 р. "Про оформлення права власності на об`єкт нерухомого майна, що перебуває у власності юридичної особи», позовна вимога про визнання недійсним свідоцтва про право приватної власності на нерухоме майно, яке видане на підставі вказаного рішення, то колегія суддів, з мотивів наведених у даній постанові, дійшла висновку, що з метою відновлення становища, яке існувало до порушення, позов підлягає задоволенню повністю, в тому числі і щодо даної позовної вимоги.

Підсумовуючи наведене, колегія суддів дійшла висновку, що висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи, тому рішення Господарського суду Рівненської області від 22.06.2016 р. у справі № 918/319/16 про відмову в задоволенні позову підлягає скасуванню відповідно до ч. 1 ст.104 ГПК України з прийняттям нового рішення про задоволення позову.

Судовий збір покладається на відповідачів згідно з ч.1 ст.49 ГПК України.

Керуючись ст.ст.49,99,101,103 - 105 Господарського процесуального кодексу України, суд -

П О С Т А Н О В И В :

Апеляційну скаргу першого заступника прокурора Рівненської області задоволити.

Рішення Господарського суду Рівненської області від 22.06.2016 р. у справі № 918/319/16 скасувати та прийняти нове рішення:

"Задоволити позов першого заступника прокурора Рівненської області.

Визнати недійсним рішення виконавчого комітету Дубенської міської ради № 84 від 16.02.2012 р. "Про оформлення права власності на об'єкт нерухомого майна, що перебуває у власності юридичної особи".

Визнати недійсним свідоцтво серії САС № 984269 від 22.02.2012 про право приватної власності ПАТ "Державна продовольчо - зернова корпорація України" на комплекс будівель та споруд Дубенського комбінату хлібопродуктів, загальною площею 19705,5 кв. м., вартістю 4621300 грн.

Стягнути з ОСОБА_4 комітету Дубенської міської ради (35600, Рівненська область, Дубнівський район, м.Дубно, вул. Замкова, 4) на користь прокуратури Рівненської області (33028, м.Рівне вул.16 Липня,52) витрат на судовий збір за подання позовної заяви в сумі 918,67 грн.

Стягнути з ОСОБА_5 акціонерного товариства "Державна продовольчо-зернова корпорація України" (01033, м.Київ, вул. Саксаганського, 1) на користь прокуратури Рівненської області (33028, м.Рівне вул.16 Липня,52) витрат на судовий збір за подання позовної заяви в сумі 918,67 грн.

Стягнути з Комунальне підприємство "Архітектор" Дубенської міської ради (35600, Рівненська область, Дубнівський район, м.Дубно, вул. Замкова, 4) на користь прокуратури Рівненської області (33028, м.Рівне вул.16 Липня,52) витрат на судовий збір за подання позовної заяви в сумі 918,67 грн.

Видати накази."

Стягнути з ОСОБА_4 комітету Дубенської міської ради (35600, Рівненська область, Дубнівський район, м.Дубно, вул. Замкова, 4) на користь прокуратури Рівненської області (33028, м.Рівне вул.16 Липня,52) витрат на судовий збір за розгляд апеляційної скарги в сумі 1010, 53 грн.

Стягнути з ОСОБА_5 акціонерного товариства "Державна продовольчо-зернова корпорація України" (01033, м.Київ, вул. Саксаганського, 1) на користь прокуратури Рівненської області (33028, м.Рівне вул.16 Липня,52) витрат на судовий збір за розгляд апеляційної скарги в сумі 1010, 53 грн.

Стягнути з Комунальне підприємство "Архітектор" Дубенської міської ради (35600, Рівненська область, Дубнівський район, м.Дубно, вул. Замкова, 4) на користь прокуратури Рівненської області (33028, м.Рівне вул.16 Липня,52) витрат на судовий збір за розгляд апеляційної скарги в сумі 1010, 53 грн.

Доручити Господарському суду Рівненської області видати накази на виконання цієї постанови.

Матеріали справи № 918/319/16 повернути господарському суду Рівненської області.

Головуючий суддя Маціщук А.В.

Суддя Гулова А.Г.

Суддя Олексюк Г.Є.

СудРівненський апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення07.12.2016
Оприлюднено16.12.2016
Номер документу63371530
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —918/319/16

Постанова від 24.06.2019

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Берднік І.С.

Ухвала від 23.05.2019

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Берднік І.С.

Ухвала від 22.04.2019

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Берднік І.С.

Ухвала від 27.02.2019

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Саврій В.А.

Ухвала від 22.02.2019

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Саврій В.А.

Ухвала від 15.02.2019

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Саврій В.А.

Ухвала від 06.02.2019

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Саврій В.А.

Ухвала від 18.01.2019

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Саврій В.А.

Ухвала від 15.01.2019

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Миханюк М.В.

Ухвала від 14.01.2019

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Миханюк М.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні