№2-1703/2008 рік
РІШЕННЯ
іменем України
17 грудня 2008 року м. Зміїв
Зміївський районний суд Харківської області
в складі: головуючого судді: Бережної Н.М.
при секретарі: Шелудько Т.Я. за участю адвоката Безверхого С. Р.
розглянувши у попередньому судовому засіданні в залі суду в м. Змієві Харківської області цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про визнання права власності на спадщину в порядку спадкування за законом,
встановив:
19.11.2008 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_3 про визнання права власності на спадщину в порядку спадкування за законом, в якому вказав, що відповідач по справі ОСОБА_3 є його рідною сестрою. ІНФОРМАЦІЯ_1 помер їх батько ОСОБА_4, а ІНФОРМАЦІЯ_2 померла їх мати ОСОБА_5 За своє життя батько позивача був власником житлового будинку №63 з надвірними будівлями по АДРЕСА_1. Після смерті батька спадкоємцями за законом були дружина померлого - їх мати ОСОБА_5 , позивач та відповідач. Мати позивача та його сестра ОСОБА_3 своїм проживанням та реєстрацією в спадковому будинку фактично прийняли спадщину, але юридично не оформили. Позивач ОСОБА_2 фактично прийняв спадщину шляхом володіння, користування майном та речами батька, користувався земельною ділянкою разом з мамою та сестрою, робив поточний ремонт будинку та надвірних будівель. Ні позивач, ні його сестра - відповідач по справі, після смерті батьків з заявою про прийняття спадщини до нотаріальної контори не зверталися. Між відповідачем та позивачем була усна домовленість, що право власності на спадщину він буде оформляти на себе, тому що сестра хворіє, коштів для оплати за оформлення права власності на спадкове майно у неї не має. При зверненні до нотаріальної контори для оформлення своїх спадкових прав, позивачу було відмовлено в цьому, оскільки мати позивача не оформила право власності на спадкове майно після смерті свого чоловіка - його батька, свідоцтво про право власності не отримувала і видати таке свідоцтво на померлу ОСОБА_5 неможливо, тому він вимушений звернутися з даним позовом до суду и просив визнати за ним право власності на житловий будинок АДРЕСА_1, що належить померлому його батькові ОСОБА_4 в порядку спадкування за законом.
У попередньому судовому засіданні позивач ОСОБА_2 підтримав позовні вимоги, посилаючись на обставини, вказані в позові.
Представник позивача адвокат ОСОБА_1 підтримав доводи позивача, наполягав на заявлених позовних вимогах, просив визнати за ОСОБА_2 право власності на житловий будинок АДРЕСА_1, що належить померлому ОСОБА_4 в порядку спадкування за законом та ухвалити рішення при попередньому судовому засіданні.
Відповідач ОСОБА_3 в попередньому судовому засіданні позовні вимоги визнала, не заперечувала проти розгляду справи в попередньому судовому засіданні.
Виходячи з наведеного суд вважає, що рішення у справі можливо постановити при проведенні попереднього судового засідання.
Відповідно до ч. 4 ст. 130 ЦПК України при визнанні позову ухвалюється судове рішення в порядку, встановленому ст. 174 цього ж Кодексу. Згідно з ч. 4 ст. 174 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Судом встановлені наступні факти та відповідні їм правовідносини:
Згідно ст. 529 Цивільного Кодексу України (1963 року) - при спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є, в рівних частках, діти (у тому числі усиновлені), дружина і батьки (усиновителі) померлого. До числа спадкоємців першої черги належить також дитина померлого, яка народилася після його смерті.
Відповідно до ст. 549 Цивільного Кодексу України (1963 року) - визнається, що спадкоємець прийняв спадщину: 1) якщо він фактично вступив в управління чи володіння спадковим майном; 2) якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини. Зазначені в цій статті дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.
ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_4, що підтверджується свідоцтвом про його смерть серії НОМЕР_1, видане 25.10.1972 року Зміївським Райбюро ЗАГС Харківської області, а\з №123 (а.с. 8).
ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_5, що підтверджується свідоцтвом про її смерть серії НОМЕР_2, видане 21.04.1978 року Готвальдівським Райвідділом ЗАГС Харківської області, а\з №77 (а.с. 9).
За життя ОСОБА_4 був власником житлового будинку АДРЕСА_1, що підтверджується технічним паспортом на житловий будинок індивідуального житлового фонду (а.с. 11-12), свідоцтвом про право власності від 22.03.1950 року (а.с. 13) та довідкою виданої КП "Зміївське бюро технічної інвентаризації" №2208 від 02.10.2008 року (а.с. 18).
Факт родинних відносин між ОСОБА_2 та ОСОБА_3 як брата та сестри підтверджується свідоцтвами про їх народження виданих 17.05.1934 року Зміїв с\рада Зміївського району та серії НОМЕР_3 виданого повторно 13.07.1950 року Зміїв райбюро ЗАГС, де батьками вказані ОСОБА_4. та ОСОБА_5 (а.с. 6, 7)
Згідно довідки №80 виданої Відділом реєстрації актів цивільного стану Зміївського районного управління юстиції Харківської області 07.03.2008 року ОСОБА_2 та ОСОБА_6 уклали шлюб 11.11.1926 року, а\з 06, прізвища після реєстрації шлюбу ОСОБА_2. (а.с. 16);
Після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 та ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_5 у встановлений законом шестимісячний термін до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини або відмову від спадщини, ніхто із спадкоємців не звертався, що вбачається з листа Зміївської державної нотаріальної контри Харківської області №3626 від 27.11.2008 року за підписом завідуючої ОСОБА_7 (а.с. 28).
Таким чином, судом встановлено, що позивач являється спадкоємцем першої черги за законом після померлих ОСОБА_4 та ОСОБА_5 Крім нього, спадкоємицею являється його сестра ОСОБА_3 , спадщину після смерті батьків вони прийняли, відповідач шляхом проживання в спадковому будинку, а позивач тим, що фактично вступив в управління і володіння спадковим будинком. Враховуючи те, що відповідач не бажає оформляти свої спадкові права і не заперечує проти позову та те, що іншим шляхом позивач не має можливості оформити своє право на спадщину, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог, що підлягають задоволенню.
Керуючись: ст. ст. 525, 526, 529, 549 ЦК України (1963 року), ст. ст. 10, 11, 60, 130, 174, 212, 213, 214, 215 ЦПК України, суд,
вирішив:
Позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_2 право власності на житловий будинок АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом.
Рішення може бути оскаржено шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня його проголошення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються апеляційному суду через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржене судове рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано.
Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, рішення суду набирає законної сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги, рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суд | Зміївський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 17.12.2008 |
Оприлюднено | 25.01.2016 |
Номер документу | 6376294 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Зміївський районний суд Харківської області
Бережна Н.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні