ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 лютого 2017 р.м.ОдесаСправа № 821/1664/16
Категорія: 8 Головуючий в 1 інстанції: Кузьменко Н.А.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду, у складі:
головуючого судді - Запорожана Д.В.,
судді - Романішина В.Л.,
судді - Шляхтицького О.І.
при секретарі: Вишневській А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційними скаргами Херсонської Об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області, Державної фіскальної служби України на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 29 листопада 2016 року у справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Деста Юг" до Херсонської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби України у Херсонській області, Державної фіскальної служби України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И Л А:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Деста Юг" звернулось до суду з позовом до Херсонської ОДПІ ГУ ДФС у Херсонській області, ДФС України про визнання протиправною бездіяльності, яка полягає в незабезпеченні автоматичного збільшення суми, на яку товариство з обмеженою відповідальністю "Деста Юг" (код 36838489) має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних на суму від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (рядок 24), та суму непогашеного від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів на кінець поточного звітного (податкового) періоду (рядок 31) в розмірі 210587,00 гривень.
Свої позовні вимоги ТОВ "Деста Юг" обґрунтувало незаконністю спірної бездіяльності.
Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 29 листопада 2016 року позов задоволено частково. Визнано бездіяльність відповідача протиправною. Зобов'язано вчинити певні дії.
В апеляційних скаргах Херсонська ОДПІ ГУ ДФС у Херсонській області, ДФС України просять скасувати вищенаведену постанову, як таку, що прийнята з помилковим застосуванням норм матеріального та процесуального права і прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позову.
Заслухавши суддю-доповідача, доводи апеляційних скарг, вивчивши матеріали справи та перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду в межах апеляційних скарг, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Приймаючи оскаржену постанову суд першої інстанції виходив з часткової обґрунтованості даного позову та наявності підстав для часткового його задоволення.
Колегія суддів не погоджується з таким висновком суду першої інстанції.
29 липня 2015 року набрав чинності Закон України Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість від 16.07.2015 № 643-VIII (далі - Закон № 643), де пункт 34 підрозділу 2 розділу XX Перехідні положення Податкового кодексу України викладено в новій редакції.
Пунктом 34 підрозділу 2 розділу XX Перехідні положення Податкового Кодексу України (в редакції Закону № 643) передбачено, що станом на третій робочий день після дати набрання чинності Законом зареєстрованим платникам податку значення суми податку (позитивне або від'ємне), на яку такий платник має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - реєстраційна сума), визначене пунктом 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу, та значення усіх її складових, визначених цим Кодексом, дорівнюють нулю, крім значень її складових SНаклОтр, SНаклВид та SМитн, що були сформовані починаючи з 1 липня 2015 року.
З 1 січня 2015 року набрав чинності Закон України від 28.12.2014 №71-VIII Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи , яким запроваджено нові правила функціонування системи електронного адміністрування податку на додану вартість.
Відповідно до цих правил система електронного адміністрування податку на додану вартість запроваджена поетапно відповідно до пункту 35 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України: з 1 січня до 1 липня 2015 року - у тестовому режимі; з 1 липня 2015 року - на постійній основі.
Відповідно до пункту 200-1.1 ст. 200-1 Податкового кодексу України (в редакції станом на 29.07.2015, зі змінами, внесеними Законом №643) система електронного адміністрування податку на додану вартість забезпечує автоматичний облік в розрізі платників податку:
- суми податку, що містяться у виданих та отриманих податкових накладних та розрахунках коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- суми податку, сплачені платниками при ввезенні товару на митну територію України;
- суми поповнення та залишку коштів на рахунках в системі електронного адміністрування податку на додану вартість;
- суми податку, на яку платники мають право зареєструвати податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- інші показники, які згідно з вимогами пункту 34 підрозділу 2 розділу XX Перехідні положення цього Кодексу враховуються під час обрахунку суми податку, обчисленої за формулою, визначеною пунктом 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу.
Згідно з п. 200-1.3 ст. 200-1 ПК України платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних на суму податку (SHaici), обчислену за такою формулою:
SНакл= SНаклОтр + SМитн + SПопРах - 8НаклВид - 8Відшкод - Sперевищ, де:
SНаклОтр - загальна сума податку за отриманими платником податковими накладними, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних, податковими накладними, складеними платником податку відповідно до пункту 208.2 статті 208 цього Кодексу та зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних, та розрахунками коригування до таких податкових накладних, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних;
SМитн - загальна сума податку, сплаченого платником при ввезенні товарів на митну територію України;
SПопРах - загальна сума поповнення з поточного рахунку платника рахунка в системі електронного адміністрування податку, в тому числі рахунка в системі електронного адміністрування податку платника - сільськогосподарського підприємства, що обрало спеціальний режим оподаткування відповідно до статті 209 цього Кодексу, відкритого для перерахування коштів на його спеціальний рахунок, відкритий в установах банків та/або в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів;
SНаклВид - загальна сума податку за виданими платником податковими накладними, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних та розрахунками коригування до таких податкових накладних, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних;
SВідшкод - загальна сума податку, заявлена платником до бюджетного відшкодування з урахуванням сум коригувань, проведених за результатами перевірок; SПеревищ - загальна сума перевищення податкових зобов'язань, зазначених платником у поданих податкових деклараціях з урахуванням поданих уточнюючих розрахунків до них, над сумою податку, що міститься в складених таким платником податкових накладних та розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Для реалізації порядку формування реєстраційної суми, який встановлено пп.4 п.34 підрозділу 2 розділу XX Кодексу з урахуванням змін, внесених Законом №643, в частині збільшення розміру суми податку, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних на суму від'ємного значення податку, непогашеного станом на 01.07.2015 та задекларованих платником у рядках 24 та 31 податкової декларації з ПДВ за червень 2015 року/ІІ квартал 2015 року, ДФС створено відповідні технічні завдання та розроблено програмне забезпечення яке автоматично здійснює вказані процедури в автоматичному режимі одноразово в термін до 31 липня 2015 року.
При цьому, для реалізації порядку, який встановлено пп.4 п. 34 підрозділу 2 розділу XX Кодексу, в частині перенесення залишків від'ємного значення в умовах функціонування системи електронного адміністрування податку на додану вартість, ДФС створено відповідні технічні завдання та розроблено програмне забезпечення, яке автоматично здійснює вказані процедури в автоматичному режимі.
Оскільки вищезазначений порядок вбачає перенесення залишків від'ємного значення, яке обліковується у платників податку станом на 01.07.2015 виключно із декларації, за якими здійснюються розрахунки з бюджетом (форма декларації 0110) за червень 2015 року, то уточнюючі розрахунки не враховувались при розробленні програмного забезпечення, бо це суперечить вимогам діючого законодавства (пп.4 п. 34 підрозділу 2 розділу XX Кодексу).
Відповідно до пункту 34 підрозділу 2 розділу XX Кодексу після "обнуління" показників формули реєстраційна сума одноразово в автоматичному режимі збільшилася на суму від'ємного значення, що задекларована платником податків виключно у рядках 24 та 31 податкової декларації з ПДВ за червень 2015 року в термін до 31 липня 2015 року.
ТОВ „Деста ЮГ" (36838489) було надано податкову декларацію з податку на додану вартість за червень 2015 року, згідно якої у р.20.2 платником не було відображено суму 210 587,00 грн. та у р.24 даної декларації відображено тільки суму 89 101,00 грн. Тобто поповнення ліміту для реєстрації податкових накладних в системі електронного адміністрування відбулося лише на суму 89 101,00 грн.
Підприємством у серпні 2015 року було надано уточнюючий розрахунок, згідно якого виправлено помилки по декларації за червень та збільшено р.20.2 на суму 210 587,00 грн. та збільшено р.24 на суму 299 688,00 грн.
Відповідно до змін, внесених до пункту 34 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України законом України від 16.07.2015 №643 - VII „Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість" після обнуління реєстраційна сума зареєстрованим платника податку збільшується на суму від'ємного значення податку, непогашеного станом на 01.07.2015 та задекларованого платником у рядках 24 та 31 податкової декларації з ПДВ за червень 2015 року/ II квартал 2015 року, а не по уточнюючим розрахункам.
У зв'язку з вищевикладеним ТОВ „Деста ЮГ" (36838489) самостійно допустило вищевказану помилку.
При цьому, у Кодексі відсутні норми щодо повторного перерахунку формули у разі подання платником податку уточнюючого розрахунку до податкової декларації з ПДВ за червень 2015 року або будь-який попередній звітний період.
Аналогічна правова позиція зазначена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 4 жовтня 2016 року по справі № К/800/8495/16.
Отже, колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції про часткову обґрунтованість даного позову та наявність підстав для його часткового задоволення.
Пунктом 4 ст. 202 КАС України передбачено, що підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції допустив порушення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення даної справи по суті, внаслідок чого його постанова підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про відмову у задоволенні позову.
Керуючись ст. ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207 КАС України, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційні скарги Херсонської Об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області, Державної фіскальної служби України - задовольнити.
Постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 29 листопада 2016 року - скасувати.
Прийняти нову постанову.
В задоволенні позову товариства з обмеженою відповідальністю "Деста Юг" до Херсонської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби України у Херсонській області, Державної фіскальної служби України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити в повному обсязі.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання судового рішення в повному обсязі.
Головуючий /Д.В. Запорожан/
Судді /В.Л. Романішин/
/О.І. Шляхтицький/
Суд | Одеський апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 01.02.2017 |
Оприлюднено | 08.02.2017 |
Номер документу | 64566764 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Одеський апеляційний адміністративний суд
Запорожан Д.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні