Рішення
від 10.02.2017 по справі 573/2525/16-ц
БІЛОПІЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 573/2525/16-ц

Номер провадження 2/573/53/17

РІШЕННЯ

іменем України

10 лютого 2017 року м. Білопілля

Білопільський районний суд Сумської області в складі:

головуючої судді: Свиргуненко Ю. М.

з участю секретаря: Федорченко Г. В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Білопілля цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товстянської сільської ради Білопільського району Сумської області, ОСОБА_2, третя особа: Улянівська державна нотаріальна контора Білопільського району Сумської області про визнання права власності на земельну ділянку,

в с т а н о в и в :

13 грудня 2016 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Товстянської сільської ради Білопільського району Сумської області про визнання права власності на земельну ділянку. Свої вимоги позивачка мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_3 року помер її рідний брат ОСОБА_3. Після смерті останнього відкрилася спадщина на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею 3,62 га, розташовану на території Товстянської сільської ради, посвідчену державним актом на право приватної власності на землю серії НОМЕР_1. У встановлений законом строк вона подала заяву нотаріусу про прийняття спадщини після брата ОСОБА_3 Однак, отримати свідоцтво про право на спадщину за законом не може у зв'язку з втратою державного акту на право приватної власності на вказану земельну ділянку. Посилаючись на викладені вище обставини, ОСОБА_1 просить визнати за нею в порядку спадкування за законом після брата ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 року право власності на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею 3,62 га, з них: рілля НОМЕР_2 площею 3,4184 га з кадастровим номером НОМЕР_3 яка знаходиться на території Товстянської сільської ради, посвідчена державним актом на право приватної власності на землю серії НОМЕР_1,.

У судове засідання позивачка ОСОБА_1 не з'явилася. Представник останньої за довіреністю ОСОБА_4 подав заяву про зменшення розміру позовних вимог, в якій просить визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом після брата ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 року, право власності на 1/2 частину земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею 3,62 га, з них: рілля НОМЕР_2 площею 3,4184 га з кадастровим номером НОМЕР_3 яка знаходиться на території Товстянської сільської ради, право власності на яку посвідчене державним актом на право приватної власності на землю серії НОМЕР_1, а також просить розглянути справу в його відсутність (а. с. 69, 71).

Представник відповідача - Товстянської сільської ради Білопільського району Сумської області у судове засідання не з'явився. В. о. старости Омеляненко С. П. надіслала заяву про розгляд справи без участі їх представника (а. с. 72).

Відповідач ОСОБА_2 у судове засідання не з'явився. У відповідності до вимог ст. 74 ЦПК України про час день і місце розгляду справи повідомлений належним чином (а. с. 66).

Представник третьої особи - Улянівської державної нотаріальної контори Білопільського району Сумської області в судове засідання не з'явився. В. о. завідувача держноткантори Калініченко Є. Ю. надіслала листа про розгляд справи у відсутність їхнього представника (а. с. 53).

У зв'язку з неявкою сторін, третіх осіб, суд розглядає справу без їх участі, на підставі наявних доказів, у відповідності до ч. 2 ст. 197 ЦПК України без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Повно, всебічно і об'єктивно дослідивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності з точки зору належності, допустимості і взаємозв'язку, суд приходить до наступних висновків.

Статтею 1216 Цивільного кодексу України визначено, що спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).

До складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (ст. 1218 ЦК України).

За змістом ч. 1, ч. 2 ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.

Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.

У першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця. Брати та сестри спадкодавця є спадкоємцями другої черги (ст. 1261, ст. 1262 ЦК України).

Згідно з ч. 1 ст. 1267 ЦК України частки у спадщині кожного із спадкоємців є рівними.

У відповідності з ч. 1 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за законом має право прийняти спадщину.

Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї (ч. 3 ст. 1268 ЦК України).

Відповідно до ч. 5 ст. 1268 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем має подати нотаріусу, або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини ( ч. 1 ст. 1269 ЦК України).

Частиною першою статті 316 Цивільного кодексу України поняття права власності визначено як право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.

Право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. При цьому право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом (ст. 328 ЦК України).

У відповідності з ч. 2 ст. 373 ЦК України право власності на землю (земельну ділянку) набувається і здійснюється відповідно до закону.

Громадяни України набувають право власності на земельні ділянки на підставі прийняття спадщини (п. г ч. 1 ст. 81 Земельного кодексу України).

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_3 є рідним братом позивачки ОСОБА_1

Батьки останніх, ОСОБА_7 та ОСОБА_8 померли ІНФОРМАЦІЯ_4 року та ІНФОРМАЦІЯ_5 року відповідно (а. с. 12-13).

Згідно з свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_4 ІНФОРМАЦІЯ_3 року помер ОСОБА_3 (а. с. 9).

Державним актом на право приватної власності на землю серії НОМЕР_1, виданим 30 березня 2004 року на підставі розпорядження голови Білопільської районної державної адміністрації від 28 березня 2002 року №106, зареєстрованим у Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №127, посвідчено право власності ОСОБА_3 на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, загальною площею 3,62 га в межах згідно з планом, а саме: рілля НОМЕР_2 площею 3,4184 га з кадастровим номером НОМЕР_3 які знаходяться на території Товстянської сільської ради (а. с. 11).

З довідок Товстянської сільської ради вбачається, що ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 року, був зареєстрований та постійно до дня смерті проживав за адресою: АДРЕСА_1. Разом з ним за вказаною адресою був зареєстрований, але не проживав син - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2. Заповіт від імені померлого виконкомом Товстянської сільської ради не посвідчувався (а. с. 10, 51).

Враховуючи наведене вище суд вважає, що ОСОБА_2 прийняв спадщину після померлого ІНФОРМАЦІЯ_3 року батька ОСОБА_3 відповідно до положень ч. 3 ст. 1268 ЦК України.

Крім того судом встановлено, що за заявою позивачки ОСОБА_1 08 грудня 2014 року заведена спадкова справа №56871510 після ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 року (а. с. 26, 41-44).

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позивачка має право на 1/2 частину земельної ділянки, площею 3,62 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Товстянської сільської ради Білопільського району Сумської області, посвідченої державним актом серії НОМЕР_1, в порядку спадкування після рідного брата ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 року, однак, вона позбавлена можливості отримати в нотаріальній конторі свідоцтво про право на спадщину і вільно розпоряджатися спадковим майном у зв'язку з втратою державного акту на вказану земельну ділянку, що об'єктивно підтверджується матеріалами справи (а. с. 31).

З огляду на викладене вище, суд приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню у повному обсязі.

Одночасно із заявою про зменшення розміру позовних вимог представник позивачки за довіреністю ОСОБА_4 просив повернути ОСОБА_1 надмірно сплачений судовий збір (а. с. 69).

Дослідивши письмові матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.

При зверненні до суду з даним позовом позивачка сплатила судовий збір у розмірі 1 231 грн. 30 коп., що становить 1% від первісної ціни позовних вимог, яка дорівнює вартості всієї земельної ділянки, що є предметом судового розгляду. Під час розгляду справи представник позивачки за довіреністю зменшив розмір позовних вимог, просив визнати за ОСОБА_1 право власності на 1/2 частину вказаної вище земельної ділянки і у зв'язку з цим повернути надмірно сплачений судовий збір.

Як вбачається з матеріалів справи, нормативна грошова оцінка всієї земельної ділянки, яка ввійшла до спадкової маси, становить 123 130 грн. (а. с. 14). Позивачка просить визнати за нею право власності на 1/2 її частину, вартість якої становить 61 565 грн. 00 коп. Отже, при зверненні до суду з даним позовом ОСОБА_1 повинна була сплатити судовий збір у розмірі 1% від ціни позову, тобто 615 грн. 65 коп.

У відповідності до ч. 1 ст. 7 Закону України Про судовий збір сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі зменшення розміру позовних вимог.

Виходячи з вищевикладеного, суд приходить до висновку про повернення позивачці судового збору в розмірі 615 грн. 65 коп. як такого, що надмірно сплачений внаслідок зменшення розміру позовних вимог.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 316, 328, 373, 1216, 1218, 1220, 1261, 1262, 1267, 1268, 1269 України, ст. 81 Земельного Кодексу, ст. ст. 4, 10, 11, 60, 88, 209, 212-215 ЦПК України, суд

у х в а л и в :

Позов ОСОБА_1 до Товстянської сільської ради Білопільського району Сумської області, ОСОБА_2, третя особа: Улянівська державна нотаріальна контора Білопільського району Сумської області про визнання права власності на земельні ділянки задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом після рідного брата ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 року, право власності на 1/2 частину земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею 3,62 га в межах згідно з планом, з них: рілля НОМЕР_2 площею 3,4184 га з кадастровим номером НОМЕР_3 яка знаходиться на території Товстянської сільської ради Білопільського району Сумської області, посвідчена державним актом на право приватної власності на землю серії НОМЕР_1, виданим Білопільською районною державною адміністрацією 30 березня 2004 року на підставі розпорядження голови Білопільської районної державної адміністрації від 28 березня 2002 року №106, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №127.

Зобов'язати управління державної казначейської служби у Білопільському районі Сумської області повернути ОСОБА_1 судовий збір у сумі 615 (шістсот п'ятнадцять) гривень 65 копійки, який був сплачений 12 грудня 2016 року на рахунок №31211206700037, код отримувача: 38020201, код банку: 837013, банк отримувача: ГУ ДКСУ у Сумській області, відповідно до квитанції №051636710.

Рішення може бути оскаржено до Апеляційного суду Сумської області через Білопільський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення.

Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя:

СудБілопільський районний суд Сумської області
Дата ухвалення рішення10.02.2017
Оприлюднено15.02.2017
Номер документу64663318
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —573/2525/16-ц

Постанова від 14.03.2024

Цивільне

Сумський апеляційний суд

Собина О. І.

Ухвала від 05.01.2024

Цивільне

Сумський апеляційний суд

Собина О. І.

Ухвала від 05.01.2024

Цивільне

Сумський апеляційний суд

Собина О. І.

Ухвала від 26.10.2023

Цивільне

Білопільський районний суд Сумської області

Свиргуненко Ю. М.

Рішення від 10.02.2017

Цивільне

Білопільський районний суд Сумської області

Свиргуненко Ю. М.

Ухвала від 25.01.2017

Цивільне

Білопільський районний суд Сумської області

Свиргуненко Ю. М.

Ухвала від 14.12.2016

Цивільне

Білопільський районний суд Сумської області

Свиргуненко Ю. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні