ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"16" березня 2017 р.Справа № 916/157/17
За позовом: Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "КОМФОРТ-ЮГ"
До відповідача: Підприємства у формі товариства з обмеженою відповідальністю "ТОРГОВИЙ ДІМ ПРЕОБРАЖЕНСЬКИЙ"
про стягнення
Суддя Рога Н. В.
Представники:
Від позивача: ОСОБА_1 - на підставі довіреності від 01.07.2016 р.;
Від відповідача: не з'явився.
СУТЬ СПОРУ: Позивач - Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі-ОСББ) "КОМФОРТ-ЮГ", звернувся до господарського суду Одеської області з позовом до Підприємства у формі товариства з обмеженою відповідальністю (далі- підприємство у формі ТОВ) "ТОРГОВИЙ ДІМ ПРЕОБРАЖЕНСЬКИЙ" про стягнення заборгованості за комунальні послуги у сумі 19 377 грн. 72 коп., 3% річних у сумі 2 090 грн. 63 коп., інфляційних втрат у сумі 612 грн. 79 коп.
Представник позивача позовну заяву підтримує, наполягає на її задоволенні.
Відповідач про місце та дату судових засідань був повідомлений належним чином, але представник відповідача в судові засідання не з`являвся, про поважність причин нез'явлення суд не повідомив. Відзив від відповідача до суду не надходив.
За таких обставин, справа розглядається за наявними в ній матеріалами відповідно до ст.75 ГПК України.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд встановив:
ОСББ "КОМФОРТ-ЮГ", згідно нової редакції Статуту, зареєстрованої 01.08.2007р., створено заради забезпечення прав членів, та дотримання ними обов'язків щодо належного утримання та використання неподільного і загального майна житлового комплексу, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами. Відповідно до п.1.3 Статуту власники квартир , житлових та нежитлових приміщень зобов'язані виконувати вимоги чинного Закону України „Про обєднання співвласників багатоквартирного будинку» та Статуту обєднання .
Згідно з п.2.3 Статуту ОСББ має право, відповідно до законодавства України та Статуту, шляхом скликання загальних зборів, зокрема, визначати порядок утримання, експлуатації та ремонту неподільного і загального майна ; встановлювати розміри платежів і внесків членів обєднання , а також відрахувань до резервного і ремонтного фонду; приймати рішення щодо надходження та витрати коштів обєднання; брати на баланс майно обєднання.
28 березня 2008р. був складений акт приймання-передачі житлового комплексу або його частини з балансу на баланс, згідно якого з балансу ТОВ „Югінвест» на баланс ОСББ "КОМФОРТ-ЮГ» було передано житловий комплекс , розташований за адресою: м.Южне, вул..Ново-Білярська, 28, корпус 3 (ІІІ і ІУ секції).
З урахуванням зазначеного позивач зазначає, що він здійснює обслуговування переданого йому на баланс комплексу. При цьому, тарифи на утримання та обслуговування будинку та при будинкової території затверджуються на загальних зборах членів ОСББ "КОМФОРТ-ЮГ".
Згідно Інформаційної довідки з Державного реєстру прав на нерухоме майно №57298620 від 13.04.2016р. Підприємству у формі ТОВ "ТОРГОВИЙ ДІМ ПРЕОБРАЖЕНСЬКИЙ" належать на праві власності нежитлові приміщення загальною площею 84,1 кв.м, за адресою: Одеська область, м.Южне, вул.Ново-Билярська, 28/8. Позивач у справі зазначає, що зазначені нежитлові приміщення входять до складу житлового комплексу, що розташований за адресою: м.Южне, вул..Ново-Білярська, 28. З урахуванням зазначеного , позивач вважає, що Підприємство у формі ТОВ "ТОРГОВИЙ ДІМ ПРЕОБРАЖЕНСЬКИЙ» є співвласником будинку, обслуговування яким здійснює ОСББ , у зв'язку з чим зобов'язаний брати участь у витратах на управління , утримання та збереження будинку, та сплачувати за отримані послуги.
Позивач - ОСББ "КОМФОРТ-ЮГ" зазначає, що він звертався до відповідача з пропозицією укласти договір про надання послуг із утримання будинків і споруд та прибудинкових територій відповідно до ст.13 Закону України "Про Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку " та п.8.1 Статуту ОСББ "КОМФОРТ-ЮГ". Однак, відповідачем дану пропозицію було проігноровано.
За розрахунком позивача, станом на 01.12.2016р. сума основного боргу з оплати наданих відповідачу послуг із утримання будинків і споруд та прибудинкових територій складає 19 377 грн. 72 коп. Неоплату зазначеної заборгованості позивач вважає порушенням своїх прав та охоронюваних законом інтересів, у зв`язку з чим звернувся до суду за захистом та просить суд стягнути з Підприємства у формі ТОВ "ТОРГОВИЙ ДІМ ПРЕОБРАЖЕНСЬКИЙ» заборгованість у сумі 19 377 грн. 72 коп.
В обгрунтування стягнення зазначеної суми позивач посилається на ст.13 Закону України "Про Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку", якою передбачено, що якщо функції з управління багатоквартирним будинком за рішенням загальних зборів об'єднання передано управителю, відносини з управління регулюються договором, укладеним між об'єднанням і управителем, умови якого повинні відповідати умовам типового договору, затвердженого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної житлової політики і політики у сфері житлово-комунального господарства. У разі відмови співвласника сплачувати внески і платежі на утримання та проведення реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна об'єднання або за його дорученням управитель має право звернутися до суду.
Також, позивач зазначає, що відповідно до ч.1 ст.15 Закону України "Про Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку " співвласник зобов'язаний: виконувати обов'язки, передбачені статутом об'єднання; виконувати рішення статутних органів, прийняті у межах їхніх повноважень; своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі. Відповідно до ч.1 ст.17 зазначеного Закону для забезпечення виконання власниками приміщень своїх обов'язків об'єднання має право: робити співвласникам попередження про порушення ними статутних або інших законних вимог і вимагати їх дотримання; вимагати відшкодування збитків, заподіяних спільному майну об'єднання з вини власника або інших осіб, які користуються його власністю; вимагати від співвласників своєчасної та у повному обсязі сплати всіх встановлених цим Законом та статутом об'єднання внесків і платежів, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів; звертатися до суду в разі відмови співвласника відшкодовувати заподіяні збитки, своєчасно та у повному обсязі сплачувати всі встановлені цим Законом та статутом об'єднання внески і платежі, у тому числі відрахування до резервного та ремонтного фондів.
Крім того, позивач зазначає, що відповідно до ст.526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та умов цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Позивач зазначає, що відповідно до ст.625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
На підставі зазначеної норми законодавства відповідачу нараховано 3% річних у розмірі 2 090 грн. 63 коп. та інфляційні втрати у розмірі 612 грн. 79 коп., які позивач також просить суд стягнути з відповідача.
Відповідач своїм правом на захист у судовому порядку не скористався.
Дослідивши матеріали справи, на підставі норм чинного законодавства, суд дійшов наступних висновків:
Згідно ст. ст.15, 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Ця ж норма міститься у ст.20 Господарського кодексу України.
Згідно ст.1 ГПК України підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності (далі - підприємства та організації), мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Отже, підставою для звернення до суду є саме порушення або оспорювання прав і охоронюваних законом інтересів юридичної особи.
Виходячи з тексту позовної заяви, позивач-ОСББ "КОМФОРТ-ЮГ" просить суд стягнути з відповідача заборгованість за надані послуги із утримання будинків і споруд та прибудинкових територій , розмір якої за розрахунком позивача складає 19 377 грн. 72 коп. При цьому, в обгрунтування позову позивач посилається на відмову відповідача- Підприємства у формі ТОВ "ТОРГОВИЙ ДІМ ПРЕОБРАЖЕНСЬКИЙ" як від укладання договору про надання послуг із утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, так і від оплати наданих послуг. Але, позивачем до матеріалів справи не надано доказів надсилання на адресу Підприємства у формі ТОВ "ТОРГОВИЙ ДІМ ПРЕОБРАЖЕНСЬКИЙ" пропозиції щодо укладення такого договору та проекту самого договору про надання послуг із утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, а також відмови відповідача від укладання такого договору. Позивачем також не надано до матеріалів справи доказів направлення відповідачу для підписання актів наданих послуг, відмови відповідача від підписання таких актів, доказів надсилання на адресу відповідача або вручення рахунків на оплату наданих послуг та відмови відповідача від оплати.
Зазначене, на думку суду, свідчить про те, що позивач передчасно звернувся до суду з даним позовом, адже, не вчинив дій, направлених на отримання від відповідача плати за надані послуги та не отримав доказів порушення свого права.
Відповідно до вимог ст.ст.32, 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. При цьому, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Відповідно до ст.43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному , повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
На підставі зазначеного, керуючись ст.ст. 82-85 ГПК України, суд -
ВИРІШИВ:
1. У задоволенні позову Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "КОМФОРТ-ЮГ" - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено 21 березня 2017 р.
Суддя Н.В. Рога
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 16.03.2017 |
Оприлюднено | 27.03.2017 |
Номер документу | 65468663 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Рога Н. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні