Рішення
від 10.03.2017 по справі 911/3618/16
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Симона Петлюри, 16, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"10" березня 2017 р. Справа № 911/3618/16

За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Техсоюз «Факел» , м. Київ

До Публічного акціонерного товариства «Київоблгаз» в особі Вишгородської філії по експлуатації газового господарства ПАТ «Київоблгаз» , Київська обл., м. Боярка

За участю третьої особи , яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - гр. ОСОБА_1

про стягнення 220 000 грн. 00 коп.

Суддя- Мальована Л.Я.

Представники сторін:

позивача - ОСОБА_2 (дов. № 03/77 від 01.02.2016 року);

відповідача - ОСОБА_3 (дов. № 1-125 від 01.09.2016 року);

третої особи - ОСОБА_4 (дов. б/н від 13.02.2017 року).

Обставини справи:

Позивач звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача 220 000 грн. 00 коп. збитків за незаконне приєднання житлових будинків до газопроводу, власником якого є позивач.

В судовому засіданні з 01.03.2017 року оголошувалась перерва на 10.03.2016 року з метою надання сторонами додаткових документів для розгляду справи по суті.

Представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги та просив задовольнити їх в повному обсязі.

Представник відповідача проти позову заперечив з підстав викладених у відзиві на позовну заяву та просив застосувати строк позовної давності щодо заявлених позовних вимог.

Представник третьої особи надав письмові пояснення по справі.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін та третьої особи, суд встановив:

В обґрунтування заявленої позовної вимоги позивач посилається на те, що Товариство з обмеженою відповідальністю Техсоюз Факел у відповідності до робочого проекту газопостачання садівничих товариств Каскад на землях Хотянівської сільської ради Вишгородського району Київської області, зареєстрованого у Київській ДЮН в ХГ'П Держнаглядохоронпраці України від 02.03.2006 року, замовило будівництво газопроводу для газопостачання садівничих товариств Каскад . Виконання будівельних робіт здійснював генеральний підрядник Товариство з обмеженою відповідальністю Спеціалізована пересувна механізована колона № 1 , місцезнаходження якої: Київська область, Києво-Святошинський район, м. Вишневе, вул. Ломоносова,40.

Цей газопровід передбачений для газопостачання масиву садівничих товариств Рассвет , Весна , Пролісок , Світанок , Сонячний , Озерний 3 , Вишгородська брама , Каскад в с. Хотянівка, Вишгородського району, Київської області.

Після завершення будівництва зазначеного газопроводу, Замовник ТОВ Техсоюз Факел подав декларацію про готовність об'єкта до експлуатації та зареєстрував її в Інспекції ДАБК у Київській області 02 листопада 2011 року за № КС НОМЕР_1, після чого зазначений комплексний об'єкт був віднесений на баланс підприємства і став власністю ТОВ Техсоюз Факел .

Відповідно до частини 1,2 ст. 331 ЦК України право власності на нову річ, яка виготовлена (створена) особою, набувається нею, якщо інше не встановлено договором або законом. Особа яка виготовила (створила) річ зі своїх матеріалів на підставі договору, є власником цієї речі. Право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна). Якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації.

22 серпня 2013 року ТОВ Техзоюз Факел у відповідності до Закону України Про засади функціонування ринку природного газу уклало з ПАТ по газопостачанню та газифікації Київоблгаз в особі начальника Вишгородської Філії по експлуатації газового господарства ОСОБА_5 договір № 4 на користування складовими Єдиної газотранспортної системи України , у якому пункт 3.4.9. передбачає: Приєднувати до майна об'єкти системи газопостачання третіх осіб виключно за погодженням з Власником , тобто з ТОВ Техсоюз Факел .

Цей договір укладений на один рік і після закінчення строку дії договору, тобто з 23.08.2014 року ПАТ Київоблгаз продовжував використовувати отриманий ним газопровід, пропозицій від нього повернути і передати газопровід по акту власнику (ТОВ Техсоюз Факел ) не надходило, і він використовує цей газопровід по теперішній час.

Згідно ст. 764 ЦК України, відповідно до якої передбачено, що якщо наймач продожовжує користуватися майном після закінчення строку договору найму, то за відсутності заперечень наймодавця протягом одного місяця, договір вважається поновленим на строк, який був раніше встановлений договором.

Позивач після виявлення приєднання ПАТ Київоблгаз житлових будинків до газопроводу, звернувся з листом № 22/02 від 20.02.2014 року до відповідача про припинення порушення законодавства та вимогою від'єднати незаконно приєднані об'єкти, які останнім було залишено без відповіді та задоволення.

Пунктом 6.5,1. абз.2 Постанови національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики від 19.04.2012 р. № 420 Про затвердження Порядку доступу та приєднання до єдиної газотранспортної системи України передбачено, що у разі необхідності створення додаткової потужності необхідні витрати для виконання в повному обсязі робіт згідно з проектно-кошторисною документацією на зовнішнє газопостачання об'єкта замовника фінансуються за рахунок пропорційної участі наступних замовників, що приєднуються до того самого місця забезпечення потужності, та / або за рахунок коштів, залучених ГП (ГТП) як поворотна фінансова допомога від замовників.

Технічними умовами ПАТ Київоблгаз на газопостачання зазначених вище житлових об'єктів у Вишгородському р-ні Київської обл. зазначено: передбачити перевірочний розрахунок газопроводу високого тиску на пропускну спроможність з урахуванням додаткових навантажень , тобто технічними умовами передбачено створення додаткової потужності, тому зовнішнє газопостачання замовника фінансується за рахунок пропорційної участі наступних замовників, що приєднуються до того самого місця забезпечення потужності.

У лютому 2014 року працівниками ТОВ Техсоюз Факел було виявлено факт самовільного приєднання до газопроводу працівниками ПАТ Київоблгаз житлових будинків замовників, а саме: садового будинку № 44 по вул. Козацькій в садовому товаристві Глядин на території Лебедівської сільської ради Вишгородського району Київської області , житлові будинки фізичної особи ОСОБА_6 садового товариства Глядин в с. Хотянівка, вул. Чапаєва б/н. Вишгородського району, фізичної особи ОСОБА_7 СТ Глядин , вул.. Козацька № 42, Вишгородського району; фізичної особи ОСОБА_8 СТ Глядин буд. № 238 с. Хотянівка Вишгородського району; фізичної особи ОСОБА_9 СТ Глядин буд. № 20 с. Хотянівка Вишгородського району; фізичної особи ОСОБА_10 СТ Глядин буд.№ 3,с.Лебедівка Вишгородського району; фізичної особи ОСОБА_11 буд. № 38 вул. Козацька СТ Глядин с.Лебедівка Вишгородського району; фізичної особи ОСОБА_12 СТ Глядин вул..Романтиків, буд 7 с. Хотянівка Вишгородського району; фізичної особи ОСОБА_13 СТ Глядин вул.. Сонячна буд.88 с. Хотянівка Вишгородського району; фізичної особи ОСОБА_14 СТ Глядин вул.. Романтиків, буд. 15 Лебедівська с/р Вишгородського району; фізичної особи ОСОБА_15 СТ Глядин вул.. Романтиків, 13 Лебедівська с/р Вишгородського району.

Враховуючи вищевказані обставини, відповідач здійснив підключення до газопостачальних мереж позивача без належного погодження з власником чим позбавив ТОВ Техсоюз Факел можливості отримати кошти за погодження щодо приєднання до газопроводу останнього, чим спричинив збитки у вигляді упущеної вигоди.

Відповідно до ч. 2 ст. 22 ЦК України збитками є: втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).

Відповідно до частини 2 ст. 224 ГК України під збитками розуміються витрати, зроблені управленою стороною, втрата або пошкодження її майна, а також не одержані нею доходи, які управнена сторона одержала б у разі належного виконання зобов'язання або додержання правил здійснення господарської діяльності другою стороною, тобто виник факт неодержаного прибутку (втрачена вигода), на який позивач зазнав збитків, мав право розраховувати на прибуток, у разі належного виконання зобов'язання Відповідачем.

В обґрунтування заявленої до стягнення суми позивач вказує на таке:

Пунктом 6.5.1. абз 2 постанови національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики від 19.04.2012 р. № 420 Про затвердження Порядку доступу та приєднання до єдиної газотранспортної системи України передбачено, що у разі необхідності створення додаткової потужності необхідні витрати для виконання в повному обсязі згідно з проектно-кошторисною документацією на зовнішнє газопостачання об'єкта замовника фінансуються за рахунок пропорційної участі наступних замовників, що приєднуються до того самого місця забезпечення потужності, та /або за рахунок коштів, залучених ГП (ГТП) як поворотна фінансова допомога від замовників.

На підставі наведеного вище, та враховуючи витрати на будівництво газопроводу згідно з проектно-технічною документацією, для задоволення потреб мешканців ТОВ Техсоюз Факел має право на отримання компенсації вищевказаних витрат, за рахунок коштів наступних замовників, що приєднуються до газопроводу на умовах договорів по справедливим ринковим цінам, які на той час склалися на ринку, а саме приєднання одного об'єкта (будинку) до газопостачання.

ТОВ Техсоюз Факел укладало договори з фізичними особами щодо надання власником дозволів фізичним особам на оформлення технічних умов для проектування та підключення газопроводу, що планує будувати житловий будинок, а саме з фізичною особою ОСОБА_16 від 17.10.2012 р. СТ Пролісок 10, на суму 20000,00 грн., фізичною особою ОСОБА_17 від 23.08.2013 р. СТ Азарт на суму 20000,00 грн., фізичною особою ОСОБА_18 від 01.10 2014 р. СТ Азарт на суму 20000,00 грн., фізичною особою ОСОБА_19 від 26.11.2014 р. СТ Світанок на суму 20000,00 грн., фізичною особою ОСОБА_20 від 24.02.2015 р. СТ Сонячний на суму 20000,00 гри., та іншими.

Відповідно до ч. 3 ст. 623 ЦК України збитки визначаються з урахуванням ринкових цін, що існували на день добровільного задоволення боржником вимоги кредитора у місці, де зобов'язання має бути виконане, а якщо вимога не була задоволена добровільно, - у день пред'явлення позову, якщо інше не встановлено договором або законом. Суд може задовольнити вимогу про відшкодування збитків, беручи до уваги ринкові ціни, що існували на день ухвалення рішення.

Частиною 4 ст. 632 ЦК України передбачено, що якщо ціна у договорі не встановлена і не може бути визначена виходячи з його умов, вона визначається виходячи із звичайних цін, що склалися на аналогічні товари, роботи або послуги на момент укладення договору.

Частиною 1 пункту 1.20.1. Закону України Про оподаткування прибутку підприємств встановлено, що справедлива ринкова ціна це - ціна, за якою товари (роботи, послуги) передаються іншому власнику за умови, що продавець бажає передати такі товари (роботи, послуги), а покупець бажає їх отримати за відсутності будь-якого примусу, обидві сторони є взаємно незалежними юридично й фактично, володіють достатньою інформацією про такі товари (роботи, послуги), а також ціни, які склалися на ринку ідентичних (а за їх відсутності - однорідних) товарів (робіт, послуг).

Враховуючи те, що позивачем визначено фіксовану вартість підключення до його газопроводу в розмірі 20 000 грн. 00 коп., яка підтверджується матеріалами справи, то суд погоджується з наданим розрахунком суми позову.

Відповідно до ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень. Відповідно до ст. 32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

За таких обставин закон зобов'язує позивача при зверненні до господарського суду довести наявність свого права і факт його порушення або оспорення з боку зобов'язаної особи - відповідача. Заявляючи позовну вимогу про стягнення збитків, позивач має в будь-якому випадку доводити належними та допустимими доказами наведений вище повний склад цивільного правопорушення.

Повно та ґрунтовно розглянувши всі обставини справи, суд встановив, що наявними у справі належними письмовими доказами є доведеним повний склад цивільного правопорушення.

Щодо заявленого відповідачем клопотання про застосування строків позовної давності, то суд зазначає наступне.

Позивач посилаючись на п. 1 ст. 261 ЦК України зазначає, що днем, коли стало відомо про факт самовільного приєднання до газопроводу ТОВ Техсоюз Факел є 18 лютого 2014 року згідно ОСОБА_18 про порушення ПАТ Київоблгаз законодавства при приєднанні до газопроводу, що належить ТОВ Техсоюз Факел на території Лебедівської та Хотянівської сільських рад Вишгородського району Київської області, об'єктів (житлових будинків) фізичних осіб від 18.02.2014 року, про що ТОВ Техсоюз Факел складено акт, який міститься в матеріалах справи.

20.02.2014 року позивач звернувся до відповідача з листом № 21/02, в якому просив відповідача усунути порушення допущені під час самовільних під'єднань до газопроводу ТОВ Техсоюз Факел , проте 07.03.2014 року відповідач листом № 7-940 вказав на те, що останнім не було допущено порушень під час приєднання до газопроводу позивача та погодився з фактом здійснення спірних підключень.

Таким чином, позивачу стало відомо про існування незаконних підключень 18.02.2014 року, згідно акту про порушення ПАТ Київоблгаз законодавства при приєднанні до газопроводу, тому строк позовної давності щодо заявлених у даній справі позовних вимог розпочався 18.02.2014 року та станом на дату звернення з позовом не сплинув.

Щодо клопотання про визнання доказів неналежними та недопустимими, то суд, дослідивши останні, відхиляє заявлене клопотання.

Відповідно до ч. 1 ст. 256 ЦК України позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу.

Як встановлено ч. 1 ст. 261 ЦК України, перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила.

Згідно зі ст. 257 ЦК України, загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки.

Враховуючи вищевикладені обставини суд відмовляє в задоволенні клопотання про застосування строку позовної давності.

За таких обставин, позов товариства з обмеженою відповідальністю Техсоюз Факел є законним обґрунтованим, позовні вимоги доведені наявними у справі письмовими доказами, а відтак підлягають задоволенню повністю, судовий збір покладається на відповідача.

Керуючись ст. ст. 44, 49, 82-85 ГПК України, суд -

В И Р І Ш И В :

1. Позов товариства з обмеженою відповідальністю Техсоюз Факел задовольнити повністю.

2. Стягнути з Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації Київоблгаз (08150, Київська обл., Києво-Святошинський район, м. Боярка, вул. Шевченка, буд. 178, код 20578072) в особі Вишгородської філії по експлуатації газового господарства (07300, Київська обл., м. Вишгород, вул. Набережна, буд. 7а, код 25822594) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Техсоюз Факел (08132, Київська обл., Києво-Святошинський район, м. Вишневе, вул. Ломоносова, буд. 40, код 33220504) - 220 000 (двісті двадцять тисяч) грн. 00 коп. збитків, 3 300 (три тисячі триста) грн. 00 коп. судового збору.

Наказ видати після вступу рішення в законну силу.

Суддя Л.Я. Мальована

СудГосподарський суд Київської області
Дата ухвалення рішення10.03.2017
Оприлюднено03.04.2017
Номер документу65625485
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —911/3618/16

Ухвала від 20.07.2018

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Ткаченко Н.Г.

Ухвала від 21.05.2018

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Ткаченко Н.Г.

Ухвала від 26.02.2018

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Ткаченко Н.Г.

Ухвала від 17.10.2017

Господарське

Вищий господарський суд України

Селіваненко В.П.

Постанова від 20.06.2017

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Руденко М.А.

Ухвала від 20.06.2017

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Руденко М.А.

Ухвала від 15.06.2017

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Руденко М.А.

Ухвала від 14.04.2017

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Руденко М.А.

Рішення від 10.03.2017

Господарське

Господарський суд Київської області

Мальована Л.Я.

Ухвала від 15.02.2017

Господарське

Господарський суд Київської області

Мальована Л.Я.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні