Рішення
від 15.05.2017 по справі 922/887/17
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 715-77-21, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"15" травня 2017 р.Справа № 922/887/17

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Кухар Н.М.

при секретарі судового засідання Руденко О.О.

розглянувши справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Агрофірма "Лан", с.Мечебилове Барвінківського району Харківської області, до Головного управління Держгеокадастру у Харківської області, м.Харків, ОСОБА_1 районна державна адміністрація Харківської області, м.Барвінкове Харківської області, про визнання поновленим договору за участю представників:

позивача - ОСОБА_2 (довіреність б/н від 01.01.2017р.);

відповідача - ОСОБА_3 (довіреність № 32-20-14-1938/0/19-17 від 26.01.2017р.);

третьої особи - не з'явився;

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю Агрофірма "Лан", с.Мечебилове Барвінківського району Харківської області, звернулось до господарського суду з позовною заявою до Головного управління Держгеокадастру у Харківської області, м.Харків, про визнання поновленим на наступні п'ять років Договору оренди землі від 18.11.2010р., зареєстрованого в Управління Держкомзему у Барвінківському районі Харківської області 26.12.2011р. за № 632040004000982, та зобов'язання відповідача вчинити дії щодо укладення із позивачем додаткової угоди про поновлення на наступні п'ять років вищевказаного Договору.

Ухвалою господарського суду Харківської області від 20.03.2017р. до участі у справі № 922/887/17, порушеної за вищевказаним позовом, було залучено в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача ОСОБА_1 районну державну адміністрацію Харківської області.

У письмових запереченнях (вх. № 12025 від 11.04.2017р.) відповідач проти позову заперечував, зокрема, посилаючись на те, що позовні вимоги суперечать ст.ст. 2, 4, 5, 13, 16 Закону України "Про оренду землі", ст. 123 Земельного кодексу України та ст. 19 Конституції України, оскільки відповідач користується самостійним дискреційним правом щодо рішень, коли він може або надати в оренду земельні ділянки (поновити дію договору) або надати вмотивовану відмову в їх наданні.

13.05.2017р. до суду надійшли письмові пояснення ОСОБА_1 районної державної адміністрації Харківської області (вх. № 15237), в яких третя особа на стороні відповідача проти поновлення спірного договору оренди не заперечувала та повідомила про неможливість надання витребуваних судом документів, у зв'язку з тим, що протоколи з прийнятими сесіями місцевих рад рішеннями щодо надання дозволу на розробку та затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок із земель запасу для сільськогосподарського використання до Барвінковської районної державної адміністрації не надходять.

Також третьою особою було подано до суду клопотання про розгляд справи за відсутністю її представника, оскільки ОСОБА_1 районною державною адміністрацією не було заявляно самостійних вимог на предмет спору.

У судовому засіданні, яке відбулося 15.05.2017р., представник позивача підтримав заявлені у позовній заяві вимоги у повному обсязі; надав додаткові письмові докази, що підтверджують правову позицію позивача по справі, а саме письмові пояснення; платіжні доручення про сплату орендної плати за договором у лютому та березні 2017 року; копію податкової декларації ТОВ АФ "Лан" з плати за землю за 2017 рік, а також звернувся до суду із заявою про відмову від заяви про уточнення позовних вимог (вх. № 15246 від 15.05.2017р.), яку було подано до суду до початку судового засідання.

Відмову позивача від заяви про уточнення позовних вимог було прийнято судом, надані представником позивача документи долучені до матеріалів справи.

Представник відповідача проти позову заперечував, посилаючись на недоведеність позовних вимог, в обґрунтування чого надав письмові пояснення, які були долучені судом до матеріалів справи.

Третя особа в призначене судове засідання не з`явилась, про час, дату та місце розгляду справи повідомлена належним чином, що підтверджується наявним в матеріалах справи поштовим повідомленням про вручення поштового відправлення.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представників позивача та відповідача, суд встановив наступне.

18.11.2010 між ОСОБА_1 районною державною адміністрацією (орендодавець, третя особа у справі) та Товариством з обмеженою відповідальністю Агрофірма "Лан" (орендар, позивач у справі) було укладено Договір оренди землі, який 26.12.2011р. був реєстрований в Управлінні Держкомзему у Барвінківському районі Харківської області за № 632040004000982.

Згідно п. 1 вищевказаного Договору, орендодавець згідно розпорядження ОСОБА_1 районної державної адміністрації від 08.10.2010р. № 282 "Про поновлення договорів оренди землі, зареєстрованих ОСОБА_1 відділом реєстрації земель 09.08.2006р." надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку із земель запасу для сільськогосподарського використання, яка знаходиться на території Мечебилівської сільської ради, контур № 808 (р).

Відповідно до п. 2 Договору, об'єктом оренди є земельна ділянка загальною площею 72,4246 га., у тому числі ріллі 72,4246 га.

У пункті 8 Договору сторони погодили, що цей Договір укладено на 5 років (у разі укладання договору оренди землі для ведення товарного сільськогосподарського виробництва - з урахуванням ротації культур згідно з проектом землеустрою). Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновити його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 90 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити чи припинити його дію.

Згідно п. 35 Договору, дія договору припиняється у разі: закінчення строку, на який його було укладено; придбання орендарем земельної ділянки у власність; викупу земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом; ліквідації юридичної особи - орендаря. Договір припиняється також в інших випадках, передбачених законом.

Цей договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації (п. 41 Договору).

Земельна ділянка площею 72,4246 га земель запасу контур № 808 (р) була передана орендарю для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за актом прийому-передачі земельної ділянки у 2010 році.

Відповідно до ч. 1 ст. 19 Закону України "Про оренду землі" (в редакції, діючої на момент укладення договору), строк дії договору оренди землі визначається за згодою сторін, але не може перевищувати 50 років.

Частиною 1 статті 210 Цивільного кодексу України визначено, що правочин підлягає державній реєстрації лише у випадках, встановлених законом. Такий правочин є вчиненим з моменту його державної реєстрації.

Згідно ст. 18 Закону України "Про оренду землі" (в редакції діючої на момент укладення договору), договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.

Отже, враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що даний договір оренди земельної ділянки було укладено строком на 5 років за згодою сторін (п. 8 Договору) та відповідно строк його дії - до 26.12.2016р.

Позивач із заявою від 16.08.2016р. за вих. № 141 та доданими до неї документами звернувся до відповідача, в якій просив поновити діючий договір оренди землі на земельну ділянку площею 72,4246 га із земель запасу на території Мечебилівської сільської ради для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер № 632048400:06:000:0190.

Листом від 05.09.2016р. за вих. № 19-20-14-26907/0/19-16 відповідач повідомив позивача, що відповідно до статті 33 Закону України "Про оренду землі", по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі). Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі.

У вказаному листі відповідач зазначив, що для встановлення факту належного виконання позивачем обов'язків за вказаним договором оренди землі йому необхідно надати інформацію щодо відсутності заборгованості по сплаті орендної плати за користування земельними ділянками та лист від ОСОБА_1 районної державної адміністрації Харківської області, як сторони за договорами оренди землі, щодо належності виконання позивачем обов'язків за умовами договорів.

Додатково даним листом позивачу було повідомлено про те, що відповідно до статті 79-1 Земельного кодексу України, земельна ділянка може бути об'єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї. Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера. Відповідно до статті 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр", на підтвердження державної реєстрації земельної ділянки заявнику безоплатно видається витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку. Витяг містить всі відомості про земельну ділянку, внесені до Поземельної книги. Складовою частиною витягу є кадастровий план земельної ділянки.

Одночасно, вказаним листом відповідач повідомляв позивача, що відповідно до статті 15 Закону України "Про оренду землі", орендна плата за користування земельною ділянкою є істотною умовою договору оренди землі. Статтею 21 вказаного Закону передбачено, що розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди, крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України.

Відповідно до статей 288-289 Податкового кодексу України, для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

Згідно зі статтею 20 зазначеного Закону, дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Також, у листі відповідач повідомляв позивача, що для поновлення договору оренди землі позивачу необхідно надати до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області проекти додаткових угод про поновлення договорів оренди землі, лист ОСОБА_1 районної державної адміністрації Харківської області, як орендодавця за вказаним договором оренди землі, щодо належності виконання ним обов'язків за договором, довідку відповідного територіального органу ДФС щодо відсутності заборгованості по сплаті орендної плати за користування орендованою земельною ділянкою, витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку та витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки станом на 01.01.2016.

Вказаним листом позивачу рекомендовано повторно звернутись до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області з відповідною заявою про поновлення договору оренди землі, долучивши повний пакет документів, враховуючи викладені зауваження.

Позивач повторно звернувся до відповідача з заявою від 03.10.2016р. за вих. № 201, в якій просив поновити діючий договір оренди землі.

У відповідь на вищевказану заяву відповідач листом від 03.11.2016 за вих. №19-20-14-33538/0/19-16 повідомив позивачу про те, що відповідно до статті 15 Закону України "Про оренду землі", орендна плата за користування земельною ділянкою є істотною умовою договору оренди землі. Статтею 21 вказаного Закону передбачено, що розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди, крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України.

Відповідно до статей 288-289 Податкового кодексу України, для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

Згідно зі статтею 20 зазначеного Закону, дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Додатково даним листом Головне управління Держгеокадастру у Харківській області запропонувало позивачу викласти пункт 8 договорів у такій редакції: "Договір укладено на 5 (років) років. Після закінчення строку дії договору орендар має переважне право поновити його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію".

Одночасно, даним листом відповідач запропонував позивачу з метою стимулювання належності виконання умов договорів оренди встановити розмір орендної плати за користування земельними ділянками на рівні 8 % від нормативної грошової оцінки земельних ділянок.

Також, листом позивачу рекомендовано повторно звернутись до відповідача з відповідною заявою про поновлення договору оренди землі, долучивши повний пакет документів, враховуючи викладені зауваження.

25.11.2016 позивач знов звернувся із заявою та доданими до неї документами до відповідача (вих. № 241), в якій просив поновити вищевказаний договір оренди землі.

Проте, листом від 26.12.2016р. за вих. № 19-20-14-39402/0/19-16 відповідач повідомив позивача про те, що до наданих позивачем документів не було надано витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, а тому відповідач рекомендував позивачу повторно звернутись до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області з відповідною заявою про поновлення договору оренди землі, долучивши повний пакет документів, враховуючи викладені зауваження.

Оскільки за будь-яким зі звернень позивача відповідачем не було прийнято остаточного рішення - ані про поновлення договору, ані про заперечення в такому поновленні, позивач, посилаючись на порушення відповідачем приписів частини 5 статті 33 Закону України "Про оренду землі", якою передбачено, що за результатами звернення орендаря орендодавець зобов'язаний прийняти конкретне рішення: або прийняти рішення про поновлення договору, або прийняти рішення про наявність заперечень щодо поновлення такого договору, звернувся до господарського суду з позовною заявою про визнання поновленим на наступні п'ять років Договору оренди землі від 18.11.2010р., зареєстрованого в Управління Держкомзему у Барвінківському районі Харківської області 26.12.2011р. за № 632040004000982, та зобов'язання відповідача вчинити дії щодо укладення із позивачем додаткової угоди про поновлення на наступні п'ять років вищевказаного Договору.

Відповідно до ст. 3 Земельного кодексу України, земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Згідно п. 1 ст. 116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Статтею 13 Закону України "Про оренду землі" визначено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Відповідно до ст. 33 Закону України "Про оренду землі", по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі).

Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі.

До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди.

При поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється.

Орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення.

У разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. У цьому випадку укладання додаткової угоди про поновлення договору оренди землі здійснюється із: власником земельної ділянки (щодо земель приватної власності); уповноваженим керівником органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування без прийняття рішення органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної або комунальної власності).

Керівник органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який уповноважений підписувати додаткову угоду до договору оренди землі щодо земельної ділянки державної або комунальної власності, визначається рішенням цього органу.

Додаткова угода до договору оренди землі про його поновлення має бути укладена сторонами у місячний строк в обов'язковому порядку.

Відмова, а також наявне зволікання в укладенні додаткової угоди до договору оренди землі може бути оскаржено в суді.

У разі зміни межі або цільового призначення земельної ділянки поновлення договору оренди землі здійснюється у порядку одержання земельної ділянки на праві оренди.

Таким чином, діючим законодавством України встановлено два режими продовження строку договору оренди землі: в порядку використання орендарем переважного права на продовження договору та в порядку автоматичного продовження існування договірного правовідношення в силу фактичного продовження користування орендарем земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності заперечень.

З матеріалів справи вбачається, що Товариство з обмеженою відповідальністю Агрофірма "Лан" після закінчення строку дії договору оренди належним чином виконувало свої обов'язки за спірним договором, продовжувало використовувати спірну земельну ділянку та мало намір у подальшому нею користуватись, що підтверджується відповідними платіжними дорученнями по сплаті орендної плати за грудень 2016 року, січень - березень 2017 року, актом про використання мінеральних, органічних і бактеріальних добрив та засобів хімічного захисту рослин № 10 за жовтень 2016 року, довідками Ізюмської ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області за № 30/251/20-40-14-01-22 без дати та № 025/10/378/20-02-17-01-22 від 29.03.2017р. про відсутність заборгованості по орендній платі за землю.

Право користування земельною ділянкою із земель запасу для сільськогосподарського використання , яка знаходиться на території Мечебилівської сільської ради, контур № 808 (р), загальною площею 72,4246 га, також підтверджується реєстраційною справою, інформацією про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 4376 від 22.11.2010р. та Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права № 84766083 від 11.04.2017р.

Статтею 96 Земельного кодексу України взначено обов'язки землекористувачів.

Так, відповідно до ч. 1 згаданої статті землекористувачі зобов'язані: а) забезпечувати використання землі за цільовим призначенням та за свій рахунок приводити її у попередній стан у разі незаконної зміни її рельєфу, за винятком випадків незаконної зміни рельєфу не власником такої земельної ділянки; б) додержуватися вимог законодавства про охорону довкілля; в) своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату; г) не порушувати прав власників суміжних земельних ділянок та землекористувачів; ґ) підвищувати родючість ґрунтів та зберігати інші корисні властивості землі; д) своєчасно надавати відповідним органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування дані про стан і використання земель та інших природних ресурсів у порядку, встановленому законом; є) дотримуватися правил добросусідства та обмежень, пов'язаних з встановленням земельних сервітутів та охоронних зон; є) зберігати геодезичні знаки, протиерозійні споруди, мережі зрошувальних і осушувальних систем.

Згідно п. "а" ч. 3 ст. 152 Земельного кодексу України, захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом визнання прав.

Відповідно до положень ч. 6 ст. 33 Закону України "Про оренду землі", у разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором.

Відповідач не спростовує обставин продовження користування позивачем земельною ділянкою після закінчення терміну дії договору та не спростовує факту ненаправлення відповідачем у місячний строк на адресу позивача листа-повідомлення про заперечення у поновленні договору.

Крім того, судом встановлено, що орендар продовжує сплачувати орендну плату за користування земельною ділянкою та на час розгляду справи у нього відсутня заборгованість по орендній платі за землю.

Відповідно до ч. 2 ст. 16 Цивільного кодексу України, одним із способів захисту цивільних прав та інтересів являється визнання права.

Зволікаючи з поновленням договору оренди, відповідач порушує права позивача. Відтак, суд вважає, що ухвалення рішення про поновлення договору (визнання права за позивачем) є ефективним та передбаченим законом способом захисту права у даному випадку.

При цьому суд звертає увагу, що відповідно до ст. 17 Закону України "Про виконання рішень і застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

За обставинами справи "Стретч проти Сполученого Королівства", вирішуючи питання про те, чи був дотриманий сторонами справедливий баланс між інтересами суспільства та правами заявника Європейський суд з прав людини у своєму рішенні від 24.06.2003р. відзначив, що місцева влада отримала узгоджену з заявником орендну плату і не стояло питання про те, що дії органу влади були спрямовані проти інтересів суспільства чи що порушувалися інтереси якоїсь третьої сторони, або що продовження терміну оренди могло бути всупереч з якою-небудь передбаченою законом функцією органу влади. Оскільки сама місцева влада при укладенні договору вважала, що вона має право продовжити термін його дії, то заявник міг на розумних підставах сподіватися на виконання цих умов. Він не тільки мав право законного очікування отримання майбутніх доходів від зроблених ним капіталовкладень, але можливість продовження терміну дії договору оренди була важливим елементом його підприємницької діяльності з огляду на зобов'язання.

З урахуванням викладеного, суд визнав позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю Агрофірма "Лан" про визнання поновленим строку дії договору оренди землі від 18.11.2010р., укладеного з ОСОБА_1 районною державною адміністрацією Харківської області, щодо земельної ділянки загальною площею 72,4246 га., кадастровий номер 6320484000:06:000:0190, для ведення товарного сільськогосподарського товариства, що розташована на території Мечебилівської сільської ради, контур № 808 (р), зареєстрований в Управлінні Держкомзему у Барвінківському районі Харківської області 26.12.2011р. за № 632040004000982 - на той самий строк і на тих самих умовах на 5 років (до 26.12.2021р.).

Щодо позовної вимоги про зобов'язання Головного управління Держгеокадастру у Харківській області вчинити дії щодо укладання з Товариством з обмеженою відповідальністю Агрофірма "Лан" додаткової угоди про поновлення на наступні п'ять років Договору оренди землі, зареєстрованого в Управлінні Держкомзему у Барвінківському районі Харківської області 26.12.2011р. за № 632040004000982, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 1 Господарського процесуального кодексу України підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності (далі - підприємства та організації), мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням. У випадках, передбачених законодавчими актами України, до господарського суду мають право також звертатися державні та інші органи, фізичні особи, що не є суб'єктами підприємницької діяльності.

Згідно ч. 2 ст. 16 Цивільного кодексу України, способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: визнання права; визнання правочину недійсним; припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення; примусове виконання обов'язку в натурі; зміна правовідношення; припинення правовідношення; відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; відшкодування моральної (немайнової) шкоди; визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.

Відповідно до ч.2 ч.3 ст. 152 Земельного кодексу України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.

Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом:

а) визнання прав;

б) відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав;

в) визнання угоди недійсною;

г) визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування;

ґ) відшкодування заподіяних збитків;

д) застосування інших, передбачених законом, способів.

Як вбачається з прохальної частини позовної заяви, позивач просить суд зобов'язати відповідача, Головне управління Держгеокадастру у Харківській області, вчинити дії щодо укладання з Товариством з обмеженою відповідальністю Агрофірма "Лан" додаткової угоди про поновлення на наступні п'ять років спірного Договору оренди землі.

Однак, серед способів захисту, передбачених ст. 152 Земельного кодексу України, ст. 20 ГК України та ст. 16 ЦК України, не зазначено такого способу захисту, як установлення правовідносин, шляхом зобов'язання особи до укладання відповідної додаткової угоди до договорів.

Зобов'язання укласти договір у судовому порядку не відповідає способам захисту прав, передбачених ст. 16 ЦК України.

Аналогічна правова позиція викладена в Постанові Верховного суду України від 10.10.2012р. по справі № 6-110цс-12, вимоги якої, в силу ч. 1 ст. 111-28 ГПК України, є обов'язковими до виконання.

Таким чином, враховуючи приписи ст. 1 Господарського процесуального кодексу України, ст. 152 Земельного кодексу України, ст. 20 Господарського кодексу України та ст.16 Цивільного кодексу України, суд приходить до висновку про невірне обрання позивачем способу захисту свого права шляхом зобов'язання відповідача вчинити дії щодо укладання додаткової угоди про поновлення договору оренди землі, а тому в цій частині позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати зі сплати судового збору суд покладає на обидві сторони, пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 6, 8, 19, 124, 129 Конституції, ст.ст. 15, 16, 252 Цивільного кодексу України, ст. 33 Закону України "Про оренду землі", ст. ст. 1, 4, 12, 27, 32, 33, 43, 44-49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити частково.

Визнати поновленим на наступні п'ять років Договір оренди землі від 18.11.2010р., зареєстрований в Управлінні Держкомзему у Барвінківському районі Харківської області 26.12.2011р. за № 632040004000982.

Стягнути з Головного управління Держгеокадастру у Харківській області (61022, м. Харків, майдан Свободи,5, Держпром, 1 під'їзд, поверх, 6, 7, код ЄДРПОУ: 39792822) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Агрофірма "Лан" (64712, Харківська область, Барвінківський район, с.Мечебилове, вул.Центральна, 1, код ЄДРПОУ: 31787016) - витрати з оплати судового збору в розмірі 1600,00 грн.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Повне рішення складено 18.05.2017 р.

Суддя ОСОБА_4

СудГосподарський суд Харківської області
Дата ухвалення рішення15.05.2017
Оприлюднено23.05.2017
Номер документу66598886
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —922/887/17

Постанова від 20.01.2021

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Краснов Є.В.

Ухвала від 18.12.2020

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Краснов Є.В.

Ухвала від 16.10.2019

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Краснов Є.В.

Ухвала від 23.09.2019

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Краснов Є.В.

Постанова від 12.08.2019

Господарське

Східний апеляційний господарський суд

Білоусова Ярослава Олексіївна

Ухвала від 18.07.2019

Господарське

Східний апеляційний господарський суд

Білоусова Ярослава Олексіївна

Рішення від 24.06.2019

Господарське

Господарський суд Харківської області

Калантай М.В.

Ухвала від 18.06.2019

Господарське

Господарський суд Харківської області

Калантай М.В.

Ухвала від 05.06.2019

Господарське

Господарський суд Харківської області

Калантай М.В.

Ухвала від 29.05.2019

Господарське

Господарський суд Харківської області

Калантай М.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні