АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 554/10644/16-ц Номер провадження 22-ц/786/1169/17Головуючий у 1-й інстанції Січиокно Т. О. Доповідач ап. інст. ОСОБА_1
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 травня 2017 року м. Полтава
Колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Полтавської області у складі:
головуючого судді Пилипчук Л.І.,
суддів Дряниці Ю.В., Кривчун Т.О.
секретар Філоненко О.В.,
за участю позивача ОСОБА_2, представників відповідача ОСОБА_3, ОСОБА_4,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Полтаві цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_2
на рішення Октябрського районного суду м. Полтави від 20 лютого 2017 року
по справі за позовом ОСОБА_2 до Полтавської обласної профспілкової організації професійної спілки працівників споживчої кооперації про визнання дій неправомірними, зобов'язання здійснити перерахунок заробітної плати та видати довідку про заробітну плату,
в с т а н о в и л а :
У грудні 2017 року позивач звернувся в суд із вказаним позовом до відповідача. Посилався на те, що під час роботи в Полтавському обласному комітеті профспілки працівників державної торгівлі та споживчої кооперації у 1986 році був призваний на військові збори, в ході яких із 05 серпня по 11 вересня 1986 року приймав участь у роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
З метою проведення перерахунку заробітної плати та надання відповідної довідки до органу Пенсійного фонду, він звернувся до відповідача, як правонаступника Полтавського обласного комітету державної торгівлі та споживчої кооперації, однак 07.09.2016 року отримав відмову, яку вважає неправомірною.
Просив зобов'язати відповідача здійснити перерахунок заробітної плати за серпень-вересень 1986 року за роботу у зоні відчуження при ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з урахуванням:збереження середньомісячного заробітку; 6- годинного робочого дня; збільшення на 100% тарифної ставки; кратності у 1-й зоні небезпеки та зоні особливого контролю; подвійного розміру за роботу у вихідні дні; премії у розмірі 60% тарифної ставки з урахуванням кратності, а також зобов'язати відповідача видати йому довідку встановленого зразка про заробітну плату за роботу в зоні відчуження (з урахуванням перерахунку) для пред'явлення у пенсійні органи.
Рішенням Октябрського районного суду м. Полтави від 20 лютого 2017 року позов ОСОБА_2 до Полтавської обласної профспілкової організації професійної спілки працівників споживчої кооперації про визнання дій неправомірними, зобов'язання здійснити перерахунок заробітної плати та видачу довідки про заробітну плату залишено без задоволення.
Позивач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального і процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи, просить рішення місцевого суду скасувати та ухвалити нове рішення про задоволення позову.
Вважає свої позовні вимоги обґрунтованими, підтверджені належними доказами для проведення перерахунку заробітної плати та доказами правонаступництва відповідача, який повинен здійснити перерахунок і видати відповідну довідку.
Доводить, що збереження за відповідачем ідентифікаційного коду № 05426850 підтверджує правонаступництво Полтавською обласною профспілковою організацією професійної спілки працівників споживчої кооперації всіх прав та обов'язків Полтавського обласного комітету профспілки працівників державної торгівлі та споживчої кооперації, в якому він працював на час виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Заслухавши доповідь судді, пояснення позивача та представників відповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про задоволення апеляційної скарги з наступних підстав.
Судом першої інстанції вірно встановлено та вбачається з матеріалів справи , що ОСОБА_2 є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, категорії 1, що підтверджується посвідченням серії А № 053433 від 27.01.1997 року. /а.с.7/
Згідно довідок № 204/08 від 07.11.2005 року та б/н від 05.07.2005 року, виданих Полтавською обласною радою професійних спілок на підставі архівної справи №88 за 1986 рік Відомості про заробітну плату ОСОБА_2 дійсно у 1986 році працював у Полтавському обласному комітеті профспілки працівників державної торгівлі та споживчої кооперації на посаді завідувача відділу з місячним окладом 195 крб. За червень-липень 1986 року йому була нарахована заробітна плата в сумі 390 крб. У вересні 1986 року виплачена заробітна плата в сумі 811 крб. 21 коп., в т.ч. оклад 195 крб., підвищена в 2-х кратному розмірі зарплата за період з 5 серпня по 31 серпня 1986 року - 452 крб. 21 коп., з 1 по 11 вересня 1986 року - 164 крб. За весь період роботи в зоні відчуження нараховано 616 крб. 21 коп. /а.с.10,11/
З метою реалізації свого права на пільги та компенсації, передбачених Законом України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та іншими нормативними актами, ОСОБА_2 звернувся до Полтавської обласної профспілкової організації професійної спілки працівників споживчої кооперації, як правонаступника Полтавського обласного комітету профспілки працівників державної торгівлі та споживчої кооперації, за здійсненням перерахунку заробітної плати та наданням відповідної довідки для пред'явлення у пенсійні органи.
Листом від 07.09.2016 року № 13 повідомлено позивачу, що Полтавська обласна профспілкова організація професійної спілки працівників кооперації України у серпні 1990 року вийшла зі складу Полтавського обласного комітету профспілки держторгівлі і споживчої кооперації. В даний час в ЄРДПОУ значиться як Полтавська обласна профспілкова організація професійної спілки працівників споживчої кооперації України (ідент. код 05426350) і не є правонаступником по відношенню до Полтавського обласного комітету профспілки працівників держторгівлі і споживчої кооперації. Всі документи за період часу до серпня 1990 року (особові справи працівників, книги по заробітній платі, розпорядження та інші) знаходяться в обласній організації профспілки працівників торгівлі.
У звязку з цим Полтавська обласна профспілкова організація професійної спілки працівників споживчої кооперації України не має можливості зробити перерахунок заробітної плати. /а.с.12/.
Із інформації, викладеної у листі Управління соціального захисту населення від 22.07.2016 року за № О-03/276 вбачається, що станом на 18.04.2016 року в ЄРДПОУ значиться Полтавська обласна профспілкова організація професійної спілки працівників споживчої кооперації України, ідентифікаційний код 05426850, та згідно інформації, наданої Головним управлінням статистики у Полтавській області, в ЗКПО з 1979 року по 1994 рік значився суб'єкт (іден. код 05426850) з назвою Полтавский областной комитет профсоюза работников государственной торговли и потребительской кооперации . До ДРЗОУ суб'єкт (іден. код 05426850) був включений з назвою Полтавський обласний комітет профспілки працівників споживчої кооперації. З цією ж назвою суб'єкт був включений до ЄДРПОУ в 1996 році.
В ЄДРПОУ відбулися наступні зміни щодо суб'єкта (іден. код 05426850):
- 22.03.2000 року - Полтавська обласна профспілкова організація профспілки працівників споживчої кооперації України;
- 31.10.2012 року - Полтавська обласна профспілкова організація професійної спілки працівників споживчої кооперації України. /а.с.13/.
У статуті професійної спілки працівників споживчої кооперації України та у виписці з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців відсутні дані про правонаступництво Полтавської обласної профспілкової організації професійної спілки працівників споживчої кооперації України після Полтавського обласного комітету профспілки працівників держторгівлі і споживчої кооперації. /а.с.23-24, 31/.
Відмовляючи у задоволенні позову, місцевий суд виходив з того, що відповідач не є правонаступником Полтавського обласного комітету державної торгівлі та споживчої кооперації, хоча і має ідентичний ЄДРПОУ 05426850, а тому позбавлений можливості здійснити позивачу перерахунок заробітної плати, отриманої ним у період виконання роботи в зоні відчуження при ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та надати відповідну довідку про заробітну плату за роботу в зоні відчуження.
З таким висновком колегія суддів не погоджується за наступних підстав.
Умови оплати праці в період виконання позивачем робіт з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС визначалися постановами та розпорядженнями ОСОБА_5 Міністрів СРСР та УРСР в залежності від категорії працюючих (працівники, особи рядового та начальницького складу, військовозобов'язані, призвані на збори, військові строкової служби) та місце знаходження працівника залежно від встановлених зон в період виконання цих робіт ( 1, 2 , 3 зони небезпеки, зони іонізуючого випромінення (30-ти кілометрова зона).
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них. соціального захисту потерпілого населення визначені Законом України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Відповідно до ст.70 Закону громадяни, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, мають право захищати у відповідних державних, судових органах, зокрема, свої законні інтереси.
Порядок оплати праці осіб, які виконували роботи, пов'язані з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС врегульовано листом Міністерства праці та соціальної політики України від 13 квітня 2001 року № 03-3/1652-018-2 Про оплату праці у зоні відчуження ЧАЕС у 1986-1990 років осіб, які виконували роботи, пов'язані з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС і запобіганням забрудненню навколишнього середовища . У цьому листі зазначено про розсекречення низки постанов та розпоряджень центральних органів управління про порядок оплати праці осіб, які приймали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Зокрема, Постановою ЦК КПРС, Президії Верховної ОСОБА_5 СРСР, ОСОБА_5 Міністрів СРСР і ВЦРПС від 07 травня 1986 року № 524-156 Про умови оплати праці та матеріального забезпечення працівників підприємств і організацій зони ЧАЕС і ОСОБА_5 Міністрів УРСР від 8 травня 1986 р. №168-5 передбачено проводити оплату праці працівників, безпосередньо зайнятих на роботах, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС по підвищеним до 100% тарифним ставкам.
ОСОБА_5 Міністрів СРСР і ВЦРПС від 05 червня 1986 року № 665-195 Про умови оплати та матеріального забезпечення працівників підприємств і організацій, зайнятих на роботах, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на ЧЕС і запобіганню забруднення навколишнього середовища встановлено працівникам підприємств та організацій, які виконують роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, максимальний розмір премії - 60% тарифної ставки в місяць (п.4) та дозволено залучати працівників на роботи у святкові та вихідні дні з оплатою праці в 2-х кратному розмірі (п.5).
ОСОБА_5 Міністрів УРСР і Укрпрофради від 10 червня 1986 р. № 207-7 доведено до відома міністерств і відомств положень зазначених постанови та зазначено про розповсюдження її дії на працівників, в т.ч. на військовослужбовців, які виконують роботи, пов'язані з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, а також встановлено максимальний розмір премії в розмірі 60% тарифної ставки (посадового окладу) в місяць. При цьому премія, згідно п.1 ОСОБА_5 Держкомітету СРСР по праці та Секретаріату ВЦРПС від 07.05.86р. №153/10-43 повинна начислятися підвищеною, виходячи із підвищених тарифних ставок.
Пунктом 6 Порядку обчислення пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого ОСОБА_5 КМУ від 23.11.2011 року № 1210 Про підвищення рівня соціального захисту осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи передбачено, що в усіх випадках премія, передбачена підпунктом 3 пункту 1 ОСОБА_5 Міністрів УРСР, Укрпрофради від 10.06.1986 року № 207-7 (не більше 400 крб. на місяць), що була визначена умовами оплати праці для осіб, які безпосередньо брали участь у роботах, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи і запобіганню навколишнього середовища, після проведеного розрахунку додається до суми обчисленого заробітку.
Статтею 3 Закону України Про правонаступництво України передбачено, що закони та інші нормативні акти відповідних установ СРСР діють на території України, оскільки вони не суперечать законам України, прийнятим після проголошення незалежності України. Порядок та умови оплати праці осіб, що приймали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році передбачені зазначеними нормативними актами та є діючими на цей час.
Оскільки позивач ОСОБА_2 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС як військовослужбовець, призваний на військові збори, його оплата праці регламентована ОСОБА_6 Міністрів СРСР Про оплату праці військовослужбовців - учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС від 25.05.86 р. № 1031, пунктом 16 якого передбачено розповсюдити на військовослужбовців, призваних на військові збори і які безпосередньо зайняті на роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС порядок оплати праці по місцю постійної роботи, передбачений для працівників і службовців, які виконують таку роботу.
Для нарахування (перерахунку) пенсії позивачу необхідно надати до органу Пенсійного фонду довідку про заробітну плату, розраховану з врахуванням зазначених нормативних актів, що регулюють порядок оплати праці осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Така довідка видається підприємством, установою або організацією, які проводили в свій час підвищену оплату праці та у штаті якої знаходився ліквідатор під час участі в роботах по ліквідації катастрофи в зоні відчуження, або правонаступником
Не заперечуючи право позивача на перерахунок заробітної плати за період роботи у зоні відчуження по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, відповідач не визнає себе установою, яка має здійснити такий перерахунок та видати відповідну довідку, заперечуючи своє правонаступництво Полтавського обласного комітету профспілки працівників державної торгівлі та споживчої кооперації .
Однак колегія суддів такі заперечення визнає неспроможними, враховуючи наступне.
До 1994 року надання ідентифікаційних кодів підприємствам та організаціям здійснювалися органами державної статистики за системою ведення Загальносоюзного класифікатора підприємств та організацій (ЗКПО).
У 1993 році був створений Державний реєстр звітних (статистичних) одиниць України на підставі Положення про державний реєстр звітних (статистичних) одиниць України, затвердженого постановою КМУ від 14.07.1993 р. № 538. Пунктом 1 вказаного Положення передбачалося, що Державний реєстр звітних (статистичних) одиниць України - це автоматизований банк даних для забезпечення єдиного державного обліку всіх господарюючих суб'єктів, на які поширюється Закон України Про державну статистику і що є юридичними або фізичними особами (підприємцями) і підлягають відповідно до чинного законодавства державній реєстрації.
Державний реєстр складається з інформаційного фонду, до якого входять, зокрема, ідентифікаційний код господарюючого суб'єкта, який є єдиним для всього інформаційного простору України (п. 5 Положення).
У разі перереєстрації господарюючого суб'єкта внаслідок зміни назви, виду, організаційно-правової форми, форми власності або зміни та доповнення інших даних господарюючий суб'єкт у термін, передбачений чинним законодавством, повинен внести ці зміни і доповнення до реєстраційної картки для коригування даних Державного реєстру (п. 7 Положення).
З матеріалів справи вбачається, що за даними ГУ статистики у Полтавській області, в ЗКПО з 1979 по 1994 роки значився суб'єкт (іден.код 05426850) з назвою Полтавский областной комітет профсоюза работников государственной торговли и потребительской кооперации. До ДРЗОУ суб'єкт (іден.код 05426850) був включений з назвою Полтавський обласний комітет профспілки працівників споживчої кооперації. З цією ж назвою суб'єкт був включений до ЄДРПОУ у 1996 році. ./а.с.13,58/
Відповідно до пункту 15 Положення про Єдиний державний реєстр підприємств та організацій України, затвердженого постановою КМУ від 22.01.1996р. №118, у разі включення суб'єкта господарської діяльності до державного реєстру йому встановлюється ідентифікаційний код, який є єдиним для всього інформаційного простору України і зберігається за суб'єктом протягом усього періоду його існування. У разі перереєстрації (створення) суб'єкта господарської діяльності, що є правонаступником прав і майнових зобов'язань свого попередника, за ним зберігається ідентифікаційний код попередника.
Відповідно до вимог ст.ст. 10, 60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Враховуючи викладені положення нормативних актів та дані щодо реєстрації відповідача у створюваних на підставі цих актів державних реєстрах, колегія суддів приходить до висновку, що правонаступництво відповідача підтверджено.
Відсутність положень щодо правонаступництва у Статуті Професійної спілки працівників споживчої кооперації України, наданого в суді апеляційної інстанції для огляду, не спростовує висновків колегії суддів, оскільки вказаний статут має редакцію від 10 грудня 2015 року, а відповідач не надав належних та допустимих доказів щодо умов створення (реорганізації) Полтавської обласної профспілкової організації професійної спілки працівників споживчої кооперації та підстав збереження за нею ідентифікаційного коду організації, в якій працював позивач на час виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Місцевий суд, аналізуючи встановлені обставини, помилково не врахував положення зазначених нормативних актів та дійшов хибного висновку про відсутність правонаступництва відповідача і безпідставність заявлених до нього позовних вимог.
Оскільки висновки районного суду не відповідають обставинам справи та прийняті з порушенням норм матеріального і процесуального права, колегія суддів рішення місцевого суду скасовує та ухвалює нове рішення про задоволення позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 303 ,304, 307, п.п. 3, 4 ч. 1 ст. 309, ст.ст. 314, 316, 319 ЦПК України, колегія суддів,
в и р і ш и л а:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - задовольнити.
Рішення Октябрського районного суду м. Полтави від 20 лютого 2017 року - скасувати та ухвалити нове рішення про задоволення позову.
Визнати дії Полтавської обласної профспілкової організації професійної спілки працівників споживчої кооперації по відмові у перерахунку заробітної плати, отриманої ОСОБА_2 у Полтавському обласному комітеті профспілки працівників державної торгівлі та споживчої кооперації за серпень - вересень 1986 року за роботу в зоні відчуження при ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та наданню оновленої довідки встановленого зразка для пред'явлення у пенсійні органи - неправомірними.
Зобов'язати Полтавську обласну профспілкову організацію професійної спілки працівників споживчої кооперації України здійснити ОСОБА_2 перерахунок заробітної плати за серпень-вересень 1986 року за роботу в зоні відчуження при ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з урахуванням:
- збереження середньомісячного заробітку;
- 6-годинного робочого дня;
- збільшення на 100% тарифної ставки;
- кратності у 1-ій зоні небезпеки та зоні особливого контролю;
- подвійного розміру за роботу у вихідні дні;
- премії у розмірі 60% тарифної ставки з урахуванням кратності.
Зобов'язати Полтавську обласну профспілкову організацію професійної спілки працівників споживчої кооперації України видати ОСОБА_2 довідку встановленого зразка про заробітну плату за роботу в зоні відчуження (з урахуванням перерахунку) для пред'явлення в пенсійні органи.
Рішення набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржено протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ
ГОЛОВУЮЧИЙ: Л.І. Пилипчук
СУДДІ: /підписи/ ОСОБА_7
ОСОБА_8
З ОРИГІНАЛОМ ЗГІДНО:
Суддя Апеляційного суду
Полтавської області ОСОБА_1
Суд | Апеляційний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 18.05.2017 |
Оприлюднено | 26.05.2017 |
Номер документу | 66651437 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Апеляційний суд Полтавської області
Пилипчук Л. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні