КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 825/114/17 Головуючий у 1-й інстанції: Д'яков В.І. Суддя-доповідач: Горяйнов А.М.
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 червня 2017 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Горяйнова А.М.,
суддів - Желтобрюх І.Л. та Файдюка В.В.,
за участю секретаря - Казюк Л.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві апеляційну скаргу державного реєстратора Управління адміністративних послуг Чернігівської міської ради Прус Тетяни Василівни на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 05 квітня 2017 року у справі за адміністративним позовом Приватного підприємства Куликівські аграрні інвестиції до державного реєстратора Управління адміністративних послуг Чернігівської міської ради Прус Тетяни Василівни, Чернігівської міської ради та Управління адміністративних послуг Чернігівської міської ради, за участю третіх осіб - ОСОБА_3 та Товариства з обмеженою відповідальністю Горбів Агро , про визнання протиправним та скасування рішення,
ВСТАНОВИЛА:
У січні 2017 року ПП Куликівські аграрні інвестиції звернулося до суду з позовом, у якому з урахуванням уточнень, просило визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора Управління адміністративних послуг Чернігівської міської ради Прус Т.В. індексний номер 31962176 від 20 жовтня 2016 року про реєстрацію права оренди земельної ділянки, відповідно до укладеного між ТОВ Горбів Агро та ОСОБА_3 договору за № р563 від 24 серпня 2016 року.
Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 05 квітня 2017 року вказаний адміністративний позов був задоволений.
Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням, відповідач - державний реєстратор Управління адміністративних послуг Чернігівської міської ради Прус Т.В. подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позову. Свої вимоги обґрунтовує тим, що суд першої інстанції порушив норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи. Зокрема апелянт вказує на те, що рішення індексний номер 31962176 від 20 жовтня 2016 року прийняте у повній відповідності до вимог Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень , у тому числі з встановленням відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутності суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями.
Під час судового засідання 18 травня 2017 року представник позивача заперечувала проти апеляційної скарги та просила суд відмовити у її задоволенні посилаючись на те, що суд першої інстанції прийняв законне і обґрунтоване рішення, а підстави для його зміни чи скасування - відсутні.
Представник третьої особи - ТОВ Горбів Агро в судовому засіданні 18 травня та 01 червня 2017 року пояснив, що вважає апеляційну скаргу державного реєстратора Управління адміністративних послуг Чернігівської міської ради Прус Т.В. обґрунтованою.
Інші особи, які беруть участь у даній справі, будучи належним чином повідомлений про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, явку своїх представників у судове засідання не забезпечили, про причини неявки суду не повідомили. Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, а особиста участь вказаних осіб в судовому засіданні - не обов'язкова, колегія суддів у відповідності до ч. 4 ст. 196 КАС України визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи за їх відсутності.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників ПП Куликівські аграрні інвестиції та ТОВ Горбів Агро , перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги та заперечення на неї, колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу державного реєстратора Управління адміністративних послуг Чернігівської міської ради Прус Т.В. залишити без задоволення, а постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 05 квітня 2017 року - без змін виходячи із наступного.
Згідно з ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин у адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Приймаючи рішення про задоволення позовних вимог ПП Куликівські аграрні інвестиції , суд першої інстанції виходив з того, що право оренди земельної ділянки ОСОБА_3 одночасно зареєстроване за двома особами, що є неприпустимим.
Колегія суддів погоджується із зазначеним висновком суду першої інстанції, оскільки він знайшов своє підтвердження під час апеляційного розгляду справи.
Суд встановив, що ОСОБА_3 є власником земельної ділянки загальною площею 6,48 га, яка розташована на території Дроздівської сільської ради Куликівського району Чернігівської області. Вказана обставина підтверджується державним актом на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_1 від 27 грудня 2005 року.
Між ПП Куликівські аграрні інвестиції та ОСОБА_3 01 березня 2008 року укладений договір оренди землі, площею 4,95 га, яка розташована на території Дроздівської сільської ради Куликівського району Чернігівської області, строк дії якого становить 10 років. Зазначений договір був зареєстрований Куликівським районним відділом Чернігівської регіональної філії ДП Центр ДЗК при Державному Комітеті України по земельних ресурсах 25 квітня 2008 року за № 040883500207.
Між зазначеними сторонами 12 серпня 2015 року також укладений додатковий договір до договору оренди землі від 01 березня 2008 року, відповідно до якого сторони збільшували розмір орендної плати. У здійсненні державної реєстрації вказаного договору позивачу було відмовлено.
Також суд встановив, що 24 серпня 2016 року між ТОВ Горбів Агро та ОСОБА_3 був укладений договір оренди землі №р563, відповідно до якого орендодавець надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку для сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території Дроздівської сільської ради Куликівського району Чернігівської області (загальна площа 4,95 га, кадастровий номер НОМЕР_2).
Державний реєстратор Управління адміністративних послуг Чернігівської міської ради Прус Т.В. 20 жовтня 2016 року прийняла рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень № 31962176 щодо державної реєстрації права власності та іншого речового права (права оренди землі) на земельну ділянку за кадастровим номером НОМЕР_2 на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_1 від 27 грудня 2005 року та договору оренди землі від 24 серпня 2016 року №р563, укладеного між сторонами ОСОБА_3 та ТОВ Горбів Агро .
Зазначене рішення державного реєстратора Управління адміністративних послуг Чернігівської міської ради Прус Т.В. є предметом оскарження у даній справі.
Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, і спрямований на забезпечення визнання та захисту державою таких прав регулює Закон України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень .
Державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, згідно з п. 1 ч. 1 ст. 1 Закон України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень , це офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно
У відповідності до ч. 1 ст. 5 вказаного Закону у Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: підприємства як єдині майнові комплекси, житлові будинки, будівлі, споруди, а також їх окремі частини, квартири, житлові та нежитлові приміщення.
Згідно з ч. 1 ст. 4 Закон України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень державній реєстрації прав підлягають, зокрема, право власності та речові права, похідні від права власності, у тому числі право оренди (суборенди) земельної ділянки.
За змістом ст. 10 зазначеного Закону одним із завдань державного реєстратора під час здійснення державної реєстрації прав та їх обтяжень є перевірка відсутності суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями.
Суд першої інстанції встановив, що договір оренди землі від 01 березня 2008 року, укладений між ПП Куликівські аграрні інвестиції та ОСОБА_3 був зареєстрований Куликівським районним відділом Чернігівської регіональної філії ДП Центр ДЗК при Державному Комітеті України по земельних ресурсах 25 квітня 2008 року за № 040883500207.
Положеннями ст. 202 Земельного кодексу України у редакції, чинній на час укладення вказаного договору, було передбачено, що державна реєстрація земельних ділянок здійснюється у складі державного реєстру земель. Державний реєстр земель складається з двох частин:
а) книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі із зазначенням кадастрових номерів земельних ділянок;
б) Поземельної книги, яка містить відомості про земельну ділянку.
Також суд першої інстанції на підставі листів Відділу Держгеокадастру у Куликівському районі Чернігівської області від 13 березня 2017 року № 19-28-99.1-504/2-17, від 14 березня 2017 року № 19-28-99.1-507/2-17 та від 28 березня 2017 року № 9-28-99.1-619/2-17 встановив, що у Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі був зроблений запис за № 040883500207 від 25 квітня 2008 року про реєстрацію договору оренди землі від 01 березня 2008 року, укладеного між ПП Куликівські аграрні інвестиції та ОСОБА_3, стосовно земельної ділянки площею 4,95 га, кадастровий номер НОМЕР_2, термін дії договору - 10 років. Однак, відповідні відомості не буди внесені до Поземельної книги.
Відповідно до ст. 202 Земельного кодексу України, Закону України Про оренду землі , Указу Президента України від 17 лютого 2003 року № 134 Про заходи щодо створення єдиної системи державної реєстрації земельних ділянок, нерухомого майна та прав на них у складі державного земельного кадастру , постанови Кабінету Міністрів України від 2 квітня 2002 року № 449 Про затвердження форм державного акта на право власності на земельну ділянку та державного акта на право постійного користування земельною ділянкою наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 02 липня 2003 року № 174 був затверджений Тимчасовий порядок ведення державного реєстру земель (далі - Тимчасовий порядок).
Згідно з п. 1.2 Тимчасового порядку державний реєстр земель - це складова частина державного земельного кадастру, який складається з книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі із зазначенням кадастрових номерів земельних ділянок та Поземельної книги, яка містить відомості про земельну ділянку і формується за допомогою АС ДЗК.
Відповідно до п. 4.2 Тимчасового порядку державна реєстрація державного акта на право власності на земельну ділянку, державного акта на право постійного користування земельною ділянкою, договору оренди землі здійснюється шляхом внесення записів реєстрації до книги реєстрації.
Зазначена норма права вказує на те, що належним підтвердженням державної реєстрації договору оренди землі є запис реєстрації у книзі реєстрації.
У свою чергу, відповідно до п. 1.2 Тимчасового порядку поземельна книга - це документ, який є складовою частиною державного реєстру земель, і містить відомості про земельну ділянку, в тому числі кадастровий план, відомості про державний акт на право власності на землю, державний акт на право постійного користування землею, договір оренди землі та власника, користувача, орендаря (суборендаря) земельної ділянки і формується за допомогою Автоматизованої системи державного земельного кадастру.
На час укладення договору оренди землі від 01 березня 2008 року був також чинним Порядок державної реєстрації договорів оренди землі, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 1998 року № 2073 (далі - Порядок).
Положеннями п.п. 12-14 Порядку передбачено, що факт державної реєстрації засвідчується у 10-денний термін гербовою печаткою та підписом голови відповідної ради, Київської, Севастопольської міської державної адміністрації або уповноваженої ними посадової особи. Печатка та підпис ставляться на всіх примірниках договору оренди (суборенди). Після засвідчення факту державної реєстрації договір оренди реєструється у Книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі, яка ведеться державним органом земельних ресурсів за формою згідно з додатком. Датою реєстрації договору оренди у Книзі записів є дата засвідчення факту державної реєстрації.
До матеріалів даної справи приєднана копія договору оренди землі від 01 березня 2008 року, який містить відмітку про його державну реєстрацію, скріплену гербовою печаткою та підписом відповідної особи.
З огляду на викладене колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції про те, що договір оренди землі від 01 березня 2008 року, укладений між ПП Куликівські аграрні інвестиції та ОСОБА_3 був зареєстрований у встановленому законом порядку. Відсутність у Поземельній книзі запису про право ПП Куликівські аграрні інвестиції оренди земельної ділянки не вказує на те, що державна реєстрація договору оренди землі від 01 березня 2008 року не була здійснена.
У відповідності до п. 1 ч. 3 ст. 10 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (тут та надалі у редакції, чинній на час укладення та здійснення державної реєстрації договору оренди землі від 24 серпня 2016 року № р563, укладеного між ТОВ Горбів Агро та ОСОБА_3) державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями.
Згідно з п. 5 ч. 1 ст. 24 вказаного Закону у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо наявні суперечності між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями.
Враховуючи, що право оренди частини земельної ділянки, що належить ОСОБА_3 згідно з державним актом на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_1 від 27 грудня 2005 року було зареєстроване за ПП Куликівські аграрні інвестиції , підстави для реєстрації права оренди на вказану земельну ділянку за ТОВ Горбів Агро були відсутні.
За таких обставин колегія суддів приходить до висновку про те, що адміністративний позов ПП Куликівські аграрні інвестиції про скасування рішення державного реєстратора Управління адміністративних послуг Чернігівської міської ради Прус Т.В. індексний номер 31962176 від 20 жовтня 2016 року є законним, обґрунтованим та був правомірно задоволений судом першої інстанції.
Звертаючись до суду із апеляційною скаргою, державний реєстратор Управління адміністративних послуг Чернігівської міської ради Прус Т.В. обґрунтувала свої вимоги тим, що вчинила дії, передбачені Законом України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень , з метою виявлення суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на земельну ділянку використавши відомості Державного земельного кадастру шляхом безпосереднього доступу до нього.
Колегія суддів враховує, що порядок державної реєстрації земельних ділянок у період з моменту виникнення у ОСОБА_3 права власності на земельну ділянку, що була предметом договорів оренди від 01 березня 2008 року та від 24 серпня 2016 року № р563 неодноразово змінювався. Відповідно до законодавства, що діяло у зазначений період, державна реєстрація земельних ділянок здійснювалася у Державному реєстрі земельну, у подальшому - в Державному земельному кадастрі та на даний час - у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
У відповідності до п. 4 ч. 3 ст. 10 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень державний реєстратор під час проведення державної реєстрації прав на земельні ділянки використовує відомості Державного земельного кадастру шляхом безпосереднього доступу до нього у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Разом з тим, апелянт не виконала обов'язок, покладений на неї п. 3 ч. 3 ст. 10 вказаного Закону, який передбачає, що державний реєстратор під час проведення державної реєстрації прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року, запитує від органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та/або реєстрацію прав, інформацію (довідки, копії документів тощо), необхідну для такої реєстрації, у разі відсутності доступу до відповідних інформаційних систем, документів та/або у разі, якщо відповідні документи не були подані заявником. Органи державної влади, підприємства, установи та організації зобов'язані безоплатно протягом трьох робочих днів з моменту отримання запиту надати державному реєстратору запитувану інформацію в паперовій та (за можливості) в електронній формі.
Як раніше зазначалося, право власності ОСОБА_3 на відповідну земельну ділянку виникло у 2005 році згідно з державним актом на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_1 від 27 грудня 2005 року, яке було зареєстроване у державному реєстрі земель.
Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 3 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до 1 січня 2013 року, визнаються дійсними якщо реєстрація таких прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення.
Особливості державної реєстрації похідних речових прав на земельні ділянки, право власності на які виникло та оформлено в установленому порядку до 1 січня 2013 року визначені у ст. 29 зазначеного Закону. Згідно вказаної норми права державна реєстрація похідного речового права на земельну ділянку, право власності на яку виникло та оформлено в установленому порядку до 1 січня 2013 року, здійснюється одночасно з державною реєстрацією права власності на таку земельну ділянку (крім випадків, коли право власності на таку земельну ділянку вже зареєстровано в Державному реєстрі прав) на підставі заяви про державну реєстрацію прав. Державна реєстрація права власності на земельну ділянку у разі подання заяви про державну реєстрацію прав набувачем похідного речового права на таку земельну ділянку може здійснюватися без подання заявником документа, на підставі якого виникло право власності, за умови наявності інформації про зареєстровану земельну ділянку в Державному земельному кадастрі та до моменту автоматизованого перенесення до Державного реєстру прав записів (відомостей) про речові права та обтяження на земельні ділянки з Державного реєстру земель.
Як раніше зазначалося, оскаржуваним рішенням державного реєстратора Управління адміністративних послуг Чернігівської міської ради Прус Т.В. було здійснено державну реєстрацію у Державному реєстрі прав як право власності ОСОБА_3 на земельну ділянку, так і похідне право на неї ТОВ Горбів Агро .
Також колегія суддів звертає увагу на те, що реєстрацію права власності ОСОБА_3 на земельну ділянку у 2005 році було здійснено у Державному реєстрі земель.
Відповідно до п. 4 ч. 3 ст. 10 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень державний реєстратор мала доступ у режимі читання до Державного земельного кадастру.
Натомість, доступ до Державного реєстру земельну у державного реєстратора Управління адміністративних послуг Чернігівської міської ради Прус Т.В. був відсутні.
За таких обставин, апелянт на виконання вимог п. 3 ч. 3 ст. 10 вказаного Закону, зобов'язана була запитувати від Куликівського районного відділу Чернігівської регіональної філії ДП Центр ДЗК при Державному Комітеті України по земельних ресурсах , який проводив оформлення та реєстрацію прав власності ОСОБА_3 на земельну ділянку, інформацію (довідки, копії документів тощо), необхідну для реєстрації такого права за ОСОБА_3 у Державному реєстрі прав та похідного права - права оренди земельної ділянки за ТОВ Горбів Агро .
Таким чином, доводи апелянта про те, що приймаючи рішення індексний номер 31962176 від 20 жовтня 2016 року вона діяла у відповідності до вимог Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень не знайшли свого підтвердження.
В апеляційній скарзі міститься посилання на те, що суд першої інстанції прийняв рішення про задоволення адміністративного позову ПП Куликівські аграрні інвестиції , проте зміст прийнятого рішення не відповідає позовним вимогам, що були заявлені позивачем.
Зазначений висновок апелянта є помилковим та зроблений без урахування того, що 05 квітня 2017 року ПП Куликівські аграрні інвестиції зверталося до суду із заявою про уточнення позовних вимог.
Також державний реєстратор Управління адміністративних послуг Чернігівської міської ради Прус Т.В. посилається на те, що здійснила державну реєстрацію права власності та права оренди земельної ділянки із кадастровим номером НОМЕР_2, в той час як суд першої інстанції витребував від Відділу Держгеокадастру у Куликівському районі Чернігівської області та керувався документами щодо державної реєстрації земельної ділянки із кадастровим номером НОМЕР_3
З матеріалів справи вбачається, що у судовому запиті був зазначений помилковий кадастровий номер земельної ділянки, а саме - НОМЕР_3 замість НОМЕР_2. Разом з тим, Відділ Держгеокадастру у Куликівському районі Чернігівської області надав суду відомості щодо реєстрації прав на земельну ділянку саме із кадастровим номером НОМЕР_2, який відповідає кадастровому номеру земельної ділянки, зазначеному у рішенні державного реєстратора Управління адміністративних послуг Чернігівської міської ради Прус Т.В. індексний номер 31962176 від 20 жовтня 2016 року.
Таким чином, доводи апеляційної скарги державного реєстратора Управління адміністративних послуг Чернігівської міської ради Прус Т.В. не спростовують висновки суду першої інстанції, викладені в постанові від 05 квітня 2017 року, та не можуть бути підставами для її скасування.
З огляду на викладене колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, надав належну оцінку дослідженим доказам та прийняв законне і обґрунтоване рішення у відповідності з вимогами матеріального та процесуального права. У зв'язку з цим колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу державного реєстратора Управління адміністративних послуг Чернігівської міської ради Прус Т.В. залишити без задоволення, а постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 05 квітня 2017 року - без змін.
Керуючись ст.ст. 159, 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
У задоволенні апеляційної скарги державного реєстратора Управління адміністративних послуг Чернігівської міської ради Прус Тетяни Василівни - відмовити.
Постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 05 квітня 2017 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня її складання в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя А.М. Горяйнов
Судді І.Л. Желтобрюх
В.В. Файдюк
Ухвала складена у повному обсязі 06 червня 2017 року.
Головуючий суддя Горяйнов А.М.
Судді: Желтобрюх І.Л.
Файдюк В.В.
Суд | Київський апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 01.06.2017 |
Оприлюднено | 13.06.2017 |
Номер документу | 66995399 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Київський апеляційний адміністративний суд
Горяйнов А.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні