06.06.2017 227/1019/17
У Х В А Л А
06 червня 2017 року м.Добропілля
Добропільський міськрайонний суд Донецької області в складі
головуючого cудді Здоровиці О.В.
при секретарі Сисенко Ю.В.
розглянувши в судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до виконкому Харцизької міської ради Донецької області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернулась до суду з позовними вимогами до виконкому Харцизької міської ради Донецької області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті 11.11.2014 року її сестри ОСОБА_2, у вигляді земельної ділянки та житлового будинку за адресою м.Харцизьк, м-н Металургів, 1.
В судове засідання сторони не з'явились. Про час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином. Від представника позивача до суду надійшла заява про розгляд справи у його відсутність та у відсутність позивача.
Вирішуючи питання про можливість розгляду справи по суті без участі сторін, суд вважає, що розгляд справи необхідно відкласти .
При цьому суд вважає необхідним зазначити таке.
Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач в своїй позовній заяві вказувала на те, що 11.02.2014 року в м.Харцизьк Донецької області померла її сестра ОСОБА_3, після її смерті відкрилась спадщина у вигляді земельної ділянки та житлового будинку розташованого за адресою м.Харцизьк, м-н Металургів, 1. Зазначає, що вона є спадкоємцем другої черги, інших родичів у сестри немає. В установлений для прийняття спадщини шестимісячний строк вона не звернулась до нотаріуса із заявою, так як з квітня 2014 року в м.Харцизьк проводились бойові дії антитерористичної операції, на непідконтрольній державі територіях нотаріальні контори припинили свою діяльність, через загрозу для свого життя та в силу свого віку не мала можливості виїхати на іншу територію.
Відповідно до ч.3 ст.10 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Обов язок доведення обставин, на які посилаються сторони, як на підставу своїх вимог і заперечень, відповідно до ст..60 ЦПК України, лежить на кожній із сторін. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі.
Згідно п.24 постанови Пленум Верховного Суду України від 30.05.2008 №7 Про судову практику у справах про спадкування , суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину (частина друга статті 1272 ЦК), а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини. Відповідачами у такій справі є спадкоємці, які прийняли спадщину. При відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини. При розгляді справ даної категорії судам слід перевіряти наявність або відсутність спадкової справи стосовно спадкодавця у державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини, наявність у матеріалах справи обґрунтованої постанови про відмову нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії, зокрема відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину. За наявності у спадковій справі заяви спадкоємця про відмову від права на спадщину його вимоги про визначення додаткового строку для прийняття спадщини задоволенню не підлягають.
Відповідно до ст..179 ЦПК України, предметом доказування під час судового розгляду є факти, які обґрунтовують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для вирішення справи (причини пропуску строку позовної давності тощо) і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Обставини, які входять до предмета доказування при розгляді цивільних справ про спадкування можна встановити лише при дослідженні документів, наявних у спадковій справі.
Враховуючи наведене, при вирішенні по суті вказаного позову, суд повинен встановити наявність або відсутність інших спадкоємців, в тому числі і тих, хто відповідно до ч.3 ст.1268 ЦК України фактично прийняв спадщину. Вказані обставини можна встановити лише при дослідженні документів, наявних у спадковій справі. Належними доказами щодо фактів, які необхідно встановити для вирішення спору, є копії документів відповідної спадкової справи, зокрема, поданих заяв про прийняття спадщини, виданих свідоцтв про право на спадщину, довідок житлово-експлуатаційних організацій, сільських, селищних рад за місцем проживання спадкодавця.
Але з матеріалів наданих суду позивачем, не можливо встановити вищевказаного.
Відповідно до ч.4 ст..10 ЦПК України, суд сприяє всебічному і повному з'ясуванню обставин справи: роз'яснює особам, які беруть участь у справі, їх права та обов'язки, попереджує про наслідки вчинення або не вчинення процесуальних дій і сприяє здійсненню їхніх прав у випадках, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ст..4 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законами України.
Нормами ЦПК України не передбачено самостійне витребування судом необхідних доказів з метою з ясування обставин справи в позовному провадженні.
У зв язку з викладеним суд роз яснює позивачу, представнику позивача, що відповідно до ч.1 ст.137 ЦПК України, у випадках, коли щодо отримання доказів у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, є складнощі, суд за їх клопотанням зобов'язаний витребувати такі докази. Питання про витребування доказів судом вирішується лише за клопотанням осіб, які беруть участь у справі. У заяві про витребування доказів має бути зазначено, який доказ вимагається, підстави, за яких особа вважає, що доказ знаходиться в іншої особи, обставини, які може підтвердити цей доказ.
Таким чином, у разі якщо у позивача та його представника є складнощі у наданні суду доказів, які підтверджують їх доводи та обставин, які підлягають доказуванню в рамках цивільної справи, то вони мають право звернутись до суду з відповідними клопотаннями в порядку ст..137 ЦПК України.
Оскільки, згідно до ч.1 ст.11 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи, в межах заявлених позивачем вимог і на підставі доказів сторін, відповідно до ч.4 ст.10 ЦПК України, суд роз яснює, що в даному випадку суд без надання сторонами відповідних доказів вищевказаних обставини, вони будуть вважатися недоведеними, що вплине на результати вирішення справи по суті.
У зв'язку з вищевикладеним та з врахуванням того, що дана категорія справ потребує вчинення певних процесуальних дій для розгляду справи по суті, суд вважає за необхідне, відповідно до п.4 ч.1 ст.169 ЦПК України визнати явку позивача обов'язковою.
Керуючись ст. 169 ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В :
Розгляд справи за позовом ОСОБА_1 до виконкому Харцизької міської ради Донецької області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини - відкласти на 27 червня 2017 року на 14:00 годин.
Явку позивача в судове засідання визнати обов'язковою.
Копію даної ухвали направити позивачу та його представнику для відома.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя О.В.Здоровиця
Суд | Добропільський міськрайонний суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 06.06.2017 |
Оприлюднено | 19.06.2017 |
Номер документу | 67146566 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Добропільський міськрайонний суд Донецької області
Здоровиця О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні