УКРАЇНА
Апеляційний суд Житомирської області
Справа №296/193/12-ц Головуючий у 1-й інст. Сингаївський О. П.
Категорія 53 Доповідач Шевчук А. М.
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 червня 2017 року колегія суддів судової палати з розгляду цивільних справ Апеляційного суду Житомирської області в складі:
головуючої судді Шевчук А.М.,
суддів: Микитюк О.Ю., Миніч Т.І.,
з участю секретаря судового засідання Кучерявого О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Житомирі
цивільну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 до Малинської районної спілки споживчих товариств, треті особи: Малинське споживче товариство, Споживче товариство "Кооператор", Споживче товариство "Поліське", Споживче товариство "Житомирське обласне споживче товариство", Житомирська обласна спілка споживчих товариств, ОСОБА_4, про визнання недійсними конференцій та прийнятих на них рішень та за позовом ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8 до Малинської районної спілки споживчих товариств, треті особи: Малинське споживче товариство, Споживче товариство "Кооператор", Споживче товариство "Поліське", Споживче товариство "Житомирське обласне споживче товариство", Житомирська обласна спілка споживчих товариств про визнання недійсними конференцій та прийнятих на них рішень
за апеляційною скаргою ОСОБА_3
на рішення Корольовського районного суду м. Житомира від 23 лютого 2017 року,
в с т а н о в и л а:
У жовтні 2009 року ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 звернулися до суду з позовом до Малинської районної спілки споживчих товариств (надалі - райспоживспілка у відповідних відмінках). Збільшивши у березні 2012 року позовні вимоги, просили визнати конференції Малинської районної спілки споживчих товариств, які проведені 27 квітня 2009 року, 29 квітня 2009 року, 19 травня 2009 року, 15 липня 2009 року, 18 серпня 2009 року та 09 вересня 2011 року недійсними, а прийняті на них рішення - нечинними (а.с.104 т.3). Свої вимоги обґрунтовували тим, що вони є пайовиками члена Малинської районної спілки споживчих товариств. Вищезазначені конференції проведені з порушенням порядку, передбаченого статутом цієї спілки. На конференціях приймалися рішення, якими затверджувався статут Малинської районної спілки споживчих товариств у новій редакції та вносилися наступні зміни до нього, змінювалося місцезнаходження відповідача, приймалися нові члени, зокрема, споживче товариство Житомирське обласне споживче товариство . Оскільки конференції проведенні без законних підстав, то й рішення, прийняті на них, є нечинними.
У жовтні 2011 року ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8 звернулися до суду з позовом до Малинської районної спілки споживчих товариств. Уточнивши в березні 2012 року позовні вимоги, просили визнати конференції Малинської районної спілки споживчих товариств, проведені 27 квітня 2009 року, 29 квітня 2009 року, 19 травня 2009 року, 15 липня 2009 року, 18 серпня 2009 року, 09 вересня 2011 року, та прийняті на них рішення недійсними (а.с.116 т.2). В обґрунтування своїх вимог зазначали, що вищевказані конференції проведені з порушенням положень статуту Малинської районної спілки споживчих товариств, а прийняті на них рішення порушують їхні права, оскільки у них незаконно відібрали частки у майні Малинської районної спілки споживчих товариств.
Ухвалою Корольовського районного суду м. Житомира від 24 липня 2012 року справи за вищезазначеними позовами об'єднані в одне провадження (а.с.147-149 т. 3).
Ухвалою Апеляційного суду Житомирської області від 30 травня 2017 року ухвалу Корольовського районного суду м. Житомира від 23 лютого 2017 року про закриття провадження у справі в частині визнання недійсними всіх рішень, прийнятих на конференціях Малинської районної спілки споживчих товариств від 18 серпня 2009 року та 09 вересня 2011 року, скасовано, а справу в цій частині направлено для продовження розгляду до суду першої інстанції (а.с.48-49 т.8).
Рішенням Корольовського районного суду м. Житомира від 23 лютого 2017 року в задоволенні позовів в частині визнання недійсними конференцій Малинської районної спілки споживчих товариств від 27 квітня 2009 року, 29 квітня 2009 року, 19 травня 2009 року та 15 липня 2009 року та прийнятих на них рішень відмовлено за безпідставністю.
Не погодившись із рішенням суду першої інстанції, ОСОБА_3 подала апеляційну скаргу. Просить рішення скасувати та ухвалити нове, яким позов задовольнити в повному обсязі. Вважає, що рішення ухвалене з порушенням норм матеріального та процесуального права. Зазначає, що на останній черговій звітно-виборній конференції Малинської районної спілки споживчих товариств, яка відбулася 02 грудня 2008 року, була обрана Рада райспоживспілки в кількості 35 осіб, яка зі свого складу обрала голову та членів правління. Її було обрано головою правління. Всі наступні конференції проведені членами рейдерського угрупування та є незаконними. Жоден член райспоживспілки не повідомлявся про проведення конференцій райспоживспілки та делегатів у відповідності до квоти на конференції не направляв. Натомість усі конференції проведені однією особою ОСОБА_9, яка делегатом не обиралася, про що сама надала показання у судовому засіданні та підтвердила фальсифікацію протоколів конференцій, які належним чином не скликалися та не проводилися. Позивачі розмістили свої власні кошти не лише в Малинському споживчому товаристві, а й у майні райспоживспілки, оскільки є пайовиками члена Малинської районної спілки споживчих товариств, а тому вони звернулися за захистом своїх майнових прав та у спосіб, передбачений законом - шляхом відновлення становища, яке існувало до порушення. Окрім того, суд безпідставно за аналогією застосував до спірних правовідносин положення, що стосуються господарських товариств. На спірні правовідносини дія норм про господарські товариства не поширюється, оскільки вони врегульовані Законом України Про споживчу кооперацію .
Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.
Відмовляючи у задоволенні позову в частині вимог про визнання недійсними конференцій від 27 квітня 2009 року, 29 квітня 2009 року, 19 травня 2009 року, 15 липня 2009 року та прийнятих на них рішень, суд першої інстанції виходив із того, що позивачі, як пайовики споживчих товариств та члени Ради райспоживспілки, не мають самостійного права на оспорювання рішення конференції в суді, яке належить членам райспоживспілки - юридичним особам: Малинському споживчому товариству та Споживчому товариству Кооператор .
Колегія суддів не може повністю погодитися з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
Відповідно до ст.5 Закону України Про споживчу кооперацію первинною ланкою споживчої кооперації є споживче товариство - самостійна, демократична організація громадян, які на основі добровільного членства і взаємодопомоги за місцем проживання або роботи об'єднуються для спільного господарювання з метою поліпшення свого економічного і соціального стану.
Основним документом, що регулює діяльність споживчого товариства, є статут. У ньому визначаються порядок вступу до товариства і виходу з нього, права та обов'язки членів товариства, його органи управління, контролю та їх компетенція, порядок утворення майна товариства і розподілу прибутку, умови реорганізації і ліквідації товариства та інші положення, що не суперечать законодавчим актам України.
У пункті третьому ст.8 Закону України Про споживчу кооперацію також зазначається, що вищим органом управління спілки є з'їзд (конференція), який приймає статут, обирає розпорядчі, виконавчі та контрольні органи, вирішує інші питання діяльності спілки. Взаємодія і підпорядкованість розпорядчих, виконавчих та контрольних органів спілки визначається статутом.
Так, пунктом 2 статуту Малинської районної спілки споживчих товариств, редакція якого була чинною на момент проведення оспорюваних рішень конференцій від 27 квітня 2009 року, 29 квітня 2009 року, 19 травня 2009 року та 15 липня 2009 року (нова редакція статуту Малинської районної спілки споживчих товариств затверджена третіми черговими зборами Ради райспоживспілки четвертого скликання 17 березня 2006 року, а державна реєстрація проведена належними органом 19 вересня 2006 року), передбачено, що Малинська районна спілка споживчих товариств (райспоживспілка) створена на добровільних засадах Малинським споживчим товариством та Споживчим товариством Кооператор , які є її членами.
Вищим органом управління райспоживспілки є конференція спілки споживчих товариств району, яка правомочна розглядати і вирішувати будь-які питання діяльності райспоживспілки (пункт 16 статуту).
Зі змісту пункту 18 статуту райспоживспілки вбачається, що чергові конференції райспоживспілки скликаються її Радою один раз у п'ять років, позачергові - Радою райспоживспілки за власною ініціативою на вимогу не менше 2/3 членів райспоживспілки або за пропозицією правління споживспілки, членом якої є райспоживспілка, в 30-ти денний строк після надходження такої вимоги або пропозиції.
Про дату, час та місце проведення та рекомендований порядок денний її делегати і члени райспоживспілки мають бути повідомлені правлінням не пізніше ніж за 15 днів до визначеного строку проведення конференції (пункт 19 статуту).
Конференція правомочна вирішувати питання за наявності не менше 2/3 делегатів (пункт 20 статуту).
Рішення конференції вважаються прийнятими, якщо за них проголосувало більшість делегатів, а при вирішені, зокрема питання реорганізації і ліквідації райспоживспілки, - ? делегатів конференції, що взяли участь у її роботі (пункт 17 статуту).
За таких обставин, з правом голосу мали право приймати участь у роботі конференції Малинської районної спілки споживчих товариств делегати.
Відповідно до змісту пункту 18 статуту райспоживспілки делегати на конференцію Малинської районної спілки споживчих товариств повинні були обиратися з числа пайовиків загальними зборами (зборами уповноважених) членів споживчих товариств, що входили до спілки за нормою представництва , яка встановлювалася Радою райспоживспілки.
Так, збори Ради райспоживспілки від 11 березня 2008 року постановили, що норма представництва для виборів делегатів на 12 звітно-виборну конференцію райспоживспілки становить 1 делегат від 20 членів споживчих товариств з урахуванням їх чисельності станом на 01 жовтня 2008 року. Останні звітно-виборні збори уповноважених пайовиків Малинського споживчого товариства були проведені 14 листопада 2008 року, на яких було обрано делегатами на конференцію Малинської районної спілки споживчих товариств пайовики в кількості 21 особи.
Власність споживчої кооперації є однією з форм колективної власності. Позивачі ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8 є членами (пайовиками) Малинського споживчого товариства, отже мають частку в його майні, яка визначається розмірами обов'язкового пайового та інших внесків, а також нарахованих на них дивідендів. У свою чергу власність Малинської районної спілки споживчих товариств утворена з майна, переданого його членами, зокрема Малинським споживчим товариством, що узгоджується з положеннями ст.9 Закону України Про споживчу кооперацію та статуту райспоживспілки.
Натомість позивачі, як пайовики члена Малинської районної спілки споживчих товариств, були позбавлені права обирати делегатів на позачергові конференції від 27 квітня 2009 року, 29 квітня 2009 року, 19 травня 2009 року та 15 липня 2009 року. У цих конференціях прийняла участь неуповноважена особа ОСОБА_9 та за участі якої були прийняті наступні рішення: про відкликання з виборної посади та розірвання контракту з головою правління Малинської районної спілки споживчих товариств ОСОБА_3 та обрання на посаду голови правління (керівника) ОСОБА_4; про внесення та затвердження змін до статуту Малинської районної спілки споживчих товариств шляхом викладення статуту в новій редакції; про зміну місцезнаходження райспоживспілки з міста Малина на місто Житомир; про включення до складу засновників (членів) Малинської районної спілки споживчих товариств Споживчого товариства Житомирське обласне споживче товариство , створення статутного фонду райспоживспілки та розподіл часток у її статутному фонді; про внесення змін та доповнень до статуту райспоживспілки.
Частки у статутному фонді Малинської районної спілки споживчих товариств були змінені у такий спосіб, що частка прийнятого учасника (Споживчого товариства Житомирське обласне споживче товариство ) склала 95% статутного фонду райспоживспілки, а частки членів райспоживспілки - Малинського споживчого товариства та Споживчого товариства Кооператор склали лише 5% статутного фонду. До прийняття нового члена райспоживспілки частка Малинського споживчого товариства складала 50% статутного фонду райспоживспілки, а стала лише 2,5%, чим порушені права позивачів, як пайовиків члена райспоживспілки.
За таких обставин колегія суддів приходить до висновку про те, що позивачі звернулися до суду за захистом своїх матеріальних прав та законного інтересу.
Відповідно до ч.1 ст.3 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Суд першої інстанції не звернув уваги на вищевикладені обставини справи, положення Закону України Про споживчу кооперацію та статуту райспоживспілки у редакції 2006 року, а тому прийшов до помилкового висновку про те, що позивачі не мають права на оспорювання рішення конференції в суді.
Матеріали справи також не містять будь-яких доказів щодо повідомлення про проведення оспорюваних конференцій.
Заслуговує на увагу й обставина, що відповідно до підпункту б пункту 22 статуту райспоживспілки головою правління райспоживспілки може бути обрана лише особа зі складу Ради райспоживспілки. Всупереч положень статуту на конференції Малинської районної спілки споживчих товариств від 27 квітня 2009 року на посаду голови правління (керівника) обрано ОСОБА_4, який, на відміну від позивачів, не був членом (пайовиком) жодного зі споживчих товариств, що входили до складу Малинської районної спілки споживчих товариств, та не входив до складу Ради райспоживспілки.
З огляду на вищевикладене, колегія суддів апеляційного суду приходить до висновку про те, що конференції Малинської районної спілки споживчих товариств від 27 квітня 2009 року, 29 квітня 2009 року, 19 травня 2009 року та 15 липня 2009 року відбулися без дотримання порядку їх скликання, обрання делегатів та проведення, чим грубо порушені суб'єктивні матеріальні права і законні інтереси позивачів, оскільки саме недотримання процедури призвело до істотного порушення прав останніх, а тому всі рішення, які були прийняті на вищевказаних позачергових конференціях підлягають визнанню недійними в судовому порядку.
Що ж стосується визнання недійсними самих позачергових конференцій, то колегія суддів відмовляє у задоволенні таких вимог, оскільки вони не відносяться до належного способу захисту порушених цивільних прав та інтересів.
Відповідно до ст.309 ЦПК України колегія суддів апеляційного суду скасовує рішення суду першої інстанції та ухвалює нове рішення, яким позови в частині вимог задовольняє частково, - визнає недійсними всі рішення, прийняті на конференціях Малинської районної спілки споживчих товариств від 27 квітня 2009 року, 29 квітня 2009 року, 19 травня 2009 року та 15 липня 2009 року, та відмовляє у задоволенні вимог про визнання недійсними самих конференцій.
Відповідно до ст.88 ЦПК України судові витрати понесені позивачами ОСОБА_3 та ОСОБА_5 покладаються пропорційно до задоволених вимог на відповідача.
Керуючись ст.ст.209,303,304,307,309,313-314,316 ЦПК України, колегія суддів
в и р і ш и л а:
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 задовольнити частково.
Рішення Корольовського районного суду м. Житомира від 23 лютого 2017 року скасувати та ухвалити нове рішення.
Позов ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 до Малинської районної спілки споживчих товариств в частині вимог про визнання недійсними конференцій від 27 квітня 2009 року, 29 квітня 2009 року, 19 травня 2009 року, 15 липня 2009 року та прийнятих на них рішень задовольнити частково.
Позов ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8 до Малинської районної спілки споживчих товариств в частині вимог про визнання недійсними конференцій від 27 квітня 2009 року, 29 квітня 2009 року, 19 травня 2009 року, 15 липня 2009 року та прийнятих на них рішень задовольнити частково.
Визнати недійсними всі рішення, прийняті на конференціях Малинської районної спілки споживчих товариств від 27 квітня 2009 року, 29 квітня 2009 року, 19 травня 2009 року та 15 липня 2009 року.
У задоволенні решти позовних вимог ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8 відмовити.
Стягнути з Малинської районної спілки споживчих товариств на користь ОСОБА_3 834 грн. 30 коп. судового збору та 37 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи.
Стягнути з Малинської районної спілки споживчих товариств на користь ОСОБА_5 8 грн. 50 коп. судового збору та 37 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи.
Рішення набирає законної сили з моменту його проголошення та може бути оскаржене в касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня набрання ним законної сили.
Головуюча Судді:
Суд | Апеляційний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 13.06.2017 |
Оприлюднено | 22.06.2017 |
Номер документу | 67235783 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ
Ситнік Олена Миколаївна
Цивільне
Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ
Ситнік Олена Миколаївна
Цивільне
Апеляційний суд Житомирської області
Шевчук А. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні