Постанова
Іменем України
16 січня 2019 року
м. Київ
справа № 296/193/12-ц
провадження № 61-24462св18
Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду:
головуючого - Висоцької В. С.,
суддів: Лесько А. О. (суддя-доповідач), Мартєва С. Ю., Сімоненко В. М., Штелик С.П.,
учасники справи:
позивачі: ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10,
відповідач - Малинська районна спілка споживчих товариств,
треті особи: Малинське споживче товариство, Споживче товариство Кооператор , Споживче товариство Поліське , Споживче товариство Житомирське обласне споживче товариство , Житомирська обласна спілка споживчих товариств, ОСОБА_11,
розглянув у порядку спрощеного позовного провадження касаційну скаргу Малинської районної спілки споживчих товариств на рішення Апеляційного суду Житомирської області від 13 червня 2017 року у складі колегії суддів: Шевчук А. М., Микитюк О. Ю., Миніч Т. І.,
ВСТАНОВИВ:
У жовтні 2009 року Мацапура Л. П., Недашківська Р. П., Скуратівська В. П. звернулися до суду з позовом до Малинської районної спілки споживчих товариств та, збільшивши у березні 2012 року позовні вимоги, просили визнати конференції Малинської районної спілки споживчих товариств, які проведені 27 квітня 2009 року, 29 квітня 2009 року, 19 травня 2009 року, 15 липня 2009 року, 18 серпня 2009 року та 09 вересня 2011 року недійсними, а прийняті на них рішення - нечинними.
У жовтні 2011 року ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10 звернулися до суду з позовом до Малинської районної спілки споживчих товариств. Уточнивши в березні 2012 року позовні вимоги, просили визнати конференції Малинської районної спілки споживчих товариств, проведені 27 квітня 2009 року, 29 квітня 2009 року, 19 травня 2009 року, 15 липня 2009 року, 18 серпня 2009 року, 09 вересня 2011 року, та прийняті на них рішення недійсними.
Позовні заяви мотивовані тим, що позивачі є членами Малинської районної спілки споживчих товариств. Рішенням конференції від 27 квітня 2009 року відкликано з виборної посади голову правління ОСОБА_6 та обрано на посаду голови правління ОСОБА_11 Рішенням конференції від 29 квітня 2009 року затверджено зміни до Статуту Малинської районної спілки споживчих товариств шляхом викладення Статуту у новій редакції. На конференції від 19 травня 2009 прийнято рішення про зміну місцезнаходження Малинської районної спілки споживчих товариств з адреси: 11601, м. Малин, вул. Грушевського, 1, на адресу: 10030, м. Житомир, вул. Київська, 74, та про внесення і затвердження змін та доповнень до Статуту Малинської районної спілки споживчих товариств. Рішенням конференції від 15 липня 2009 року включено до складу засновників Малинської районної спілки споживчих товариств Споживче товариство Житомирське обласне споживче товариство та внесено і затверджено зміни до Статуту Малинської районної спілки споживчих товариств. 18 серпня 2009 конференція прийняла рішення про включення до складу засновників Малинської районної спілки споживчих товариств Споживчого товариства Поліське (далі - СТ Поліське ) та виключення Малинського споживчого товариства (далі - Малинське СТ) та Споживчого товариства Кооператор (далі - СТ Кооператор ), а також внесення змін та доповнень до Статуту Малинської районної спілки споживчих товариств. Конференція від 09 вересня 2011 прийняла рішення про припинення підприємницької діяльності Малинської районної спілки споживчих товариств та перетворення її у товариство з обмеженою відповідальністю.
Позивачі стверджують, що порушено порядок скликання конференцій, визначений Статутом Малинської районної спілки споживчих товариств. Згідно зі Статутом чергова конференція райспоживспілки скликається раз на п'ять років та востаннє відбулася 02 грудня 2008 року, Рада райспоживспілки з 02 грудня 2008 і до моменту звернення до суду з позовом не скликала позачергові конференції. Делегати на конференцію від Малинського СТ та СТ Кооператор не обиралися, жодних повідомлень про проведення конференцій споживчі товариства не отримували. При цьому, делегатом від Малинського СТ та СТ Кооператор на конференції від 27 квітня 2009 року, 29 квітня 2009 року, 19 травня 2009 року, 15 липня 2009 року, 18 серпня 2009 року вказано лише одну особу ОСОБА_12, якою і прийнято рішення. Оскільки конференції проведенні без законних підстав, то й рішення, прийняті на них, є нечинними.
Ухвалою Корольовського районного суду м. Житомира від 24 липня 2012 року справи за вищезазначеними позовами об'єднані в одне провадження (т. 3 а. с.147-149).
Справа розглядалася судами неодноразово.
Останнім рішенням Корольовського районного суду м. Житомира від 23 лютого 2017 року в задоволенні позову в частині визнання недійсними конференцій Малинської районної спілки споживчих товариств від 27 квітня 2009 року, 29 квітня 2009 року, 19 травня 2009 року та 15 липня 2009 року та прийнятих на них рішень відмовлено.
Рішення суду першої інстанції мотивовано тим, що позивачі як пайовики споживчих товариств та члени Ради райспоживспілки не мають самостійного права на оспорювання рішення конференції в суді, оскільки таке право належить членам райспоживспілки - юридичним особам: Малинському СТ та СТ Кооператор .
Рішенням Апеляційного суду Житомирської області від 13 червня 2017 року рішення Корольовського районного суду м. Житомира від 23 лютого 2017 року скасовано та ухвалено нове рішення.
Позов в частині вимог про визнання недійсними конференцій від 27 квітня 2009 року, 29 квітня 2009 року, 19 травня 2009 року, 15 липня 2009 року та прийнятих на них рішень задоволено частково.
Визнано недійсними всі рішення, прийняті на конференціях Малинської районної спілки споживчих товариств від 27 квітня 2009 року, 29 квітня 2009 року, 19 травня 2009 року та 15 липня 2009 року.
У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Стягнуто з Малинської районної спілки споживчих товариств на користь ОСОБА_6 834,30 грн судового збору та 37,00 грн витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи.
Стягнуто з Малинської районної спілки споживчих товариств на користь ОСОБА_7 8,50 грн судового збору та 37,00 грн витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи.
Рішення апеляційного суду мотивоване тим, що конференції Малинської районної спілки споживчих товариств від 27 квітня 2009 року, 29 квітня 2009 року, 19 травня 2009 року та 15 липня 2009 року відбулися без дотримання порядку їх скликання, обрання делегатів та проведення, чим грубо порушені суб'єктивні матеріальні права і законні інтереси позивачів, оскільки саме недотримання процедури призвело до істотного порушення прав останніх, а тому всі рішення, які були прийняті на вищевказаних позачергових конференціях підлягають визнанню недійсними. Позовні вимоги про визнання недійсними самих позачергових конференцій задоволенню не підлягають, оскільки не є належним способои захисту порушених цивільних прав та інтересів.
У касаційній скарзі, поданій у липні 2017 року до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, Малинська районна спілка споживчих товариств, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати рішення апеляційного суду та залишити в силі рішення суду першої інстанції.
Касаційна скарга мотивована тим, що позивачі не вправі оспорювати рішення, прийняті конференціями Малинської районної спілки споживчих товариств, оскільки вони не є членами Малинської районної спілки споживчих товариств, прийняті рішення не порушували їх прав чи інтересів, тобто апеляційним судом не встановлено суб'єктивного матеріального права чи законного інтересу позивачів, на захист якого подано позов. Посилання в позовній заяві, на те, що вони захищають права та інтереси членів Ради райспоживспілки, є безпідставними, оскільки відповідних повноважень від споживчих товариств - членів спілки позивачі не надали, а право члена спілки брати участь через своїх представників, в т.ч. членів Ради в управлінні справами райспоживспілки, обговоренні й прийнятті рішень з усіх питань її діяльності, визначено за юридичною особою, а не за її представником, тобто позивачі як члени Ради не вправі обґрунтовувати свої вимоги порушенням прав членів Ради чи членів райспоживспілки.
Апеляційним судом не враховано, що позивачами не надано доказів, що прийнятими рішеннями порушені їх права як пайовиків Малинського СТ та СТ Кооператор .
У запереченнях на касаційну скаргу позивачі зазначали, що відповідачем було порушено офіційно встановлений порядок скликання та проведення конференцій, передбачений Статутом та Законом України Про споживчу кооперацію та всі рішення, прийняті на конференціях, є незаконними. Внаслідок того, що вони були незаконно усунуті від управління Малинською райспоживспілкою та від своїх часток в майні райспоживспілки, порушені їхні права та майнові інтереси.
У запереченнях на касаційну скаргу Житомирська обласна спілка споживчих товариств зазначала, що відповідач з грубим порушенням статей 18-21 Статуту Малинської райспоживспілки, таємно, без повідомлення споживчих товариств-засновників, вищого органу управління райспоживспілки, пайовиків, без обрання делегатів, без необхідного кворуму в період з 27 квітня 2009 року по 09 вересня 2011 року незаконно провів конференції, якими було змінено легітимно обране керівництво райспоживспілки, змінено її місцезнаходження, виключені (без їх згоди та відома) з членів Малинської райспоживспілки споживчі товариства-засновники - Малинське СТ та СТ Кооператор , незаконно включені до райспоживспілки новостворені СТ Житомирське обласне споживче товариство та СТ Поліське .
У запереченнях на касаційну скаргу Малинське СТ та СТ Кооператор зазначали, що проведеними конференціями порушено права усіх позивачів, пайовиків, а також їх права як споживчих товариств-засновників. Всіх позивачів, які є пайовиками та членами Ради райспоживспілки, без їхньої згоди та відома незаконно усунуто від управління райспоживспілкою, від майна Малинської райспоживспілки, і вони, як і всі пайовики, втратили свої частки в майні райспоживспілки. Крім того, сторонні особи безпідставно захопили керівні органи в райспоживспілці, і всі конференції проводились без участі пайовиків.
Відповідно до підпункту 4 пункту 1 розділу XIII Перехідні положення ЦПК України у редакції Закону України від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів (далі - ЦПК України) касаційні скарги (подання) на судові рішення у цивільних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного цивільного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Згідно зі статтею 388 ЦПК України судом касаційної інстанції у цивільних справах є Верховний Суд.
11 травня 2018 року справу передано до Верховного Суду.
У частині третій статті 3 ЦПК України визначено, що провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.
Згідно із положенням частини другої статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.
Частиною першою статті 400 ЦПК України передбачено, що під час розгляду справи в касаційному порядку суд перевіряє в межах касаційної скарги правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими.
Вивчивши матеріали справи, перевіривши доводи касаційної скарги, Верховний Суд дійшов висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає.
Судами встановлено, що ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 ОСОБА_10, ОСОБА_7, ОСОБА_8 є пайовиками споживчих товариств Малинське СТ та СТ Кооператор і відповідно до виписки з протоколу 12-ї звітно-виборної конференції Малинської райспоживспілки від 02 грудня 2008 року обрані членами Ради райспоживспілки (т. 1 а. с. 7).
Малинською районною спілкою споживчих товариств 27 квітня 2009 року проведено позачергову конференцію, на якій прийнято рішення про відкликання з виборної посади голови правління ОСОБА_6 та обрання на посаду голови правління ОСОБА_11 (т. 1 а. с. 20).
Конференцією від 29 квітня 2009 року затверджено зміни до Статуту Малинської районної спілки споживчих товариств шляхом викладення Статуту у новій редакції (т. 1 а. с. 21).
На конференції від 19 травня 2009 року прийнято рішення про зміну місцезнаходження Малинської районної спілки споживчих товариств з адреси: 11601, м. Малин, вул. Грушевського, 1, на адресу: 10030, м. Житомир, вул. Київська, 74, та про внесення і затвердження змін та доповнень до Статуту Малинської районної спілки споживчих товариств (т. 1 а. с. 22, 23).
Рішенням конференції від 15 липня 2009 року включено до складу засновників Малинської районної спілки споживчих товариств СТ Житомирське обласне споживче товариство та внесено і затверджено зміни до Статуту Малинської районної спілки споживчих товариств (т. 1 а. с. 147, 148).
18 серпня 2009 року конференція прийняла рішення про включення до складу засновників Малинської районної спілки споживчих товариств СТ Поліське та виключення Малинського СТ та СТ Кооператор , а також внесення змін та доповнень до Статуту Малинської районної спілки споживчих товариств (т. 1 а. с. 149-150).
Відповідно до положень статті 5 Закону України Про споживчу кооперацію первинною ланкою споживчої кооперації є споживче товариство - самостійна, демократична організація громадян, які на основі добровільності членства і взаємодопомоги за місцем проживання або роботи об'єднуються для спільного господарювання з метою поліпшення свого економічного і соціального стану. Основним документом, що регулює діяльність споживчого товариства, є статут. У ньому визначається порядок вступу до товариства і виходу з нього, права та обов'язки членів товариства, його органи управління, контролю та їх компетенція, порядок утворення майна товариства і розподілу прибутку, умови реорганізації і ліквідації товариства та інші положення, що не суперечать законодавчим актам України.
Пунктом 3 статті 8 цього Закону визначено, що вищим органом управління спілки є з'їзд (конференція), який приймає Статут, обирає розпорядчі, виконавчі та контрольні органи, вирішує інші питання діяльності спілки. Взаємодія і підпорядкованість розпорядчих, виконавчих органів спілки визначається Статутом.
Відповідно до Статуту Малинської районної спілки споживчих товариств, затвердженого черговими зборами Ради райспоживспілки 17 березня 2006 року (далі - Статут), Малинська районна спілка споживчих товариств (райспоживспілка) створена на добровільних засадах Малинським СТ та СТ Кооператор , які є її членами (пункт 2 Статуту) (т. 1 а. с. 272-280).
Згідно з пунктом 16 Статуту вищим органом управління райспоживспілки є конференція спілки споживчих товариств району, яка правомочна розглядати і вирішувати будь-які питання діяльності райспоживспілки .
Відповідно до змісту пункту 18 Статуту чергові конференції райспоживспілки скликаються її Радою один раз у п'ять років, позачергові - Радою райспоживспілки за власною ініціативою на вимогу не менше 2/3 членів райспоживспілки або за пропозицією правління споживспілки, членом якої є райспоживспілка, в 30-ти денний строк після надходження такої вимоги або пропозиції
Про дату, час, місце проведення та рекомендований порядок денний її делегати і члени райспоживспілки мають бути повідомлені правлінням не пізніше ніж за 15 днів до визначеного строку проведення конференції.
Конференція правомочна вирішувати питання за наявності не менш 2/3 делегатів (пункт 20 Статуту).
Пунктом 17 Статуту передбачено, що рішення конференції вважаються прийнятими, якщо за них проголосувало більшість делегатів, за виключенням тих, де необхідна наявність 3/4 голосів делегатів конференції, що взяли участь у її роботі.
Отже, брати участь у засіданні конференції учасників Малинської районної спілки споживчих товариств мають право особи, яких було обрано для участі у конференції.
Згідно з пунктом 18 Статуту делегати на конференцію райспоживспілки обираються з числа пайовиків загальними зборами (зборами уповноважених) членів споживчих товариств, що входять до спілки за нормою представництва, яка встановлюється Радою райспоживспілки.
Відповідно до постанови шостих зборів Ради райспоживспілки четвертого скликання від 11 березня 2008 року (пункт 3), що норма представництва для виборів делегатів на ХІІ конференцію райспоживспілки становить 1 делегат від 20 членів споживчих товариств з урахуванням їх чисельності станом на 01 жовтня 2008 року.
Останні звітно-виборні збори уповноважених пайовиків Малинського СТ, на яких було обрано делегатами на конференцію споживчої кооперації району пайовиків в кількості 21 особи, були проведені 14 листопада 2008 року (т. 7 а. с. 48-51).
В Статуті не конкретизовано спосіб повідомлення делегатів та членів споживчого товариства про дату, час, місце проведення конференції, звідси будь-який із способів повідомлення про проведення конференції може бути належним.
У матеріалах справи відсутні докази, які б підтверджували факт повідомлення позивачів про проведення конференцій 27 квітня 2009 року, 29 квітня 2009 року, 19 травня 2009 року та 15 липня 2009 року внаслідок чого останні не мали можливості обрати своїх представників та взяти участь у прийнятті відповідних рішень.
Тобто, позивачі як пайовики члена Малинської районної спілки споживчих товариств були позбавлені права обирати делегатів на позачергові конференції від 27 квітня 2009 року, 29 квітня 2009 року, 19 травня 2009 року та 15 липня 2009 року. У цих конференціях прийняла участь неуповноважена особа ОСОБА_12, за участі якої були прийняті всі рішення.
Із протоколів, якими оформлені рішення конференції делегатів від 27 квітня 2009 року, 29 квітня 2009 року, 19 травня 2009 року, 15 липня 2009 року вбачається, що делегатом від Малинського споживчого товариства виступила ОСОБА_12, якою підписано всі протоколи конференцій як керівником Малинського споживчого товариства.
Таким чином, при проведенні конференцій Малинської райспоживспілки 27 квітня 2009 року, 29 квітня 2009 року,19 травня 2009 року, 15 липня 2009 року мало місце порушення вимог Статуту в частині порушення правил формування персонального складу конференції та представництва товариств - членів Малинської районної спілки споживчих товариств. Обрання делегатів для цілей участі у конференції членів споживчого товариства можливо лише за умови попереднього повідомлення про проведення конференції учасників (пайовиків) членів споживчих товариств.
Отже, висновки апеляційного суду про те, що позбавлення можливості позивачів взяти участь у конференції є істотним порушенням права кожного з пайовиків споживчого товариства на участь в управлінні споживчого товариства через обраних делегатів та затвердження нової редакції Статуту, є обґрунтовані.
Відповідачем не надано доказів в підтвердження наміру ради чи правління райспоживспілки щодо необхідності скликання позачергових конференцій 27 квітня 2009 року, 29 квітня 2009 року, 19 травня 2009 року, 15 липня 2009 року для проведення в порядку та строки, передбачені пунктом 18 Статуту.
Крім того, відповідно до підпункту б пункту 22 Статуту головою правління райспоживспілки може бути обрана лише особа зі складу ради райспоживспілки.
Матеріалами справи встановлено, що всупереч вищевказаному, на конференції Малинської районної спілки споживчих товариств 27 квітня 2009 року прийнято рішення про відкликання з виборної посади голови правління Малинської спілки споживчих товариств ОСОБА_6 та обрання на посаду голови правління (керівника) ОСОБА_11, який взагалі не був членом жодного зі споживчих товариств, що входять до складу Малинської районної спілки споживчих товариств.
Положення Статуту є обов'язковими для членів Малинської районної спілки споживчих товариств та самих позивачів. Прийняття рішень, які не відповідають вимогам статуту споживчого товариства щодо складу та компетенції органів управління споживчим товариством, порядку прийняття ними рішень, є порушенням встановлених відповідно до чинного законодавства норм, тому рішення конференцій членів Малинської районної спілки споживчих товариств, оформлені протоколами від 27 квітня 2009 року, 29 квітня 2009 року, 19 травня 2009 року,15 липня 2009 року, є недійсними.
Відмовляючи в задоволенні іншої частини позовних вимог, апеляційний суд дійшов правильно висновку, що такі вимоги є неналежним способом захисту порушених прав та інтересів позивачів.
Наведені у касаційній скарзі доводи відповідача зводяться до незгоди з висновком суду апеляційної інстанції стосовно встановлення обставин справи, містять посилання на факти, що були предметом дослідження й оцінки судом, який їх обґрунтовано спростував.
Розглядаючи спір, який виник між сторонами у справі, апеляційний суд, правильно визначився з характером спірних правовідносин та нормами матеріального права, які підлягають застосуванню, повно та всебічно дослідив наявні у справі докази і дав їм належну оцінку згідно зі статтями 57-60, 212 ЦПК України 2004 року, правильно встановив обставини справи, внаслідок чого ухвалив законне й обґрунтоване рішення, яке відповідає вимогам матеріального та процесуального права.
Крім того, відповідно до відомостей Єдиного державного реєстру судових рішень постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 08 травня 2018 року рішення господарського суду Житомирської області від 14 травня 2015 року та постанову Рівненського апеляційного господарського суду від 13 грудня 2017 року у справі за позовом Малинського СТ, СТ &q?єс;Кооператор&q?ше; до Малинської районної спілки споживчих товариств про визнання недійсними всіх рішень, прийнятих конференціями від 27 квітня 2009 року, 29 квітня 2009 року, 19 травня 2009 року, залишено без змін.
Зазначеними судовими рішеннями позовні вимоги задоволено. Визнано недійсними рішення, прийняті конференціями відповідача, оформлені протоколами від 27 квітня 2009 року, від 29 квітня 2009 року та від 19 травня 2009 року.
Частиною першою статті 410 ЦПК України визначено, що суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення без змін, якщо визнає, що рішення ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статтями 400, 402, 410, 416 ЦПК України, Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду,
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу Малинської районної спілки споживчих товариств залишити без задоволення.
Рішення Апеляційного суду Житомирської області від 13 червня 2017 року залишити без змін.
Постанова суду касаційної інстанції набирає законної сили з моменту її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Головуючий СуддіВ. С. Висоцька А. О. Лесько С. Ю. Мартєв В. М. Сімоненко С. П. Штелик
Суд | Касаційний цивільний суд Верховного Суду |
Дата ухвалення рішення | 16.01.2019 |
Оприлюднено | 23.01.2019 |
Номер документу | 79313729 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Касаційний цивільний суд Верховного Суду
Лесько Алла Олексіївна
Цивільне
Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ
Ситнік Олена Миколаївна
Цивільне
Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ
Ситнік Олена Миколаївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні