ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
У Х В А Л А
"20" червня 2017 р. Справа № 916/186/17 Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді С.В. Таран,
суддів Л.О. Будішевської, М.А. Мишкіної,
при секретарі судового засідання Г.Є. Бєлянкіній,
за участю представників сторін:
від позивача - ОСОБА_1, довіреність б/н від 01.06.2017;
від відповідача - ОСОБА_2, довіреність б/н від 23.09.2016;
розглянувши апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «АРМ ГРУП-ОДЕСА»
на рішення Господарського суду Одеської області від 18.04.2017
у справі №916/186/17
за позовом : товариства з обмеженою відповідальністю «АРМ ГРУП-УКРАЇНА»
до відповідача: товариства з обмеженою відповідальністю «АРМ ГРУП-ОДЕСА»
про стягнення 23 000 грн
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Господарського суду Одеської області від 18.04.2017 у справі №916/186/17 (суддя Н.Д. Петренко) позовні вимоги задоволено повністю: стягнуто з товариства з обмеженою відповідальністю „АРМ ГРУП-ОДЕСА» (далі - ТОВ „АРМ ГРУП-ОДЕСА» ) на користь товариства з обмеженою відповідальністю „АРМ ГРУП-УКРАЇНА» (далі - ТОВ „АРМ ГРУП-УКРАЇНА» ) вартість частини майна, пропорційну частці у статутному капіталі ТОВ „АРМ ГРУП- ОДЕСА» , в розмірі 23000 грн.
Не погодившись з прийнятим рішенням, ТОВ «АРМ ГРУП-ОДЕСА» звернулось з апеляційною скаргою, в якій просить рішення Господарського суду Одеської області від 18.04.2017 у справі №916/186/17 скасувати та ухвалити нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.
Ухвалою Одеського апеляційного господарського суду від 29.05.2017 у справі №916/186/17 (головуючий суддя С.В. Таран, судді: Л.О. Будішевська, М.А. Мишкіна) апеляційну скаргу ТОВ «АРМ ГРУП-ОДЕСА» прийнято до провадження, при цьому її розгляд призначено на 20.06.2017 о 09:30 год.
У судовому засіданні 20.06.2017 представник відповідача апеляційну скаргу підтримав; представник позивача проти її задоволення висловив заперечення.
Заслухавши пояснення присутніх представників сторін, розглянувши матеріали даної справи, колегія суддів Одеського апеляційного господарського суду дійшла наступних висновків.
Згідно з пунктами 1.1, 7.2 статуту товариства з обмеженою відповідальністю «АРМ ГРУП-ОДЕСА» , затвердженого зборами учасників від 07.09.2007 (протокол №1) та зареєстрованого Виконавчим комітетом Одеської міської ради за №15561020000029890 від 20.11.2007 (далі - статут ТОВ «АРМ ГРУП-ОДЕСА» ) товариство відповідача створене на підставі чинного законодавства України шляхом об'єднання матеріальних та фінансових ресурсів учасників з метою здійснення спільної господарської діяльності; розмір статутного капіталу товариства становить 46000 грн, який складається з вартості вкладів його учасників.
Відповідно до пунктів 1.2, 7.4 статуту ТОВ «АРМ ГРУП-ОДЕСА» учасниками товариства з відповідними частками є: товариство з обмеженою відповідальністю «АРМ ГРУП-УКРАЇНА» , яке володіє часткою в розмірі 23000 грн, що складає 50% статутного капіталу та товариство з обмеженою відповідальністю Об'єднана вантажно-транспортна компанія , яке володіє часткою в розмірі 23000 грн, що складає 50% статутного капіталу.
Рішенням Господарського суду Одеської області від 16.03.2016 у справі №916/37/16 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю „АРМ ГРУП-УКРАЇНА" до товариства з обмеженою відповідальністю „АРМ ГРУП-ОДЕСА" про зобов'язання вчинити певні дії (далі - справа №916/37/16) позовні вимоги задоволено: зобов'язано ТОВ „АРМ ГРУП-ОДЕСА" до державної реєстрації змін до установчих документах, пов'язаних із зміною складу засновників (учасників) товариства, зокрема з виходом товариства з обмеженою відповідальністю „АРМ ГРУП-УКРАЇНА" зі складу його учасників.
Із змісту вказаного рішення вбачається, що 23.04.2015 товариство з обмеженою відповідальністю «АРМ ГРУП-УКРАЇНА» повідомило відповідача про свій вихід зі складу його учасників.
Пунктом 4.3 статуту ТОВ «АРМ ГРУП-ОДЕСА» , який кореспондується з приписами статті 148 Цивільного кодексу України, статті 54 Закону України Про господарські товариства , учасник, який виходить із товариства має право одержати вартість частини майна товариства, пропорційну його частці у статутному капіталі товариства.
Предметом спору у даній справі є вимога позивача про стягнення вартості частини майна, пропорційної його частці у статутному капіталі ТОВ «АРМ ГРУП-ОДЕСА» в розмірі 23000 грн у зв'язку з виходом з учасників товариства відповідача.
При визначенні порядку і способу обчислення вартості частини майна товариства та частини прибутку, яку має право отримати учасник при виході (виключенні) з ТОВ (ТДВ), а також порядку і строків їх виплати господарські суди мають застосовувати відповідні положення установчих документів товариства (пункт 30 постанови Пленуму Верховного Суду України від 24.10.2008 №13).
Згідно з пунктом 4.6 статуту ТОВ «АРМ ГРУП-ОДЕСА» вартість частини майна, що пропорційна частці учасника у статутному капіталі визначається за згодою учасників товариства; у разі недосягнення такої згоди ця вартість визначається незалежним експертом, якого наймає за власні кошти товариство .
Вартість частини майна товариства, що підлягає виплаті, повинна відповідати вартості чистих активів товариства, що визначається в порядку, встановленому законодавством, пропорційно його частці в статутному капіталі товариства на підставі балансу, складеного на дату виходу; розрахунок належної учаснику частини прибутку здійснюється на дату виходу з товариства.
Саме таку правову позицію викладено у пункті 30 постанови Пленуму Верховного Суду України від 24.10.2008 №13.
Під час вирішення спорів щодо розрахунків з учасником, який вийшов з товариства, господарським судам слід враховувати, що вартість частини майна товариства, що належить до виплати такому учаснику, повинна визначатися виходячи з вартості усього майна, що належить товариству , в тому числі основних засобів, нематеріальних активів, оборотних активів, майна невиробничого призначення з урахуванням майнових зобов'язань товариства (пункт 4.19 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 25.02.2016 №4).
Відповідно до статті 41 Господарського процесуального кодексу України для роз'яснення питань, що виникають при вирішенні господарського спору і потребують спеціальних знань, господарський суд призначає судову експертизу. Учасники судового процесу мають право пропонувати господарському суду питання, які мають бути роз'яснені судовим експертом. Остаточне коло цих питань встановлюється господарським судом в ухвалі. Проведення судової експертизи доручається державним спеціалізованим установам чи безпосередньо особам, які відповідають вимогам, встановленим Законом України «Про судову експертизу» .
У пункті 2 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 23.03.2012 №4 зазначено, що судова експертиза призначається лише у разі дійсної потреби у спеціальних знаннях для встановлення фактичних даних, що входять до предмета доказування.
З огляду на вищевикладене, а також на те, що визначення розміру вартості частини майна ТОВ «АРМ ГРУП-ОДЕСА» , яка підлягає виплаті позивачу пропорційно розміру його частки у статутному капіталі підприємства відповідача, має суттєве значення для вирішення справи і потребує спеціальних знань, колегія суддів апеляційної інстанції вважає за необхідне призначити по справі судову економічну експертизу, проведення якої доручити експертній установі за зоною обслуговування.
В зв'язку з призначенням господарським судом судової експертизи провадження у даній справі підлягає зупиненню відповідно до пункту 1 частини другої статті 79 Господарського процесуального кодексу України.
Керуючись статтями 41, 42, 79, 86, 99, 101 Господарського процесуального кодексу України, Одеський апеляційний господарський суд
УХВАЛИВ:
По справі №916/186/17 призначити судову економічну експертизу, проведення якої доручити Одеському науково-дослідному інституту судових експертиз (65026, м. Одеса, вул. Ланжеронівська, 21).
На вирішення судового експерта поставити наступне питання:
Визначити розмір вартості частини майна ТОВ «АРМ ГРУП-ОДЕСА» , належної до виплати товариству з обмеженою відповідальністю «АРМ ГРУП-УКРАЇНА» станом на 23.04.2015 пропорційно його частці у статутному капіталі товариства відповідача.
Попередити судового експерта, до початку проведення судової експертизи, про відповідальність за статтями 384, 385 Кримінального кодексу України за дачу завідомо неправдивого висновку або відмову дати висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов'язків.
Зобов'язати товариство з обмеженою відповідальністю «АРМ ГРУП-ОДЕСА» оплатити рахунок експертної установи за проведення судової експертизи в десятиденний термін з дня отримання відповідного рахунку, що буде надісланий йому Одеським апеляційним господарським судом.
Зобов'язати Одеський науково-дослідний інститут судових експертиз висновок судового експерта в оригіналі надіслати до Одеського апеляційного господарського суду (65119 м. Одеса, пр. Шевченка, 29), а також сторонам по справі.
Зобов'язати учасників судового процесу надати суду в десятиденний термін з дня отримання даної ухвали суду:
Позивачу: завірену належним чином копію заяви про вихід ТОВ «АРМ ГРУП- УКРАЇНА» зі складу учасників ТОВ «АРМ ГРУП-ОДЕСА» з відміткою (доказами) про дату її отримання відповідачем.
Відповідачу : баланс підприємства, складений станом на 23.04.2015.
Провадження у справі №916/186/17 зупинити в зв'язку з призначенням судової експертизи.
Копію ухвали направити сторонам, а також експертній установі разом з матеріалами справи №916/186/17.
Головуючий суддя С.В. Таран
Суддя Л.О. Будішевська
Суддя М.А. Мишкіна
Суд | Одеський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 20.06.2017 |
Оприлюднено | 26.06.2017 |
Номер документу | 67284448 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Одеський апеляційний господарський суд
Таран С.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні