Ухвала
від 03.07.2017 по справі 906/978/16
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

УКРАЇНА

Господарський суд

Житомирської області



10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, тел. (0412) 48-16-20,

E-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, http://zt.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

"03" липня 2017 р. Справа № 906/978/16.

Господарський суд Житомирської області у складі судді: Машевської О.П.

за участю секретаря судового засідання: Овсієнко Т.І.

Розглядаючи справу

За позовом: Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (Житомирська обл., Олевський район, м. Олевськ)

До: 1) Олевської міської ради Житомирської області (Житомирська обл., Олевський район, м. Олевськ)

2) Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Первоцвіт - Олевськ" (Житомирська обл., Олевський район, м. Олевськ)

про зобов'язання усунення перешкод у користуванні частиною земельної ділянки площею 0,00957 га, скасування державної реєстрації та звільнення земельної ділянки

за участю представників сторін:

від позивача: не прибув,

від відповідача 1: не прибув,

від відповідача 2: не прибув

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом про зобов'язання відповідачів усунути перешкоди у користуванні частиною земельної ділянки площею 0,00957 га, яка належить на праві користування (оренди) позивачеві відповідно до договору оренди землі № 0406218000009 від 14.02.2006, шляхом скасування рішення Олевської міської ради Житомирської області № 261 від 02.10.2012, на підставі якого було вирішено передати ОСББ "Первоцвіт - Олевськ" безкоштовно у власність земельну ділянку для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, скасування державної реєстрації права власності на земельну ділянку загальною площею 0,1904 га, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, зареєстровану за ОСББ "Первоцвіт-Олевськ" та зобов'язання ОСББ "Первоцвіт-Олевськ" звільнити земельну ділянку.

Відповідно до ухвали суду від 01.11.2016 у справі №906/978/16 було проведено судову земельно-технічну експертизу, за результатами якої отримано Висновок експерта за №2216 від 03.05.2017р. , яким підтверджено обставини часткової накладки орендованої земельної ділянки позивачем на земельну ділянку відповідача -2 , що набута ним у власність.

Ухвалою від 06.06.17р. ухвалено учасникам судового процесу підготуватись до наступного засідання суду з врахуванням доводів та заперечень по суті спору, встановлених судом обставин спору, в тому числі, експертним шляхом (Висновок експерта за результатами проведеної судової земельно-технічної експертизи за №2216 від 03.05.2017р.).

До дати засідання суду від позивача та відповідача -2 будь-яких додаткових доказів, пояснень по суті вимог та заперечень не отримано.

06.06.2017 на адресу суду від Олевської міської ради надійшла заява про невизнання позову , в тому числі, з підстав, встановлених експертним шляхом.

Водночас, дослідивши матеріали справи та склад позовних вимог , у числі яких заявлена вимога " скасувати державну реєстрацію права власності на земельну ділянку...", в порядку ст. 27 ГПК України суд залучив до участі у справі в якості третьої особи без самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідачів - Реєстраційну службу Олевського районного управління юстиції Житомирської області , якою видано свідоцтво про право власності на земельну ділянку № 6450733 від 18.07.13р. та проведено державну реєстрацію права власності на неї за відповідачем -2.

В засіданні суду представник позивача подав клопотання (заяву) на підставі п. 2 ч. 1 ст. 83 ГПК України про вихід суду за межі позовних вимог тією мірою , якого цього потребуватиме ефективний захист порушених прав та охоронюваних законом інтересів позивача, зокрема але не обмежуючись цим, щодо усунення наслідків реалізації дій та рішень Олевської міської ради Житомирської області, що стали причиною виникнення спору у справі.

Заслухавши представника позивача, господарський суд дійшов до наступного висновку.

Відповідно до ч. 1 ст. 24 ГПК України господарський суд за наявністю достатніх підстав має право до прийняття рішення залучити за клопотанням сторони або за своєю ініціативою до участі у справі іншого відповідача.

Визначаючись з підставами для застосування процесуального механізму ч.1 ст. 24 ГПК України, суд приймає до уваги наступне.

Як вимагає стаття 54 ГПК України позовна заява повинна містити, зокрема, зміст позовних вимог; якщо позов подано до кількох відповідачів, - зміст позовних вимог щодо кожного з них та виклад обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги; зазначення доказів, що підтверджують позов.

Стаття 23 ГПК України передбачає, що кожний з відповідачів щодо іншої сторони виступає в судовому процесі самостійно.

Позовна заява містить виклад обставин, які вказують на наявність станом на 30.09.16р. спірних правовідносин між позивачем та відповідачем -1, між позивачем і відповідачем -2, про що підтверджують докази, подані до позову. На цих обставинах ґрунтуються позовні вимоги. В свою чергу, зміст позовних вимог скеровано позивачем до відповідача -2 у спосіб " усунути перешкоди у користуванні частиною земельної ділянки площею 0,00957 га, яка належить на праві користування (оренди) позивачеві відповідно до договору оренди землі № 0406218000009 від 14.02.2006, шляхом зобов'язання ОСББ "Первоцвіт-Олевськ" звільнити земельну ділянку" . Оскільки відповідач -2 за позовом відповідає самостійно, а стаття 84 ГПК України зобов'язує в резолютивній частині рішення суду вказувати, як вирішено спір щодо кожного з відповідачів, суд виходить з наступного.

Позов про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою є належним способом захисту порушеного права землекористувача, у разі створення йому перешкод у здійсненні ним права користування земельною ділянкою (п. 1.3 Постанови № 6, п.11 Постанова ВСУ від 16.04.2004 N 7 "Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ (із змінами, внесеними згідно з Постановою Верховного Суду N 2 від 19.03.2010).

Так, стаття 152 Земельного кодексу України передбачає одним із способів захисту порушеного права відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав. Таким чином, особа, що використовувала земельну ділянку з порушенням прав іншої, повинна привести земельну ділянку у придатний для використання стан (а точніше у попередній стан), включаючи знесення будинків, будівель і споруд, за власний кошт.

З врахуванням викладеного, правила про негаторний позов підлягають застосуванню у випадку порушення права користування земельною ділянкою при відсутності перешкод у здійсненні правомочності володіння та розпорядження ( якщо позивач власник земельної ділянки), однак із зазначенням конкретного способу усунення таких перешкод, зокрема, шляхом знесення будинків, будівель і споруд.

В свою чергу, перешкоди у користуванні частиною земельної ділянки площею 0,00957 га позивачу створюють не будинки (будівлі, споруд), побудовані відповідачем -2, а юридичний факт накладання орендованої земельної ділянки позивача в цій площі на земельну ділянку відповідача -2 , що набута ним у власність.

Негаторний позов є вимогою про усунення перешкод у здійсненні права власності, застосовується проти порушень, не пов'язаних із позбавленням володіння.

Земельна ділянка як об'єкт цивільних прав ( ч.1 ст. 79 ЗК України) належить до нерухомих речей, а тому "за визначенням" не може бути переміщена у просторі та перебувати у фактичному володінні особи, як це передбачає ст. 397 ЦК України. Тому право володіння земельною ділянкою визначається державною реєстрацію цього права.

За існування державної реєстрації речових прав на земельні ділянки землекористувача (землевласника) можна позбавити права володіння нею лише юридично, наприклад, шляхом скасування правовстановлюючого документа щодо речових прав на земельну ділянку.

Станом на 18.07.2013року стаття 125 Земельного кодексу України містила правило про те, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Стаття 126 цього Кодексу містила правило про те, що право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

З 01 січня 2013 року державну реєстрацію речових прав на земельні ділянки, в тому числі, які виникли та зареєстровані в установленому порядку до 1 січня 2013 року, здійснюють органи державної реєстрації прав, утворені Міністерством юстиції України в установленому законодавством порядку, ( п.8-1 ч. 2 ст. 9, ст. 16 та 26 Закону України від 01.07.2004 № 1952-IV "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" ( далі - Закон про реєстрацію ).

Відповідно до п. 8-1 статті 18 Закону про реєстрацію в редакції чинній станом на 18.07.2013року право власності юридичних осіб на передані їм безоплатно земельні ділянки із земель комунальної власності за рішеннями органів місцевого самоврядування оформлялось (підтверджувалось) свідоцтвом про право власності на нерухоме майно.

Відповідачу -2 оформлено право власності на земельну ділянку загальною площею 0,1904 га, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 Свідоцтвом про право власності на нерухоме майно № 6450733 від 18.07.2013року та проведено державну реєстрацію факту виникнення права власності на цю земельну ділянку, про що доводить запис № 1715733 від 18.07.13р. у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Отже, відповідачу -2 з 18.03.2013року належать всі правомочності власника земельної ділянки, одна з яких, а саме правомочність володіння нею, чинить перешкоди позивачу у здійсненні права користування частиною земельної ділянки площею 0,00957 га, яка надана йому в оренду.

Згідно частини 1 ст. 93 ЗК України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації цього права ( ст. 125 ЗК України).

З 01 січня 2013 року діє редакція ч. 4 ст. 3 Закону України від 01.07.2004 № 1952-IV "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" ( далі - Закон про реєстрацію), згідно якої права на нерухоме майно ( земельну ділянку), що виникли до набрання чинності цим Законом, визнаються дійсними у разі відсутності їх державної реєстрації, передбаченої цим Законом, якщо реєстрація прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення.

Зокрема, державна реєстрація права оренди земельної ділянки як речового права здійснюється на підставі договору, укладеного у порядку, встановленому законом ( п. 1 ч. 1 ст. 19 Закону про реєстрацію).

Позивач підтвердив наявність у нього права оренди спірної частини земельної ділянки площею 0,00957 га та факт державної реєстрації такого права до 01.01.13року, і таке право визнається дійсним.

Відповідно до положень норм ст. ст. 16, 391, 396 ЦК України землекористувач вправі звернутися до суду з вимогою про захист порушеного права способом, що є адекватним змісту порушеного права, який ураховує характер порушення та дає можливість захистити порушене право.

Оскільки, як встановлено судом, спірна частина земельної ділянки площею 0,00957 га набута відповідачем-2 у власність, а також враховуючи нерухомість земельної ділянки, позивач як титульний її володілець та користувач, вправі захистити своє право користування земельною ділянкою шляхом скасування документу, на підставі якого проведено державну реєстрацію права власності за відповідачем -2 ( ч. 2 ст. 26 Закону про реєстрацію в редакції чинній станом на 03.07.17р.).

Позивач вправі захистити своє право користування земельною ділянкою також шляхом скасування запису про проведену державну реєстрацію права власності відповідача -2 на земельну ділянку ( ч. 2 ст. 26 Закону про реєстрацію в редакції чинній станом на 03.07.17р.). Належним відповідачем за цією вимогою є Реєстраційна служба Олевського районного управління юстиції Житомирської області.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 24 та 86 ГПК України, господарський суд,

УХВАЛИВ:

1.Залучити Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Первоцвіт-Олевськ" (Житомирська обл., м. Олевськ) до участі у справі відповідачем за вимогою скасувати Свідоцтво про право власності на нерухоме майно № 6450733 від 18.07.2013року.

2. Залучити Реєстраційну службу Олевського районного управління юстиції Житомирської області (11000, Житомирська обл., м. Олевськ, вул. Володимирська, 5) до участі у справі відповідачем за вимогою скасувати державну реєстрацію права власності на земельну ділянку загальною площею 0,1904 га, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 зареєстровану за Об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку "Первоцвіт-Олевськ" (Житомирська обл., м. Олевськ).

Ухвала вступила в законну силу "03" липня 2017 р. та окремо від рішення суду апеляційному оскарженню не підлягає.

Суддя Машевська О.П.

Друк:

1 - в справу

2,3,4 - сторонам (рек. з пов.)

5- відповідачу -3 - Реєстраційній службі Олевського районного управління юстиції Житомирської області (11000, Житомирська обл., м. Олевськ, вул. Володимирська, 5) (рек. з пов.)

СудГосподарський суд Житомирської області
Дата ухвалення рішення03.07.2017
Оприлюднено04.07.2017
Номер документу67513677
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —906/978/16

Рішення від 03.07.2017

Господарське

Господарський суд Житомирської області

Машевська О.П.

Ухвала від 03.07.2017

Господарське

Господарський суд Житомирської області

Машевська О.П.

Ухвала від 19.06.2017

Господарське

Господарський суд Житомирської області

Машевська О.П.

Ухвала від 01.06.2017

Господарське

Господарський суд Житомирської області

Машевська О.П.

Ухвала від 22.05.2017

Господарське

Господарський суд Житомирської області

Машевська О.П.

Ухвала від 10.05.2017

Господарське

Господарський суд Житомирської області

Машевська О.П.

Ухвала від 07.04.2017

Господарське

Господарський суд Житомирської області

Машевська О.П.

Ухвала від 07.04.2017

Господарське

Господарський суд Житомирської області

Машевська О.П.

Ухвала від 30.03.2017

Господарське

Господарський суд Житомирської області

Машевська О.П.

Ухвала від 07.03.2017

Господарське

Господарський суд Житомирської області

Машевська О.П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні