Рішення
від 03.07.2017 по справі 476/107/17
ЄЛАНЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 476/107/17

Провадження № 2/476/64/2017

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03.07.2017 року Єланецький районний суд

Миколаївської області

в складі: головуючого судді Чернякової Н.В.

при секретарі Безкровній А.С.

за участю прокурора Притули М.М., відповідачки ОСОБА_1, представників відповідачів ОСОБА_2, ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду с.м.т. Єланець цивільну справу за позовом першого заступника прокурора Миколаївської області в інтересах держави до ОСОБА_1, фермерського господарства "Циркуль Іван Олександрович" про визнання недійсним та скасування свідоцтва про право на спадщину за законом та повернення земельної ділянки

В С Т А Н О В И В :

16.02.2017 року перший заступник прокурора Миколаївської області звернувся в суд з позовом до ОСОБА_1, фермерського господарства "Циркуль Іван Олександрович" про визнання недійсним та скасування свідоцтва про право на спадщину за законом та повернення земельної ділянки.

Свої вимоги мотивує тим, що 18.09.1996 року ОСОБА_4 отримав державний акт серії МК № 707 на право постійного користування землею загальною площею 38 га для ведення селянського (фермерського) господарства на території Водяно-Лоринської сільської ради Єланецького району Миколаївської області. Після смерті ОСОБА_4, померлого 07.11.2009 року, державним нотаріусом Єланецької державної нотаріальної контори Миколаївської області 25.11.2014 року видано свідоцтво про право на спадщину за законом серії НАЕ № 629462 на вищевказану земельну ділянку, згідно якого спадкоємцем спадщини останнього стала його дочка - ОСОБА_1

Посилаючись на те, що право постійного користування вищевказаною земельною ділянкою не входило до складу спадщини померлого та не могло бути успадковане відповідачкою ОСОБА_1, просив суд визнати недійсним та скасувати вищевказане свідоцтво про право на спадщину за законом, зобов'язати ОСОБА_1 повернути у власність держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області вищевказану земельну ділянку та стягнути з відповідачів сплачений судовий збір.

В судовому засіданні прокурор позовні вимоги підтримав повністю, посилаючись на підстави вказані в позовній заяві, просив їх задовольнити.

Відповідачка ОСОБА_1 та представники відповідачів ОСОБА_3 та ОСОБА_2 в судовому засіданні позовні вимоги не визнали, посилаючись на їх необґрунтованість та безпідставність. Вважають, що свідоцтво про право на спадщину є документом, що підтверджує право ОСОБА_1 на відповідне майно та правонаступництво між спадкодавцем та спадкоємицею. Крім того, згідно положень ч. 2 ст. 407 ЦК України та положень п. 10 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року №7 право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис) може передаватися у порядку спадкування, а тому не вбачають порушень при видачі вищевказаного свідоцтва про право на спадщину.

Вислухавши прокурора, відповідачку, представників відповідачів, вивчивши матеріали справи, встановивши факти та відповідні до них правовідносини, суд приходить до слідуючого.

Так, згідно ст. 7 ЗК України (в редакції від 22.06.1993 року) постійним визнається землекористування без заздалегідь установленого строку. У постійне користування земля надається Радами народних депутатів із земель, що перебувають у державній власності громадянам України для ведення селянського (фермерського) господарства, особистого підсобного господарства.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено в судовому засіданні, 18.09.1996 року ОСОБА_4 на підставі розпорядження Єланецької районної державної адміністрації Миколаївської області від 30.07.1996 року № 351-р видано державний акт на право постійного користування землею серії МК № 707 та надано земельну ділянку загальною площею 38 га для ведення селянського (фермерського) господарства на території Водяно-Лоринської сільської ради Єланецького району Миколаївської області (а. с. 10).

Після смерті ОСОБА_4, померлого 07.11.2009 року, державним нотаріусом Єланецької державної нотаріальної контори Миколаївської області ОСОБА_5 25.11.2014 року видано свідоцтво про право на спадщину за законом серії НАЕ № 629462 на вищевказану земельну ділянку. Згідно вказаного свідоцтва право постійного користування вказаною земельною ділянкою успадкувала донька спадкодавця ОСОБА_1 (а. с. 9).

На підставі зазначеного свідоцтва про право на спадщину за законом державним реєстратором Єланецького районного управління юстиції 07.07.2015 року до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно внесено запис про право ОСОБА_1 на постійне користування відповідною земельною ділянкою з кадастровим номером 4823080700:03:000:0232, площею 38 га. Власником даної земельної ділянки є держава в особі Головного управління Держземагенства в Миколаївській області (а. с. 12).

В судовому засіданні встановлено, що на даний час вказана земельна ділянка перебуває у користуванні фермерського господарства "Циркуль Іван Олександрович".

В зв'язку з викладеним, ухвалою суду від 08.06.2017 року по даній справі в якості співвідповідача залучено фермерське господарство "Циркуль Іван Олександрович".

Так, згідно п. 4.16 нової редакції Статуту фермерсього господарства "Циркуль Іван Олександрович", оформленого рішенням засновника протоколом №1 від 16.03.2017 року ОСОБА_6, засновником та членом вищевказаного господарства є відповідачка ОСОБА_1 (а. с. 76-86).

Як вбачається з довідки виконавчого комітету Водяно-Лоринської сільської ради Єланецького району Миколаївської області від 12.06.2017 року №726-04-09 та відомостей про наявність земельних ділянок фермерського господарства "Циркуль Іван Олександрович", земельна ділянка з кадастровим номером 4823080700:03:000:0232, площею 38 га, що розташована в межах території Водяно-Лоринської сільської ради Єланецького району Миколаївської області перебуває у користуванні вищевказаного господарства (а. с. 112-113).

Відповідно до інформації відділу Держгеокадастру в Єланецькому районі Миколаївської області вартість 1 га ріллі по Водяно-Лоринській сільській раді Єланецького району Миколаївської області, з урахуванням коефіцієнтів індексації, станом на 18.01.2017 становить 25 987,56 грн. (а. с. 11). Тобто вартість вищевказаної земельної ділянки становить 987 527,28 грн.

Так, відповідно до ст. ст. 1216, 1217 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Згідно з частиною 1 статті 92 ЗК України (в редакцій чинній на час виникнення спірних правовідносин) право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановленого строку.

Зі змісту частини другої статті 92 ЗК України вбачається, що передача земельної ділянки у постійне користування громадянам не передбачена.

Пунктом 6 Перехідних положень ЗК України визначено, що громадяни та юридичні особи, які мають у постійному користуванні земельні ділянки, але за цим Кодексом не можуть мати їх на такому праві, повинні до 1 січня 2008 року переоформити у встановленому порядку право власності або право оренди на них.

Отже, земельні ділянки, надані громадянам або юридичним особам у постійне користування, перебувають у власності держави або у власності територіальної громади до переоформлення у встановленому порядку та отримання у власність чи користування.

Згідно із частиною першою статті 407 ЦK України право користування чужою земельною ділянкою встановлюється договором між власником земельної ділянки і особою, яка виявила бажання користуватися цією земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб.

Відповідно до частини другої статті 407 ЦК України (у редакції, що діяла на час відкриття спадщини), та частини другої статті 102 1 ЗК України право користування чужою земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис) може відчужуватися і передаватися у порядку спадкування.

Відповідно до статті 1225 ЦK України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом.

Із викладеного слідує, що право користування земельною ділянкою, що виникло в особи лише на підставі державного акта на право користування земельною ділянкою без укладення договору про право користування земельною ділянкою із власником землі, припиняється зі смертю особи, якій належало таке право і не входить до складу спадщин.

Судом встановлено, що спадкодавець ОСОБА_4 за життя не переоформив у встановленому законом порядку надане йому право постійного користування земельною ділянкою і не укладав із власником спірної земельної ділянки договору про право користування вказаною земельною ділянкою.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що право постійного користування земельною ділянкою загальною площею 38 га для ведення селянського (фермерського) господарства на території Водяно-Лоринської сільської ради Єланецького району Миколаївської області не входило до складу спадкового майна ОСОБА_4, померлого 07.11.2009 року, а тому припинилося зі смертю останнього.

Вищевказаний висновок, викладений у правових позиціях Верховного Суду України від 05.10.2016 року у справі №6-2329цс16 та від 23.11.2016 року у справі №6-3113цс15.

Згідно ст. 1301 ЦКУ свідоцтво про право на спадщину визнається недійсним за рішенням суду, якщо буде встановлено, що особа, якій воно видане, не мала права на спадкування, а також в інших випадках, встановлених законом.

Відповідно до пункту 27 Постанови Пленуму Верховного Суду України "Про судову практику у справах спадкування" від 30.05.2008 №7 свідоцтво про право на спадщину може бути визнано недійсним не лише тоді, коли особа, якій воно видане, не мала права на спадкування, а й за інших підстав, установлених законом.

Враховуючи те, що право постійного користування спірною земельною ділянкою не входило до складу спадкового майна ОСОБА_4, померлого 07.11.2009 року, суд вважає, що воно не могло бути передано у спадщину відповідачці ОСОБА_1, а відтак, і свідоцтво про право на спадщину за законом серії НАЕ № 629462 від 25.11.2014 року на вищевказану земельну ділянку є недійсним.

Що стосується позовної вимоги про скасування свідоцтва про право на спадщину за законом, то суд приходить до того, що у цій частині позову необхідно відмовити, оскільки, за наявності позовної вимоги про визнання недійсним свідоцтва про право на спадщину, вказана вимога є взаємовиключною.

Так, згідно ч.ч. 1, 2 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що вказана земельна ділянка підлягає поверненню її власнику - державі в особі Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області, так як, згідно ст. 122 ЗК України розпорядником земель сільськогосподарського призначення державної власності є центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи.

Такий висновок суду узгоджується з правовою позицією викладеною у постанові Верховного Суду України у справі № 6-3090цс15 від 02.03.2016 року.

Враховуючи те, що суд прийшов до висновку про часткове задоволення позовних вимог, то відповідно до ч.1 ст. 88 ЦПК України підлягає стягненню з відповідачів на користь прокуратури Миколаївської області сплачений судовий збір при подачі позовної заяви до суду у розмірі 16413 грн.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 10, 60, 212, 213, 214, 215 ЦПК України, суд

В И Р І Ш И В :

Позовну заяву першого заступника прокурора Миколаївської області в інтересах держави до ОСОБА_1, фермерського господарства "Циркуль Іван Олександрович" про визнання недійсним та скасування свідоцтва про право на спадщину за законом та повернення земельної ділянки задовольнити частково.

Визнати недійсним свідоцтво про право на спадщину за законом серії НАЕ № 629462, видане державним нотаріусом Єланецької державної нотаріальної контори Миколаївської області ОСОБА_5П 25.11.2014 року, згідно якого ОСОБА_1 успадкувала право постійного користування земельною ділянкою площею 38 га призначеної для ведення селянського (фермерського) господарства, з кадастровим номером 4823080700:03:000:0232, розташованої на території Водяно-Лоринської сільської ради Єланецького району Миколаївської області.

Повернути у власність держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області земельну ділянку площею 38 га призначеної для ведення селянського (фермерського) господарства, з кадастровим номером 4823080700:03:000:0232, розташовану на території Водяно-Лоринської сільської ради Єланецького району Миколаївської області .

В задоволенні позовних вимог першого заступника прокурора Миколаївської області в інтересах держави до ОСОБА_1, фермерського господарства "Циркуль Іван Олександрович" про скасування свідоцтва про право на спадщину за законом відмовити.

Стягнути в рівних частках з ОСОБА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1, фермерського господарства "Циркуль Іван Олександрович" (код ЄДРПОУ 24059877) на користь прокуратури Миколаївської області по 8206 (восьми тисяч двохсот шести) грн. 50 коп. з кожного в рахунок відшкодування сплаченого судового збору.

Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Миколаївської області через Єланецький районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення.

Суддя Н.В. Чернякова

СудЄланецький районний суд Миколаївської області
Дата ухвалення рішення03.07.2017
Оприлюднено11.07.2017
Номер документу67597084
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —476/107/17

Ухвала від 12.09.2017

Цивільне

Апеляційний суд Миколаївської області

Яворська Ж. М.

Ухвала від 28.08.2017

Цивільне

Апеляційний суд Миколаївської області

Яворська Ж. М.

Ухвала від 28.08.2017

Цивільне

Апеляційний суд Миколаївської області

Яворська Ж. М.

Ухвала від 27.07.2017

Цивільне

Апеляційний суд Миколаївської області

Яворська Ж. М.

Ухвала від 14.07.2017

Цивільне

Єланецький районний суд Миколаївської області

Чернякова Н. В.

Рішення від 03.07.2017

Цивільне

Єланецький районний суд Миколаївської області

Чернякова Н. В.

Рішення від 03.07.2017

Цивільне

Єланецький районний суд Миколаївської області

Чернякова Н. В.

Ухвала від 08.06.2017

Цивільне

Єланецький районний суд Миколаївської області

Чернякова Н. В.

Ухвала від 06.03.2017

Цивільне

Єланецький районний суд Миколаївської області

Чернякова Н. В.

Ухвала від 21.02.2017

Цивільне

Єланецький районний суд Миколаївської області

Чернякова Н. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні