Ухвала
від 12.07.2017 по справі 383/321/16-ц
ВИЩИЙ СПЕЦІАЛІЗОВАНИЙ СУД УКРАЇНИ З РОЗГЛЯДУ ЦИВІЛЬНИХ І КРИМІНАЛЬНИХ СПРАВ

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 липня 2017 року м. Київ

Колегія суддів судової палати у цивільних справах

Вищого спеціалізованого суду України

з розгляду цивільних і кримінальних справ у складі:

головуючого Луспеника Д.Д.,

суддів: Журавель В.І., Закропивного О.В.,

ХоптиС.Ф., Штелик С.П.,

розглянувши в судовому засіданні справуза позовом ОСОБА_3 до селянського (фермерського) господарства ОСОБА_4 про визнання договору оренди землі недійсним за касаційною скаргою селянського (фермерського) господарства ОСОБА_4 на рішення Бобринецького районного суду Кіровоградської області від 8 серпня 2016 року та ухвалу апеляційного суду Кіровоградської області від 2 листопада 2016 року,

в с т а н о в и л а:

У квітні 2016 року ОСОБА_3 звернулась до суду з указаним позовом, посилаючись на те, що після смерті її бабусі - ОСОБА_5, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1, їй згідно зі свідоцтвом про право на спадщину за заповітом від 18 жовтня 2013 року належить земельна ділянка НОМЕР_1 загальною площею 4,72 га, що розташована на території Бобринецької міської ради Кіровоградської області. Проте вона не має можливості розпоряджатись земельною ділянкою, оскільки земля перебуває в оренді у селянського (фермерського) господарства ОСОБА_4 (далі - СФГ ОСОБА_4) на підставі договору оренди землі, укладеного 6 квітня 2009 року з ОСОБА_5 Позивач вважала, що ОСОБА_5 цей договір не підписувала.

Ураховуючи викладене, ОСОБА_3 просила суд визнати договір оренди землі від 6 квітня 2009 року недійсним.

Рішенням Бобринецького районного суду Кіровоградської області від 8 серпня 2016 року, залишеним без змін ухвалою апеляційного суду Кіровоградської області від 2 листопада 2016 року, позов ОСОБА_3 задоволено. Визнано недійсним договір оренди землі площею 4,72 га, яка розташована на території Бобринецької міської ради Кіровоградської області, укладений 6 квітня 2009 року між ОСОБА_3 та СФГ ОСОБА_4 Вирішено питання про розподіл судових витрат.

У касаційній скарзі СФГ ОСОБА_4 просить оскаржувані судові рішення скасувати, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, та ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову.

Відповідно до п. 6 розд. XII Прикінцеві та перехідні положення Закону України від 2 червня 2016 року № 1402- VIII Про судоустрій і статус суддів Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ діє в межах повноважень, визначених процесуальним законом, до початку роботи Верховного Суду та до набрання чинності відповідним процесуальним законодавством, що регулює порядок розгляду справ Верховним Судом.

У зв'язку з цим справа підлягає розгляду в порядку, передбаченому Цивільним процесуальним кодексом України від 18 березня 2004 року.

Касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з таких підстав.

Відповідно до вимог ст. 324 ЦПК України підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.

Задовольняючи позов ОСОБА_3, суд першої інстанції, з висновком якого погодився й апеляційний суд, виходив із того, що ОСОБА_5 не підписувала спірний договір оренди землі від 6 квітня 2009 року, що підтверджується висновком судово-почеркознавчої експертизи від 19 липня 2016 року № 1113 і свідчить про відсутність ОСОБА_5 волевиявлення та волі на його укладення.

При цьому суд зазначив, що ОСОБА_3 пред'явила позов у межах трирічного строку позовної давності.

Проте повністюпогодитись із таким висновком суду не можна, оскільки суд дійшов його з порушенням норм матеріального та процесуального права.

Відповідно до ст. 213 ЦПК України рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим.

Згідно зі ст. 214 ЦПК України під час ухвалення рішення суд вирішує, зокрема, такі питання: 1) чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги і заперечення, та якими доказами вони підтверджуються; 2) чи є інші фактичні дані (пропущення строку позовної давності тощо), які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження; 3) які правовідносини сторін випливають із встановлених обставин; 4) яка правова норма підлягає застосуванню до цих правовідносин; 5) чи слід позов задовольнити або в позові відмовити; 6) як розподілити між сторонами судові витрати.

Зазначеним вимогам судові рішення не відповідають.

Судами попередніх інстанцій установлено, що 6 квітня 2009 року між ОСОБА_5 та СФГ ОСОБА_4 укладено договір оренди земельної ділянки НОМЕР_1 загальною площею 4,72 га на 10 років (а.с. 7).

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 померла, після смерті якої ОСОБА_3 згідно зі свідоцтвом про право на спадщину за заповітом від 18 жовтня 2013 року отримала у спадщину земельну ділянку НОМЕР_1 загальною площею 4,72 га, що розташована на території Бобринецької міської ради Кіровоградської області.

Згідно зі ст. 256 ЦК України позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу.

Для обчислення позовної давності застосовуються загальні положення про обчислення строків, що містяться у ст. ст. 252 - 255ЦК України.

Відповідно до ст. 257 ЦК України загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки .

Перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила (ч. 1 ст. 261 ЦК України).

За змістом цієї норми початок перебігу позовної давності співпадає з моментом виникнення у зацікавленої сторони права на позов, тобто можливості реалізувати своє право в примусовому порядку через суд.

Судом установлено, що ОСОБА_5 померла ІНФОРМАЦІЯ_1, а ОСОБА_3 прийняла спадщину 8 січня 2013 року й 12 квітня 2016 року звернулась до суду з даним позовом.

Відповідно до ч. 5 ст. 1268 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини .

При цьому відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину (ч. 3 ст. 1296 ЦК України).

Відповідачем заявлено про застосування строку позовної давності, що є підставою для відмови у позові відповідно до ч. 4 ст. 267 ЦК України (а.с. 112).

Суди не звернули уваги на те, що спір стосується не спадкування земельної ділянки , а предметом позову є визнання недійсним договору оренди землі від 6 квітня 2009 року , і встановлення обставин недійсності/дійсності правочину з'ясовується саме на цю дату, тобто на момент укладення договору, а не на час спадкування.

Отже, строк позовної давності розпочався з дня укладення спірного договору, а те, що ОСОБА_3, за її твердженням, взнала про порушення її прав після прийняття спадщини є лише підставою для його поновлення за наявності відповідного клопотання та надання доказів.

Таким чином, суди у порушенняст. ст. 212-214, 303, 315ЦПК України зазначені вище вимоги закону не врахували, не з'ясували належним чином фактичних обставин справи щодо заявлених вимог, які правовідносини сторін випливають з установлених обставин та яка правова норма підлягає застосуванню до цих правовідносин, і дійшли передчасного висновку про задоволення позову.

За таких обставин, коли фактичні обставини для правильного вирішення справи не встановлені, судові рішення не можуть вважатись законними і обґрунтованими та в силу ст. 338 ЦПК України підлягають скасуванню з передачею справи на новий розгляд до суду першої інстанції, під час розгляду якої суду належить урахувати викладене, дати відповідну правову оцінку доводам і запереченням сторін та ухвалити судове рішення відповідно до установлених обставин і вимог закону.

Керуючись ст. ст. 336, 338 ЦПК України, колегія суддів судової палати у цивільних справах Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ

у х в а л и л а:

Касаційну скаргу ОСОБА_4 задовольнити частково .

Рішення Бобринецького районного суду Кіровоградської області від 8 серпня 2016 року та ухвалу апеляційного суду Кіровоградської області від 2 листопада 2016 року скасувати, справу передати на новий розгляд до суду першої інстанції.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Головуючий Д.Д. Луспеник

Судді: В.І. Журавель

О.В.Закропивний

С.Ф.Хопта

С.П.Штелик

СудВищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ
Дата ухвалення рішення12.07.2017
Оприлюднено14.07.2017
Номер документу67725920
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —383/321/16-ц

Рішення від 15.01.2018

Цивільне

Бобринецький районний суд Кіровоградської області

Адаменко І. М.

Рішення від 15.01.2018

Цивільне

Бобринецький районний суд Кіровоградської області

Адаменко І. М.

Ухвала від 12.07.2017

Цивільне

Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ

Луспеник Дмитро Дмитрович

Ухвала від 06.03.2017

Цивільне

Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ

Луспеник Дмитро Дмитрович

Ухвала від 30.11.2016

Цивільне

Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ

Луспеник Дмитро Дмитрович

Ухвала від 02.11.2016

Цивільне

Апеляційний суд Кіровоградської області

Дуковський О. Л.

Ухвала від 02.11.2016

Цивільне

Апеляційний суд Кіровоградської області

Дуковський О. Л.

Ухвала від 25.10.2016

Цивільне

Апеляційний суд Кіровоградської області

Дуковський О. Л.

Ухвала від 29.08.2016

Цивільне

Апеляційний суд Кіровоградської області

Дуковський О. Л.

Ухвала від 29.08.2016

Цивільне

Апеляційний суд Кіровоградської області

Дуковський О. Л.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні