Ухвала
від 17.07.2017 по справі п/811/663/16
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

і м е н е м У к р а ї н и

17 липня 2017 рокусправа № П/811/663/16

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Шальєвої В.А.

суддів: Білак С.В. Олефіренко Н.А.

за участю секретаря судового засідання: Лащенка Р.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у м. Дніпрі апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю СВК Україна на постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 13.04.2017 р. в справі № П/811/663/16 за позовом ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до Державного підприємства Центр державного земельного кадастру в особі Кіровоградської регіональної філії ДЗК, Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, державного реєстратора Добровеличківської селищної ради Добровеличківського району Кіровоградської області Войцехівського Андрія Володимировича, треті особи на стороні відповідача, які не заявляють позовних вимог на предмет спору, - Товариство з обмеженою відповідальністю СВК Україна , відділ у Добровеличківському районі Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулись до Кіровоградського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державного підприємства Центр державного земельного кадастру в особі Кіровоградської регіональної філії ДЗК та відділу Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру у Добровеличківському районі Кіровоградської області про визнання протиправними дій ДП Центр державного земельного кадастру в особі Кіровоградської регіональної філії ДП Центр державного земельного кадастру щодо внесення до Книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі, до бази даних автоматизованої системи Державного земельного кадастру та інших документів (реєстраційна картка, Поземельна книга тощо) даних про десятирічний строк дії речового права (оренди) за договорами оренди від 08 квітня 2009 року, укладеними 16 квітня 2009 року між ОСОБА_1 за № 65, ОСОБА_2 за № 28, з одного боку, та ТОВ СВК Україна , з іншого; зобов'язання відділу Держгеокадастру у Добровеличківському районі Кіровоградської області внести (виправити) до Книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею договорів оренди землі, до Державного земельного кадастру та інших документів, в яких відображені дані про десятирічний строк дії договорів оренди землі від 08 квітня 2009 року (реєстраційна картка, Поземельна книга тощо), відомості про термін дії речового права (оренди) за договорами оренди від 08 квітня 2009 року, укладеними 16 квітня 2009 року між ОСОБА_1 за № 65, ОСОБА_2 за № 28, з одного боку, та ТОВ СВК Україна , з іншого, до 16 квітня 2014 року.

Заявою від 21.03.2017 р. позивачами змінено позовні вимоги на визнання протиправними дій ДП Центр державного земельного кадастру в особі Кіровоградської регіональної філії ДП Центр державного земельного кадастру щодо внесення до Книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі, до бази даних автоматизованої системи Державного земельного кадастру та інших документів (реєстраційна картка, Поземельна книга тощо) даних про десятирічний строк дії речового права (оренди) за договорами оренди від 08 квітня 2009 року, укладеними 16 квітня 2009 року між ОСОБА_1 за № 65, ОСОБА_2 за № 28, з одного боку, та ТОВ СВК Україна , з іншого; зобов'язання Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області внести (виправити) до Книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею договорів оренди землі, до Державного земельного кадастру та інших документів, в яких відображені дані про десятирічний строк дії договорів оренди землі від 08 квітня 2009 року (реєстраційна картка, Поземельна книга тощо), відомості про термін дії речового права (оренди) за договорами оренди від 08 квітня 2009 року, укладеними 16 квітня 2009 року між ОСОБА_1 за № 65, ОСОБА_2 за № 28, з одного боку, та ТОВ СВК Україна , з іншого, до 16 квітня 2014 року (строк дії договору - 5 років).

Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 21.03.2017 р. здійснено заміну неналежного відповідача відділу Держгеокадастру у Добровеличківському районі Кіровоградської області на належного - Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області; залучено відділ у Добровеличківському районні Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області до участі у даній адміністративній справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача.

Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 03.04.2017 р. в якості другого відповідача залучено державного реєстратора Добровеличківської селищної ради Добровеличківського району Кіровоградської області Войцехівського А.В.

Постановою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 13.04.2017 р. позов задоволено, визнано протиправними дії відповідача ДП Центр державного земельного кадастру в особі Кіровоградської регіональної філії ДП Центр державного земельного кадастру щодо внесення до Книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі, до бази даних автоматизованої системи Державного земельного кадастру та інших документів (реєстраційна картка, Поземельна книга тощо) даних про десятирічний строк дії речового права (оренди) за договорами оренди від 08 квітня 2009 року, укладеними 16 квітня 2009 року між ОСОБА_1 за № 65, ОСОБА_3 за № 28, з одного боку, та ТОВ СВК Україна (код 03756566), з іншого; зобов'язано державного реєстратора Добровеличківської селищної ради Добровеличківського району Кіровоградської області Войцехівського А.В. внести (виправити) до Державного земельного кадастру та інших документів, в яких відображені дані про десятирічний строк дії договорів оренди землі від 08 квітня 2009 року, відомості про термін дії речового права (оренди) за договорами оренди від 08 квітня 2009 року, укладеними 16 квітня 2009 року між ОСОБА_1 за № 65, ОСОБА_2 за № 28, з одного боку, та ТОВ СВК Україна (код 03756566), з іншого, до 16 квітня 2014 року; зобовязано Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області внести до Поземельної книги в електронній (цифровій) та паперовій формі (реєстраційної картки, книги записів реєстрації договорів оренди тощо), в яких відображені дані про десятирічний строк дії договорів оренди землі від 08 квітня 2009 року, відомості про термін дії речового права (оренди) за договорами оренди від 08 квітня 2009 року, укладеними 16 квітня 2009 року між ОСОБА_1 за № 65, ОСОБА_2 за № 28, з одного боку, та ТОВ СВК Україна (код 03756566), з іншого, до 16 квітня 2014 року.

В апеляційній скарзі третя особа ТОВ СВК Україна просить скасувати постанову через неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи, порушення норм матеріального та процесуального права, залишити позовні вимог без розгляду. Апелянт вказує на відсутність підстав вважати, що позивачами строк звернення до суду пропущено з поважних причин, у зв'язку з чим судом повинні бути застосовані наслідки пропуску строку звернення до суду, визначені ст. 100 КАС України. Крім того, вважає висновок суду про те, що строк договорів оренди землі становить 5 років, зроблений без достатніх доказів. Також зазначає про необґрунтованість задоволення позовних вимог в частині зобов'язання державного реєстратора внести до Державного земельного кадастру та інших документів відомості про термін дії речового права (оренди) до 16.04.2014 р., оскільки чинне законодавство не передбачає повноважень державного реєстратора в частині ведення Державного земельного кадастру, внесення до нього відомостей (виправлень).

До судового засідання представник апелянта третьої особи ТОВ СВК Україна не з'явився, про дату, час та місце апеляційного розгляду справи повідомлений належним чином, у зв'язку з чим колегія суддів визнала за можливе здійснити апеляційний перегляд справи за відсутністю представника третьої особи.

В судовому засіданні представник позивачів просив в задоволенні апеляційної скарги відмовити. До судового засідання 17.07.2017 р. позивачі та їх представник не з'явились, про дату, час та місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином, у зв'язку з чим колегія суддів визнала за можливе здійснити апеляційний перегляд справи за відсутністю зазначених осіб.

Представники відповідачів до судового засідання не з'явились, про дату, час та місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином, у зв'язку з чим колегія суддів визнала за можливе здійснити апеляційний перегляд справи за відсутністю представників відповідачів.

Представник третьої особи відділу у Добровеличківському районі Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області до судового засідання не з'явився, про дату, час та місце апеляційного розгляду справи повідомлений належним чином, у зв'язку з чим колегія суддів визнала за можливе здійснити апеляційний перегляд справи за відсутністю представника третьої особи.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представника позивачів, перевіривши доводи апеляційної скарги матеріалами справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що 08.04.2009 р. між ТОВ СВК Україна та ОСОБА_1 та ОСОБА_2 укладено договори оренди землі площею 4,4832 га, кадастровий номер НОМЕР_1, та площею 4,3770 га, кадастровий номер НОМЕР_2, які знаходяться на території Тишківської сільської ради та належить ОСОБА_1 та ОСОБА_2 згідно з державними актами про право приватної власності на землю (т.1, а.с.14-17, 19-22).

16.04.2009 р. договори оренди нотаріально посвідченні, про що Тишківською сільською радою Добровеличківського району Кіровоградської області в реєстр внесені записи за № 28 та № 65. Зазначені договори зареєстровано у Добровеличківському відділі Державного підприємства Центр державного земельного кадастру в особі Кіровоградської регіональної філії ДЗК 07.06.2010 р. за № 041036900070 та № 041036900068, строком на 10 років.

Про зазначений факт позивачам стало відомо із витягів з Державного земельного кадастру № НВ-3502690482016 від 25.04.2016 р. та № НВ-3502685522016 від 22.04.2016 р.

Не погодившись із внесенням відомостей про строк дії договору у 10 років, позивачі звернулись до відділу Держгеокадастру у Добровеличківському районі з заявами про виправлення помилки у Державному земельному кадастрі, а саме виправлення строку, на який укладено договори оренди землі від 08.04.2009 р. з десяти років на п'ять.

Листами від 29.04.2016 р. № ДС-31-1110-99.2-563/15-16 та № ДС-31-1110-99.2-562/15-16 начальник відділу Держгеокадастру у Добровеличківському районі повідомив позивачів, що згідно з витягом з ДЗК та наявних книг записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди (які є паперовою складовою колишньої автоматизованої системи ведення Державного земельного кадастру (АС ДЗК), адміністратором якої була Кіровоградська регіональна філія ДП ЦДЗК ), між позивачами та ТОВ СВК Україна зареєстровано договори від 07.06.2010 р. строком на 10 років, чим відмовив позивачам у внесенні виправлень та рекомендував звернутись до відповідних уповноважених органів для вирішення даного питання.

Також судом першої інстанції встановлено, що наявні в матеріалах справи копії договорів, укладених 16 квітня 2009 р. між ТОВ СВК Україна та ОСОБА_1 за № 65, ОСОБА_2 за № 28, мають одну розбіжність, а саме, термін, на який вони були укладені, а саме в примірниках договорів, що долучені позивачами, у п. 8 зазначено, що договір укладено строком на п'ять років, а в примірниках договорів, що надані третьою особою ТОВ СВК Україна , у п. 8 зазначено, що договір укладено строком на десять років.

До книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі, до бази даних автоматизованої системи Державного земельного кадастру та інших документів внесено відомості щодо десятирічного терміну дії договору.

Допитавши свідків ОСОБА_5 (начальника відділу Держкомзему у Добровеличківському районі на час укладання договорів) та ОСОБА_6 (секретаря Тишківської сільської ради, яка посвідчувала договори оренди), суд першої інстанції дійшов висновку, що належними договорами оренди землі, що укладені між позивачами та ТОВ СВК Україна , є договори, в яких зазначено строк їх дії - п'ять років, у зв'язку з чим вважав протиправними дії відповідача ДП Центр державного земельного кадастру в особі Кіровоградської регіональної філії ДП Центр державного земельного кадастру щодо внесення до Книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі, до бази даних автоматизованої системи Державного земельного кадастру та інших документів (реєстраційна картка, Поземельна книга тощо) даних про десятирічний строк дії речового права (оренди) за договорами оренди від 08 квітня 2009 року, укладеними 16 квітня 2009 року між ОСОБА_1 за № 65, ОСОБА_2 за № 28 з одного боку та ТОВ СВК Україна з іншого.

Обираючи спосіб захисту порушених прав позивачів, суд першої інстанції виходив з того, що з набранням чинності Закону України Про Державний земельний кадастр відомості про строк дії договорів оренди землі від 08.04.2009 р. разом з усіма іншими відомостями, що стосуються земельних ділянок позивачів, були автоматично перенесені з Державного реєстру земель до Державного земельного кадастру. До інших реєстрів, таких як Державний реєстр речових прав на нерухоме майно тощо, ці данні не переносилися, що підтверджується інформаційними довідками від 31.03.2017 року №83953625 та №83952598.

Законом України Про Державний земельний кадастр з 01.01.2013 р. також були внесені зміни до ст. 126 Земельного кодексу України, якою передбачено, що право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень від 01.07.2004 р. № 1952-ІV (далі - Закон № 1952-ІV), який передбачає єдину державну інформаційну систему, що забезпечує обробку, збереження та надання відомостей про зареєстровані речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про об'єкти та суб'єктів таких прав та ведеться суб'єктами державної реєстрації. Повноваження територіальних органів Держземагентства у частині державної реєстрації речових прав на землю (внесення змін тощо) з 01.01.2013 р. припинилися й внести зміни до строку дії речового права (оренди землі) у Державному реєстрі прав має повноваження тільки державний реєстратор, що відповідає критеріям, визначеним ст. 10 Закону № 1952-ІV.

Зважаючи на те, що Законом України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень державна реєстрація прав на нерухоме майно та їх обтяжень проводиться державним реєстратором прав на нерухоме майно органу державної реєстрації, а не органами Держгеокадастру, суд першої інстанції прийшов до висновку, що належним способом захисту порушених прав позивача є зобов'язання державного реєстратора Добровеличківської селищної ради Добровеличківського району Кіровоградської області внести (виправити) до Державного земельного кадастру та інших документів, в яких відображені дані про десятирічний строк дії договорів оренди землі від 08 квітня 2009 року, відомості про термін дії речового права (оренди) за договорами оренди від 08 квітня 2009 року до 16 квітня 2014 року, а також зобов'язання Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області внести до Поземельної книги в електронній (цифровій) та паперовій формі (реєстраційної картки, книги записів реєстрації договорів оренди тощо), в яких відображені дані про десятирічний строк дії договорів оренди землі від 08 квітня 2009 року відомості про термін дії речового права (оренди) до 16 квітня 2014 року.

Судом першої інстанції правильно встановлено фактичні обставини справи, але допущені порушення норм процесуального права, які полягають у наступному.

Суд першої інстанції виходив з того, що спір у цій справі є публічно-правовим та належить до юрисдикції адміністративних судів.

На думку суду апеляційної інстанції такий висновок є неправильним, з огляду на наступне.

Відповідно до пункту 1 частини другої статті 17 КАС юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності. Вжитий у цій процесуальній нормі термін суб'єкт владних повноважень позначає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхню посадову чи службову особу, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (пункт 7 частини першої статті 3 КАС).

За правилами статті 15 Цивільного процесуального кодексу України у порядку цивільного судочинства справи підлягають розгляду справи щодо: 1) захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин; 3) інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.

В розглядуваному випадку спірним є строк, на який укладено договір оренди землі, тобто спірні правовідносини стосуються захисту прав позивачів, що виникають з цивільних (договірних) правовідносин.

Враховуючи те, що у даній справі спірні правовідносини пов'язані із виконанням умов договорів оренди землі, колегія суддів дійшла висновку, що спір не є публічно-правовим, а випливає з договірних відносин і має вирішуватися за правилами Цивільного процесуального кодексу України.

Даний висновок суду апеляційної інстанції відповідає правовій позиції Верховного Суду України, яка викладена в постановах від 14.06.2016 р. у справі № 21-41а16, від 11.04.2017 р. у справі № 808/2298/15.

Таким чином, цей спір не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, що у відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 157 КАС України є підставою для закриття провадження у справі.

Крім того, колегія суддів звертає увагу на наступне.

Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 28.09.2016 р. закрите провадження у даній справі з посиланням на п. 1 ч. 1 ст. 157 КАС України. Ця ухвала скасована судом апеляційної інстанції. При цьому судом апеляційної інстанції не зроблено категоричного висновку про те, що ця справа є справою адміністративної юрисдикції, а зазначено про передчасність висновку суду першої інстанції про те, що ця справа не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства. Тому суд першої інстанції, з'ясувавши зміст спірних правовідносин, повинен був закрити провадження у справі.

Відповідно до ч. 1 ст. 203 КАС України постанова або ухвала суду першої інстанції скасовується в апеляційному порядку і позовна заява залишається без розгляду або провадження у справі закривається з підстав, встановлених відповідно статтями 155 і 157 цього Кодексу.

З урахуванням викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що оскільки цей спір не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, суд апеляційної інстанції скасовує постанову суду першої інстанції і закриває провадження у справи.

Керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 157, 159, 160, 195, 198, 203, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю СВК Україна на постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 13.04.2017 р. в справі № П/811/663/16 задовольнити частково.

Постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 13.04.2017 р. в справі № П/811/663/16 за позовом ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до Державного підприємства Центр державного земельного кадастру в особі Кіровоградської регіональної філії ДЗК, Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, державного реєстратора Добровеличківської селищної ради Добровеличківського району Кіровоградської області Войцехівського Андрія Володимировича, треті особи на стороні відповідача, які не заявляють позовних вимог на предмет спору, - Товариство з обмеженою відповідальністю СВК Україна , відділ у Добровеличківському районі Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії скасувати.

Закрити провадження у справі № П/811/663/16 за позовом ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до Державного підприємства Центр державного земельного кадастру в особі Кіровоградської регіональної філії ДЗК, Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, державного реєстратора Добровеличківської селищної ради Добровеличківського району Кіровоградської області Войцехівського Андрія Володимировича, треті особи на стороні відповідача, які не заявляють позовних вимог на предмет спору, - Товариство з обмеженою відповідальністю СВК Україна , відділ у Добровеличківському районі Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі.

Повний текст ухвали складений 18.07.2017 р.

Головуючий: В.А. Шальєва

Суддя: С.В. Білак

Суддя: Н.А. Олефіренко

СудДніпропетровський апеляційний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення17.07.2017
Оприлюднено19.07.2017
Номер документу67804327
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —п/811/663/16

Ухвала від 17.07.2017

Адміністративне

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Шальєва В.А.

Ухвала від 17.07.2017

Адміністративне

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Шальєва В.А.

Ухвала від 17.07.2017

Адміністративне

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Шальєва В.А.

Ухвала від 04.07.2017

Адміністративне

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Шальєва В.А.

Ухвала від 22.06.2017

Адміністративне

Кіровоградський окружний адміністративний суд

Р.І. Брегей

Ухвала від 19.06.2017

Адміністративне

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Шальєва В.А.

Ухвала від 19.05.2017

Адміністративне

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Шальєва В.А.

Ухвала від 19.05.2017

Адміністративне

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Шальєва В.А.

Ухвала від 19.05.2017

Адміністративне

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Шальєва В.А.

Ухвала від 10.04.2017

Адміністративне

Кіровоградський окружний адміністративний суд

Р.В. Жук

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні