Справа № 2-1836/10
РІШЕННЯ
іменем України
"18" листопада 2010 р. Вознесенський міськрайонний суд Миколаївської області в складі: головуючої - судді Лузан Л.В., при секретарі судового засідання - Огренда І.М.,
за участю позивачки - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Вознесенську Миколаївської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Таборівської сільської ради Вознесенського району Миколаївської області, Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Миколаївській області про визнання прав та обов'язків забудовника в порядку спадкування,
ВСТАНОВИВ:
13.09.2010 року позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Таборівської сільської ради Вознесенського району Миколаївської області про визнання прав та обов'язків забудовника в порядку спадкування після смерті ОСОБА_2, що помер 20.04.2008 року в м. Вознесенську Миколаївської області.
Після смерті вказаної особи відкрилася спадщина у вигляді житлового будинку № 23 а по вул. Молодіжній в с. Таборівка Вознесенського району Миколаївської області. Даний будинок був побудований спадкодавцем на відведеній для цієї мети земельній ділянці та на підставі дозволу на будівництво, проте за життя ОСОБА_2 не встиг здійснити відповідні дії, необхідні для прийняття майна в експлуатацію, не отримав правовстановлюючий документ щодо нерухомості та не зареєстрував право власності щодо спірного майна.
ОСОБА_1, як спадкоємиця першої черги за законом, що прийняла спадщину, звернулася до нотаріальної контори з метою оформлення спадкових прав, проте їй було відмовлено у вчиненні нотаріальної дії в зв'язку з відсутністю правовстановлюючого документу, що підтверджує належність спірного майна спадкодавцю.
Враховуючи вказані обставини, позивачка просила визнати її власником прав та обов'язків забудовника житлового будинку № 22 а по вул. Молодіжній в с. Таборівка Вознесенського району Миколаївської області в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2
Ухвалою суду від 30.09.2010 року до участі в справі в якості відповідача залучено Інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю у Миколаївській області.
В судовому засіданні позивачка позовні вимоги підтримала в повному обсязі, надала пояснення, аналогічні викладеним в позові.
Представник відповідача - Таборівської сільської ради Вознесенського району Миколаївської області - в судове засідання не з'явився, в заяві на адресу суду, не заперечував проти задоволення позовних вимог ОСОБА_1, просив розглянути справу за його відсутності.
Представник відповідача - Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Миколаївській області - в судове засідання не з'явився. Надав заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги ОСОБА_1 визнав, не заперечував проти їх задоволення.
Третя особа без самостійних вимог - ОСОБА_3 в судове засідання не з'явилася, згідно заяви, що надійшла на адресу суду, у зв'язку з зайнятістю на роботі. Просила розглянути справу за її відсутності, не заперечувала проти задоволення позовних вимог ОСОБА_1
Оскільки матеріали справи містять достатньо відомостей про права та взаємовідносини сторін, суд, вважав можливим розглядати справу за відсутності цих осіб.
Дослідивши матеріали справи в межах заявлених позовних вимог та на підставі наданих доказів, суд прийшов до наступного.
Так, судом встановлено, що рішенням виконавчого комітету Вознесенської районної ради депутатів від 12.06.1980 року за № 310 ОСОБА_2 було надано дозвіл на будівництво житлового будинку № 21 а (згідно рішення виконавчого комітету Таборівської сільської ради Вознесенського району від 28.05.2008 року за № 35 відбулася зміна нумерації будинку на 23 а ) по вул. Молодіжній в с. Таборівка Вознесенського району Миколаївської області, на земельній ділянці, площею 0,07 га, відведеній забудовнику для цієї мети (а.с. 12- 19).
Проте ОСОБА_2 помер 20.04.2008 року.
В зв'язку зі смертю забудовника, закінчений будівництвом об'єкт (житловий будинок) не був вчасно прийнятий в експлуатацію, ОСОБА_2 не отримав правовстановлюючий документ та не зареєстрував право власності щодо цього майна.
Згідно ч. 1 ст. 182 ЦК України право власності та інші речові права на нерухомі речі, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.
З положень ст. 331 ЦК України вбачається, що право власності на нерухоме майно виникає в особи з моменту його державної реєстрації після прийняття в установленому законом порядку до експлуатації.
За такого, будинок, як житловий об'єкт, не міг ввійти до складу спадщини, що створює перешкоди спадкоємцю в частині прийняття та оформлення спадщини.
Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Водночас, з положень ст. 177, ч. 2 ст. 190 ЦК України вбачається те, що об'єктами цивільних прав є речі, у тому числі гроші та цінні папери, інше майно, результати робіт, послуги, результати інтелектуальної, творчої діяльності, а також майнові права.
Ч. 1 ст. 178 цього Кодексу визначає, що об'єкти цивільних прав (в тому числі майнові права) можуть вільно відчужуватись або переходити від однієї особи до іншої в порядку правонаступництва чи спадкування або іншим чином, якщо вони не вилучені з цивільного обороту, або не обмежені в обороті, або не є невід'ємними від фізичної чи юридичної особи.
Крім цього, згідно п. 8 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року за №7 Про судову практику у справах про спадкування якщо будівництво здійснювалось згідно із законом, то у разі смерті забудовника до завершення будівництва його права та обов'язки як забудовника входять до складу спадщини.
З положень ст.ст. 1217, 1223 ЦК України вбачається, що спадкування здійснюється за заповітом, а в разі його відсутності та в інших випадках, визначених Цивільним кодексом України - за законом.
Відповідно до ст.ст. 1268-1270 ЦК України для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Зокрема, спадкоємець може прийняти спадщину шляхом подання відповідної заяви за місцем її відкриття.
Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини.
Матеріали справи (а.с. 20, 44) вказують на те, що ОСОБА_1 , яка згідно ст. 1261 ЦК України є спадкоємицею першої черги за законом, прийняла спадщину в установленому законом порядку.
Враховуючи те, що позивачка не має іншої можливості захистити своє право на спадщину, тому суд вважає, що відповідно до ст. 16 ЦК України її цивільне право підлягає захисту шляхом визнання її власником прав та обов'язків забудовника в порядку спадкування за законом.
За таких обставин, позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 10, 11, 209, 212, 213, 214, 215 ЦПК України, суд -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Таборівської сільської ради Вознесенського району Миколаївської області, Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Миколаївській області про визнання прав та обов'язків забудовника в порядку спадкування - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, права та обов'язки забудовника житлового будинку № 23 а по вул. Молодіжній в с. Таборівка Вознесенського району Миколаївської області, в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2, який помер 20.04.2008 року в с. Таборівка Вознесенського району Миколаївської області.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Миколаївської області через Вознесенський міськрайонний суд Миколаївської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення.
Суддя Л.В. Лузан
Суд | Вознесенський міськрайонний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 18.11.2010 |
Оприлюднено | 19.09.2017 |
Номер документу | 68938374 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Вознесенський міськрайонний суд Миколаївської області
Лузан Л. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні