Справа № 522/13924/17
Провадження по справі № 1-кс/522/19619/17
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 жовтня 2017 року м. Одеса
Слідчий суддя Приморського районного суду м. Одеси ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участю адвоката ОСОБА_3 , розглянувши клопотання прокурора відділу прокуратури Одеської області ОСОБА_4 про арешт майна, -
В С Т А Н О В И В:
Прокурор відділу прокуратури Одеської області ОСОБА_4 звернувся до суду із клопотанням про накладення арешту на майно, яке 06.10.2017 року було вилучено в ході проведення обшуку комплексу будівель та споруд, розташованих на земельній ділянці загальною площею 14га., за кадастровим номером 5120486400:01:001:0221, за адресою: АДРЕСА_1 , де здійснює свою господарську діяльність ТОВ «Аліягський Елеватор» (код 40169012), перелік відповідно до клопотання.
В обґрунтування клопотання слідчий посилається на наступне.
Слідчим управлінням ГУНП в Одеській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42017160000000581 від 04.05.2017 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 366 КК України, за яким процесуальне керівництво здійснюється прокуратурою Одеської області.
З матеріалів кримінального провадження вбачається що, посадовими особами приватного акціонерного товариства «Аліягське хлібоприймальне підприємство» (код. 00955288) (далі ПРАТ «АХП»), яке у подальшому реорганізовано у ТОВ «Аліягський Елеватор» (код. 40169012), організовано незаконну схему закупівлі, легалізації та експорту сільськогосподарської продукції, отриманої за готівку у протиправний спосіб від фермерських господарств, фізичних та юридичних осіб, що здійснюють свою господарську діяльність на території Білгород-Дністровського, Ізмаїльського, Ренійського, Болградського, Арцизського та інших районів Одеської області; яка необлікована у сільськогосподарських управліннях районних адміністрацій, не має належних документів про походження та інших дозвільних документів передбачених чинним законодавством.
Після чого вказані суб`єкти господарювання переоформляють ввезений вантаж на підконтрольні ПРАТ «АХП» та ТОВ «Аліягський Елеватор» підприємства з ознаками фіктивності, які в свою чергу перепродають вказану продукцію ПРАТ «АХП» та/або іншим підприємствам підконтрольним останньому.
Ураховуючи вищевикладене, орган досудового розслідування вважає, що є підстави вважати, що вищевказана діяльність посадових осіб ПРАТ «АХП», ТОВ «Аліягський Елеватор», фізичних та юридичних осіб які завозять, зберігають, продають або переоформляють право власності на сільськогосподарську продукцію, що зберігається у зерносховищах ПРАТ «АХП», ТОВ «Аліягський Елеватор» є систематичною, у великому об`ємі та не відповідає вимогам чинного законодавства України.
Крім цього, є підстави вважати, що внаслідок службового підроблення первинної бухгалтерської та господарської документації вищевказаними суб`єктами господарювання спричинено збитків державним інтересам, шляхом несплати обов`язкових платежів під час здійснення закупівлі продажу та повернення державою ПДВ - під час експорту сільськогосподарської продукції, яка не має передбачених законом документів про походження та є предметом фіктивної господарської діяльності невстановлених фізичних та юридичних осіб.
У зв`язку з викладеним, з метою повного всебічного та об`єктивного дослідження всіх обставин вчинення кримінального правопорушення, забезпечення виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових осіб, розміру спричинених матеріальних збитків, підтвердження або спростовування фактів скоєння фіктивного підприємництва, оперативними працівниками УЗЕ в Одеській області ДЗЕ НП України в порядку ст. 23 ЗУ «Про Національну поліцію» та ст.ст. 40, 93 КПК України на адресу ПРАТ «АХП», ТОВ «Аліягський Елеватор», двічі направлено запити, з метою витребування копії первинної бухгалтерської та господарської документації, яка свідчить про закупівлю, транспортування, зберігання та продаж фізичними та юридичними особами, сільськогосподарської продукції яку завезено на територію ПРАТ «АХП», ТОВ «Аліягський Елеватор», за період 2016-2017 роки, а саме:
- копії товаро-транспортних накладних на підставі яких було здійснено ввезення сільськогосподарської продукції до ПРАТ «АХП», ТОВ «Аліягський Елеватор» із зазначенням фізичних та юридичних осіб та відповідних транспортних засобів, які здійснювали завезення сільськогосподарської продукції до ПРАТ «АХП»;
- копії складських квитанцій за вище вказаний період, що свідчать про прийняття на зберігання ПРАТ «АХП», ТОВ «Аліягський Елеватор» завезеної сільськогосподарської продукції;
- копію господарської документації, яка свідчить про купівлю-продаж, передачу права володіння або будь-яке інше відчуження сільськогосподарської продукції, що перебуває у зерносховищах ПРАТ «АХП», ТОВ «Аліягський Елеватор».
Однак, посадові особи ПРАТ «АХП» та ТОВ «Аліягський Елеватор» взагалі проігнорували отриманні запити та не надали жодної відповіді на їх виконання.
Вказані обставини, на думку органу досудового слідства, свідчать про особисту зацікавленість посадових осіб ПРАТ «АХП», ТОВ «Аліягський Елеватор» у перешкоджанні досудовому розслідуванню по вищевказаному кримінальному провадженню та про затягування часу досудового розслідування, з метою зміни або знищення документів, які у подальшому можуть бути визнані речовими доказами у кримінальному провадженні.
Під час досудового розслідування встановлено достатньо підстав вважати, що посадові особи ПРАТ «АХП» здійснюють закупівлю готівкою сільськогосподарської продукції, у якої відсутні документи про походження та інші дозвільні документи при цьому, сприяють оформленню необхідних документів на вказану продукцію, використовуючи підконтрольні ПРАТ «АХП», ТОВ «Аліягський Елеватор» підприємства, які в подальшому зберігають вказану продукцію у зерносховищах зазначеного підприємства та переоформляють право власності на товар за ПРАТ «АХП» з метою легалізації сільськогосподарської продукції, яка здобута протиправним шляхом.
В подальшому, у відповідності до довідки з Єдиного реєстру фізичних осіб-підприємців та юридичних осіб, імовірно з метою уникнення відповідальності 14.07.2017 ПРАТ «АХП» (код 0955288) припинило свою господарську діяльність.
У зв`язку з цим, враховуючи що на той час інформація щодо реорганізації ПРАТ «АХП» в ТОВ «Аліягський Елеватор» органам досудового розслідування не була встановлена - 03.08.2017 слідчим суддею Приморського районного суду м. Одеси винесено ухвалу, якою задоволено клопотання прокурора про проведення огляду земельної ділянки і розташованих на ній споруд за місцем розташування колишнього ПРАТ «АХП» (код 0955288), кадастровий номер земельної ділянки 5120486400:01:001:0221, за адресою: 68414, Одеська область, Арцизський район, с. Новохолмське.
Разом з цим, 31.08.2017 року, з метою належного виконання вищевказаної ухвали слідчого судді, працівниками прокуратури Одеської області із залученням працівників УЗЕ в Одеській області ДЗЕ НП України, здійснено виїзд за адресою розташування земельної ділянки 5120486400:01:001:0221, а саме: 68414, Одеська область, Арцизський район, с. Новохолмське. Під час прибуття до вищевказаного об`єкту нерухомості ухвалу слідчого судді про надання дозволу на проведення огляду вручено під розпис заступнику директора ТОВ «Аліягський Елеватор» (код 40169012) - ОСОБА_5 , яке здійснює свою господарську діяльність на вищевказаній земельній ділянці.
Однак посадові особи ТОВ «Аліягський Елеватор» (код 40169012) категорично відмовились виконувати ухвалу слідчого судді та дати можливість працівникам прокуратури Одеської області провести слідчу (розшукову) дію, дозвіл на проведення якої надано слідчим суддею Приморського районного суду м. Одеси.
У зв`язку з викладеним, за неможливості виконання ухвали слідчого судді про проведення огляду, процесуальним керівником складено протокол огляду, в якому зазначено відповідні обставини.
На підставі викладеного, з метою повного всебічного та об`єктивного дослідження всіх обставин вчинення кримінального правопорушення, забезпечення виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових осіб, розміру спричинених матеріальних збитків, підтвердження або спростовування фактів скоєння фіктивного підприємництва особами, що мали господарські відносини з ПРАТ «АХП» та мають на теперішній час господарські відносини з ТОВ «Аліягський Елеватор» виникла необхідність у пошуку вищезазначених документів та їх тимчасовому вилученні, а саме документів, які стали підставою для закупівлі, транспортування, зберігання та продажу сільськогосподарської продукції, що завезено у зерносховища ПРАТ «Аліягське хлібоприймальне підприємство» (код. 00955288) та ТОВ «Аліягський Елеватор» (код 40169012), розташованих за адресою: 68414, Одеська область, Арцизський район, с. Новохолмське, (кадастровий номер земельної ділянки 5120486400:01:001:0221), за період 2016 2017 роки.
Згідно отриманої інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна встановлено, що земельна ділянка загальною площею 14га., за кадастровим номером 5120486400:01:001:0221, що розташована за адресою: 68414, Одеська область, Арцизський район, селищна рада Холмська, Нежитлова будівля, земельна ділянка 36, перебуває у комунальній власності територіальної громади в особі Холмської сільської ради, право постійного користування якою належить ТОВ «Алантіс» (код. 40323909).
Зазначені документи, єдині, які несуть в собі інформацію, про походження сільськогосподарської продукції, що перебувало у зерносховищах ПРАТ «АХП» (код. 00955288) та перебуває на теперішній час у зерносховищах ТОВ «Аліягський Елеватор» (код 40169012), за період 2016 2017 роки.
Крім цього, вказані предмети та документи є речовими доказами, а саме: матеріальними об`єктами, які зберегли на собі сліди кримінального правопорушення та містять відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час даного кримінального провадження.
У зв`язку з вищевикладеним, 07.09.2017 слідчим суддею Приморського районного суду м. Одеси задоволено клопотання прокурора про надання дозволу на проведення обшуку комплексу будівель та споруд, розташованих на земельній ділянці загальною площею 14га., за кадастровим номером 5120486400:01:001:0221, за адресою: 68414, Одеська область, Арцизський район, селищна рада Холмська, Нежитлова будівля, земельна ділянка 36.
У зв`язку з викладеним, 06.10.2017 працівниками прокуратури Одеської області із залученням оперативних працівників УЗЕ в Одеській області ДЗЕ НП України проведено обшук комплексу будівель та споруд розташованих на земельній ділянці загальною площею 14га., за кадастровим номером 5120486400:01:001:0221, за адресою: 68414, Одеська область, Арцизський район, селищна рада Холмська, Нежитлова будівля, земельна ділянка 36, де здійснює свою господарську діяльність ТОВ «Аліягський Елеватор» (код 40169012).
В ході проведення вищевказаного обшуку у приміщенні автомобільної вагової виявлено та вилучено:
- журнал надходження зерна (парні) від 22.08.2017;
- журнал надходження зерна (не парні) від 21.08.2017;
- журнал витрати зерна від 21.08.2017;
- журнал зважування на автомобільних вагах (чернетка) від 04.10.2017;
- журнал зважування на залізничних вагах;
- відомості залізничних (водних) накладних на відвантаження хлібопродуктів №71 від 04.10.2017 на 2 арк.;
- матеріальна перепустка №2 від 04.10.2017;
- лист із зазначенням номерів пломб на завантажених залізничних ваганах на 2 арк.;
- комп`ютерний системний блок інв.№ EL0000942.
У приміщенні бухгалтерського обліку господарської діяльності ТОВ «Аліягський Елеватор» (код 40169012) виявлено та вилучено:
- договір №36/17 «Про надання правової допомоги адвокатом» від 17.05.2017 на 1 арк.;
- акт прийому передачі від 18.05.2017, щодо передачі первинної бухгалтерської та господарської документації за 2016 рік від ТОВ «Аліягський Елеватор» адвокату ОСОБА_6 на 1 арк.;
- зошит фіолетового кольору із черновими записами бухгалтера ОСОБА_7 ;
- картка №120 від 15.09.2017 та додаток, разом на 12 арк.№
-відомість №58 від 11.09.2017 та додаток на 15 арк.;
-акт №AXE00000065 від 31.07.2017 на 1 арк.;
-акт №AXE00000049 від 30.06.2017 на 1 арк.;
- розрахунок №AXE00000037 на 1 арк.;
- сіра папка із прошитими документами договорами складського зберігання за період з червня 2017 року;
- чернові записи із номерами автомобілів та кількістю вантажу на 7 арк.;
-товарно-транспортні накладні СФГ «Олен - Марина» на 4 арк.;
- товарно-транспортні накладні ТОВ «СП Перемога» м. Кілія на 49 арк.;
- акт прийому-передачі №OXE00000145 на 1 арк.;
-заяви про переоформлення вантажу та довіреності за вересень- жовтень 2017 року;
- товарно-транспортні накладні ТОВ «СФГ «Ювілейне» на 4 арк.;
Вищевказане майно поміщено у поліетиленовий пакет синього кольору та опечатано склейкою прокуратури Одеської області «пакет №1» за участю учасників слідчої дії.
Крім цього, у приміщенні бухгалтерії ТОВ «Аліягський Елеватор» виявлено та вилучено 5 (п`ять) картонних папок із документами (складські квитанції, товарно-транспортні накладні, реєстри та інші документи) за період вересень-жовтень 2017 року, які поміщено у поліетиленовий пакет синього кольору та опечатано склейкою прокуратури Одеської області «пакет №2» за участю учасників слідчої дії.
Разом з цим, у приміщенні бухгалтерії виявлено та вилучено комп`ютерні системні блоки у кількості 5 одиниць із інвентарними номерами: EL0001503; EL0001504; EL0001270; EL0001269; EL0001271.
Також, під час проведення обшуку на території ТОВ «Аліягський Елеватор» виявлено залізничні вагони зеленого кольору у кількості 12 (дванадцять) шт., завантаженні пшеницею фуражною об`ємом від 60 до 70 тон у кожному вагоні, а саме:
- вагон №95190476, опечатаний пломбами Х502173, Х502172, Х502183, Х502181, який опечатано склейкою прокуратури Одеської області - № 3;
- вагон №95188553, опечатаний пломбами Х502195, Х502193, Х502191, Х502194, який опечатано склейкою прокуратури Одеської області - № 4;
- вагон №95190534, опечатаний пломбами Х502200, Х502182, Х502199, Х502192, який опечатано склейкою прокуратури Одеської області - № 5;
- вагон №95189106, опечатаний пломбами Х502196, Х502198, Х502184, Х502197, який опечатано склейкою прокуратури Одеської області - № 6;
- вагон №95189270, опечатаний пломбами Х314908, Х314917, Х314907, Х314906, який опечатано склейкою прокуратури Одеської області - № 7;
- вагон №95149407, опечатаний пломбами Х314903, Х314904, Х314905, Х314902, який опечатано склейкою прокуратури Одеської області - № 8;
- вагон №95149225, опечатаний пломбами Х314915, Х314914, Х314912, Х314920, який опечатано склейкою прокуратури Одеської області - № 9;
- вагон №95149480, опечатаний пломбами Х314909, Х314901, Х314910, Х314916, який опечатано склейкою прокуратури Одеської області - № 10;
- вагон №95189338, опечатаний пломбами Х314918, Х314919, Х314913, Х314924, який опечатано склейкою прокуратури Одеської області - № 11;
- вагон №95149555, опечатаний пломбами Х314911, Х314921, Х314925, Х314923, який опечатано склейкою прокуратури Одеської області - № 12;
- вагон №95190955, опечатаний пломбами Х314926, Х314922, Х314930, Х314927, який опечатано склейкою прокуратури Одеської області - № 13;
- вагон №95187969, опечатаний пломбами Х314932, Х314931, Х314933, Х314935, який опечатано склейкою прокуратури Одеської області - № 14;
Крім цього, склейкою № 15 прокуратури Одеської області опечатано вільне кріплення вагону №95187969, призначеного для приєднання локомотиву.
Вищевказані вагони вилученні в ході проведення обшуку та залишені на відповідальне зберігання начальнику служби безпеки ТОВ «Аліягський Елеватор» ОСОБА_8 та заступнику директора ТОВ «Аліягський Елеватор» ОСОБА_5 про що, від останніх отримано відповідні розписки.
У зв`язку з викладеним, у органу досудового розслідування виникла необхідність у накладанні арешту на вказане в клопотання слідчого майно.
Прокурор, будучи неодноразово належним чином повідомленим про день, час та місце слухання клопотання про арешт майна, до суду не з`явився та не надав пояснень підтвердження поданого клопотання.
Представник ТОВ «Аліягський Елеватор» - адвокат ОСОБА_3 категорично заперечував проти задоволення клопотання про арешт, вказуючи на відсутність достатніх підстав для вжиття такого заходу забезпечення кримінального провадження, вказуючи на те, що досудового розслідування з приводу осіб, яких він представляє, не проводиться .
Вислухавши думку адвоката, дослідивши матеріали, які обґрунтовують доводи клопотання, заслухавши прокурора, приходжу до висновку, що клопотання не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 ст. 170 КПК арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову. стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна.
Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення чи відчуження. Слідчий, чи прокурор повинні вжити необхідних заходів з метою виявлення та розшуку майна, на яке може бути накладене арешт у кримінальному провадженні, зокрема шляхом витребування необхідної інформації у Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, інших державних органів та органів місцевого самоврядування, фізичних і юридичних осіб.
Відповідно до ч.2 ст.170 КПК України арешт майна допускається з метою забезпечення: 1)збереження речових доказів; 2)спеціальної конфіскації; 3)конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи; 4)відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.
Із фабули вказаного кримінального провадження вбачається те, що органом досудового розслідування досліджується питання щодо посадових осіб ПрАТ «АХП», якими організовано незаконну схему закупівлі, легалізації та експорту сільськогосподарської продукції, отриманої за готівку у протиправний спосіб від фермерських господарств, фізичних та юридичних осіб , що здійснюють свою господарську діяльність на території Білгород-Дністровського, Ізмаїльського, Ренійського, Болградського та інших районів Одеської області, яка необлікована у сільськогосподарських управліннях районних адміністрацій, не має належних документів про походження та інших дозвільних документів, передбачених чиним законодавством.
Пославшись на те, що вилучені речі та документи є речовими доказами у вказаному кримінальному провадженні, прокурором не наведено відповідних мотивів та належного обґрунтування за яких орган досудового розслідування прийшов до висновку про те, що останні мають значення до кримінального провадження № 42017160000000581, в якому не досліджується питання щодо ТОВ «Аліягський Елеватор», в приміщеннях якого були проведені обшуки та вилучено речі та документи.
Вимоги ч.2 ст.171 КПК України передбачають вичерпний перелік відомостей, які повинні бути зазначені у клопотанні слідчого, прокурора про арешт майна, а саме: 1) підстави і мету відповідно до положень статті 170 цього Кодексу та відповідне обґрунтування необхідності арешту майна;2) перелік і види майна, що належить арештувати;3) документи, які підтверджують право власності на майно, що належить арештувати, або конкретні факти і докази, що свідчать про володіння, користування чи розпорядження підозрюваним, обвинуваченим, засудженим, третіми особами таким майном.
Враховуючи вищевикладене, а також беручи до уваги, що прокурор, як ініціатор клопотання, в судові засідання не з`явився, про причини своєї неявки не повідомив та не надав будь-яких письмових пояснень в обґрунтування необхідності накладення арешту на зазначене майно, приходжу до висновку про відмову в задоволенні клопотання прокурора.
Як встановлено в судовому засіданні, органом досудового розслідування розслідується злочин, передбачений ч.2 ст.366 КК України, за кваліфікуючими ознаками: складання, видача службовою особою завідомо неправдивих офіційних документів, внесення до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей, інше підроблення офіційних документів, якщо вони спричинили тяжкі наслідки. Тобто, предметом дослідження під час досудового розслідування за ст.366 ч.2 КК України повинні бути лише документи. На даній стадії досудового розслідування, слідчий суддя вважає, що органи досудового слідства для встановлення обставин вчинення кримінального провадження можуть обмежитись дослідженням копій вилучених документів, а в подальшому у разі необхідності вилучити необхідні їм оригінали вказаних документів.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 167, 168, 170-173 КПК України, слідчий суддя,-
У Х В А Л И В:
У задоволенні клопотання прокурора відділу прокуратури Одеської області ОСОБА_4 - відмовити з підстав, викладених в мотивувальній частині ухвали слідчого судді.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до апеляційного суду Одеської області протягом п`яти днів з дня її оголошення.
Слідчий суддя: ОСОБА_1
17.10.2017
Суд | Приморський районний суд м.Одеси |
Дата ухвалення рішення | 17.10.2017 |
Оприлюднено | 09.03.2023 |
Номер документу | 69705443 |
Судочинство | Кримінальне |
Кримінальне
Приморський районний суд м.Одеси
Іванов В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні