ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
15.11.2017 Справа № 904/8804/17 За позовом Малого приватного підприємства Фірми "Еквівалент", м. Павлоград Дніпропетровської області
до Приватного акціонерного товариства "ДТЕК Павлоградвугілля", м. Павлоград Дніпропетровської області
про стягнення 166 752,98 грн.
Суддя Євстигнеєва Н.М.
Представники:
Від позивача: ОСОБА_1, договір №0712-2017 (10) від 03 жовтня 2017 року, адвокат
Від відповідача: ОСОБА_2, довіреність №ББУ/ПУ589/ВП/16 від 26 грудня 2016 року, представник
СУТЬ СПОРУ:
Мале приватне підприємство Фірма "Еквівалент" звернулося до господарського суду із позовом, яким просить стягнути з Приватного акціонерного товариства "ДТЕК Павлоградвугілля" заборгованість у розмірі 123 533,26 грн., пеню у розмірі 33 238,90 грн. та відсотки у розмірі 9 980,82 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем умов договору № 14-16/506-ПД/И від 28 серпня 2014 року в частині повної та своєчасної оплати за виконані роботи. У зв'язку з простроченням виконання грошового зобов'язання позивачем на підставі частини 2 статті 625 ЦК України нараховані три відсотки річних за період прострочки з 24.01.2015 по 03.10.2017 у сумі 9 980,82 грн.
На підставі пункту 9.8 договору позивач нарахував пеню за порушення строків оплати за виконані роботи у розмірі 33 238,90 грн. за загальний період з 03.10.2016 по 03.10.2017.
Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечує, надав до суду відзив на позовну заяву мотивований тим, що позивачем у відповідності до умов договору не надано до суду доказів передання відповідачу рахунку на оплату за виконані роботи відповідно до акту виконаних підрядних робіт за жовтень 2014 року на суму 123 533,26 грн., а тому у відповідності до ч. 4 ст. 612 ЦК України прострочення відповідача не настало.
Також, відзив відповідача на позовну заяву містить клопотання про застосування позовної давності до вимоги позивача про стягнення пені.
Розгляд справи був відкладений з 25 жовтня 2017 року на 15 листопада 2017 року.
У судовому засіданні 15 листопада 2017 року оголошені вступна та резолютивна частини рішення.
При розгляді справи судом досліджені письмові докази, що містяться в матеріалах справи.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, господарський суд, -
В С Т А Н О В И В:
28 серпня 2014 року між Малим приватним підприємством Фірмою "Еквівалент" (підрядник) та Приватним акціонерним товариством "ДТЕК Павлоградвугілля" (замовник) укладений договір №14-16/506-ПД/И, відповідно до п.1.1. якого в порядку та на умовах, передбачених цим договором, підрядник зобов'язується своїми силами і на свій ризик виконати, а замовник зобов'язується прийняти та оплатити наступні роботи: монтаж (далі - роботи) пожежної сигналізації (далі - об'єкт), що включає в себе монтаж і налагодження пожежної сигналізації на об'єктах філії "Павлоградське енергопідприємство" ПАТ "ДТЕК Павлоградвугілля" відповідно до умов цього договору.
Роботи, передбачені цим договором, повинні бути виконані в суворій відповідності з технічним завданням (Додаток №1) та кошторисною документацією (п. 1.2 договору).
Місце виконання робіт: - Актова зала, кабінет охорони праці, приміщення архіву філії "Павлоградське енергопідприємство" ПАТ "ДТЕК Павлоградвугілля", розташовані за адресою: м. Павлоград, вул. Степового Фронту, 9; - ділянка - "Ремонтно-механічний цех", ділянка - "Котельний цех", ділянка "Транспортний" філії "Павлоградське енергопідприємство" ПАТ "ДТЕК Павлоградвугілля", розташовані за адресою: м Павлоград, вул. Терьошкіна, 28.
Договір вступає в законну силу в день його підписання обома сторонами та діє до 31.12.2014, а у випадку неналежного виконання сторонами усіх прийнятих на себе зобов'язань - до повного їх виконання (п. 11.1. договору).
Розділом 2 договору визначені умови використання матеріалів та умови виконання робіт.
Так, роботи виконуються з використанням матеріалів і/або обладнання підрядника. Підрядник відповідає за якість наданих їм матеріалів і/або обладнання.
Якість виконаних робіт повинна відповідати будівельним нормам та правилам, державним стандартам, технічним умовам і інший нормативній документації, яка визначає вимоги до якості такого виду робіт. Роботи за договором виконуються відповідно до проектної, технічної та кошторисної документації.
Право власності на використовувані в процесі виконання робіт матеріали і/або обладнання переходить від підрядника до замовника в момент підписання уповноваженими представниками сторін ОСОБА_3 приймання виконаних підрядних робіт. Замовник залишає за собою право в ході виконання робіт за цим договором вносити зміни та/або доповнення в обсяг виконуваних робіт. Зміни та/або доповнення до цього договору оформлюються шляхом підписання додаткових угод.
У разі необхідності, підрядник має право залучити до виконання робіт або частини робіт за договором субпідрядників. Залучення субпідрядників до виконуваних робіт здійснюється після отримання письмового дозволу замовника. Для прийняття замовником рішення про залучення до робіт запропонованого підрядником субпідрядника, підрядник зобов'язаний надати замовнику належним чином завірену копію ліцензії субпідрядника з переліком видів робіт та інші відомості на вимогу замовника, що дозволяють зробити висновки про кваліфікацію субпідрядника. Координацію діяльності субпідрядників, а також приймання та оплату їх робіт здійснює підрядник.
Пунктом 3.1 договору визначено терміни виконання всіх робіт за договором: початок робіт - протягом 10 (десяти) календарних днів з моменту підписання цього договору; закінчення робіт - протягом 60 (шістдесят) календарних днів з моменту початку робіт.
Роботи, передбачені цим договором, повинні бути виконані в суворій відповідності до Робочого проекту по установці системи пожежної сигналізації та оповіщення в приміщеннях актової зали, охорони праці, архіву, ділянки "Ремонтно-механічного цеху", ділянки "Котельного цеху", "Транспортної ділянки" філії "Павлоградське енергопідприємство" ПАТ "ДТЕК Павлоградвугілля" (п. 4.1 договору).
Сторони дійшли згоди, що підрядник розроблює протягом 5 (п'яти) календарних днів з моменту укладення цього договору Робочий проект по установці системи пожежної сигналізації та оповіщення в приміщеннях актової зали, охорони праці, архіву, ділянки "Ремонтно-механічного цеху", ділянки "Котельного цеху", "Транспортної ділянки" філії "Павлоградське енергопідприємство" ПАТ "ДТЕК Павлоградвугілля" у відповідності до вимог на виконувані ним роботи за цим договором, який не повинен суперечити Технічному завданню, що є невід'ємною частиною цього договору (Додаток №1). Замовник погоджує наданий Робочий проект або повертає його підряднику для виправлень, якщо він не відповідає Технічному завданню (Додаток №1) до цього договору, вимогам замовника або обов'язковим нормативно-правовим актам (п. 4.2 договору).
За умовами пункту 4.6 договору після виконання робіт до підписання ОСОБА_3 готовності об'єкта до експлуатації підрядник зобов'язується підготувати та надати оригінали всієї необхідної технічної та дозвільної документації на об'єкт. Передача виконаної проектної документації здійснюється за ОСОБА_3 приймання-передачі, які направляються замовнику в 4-х примірниках на паперовому носії та на електронному (п. 4.7 договору).
Приймання виконаних робіт здійснюється сторонами щомісячно за ОСОБА_3 приймання виконаних підрядних робіт (Форма КБ-2в), довідками про вартість виконаних підрядних робіт (Форма КБ-3), що підписуються уповноваженими представниками обох сторін. Акт приймання виконаних підрядних робіт підрядник надає не пізніше 2 (другого) числа місяця наступного за місяцем в якому виконувалися роботи. Одночасно з ОСОБА_3 приймання виконаних підрядних робіт надається накладна ПДВ (п. 5.1 договору).
Після закінчення виконання робіт по об'єкту комісією, що складається з уповноважених представників замовника та підрядника, здійснюється перевірка готовності об'єкта до експлуатації, за результатами якої оформлюється ОСОБА_3 готовності об'єкта до експлуатації (п. 5.2 договору).
За умовами пункту 6.1 договору вартість робіт за договором узгоджується сторонами в Договірній ціні, кошторисах на проектні роботи, які є невід'ємними частинами цього договору, і становить 123 533,26 (сто двадцять три тисячі п'ятсот тридцять три гривні 26 копійок) грн. в тому числі ПДВ-20% - 20 588,88 грн. Вартість робіт визначається відповідно до ДСТУ Б Д 1.1-1:2013 "Правила визначення вартості будівництва".
Вартість робіт включає в себе вартість необхідних для виконання робіт матеріалів і/або обладнання, інших витрат підрядника, пов'язаних з виконанням робіт, та плату за виконану ним роботу відповідно до Договірної ціни і кошторисної документації, що є невід'ємною частиною цього договору.
Узгоджена сторонами відповідно до п.6.1. договору вартість робіт є остаточною і може бути змінена тільки за взаємною письмовою згодою сторін у разі внесення замовником змін і/або доповнень в обсяг виконуваних робіт відповідно до п. 2.7. договору.
Відповідно до умов договору та Технічного завдання на виконання робочого проекту (а.с. 18-19) Малим приватним підприємством Фірмою "Еквівалент" на замовлення Приватного акціонерного товариства "ДТЕК Павлоградвугілля" були виконані роботи з проектування та складання робочої документації системи автоматичної пожежної сигналізації:
- ділянка - "Ремонтно-механічний цех", ділянка - "Котельний цех", ділянка "Транспортний" філії "Павлоградське енергопідприємство" ПАТ "ДТЕК Павлоградвугілля", розташовані за адресою: м Павлоград, вул. Терьошкіна, 28, загальною вартістю з ПДВ 24 115,38 грн., про що складено ОСОБА_3 №15/2/10-АПС-2014 здачі-приймання робіт (надання послуг) (а.с. 21);
- Актова зала, кабінет охорони праці, приміщення архіву філії "Павлоградське енергопідприємство" ПАТ "ДТЕК Павлоградвугілля", розташовані за адресою: м. Павлоград, вул. Степового Фронту, 9, загальною вартістю з ПДВ 9 272,68 грн., про що складено ОСОБА_3 №15/1/10-АПС-2014 здачі-приймання робіт (надання послуг) (а.с. 22).
Також, сторонами складено та підписано Довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрат за жовтень 2014 року, за якою ціна робіт складає 90 145,20 грн. (а.с. 24).
Малим приватним підприємством Фірмою "Еквівалент" на виконання умов договору були виконані роботи, після чого сторони склали та підписали ОСОБА_3 №б/н приймання виконаних будівельних робіт за жовтень 2014 року від 20.10.2014 на суму 90 145,20 грн. (а.с. 25-29). Акт підписаний без жодних зауважень зі сторони відповідача.
Пунктом 6.3 договору визначено, що оплата робіт здійснюється замовником щомісячно шляхом перерахування грошових коштів на поточний рахунок підрядника на 90 (дев'яностий) календарний день з моменту підписання сторонами ОСОБА_3 приймання виконаних підрядних робіт (Форма КБ-2в), Довідки про вартість виконаних підрядних робіт (Форма КБ-3) і виставлення рахунків підрядником.
Остаточний розрахунок за всі виконані підрядником і прийняті замовником роботи здійснюється на 90 (дев'яностий) календарний день з моменту підписання сторонами ОСОБА_3 готовності об'єкта до експлуатації.
25 жовтня 2014 року комісія у складі: голови-представника замовника робіт ОСОБА_3-директора філії "Павлоградського управління по матеріально-технічному забезпеченню" ПАТ "ДТЕК Павлоградвугілля"; членів комісії - представників: монтажної організації: ОСОБА_4 - директора Малого приватного підприємства фірми "Еквівалент"; організації, що здійснює технічне обслуговування СПЗ: ОСОБА_4 - директора Малого приватного підприємства фірми "Еквівалент"; держподнагляду: ОСОБА_5 начальника відділу державного нагляду та контролю Павлоградського міськрайонного управління України у Дніпропетровській області провела перевірку виконаних робіт з монтування СПЗ на об'єктах: Актова зала, кабінет охорони праці, приміщення архіву за адресою: м. Павлоград, вул. Степового Фронту, 9; ділянка - "Ремонтно-механічний цех", ділянка - "Котельний цех", ділянка "Транспортний" за адресою: м Павлоград, вул. Терьошкіна, 28, що входять до складу філії "Павлоградське енергопідприємство" ПАТ "ДТЕК Павлоградвугілля".
Так, комісією складено та підписано ОСОБА_3 №15/3-10-АПС-2014 (а.с. 37-39) прийняття системи автоматичної пожежної сигналізації до експлуатування на об'єктах філії "Павлоградське енергопідприємство" ПАТ "ДТЕК Павлоградвугілля", відповідно до якого система протипожежного захисту вважається прийнятою до експлуатування 25 жовтня 2014 року.
В порушення умов договору ПАТ "ДТЕК Павлоградвугілля" зобов'язання щодо оплати виконаних робіт (наданих послуг) не виконало.
14 серпня 2017 року позивач направив на адресу відповідача претензію №1 про повернення боргу у сумі 123 533,26 грн., яка отримана відповідачем 17.08.2017 та залишена без розгляду (а.с. 41-45)
Позивач посилається на обставини неналежного виконання відповідачем своїх зобов'язань з оплати вартості виконаних робіт, просить стягнути з відповідача заборгованість за виконані роботи (надані послуги) у розмірі 123 533,26 грн., пеню у розмірі 33 238,90 грн., 3 % річних у розмірі 9 980,82 грн., що і є причиною спору.
Суб'єкти господарювання повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом (ч. 1 ст. 193 ГК України).
Згідно ст. 509 ЦК України, ст. 173 ГК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Стаття 526 ЦК України встановлює вимогу щодо виконання зобов'язань належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства. Якщо у зобов'язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (ч. 1 ст. 530 ЦК України).
За умовами статті 837 Цивільного кодексу України за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов'язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов'язується прийняти та оплатити виконану роботу.
Отже, договір підряду складається із двох взаємопов'язаних між собою зобов'язань:
1) правовідношення, в якому виконавець має надати послугу, а замовник наділений правом вимагати виконання цього обов'язку;
2) правовідношення, в якому замовник зобов'язаний оплатити надану послугу, а виконавець має право вимагати від замовника відповідної оплати.
Договір є обов'язковим для виконання сторонами (ст. 629 ЦК України).
Відповідно до п. 6.3 остаточний розрахунок за всі виконані підрядником і прийняті замовником роботи здійснюється на 90 (дев'яностий) календарний день з моменту підписання сторонами ОСОБА_3 готовності об'єкта до експлуатації.
Виконані роботи згідно ОСОБА_3 №15/3-10-АПС-2014 (а.с. 37-39) прийняття системи автоматичної пожежної сигналізації до експлуатування від 25.10.2014 повинні бути оплачені 23.01.2015.
Матеріалами справи підтверджується, що позивач звертався до відповідача з претензією №1 від 14.08.2017 щодо погашення наявної заборгованості, яка залишена без задоволення.
Оскільки відповідач свої зобов'язання щодо оплати за договором належним чином не виконав, чим порушив його умови і вимоги ст. 526 ЦК України, то господарський суд приходить до висновку про стягнення з відповідача на користь позивача 123 533,26 грн. за виконані за договором №14-16/506-ПД/И від 28.08.2014 роботи.
Доказів оплати вартості виконаних робіт відповідач не надав, доводи позивача наведені в обґрунтування позову, не спростував.
Отже, з урахуванням наведеного, прострочення виконання відповідачем зобов'язання з оплати вартості виконаних робіт має місце починаючи з 24.01.2015.
Частина перша статті 199 Господарського кодексу України передбачає, що виконання господарських зобов'язань забезпечується заходами захисту прав та відповідальності учасників господарських відносин, передбаченими цим Кодексом та іншими законами. До відносин щодо забезпечення виконання зобов'язань учасників господарських відносин застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України.
При цьому відповідно до частини першої статті 230 Господарського кодексу України штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
Відповідно до частини першої статті 546 Цивільного кодексу України виконання зобов'язання може забезпечуватися неустойкою.
Відповідно до статті 549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.
Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Відповідно до ч.2 ст.343 Господарського кодексу України платник грошових коштів сплачує на користь одержувача цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін, але не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
Відповідальність відповідача за несвоєчасну оплату за договором передбачена п. 9.8. договору. Так, у разі порушення замовником своїх зобов'язань, обумовлених п.6.3. договору, він сплачує підряднику пеню, що діє на момент порушення зобов'язань, у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від несвоєчасно сплаченої суми за кожен день прострочення виконання зобов'язань.
Заявлена позивачем до стягнення пеня за несвоєчасну оплату виконаних робіт нарахована ним у сумі 33 238,90 грн. за загальний період прострочки з 03.10.2016 по 03.10.2017.
Однак, позивачем не враховано вимоги ч.6 ст. 232 ГК України, якою визначено, що нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено договором або законом, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.
Як встановлено судом, відповідач мав сплатити заборгованість за виконані роботи 23.01.2015. Відтак, прострочення оплати настало з 24.01.2015 та, з урахуванням вимог ст. 232 ГК України, нарахування пені має припинитися 24.07.2015 (6 місяців).
Відповідно до ст. 256 Цивільного кодексу України позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу. Загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки (ст. 257 ЦК України).
Для окремих видів вимог законом може встановлюватися спеціальна позовна давність: скорочена або більш тривала порівняно із загальною позовною давністю (ч. 1 ст. 258 ЦК України).
Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 258 ЦК України позовна давність в один рік застосовується, зокрема, до вимог про стягнення неустойки (штрафу, пені).
Перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила (ч. 1 ст. 261 ЦК України).
Позовна давність застосовується судом лише за заявою сторони у спорі, зробленою до винесення ним рішення (ч. 3 ст. 267 ЦК України).
Сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові (ч. 4 ст. 267 ЦК України).
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач подав до місцевого господарського суду в період розгляду даної справи заяву про застосування позовної давності відносно заявленої вимоги про стягнення пені у сумі 33 238,90 грн.
Враховуючи наведене, вимога про стягнення з відповідача на користь позивача пені у сумі 33 238,90 грн. не підлягає задоволенню у зв'язку зі спливом позовної давності.
Відповідно до статті 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Передбачене законом право кредитора вимагати сплати боргу з урахуванням процентів річних є способами захисту його майнового права та інтересу, суть якого полягає у отриманні компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові.
Тобто, у разі неналежного виконання боржником грошового зобов'язання виникають нові додаткові зобов'язання, які тягнуть за собою втрату матеріального характеру.
Позивач нарахував та просить стягнути три відсотки річних у сумі 9 980,82 грн. за період прострочки з 24.01.2015 по 03.10.2017.
Здійсненою господарським судом перевіркою правильності нарахування позивачем 3% річних встановлено, що розмір 3% річних у заявленому періоді складає 9 980,81 грн. У зв'язку з чим вимога про стягнення 3% річних підлягає частковому задоволенню у сумі 9 980,81 грн.
З урахуванням викладеного позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, стягненню з відповідача на користь позивача підлягає заборгованість за виконані роботи у сумі 123 533,26 грн. та три відсотки річних у сумі 9 980,81 грн. В решті позовних вимог слід відмовити.
Відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на відповідача пропорційно до задоволених позовних вимог у розмірі 2 002,71 грн.
Керуючись статтями 1, 33, 34, 43, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити частково.
Стягнути з Приватного акціонерного товариства "ДТЕК Павлоградвугілля" (51400, Дніпропетровська область, м. Павлоград, вул. Соборна, 76, ідентифікаційний код 00178353) на користь Малого приватного підприємства фірми " Еквівалент" (51400, Дніпропетровська область, м. Павлоград, вул. Харківська, 37, ідентифікаційний код 23079553) заборгованість за виконані роботи у сумі 123 533 (сто двадцять три тисячі п'ятсот тридцять три) грн. 26 коп., 3% річних у розмірі 9 980 (дев'ять тисяч дев'ятсот вісімдесят) грн. 81 коп., судовий збір у сумі 2 002 (дві тисячі дві) грн. 71 коп., про що видати наказ.
В решті позовних вимог - відмовити.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення суду може бути оскаржене протягом десяти днів з дня підписання рішення шляхом подання апеляційної скарги до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через Господарський суд Дніпропетровської області.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено 17.11.2017
Суддя Н.М. Євстигнеєва
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 15.11.2017 |
Оприлюднено | 19.11.2017 |
Номер документу | 70319517 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Чус Оксана Володимирівна
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Чус Оксана Володимирівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Євстигнеєва Надія Михайлівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Євстигнеєва Надія Михайлівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Євстигнеєва Надія Михайлівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні