ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
21.11.2017Справа № 5020-11/082 За матеріали заяви Регіонального відділення фонду державного майна України в АРК Крим та м. Севастополі про відновлення втраченої справи господарського суду міста Севастополя №5020-11/082
за позовом Регіонального відділення фонду державного майна України в АРК Крим та м. Севастополі
до приватного малого підприємства "Фірма "АТО"
про розірвання договору,стягнення заборгованості у розмірі 10065,14 грн.
Суддя Головатюк Л.Д.
Представники сторін:
Від позивача - Грицькова І.О.(дов. від 26.10.2016)
Від відповідача: не з"явився
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
До господарського суду міста Києва надійшла заява Регіонального відділення фонду державного майна України в АРК Крим та м. Севастополі про відновлення втраченої справи господарського суду міста Севастополя №5020-11/082 за позовом Регіонального відділення фонду державного майна України в АРК Крим та м. Севастополі до приватного малого підприємства "Фірма "АТО" про розірвання договору,стягнення заборгованості у розмірі 10065,14 грн.
Регіональне відділення Фонду державного майна в Херсонській області, АР Крим та м. Севастополі (далі по тексту - Регіональне відділення) просить відновити частину судової справи № 5020-11/082 з метою отримання дублікату наказу суду та подальшої можливості стягнення заборгованості з орендної плати державного майна, розташованого на території АР Крим та м. Севастополя, до Державного бюджету України. Оскільки на цей час Регіональне відділення є правонаступником позивача по цієї справі, що підтверджується Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 17.06.2015 р. № 615-р Про погодження реорганізації територіальних органів Фонду державного майна та наказом Фонду державного майна України від 19.08.2015 р. № 1212 та випливає з вимог пункту 1 ст. 104 Цивільного кодексу України яким передбачено, що юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізаціїюридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників.
Матеріали справи були втрачені у результаті тимчасової анексії АР Крим та м. Севастополя, а саме у процесі реорганізації Регіонального відділення ліквідована юридична особа Регіональне відділення Фонду державного майна України в АР Крим та м. Севастополі не передало матеріали по вказаній справі, залишивши їх у місці свого розташування, а саме у м. Севастополі.
Отже відсутність оригіналу виконавчого документу робить не можливим для Регіонального відділення здійснювати заходи щодо стягнення заборгованості з орендної плати та пені, що стягнута з боржника за рішенням Господарського суду м. Севастополя від 26.07.2010 по справі № 5020-11/082 до Державного бюджету України, яким позов задоволений.
Згідно інформаційного листа Вищого господарського суду України №01-06/745/2014 від 05.06.2014р. "Про деякі питання практики застосування у судовій практиці Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" (інформаційний лист доповнено пунктом 7 згідно з інформаційним листом Вищого господарського суду України від 01.12.2014 р. N 01-06/2053/14) у разі необхідності відновлення справи, яка розглядалася господарським судом, розташованим на тимчасово окупованій території України, воно здійснюється згідно з пунктом 7 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011р. N 18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції". При цьому відновлення втрачених справ, незалежно від того, на якій стадії розгляду вони перебували (в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанцій), здійснюється місцевими господарськими судами, зазначеними в абзаці десятому частини першої статті 12 Закону; якщо необхідно здійснити апеляційний або касаційний розгляд справи, її матеріали після такого відновлення передаються названими судами відповідно до суду апеляційної або касаційної інстанцій.
У п. 7-7.1 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011р. № 18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" зазначено, що у разі втрати з будь-яких причин матеріалів справи (наприклад, при пересиланні їх поштою) господарському суду слід виходити з такого. Господарський процесуальний кодекс України не містить положень щодо відновлення втраченої справи. Однак це не може бути підставою для відмови в прийнятті чи залишенні без розгляду заяви, клопотання чи іншого передбаченого Господарським процесуальним кодексом України звернення учасника судового процесу до господарського суду.
Якщо місцевий господарський суд, про який ідеться в абзацах першому і другому цього підпункту, знаходиться на тимчасово окупованій території України або в районі проведення антитерористичної операції, то відновлення втраченої справи здійснюється господарським судом за територіальною підсудністю судових справ, визначеною згідно із статтею 12 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" або статтями 1, 3 Закону України "Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв'язку з проведенням антитерористичної операції".
Згідно протоколу автоматизованого розподілу справ, вказану заяву по справі № 5020-11/082 передано для розгляду судді Головатюку Л.Д.
Ухвалою господарського суду м. Києва від 19.09.2017 заяву Регіонального відділення фонду державного майна України в АРК Крим та м. Севастополі про відновлення втраченої справи господарського суду міста Севастополя №5020-11/082 призначено до розгляду на 10.10.2017.
Ухвалою господарського суду міста Києва 10.10.2017 розгляд справи відкладено на 02.11.2017.
Судове засідання 02.11.2017 не відбулося у зв'язку з перебуванням судді на лікарняному.
Ухвалою господарського суду міста Києва 13.11.2017 розгляд заяви призначено на 21.11.2017.
У судове засідання 21.11.2017 представники відповідача не з`явились, про причини неявки суд не повідомили.
Представник позивача (заявника) у судовому засіданні 21.11.2017 підтримав заяву та доводи викладені у письмових поясненнях.
Розглянувши заяву про відновлення втраченої справи та заслухавши думку представника позивача, господарський суд приходить до висновку, що заява Регіонального відділення фонду державного майна України в АРК Крим та м. Севастополі № 10-09/02674 від 04.09.2017 про відновлення втраченої справи господарського суду міста Севастополя №5020-11/082 підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Стаття 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 визначає право кожного на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру.
За висновком суду, процесуальні дії щодо відновлення втраченої справи узгоджуються з вимогами статті 1 Закону України Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України (далі - Закон) тимчасово окупована територія України (далі - тимчасово окупована територія) є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
Відповідно п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону, для цілей цього Закону тимчасово окупованою територією визначається сухопутна територія Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, внутрішні води України цих територій.
Згідно частин 1, 2, 3 ст. 9 Закону - державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.
Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
У зв'язку із окупацією території Автономної Республіки Крим матеріали господарської справи залишились в приміщенні господарського суду міста Севастополя, а відтак фактично втрачені, що в перебігу розгляду заяви представником позивача підтверджено, а представниками відповідачів доказів протилежного не надано.
У п. 7.9 постанови Пленуму ВГСУ зазначено, що за результатами розгляду заяви про відновлення справи господарський суд виносить ухвалу про відновлення втраченої справи повністю або в певній частині. Зазначена ухвала має відповідати загальним вимогам статті 86 ГПК і, крім того, містити: відомості про те, на підставі яких фактичних даних і за результатами вчинення яких процесуальних дій встановлено зміст втраченої судової справи, і в тому числі - втраченого судового рішення; повний текст відновленого судового рішення, якщо про це просив заявник.
Відповідно до п.7.2 Постанови № 18 від 26.12.2011р. Пленуму Вищого господарського суду України, " Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції ", втрачена (у тому числі частково, - наприклад, окремі томи) справа може бути відновлена за заявою особи (осіб), що була учасником відповідного судового процесу і звернулася до того місцевого господарського суду, який розглянув справу по суті або припинив провадження в ній чи залишив позов без розгляду, а також зазначеним господарським судом з своєї ініціативи.
Відновлення втраченої справи здійснюється місцевим господарським судом, незалежно від того, на якій стадії розгляду (в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанцій) вона перебувала. Якщо необхідно здійснити апеляційний або касаційний розгляд справи, її матеріали після такого відновлення передаються місцевим господарським судом відповідно до суду апеляційної або касаційної інстанцій.
Якщо місцевий господарський суд, про який ідеться в абзацах першому і другому цього підпункту, знаходиться на тимчасово окупованій території України або в районі проведення антитерористичної операції, то відновлення втраченої справи здійснюється господарським судом за територіальною підсудністю судових справ, визначеною згідно із статтею 12 Закону України " Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України " або статтями 1, 3 Закону України " Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв'язку з проведенням антитерористичної операції ".
При цьому, за змістом ч.6 п.1 ст.12 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України", у зв'язку з неможливістю здійснювати правосуддя судами Автономної Республіки Крим та міста Севастополя на тимчасово окупованих територіях, змінено територіальну підсудність судових справ, підсудних розташованим на території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя судам, та забезпечено розгляд: господарських справ Господарського суду Автономної Республіки Крим - Господарським судом Київської області, а господарських справ Господарського суду міста Севастополя - Господарським судом міста Києва, господарських справ Севастопольського апеляційного господарського суду - Київським апеляційним господарським судом.
У п. 7.1 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011р. N 18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" (надалі - постанова Пленуму ВГСУ) визначено, що ГПК не містить положень щодо відновлення втраченої справи. Однак це не може бути підставою для відмови в прийнятті чи залишенні без розгляду заяви, клопотання чи іншого передбаченого ГПК звернення учасника судового процесу до господарського суду.
Згідно приписів п. п. 7.3, 7.4 постанови Пленуму ВГСУ у відповідній заяві має бути зазначено: а) про відновлення якої справи або частини справи просить заявник та мета такого відновлення; б) які юридичні чи фізичні особи брали участь у справі і в якому процесуальному статусі, їх найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові за його наявності для фізичних осіб), їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання (для фізичних осіб); в) ідентифікаційні коди суб'єкта господарської діяльності за їх наявності (для юридичних осіб) або реєстраційний номер облікової картки фізичної особи-платника податків за його наявності, - якщо відповідні дані відомі заявникові; г) засоби зв'язку осіб, які брали участь у судовому процесі (телефон, факс, засоби електронного зв'язку тощо), - якщо вони відомі заявникові; ґ) наявні у заявника відомості щодо: обставин втрати справи; місцезнаходження (в тому числі можливого) копій матеріалів справи або даних стосовно таких копій. До заяви про відновлення справи додаються документи або їх копії, що збереглися у заявника або у справі (навіть якщо вони не посвідчені в установленому порядку), і докази надіслання копій заяви іншим відомим заявникові учасникам судового процесу, а за неможливості такого надіслання в заяві має бути зазначено і обґрунтовано поважну причину (причини), з якої відповідну копію неможливо надіслати.
Одночасно, виходячи з положень п. 7.7 Постанови №18 від 26.12.2011 р. Пленуму Вищого господарського суду України, " Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції", господарський суд може на підставі статті 30 Господарського процесуального кодексу України викликати для дачі пояснень посадових осіб та інших працівників підприємств, установ, організацій державних та інших органів і/або зобов'язати зазначених осіб подати відповідні пояснення в письмовій формі. За необхідності господарський суд вчиняє також дії, зазначені в пунктах 3 - 7 статті 65 Господарського процесуального кодексу України, або витребовує необхідні документи і матеріали в порядку, передбаченому статтею 38 названого Кодексу.
Таким чином, враховуючи викладене, суд вважає заяву Регіонального відділення Фонду державного майна в Херсонській області, Автономній Республіці Крим та місті Севастополі про відновлення частини втраченої справи № 5020-11/082 за позовом Регіонального відділення Фонду державного майна в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі до приватного малого підприємства "Фірма "АТО" про розірвання договору,стягнення заборгованості у розмірі 10065,14 грн. такою, що підлягає задоволенню в частині наданих копій матеріалів справи.
Дослідивши подані заявником докази, суд також вважає заяву про заміну сторони його правонаступником обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню, у зв"язку з наступним:
В обґрунтування своєї заяви заявник посилається на те, що розпорядженням Кабінету Міністрів України № 615-р від 17.06.2015 " Про погодження реорганізації територіальних органів Фонду державного майна" погоджено приєднання Регіонального відділення Фонду державного майна в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі, представництва регіонального відділення Фонду державного майна в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі до Регіонального відділення Фонду державного майна по Херсонській області з перейменуванням його у Регіональне відділення Фонду державного майна в Херсонській області, Автономній Республіці Крим та місті Севастополі.
Наказом Фонду державного майна України № 1212 від 19.08.2015 "Про реорганізацію регіональних відділень Фонду державного майна України" реорганізовано Регіональне відділення Фонду державного майна в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі, представництво регіонального відділення Фонду державного майна в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі шляхом їх приєднання до Регіонального відділення Фонду державного майна по Херсонській області з перейменуванням його у Регіональне відділення Фонду державного майна в Херсонській області, Автономній Республіці Крим та місті Севастополі.
Відповідно до ч. 1 та ч. 3 ст. 25 Господарського процесуального кодексу України припинення діяльності суб'єкта господарювання шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов'язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, господарський суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу. Про заміну або про відмову заміни сторони чи третьої особи її правонаступником господарський суд виносить ухвалу.
У п.1.4 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України №18 від 26.12.2011 року "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції " зазначено, що господарським судам необхідно враховувати, що сама лише зміна найменування юридичної особи не означає її реорганізації, якщо при цьому не змінюється організаційно-правова форма даної особи. Зміна типу акціонерного товариства з приватного на публічне не є його реорганізацією ( стаття 5 Закону України " Про акціонерні товариства " ). Водночас зміна найменування юридичної особи тягне за собою необхідність у державній реєстрації змін до установчих документів, порядок проведення якої викладено у статті 29 Закону України " Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців ". У разі коли така зміна сталася у процесі вирішення спору господарським судом, про неї обов'язково зазначається в описовій частині рішення (при цьому у мотивувальній частині, за необхідності, також зазначається нове найменування учасника судового процесу - наприклад, у разі задоволення позову до нього) або в ухвалі, якою закінчується розгляд справи.
Таким чином, суд вважає, що заява Регіонального відділення Фонду державного майна в Херсонській області, Автономній Республіці Крим та місті Севастополі про відновлення частини судової справи та заміну сторони правонаступником у справі № 5020-11/082 підлягає задоволенню.
Керуючись ст. 25, ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, суд,-
УХВАЛИВ:
1. Заяву Регіонального відділення Фонду державного майна в Херсонській області, Автономній Республіці Крим та місті Севастополі про відновлення частини судової справи та заміну сторони правонаступником по справі №5020-11/082 задовольнити.
2. Відновити матеріали справи господарського суду міста Севастополя №5020-11/082 в частині наданих Регіональним відділенням Фонду державного майна в Херсонській області, Автономній Республіці Крим та місті Севастополі фотокопій матеріалів справи, а саме рішення господарського суду міста Севастополя від 26.07.2010 №5020-11/082
3. Замінити позивача - Регіональне відділення Фонду державного майна України в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі (99008, пл. Повсталих, 6, м. Севастополь,код ЄДРПОУ 20677058) на його правонаступника - Регіональне відділення Фонду державного майна в Херсонській області, Автономній Республіці Крим та місті Севастополі (73000, Херсонська обл., м. Херсон, проспект Ушакова, буд. 47, код ЄДРПОУ 21295778).
4. Копію ухвали розіслати сторонам.
Суддя Головатюк Л.Д.
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 21.11.2017 |
Оприлюднено | 23.11.2017 |
Номер документу | 70424769 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Головатюк Л.Д.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні