Постанова
від 07.12.2017 по справі 902/605/17
РІВНЕНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

РІВНЕНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"07" грудня 2017 р. Справа №902/605/17

Рівненський апеляційний господарський суд у складі колегії:

Головуючого судді Демидюк О.О.

судді Савченко Г.І. ,

судді Павлюк І. Ю.

при секретарі судового засідання - Рильнику Д.М.

За участю представників:

прокуратури Рівненської області - ОСОБА_1 (служб. посвідчення №028964 від 17.09.2014р.)

відповідача - ОСОБА_2 (директор ОСОБА_3 підприємства - фірми "Сітійрон")

від третьої особи - не з'явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Рівненського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу відповідача ОСОБА_3 підприємства - фірми "Сітійрон" на рішення господарського суду Вінницької області від 04.09.2017 року у справі №902/605/17

позивач: Заступник прокурора Вінницької області в інтересах держави в особі Вінницької обласної державної адміністрації та Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області

відповідач: Приватне підприємство - фірма "Сітійрон"

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Вінницька районна державна адміністрація

про повернення земельних ділянок

Судом роз'яснено представникам сторін права та обов'язки, передбачені ст.ст.20, 22 ГПК України.

Клопотання про технічну фіксацію судового процесу не поступало, заяв про відвід суддів не надходило .

ВСТАНОВИВ:

Рішенням господарського суду Вінницької області від 04.09.2017 року у справі №902/605/17 (суддя Банасько О.О.) позов задоволено повністю, зобов'язано Приватне підприємство - фірму "Сітійрон", повернути Вінницькій обласній державній адміністрації земельні ділянки №1 площею 3,07 га кадастровий номер №0520684000090030004 та № 4 площею 3,37 га кадастровий номер №052068000090030007 на території Мізяківсько-Хутірської сільської ради за межами населеного пункту, шляхом підписання акту-прийому-передачі, зобов'язано Приватне підприємство - фірму "Сітійрон"повернути Головному управлінню Держгеокадастру у Вінницькій області земельні ділянки №2 площею 1,94 га кадастровий номер №0520684000090030005 та №3 площею 1,02 га кадастровий номер №052068000090030006 на території Мізяківсько-Хутірської сільської ради за межами населеного пункту, шляхом підписання акту прийому-передачі.

Стягнуто з ОСОБА_3 підприємства - фірми "Сітійрон" на користь прокуратури Вінницької області 6 400 грн відшкодування витрат по сплаті судового збору.

Рішення суду першої інстанції мотивоване тим, що в матеріалах справи відсутні належні докази поновлення дії Договорів оренди землі від 25.06.2012 року, а відтак останні є таким, що припинили свою дію відповідно до положень ч. 1 ст. 31 ЗУ "Про оренду землі".

Не погоджуючись з прийнятим рішенням Приватне підприємство - фірма "Сітійрон" звернулось до Рівненського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою в якій просить суд оскаржуване рішення скасувати та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову заступника прокурора Вінницької області в інтересах держави в особі Вінницької обласної державної адміністрації та Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області відмовити повністю.

В обгрунтування апеляційної скарги апелянт посилається на те, що незважаючи на закінчення терміну дії договорів оренди, Приватне підприємство - фірма "Сітійрон" продовжує користуватися земельними ділянками, оскільки відповідач повідомив орендодавця - Вінницьку районну державну адміністрацію про намір укладення додаткових угод про поновлення терміну дії договорів оренди, а заперечень від орендодавця щодо поновлення договорів оренди протягом місяця після закінчення строку їх дії не було, а тому вважає договори оренди земельних ділянок поновленими.

Ухвалою Рівненського апеляційного господарського суду від 11.10.2017 року поновлено строк на апеляційне оскарження та прийнято до провадження апеляційну скаргу відповідача ОСОБА_3 підприємства - фірми "Сітійрон" на рішення господарського суду Вінницької області від 04.09.2017 року у справі №902/605/17.

06.11.2017 року від прокуратури Вінницької області надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому заступник прокурора Вінницької області просить апеляційну скаргу відповідача залишити без задоволення, а рішення господарського суду Вінницької області від 04.09.2017 року у справі №902/605/17.

09.11.2017 року від апелянта надійшло клопотання про відкладення розгляду апеляційної скарги на іншу дату, у зв'язку із неможливістю прибути в судове засідання.

Ухвалою Рівненського апеляційного господарського суду від 13.11.2017 року розгляд апеляційної скарги відкладено на 07.12.2017 року.

27.11.2017 року від Вінницької районної державної адміністрації надійшли письмові пояснення, в яких адміністрація вважає рішення суду першої інстанції законним та обгрунтованим, прийнятим на підставі повного та всебічного дослідження обставин справи та доказів з дотриманням норм матеріального та процесуального права.

В судове засідання 07.12.2017 року з'явились прокурор та представник відповідача.

Вінницької обласної державної адміністрації та Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області, а також третя особа не забезпечили явку своїх представників в судове засідання. Сторони у справі були належним чином повідомлені про місце, дату та час судового засідання. Судова колегія вважає, що неявка вищезазначених представників сторін не перешкоджатиме перегляду рішення господарського суду Вінницької області від 04.09.2017 року у справі №902/605/17.

Колегія суддів Рівненського апеляційного господарського суду заслухала присутніх в судовому засіданні прокурора та керівника відповідача, вивчила та дослідила матеріали справи та наявні в ній докази, розглянула матеріали апеляційної скарги та додані до неї документи, перевірила правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, та дійшла висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а рішення господарського суду Вінницької області від 04.09.2017 року у справі №902/605/17 без змін, виходячи з наступного.

Згідно статті 13 Конституції України земля є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Відповідно до ст. 14 Конституції України право власності на землю набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами (ч. 1 ст. 3 Земельного кодексу України).

Згідно із ст. 2 Земельного кодексу України до земельних відносин належать відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею.

Законом України "Про оренду землі" (ЗУ "Про оренду землі") визначаються умови укладення, зміни, припинення і поновлення договору оренди землі.

Згідно із ч. 1 статті 6 ЗУ "Про оренду землі" орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.

Відповідно до ст. 1 ЗУ "Про оренду землі" оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Частиною 1 ст. 15 ЗУ "Про оренду землі" визначено перелік істотних умов договору оренди землі: об'єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату. За згодою сторін у договорі оренди землі можуть зазначатися інші умови.

Згідно із ст.ст. 13, 30 ЗУ "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки (ст. 124 ЗК України).

Відповідно до ч.ч. 4, 5 ч. 1 ст. 122 ЗК України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб. Обласні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами третьою, четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах міст обласного значення та за межами населених пунктів, а також земельні ділянки, що не входять до складу певного району, або у випадках, коли районна державна адміністрація не утворена, для всіх потреб.

Згідно із ст. 125 ЗК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Пунктом 42 Договорів сторонами встановлено, що договір набуває чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації.

Враховуючи, що укладені між сторонами Договори від 25.06.2012 р. зареєстровано 17.10.2012 р. про що свідчать вчинені Управлінням Держкомзему у Вінницькому районі записи в Державному реєстрі земель, останні набули чинності саме з цієї дати - 17.10.2012 р.

Таким чином, строк дії Договорів оренди, з урахуванням дати їх державної реєстрації, узгоджений сторонами до 17.10.2015 р.

За приписами частини 1 статті 31 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі припиняється в разі, зокрема, закінчення строку, на який його було укладено.

Аналогічне положення сторонами обумовлено у п. 36.1. Договорів згідно із якими дія договору припиняється у разі: закінчення строку на який його було укладено.

Згідно зі ст. 34 ЗУ "Про оренду землі" у разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором.

Аналогічні положення містяться у статті 785 Цивільного кодексу України відповідно до якої у разі припинення договору найму наймач зобов'язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі.

Пунктами 18, 30 Договорів сторонами встановлено, що після припинення дії договору Орендар повертає Орендодавцеві земельні ділянки у стані не гіршому у порівняні з тим, у якому він одержав її в оренду. Обов'язком орендаря є повернення у належному стані орендодавцю земельної ділянки після закінчення строку оренди.

Згідно зі ст.629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, 08.06.2007 року говою Вінницької районної державної адміністрації Вінницької області видано розпорядження №895, яким, затверджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду приватному підприємству - фірмі "Сітійрон" для добувної промисловості та ведення підсобного сільського господарства на території Мізяківсько-Хутірської сільської ради за межами населеного пункту; укласти договір оренди між Вінницькою районною державною адміністрацією та приватним підприємством фірма "Сітійрон", предметом якого являються земельні ділянки загальною площею 9,4 га, в тому числі: земельна ділянка № 1 площею 3,0700 га з них: 0,5707 га - під капітальною одноповерховою будівлею, 0,0013 га - під спорудами; 1,5780 га - під проїздами, проходами та площадками, 0,9200 га - інші, за рахунок земель промисловості; ділянка № 2 площею 1,9400 га, з них: 0,9414 га - пасовища, 0,9986 га - інші, за рахунок земель сільськогосподарського призначення; ділянка № 3 площею 1,0200 га з них: 0,8109 га - пасовища, 0,2091 га - інші, за рахунок земель сільськогосподарського призначення; ділянка № 4 площею 3,3700 га, з них: 3,3700 га - під кар'єрами, за рахунок земель промисловості, для добувної промисловості та ведення підсобного сільськогосподарського господарства, на території Мізяківсько-Хутірської сільської ради за межами населеного пункту, строком на три роки (а.с. 23-24, т. 1).

07.06.2007 р. між Вінницькою районною державною адміністрацією (Орендодавець, Третя особа) та ОСОБА_3 підприємством - фірми "Сітійрон" укладено договір оренди землі (Договір від 07.06.2007 р.) відповідно до п.п. 1, 2. якого Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельні ділянки для добувної промисловості та ведення підсобного сільського господарства, які знаходяться на території Мізяківсько-Хутірської сільської ради Вінницького району за межами населеного пункту. В оренду передаються земельні ділянки загальною площею 9,4 га, в тому числі: земельна ділянка № 1 площею 3,0700 га них: 0,5707 га - під капітальною одноповерховою будівлею, 0,0013 га - під спорудами; 1,5780 га - під проїздами, проходами та площадками, 0,9200 га - інші, за рахунок земель промисловості; ділянка № 2 площею 1,9400 га, з них: 0,9414 га - пасовища, 0,9986 га - інші, за рахунок земель сільськогосподарського призначення; ділянка № 3 площею 1,0200 га з них: 0,8109 га - пасовища, 0,2091 га - інші, за рахунок земель сільськогосподарського призначення; ділянка № 4 площею 3,3700 га, з них: 3,3700 га - під кар'єрами, за рахунок земель промисловості, для добувної промисловості та ведення підсобного сільськогосподарського господарства, на території Мізяківсько-Хутірської сільської ради за межами населеного пункту, строком на три роки (а.с. 25-27, т. 1).

Договір укладено строком на 3 (три) роки, починаючи з дати його державної реєстрації. Після закінчення строку договору орендар має переважне право на поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за місяць до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію (п. 7 Договору від 07.06.2007 р.).

09.06.2007 р. встановлено та погоджено межі земельної ділянки в натурі, що відводиться ОСОБА_3 підприємством - фірми "Сітійрон" про що складено акт (а.с.28, т. 1).

16.07.2007 р. відповідно до акту прийому-передачі земельної ділянки Орендодавцем - Вінницькою районною державною адміністрацією передано Орендарю - ОСОБА_3 підприємству - фірмі "Сітійрон" земельні ділянки визначені договором від 07.06.2007 р. (а.с. 29, т. 1).

17.12.2007 р. вказаний Договір від 07.06.2007 р. зареєстровано у Вінницькій регіональній філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітету України по земельних ресурсах, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис № 04078400001 (а.с. 27, т. 1).

20.06.2012 р. головою Вінницької районної державної адміністрації Вінницької області видано розпорядження № 751, яким з поміж іншого, визначено поновити договір оренди землі укладений між Вінницькою районною державною адміністрацією та приватним підприємством - фірмою "Сітійрон", предметом якого являються земельні ділянки загальною площею 9,4000 га на 3 (три) роки (з урахуванням змін внесених розпорядженням голови Вінницької РДА № 830 від 19.07.2012 р.). Також вказаним розпорядженням залишено на попередніх умовах орендну плату, що становить 6604,99 грн в рік згідно висновку постійно діючої комісії при голові РДА по визначенню орендної плати від 24.11.2011 р. (а.с. 31-32, 33, т. 1).

25.06.2012 р. між Вінницькою районною державною адміністрацією (Орендодавець, третя особа) та ОСОБА_3 підприємством - фірмою "Сітійрон" укладено договори оренди землі (Договори), відповідно до п. 1 яких Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельні ділянки, з наступними кадастровими номерами: земельна ділянка № 1 - 0520684000090030004, земельна ділянка № 2 - 0520684000090030005, земельна ділянка № 3 - 052068000090030006, земельна ділянка № 4 - 052068000090030007 для промисловості та ведення підсобного господарства, які розташовані на території Мізяківсько-Хутірської сільської ради Вінницького району за межами населеного пункту (а.с. 34-51, т. 1).

Згідно із п. 2 Договорів в оренду передається: земельна ділянка № 1 площею 3,0700 га них: 0,5707 га - під капітальною одноповерховою будівлею, 0,0013 га - під спорудами; 1,5780 га - під проїздами, проходами та площадками, 0,9200 га - інші, за рахунок земель промисловості; земельна ділянка № 2 площею 1,9400 га, з них: 0,9414 га - пасовища, 0,9986 га - інші, за рахунок земель сільськогосподарського призначення; земельна ділянка № 3 площею 1,0200 га з них: 0,8109 га - пасовища, 0,2091 га - інші, за рахунок земель сільськогосподарського призначення; земельна ділянка № 4 площею 3,3700 га, з них: 3,3700 га - під кар'єрами, за рахунок земель промисловості, для добувної промисловості та ведення підсобного сільськогосподарського господарства, на території Мізяківсько-Хутірської сільської ради

Договір укладено на 3 (три) роки. Після закінчення строку дії договору орендар має переважне право поновити його на новий строк. У цьому разі Орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово Орендодавця про намір продовжити його дію (п. 5 Договорів).

Відповідно до п. 17 Договорів передача земельних ділянок орендарю здійснюється на протязі 3 днів після державної реєстрації договору за актом її приймання-передачі.

Пунктом 18 Договорів сторонами встановлено, що після припинення дії договору Орендар повертає Орендодавцеві земельні ділянки у стані не гіршому у порівняні з тим, у якому він одержав її в оренду.

Згідно із п. 30 Договорів орендар зобов'язаний у належному стані повернути орендодавцю земельну ділянку після закінчення строку оренди.

Договір набуває чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації (п. 42 Договорів).

Відповідно до п. 36.1. Договорів дія договору припиняється у разі: закінчення строку на який його було укладено.

17.10.2012 р. укладені між сторонами Договори зареєстровано в Управлінні Держкомзему у Вінницькому районі, про що у Державному реєстрі земель вчинено записи від 17.10.2012 р. № 05260004002495, № 052060004002496, № 052060004002493, № 052060004002494 (а.с. 36 зворот, 42 зворот, 50, 56 зворот, т. 1).

Відповідно до актів приймання-передачі об'єкта оренди Вінницькою районною державною адміністрацією, як Орендодавцем, передано, а ОСОБА_3 підприємством - фірмою "Сітійрон", як Орендарем, прийнято обумовлені Договорами земельні ділянки (а.с.37, 43 51, 57, т.1).

З матеріалів справи вбачається, що в обгрунтування позовних вимог прокурор посилається на те, що відповідач ухиляється від повернення орендованих ним земельних ділянок № 1-4 за договорами від 25.06.2012 року укладеними між Вінницькою районною державною адміністрацією (Орендодавець) та ОСОБА_3 підприємством - фірма "Сітійрон" (Орендар), які припили свою дію у зв'язку із закінченням строку, на який їх було укладено.

При цьому, ПП Фірма "Сітійрон" не звернулася до уповноважених органів державної влади в передбачений законодавством строк з метою поновлення договорів оренди земельних ділянок та продовжує їх використовувати без наявності для цього правових підстав.

Крім того прокурор вказує, що діючим на момент виникнення спірних правовідносин законодавством не передбачено автоматичного поновлення договорів оренди землі, реалізація переважного права на поновлення договору оренди земельної ділянки в разі відсутності заперечень збоку сторін можлива була лише за наявності рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, яких не було прийнято Вінницькою обласною державною адміністрацією та Головним управлінням Держгеокадастру у Вінницькій області, а тому договори оренди землі є припиненими на підставі ст.31 ЗУ "Про оренду землі".

Також прокурор зазначає, з часу закінчення строку дії договорів минуло майже 2 роки, земельні ділянки позивачам за актом прийому-передачі не повернуто, при цьому за використання земельних ділянок надходять кошти у відсотках, визначених від нормативного грошової оцінки, що застаріла, відтак позивачі фактично позбавленні можливості розпорядитися вказаним ділянками, що є порушенням їх прав, оскільки відповідач не повертає останні.

З огляду на вказані обставини, прокурор просить зобов'язати Приватне підприємство - фірма "Сітійрон" повернути Вінницькій обласній державній адміністрації земельні ділянки №1 площею 3,07 га кадастровий номер № 0520684000090030004 та №4 площею 3,37 га кадастровий номер № 052068000090030007 на території Мізяківсько-Хутірської сільської ради за межами населеного пункту, шляхом підписання акту-прийому-передачі та зобов'язати Приватне підприємство - фірма "Сітійрон" повернути Головному управлінню Держгеокадастру у Вінницькій області земельні ділянки № 2 площею 1,94 га кадастровий номер № 0520684000090030005 та № 3 площею 1,02 га кадастровий номер № 052068000090030006 на території Мізяківсько-Хутірської сільської ради за межами населеного пункту, шляхом підписання акту-прийому-передачі.

Судом першої інстанції встановлено, що 12.05.2015 р. Приватне підприємство - фірма "Сітійрон" звернулося Вінницької районної державної адміністрації та Вінницької обласної державної адміністрації з клопотанням поновити договори оренди землі терміном на 49 років. Крім того, на виконання вимог ч.3 та ч.4 ст. 33 ЗУ "Про оренду землі" останнім надано проекти додаткових угод про поновлення договорів оренди землі. Також доведено до відома обласної та районної ради бажання та готовність щодо укладення угоди про поновлення терміну дії вищевказаного договору оренди землі та готовність вжиття всіх необхідних заходів задля вказаного.

У відповідь на вказані клопотання ПП фірми "Сітійрон", Вінницькою районною державною адміністрацією листом вих. № 01-19/1194 від 25.05.2015 р. повідомлено відповідача про те, що відповідно до ст.122 Земельного кодексу України розпорядником земельних ділянок для промислових потреб є Вінницька обласна державна адміністрація. Крім того, вказано, що оскільки ПП фірми "Сітійрон" справно сплачується орендна плата, дотримуються всі умови договору оренди землі, відповідно до ст. 33 ЗУ "Про оренду землі", районною державною адміністрацією направлено клопотання до Вінницької обласної державної адміністрації про прийняття рішення щодо поновлення договору оренди земельних ділянок терміном на 49 років.

Розглянувши вищевказані клопотання вих. №22, 24 від 12.05.2015 р. відповідача щодо поновлення договорів оренди земельних ділянок, Вінницькою обласною державною адміністрацією листами вих. № 01.01-55/3598 та 01.01-55/3597 від 05.06.2015 р. повідомлено останнього, що для прийняття відповідного рішення органом виконавчої влади надано недостатньо документів, а саме відсутні витяги з Державного земельного кадастру про земельну ділянку та з технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки. З огляду на вказане, обласною державною адміністрацією зазначено, при зверненні до облдержадміністрації з клопотанням щодо поновлення договору оренди землі необхідно додати вищевказані документи

За результатом розгляду вищевказаних клопотань відповідача вих. 18, 20 від 12.05.2015 р. щодо поновлення договорів оренди земельних ділянок, Вінницькою обласною державною адміністрацією листами вих. №1.01-55/3594 та 01.01-55/3596 від 05.06.2015 р. повідомлено останнього, що відповідно до ст.122 Земельного кодексу України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Крім того, у вказаних листах обласної державної адміністрації зазначено про відсутність витягів з Державного земельного кадастру про земельну ділянку та з технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки, що не дає змоги визначитись з розпорядником земель та з розміром орендної плати. З огляду на вказане, обласною державною адміністрацією зазначено, що піднятті у клопотанні питання можуть бути вирішенні по суті за наявності згаданих витягів.

Листами вих. № 25-28 від 12.08.2015 р. ОСОБА_3 підприємством - фірма "Сітійрон" на вищевказані відповіді щодо поновлення орендних відносин Вінницької обласної державної адміністрації повідомлено останню, що між ДП "Вінницький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" та ОСОБА_3 підприємством - фірма "Сітійрон" укладено договори від 06.07.2015 р. на предмет виконання землевпорядних робіт щодо проведення нормативної грошової оцінки вищевказаних земельних ділянок. Крім того зазначено, що ПП фірми "Сітійрон" вживаються заходи щодо отримання витягів з Державного земельного кадастру на земельні ділянки. Після виготовлення землевпорядної документації щодо грошової оцінки та отримання витягів з ДЗК відповідні матеріали будуть надані до Вінницької ОДА. У підсумок відповідачем доведено до відома Вінницької ОДА, що він висловлює своє бажання та готовність поновити договори оренди землі та вживає всіх необхідних заходів задля цього.

Як слідує з наявних у справі витягів з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 13.07.2017 р. власником земельних ділянок №1 площею 3,07 га кадастровий номер № 0520684000090030004 та №4 площею 3,37 га кадастровий номер № 052068000090030007 на території Мізяківсько-Хутірської сільської ради за межами населеного пункту рахується Вінницька обласна державна адміністрація, тоді як власником земельних ділянок №2 площею 1,94 га кадастровий номер №0520684000090030005 та №3 площею 1,02 га кадастровий номер №052068000090030006 на території Мізяківсько-Хутірської сільської ради за межами населеного пункту - Головне Головному управлінню Держгеокадастру у Вінницькій області. При цьому орендарем значиться ПП фірма "Сітійрон", дата державної реєстрації речового права якого - 17.10.2012р. та строк його дії 3 роки.

Відповідно до листа Вінницької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Вінницькій області вих. 31821/10/02-28-12-04 від 07.03.2017 р. ПП "Сітійрон" (ЄДРПОУ 30295252) використовує земельну ділянку площею 9,4000 га, на території Мізяківсько-Хутірської сільської ради Вінницького району, відповідно до договору оренди земельної № 040784000001 від 17.12.2007 р. Термін дії договору строком на 3 роки починаючи з дати його державної реєстрації (а.с. 62, т. 1).

Також в матеріалах справи містяться листи Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області вих. №0-2-0.441-5692/2-17 від 25.04.2017 р. та Вінницької обласної державної адміністрації вих. № 01-01-55/2435 від 26.04.2017 р. відповідно до яких Головне управління Держгеокадастру у Вінницькій області не зверталось до ПП "Сітійрон" та Обласною державною адміністрацією не виявлено інформації щодо повернення за актом прийому-передачі орендованих згідно договорів від 25.06.2012 р., які закінчились 17.10.2015 р., земельних ділянок загальною площею 3,07 га, 1,94 га, 1,02 га на території Мізяківсько-Хутірської сільської ради. Крім того у Головному управлінні Держгеокадастру та у Вінницькій ОДА не виявлено інформації щодо звернень ПП фірма "Сітійрон" щодо поновлення зазначених договорів оренди землі (а.с. 63-64, т. 1).

Неповернення відповідачем у зв'язку із закінченням строку дії договорів від 25.06.2012 р. земельних ділянок стало підставою звернення прокурора з даним позовом до суду.

Факт належного повідомлення відповідача підтверджується наявною в матеріалах справи заявою його представника від 28.07.2017 (вх. № 06-52/7543/17 від 28.07.2017 р.).

Судом першої інстанції також встановлено, що претензії з боку контролюючого органу з приводу неповноти і несвоєчасності сплати плати за вказані земельні ділянки відсутні.

Крім того в матеріалах справи відсутнє повідомлення від орендодавця до ПП Фірма "Сітійрон" про повернення земельних ділянок.

Колегією суддів встановлено, що в обґрунтування та на підтвердження правомірності користування земельними ділянками апелянт посилається на пролонгацію орендних правовідносин на підставі приписів ст. 33 ЗУ "Про оренду землі" та зазначає про належне виконання взятих на себе зобов'язань за вказаним Договорами, зокрема сплачує плату за користування землею.

Крім того вказує, що він повідомляв орендодавця до спливу строків договорів оренди про своє бажання укладення договорів оренди земель на новий строк.

Особливості поновлення договорів оренди землі встановлені Законом України "Про оренду землі" статтею 33 якого визначено порядок та умови поновлення договору оренди землі.

Так частинами першою-п'ятою статті 33 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк.

Орендар, який має намір скористатись переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у встановлений цим договором строк, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі.

До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди.

При поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється.

Орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення.

Таким чином, відповідно до положень статті 33 Закону України "Про оренду землі" реалізація переважного права на поновлення договору оренди землі можлива лише за умови дотримання встановленої цією нормою процедури та наявності волевиявлення сторін.

Отже, для застосування частини першої статті 33 цього Закону та визнання за орендарем переважного права на поновлення договору оренди землі необхідна наявність таких юридичних фактів: орендар належно виконує свої обов'язки за договором; орендар до закінчення строку дії договору повідомив орендодавця в установлені строки про свій намір скористатися переважним правом на укладення договору на новий строк; до листа-повідомлення орендар додав проект додаткової угоди; орендодавець протягом місяця не повідомив про наявність заперечень щодо поновлення договору та своє рішення.

Частиною шостою статті 33 Закону України "Про оренду землі" передбачено іншу підставу поновлення договору оренди землі: у разі, якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі, такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором.

А тому, для поновлення договору оренди землі з підстав, передбачених частиною шостою статті 33 Закону України "Про оренду землі", необхідна наявність таких юридичних фактів: орендар належно виконує свої обов'язки за договором оренди; до закінчення строку дії договору він повідомив орендодавця в установлені строки про свій намір скористатися переважним правом на укладення договору на новий строк; до листа-повідомлення орендар додав проект додаткової угоди, продовжує користуватись виділеною земельною ділянкою; орендодавець письмово не повідомив орендаря про відмову в поновленні договору оренди.

Додаткова угода до договору оренди землі про його поновлення має бути укладена сторонами у місячний строк в обов'язковому порядку. Відмова, а також наявне зволікання в укладенні додаткової угоди до договору оренди землі може бути оскаржено в суді (ч.ч. 8, 11 ст. 33 Закону України "Про оренду землі").

Отже, стаття 33 Закону України "Про оренду землі" фактично об'єднує два випадки поновлення договору оренди землі: 1) на підставі ч.ч. 1 - 5; 2) та на підставі ч. 6 ст. 33 Закону України "Про оренду землі". При цьому у першому випадку - це право повинно бути реалізовано до закінчення дії договору оренди на підставі звернення орендаря, а у другому - воно може настати у разі продовження орендарем користування землею за відсутності заперечення іншої сторони протягом визначеного строку після закінчення строку договору оренди, але у будь-якому випадку з укладенням додаткової угоди.

Тобто з аналізу змісту статті 33 Закону України "Про оренду землі" випливає, що законодавцем встановлено обов'язковість оформлення додаткової угоди до договору оренди землі для оформлення факту його поновлення, при цьому, додаткова угода до договору оренди землі про його поновлення має бути укладена сторонами у місячний строк в обов'язковому порядку.

Таким чином, реалізація механізму пролонгації орендних правовідносин проводиться з дотриманням умов (вимог) встановлених ст. 33 Закону України "Про оренду землі".

При цьому встановлений зазначеною статтею механізм поновлення договору оренди землі, в тому числі й на підставі ч.6 ст. 33 зазначеного Закону, вимагає не тільки встановлення судом юридично значимих умов за яких відбувається поновлення орендних правовідносин, а й необхідності укладення додаткової угоди між сторонами до договору оренди землі про його поновлення.

Однак, в матеріалах справи відсутні додаткові угоди до договорів оренди землі про їх поновлення, укладення яких є обов'язковим в силу приписів ч. 8 статті 33 Закону України "Про оренду землі".

Також, в матеріалах справи відсутні докази оскарження відповідачем відмови (зволікання) орендодавцем в укладенні додаткової угоди до договору оренди землі.

Саме по собі подальше користування земельною ділянкою та внесення орендних платежів не свідчить про автоматичне поновлення договору оренди.

Враховуючи що, в матеріалах справи відсутні належні докази поновлення дії договорів оренди землі від 25.06.2012 р., колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що вищезазначені договори оренди є такими, що припинили свою дію відповідно до положень ч. 1 ст. 31 ЗУ "Про оренду землі" - 17.10.2015 р. (останній день трирічного строку з дня їх державної реєстрації).

А тому, посилання апелянта, викладені ним в апеляційній скарзі, колегія суддів вважає необґрунтованими, документально не підтвердженими, такими, що не ґрунтуються на нормах чинного законодавства, висновків суду першої інстанції не спростовують, а відтак, скаржник, в порушення вимог ст.33 ГПК України, не довів тих обставин, на які він посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.

З урахуванням вищезазначеного, колегія суддів вважає, що приймаючи оскаржуване рішення, суд першої інстанції повно та всебічно дослідив обставини справи, дав їм належну правову оцінку, дійшов правильних висновків щодо прав та обов'язків сторін, які ґрунтуються на належних та допустимих доказах, а тому у суду апеляційної інстанції відсутні підстави для задоволення апеляційної скарги.

Судові витрати за розгляд апеляційної скарги у зв'язку з відмовою в її задоволенні на підставі ст.49 ГПК України покладаються на апелянта.

Керуючись ст.ст. 99, 101, 103, 105 ГПК України, Рівненський апеляційний господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Апеляційну скаргу ОСОБА_3 підприємства - фірми "Сітійрон" залишити без задоволення.

2. Рішення господарського суду Вінницької області від 04.09.2017 року у справі №902/605/17 залишити без змін.

3. Справу №902/605/17 повернути до господарського суду Вінницької області.

4. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку.

Головуючий суддя Демидюк О.О.

Суддя Савченко Г.І.

Суддя Павлюк І. Ю.

СудРівненський апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення07.12.2017
Оприлюднено14.12.2017
Номер документу70856877
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —902/605/17

Ухвала від 12.02.2018

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Банасько О.О.

Ухвала від 12.02.2018

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Банасько О.О.

Ухвала від 30.01.2018

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Банасько О.О.

Ухвала від 02.02.2018

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Банасько О.О.

Ухвала від 05.02.2018

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Банасько О.О.

Ухвала від 02.02.2018

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Банасько О.О.

Ухвала від 25.01.2018

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Банасько О.О.

Постанова від 07.12.2017

Господарське

Рівненський апеляційний господарський суд

Демидюк О.О.

Ухвала від 13.11.2017

Господарське

Рівненський апеляційний господарський суд

Демидюк О.О.

Ухвала від 11.10.2017

Господарське

Рівненський апеляційний господарський суд

Демидюк О.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні