Постанова
від 26.12.2017 по справі 809/1179/17
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 грудня 2017 рокуЛьвів№ 876/10864/17

Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді - Гулида Р.М.,

суддів - Кузьмича С.М., Довгої О.І.,

при секретарі судового засідання - Богдан А.О.,

за участю:

представника позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - ОСОБА_2, ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Приватної фірми "Галицький двір" на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 10 жовтня 2017 року (Головуючий суддя: Матуляк Я.П., ухвалено о 14 год. 26 хв. у м. Івано-Франківськ, 17.10.2017 складено повний текст рішення) у справі за позовом Приватної фірми "Галицький двір" до Головного управління ДФС в Івано-Франківській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 04.08.2017 року № НОМЕР_1 (Форма "В4"), № НОМЕР_2 (Форма "Р"), № НОМЕР_3 (Форма "Р"), -

ВСТАНОВИЛА:

Приватна фірма "Галицький двір" звернулася з позовом до Головного управління ДФС в Івано-Франківській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 04.08.2017 року №0006181402 (Форма "В4"), №0006121402 (Форма "Р"), №0006131402 (Форма "Р").

В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що відповідачем було проведено планову виїзну документальну перевірку приватної фірми "Галицький двір" з питань дотримання податкового законодавства за період з 01.01.2014р. по 31.12.2016р., валютного - за період з 01.01.2014р. по 31.12.2016р., єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування - за період з 01.01.2014р. по 31.12.2016р., про що складено акт перевірки від 10.07.2017р. №671/09-19-14-02/22197173. За результатами розгляду акта перевірки від 10.07.2017р. ГУ ДФС в Івано-Франківській області винесено податкові повідомлення-рішення від 04.08.2017р. за №0006181402 про збільшення суми від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду на 40105 грн., за грудень 2016 року; за №0006121402 про збільшення суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів за основним платежем у розмірі 1405780 грн. та за штрафними санкціями 351445 грн. та за №0006131402 про збільшення суми грошового зобов'язання з прибуток за основним платежем у розмірі 1213479 грн. та за штрафними санкціями у розмірі 236549 грн.

Позивач вважає протиправними податкові повідомлення-рішення від 04.08.2017 року №0006181402 (Форма "В4"), №0006121402 (Форма "Р"), №0006131402 (Форма "Р") та просить їх скасувати.

Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 10 жовтня 2017 року, в задоволенні позову відмовлено.

Не погодившись із зазначеним судовим рішенням, Приватна фірма "Галицький двір" подала апеляційну скаргу до Львівського апеляційного адміністративного суду, в якій просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою позов задоволити.

В обґрунтування доводів апеляційної скарги зазначає, що приймаючи оскаржуване рішення суд першої інстанції порушив норми матеріального права, а допущена упереджена оцінка зібраних доказів та довільне трактування законодавства за текстом постанови, не відповідають фактичним обставинам справи, що і призвело до неправильного вирішення справи по суті позовних вимог.

Заслухавши доповідача - суддю Львівського апеляційного адміністративного суду, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід задоволити, а постанову суду першої інстанції скасувати та ухвалити нову, якою позов задоволити, мотивуючи це наступним.

Судом першої інстанції встановлено, що на підставі направлень від 09.06.2017 №974, №975, виданих ГУ ДФС в Івано-Франківській області начальником відділу перевірок ризикованих платників управління аудиту ГУ ДФС в Івано-Франківській області, головним державним ревізором-інспектором відділу перевірок ризикових платників управління аудиту ГУ ДФС в Івано-Франківській області згідно із п. 20.1 ст. 20, ст. 77, п. 82.1 ст. 82 Податкового кодексу України та відповідно до плану-графіку проведення документальних перевірок на II квартал 2017року проведено планову виїзну документальну перевірку приватної фірми "Галицький двір" з питань дотримання податкового законодавства за період з 01.01.2014р. по 31.12.2016р., валютного - за період з 01.01.2014р. по 31.12.2016р., єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування - за період з 01.01.2014р. по 31.12.2016р. За результатами перевірки податковим органом складено акт перевірки від 10.07.2017 №671/09-19-14-02/22197173 (т. 1, а.с. 29-143).

04.08.2017 на підставі зазначеного акта, контролюючим органом винесено податкове повідомлення-рішення №0006121402, яким встановлено порушення пп. 14.1.257 п. 14.1 ст.14, п. 44.1,44.2 ст. 44, пп.134.1.1 п. 134.1 ст. 134, п. 135.1 135.2 ст. 135, п. 137.1 ст. 137, п. 138.1, п. 138.2 ст. 138, пп. 139.1.9, п. 139.1 ст. 139 ПК України, яким збільшено суму грошового зобов`язання за платежем податок на прибуток приватних підприємств на суму 1450028, 00 грн., з яких 1213479 грн. - основний платіж та 236549 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями, податкове повідомлення-рішення від 04.08.2017 за №0006181402, яким встановлено порушення п. 188.1 ст. 188, п. 198.1, 198.2, 198.3, п. 198.5, п. 198.6 ст. 198, п. 201.10 ст. 201 ПК України, яким зменшено розмір від`ємного значення суми податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів та застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду на 40105 грн., за грудень 2016 року, та податкове повідомлення-рішення №0006131402, яким встановлено порушення п. 188.1 ст. 188, п. 198.1, 198.2, 198.3, п. 198.5, п. 198.6 ст. 198, п. 201.10 ст. 201 ПК України, яким збільшено суму грошового зобов`язання за платежем податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) на суму 1757225,00 грн., з яких 1405780 грн. за основним платежем та 351445 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями (т.1,а.с.144-146).

Перевіривши правомірність висновків суду першої інстанції шляхом всебічного та об'єктивного дослідження матеріалів справи, колегія суддів не погодилась з такими виходячи з наступного.

Відносно встановленого перевіркою формування податкового кредиту по документально оформлених нереальних господарських операцій з придбання будівельних робіт, товаро-матеріальних цінностей по контрагентах ТОВ "СБНП", ТОВ ТПК ІФ , ТОВ "Кіруг", ТОВ "Сільвер-Буд", ТОВ "Олафсон", слід зазначити наступне.

Стосовно господарських відносин ПФ "Галицький двір" з ТОВ Олафсон :

Перевіркою встановлено неможливість здійснення господарської операції з придбання цегли будівельної на суму 458551 грн. До податкового кредиту віднесено податок на додану вартість в сумі 41533 грн., в т.ч. в липні 2015-19470 грн., в серпні 2015 року-4314 грн., в грудні 2015 року-8333 грн, в березні 2016 року-8333 грн., в жовтні 2016 року-1083 грн.

Дані висновки перевірки ґрунтуються на відсутності інформації по формуванню податкового кредиту товарних позицій цегла та керамізол постачальником ТОВ Олафсон в Інтегрованій автоматизованій інформаційній системі Податковий блок та відсутності ТТН на перевезення даних товарів.

Однак, відповідно до правової позиції, що викладена в Постановах ВАСУ від 20.09.2012року №К9991/574/12; N К 9991/5991/11 та №9991/24891/11: "Програмне забезпечення (інформаційні бази ДПІ) до первинних або інших документів, які зафіксовані в бухгалтерському та податковому обліку платника податків не відноситься такі дані і відсутність чи неналежність таких не є доказом відсутності фактів здійснення господарських операцій безпосередньо платника податків.

Крім цього, система електронного адміністрування податку на додану вартість у повній мірі почала функціонувати з 01.07.2016р., а тому фізично не може містити інформацію по формуванню постачальником податкового кредиту минулих періодів.

Поряд з цим слід зазначити, що порушення податкової дисципліни, вчинені контрагентом платника податку тягнуть відповідальність та негативні наслідки саме для цієї особи. Зазначені обставини не можуть бути підставою для позбавлення платника податку права на віднесення до складу податкового кредиту суми податку на додану вартість сплачену в ціні придбання товару у випадку, коли останній виконав усі передбачені законом умови стосовно отримання такого права та має необхідні документальні підтвердження цього(видаткова та прибуткова накладна, т/т накладна,шляховий лист, платіжні поручення, акти виконаних робіт та інше).

Допущені висновки податкового органу про неправомірність формування валових витрат та податкового кредиту у разі відсутності документів, які б свідчили про транспортування товару є необґрунтованими, оскільки товарно-транспортна накладна призначена для обліку під час руху товарно-матеріальних цінностей та розрахунків за їх перевезення, а відтак визначає взаємовідносини по виконанню перевезення вантажів для обліку транспортних послуг, якщо такі не включені у вартість товару та не є визначальною умовою для отримання права на податковий кредит з огляду на те, що законодавчі норми не ставлять в залежність відсутність транспортних документів на перевезення вантажу з наслідками формування бази оподаткування податком на додану вартість та податком на прибуток.

Таким чином, товарно-транспортна накладна також не є виключним документом, який підтверджує здійснення господарської операції з поставки товарів та набуття права власності на нього, оскільки придбання товару здебільшого відбувається самовивозом власним транспортом, або з залученням сторонніх перевізників, якою засвідчується господарську операція перевезення.

Згідно з п. 44.1 ст. 44 Податкового кодексу України, для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Ст. 1 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні"( в редакції чинної на момент здійснення та підтвердження господарської операції з 07.02.2015 по 03.01.2017) визначено, що первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення.

Відповідно до частини першої статті 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення.

Відповідно до абзацу другого пункту 2.1 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.95 № 88 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.06.95 за номером 168/704, господарські операції - це факти підприємницької та іншої діяльності, що впливають на стан майна, капіталу, зобов'язань і фінансових результатів.

Згідно інформації, яка міститься в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб підприємців та громадських формувань та в довідці про загальну інформацію щодо ПФ Галицький двір та результати його діяльності за період з 01.01.2014р. по 31.12.2016р. (Додаток 2 до акту про результати позапланової виїзної перевірки з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства), видом діяльності за КВЕД, яку здійснює ПФ Галицький двір є: Код КВЕД 45.19 Торгівля іншими автотранспортними засобами; Код КВЕД 47.59 Роздрібна торгівля меблями, освітлювальним приладдям та іншими товарами для дому в спеціалізованих магазинах; Код КВЕД 71.11 Діяльність у сфері архітектури; Код КВЕД 71.12 Діяльність у сфері інжинірингу, геології та геодезії, надання послуг технічного консультування в цих сферах; Код КВЕД 41.20 ОСОБА_4 житлових і нежитлових будівель (основний); Код КВЕД 42.21 ОСОБА_4 трубопроводів; Код КВЕД 42.22 ОСОБА_4 споруд електропостачання та телекомунікацій.

Відповідно до наданих до перевірки первинно-бухгалтерських документів та умов договору на поставку товару б/н від 03.07.2015 року, укладеного між ТОВ Олафсон та ПФ Галицький двір , Постачальник зобов'язується передати у власність покупця цеглу у кількості 64000 шт. за ціною 2,50 грн. з ПДВ за одну штуку та цеглу у кількості 32064 шт. за ціною 2,58 грн. з ПДВ за одну штуку (далі - товар-1) та керамоізол у кількості 50л за ціною 130,00 грн. з ПДВ за один літр (далі - товар-2) , а покупець зобов'язується прийняти товар 1 та товар 2 та сплатити за нього грошові кошти на умовах, викладених у даному договорі. Загальна вартість договору складає 249204,56 грн., в т. ч. ПДВ. Поставка товару здійснюється постачальником окремими партіями автомобільним транспортом за узгодженими в момент поставки реквізитам покупця. Право власності на товар виникає у покупця в момент оплати відповідної партії товару або передачі товару покупцю, що фіксується видатковою накладною постачальника.

Отже, ПФ Галицький двір відповідно здійснювала операції з придбання товару та не виступала в якості замовника за договором перевезення, у зв'язку з чим відсутність товарно-транспортних накладних не можна розцінювати як беззаперечне свідчення нереальності операцій.

Факт виконання умов договору підтверджується виписаними ТОВ Олафсон податковими накладними № 1 від 14.07.2015р. на загальну суму з ПДВ- 56870,00 грн., № 5 від 28.07.2015 на загальну суму з ПДВ- 30000,00 грн., № 3 від 20.08.2015р. на загальну суму з ПДВ- 25882,56 грн., № 2 від 30.12.2015р. на загальну суму з ПДВ- 50000,00 грн., № 6 від 31.03.2016р. на загальну суму з ПДВ- 50000,00 грн., № 34 від 05.10.2016р. на загальну суму з ПДВ- 6500,00 грн. (а. с. 35). Факт надходження цегли та керамоізолу на будівельні майданчики ПФ Галицький двір за адресами будівництва у м. Івано-Франківську по вул. Стуса-Миколайчука-Проектна, м. Трускавець по вул. Данилишиних, вул. Роксалани підтверджується видатковими накладними , виписаними Постачальником та підписаними уповноваженими особами сторін за фактом прийому-передачі: № 22 від 14 липня 2015р. на загальну суму з ПДВ 56870,00 грн., № 25 від 28.07.15р. на загальну суму з ПДВ- 30000,00 грн., № 29 від 31.07.2015р. на загальну суму з ПДВ- 29952,00 грн., № 32 від 20.08.2015р. на загальну суму з ПДВ- 25882,56 грн., № 43 від 30.12.2015р. на загальну суму з ПДВ- 50000,00 грн., № 7 від 31.03.2016р. на загальну суму з ПДВ- 50000,00 грн., № 11 від 05.10.2016р. на загальну суму з ПДВ- 6500,00 грн. (а. с. 35)., актом звіряння взаємних розрахунків за період липень 2015р-жовтень 2016р.

Згідно картки рахунку 205 Будівельні матеріали за період липень 2015 року-грудень 2016р. придбана цегла була оприбуткована за об'єктами будівництва у м. Івано-Франківську по вул. Стуса-Миколайчука-Проектна, м. Трускавець по вул. Данилишиних та по вул. ОСОБА_2, яка в наступних звітних періодах використана на будівництво житлових будинків на підставі актів виконаних підрядних будівельних робіт та відомостей ресурсів до акту виконаних будівельних робіт (копії картки рахунку 205 за липень 2015р. - грудень 2016р. наявні у матеріалах справи).

Крім того, ПФ Галицький двір було здійснено перерахування безготівкових грошових коштів на рахунки Постачальника на виконання зобов'язань з оплати отриманої цегли, що і зазначено в акті перевірки згідно наступних платіжних доручень № 673 від 03.07.2015р. у сумі 10000,00 грн., № 695 від 07.07.2015р у сумі 15000,00 грн, № 718 від 08.07.2015р. у сумі 20000,00 грн, № 737 від 13.07.2015р. у сумі 30000,00 грн., № 767 від 22.07.2015р. у сумі 15000,00 грн., № 780 від 23.07.2015p, № 4067 від 03.09.2015p. у сумі 10000,00 грн., , № 1025 від 21.09.2015р. у сумі 10000,00 грн, № 1073 від 08.10.2015р. у сумі 10000,00 грн., № 12.10.2015р. у сумі 12351,09 грн, № 1538 від 25.12.2015р. у сумі 50000,00 грн., № 3325 від 05.10.2016р. у сумі 6500,00 грн., всього на суму 198851,09 грн. та була здійснена оплата готівковими коштами через підзвітну особу за квитанціями до прибуткових касових ордерів № 03/03 від 25.03.2016р в сумі 10000,00 грн., № 04/3 від 28.03.2016р. в сумі 10000,00 грн, № 05/4 від 29.03.2016р в сумі 10000,00 грн., № 04/6 від 30.03.2016р в сумі 10000,00 грн., № 03/6 від 31.03.2016р у сумі 10000,00 грн., всього на суму 50000,00 грн. Загальна сума всіх платежів за договором 248851,09 грн.

Господарські операції по взаємовідносинах ПФ Галицький двір з ТОВ Олафсон відображено бухгалтерським проведенням: Дт 205-Кт 631 в сумі 207670,47 грн (придбання ТМЦ без ПДВ); Дт 64-Кт 631 в сумі 41534,09 грн. (податок на додану вартість); Дт 231-Кт 205 в сумі 207670,47 грн. ( списання ТМЦ на собівартість будівництва житлових будинків на підставі актів виконаних будівельних робіт); Дт 631-Кт 311 в сумі 198851,09 грн. (оплата за ТМЦ); Дт 631-Кт 372 в сумі 50000,00 грн. (оплата за ТМЦ через підзвітну особу.)

Сальдо розрахунків станом на 31.12.2016р.- 4000,00 грн. на користь ТОВ Олафсон. (копії платіжних доручень та квитанцій до прибуткових касових ордерів додаються, копія картки рахунку № 631 Розрахунки з вітчизняними постачальниками за період липень 2015р- грудень 2016р. (долучено до матеріалів справи).

За правилами Закону України Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні , операція по придбанню ( надходженню та оприбуткуванню) товаро-матеріальних цінностей (ТМЦ) за договорами поставки чи договорами купівлі-продажу, по списанню коштів з банківських рахунків платника в оплату за ТМЦ призводить до зміни стану та структури активів і зобов'язань такого платника, що свідчить про рух активів у процесі здійснення господарських операцій між ТОВ Галицький двір та ТОВ Олафсон та про реальність вчинених господарських операцій.

Крім того, як вбачається з самого ОСОБА_3 перевірки і підтверджується відповідними копіями, які додані апелянтом, ТОВ Олафсон зареєстрована як юридична особа - суб'єкт підприємницької діяльності ще з 02.11.2004 року. Відповідні реєстраційні документи на момент проведення вказаних та систематизованих у таблиці господарських операцій ніким скасовано не було. Як зазначається в акті перевірки платник податків перебуває на обліку за основним місцем обліку , що відповідає стану платника за кодом 0 . Свідоцтво платника ПДВ № 200123577 від 24.04.2013 року є чинним.

Видом діяльності за КВЕД, яку здійснює ТОВ Олафсон є: КВЕД 43.99 Інші спеціалізовані будівельні роботи, н. в. і. у.; Код КВЕД 46.13 Діяльність посередників у торгівлі деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічними виробами; Код КВЕД 46.73 Оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням; Код КВЕД 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля; Код КВЕД 41.20 ОСОБА_4 житлових і нежитлових будівель (основний).

Згідно систем автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту з даним контрагентом за період, що перевірявся, розбіжностей не встановлено.

Відповідно із п. 198.1 ст. 198 Податкового кодексу України право на віднесення сум податку до податкового кредитку виникає у разі здійснення операцій з: а) придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг;

Згідно з п. 198.2 ст. 198 Податкового кодексу України, датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг чи дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною.

Згідно з абз. 2 п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний надати покупцю податкову накладну та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідно до абз. 9 п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних та/або порушення порядку заповнення податкової накладної не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов'язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітний період.

Відповідно до п. 198.6 ст. 198 Податкового кодексу України не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними (або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог статті 201 цього Кодексу) чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.

Враховуючи вищенаведене та відсутність за актом перевірки порушення порядку заповнення чи реєстрації постачальником-контрагентом податкових накладних та реального вчинення дій по виконанню господарської операції при взаємовідносинах з ТОВ Олафсон , наявність належним чином оформлених податкових накладних, виписаних ТОВ Олафсон та зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних є підставою для включення до податкового кредиту ПФ Галицький двір сум ПДВ у розмірі 41533 грн., в т.ч. в липні 2015- 19470 грн., в серпні 2015 року-4314 грн., в грудні 2015 року-8333 грн, в березні 2016 року- 8333 грн., в жовтні 2016 року-1083 грн, а відтак викладений в акті перевірки висновок податкового органу про порушення п.198.1, п.198.2, п.198.3, п. 198.5, п.198.6ст.198, п.201.10 ст.201 ПК України по взаємовідносинам з ТОВ Олафсон є необґрунтованим та таким, що не відповідає дійсним обставинами справи.

Відносно господарських відносин ПФ "Галицький двір" з ТОВ СБНП :

Перевіркою встановлено неможливість здійснення господарської операції з придбання будівельних робіт, послуг по перевезенню в вересні 2015 року, січень-червень 2016 року на суму 1024431 грн.

До податкового кредиту віднесено податок на додану вартість в сумі 170744 грн., в т.ч. в вересні 2015 року -28083 грн., в січні 2016 року - 18326 грн., в лютому 2016 року - 18541 грн., в березні 2016 року-19992 грн., в квітні 2016 року - 20000 грн., в травні 2016 року - 38331 грн., червні 2016 року-27471 грн.

Дані висновки перевірки ґрунтуються на припущеннях про неможливість виконання будівельних робіт для ПФ Галицький двір ТОВ СБНП власними силами, оскільки відповідно до податкової інформації з баз даних ТОВ СБНП відсутня достатня кількість працівників, необхідна для виконання обсягів будівельних робіт, зазначених в актах приймання виконаних робіт форми КБ-2В, а також відсутня інформація про використання підрядних та субпідрядних суб'єктів господарювання, які виконували будівельні роботи для ТОВ СБНП , відсутні ліцензії, дозвола на виконання будівельно-монтажних робіт, експлуатацію машин, механізмів і устаткування підвищеної небезпеки, а відтак і про недостовірність отриманих ПФ Галицький двір первинних документів, які є підставою для формування податкового обліку платника податків, при взаємовідносинах з ТОВ СБНП .

Однак, такі висновки перевірки є помилковими, оскільки не було взято до уваги документальні підтвердження здійснення господарських операцій , що супроводжувались зміною руху активів та зміною стану зобов'язань ПФ Галицький двір внаслідок придбання ним таких робіт, послуг так і подальше використання у господарській діяльності платника.

У податковому праві визначається критерій добросовісності платника, який передбачає законність дій платника у сфері податкових правовідносин (у тому числі і щодо формування даних податкового обліку), доки це не спростовано у порядку, встановленому Податковим кодексом України.

При цьому, в розумінні ст. 16 Податкового кодексу України, навіть за умови допущення попередніми постачальниками у ланцюгу постачання товару/надання послуг певних порушень податкового законодавства, дані обставини тягнуть негативні наслідки саме для таких постачальників та не впливають на право добросовісного платника податку на віднесення відповідних сум до складу податкового кредиту та витрат.

Крім того, Податковим кодексом України платник податку (покупець товару, послуг) на час здійснення господарської операцій з придбання товару( робіт, послуг) не зобов'язаний та не має повноважень здійснювати контроль за дотриманням усіма постачальниками товару (послуг) у ланцюгу постачання, вимог законодавства щодо здійснення господарської діяльності, дотримання вимог податкового законодавства тощо, і в подальшому зазнавати певних негативних наслідків у вигляді позбавлення права на податковий кредит за можливу неправомірну діяльність будь-якого з контрагентів-постачальників.

Стосовно висновків акту перевірки в частині припущень неможливості здійснення господарських операцій ПФ Галицький двір з ТОВ СБНП через відсутність у останнього необхідних трудових ресурсів, колегія суддів звертає увагу на те, що укладення трудового договору не є єдиним способом залучення фізичних осіб до виконання акордно-епізодичних будівельних робіт на об'єктах будівництва в Європі та Україні з боку контрагентів підрядника чи замовника робіт та виконання некваліфікованих послуг, додатковим свідченням чого є масовий виїзд громадян України на заробітки та відсутність постійних трудових ресурсів на об'єктах будівництва в нашій державі через фактично значну різницю в оплаті праці за виконання тотожних робіт.

Крім того, податкове законодавство не ставить право платника податків на податковий кредит в залежність від того, за рахунок яких ресурсів (власних або залучених) здійснюється виконання робіт чи надання послуг контрагентами.

Правова позиція Вищого адміністративного суду України також зводиться до презумпції реальності господарських операцій платників податків та регламентує у спорах з податковими органами в листі від 02.06.2011 року №742/11/13-11, з метою встановлення факту здійснення господарської операції, формування витрат для цілей визначення об'єкта оподаткування податком на прибуток або податкового кредиту з податку на додану вартість слід з'ясовувати такі обставини: рух активів у процесі здійснення господарської операції; встановлення спеціальної податкової правосуб'єктності учасників господарської операції та встановлення зв'язку між фактом придбання товарів (послуг), спорудженням основних фондів, понесенням інших витрат і господарською діяльністю платника податку.

Крім того, як вже зазначалось вище, за перевірений період ПФ Галицький двір здійснювало діяльність по будівництву об'єктів громадсько-житлового призначення ОСОБА_4 житлових багатоквартирних будинків з приміщеннями громадського призначення в мікрорайоні вулиць Стуса-Миколайчука-Проектна-1 в м. Івано-Франківськ ; Багатоквартирний житловий будинок з вбудованими приміщеннями громадського призначення на вулиці Данилишиних в м. Трускавець ; Багатоквартирний житловий будинок з приміщеннями громадського та офісного призначення на вул. Роксолани в м.Трускавець Львівської області .

На підставі статті 319 Господарського кодексу України від 16.01.2003 №436-IV, підрядник має право залучати до виконання договору третіх осіб (субпідрядників), залишаючись відповідальним перед замовником за результати їх роботи. У цьому випадку підрядник виступає перед замовником як генеральний підрядник, а перед субпідрядниками - як замовник. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.2005р. №668 "Про затвердження Загальних умов укладання та виконання договорів підряду в капітальному будівництві", генеральний підрядник координує діяльність субпідрядників на будівельному майданчику, здійснює контроль за виконанням ними договірних зобов'язань, відповідає за організацію будівельного виробництва, тощо.

Відтак, виходячи з змісту укладених договірних субпідрядних відносин між ПФ Галицький двір та ТОВ СБНП , ПФ Галицьки двір є замовником і Генеральним підрядником таких будівельних робіт, які є технологічною складовою всього комплексу будівельних робіт по спорудженню вищезазначених об'єктів будівництва відповідно до проектної документації. Наявність у ПФ Галицький двір ліцензії Міністерства регіонального розвитку та будівництва України на право здійснення монтажно-будівельних робіт від 10.08.2015р за № 29-Л встановлено актом перевірки і не спростовано в судовому засіданні.

Так, в ході проведеної перевірки ГУ ДФС в Івано-Франківській області було встановлено придбання ПФ Галицький двір будівельних робіт та послуг по перевезенню у ТОВ СБНП на суму 1024464 грн., в т.ч. ПДВ 170744 грн. згідно актів здачі прийнятих робіт та податкових накладних, які систематизовані та наведені у вигляді таблиці на арк.5 акту перевірки. При цьому, в акті перевірки висновки про досягнення між сторонами усної домовленості без складання та підписання письмової форми договору є помилковими, адже :

04.01.2016 року між ПФ Галицький двір , як замовником ( Генпідрядником), та ТОВ СБНП , як підрядником (субпідрядником) було укладено договір підряду №04/01-16. За умовами договору замовник доручає, а підрядник зобов'язується на свій ризик, власними або залученими силами, з використанням трудових та матеріально-технічних ресурсів власного або залученого постачання виконати земляні роботи ( надалі будівельні роботи) на об'єктах замовника: ОСОБА_4 житлових багатоквартирних будинків з приміщеннями громадського призначення в мікрорайоні вулиць Стуса-Миколайчука- Проектна-1 в м. Івано-Франківськ ; Багатоквартирний житловий будинок з вбудованими приміщеннями громадського призначення на вулиці Данилишиних в м. Трускавець ; Багатоквартирний житловий будинок з приміщеннями громадського та офісного призначення на вул. Роксолани в м.Трускавець Львівської області .

Об'єм та зміст робіт визначався згідно проектної документації замовника та у локальних кошторисах (актах виконаних будівельних робіт), що був невід'ємною частиною даного договору.

Між сторонами було узгоджено локальний кошторис №9б/п-1-02-1-1-50-1 на земляні роботи за об'єктом будівництва ОСОБА_4 житлових багатоквартирних будинків з приміщеннями громадського призначення в мікрорайоні вулиць Стуса-Миколайчука- Проектна-1 в м. Івано-Франківськ у кількості 1000 м3 на загальну вартість будівельних робіт у сумі 54960,000 грн.; локальний кошторис №9б/п-1-02-1-1-50-2 на земляні роботи за об'єктом будівництва ОСОБА_4 житлових багатоквартирних будинків з приміщеннями громадського призначення в мікрорайоні вулиць Стуса-Миколайчука-Проектна-1 в м. Івано- Франківськ у кількості 1000 м3 на загальну вартість будівельних робіт у сумі 54999,60 грн.; локальний кошторис №9б/п-1АКТ-02-1-1-50-3 на земляні роботи за об'єктом будівництва ОСОБА_4 житлових багатоквартирних будинків з приміщеннями громадського призначення в мікрорайоні вулиць Стуса-Миколайчука-Проектна-1 в м. Івано-Франківськ у кількості 1000 м3 на загальну вартість будівельних робіт у сумі 53709,60 грн.; локальний кошторис №9-2АКТ-02-1-1-1 на земляні роботи за об'єктом будівництва ОСОБА_4 житлових багатоквартирних будинків з приміщеннями громадського призначення в мікрорайоні вулиць Стуса- Миколайчука-Проектна-1 в м. Івано-Франківськ у кількості 1000 м3 на загальну вартість будівельних робіт у сумі 57535,20 грн.; локальний кошторис №9-2АКТ-02-1-1-2 на земляні роботи за об'єктом будівництва ОСОБА_4 житлових багатоквартирних будинків з приміщеннями громадського призначення в мікрорайоні вулиць Стуса-Миколайчука- Проектна-1 в м. Івано-Франківськ у кількості 1000 м3 на загальну вартість будівельних робіт у сумі 59964,00 грн.; локальний кошторис №9-2АКТ-02-1-1-3 на земляні роботи за об'єктом будівництва ОСОБА_4 житлових багатоквартирних будинків з приміщеннями громадського призначення в мікрорайоні вулиць Стуса-Миколайчука-Проектна-1 в м. Івано- Франківськ у кількості 1000 м3 на загальну вартість будівельних робіт у сумі 59988,00 грн.; локальний кошторис N 10-02-1-1-6 на земляні роботи за об'єктом будівництва Багатоквартирний житловий будинок з приміщеннями громадського та офісного призначення на вул. Роксолани в м. Трускавець Львівської області у кількості 1000 м3 на загальну вартість будівельних робіт у сумі 229983,60 грн.; локальний кошторис № 10-02-1-1-7 на земляні роботи за об'єктом будівництва Багатоквартирний житловий будинок з приміщеннями громадського та офісного призначення на вул. Роксолани в м. Трускавець Львівської області у кількості 1000 м3 на загальну вартість будівельних робіт у сумі 85208,40 грн.; локальний кошторис №10-02-1-1-8 на земляні роботи за об'єктом будівництва Багатоквартирний житловий будинок з приміщеннями громадського та офісного призначення на вул. Роксолани в м. Трускавець Львівської області у кількості 1000 м3 на загальну вартість будівельних робіт у сумі 79617,60 грн; локальний кошторис №12-02-3-1- 1.АКТ на земляні роботи за об'єктом будівництва Багатоквартирний житловий будинок з вбудованими приміщеннями громадського призначення на вулиці Данилишиних в м. Трускавець у кількості 1000 м3 на загальну вартість будівельних робіт у сумі 59971,20 грн., всього на загальну договірну ціну 1024431,20 грн.

Відповідно до умов договору будівельного підряду Підрядник має право самостійно залучати до виконання робіт за цим договором інших виконавців та субпідрядників. При цьому вартість робіт інших виконавців або субпідрядників, залучених підрядником на виконання робіт, не впливає на ціну (вартість) робіт за цим договором.

Згідно умов цього договору, ПФ Галицький двір , Замовник (Генпідрядник) організовує здійснення контролю та технічного нагляду за відповідністю якості, об'єму та вартості виконаних робіт умовам договору, проектній документації для робіт, що виконуються на підставі такої документації, будівельним нормам та правилам, а матеріалів, конструкцій та виробів - державним стандартам, технічним умовам та проектній документації. З моменту початку робіт та до їх завершення Генпідрядник забезпечує ведення виконавчої документації відповідно до вимог чинних в Україні ДБН. В цих документах відображається весь хід виконання робіт, а також всі факти та обставини, пов'язані з виконанням робіт, що мають значення у взаємовідносинах замовника та підрядника. Розрахунок за виконані роботи здійснюється замовником на підставі актів приймання виконаних будівельних робіт та довідок про вартість виконаних будівельних робіт та витрати складених за формою КБ-3, підписаних сторонами по фактично виконаним об'ємам робіт, протягом 5 (п'яти) банківських днів з моменту їх затвердження сторонами. Приймання-передача виконаних робіт здійснюватися щомісячно відповідно до вимог даного договору. Підрядник щомісячно надає замовнику ОСОБА_3 приймання виконаних будівельних робіт для погодження обсягів робіт та перевірки застосованих розцінок.

Так, виконання земляних робіт за договором будівельного підряду підтверджуються актом приймання виконаних будівельних робіт за січень 2016 року, лютий 2016 року, березень 2016 року, квітень 2016 року, травень 2016 року форми КБ-2в, довідкою про вартість виконаних будівельних робіт за січень 2016 року, лютий 2016 року, березень 2016 року, квітень 2016 року, травень 2016 року форми КБ-3, підсумковою відомістю ресурсів за за січень 2016 року, лютий 2016 року, березень 2016 року, квітень 2016 року, травень 2016 року , підписаними та скріпленими печатками замовника та підрядника, податковими накладними (а.с. 5-6). Рух активів та зобов'язань здійснених господарських операцій ПФ Галацький двір та ТОВ СБНП відображено у акті звірянні взаємних розрахунків за період за період 01.09.15 по 30.06.16р.

Згідно квитанцій до прибуткових касових ордерів виконані будівельні роботи ТОВ СБНП оплачено у сумі 1024431,20 грн.

Господарські операції по взаємовідносинах ПФ Галицький двір з ТОВ СБНП відображено бухгалтерським проведенням: Дт 231-Кт 685 в сумі 853720 грн (придбання робіт,послуг без ПДВ); Дт 64-Кт 631 в сумі 170744 грн. (податок на додану вартість); Дт 685-Кт і 372 в сумі 1024464 грн. (оплата за роботи , послуги через підзвітну особу.)

Отже, фактичне здійснення господарських операцій між ПФ Галицький двір та ТОВ СБНП підтверджується належним чином оформленими первинними документами, які повністю відповідають вимогам, встановленим статтею 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" від 16.07.99 року N 996-XIV- містять назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції, скріплені печатками контрагентів.

Необхідність у підрядних роботах обумовлена веденням господарської діяльності ПФ Галицький двір , а саме для забезпечення виконання умов договорів по спорудженню житлового будинку та передачу майнових прав на квартири, укладених з покупцями.

Підрядні роботи, виконані ТОВ "СБНП", як складова частина вартості будівництва житлових будинків, прийняті та перевірені уповноваженими особами підприємства за організацію будівництва та технічний нагляд, та обліковані у складі затрат по створенню активу підприємства за рахунком 23 Основне виробництво субрахунком ОСОБА_4 житлових багатоквартирних будинків з приміщеннями громадського призначення .

Висновки акту перевірки про нереальність здійснення земляних робіт ТОВ СБНП з врахуванням відсутності достатніх трудових ресурсів та виробничих потужностей для самостійного виконання договірних зобов'язань, також є помилковими, оскільки не можуть свідчити про неможливість виконати відповідні роботи та не є підставою для виключення з податкового обліку, саме з цих мотивів, витрат на оплату цих робіт, у тому числі й по ПДВ, так як у комерційній діяльності виконання поставок робіт, послуг не завжди вимагає наявності власних основних та транспортних засобів, значної кількості трудових ресурсів, звичаями ділового обороту встановлені й інші можливості залучення матеріально-технічних ресурсів без реєстрації в уповноважених органах (на умовах оренди, найму, комісії, концесії за цивільними договорами тощо).

Отже, податкове законодавство не ставить в залежність податковий облік (стан) певного платника податку від інших осіб, від фактичної сплати контрагентом податку до бюджету, від перебування постачальника за юридичною адресою, а також від його господарських та виробничих можливостей. Питання віднесення певних сум податку на додану вартість до податкового кредиту поширюється виключно на окремо взятого платника та не залежить від розрахунків з бюджетом третіх осіб.

Крім того, що факт реєстрації ТОВ СБНП на дату оформлення податкових накладних органами державної податкової служби у встановленому законодавством порядку в якості платників ПДВ та знаходження їх в ЄДР підтверджують відсутність у ПФ Галицький двір на момент укладення договору та його виконання відомостей, які могли б вказувати на будь-які порушення законодавства з боку ТОВ СБНП .

Також, на момент складання податкових накладних ТОВ СБНП зареєстрований в якості платника податку на додану вартість відповідно до чинного законодавства. Свідоцтво платника ПДВ № 200200384 від 01.01.2015 року.

Видом діяльності за КВЕД, яку здійснює ТОВ СБНП є: Код КВЕД 16.29 Виробництво інших виробів з деревини; виготовлення виробів з корка, соломки та рослинних матеріалів для плетіння; Код КВЕД 43.99 Інші спеціалізовані будівельні роботи, н. в. і. у.; Код КВЕД 46.49 Оптова торгівля іншими товарами господарського призначення (основний); Код КВЕД 46.73 Оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням; Код КВЕД 49.41 Вантажний автомобільний транспорт.

Поряд з цим, податкові накладні за своєю формою та змістом відповідають вимогам чинного законодавства, зокрема, містять такі обов'язкові реквізити як порядковий номер податкової накладної та дату її виписки, точне найменування юридичних осіб, їх індивідуальні податкові номери, номенклатуру товарів, послуг продавця, його ціну та вартість.

Згідно систем автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту з даним контрагентом за період, що перевірявся, розбіжностей не встановлено.

Висновки акту перевірки про формальне документальне оформлення первинних документів щодо придбання послуг з перевезення на підставі інформації АІС Автомобіль ГУНП МВС України про відсутність зареєстрованих транспортних засобів за ТОВ СБНП не підтверджені у встановленому законом порядку та не відповідають дійсності, з огляду на наступне:

Між ТОВ СБНП та ПФ Галицький двір 01.09.2015 року було укладено договір про надання послуг з транспортного перевезення за маршрутом м. Чернівці - Трускавець та Чернівці - Верховина на загальну суму 168500 грн.

На підтвердження виконання договору транспортних перевезень ТОВ СБНП надано ПФ Галицький двір товаро-транспортні накладні, які містять всі обов'язкові реквізити, та є підставою для розрахунків та є доказом виконання послуг транспортних перевезень.

По факту надання послуг з транспортного перевезення ТОВ СБНП та ПФ Галицький двір підписано акт здачі прийняття наданих послуг з автомобільно-транспортних перевезень цегли ( Чернівці-Трускавець) № 1 за вересень місяць 2015 року на загальну суму 110000,00 з ПДВ та акт здачі прийняття наданих послуг з автомобільно-транспортних перевезень цегли ( Чернівці-Верховина) № 1 за вересень місяць 2015 року на загальну суму 48750,00 грн. з ПДВ та виписано та зареєстровано у ЄРПН податкові накладні № 4 , № 5 від 30.09.15р.

Розрахунки за надані послуги з транспортного перевезення проведені готівковими платежами на підставі квитанції до прибуткових касових ордерів у повній сумі розрахунку-168500,00 гривень.

Отже, на підтвердження включення податку на додану вартість до складу податкового кредиту та понесених витрат до витрат, що приймають участь в обчисленні об'єкта оподаткування податком на прибуток необхідні документи, оформлені відповідно до вимог, встановлених ст. 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" та п. 2.4 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 24.05.95 р. №88, зокрема: документи, що підтверджують факт виконання будівельних робіт, послуг з транспортного перевезення та документи, що підтверджують зв'язок понесених витрат з господарською діяльністю платника податку.

Таким чином, наявні первинні документи (акт приймання виконаних будівельних робіт, локальний кошторис, відомість ресурсів, довідка про вартість виконаних будівельних робіт, податкова накладна з врахуванням оплат вказаних у платіжних документах) доводять наявність змін в активах ПФ Галицький двір під час вчинення господарських операцій з ТОВ СБНП , як цього вимагає норма ст. 1 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні".

Поряд з цим, в акті перевірки відповідачем не викладено жодних належних та допустимих доводів про відсутність фактичного виконання позивачем господарських операцій з його контрагентом, про відсутність витрат позивача у спірних правовідносинах, про наявність взаємопов'язаності позивача та контрагента позивача, про несумісність предмету спірних правочинів з напрямом господарської діяльності позивача, про відсутність використання позивачем отриманих послуг, робіт, про відсутність змін у складі і структурі активів осіб, котрі є сторонами спірних правочинів, що зумовлює необґрунтованість висновку суб'єкта владних повноважень щодо невідповідності закону вчинених за ними господарських операцій.

Відтак, з огляду на перелічені вище обставини викладений в акті перевірки висновок податкового органу про порушення п.198.1, п.198.2, п.198.3, п. 198.5, п.198.6ст.198, п.201.10 ст.201 ПК України по взаємовідносинам з ТОВ СБНП є необґрунтованим та таким, що не відповідають дійсним обставинами справи, а формування ПФ Галицький двір податкового кредиту з податку на додану вартість у розмірі 170 744 гривень на підставі виписаних ТОВ СБНП податкових накладних є правомірним та повністю відповідає вимогам чинного законодавства.

Щодо господарських відносин ПФ "Галицький двір" з ТОВ Кіруг :

Перевіркою встановлено неможливість здійснення господарської операції з придбання будівельних робіт, транспортних послуг, розчину вапняного штукатурного в 2014-2016 роках на суму 2674032 грн. До податкового кредиту віднесено податок на додану вартість в сумі 445672 грн., в т.ч. в лютому 2014 року 42038 грн., квітні 2014 року-10291 грн., серпні 2014 року-54324 грн., вересні 2014 року-46275 грн., жовтні 2014 року-13463 грн., листопаді 2014 року-29901 грн., грудні 2014 року-27922 грн., березні 2015 року-36434 грн., квітні 2015 року-6895 грн., травні 2015 року -7843 грн., червні 2015 року-3620 грн., липні 2015 року-23996 грн., серпні 2015 року-5732 грн., вересні 2015 року-29007 грн., жовтні 2015р.- 4873 грн., листопаді 2015 року -5055 грн., грудні 2015 року-5019 грн., січні 2016 року -15741 грн.. лютому 2016 року-9730 грн., березні 2016 року-11666 грн., квітні 2016 року-13333 грн., травні 2016 року-19989 грн., червні 2016 року-22525 грн.

Такі висновки ґрунтуються на твердженнях про відсутність товаро-транспортних накладних при оформленні накладних під час фіксації операцій з придбання ПФ Галицький двір у ТОВ Кіруг розчину вапняного, арматури, спеціального автомобільного транспорту для перевезення рідких матеріалів ( згідно даних реєстру АІС Автомобіль ГУНП МВС України), відсутність в Єдиному реєстрі податкових накладних зареєстрованих податкових накладних, які б підтверджували надання перевізниками послуг з перевезення сторонніми організаціями.

На підставі отриманої службової записки ОУ ГУ ДФС в Івано-Франківській області від 22.06.2017 № 80/09-19-21-12, в якій зазначено, що згідно даних реєстрів Державної архітектурно-будівельної інспекції України, ліцензії на право виконання будівельно-монтажних робіт ТОВ Кіруг не отримувало. Відсутня достатня кількість працівників, необхідна для виконання обсягів будівельних робіт, зазначених в актах приймання виконаних робіт форми КБ-2В.

Проте, такі висновки є помилковими, оскільки згідно з п. 44.1 ст. 44 ПК України для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням та сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Щодо висновків акту перевірки в частині неможливості здійснення господарських операцій ПФ Галицький двір з ТОВ Кіруг через відсутність у останнього необхідних трудових ресурсів, апеляційний суд вважає їх необґрунтованими, оскільки як вже зазначалось вище, укладення трудового договору не є єдиним способом залучення фізичних осіб до вчинення необхідних дій в процесі виконання робіт чи надання послуг контрагентами. Крім того, податкове законодавство не ставить право платника податків на податковий кредит в залежність від того, за рахунок яких ресурсів (власних або залучених) здійснюється виконання робіт чи надання послуг контрагентами та не надає повноважень здійснювати контроль за дотриманням усіма постачальниками товару (послуг) у ланцюгу постачання, вимог законодавства щодо здійснення господарської діяльності, дотримання вимог податкового законодавства тощо, та не позбавляє права на податковий кредит за можливу неправомірну діяльність будь-якого з контрагентів-постачальників.

В ході проведеної перевірки ГУ ДФС в Івано-Франківській області було встановлено придбання ПФ Галицький двір будівельних робіт та послуг по перевезенню цегли, розчину вапняного, арматури у ТОВ Кіруг на суму 2674032 грн., в т.ч. ПДВ 445672 грн., згідно актів здачі прийнятих робіт, актів приймання-передачі наданих послуг, прихідних накладних та податкових накладних, які систематизовані та наведені у вигляді таблиці на арк.11-17 акту перевірки.

04.01.2014 року між ПФ Галицький двір та ТОВ Кіруг , як генпідрядником було укладено договір підряду №04/01-14 за умовами якого замовник доручає, а підрядник зобов'язується на свій ризик, власними або залученими силами, з використанням трудових та матеріально-технічних ресурсів власного або залученого постачання виконати будівельно-монтажні роботи на об'єктах замовника: ОСОБА_4 житлових багатоквартирних будинків з приміщеннями громадського призначення в мікрорайоні вулиць Стуса-Миколайчука- Проектна-1 в м. Івано-Франківськ ; Багатоквартирний житловий будинок з вбудованими приміщеннями громадського призначення на вулиці Данилишиних в м. Трускавець ; Багатоквартирний житловий будинок з приміщеннями громадського та офісного призначення на вул. Роксолани в м. Трускавець Львівської області ; Житловий будинок по вул. Мазепи, 35а м.Івано-Франківськ , Житловий будинок з вбудованими приміщеннями громадського призначення по вул. Незалежності, 87- Марійки Підгірянки м. Івано-Франківськ .

Об'єм та зміст робіт визначається згідно проектної документації замовника та у локальних кошторисах (актах виконаних будівельних робіт), що є невід'ємною частиною даного договору.

Між сторонами було узгоджено локальний кошторис на опорядження громадських приміщень та сходових кліток за об'єктом будівництва Житловий будинок з вбудованими приміщеннями громадського призначення по вул. Незалежності, 87- Марійки Підгірянки м.Івано-Франківськ на суму 252225,60 грн.; локальний кошторис на будівельні роботи з утеплення мансарди за об'єктом будівництва Житловий будинок з вбудованими приміщеннями громадського призначення по вул. Незалежності, 87- Марійки Підгірянки м. Івано-Франківськ на суму 22881,60 грн.; локальний кошторис на будівельні роботи з влаштування конструкцій даху за об'єктом будівництва Житловий будинок з вбудованими приміщеннями громадського призначення по вул. Незалежності, 87- Марійки Підгірянки м.Івано-Франківськ на суму 38866,80 грн.; локальний кошторис на виконання зовнішніх оздоблювальних робіт ( фасад) за об'єктом будівництва Житловий будинок з вбудованими приміщеннями громадського призначення по вул. Незалежності, 87- Марійки Підгірянки м. Івано-Франківськ на суму 684373,20 грн.; локальний кошторис на влаштування конструкцій даху за об'єктом будівництва Житловий будинок по вул. Мазепи, 35а м. Івано-Франківськ на суму 179403,60 грн., локальний кошторис на земляні роботи за об'єктом будівництва Багатоквартирний житловий будинок з вбудованими приміщеннями громадського призначення на вулиці Данилишиних в м. Трускавець на суму 285090,00 грн.; локальний кошторис на земляні роботи за об'єктом будівництва Багатоквартирний житловий будинок з приміщеннями громадського та офісного призначення на вул. Роксолани в м. Трускавець Львівської області на суму 230538 грн.; локальний кошторис на земляні роботи за об'єктом будівництва Багатоквартирний житловий будинок з вбудованими приміщеннями громадського призначення на вулиці Данилишиних в м. Трускавець на суму 285090,00 грн.; локальний кошторис на земляні роботи за об'єктом будівництва ОСОБА_4 житлових багатоквартирних будинків з приміщеннями громадського призначення в мікрорайоні вулиць Стуса-Миколайчука-Проектна-1 в м. Івано-Франківськ на суму 118081,20 грн., всього на загальну договірну ціну 2096550,00 грн.

Відповідно до умов договору будівельного підряду, Підрядник мав право самостійно залучати до виконання робіт за цим договором інших виконавців та субпідрядників. При цьому, вартість робіт інших виконавців або субпідрядників, залучених підрядником на виконання робіт, не впливала на ціну (вартість) робіт за цим договором.

Згідно умов договору підряду, ПФ Галицький двір , Замовник організовує здійснення контролю та технічного нагляду за відповідністю якості, об'єму та вартості виконаних робіт умовам договору, проектній документації для робіт, що виконуються на підставі такої документації, будівельним нормам та правилам, а матеріалів, конструкцій та виробів - державним стандартам, технічним умовам та проектній документації. З моменту початку робіт та до їх завершення Генпідрядник забезпечує ведення виконавчої документації відповідно до вимог чинних в Україні ДБН. В цих документах відображається весь хід виконання робіт, а також всі факти та обставини, пов'язані з виконанням робіт, що мають значення у взаємовідносинах замовника та підрядника. Розрахунок за виконані роботи здійснюється замовником на підставі актів приймання виконаних будівельних робіт та довідок про вартість виконаних будівельних робіт та витрати складених за формою КБ-3, підписаних сторонами по фактично виконаним об'ємам робіт, протягом 5 (п'яти) банківських днів з моменту їх затвердження сторонами. Приймання-передача виконаних робіт здійснюватися щомісячно відповідно до вимог даного договору. Підрядник щомісячно надає замовнику ОСОБА_3 приймання виконаних будівельних робіт для погодження обсягів робіт та перевірки застосованих розцінок.

Так, виконання будівельних робіт за договором будівельного підряду підтверджуються актом приймання виконаних будівельних робіт та довідкою про вартість виконаних будівельних робіт форми КБ-3, підсумковою відомістю ресурсів за лютий 2014 року, квітень 2014 року, серпень 2014 року, вересень 2014 року, жовтень 2014 року, листопад 2014 року, березень 2015 року, січень 2016 року, березень 2016 року, квітень 2016 року, травень 2016 року, червень 2016 року форми КБ-2в, довідкою про вартість виконаних будівельних робіт за січень 2016 року, лютий 2016 року, березень 2016 року, квітень 2016 року, травень 2016 року.

Згідно квитанцій до прибуткових касових ордерів виконані будівельні роботи ТОВ Кіруг протягом 2014-2016рр. оплачено повністю в сумі 2 251 111 грн.

Необхідність у підрядних роботах обумовлена веденням господарської діяльності ПФ Галицький двір , а саме для забезпечення виконання умов договорів по спорудженню житлового будинку та передачу майнових прав на квартири, укладених з покупцями.

Підрядні роботи, виконані ТОВ "Кіруг", як складова частина вартості будівництва житлових будинків, прийняті та перевірені уповноваженими особами підприємства за організацію будівництва та технічний нагляд, та обліковані у складі затрат по створенню активу підприємства за рахунком 23 Основне виробництво субрахунком ОСОБА_4 житлових багатоквартирних будинків з приміщеннями громадського призначення .

Частиною 1 ст. 145 ГК України передбачено, що майновий стан суб'єкта господарювання визначається сукупністю належних йому майнових прав та майнових зобов'язань, що відображається у бухгалтерському обліку його господарської діяльності відповідно до вимог закону.

Рух активів та зобов'язань здійснених господарських операцій ПФ Галацький двір та ТОВ Кіруг відображено у акті звірянні взаємних розрахунків за період за період 01.02.14 по 30.06.16.

Господарські операції по взаємовідносинах ПФ Галицький двір з ТОВ Кіруг відображено бухгалтерським проведенням: Дт 231-Кт 685 в сумі 1613795 грн (придбання робіт,послуг без ПДВ); Дт 205-Кт 631 в сумі 491440 грн, Дт 64-Кт 631,685 в сумі 393125 грн. (податок на додану вартість); Дт 685-Кт 372,311 в сумі 2251111 грн. (оплата за роботи, послуги через підзвітну особу.)

Таким чином, при здійсненні господарських операцій ПФ Галицький двір з ТОВ Кіруг було вчинено дії та досягнуто конкретних результатів, які визначають саме поняття господарської операції - факти підприємницької та іншої діяльності, що впливають на стан майна, капіталу, зобов'язань та фінансових ресурсів.

Висновки акту перевірки про нереальність здійснення будівельних робіт ТОВ Кіруг з врахуванням відсутності достатніх трудових ресурсів та виробничих потужностей для самостійного виконання договірних зобов'язань, також є упереджено помилковим припущенням, оскільки не свідчить про неможливість виконати відповідні роботи та не є підставою для виключення з податкового обліку, саме з цих мотивів, витрат на оплату цих робіт, у тому числі й по ПДВ, так як у комерційній діяльності виконання поставок робіт, послуг не завжди вимагає наявності власних основних та транспортних засобів, значної кількості трудових ресурсів, звичаями ділового обороту встановлені й інші можливості залучення матеріально-технічних ресурсів без реєстрації в уповноважених органах ( на умовах оренди, найму, комісії, концесії за цивільними договорами тощо).

При цьому, факт реєстрації ТОВ Кіруг на дату оформлення податкових накладних органами державної податкової служби у встановленому законодавством порядку в якості платників ПДВ та знаходження їх в ЄДР підтверджують відсутність у ПФ Галицький двір на момент укладення договору та його виконання відомостей, які могли б вказувати на будь-які порушення законодавства з боку ТОВ Кіруг . На час складання податкових накладних ТОВ Кіруг було зареєстроване в якості платника податку на додану вартість відповідно до чинного законодавства, свідоцтво платника ПДВ № 12688539 від 04.07.2003 року.

Податкові накладні за своєю формою та змістом відповідають ст. 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність" та Порядку №165 і містять такі обов'язкові реквізити: порядковий номер податкової накладної та дату її виписки, точне найменування юридичних осіб, їх індивідуальні податкові номери, номенклатуру товарів, послуг продавця, його ціну та вартість.

Згідно систем автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту з даним контрагентом за період, що перевірявся, встановлена розбіжність лише у сумі 27924 грн. за грудень 2014 року.

Висновки акту перевірки про формальне документальне оформлення первинних документів щодо придбання послуг з перевезення на підставі інформації АІС Автомобіль ГУНП МВС України про відсутність зареєстрованих транспортних засобів за ТОВ Кіруг не підтверджені у встановленому законом спосіб та порядку та не відповідають дійсності, з огляду на наступне.

Між ТОВ Кіруг та ПФ Галицький двір 01.09.2015 року укладено договір про надання послуг з транспортного перевезення за маршрутом м. Чернівці-Івано-Франківськ на загальну суму 135000 грн.

На підтвердження виконання договору транспортних перевезень ТОВ Кіруг надано ПФ Галицький двір товаро-транспортні накладні, які містять усі обов'язкові реквізити та є підставою для розрахунків, оскільки є доказом виконання послуг транспортних перевезень.

По факту надання послуг з транспортного перевезення ТОВ Кіруг та ПФ Галицький двір підписано акт здачі прийняття наданих послуг з автомобільно-транспортних перевезень цегли (Чернівці-Івано-Франківськ) № 1 за вересень місяць 2015 року на загальну суму 135000,00 з ПДВ та виписано та зареєстровано у ЄРПН податкові накладні № 12 від 30.09.15р. Розрахунки за надані послуги з транспортного перевезення проведені готівковими платежами на підставі квитанції до прибуткових касових ордерів у повній сумі розрахунку-135000,00 гривень.

Висновки податкового органу про неправомірність формування валових витрат та податкового кредиту у разі відсутності документів, які б свідчили про транспортування товару є необґрунтованими, оскільки такі документи, як товарно-транспортна накладна призначена для обліку руху товарно-матеріальних цінностей та розрахунків за їх перевезення, а відтак визначає взаємовідносини по виконанню перевезення вантажів для обліку транспортної роботи та не є визначальною умовою для отримання права на податковий кредит та формування витрат, враховуючи те, що законодавчі норми не ставлять в залежність відсутність транспортних документів на перевезення вантажу з наслідками формування бази оподаткування податком на додану вартість та податку на прибуток.

В свою чергу, товарно-транспортна накладна також не може бути первинним документом, який підтверджує здійснення господарської операції з поставки товарів, та відповідно набуття права власності на нього, оскільки не відображає відомості про господарську операцію з поставки товару, а відображає відомості про господарську операцію перевезення (переміщення товарів та вантажів).

Поряд з цим, наявні первинні документи (акт приймання виконаних будівельних робіт, локальний кошторис, відомість ресурсів, довідка про вартість виконаних будівельних робіт, податкова накладна) з врахуванням їх оплат, вказаних у платіжних документах) доводять наявність змін в активах ПФ Галицький двір під час вчинення господарських операцій з ТОВ Кіруг .

Крім того, первинні документи не мають дефекту форми, змісту або походження, котрі спричиняють втрату первинними документами юридичної сили і доказовості, а отже підтверджують належним чином здійснення господарських операцій між ПФ Галицький двір та ТОВ СБНП .

Відтак, з огляду на перелічені вище обставини, викладений в акті перевірки упереджено надуманий висновок податкового органу про порушення п.198.1, п.198.2, п.198.3, п. 198.5, п.198.6ст.198, п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України по взаємовідносинах з ТОВ Кіруг є таким, що не відповідає дійсним обставинами справи, а формування ПФ Галицький двір податкового кредиту з податку на додану вартість у розмірі 445672 гривень на підставі виписаних ТОВ Кіруг податкових накладних є правомірним та повністю відповідає вимогам чинного законодавства.

Відносно господарських відносин ПФ "Галицький двір" з ТОВ ТПК ІФ:

Перевіркою встановлено неможливість здійснення господарської операції з придбання будівельних робіт в квітні-травні 2016 року на суму 1623030 грн. До податкового кредиту віднесено податок на додану вартість в сумі 270505 грн., в т.ч. в березні 2016 року - 75091 грн., в квітні 2016 року-76965 грн., в травні 2016 року-118449 грн.

Дані висновки перевірки ґрунтуються на припущеннях про неможливість виконання будівельних робіт для ПФ Галицький двір ТОВ ТПК ІФ власними силами, оскільки відповідно до податкової інформації з баз даних ТОВ ТПК ІФ відсутня достатня кількість працівників, необхідна для виконання обсягів будівельних робіт, зазначених в актах приймання виконаних робіт форми КБ-2В, а також відсутня інформація про використання підрядних та субпідрядних суб'єктів господарювання, які виконували будівельні роботи для ТОВ ТПК ІФ , відсутні ліцензії, дозволи на виконання будівельно-монтажних робіт, експлуатацію машин, механізмів і устаткування підвищеної небезпеки, а відтак і про недостовірність отриманих ПФ Галицький двір первинних документів, які є підставою для формування податкового обліку платника податків, при взаємовідносинах з ТОВ ТПК ІФ.

Проте, такі висновки перевірки є помилковим припущенням, оскільки працівниками ДПІ не було взято до уваги та проігноровано документальні підтвердження здійснення господарських операцій, що супроводжувались зміною руху активів та зміною стану зобов'язань ПФ Галицький двір внаслідок придбання ним таких робіт, товарів так і подальше використання у господарській діяльності платника.

Щодо висновків акту перевірки в частині неможливості здійснення господарських операцій ПФ Галицький двір з ТОВ ТПК ІФ через відсутність у останнього необхідної кількості трудових ресурсів, колегія суддів раніше детально проаналізувала та висловила свою позицію по даному питанню на ринку праці України в сфері житлового будівництва, відтак вважає їх необґрунтованими, оскільки укладення трудового договору не є єдиним способом залучення фізичних осіб до вчинення необхідних дій в процесі виконання робіт чи надання послуг контрагентами. Крім того, податкове законодавство не ставить право платника податків на податковий кредит в залежність від того, за рахунок яких ресурсів (власних або залучених) здійснюється виконання робіт чи надання послуг контрагентами та не надає повноважень здійснювати контроль за дотриманням усіма постачальниками товару (послуг) у ланцюгу постачання, вимог законодавства щодо здійснення господарської діяльності, дотримання вимог податкового законодавства тощо, та не позбавляє права на податковий кредит за можливу неправомірну діяльність будь-якого з контрагентів-постачальників.

Так, в ході проведеної перевірки ГУ ДФС в Івано-Франківській області було встановлено придбання ПФ Галицький двір будівельних робіт та пиломатеріалів у ТОВ ТПК ІФ на суму 1623030 грн., в т.ч. ПДВ 270505 грн. згідно актів здачі прийнятих робіт, прихідних накладних та податкових накладних, які систематизовані та наведені у вигляді таблиці на арк.23 акту перевірки.

11.01.2016 року між ПФ Галицький двір та ТОВ ТПК ІФ було укладено договір підряду №11/01-16. За умовами договору замовник доручає, а підрядник зобов'язується на свій ризик, власними або залученими силами, з використанням трудових та матеріально-технічних ресурсів власного або залученого постачання виконати будівельно-монтажні роботи ( надалі будівельні роботи) на об'єктах замовника: ОСОБА_4 житлових багатоквартирних будинків з приміщеннями громадського призначення в мікрорайоні вулиць Стуса-Миколайчука- Проектна-1 в м. Івано-Франківськ ; Житловий будинок по вул.Мазепи, 35а м. Івано- Франківськ , Житловий будинок по вул.Ленкавського, 4а м. Івано-Франківськ .

Об'єм та зміст робіт визначався згідно проектної документації замовника та у локальних кошторисах (актах виконаних будівельних робіт), що є невід'ємною частиною даного договору. Між сторонами було узгоджено локальний кошторис на будівельні роботи по влаштуванню дахових конструкцій за об'єктом будівництва ОСОБА_4 житлових багатоквартирних будинків з приміщеннями громадського призначення в мікрорайоні вулиць Стуса-Миколайчука-Проектна-1 в м. Івано-Франківськ на суму 200463,60 грн., локальний кошторис на опоряджувальні роботи за об'єктом будівництва Житловий будинок по вул. Ленкавського, 4а м. Івано-Франківськ на суму 461793,60 грн., локальний кошторис на опоряджувальні роботи за об'єктом будівництва ОСОБА_4 житлових багатоквартирних будинків з приміщеннями громадського призначення в мікрорайоні вулиць Стуса-Миколайчука-Проектна-1 в м. Івано-Франківськ на суму 377830,80 грн., локальний кошторис на зовнішні опоряджувальні роботи (фасад) за об'єктом будівництва Житловий будинок по вул. Мазепи, 35а м. Івано-Франківськ на суму 332860,80 грн., всього на загальну договірну ціну 1372950,00 грн.

Відповідно до умов договору будівельного підряду Підрядник має право самостійно залучати до виконання робіт за цим договором інших виконавців та субпідрядників. При цьому вартість робіт інших виконавців або субпідрядників, залучених підрядником на виконання робіт, не впливає на ціну (вартість) робіт за цим договором.

Згідно умов договору підряду, ПФ Галицький двір , Замовник організовує здійснення контролю та технічного нагляду за відповідністю якості, об'єму та вартості виконаних робіт умовам договору, проектній документації для робіт, що виконуються на підставі такої документації, будівельним нормам та правилам, а матеріалів, конструкцій та виробів - державним стандартам, технічним умовам та проектній документації. З моменту початку робіт та до їх завершення Генпідрядник забезпечує ведення виконавчої документації відповідно до вимог чинних в Україні ДБН. В цих документах відображається весь хід виконання робіт, а також всі факти та обставини, пов'язані з виконанням робіт, що мають значення у взаємовідносинах замовника та підрядника. Розрахунок за виконані роботи здійснюється замовником на підставі актів приймання виконаних будівельних робіт та довідок про вартість виконаних будівельних робіт та витрати складених за формою КБ-3, підписаних сторонами по фактично виконаним об'ємам робіт, протягом 5 (п'яти) банківських днів з моменту їх затвердження сторонами. Приймання-передача виконаних робіт здійснюватися щомісячно відповідно до вимог даного договору. Підрядник щомісячно надає замовнику ОСОБА_3 приймання виконаних будівельних робіт для погодження обсягів робіт та перевірки застосованих розцінок .

Виконання будівельних робіт за договором будівельного підряду підтверджуються актом приймання виконаних будівельних робіт та довідкою про вартість виконаних будівельних робіт форми КБ-3, підсумковою відомістю ресурсів за березень 2016 року, квітень 2016 року, травень 2016 року, форми КБ-2в, довідкою про вартість виконаних будівельних робіт за березень 2016 року, квітень 2016 року, травень 2016 року. Згідно платіжних поручень виконані будівельні роботи ТОВ ТПК ІФ оплачено повністю у сумі 1372949 грн.

Необхідність у підрядних роботах обумовлена веденням господарської діяльності ПФ Галицький двір , а саме для забезпечення виконання умов договорів по спорудженню житлового будинку та передачу майнових прав на квартири, укладених з покупцями.

Підрядні роботи, виконані ТОВ ТПК ІФ , як складова частина вартості будівництва житлових будинків , прийняті та перевірені уповноваженими особами підприємства за організацію будівництва та технічний нагляд, та обліковані у складі затрат по створенню активу підприємства за рахунком 23 Основне виробництво субрахунком ОСОБА_4 житлових багатоквартирних будинків з приміщеннями громадського призначення .

Допущені висновки по акту перевірки про нереальність здійснення будівельних робіт з боку ТОВ ТПК ІФ через відсутність достатніх трудових ресурсів та виробничих потужностей для самостійного виконання договірних зобов'язань, також є помилковими, оскільки не можуть свідчити про неможливість виконати відповідні роботи та не є підставою для виключення з податкового обліку з цих мотивів, оскільки витрати на оплату цих робіт, у тому числі й по ПДВ, у комерційній діяльності виконання поставок, робіт, послуг не завжди вимагає наявності власних основних фондів та транспортних засобів, значної кількості трудових ресурсів, адже звичаями ділового господарського обороту встановлені й інші можливості залучення матеріально-технічних ресурсів без реєстрації у вповноважених органах ( на умовах оренди, найму, комісії, концесії за цивільними договорами тощо).

Крім того, що факт реєстрації ТОВ ТПК ІФ на дату оформлення податкових накладних органами державної податкової служби у встановленому законодавством порядку в якості платників ПДВ та знаходження їх в ЄДР підтверджують відсутність у ПФ Галицький двір на момент укладення договору та його виконання відомостей, які могли б вказувати на будь-які порушення законодавства з боку ТОВ ТПК ІФ , а на момент складання податкових накладних ТОВ ТПК ІФ був зареєстрований в якості платника податку на додану вартість, свідоцтво платника ПДВ № 200157095 від 01.02.2014 року.

Таким чином, висновки податкового органу про неправомірність формування валових витрат та податкового кредиту через відсутність документів, які б свідчили про транспортування товару є необґрунтованими, оскільки товарно-транспортні накладні призначені для обліку руху товарно-матеріальних цінностей та розрахунків за їх перевезення і підтверджують стосунки по перевезенню вантажів для обліку переміщення матеріалів та не є визначальною умовою для отримання права на податковий кредит та формування витрат, враховуючи те, що законодавчі норми не ставлять в залежність відсутність транспортних документів на перевезення вантажу (товару) з наслідками формування бази оподаткування податком на додану вартість та податку на прибуток.

Згідно систем автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту з даним контрагентом за період, що перевірявся, розбіжностей не встановлено.

Таким чином, наявні первинні документи (акт приймання виконаних будівельних робіт, локальний кошторис, відомість ресурсів, довідка про вартість виконаних будівельних робіт, накладна та податкова накладна) з врахуванням проведених оплат, вказаних у платіжних документах) доводять наявність змін в активах ПФ Галицький двір під час вчинення господарських операцій з ТОВ ТПК ІФ .

Відтак з огляду на перелічені вище обставини, викладений в акті перевірки висновок податкового органу про порушення п.198.1, п.198.2, п.198.3, п. 198.5, п.198.6ст.198, п.201.10 ст.201 ПК України по взаємовідносинам з ТОВ ТПК ІФ є необґрунтованим та упередженим припущенням, що не відповідає дійсним обставинами справи, а формування ПФ Галицький двір податкового кредиту з податку на додану вартість у розмірі 270505,00 гривень на підставі виписаних ТОВ ТПК ІФ податкових накладних є правомірним та повністю відповідає вимогам чинного законодавства.

Щодо господарських відносин ПФ "Галицький двір" з ТОВ Сільвер-Буд :

Перевіркою встановлено неможливість здійснення господарської операції з придбання будівельних робіт в липні-вересні 2016 року на суму 1890225 грн. До податкового кредиту віднесено податок на додану вартість в сумі 315038 грн., в т.ч. в липні 2016 року - 166089 грн., в серпні 2016 року-91632 грн., в вересні 2016 року-57317 грн.

Дані висновки перевірки ґрунтуються на припущеннях про неможливість виконання будівельних робіт для ПФ Галицький двір ТОВ Сільвер-Буд власними силами, оскільки відповідно до податкової інформації з баз даних ТОВ Сільвер-Буд відсутня достатня кількість працівників, необхідна для виконання обсягів будівельних робіт, зазначених в актах приймання виконаних робіт форми КБ-2В, а також відсутня інформація про використання підрядних та субпідрядних суб'єктів господарювання, які виконували будівельні роботи для ТОВ Сільвер-Буд .

Проте, такі висновки перевірки є помилковими, оскільки фактично не було взято до уваги документальні підтвердження здійснення господарських операцій, що супроводжувались зміною руху активів та зміною стану зобов'язань ПФ Галицький двір внаслідок придбання ним таких робіт, послуг так і подальше використання у господарській діяльності платника.

Висновки акту перевірки про нереальність здійснення будівельних робіт ТОВ Сільвер-Буд , з врахуванням відсутності достатніх трудових ресурсів та виробничих потужностей для самостійного виконання договірних зобов'язань також є помилковими , оскільки не можуть свідчити про неможливість виконати відповідні роботи та не є підставою для виключення з податкового обліку, саме з цих мотивів, витрат на оплату цих робіт, у тому числі й по ПДВ, так як у комерційній діяльності виконання поставок робіт, послуг не завжди вимагає наявності власних основних та транспортних засобів, значної кількості трудових ресурсів, звичаями ділового обороту встановлені й інші можливості залучення матеріально-технічних ресурсів без реєстрації в уповноважених органах (на умовах оренди, найму, комісії, концесії за цивільними договорами тощо).

В ході проведеної перевірки ГУ ДФС в Івано-Франківській області було встановлено придбання ПФ Галицький двір будівельних робіт у ТОВ Сільвер-Буд на суму 1890225,40 грн., в т.ч. ПДВ 315037,60 грн. згідно актів здачі прийнятих робіт, та податкових накладних, які систематизовані та наведені у вигляді таблиці на арк.27 акту перевірки.

Так, виконання будівельних робіт за договорами про виконання роботи № 1/18 від 18.07.2016, № 2/18 від 18.07.2016, № 3/18 від 01.08.2016, № 4/18 від 01.08.2016, 3 5/18 від 01.09.2016, №6/18ПФ від 01.09.2016р. підтверджуються актом приймання виконаних будівельних робіт та довідкою про вартість виконаних будівельних робіт форми КБ-3, підсумковою відомістю ресурсів за липень 2016 року, серпень 2016 року, вересень 2016 року, форми КБ-2в, довідкою про вартість виконаних будівельних робіт за липень 2016 року, серпень 2016 року, вересень 2016 року. Згідно платіжних поручень виконані будівельні роботи ТОВ Сільвер-Буд оплачено у сумі 1746321грн.

Необхідність у підрядних роботах обумовлена веденням господарської діяльності ПФ Галицький двір , а саме для забезпечення виконання умов договорів по спорудженню житлового будинку та передачу майнових прав на квартири, укладених з покупцями.

Підрядні роботи, виконані ТОВ Сільвер-Буд , як складова частина вартості будівництва житлових будинків , прийняті та перевірені уповноваженими особами підприємства за організацію будівництва та технічний нагляд, та обліковані у складі затрат по створенню активу підприємста за рахунком 23 Основне виробництво субрахунком ОСОБА_4 житлових багатоквартирних будинків з приміщеннями громадського призначення .

Крім того, що факт реєстрації ТОВ Сільвер-Буд на дату оформлення податкових накладних органами державної податкової служби у встановленому законодавством порядку в якості платників ПДВ та знаходження їх в ЄДР підтверджують відсутність у ПФ Галицький двір на момент укладення договору та його виконання відомостей, які могли б вказувати на будь-які порушення законодавства з боку ТОВ Сільвер-Буд . На момент складання податкових накладних ТОВ Сільвер-Буд зареєстрований в якості платника податку на додану вартість відповідно до чинного законодавства. Свідоцтво платника ПДВ № 200268487 від 01.07.2016 року.

Первинні документи ПФ Галицький двір за господарськими операціями з ТОВ Сільвер-Буд містять усі необхідні реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції, скріплені печатками контрагентів.

Податкові накладні за своєю формою та змістом відповідають ст. 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність"та Порядку N 165, зокрема, містять такі обов'язкові реквізити: порядковий номер податкової накладної та дату її виписки, точне найменування юридичних осіб, їх індивідуальні податкові номери, номенклатуру товарів, послуг продавця, його ціну та вартість.

Згідно систем автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту з даним контрагентом, за період що перевірявся, розбіжностей не встановлено.

Таким чином, наявні первинні документи (акт приймання виконаних будівельних робіт, локальний кошторис, відомість ресурсів, довідка про вартість виконаних будівельних робіт, податкова накладна) з врахуванням проведених оплат, вказаних у платіжних документах) доводять наявність змін в активах ПФ Галицький двір під час вчинення господарських операцій з ТОВ Сільвер-Буд .

Згідно положень Податкового кодексу України, податкова накладна є документом, який підтверджує фактичну сплату покупцем податку на додану вартість у ціні товару, та надає право на формування податкового кредиту платника податків-покупця. І лише придбання товарів (послуг, робіт), які не призначаються для їх використання в господарській діяльності платника податку, відсутність податкової накладної та складання податкової накладної особою, що не зареєстрована як платник ПДВ, позбавляють платника податку права на включення до податкового кредиту сплачених (нарахованих) сум податків у звітному періоді у зв'язку з придбанням товарів (робіт, послуг), вартість яких відноситься до складу валових витрат.

Таким чином, відповідно до правових норм Податкового кодексу щодо порядку формування податкового кредиту, з моменту списання коштів з банківського рахунка позивача або отримання ним товарів, робіт, послуг від контрагентів, що підтверджується податковими накладними, у платника виникає право на віднесення сум податку по операціях з цими контрагентами до складу свого податкового кредиту.

Отже, з огляду на перелічені вище обставини, викладений в акті перевірки висновок податкового органу про порушення п.198.1, п.198.2, п.198.3, п. 198.5, п.198.бст,198, п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України по взаємовідносинам з ТОВ Сільвер-Буд є необгрунтованим та таким, що не відповідає дійсним обставинами справи, а формування ПФ Галицький двір податкового кредиту з податку на додану вартість у розмірі 315038 гривень на підставі виписаних ТОВ Сільвер-Буд податкових накладних є правомірним та повністю відповідає вимогам чинного законодавства.

Як зазначено у розділі 3.1.2.1. Податкові зобов'язання перевіркою повноти визначення податкових зобов'язань за період з 01.01.2014 року по 31.12.2016 року встановлено їх заниження на 242601 грн. за січень 2015 року на підставі припущень що ПФ Галицький двір при реалізації квартир та нежитлових приміщень кінцевому споживачу в окремих випадках визначало базу оподаткування податком на додану вартість за ціною реалізації, яка була нижче собівартості зазначених реалізованих приміщень. Такі упереджені припущення зроблені на підставі самостійних розрахунків та самостійного визначення показника собівартості продукції (квартир), всупереч вимогам Податкового кодексу, облікової політики та методологічних засад підприємства з формування показників бухгалтерського обліку.

А саме: - за даними бухгалтерського обліку факт реалізації квартир та нежитлових приміщень в житловому будинку м. Івано-Франківськ, вул. Мазепи, 356 кінцевому споживачу не мав місця, що підтверджується відсутністю оборотів за Кт рахунку 70 Доходи від реалізації в Дт рах. 37 Розрахунки з дебіторами . Порушень з цього приводу в акті не зазначено;

- собівартість готової продукції формується на рахунку 26 Готова продукція , а не на бухгалтерського рахунку, як зазначено в акту № 901 Собівартість реалізації готової продукції, робіт, послуг , яка складається з виробничої собівартості продукції (робіт, послуг), яка була реалізована протягом звітного періоду, нерозподілених постійних загальновиробничих витрат та наднормативних виробничих витрат, що обліковуються на рах. 91, 23.

Відповідно до п.4.2 розділу III Зміст акта (довідки) документальної перевірки Наказу/Порядку Мінфіну, від 20.08.2015, № 727 "Про затвердження Порядку оформлення результатів документальних перевірок дотримання законодавства України з питань державної митної справи, податкового, валютного та іншого законодавства платниками податків - юридичними особами та їх відокремленими підрозділами" у разі встановлення перевіркою порушень податкового законодавства за кожним відображеним в акті документальної перевірки фактом порушення необхідно: чітко викласти зміст порушення з посиланням на конкретні пункти і статті законодавчих актів (міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною ОСОБА_2 України і якими регулюються питання оподаткування), що порушені платником податків, зазначити період (календарний день, місяць, квартал, півріччя, три квартали, рік) фінансово- господарської діяльності платника податків та господарську операцію, при здійсненні якої вчинено це порушення; зазначити первинні документи, на підставі яких вчинено записи у податковому та бухгалтерському обліку, навести регістри бухгалтерського обліку, кореспонденцію рахунків операцій та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків, зборів, та докази, що підтверджують наявність факту порушення.

Таким чином, виходячи з вищенаведеного, висновки перевірки про заниження бази оподаткування податком на додану вартість на суму 1213005 грн, та суму ПДВ на 242601 грн. за січень 2015 року є безпідставними та необґрунтованими.

Відтак, висновок щодо встановлення платником податків ПФ Галицький двір порушення п.188.1 ст. 188, п.198.1, п.198.2, п.198.3, п. 198.5, п.198.6 ст.198, п.201.10 ст.201 ПК України, в результаті чого занижено суму податку на додану вартість, які підлягає нарахуванню до сплати в бюджет у сумі 1461523 грн, в т.ч. по періодах: за лютий 2014 року-42871 грн., квітень 2014 року-10291 грн, травень 2014 року-46275 грн, за жовтень 2014 року-13463 грн., за листопад 2014 року-29901 грн., грудень 2014 року-27922 грн., за січень 2015 року-242601 грн., за грудень 2015 року-1902 грн., за січень 2016 року- 99055 грн., за лютий 2016 року-114537 грн., за березень 2016 року-104876 грн., за серпень 2016 року -376644 грн., за вересень 2016 року-142794 грн., за жовтень 2016 року-34760 грн., за листопад 2016 року-23614 грн., за грудень 2016 року-92522 грн. та завищено суму від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (рядок 21) декларації за грудень 2016 року на 40105 грн. не підтверджений жодними належними доказами.

Щодо посилань податкового органу на неспроможність постачальників (підрядників) виконати взяті на себе зобов'язання слід зазначити, що такі є явно упередженим та хибним припущенням, оскільки факт отримання від постачальників (підрядників) відповідних обсягів матеріалів (товаро-матеріальних цінностей) та будівельних робіт, послуг з перевезення є доконаним та беззаперечним з огляду на те, що всі товари ( матеріали), будівельні роботи, послуги з перевезення безпосередньо включались до собівартості будівництва житлових будівель, готової продукції у вигляді новозбудованих квартир, які в подальшому реалізовувались підприємством до кінцевого споживача - фізичних осіб (які в т.ч. сплачували в ціні квартир й ПДВ без подальшого його відшкодування з бюджету). Само ж підприємство, відповідні обсяги реалізації раніше придбаної у постачальників (підрядників) робіт, послуг, товаро-матеріальних цінностей у складі вартості готової продукції відображало у своїх валових доходах за період, що перевірявся. Будь-яких порушень при формуванні даного показника перевіркою не було встановлено, що само по собі спростовує припущення про нереальність відповідних господарських операцій.

Відтак, висновок перевірки щодо встановлення платником податків ПФ Галицький двір порушення п.п. 14.1257 п.14.1 ст. 14, п.44.1, п.44.2 ст. 44, пп. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134, п.135.1, 135.2 ст. 135, п.137.1 ст. 137, п. 138.1., п.138.2, ст.. 138, п.п139.1.9 п. 139.1 ст. 139 ПК України в результаті чого ПФ Галицький двір занижено податок на прибуток всього в сумі 1213479 грн, в тому числі за 2014. в сумі 217209 грн., за 2015. в сумі 267282 грн., та за 2016р. в сумі 728988 грн. є необґрунтованим та таким, що не відповідає дійсним обставинами справи.

Крім цього, виходячи з правової позиції Вищого адміністративного суду від 22.10.2015р. за №К/800/18168/1312а-16728/12/2670, фактичне виконання будівельних робіт (реальність господарських операцій) підтверджується належним чином складеними актом приймання виконаних будівельних робіт типової форми №КБ-2в, довідкою про вартість виконаних будівельних робіт типової форми №КБ-3, підсумковою відомістю ресурсів, розрахунком загальновиробничих витрат до локального кошторису, банківською випискою та податковими накладними.

Висновки акту перевірки щодо неможливості здійснення господарських операцій з врахуванням незабезпеченістю у достатній кількості трудовими ресурсами, технікою (машинами та механізмами) сформовані контролюючим органом без дослідження первинних документів відповідних суб'єктів господарювання, а виключно на підставі даних, що містяться в електронних базах органів фіскальної служби, при цьому відсутність у контрагента матеріальних та трудових ресурсів не виключає можливості реального виконання ним господарської операції та не свідчить про одержання необґрунтованої податкової вигоди покупцем, оскільки залучення працівників є можливим за договорами цивільно-правового характеру (акордно-епізодична оренда чи залучення трудових ресурсів). Основні та транспортні засоби можуть перебувати у контрагента на праві оренди, найму або транспортні послуги можуть включатись у вартість товарів, чи придбаних будівельних матеріалів, або у загальну вартість певного об'єму виконаних робіт. Так само і відсутність постачальника за місцем реєстрації не спростовує можливості провадження ним фактичної господарської діяльності за будь-якою адресою місця знаходження об'єкта будівництва, підрядника чи замовника.

Аналогічна правова позиція викладена у рішенні Вищого адміністративного сулу України № 811/4034/13-А від 24.02.2016року.

Принагідно слід зазначити і те, що контролюючим органом не було виявлено чи здобуто, а згодом долучено до матеріалів справи належних доказів на підтвердження недобросовісності позивача та його контрагентів-постачальників, як платника податків або можливої фіктивності його постачальників, не наведено будь-яких доводів щодо здійснення ПФ Галицький двір сумнівних операцій за відсутності розумних економічних причин (ділової мети) та наміру одержати економічний ефект, адже на момент здійснення спірних господарських операцій позивач та його постачальники були належним чином зареєстровані як юридичні особи та платники податку на додану вартість, установчі документи недійсними в судовому поряду не визнавались.

Таким чином, поспішно та неохайно складені протоколи допитів сумнівних осіб в листопаді-грудні 2017року, колегією суддів до уваги прийняті бути не можуть, адже такі не покладені в основу будь-якого звинувачення у скоєнні кримінального правопорушення з боку посадових осіб апелянта чи його контрагентів та не знайшли свого належного підтвердження в ході розгляду справи і оцінки зібраних доказів з боку суду загальної юрисдикції, у вигляді винесеної Постанови чи обвинувального Вироку.

Колегія суддів Апеляційний суду керується рішенням Вищого адміністративного суду України по справі К/800/18344/16, де чітко вказано, що чинне законодавство не ставить умову виникнення податкових зобов'язань платника у залежність від стану податкового обліку його контрагентів, фактичного знаходження їх за місцем реєстрації та наявності чи відсутності основних фондів. Позивач не може нести відповідальність за невиконання його контрагентами своїх зобов'язань, адже поняття добросовісний платник , яке вживається у сфері податкових правовідносин, не передбачає виникнення у платника додаткового обов'язку з контролю за дотриманням його постачальниками правил оподаткування, а саме: платник не наділений повноваженнями податкового контролю для виконання функцій, покладених на податкові органи, а тому не може володіти інформацією відносно виконання контрагентом податкових зобов'язань.

Відтак, за умови не встановлення податковим органом наявності замкнутої схеми руху коштів, яка б могла свідчити про узгодженість дій позивача та його постачальників для одержання товариством незаконної податкової вигоди, останнє не може зазнавати негативних наслідків внаслідок діянь інших осіб, що перебувають поза межами його впливу. Такий підхід узгоджується з судовою практикою Європейського Суду з прав людини .

Зазначена правова позиція полягає в тому, що податкові наслідки у вигляді формування у податковому обліку витрат та податкового кредиту з ПДВ пов'язуються з реальним виконанням господарської операції, що характеризується дійсним переміщенням активів між її учасниками та фактичними змінами їх майнового стану, а також підтвердженістю відповідної операції належними первинними документами, які містять достатню і достовірну інформацію про юридичний факт, при цьому презумпція правомірності рішень платника полягає у дотриманні законодавчих приписів Податкового кодексу.

Враховуючи викладене, колегія суддів прийшла до неспростовного переконання про те, що податкові повідомлення-рішення №0006181402 (Форма "В4"), №0006121402 (Форма "Р"), №0006131402 (Форма "Р") від 04.08.2017 року є протиправними, а тому підлягають безумовному скасуванню.

Таким чином, висновок суду першої інстанції по даній справі був зроблений при неповному з'ясуванні судом та недоведеності обставин, які мали значення для справи, внаслідок порушення норм матеріального права що і призвело до неправильного вирішення справи по суті спору, а у відповідності до вимог ст. 317 КАС України є обов'язковою підставою для скасування постановленого судового рішення і ухвалення нового рішення по справі.

Керуючись ст. 243, ст. 308, ст. 310, п.1 ч.2 ст. 315, п.п. 1, 3, 4 ч.1 ст. 317, ч.1 ст. 321, ст.322, ст. 325 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Приватної фірми "Галицький двір"- задоволити.

Постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 10 жовтня 2017 року у справі № 809/1179/17 - скасувати та винести нову, якою позов задоволити.

Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 04.08.2017 року №0006181402 (Форма "В4"), №0006121402 (Форма "Р"), №0006131402 (Форма "Р").

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Головного управління ДФС в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 39394463, вул.Незалежності,20, м. Івано-Франківськ, 76018) на користь Приватної фірми "Галицький двір" (код ЄДРПОУ 22197173, вул. Набережна Стефаника, 23/2, м. Івано-Франківськ, 76018) витрати на оплату судового збору в сумі 53 582 гривень 10 копійок.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя ОСОБА_5 судді ОСОБА_6 ОСОБА_7 Повне судове рішення складено 29.12.2017 року

Дата ухвалення рішення26.12.2017
Оприлюднено03.01.2018
Номер документу71348178
СудочинствоАдміністративне