1Справа № 335/218/18 2/335/855/2018
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 січня 2018 року м. Запоріжжя
Суддя Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя Макаров В.О., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2, третя особа Кам'янсько-Дніпровський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області про виключення із актового запису про народження відомостей про колишнього чоловіка як батька дитини,
ВСТАНОВИВ:
09 січня 2018 року ОСОБА_1звернулася до суду з позовом до ОСОБА_2, третя особа Кам'янсько-Дніпровський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області про виключення із актового запису про народження відомостей про колишнього чоловіка як батька дитини.
Захист цивільних прав це передбачені законом способи охорони цивільних прав у разі їх порушення чи реальної небезпеки такого порушення.
Статтєю 16 ЦК України передбачено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: 1) визнання права; 2) визнання правочину недійсним; 3) припинення дії, яка порушує право; 4) відновлення становища, яке існувало до порушення; 5) примусове виконання обов'язку в натурі; 6) зміна правовідношення; 7) припинення правовідношення; 8) відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; 9) відшкодування моральної (немайнової) шкоди; 10) визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 19 ЦПК України, суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо: захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин; інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.
Як вбачається з прохальної частини позову, позивач просить суд внести зміни до актового запису про народження № 157 від 14.11.2017 року, складеного Кам'янсько-Дніпровським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області, щодо дитини ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, а саме виключити відомості про ОСОБА_2, громадянина України, ІНФОРМАЦІЯ_2, уродженця м. Оріхів, Орхівського району, Запорізької області, як батька дитини ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1. Інші дані залишити без змін.
Отже, позовна заява не відповідає нормам ст. 16 ЦК України та ч. 1 ст. 19 ЦПК України, а тому позивачеві слід уточнити свої позовні вимоги, суть позовних вимог.
Крім того, згідно ч. 1 ст. 6 Закону України Про державну реєстрацію актів цивільного стану від 01.07.2010 року № 2398-VI (далі - Закон № 2398-VI) відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
Згідно ч.ч. 3, 4 ст. 22 Закону № 2398-VI заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану. Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису.
Відповідно до пунктів 1.1, 1.15 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 року № 96/5, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 року за № 55/18793, внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться районними, районними у містах, міськими (міст обласного значення), міськрайонними, міжрайонними відділами державної реєстрації актів цивільного стану головних територіальних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством. У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державноїреєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку. Відмова органів державної реєстрації актів цивільного стану у внесенні змін до актових записів цивільного стану, їх поновленні та анулюванні може бути оскаржена в судовому порядку.
За змістом статті 19 КАС України розгляд таких справ віднесений до юрисдикції адміністративних судів.
Крім того, згідно з п. 2.13.1 указаних Правил підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є: рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану.
Отже, чинним законодавством визначений порядок внесення змін до актових записів цивільного стану і порядок оскарження відмови у внесенні таких змін.
Разом з тим, позивачем не вказано та до матеріалів справи не долучено відомостей про звернення з відповідною заявою до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану та письмовий висновок органу реєстрації актів цивільного стану про відмову у проведенні внесення змін в актовий запис цивільного стану з викладенням причин такої відмови.
Окрім того, при вирішенні питання про відкриття провадження встановлено, що позовна заява подана без додержання вимог ст. 175 ЦПК України, у зв'язку з наступним.
Відповідно до п. 2 ч. 3 ст. 175 ЦПК України в позовній заяві не зазначено адресу електронної пошти - позивача, реєстраційний номер облікової картки платника податків за його наявності або номер і серію паспорта, відомий номер засобу зв'язку та адресу електронної пошти - відповідача, офіційну електрону адресу третьої особи - Кам'янсько-Дніпровський районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області.
Відповідно до п. 6 ч. 3 ст. 175 ЦПК України в позовній заяві не зазначено відомостей про вжиття заходів досудового врегулювання спору, а також відомостей про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви.
Відповідно до п.п. 8, 9, 10 ч. 3 ст. 175 ЦПК України позовна заява не містить і посилань щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви; попереднього розрахунку суми судових витрат які позивач поніс і очікує понести у зв'язку з розглядом справи; підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову до цього ж відповідача з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Згідно зі ст. 185 ЦПК України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог ст.ст. 175, 177 ЦПК України, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, в якій зазначає недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Слід зазначити, що прецедентна практика Європейського суду з прав людини виходить з того, що реалізуючи п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини ї основоположних свобод щодо доступності правосуддя та справедливого судового розгляду, кожна держава-учасниця цієї Конвенції вправі встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони і обмеження, зміст яких не допустити судовий процес у безладний рух.
Таким чином, позовна заява ОСОБА_1 підлягає залишенню без руху з наданням позивачу строку для усунення недоліків, а саме: уточнення позовних вимог та їх викладення в контексті ст. 16 ЦК України та ст. 19 ЦПК України; долучення відомостей про звернення з відповідною заявою до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану та письмовий висновок органу реєстрації актів цивільного стану про відмову у проведенні внесення змін в актовий запис цивільного стану з викладенням причин такої відмови; зазначення адреси електронної пошти позивача, реєстраційного номеру облікової картки платника податків за його наявності або номеру і серії паспорту, відомого номеру засобу зв'язку та адресу електронної пошти відповідача, офіційної електронної адреси третьої особи; зазначення відомостей про вжиття заходів досудового врегулювання спору; а також відомостей про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви; зазначення відомостей щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви; надання попереднього розрахунку суми судових витрат які позивач поніс і очікує понести у зв'язку з розглядом справи; надання підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову до цього ж відповідача з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Вказані недоліки мають бути усунені протягом 10 днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. У разі усунення у вказаний строк недоліків, позовна заява буде вважатись поданою в день первісного її подання до суду. Інакше заява вважається неподаною і повертається позивачеві з доданими до неї документами не пізніше 5-ти днів з дня закінчення строку на усунення недоліків.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 185, 260, 261, 353 ЦПК України, суддя
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2, третя особа Кам'янсько-Дніпровський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області про виключення із актового запису про народження відомостей про колишнього чоловіка як батька дитини, залишити без руху.
Надати позивачу 10-денний строк для усунення недоліків, який обчислюється з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
У разі невиконання ухвали суду у зазначений строк позовну заяву вважати неподаною та повернути позивачу зі всіма доданими до неї документами.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя В.О. Макаров
Суд | Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя |
Дата ухвалення рішення | 11.01.2018 |
Оприлюднено | 15.01.2018 |
Номер документу | 71555283 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя
Макаров В. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні