Справа № 2-А-1388/09
ПОСТАНОВА
ІМ' ЯМ УКРАЇНИ
13 листопада 2009 року Ров еньківський міський суд Луга нської області
у складі головуючого судді : Ібадової Н.П.
при секретарі Од инцовій А.О.
Розглянувши у попередньом у судовому засіданні в залі с уду міста Ровеньки адміністр ативну справу за позовом О СОБА_1 до Управління Пен сійного Фонду України в міст і Ровеньки Луганської област і, « Про визнання незаконними дії Управління Пенсійно го Фонду України в м. Ровеньки з відмови у виплаті підвищен ня до пенсії у розмірах перед бачених ст. 6 Закону України „П ро соціальний захист дітей в ійни" ,-
В С Т А Н О В И В:
Позивачка звернулася до Ровеньківського міського су ду Луганської області з адмі ністративним позовом, в яком у вказала, що вона ОСОБА_1, в ідповідно до статті 1 За кону України № 2195-ІУ від 18 листопада 2004 року «Про соціал ьний захист дітей війни», є ди тиною війни
Згідно зі статтею 6 зазначен ого Закону з 1 січня 2006 року їй п овинна виплачуватись щоміся чна соціальна допомога у роз мірі 30 % мінімальної пенсії за віком.
У 2006-2007 роках їй така допомог а не виплачувалась. ,
Верховна ОСОБА_1 Украї ни своїм Законом України № 3235-І У від 20.12.05 року «Про Державний б юджет України на 2006 рік», статт я 77 та стаття 110, та Законом Укра їни № 489-У від 19.12.2006 року «Про Держ авний бюджет України на 2007 рік », стаття 71, пункт 12, призупинил а дію статті 6 Закону України « Про соціальний захист дітей війни».
Однак Конституційний суд У країни своїм рішенням № б-рп/20 07 від 9 липня 2007 року по справі № 1-29/2007, керуючись статтями 147,150, 152 Ко нституції України та статтям и 45, 51, 61, 63, 65 Закону України «Про Ко нституційний суд України», в ирішив:
Пункт 1. Визнати такими, що не відповідають Конституції Ук раїни і є неконституційними, положення Закону України «П ро Державний бюджет України на 2007 рік», пункт 12 статті 71, яким зупинено дію статті б Закону України № 2195-ІУ від 18 листопада 2004 року «Про соціальний захис т дітей війни.
Пункт 3. Положення статті 71 За кону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» № 489-У в ід 19.12.2006 року визнані неконстит уційними.
Пункт 5. Рішення Конституці йного суду в цій справі має пр еюдиціальне значення для суд дів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'яз ку з правовідносинами, які ви никли внаслідок дій положень статей зазначених законів, щ о визнані неконституційними .
Пункт 6. Рішення Конституці йного суду є обов'язковим до в иконання на території Україн и, остаточним і не може бути ос каржене. Відповідно до части ни 2 статті 3 Закону України «П ро соціальний захист дітей в ійни», державні соціальні га рантії дітям війни, встановл ені цим законом, не можуть бут и обмежені або скасовані інш ими нормативно-правовими акт ами. Згідно частини 2 статті 19 т а частини 3 статті 22 Конституц ії України, органи державної влади та органи місцевого са моврядування, їх посадові ос оби зобов'язані діяти на підс таві в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конст итуцією та законами України. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних з аконів не допускається звуже ння змісту та обсягу існуючи х прав і свобод.
Таким чином, зважаючи на вищ евикладене, невиплата їй соц іальної допомоги, передбачен ої статтею 6 Закону України «П ро соціальний захист дітей в ійни», є протиправною і такою , що суперечить Конституції т а законам України.
Розмір соціальної допомог и, відповідно до статті 6 «Про соціальний захист дітей війн и», становить 30 % мінімальної п енсії за віком. Мінімальна пе нсія за віком, відповідно до с татті 28 Закону України «Про за гальнообов'язкове державне п енсійне страхування», встано влюється у розмірі прожитков ого мінімуму для осіб, які втр атили працездатність.
Згідно із Законом України «Про Державний бюджет на 2007 рі к», прожитковий мінімум для о сіб, які втратили працездатн ість, становить; з 1 січня - 380 грн ., з 1 квітня - 406 грн., з 1 жовтня - 411 гр ., на 2008 рік прожитковий мінімум для осіб які втратили працез датність становить: з 1 січня - 470 гр., 1 квітня - 481 гр., з 1 липня - 482 гр .
Відповідно до статті 99, 100 КА С України, для звернення до ад міністративного суду за захи стом прав, свобод та інтересі в особи встановлюється річни й строк, який обчислюється з дня, коли особа дізналас я або повинна була дізн атися про порушення своїх пр ав, свобод чи інтересів.
У зв'язку з тим, що про поруше ння її прав, про те, що дію зако ну було поновлено, та про те, щ о Конституційний суд виніс т аке рішення у м. Ровеньки ніде не було опубліковано, та не по відомлено їй особисто праців никами Пенсійного фонду, вон а не могла знати, що їй треба з вертатися до суду.
У порушення Наказу Президе нта № 509 "Про Концепцію формува ння системи безкоштовної пра вової допомоги в Україні" при виконавчому комітеті м. Рове ньки немає безкоштовної юрид ичної консультації де б вона змогла отримати цю інформац ію, скласти позов та отримати усі необхідні консультації з приводу порушення її прав.
Вона звернулась до Управ ління Пенсійного фонду у м. Ровеньки та отримала відпов ідь з відмовою у перерахунку та з підтвердженням того, що д ійсно Конституційний суд при йняв таке рішення.
Її законні права було обмеж ено шляхом, прийняття окреми х неконституційних положень нормативно-правових актів в ищої сили, Законів України, кр ім того, про належні їй як дити ні війни виплати, повідомлен о не було, тому про факт поруше ння її прав їй стало відомо ли ше після висвітлення зазначе них подій у громадській прес і у листопаді 2008 року.
Той факт, що УПФ не донесло ц ю важливу інформацію до насе лення через офіційні повідом лення є бездіяльністю посадо вих осіб, покриттям важливої інформації та бездіяльністю органу місцевого самоврядув ання по інформуванню населен ня з прийняття важливих зако нодавчих рішень.
Той факт, що Управління пенсійного фонду у м. Ровеньк и, знаючи, що Конституційний с уд прийняв таке рішення не зв ернулось до громадян з письм овими повідомленнями та не п ерерахувало виплати самості йно є бездіяльністю посадови х осіб, покриттям важливої ін формації, використанням поса довими особами службових пов новажень та незаконною і про тивоправною діяльністю.
Отже, про грубе порушення св оїх прав: що на момент винесен ня рішення Конституційним су дом тривало понад півтора ро ку, їй стало відомо тільки піс ля висвітлення зазначених по дій у громадських засобах ма сової інформації у 2009 році та з відповіді наданої їй Управ лінням пенсійного фонду у м . Ровеньки
Просила суд відновити проп ущений строк для звернення д о суду, за захистом своїх пра в, свобод та інтересів. Зобов'я зати Управління Пенсійн ого фонду України м. Ровеньки Луганської області нарахува ти на її користь недоплачену їй, як дитині війни, щомісячну державну соціальну допомогу за 2007-2009 роки. Визнати неправомі рними дії Ровеньківського Пе нсійного Фонду в частині від мови та невиплати щомісячну державну соціальну допомогу за 2007-2009 роки.
Позивачка у судове за сідання не з' явилась, суду н адала заяву в якій просить сп раву розглянути за її відсут ності, позовні вимоги підтри мує та просить суд їх задовол ьнити.
Представник відповід ача у судовому засіданні вим оги позивачки ОСОБА_1 не в изнала, прохала суд відмовит и за необґрунтованістю і суд у пояснила, що статтею 7 Закону України «Про соціальний зах ист дітей війни» передбачено , що фінансове забезпечення д ержавних соціальних гаранті й, передбачених цим Законом, з дійснюється за рахунок кошті в Державного бюджету України .
Саме цим зумовлено зас тосування норм Закону Україн и «Про Державний бюджет Укра їни на 2006 рік», яким було зупине но дію статті 6 Закону України «Про соціальний захист діте й війни».
Статтею 111 Закону Укра їни «Про Державний бюджет Ук раїни на 2007 рік» передбачено щ о у 2007 році підвищення до пенсі ї або щомісячного довічного грошового утримання чи держа вної допомоги, яка виплачуєт ься замість пенсії, відповід но до статті 6 Закону України « Про соціальний захист дітей війни» виплачується особам, які є інвалідами(крім тих, на я ких поширюється дія Закону У країни «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціально го захисту»), у розмірі 50 відсо тків від розміру надбавки, вс тановленої для учасників вій ни.
Після того, як норми ці єї статті були визнані Конст итуційним Судом України не в ідповідаючими Конституції України, жодним нормативним актом не було передбачено, з я кого розміру необхідно розра ховувати підвищення дітям ві йни. Визначення мінімального розміру пенсії за віком нада но лише в статті 28 Закону Укра їни «Про загальнообов»язков е державне пенсійне страхува ння». Так, частиною першою ціє ї статті встановлено, що при н аявності у чоловіків 25, а у жін ок 20 років страхового стажу мі німальний розмір пенсії вста новлюється у розмірі прожитк ового мінімуму для осіб, які в тратили працездатність. При цьому, частиною третьою цієї статті встановлено, що мінім альний розмір пенсії за віко м застосовується виключно дл я визначення розмірів пенсій , призначених за цим Законом.
Таким чином, застосува ння мінімального розміру пен сії за віком, встановленого З аконом України «Про загально обов»язкове державне пенсій не страхування» при розраху нку підвищення, передбаченог о статтею 6 Закону України «Пр о соціальний захист дітей ві йни» є безпідставним. А іншог о розміру мінімальної пенсії за віком, що застосовується д ля обчислення підвищення діт ям війни, законодавчо не вста новлено. Вважає, що вимоги О СОБА_1 безпідставні, супере чать чинному законодавству т а просить суд у задоволенні п озову відмовити.
Суд , вислухавши предста вника відповідача, дослідивш и матеріали справи, вважає, щ о позов підлягає частковому задоволенню. Суд також вважа є, що термін звернення позива чки до суду з адміністративн им позовом не пропущений, оск ільки вона дізналась про сво є порушене право, 30.12.2008 року, кол и отримала відповідь відпові дача про відмову в перерахун ку недоплаченої суми державн ої соціальної допомоги.
З матеріалів справи вб ачається, що позивачка має пр авовий статус «дитина війни» , що підтверджується пенсійн им посвідченням НОМЕР_1 (а .с.4).
Позивачка звернул ася до управління Пенсійного Фонду України в м.Ровеньки, ві д 10.11.2008 року, з проханням виплат ити їй суми підвищення до пе нсії, виходячи з розміру 30 від сотків мінімальної пенсії за віком, але отримала відпові дь про відмову в задоволенні її заяви.
Відповідно до ст. 6 Закон у України "Про соціальний зах ист дітей війни дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи держав на соціальна допомога, що вип лачується замість пенсії , пі двищуються на 30 відсотків мін імальної пенсії віком.
Згідно ст. 111 Закону Укра їни "Про Державний бюджет Укр аїни на 2007 рік", у 2007 році підвище ння до пенсії або щомісячног о довічного грошового утрима ння чи державної соціальної допомоги, яка виплачується з амість пенсії, відповідно до статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей в ійни" виплачується особам, які є інвалідами (крім тих, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветерані в війни, гарантії їх соціальн ого захисту"), у розмірі 50 від со тків від розміру надбавки, вс тановленої для учасників в ійни.
Відповідно до п. 12 ст. 71 ць ого Закону, з метою приведенн я окремих норм законів у відп овідність з цим Законом, зупи нена на 2007 рік дія ст. 6 Закону У країни "Про соціальний захис т дітей війни".
Дев'ятого липня 2007 року Ко нституційним Судом України ( у справі №1-29/2007 справа про соці альні гарантії громадян) ухв алено Рішення №6-рп/2007, відповід но до якого, визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційним и), положення, зокрема пункт 12 с татті 71 Закону України «Про Де ржавний бюджет України на 2007 р ік», приписи якого втратили ч инність з дня ухвалення Конс титуційним Судом України цьо го Рішення. Пунктом 5 наведено го Рішення визначено про те, щ о Рішення Конституційного Су ду України у цій справі має пр еюдиціальне значення для суд ів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'яз ку з правовідносинами, які ви никли внаслідок дії положень статей зазначених законів, щ о визнані неконституційними .
Виходячи із зазначеног о за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року «діти війни» ма ли право на отримання підвищ ення пенсії на 30% мінімальної пенсії за віком, тому вимоги п озивачки ОСОБА_1, про нара хування та виплату підвищено ї пенсії, як дитині війни , є об ґрунтованими, але як вважає с уд ці виплати повинні здійс нюватися за період з 9 липня 200 7 року по 31 грудня 2007 рік, з ураху ванням отриманих сум.
Підпунктом 2 пункту 41 роз ділу II Закону України «Про Дер жавний бюджет України на 2008 рі к та про внесення змін до деяк их законодавчих актів Україн и», від 28 грудня 2007 року, №107-17 , вне сені зміни до Закону України «Про соціальний захист діте й війни», а саме, текст статті 6 викладений в такій редакці ї: « Дітям війни (крім тих, на як их поширюється дія Закону Ук раїни "Про статус ветеранів в ійни, гарантії їх соціальног о захисту") до пенсії або щоміс ячного довічного грошового у тримання чи державної соціал ьної допомоги, що виплачуєть ся замість пенсії, виплачуєт ься підвищення у розмірі над бавки, встановленої для уча сників війни».
Відповідно до статті 14 З акону України «Про статус ве теранів війни, гарантії їх со ціального захисту» учасника м війни, нагородженим ордена ми і медалями колишнього Сою зу РСР за самовіддану працю і бездоганну військову службу в тилу в роки Великої Вітчизн яної війни, пенсії або щоміся чне довічне грошове утриманн я чи державна соціальна допо мога, що виплачується заміст ь пенсії, підвищуються на 15 ві дсотків прожиткового мініму му для осіб, які втратили прац ездатність, іншим учасникам війни - на 10 відсотків прожитк ового мінімуму для осіб, які в тратили працездатність.
Рішенням Конституційн ого Суду України, №10-рп , від 22 тр авня 2008року визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційним и), положення, зокрема, пункту 41 розділу II Закону України «Пр о Державний бюджет України н а 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів У країни».
Відповідно до принципу дії нормативно-правового ак ту у часі, у зв'язку з прийнятт ям нової редакції статті 6 Зак ону України «Про соціальний захист дітей війни» (підпунк т 2 пункту 41 розділу II Закону Ук раїни «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесен ня змін до деяких законодавч их актів України»), редакція з азначеної статті що існувала до 1 січня 2008 року втратила сво ю чинність.
На підставі Рішення Кон ституційного Суду України, № 10-рп, від 22 травня 2008 року втрати ла чинність і нова редакція с татті 6 Закону України «Про со ціальний захист дітей війни» , внаслідок чого відновлена п опередня редакція закону.
28 травня 2008 року Кабінето м Міністрів України була при йнята Постанова № 530 «Деякі пи тання соціального захисту ок ремих категорій громадян», в ідповідно до пункту 8 якої вст ановлено, що дітям війни, до пе нсії або щомісячного довічно го грошового утримання чи де ржавної соціальної допомоги , що виплачується замість пен сії, підвищення проводиться у твердих розмірах: з 22 травн я - 48,10 гривні, з 1 липня - 48,20 гривні та з 1 жовтня - 49,80 гривні.
Таким чином, підвищення дітям війни виплачуються ор ганами Пенсійного фонду , від повідно до зазначеної Постан ови, а не Закону, внаслідок чог о є наявними правові підстав и для визнання протиправними дій, бездіяльності управлін ня ПФУ в м.Ровеньки Лугансько ї області, в порушенні права позивачки ОСОБА_1, на отри мання підвищеного розміру пе нсії з 22 травня 2008 ріку, відпові дно до статті 6 Закону України « Про соціальний захист діте й війни».
Вимоги позивачки ОСО БА_1, про нарахування та випл ату підвищеної пенсії, як дит ині війни , у розмірі 30% мінімал ьної пенсії за віком, за 2008 рік, є обґрунтованими, але як вва жає суд ці виплати повинні зд ійснюватися за період з 22 трав ня 2008 року по 31 грудня 2008 рік, вкл ючно, щомісячно, з урахування м отриманих сум.
Керуючись ст.. 111, 121, 158, 159, 160, 163, 167, 186 КАС України, ст.ст. 22, 46,48, 55, 64 Конст итуції України; ст. 6 Закону Ук раїни «Про соціальний захис т дітей війни», суд -
П О С Т А Н О В И В:
Вимоги ОСОБА_1 за а дміністративним позовом до відповідача Управління Пенсійного фонду України в м . Ровеньки Луганської област і « Про визнання незаконними дії Управління Пенсійно го Фонду України в м. Ровеньки з відмови у виплаті підвищен ня до пенсі у розмірах передб ачених ст. 6 Закону України „Пр о соціальний захист дітей ві йни" , задовольнити частково.
Визнавати незаконним и дії управління ПФУ у м. Рове ньки Луганської області щодо не здійснення належних випл ат, ОСОБА_1, підвищення до п енсії, як «дитині війни», за пе ріод з 9 липня 2007 року до 31 грудня 2007 року , та з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 рік, включно, щомісяч но.
Зобов'язати Управлі ння ПФУ в м. Ровеньки Луган ської області здійснити на рахування та виплату ОСО БА_1 підвищення до пенсії, я к «дитині війни» , за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року , та з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 рік, включно, щомісячно, з ур ахуванням фактично отриман их сум, відповідно до вимог с татті 6 Закону України «Про со ціальний захист дітей війни» , у розмірі 30% мінімальної пенс ії за віком.
В задоволенні інших вим ог відмовити.
Постанова набуває чинн ості через 10 діб з моменту ї ї проголошення.
Постанова може бути оск аржена до суду апеляційної і нстанції . Заява про апеляцій не оскарження та апеляційна скарга подаються до адмініст ративного суду апеляційної і нстанції через суд першої ін станції , який ухвалив оскарж уване судове рішення. Копія а пеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її п одає , до суду апеляційної інс танції. Заява про апеляційне оскарження Постанови суду п ершої інстанції подається пр отягом десяти днів з дня її пр оголошення. Апеляційна скарг а на Постанову суду першої ін станції подається протягом д вадцяти днів, після подання з аяви про апеляційне оскаржен ня.
СУДДЯ Н.П.Ібадов а
Суд | Ровеньківський міський суд Луганської області |
Дата ухвалення рішення | 13.11.2009 |
Оприлюднено | 14.04.2010 |
Номер документу | 7240990 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Ровеньківський міський суд Луганської області
Ібадова Наталія Павлівна
Адміністративне
Шевченківський районний суд м. Запоріжжя
Артемова Лілія Германівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні