ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"07" березня 2018 р. Справа № 914/2916/16
Львівський апеляційний господарський суд в складі колегії:
головуючого - судді Скрипчук О.С.
суддів Желіка М.Б.
Юрченка Я.О.
при секретарі судового засідання Лагутіні В.Б.
розглянувши апеляційну скаргу Національного університету Львівська Політехніка за № 64-01190 від 02.02.2018 року
на рішення Господарського суду Львівської області від 09.01.2018 року (повне рішення складено 15.01.2018 року, суддя Горецька З.В.)
у справі № 914/2916/16
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю Квадр , м. Львів
до відповідача: Національного університету Львівська Політехніка , м. Львів
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Громадської організації працівників Львівського державного інституту новітніх технологій та управління імені В'ячеслава Чорновола Освітянин , м. Львів
про визнання договору укладеним.
за участю представників:
від позивача : Миколайчук О.І. - ордер серії ЛВ № 044647 від 04.01.2018 року;
від відповідача: Кравчук О.А. - довіреність б/н від 01.09.2017 року
від третьої особи з боку позивача: не з'явився
ВСТАНОВИВ:
ТзОВ Квадр звернулось до Господарського суду Львівської області із позовом до Національного університету Львівська Політехніка за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Громадської організації працівників Львівського державного інституту новітніх технологій та управління імені В'ячеслава Чорновола Освітянин про визнання укладеною додаткової угоди до договору № 1 від 19.03.2009 року про спільну діяльність по організації будівництва житлового будинку для працівників Львівського державного інституту новітніх технологій та управління імені В'ячеслава Чорновола, в редакції запропонованій позивачем.
Рішенням Господарського суду Львівської області від 09.01.2018 року у справі № 914/2916/16 позов ТзОВ Квадр задоволено. Суд виніс рішення, яким визнав укладеною додаткову угоду до договору №1 від 19 березня 2009 року про спільну діяльність по організації будівництва житлового будинку для працівників Львівського державного інституту новітніх технологій та управління імені В'ячеслава Чорновола, в запропонованій позивачем редакції.
Не погоджуючись з даним рішенням Національний університет Львівська Політехніка подала апеляційну скаргу за № 64-01190 від 02.02.2018 року, в якій просить рішення Господарського суду Львівської області від 09.01.2018 року скасувати, прийняти нове рішення, яким в позові відмовити.
Апеляційна скарга мотивована тим, що судом першої інстанції при прийнятті рішення порушено норми матеріального і процесуального права. А саме скаржник стверджує, що суд першої інстанції помилково застосував норми ч. 1 ст. 651, ст. 654 ЦК України та ст. 188 ГК України, оскільки позовні вимоги у даній справі про визнання укладеною додаткової угоди не передбачали зміну будь-яких умов договору погоджених сторонами, а передбачали зміну сторони договору.
Позивачем подано до суду відзив на апеляційну скаргу б/н від 27.02.2018 року, в якому просить в задоволенні апеляційної скарги відмовити, а рішення Господарського суду Львівської області від 09.01.2018 року залишити без змін.
Відповідно до п. 4 ст. 269 ГПК України суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.
Розглянувши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються доводи та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи, суд встановив наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, 19.03.2009 року між Львівським державним інститутом новітніх технологій та управління імені В'ячеслава Чорновола та Громадською організацією працівників Львівського державного інституту новітніх технологій та управління імені В'ячеслава Чорновола Освітянин та ТзОВ Євробуд було укладено договір №1 про спільну діяльність по організації будівництва житлового будинку для працівників Львівського державного інституту новітніх технологій та управління імені В'ячеслава Чорновола.
Відповідно до умов п.1 договору №1 від 19.03.2009 року цей договір має на меті врегулювання відносин сторін щодо здійснення ТОВ МКМ Євробуд інвестування у будівництво нової житлової будівлі, прокладення і підключення комунікацій, виконання монтажних, проектних, пусконалагоджувальних, інших робіт, пов'язаних з будівництвом на території земельної ділянки площею 0,172 га, яка знаходиться за адресою: м. Львів, вул.Генерала Чупринки, 130 та перебуває в користуванні Львівського державного інституту новітніх технологій та управління імені В'ячеслава Чорновола, для будівництва житлового будинку з комунікаціями .
Додатковою угодою від 18.09.2009 року було замінено сторону 3 - ТзОВ МКМ Євробуд на ТзОВ Квадр .
17.11.2010 року Кабінетом Міністрів України прийнято розпорядження №2109-р Про реорганізацію Львівського державного інституту новітніх технологій та управління імені В"ячеслава Чорновола , яким вирішено прийняти пропозицію Міністерства освіти і науки щодо реорганізації Львівського державного інституту новітніх технологій та управління імені В'ячеслава Чорновола шляхом його приєднання до Національного університету Львівська політехніка з утворенням на базі Інституту структурного підрозділу Університету.
24.12.2010 року Міністерством освіти і науки України прийнято наказ №1284 Про реорганізацію Львівського державного інституту новітніх технологій та управління імені В'ячеслава Чорновола , яким на виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 17.11.2010 року №2109-р Про реорганізацію Львівського державного інституту новітніх технологій та управління імені В'ячеслава Чорновола реорганізовано Львівський державний інститут новітніх технологій та управління імені В'ячеслава Чорновола шляхом його приєднання до Національного університету Львівська політехніка та встановлено, що Національний університет Львівська політехніка є правонаступником усього майна, прав та обов'язків Львівського державного інституту новітніх технологій та управління імені В'ячеслава Чорновола. А також, згідно даного наказу вирішено створити на базі реорганізованого навчального закладу структурний підрозділ Національного університету Львівська політехніка , який іменувати - Навчально - науковий інститут новітніх технологій та управління імені В'ячеслава Чорновола Національного університету Львівська політехніка .
02.12.2011 року проведено державну реєстрацію припинення Львівського державного інституту новітніх технологій та управління імені В'ячеслава Чорновола, про що міститься запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за № 14151120012008222.
Позивач стверджує, що двічі звертався до відповідача з листами від 30.05.2016 року та від 01.07.2016 року з проханнями підписати додаткову угоду до договору №1 про спільну діяльність по організації будівництва житлового будинку для працівників Львівського державного інституту новітніх технологій та управління імені В'ячеслава Чорновола від 19.03.2009 року, яка стосувалась заміни сторони договору №1 з Львівського державного інституту новітніх технологій та управління імені В'ячеслава Чорновола на правонаступника - Національний університет Львівська політехніка . При цьому відповідачу надавалися проект додаткової угоди до договору для підписання.
У відповідь на зазначені звернення відповідачем надіслано відповідь від 12.07.2016 року, з якої вбачається, що останнім визнається факт належності НУ Львівська політехніка права постійного користування земельною ділянкою площею 0,172 га, що розташована за адресою м.Львів, вулиця Генерала Чупринки,130, як правонаступника Львівського державного інституту новітніх технологій та управління імені В.Чорновола, однак, від підписання додаткової угоди відповідач відмовився.
Позивач зазначає, що звернення до суду з вимогою про визнання укладеною додаткової угоди є єдиним способом захисту прав сторін за договором, оскільки відповідач відмовляється виконувати свої зобов'язання за вказаним договором як правонаступник Львівського державного інституту новітніх технологій та управління імені В.Чорновола. Натомість свої права на користування земельною ділянкою площею 0,172 га, яка знаходиться за адресою Україна, м.Львів, вул.Генерала Чупринки,130 - визнає.
Національний університет Львівська політехніка заперечує проти позову повністю, оскільки, на його думку, договір №1 від 19.03.2009 року суперечить положенням розпорядження Кабінету Міністрів України № 703-р від 07.05.2008 року.
При винесенні постанови колегія суддів виходила з наступного .
Згідно ч. 1 ст. 638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору
Відповідно до ч. 1 ст. 651 ЦК України зміна договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Частиною 1 ст. 652 ЦКУ також передбачено, що договір може бути змінено у випадку суттєвої зміни обставин, якими сторони керувалися під час укладання договору.
Згідно із ст. 188 ГК України сторона, яка вважає за необхідне змінити договір, повинна надіслати пропозицію про це другій стороні за договором. Сторона, яка одержала пропозицію про зміну договору, у 20-денний термін після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду.
Відповідно до ст. 654 ЦКУ зміна договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.
Відповідно до ч. 4 ст. 188 Господарського кодексу України у разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Згідно ч.1 ст.104 ЦК України, юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників.
Згідно ч.1 статті 106 ЦК України, злиття, приєднання, поділ та перетворення юридичної особи здійснюються за рішенням його учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, а у випадках, передбачених законом, - за рішенням суду або відповідних органів державної влади.
Судом встановлено та не заперечується сторонами, що Національний університет Львівська політехніка є правонаступником Львівського державного інституту новітніх технологій та управління імені В'ячеслава Чорновола з усіма належними йому майном, правами та обов'язками. За таких обставин, суд дійшов висновку, що Національний університет Львівська політехніка є правонаступником Львівського державного інституту новітніх технологій та управління імені В'ячеслава Чорновола, як сторони у договорі №1 від 19.03.2009 року про спільну діяльність по організації будівництва житлового будинку для працівників Львівського державного інституту новітніх технологій та управління імені В'ячеслава Чорновола.
Враховуючи зазначене суд першої інстанції обґрунтовано задоволив позов у даній справі про визнання укладеною додаткової угоди до договору № 1 від 19.03.2009 року про спільну діяльність по організації будівництва житлового будинку для працівників Львівського державного інституту новітніх технологій та управління імені В'ячеслава Чорновола, в редакції запропонованій позивачем:
Додаткова угода
до договору № 1 про спільну діяльність по організації будівництва житлового будинку для працівників Львівського державного інституту новітніх технологій та управління імені В'ячеслава Чорновола від 19.03.2009 року
м. Львів 25.05.2016 року
Згідно наказу Міністерства освіти і науки України від 24.12.2010 р. за № 1284 припинено юридичну особу Львівський державний інститут новітніх технологій та управління ім. В. Чорновола шляхом його приєднання до Національного університету Львівська політехніка .
В порядку положень 12.3 та 12.4 договору № 1 про спільну діяльність по організації будівництва житлового будинку для працівників Львівського державного інституту новітніх технологій та управління імені В'ячеслава Чорновола від 19.03.2009 року вирішили:
за погодженням усіх сторін договору замінити сторону 1 Львівський державний інститут новітніх технологій та управління імені В'ячеслава Чорновола на правонаступника - Національний університет Львівська політехніка .
Національний університет Львівська політехніка
м. Львів, вул. С.Бандери,12
ректор
Громадська організація працівників
Львівського державного інституту
новітніх технологій та управління
імені В'ячеслава Чорновола
Освітянин .
м. Львів, вул. Генерала Чупринки, 130
Голова правління
ТОВ Квард
м.Львів, вул.Братів Рогатинців,18
директор
Відповідно до п. 9.9. постанови Пленуму Вищого господарського суду України, від 23.03.2012, № 6 "Про судове рішення" у рішенні про спонукання укласти договір зазначаються умови, на яких сторони зобов'язані укласти договір, з посиланням на поданий позивачем проект цього договору, наприклад: "Вважати договір (найменування договору) укладеним на умовах поданого (найменування позивача) проекту цього договору", а в разі необхідності - з викладенням у рішенні умов (пунктів) договору повністю або в певній частині.
З огляну на вищенаведене, твердження апелянта про те, що суд першої інстанції помилково при розгляді даної справи застосував норми ч. 1 ст. 651, ст. 654 ЦК України та ст. 188 ГК України є неспроможними.
Щодо посилань відповідача на те, що договір №1 від 19.03.2009 року суперечить положенням розпорядження Кабінету Міністрів України № 703-р від 07.05.2008 року, колегія суддів зазначає наступне.
Станом на даний час значений договір є дійсним.
Згідно ст. 629 ЦК України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться (ст. 526 ЦК України).
Так, судом встановлено, що Національний університет Львівська політехніка зверталося до Господарського суду Львівської області із позовом про визнання недійсним договору № 1 від 19.03.2009 року, укладеного між Львівським державним інститутом новітніх технологій та управління імені В'ячеслава Чорновола, Громадською організацією працівників Львівського державного інституту новітніх технологій та управління імені В'ячеслава Чорновола Освітятни та ТзОВ Квадр . Однак, рішенням Господарського суду Львівської області від 06.03.2017 року у справі № 914/3214/16, залишеним без змін. Постановою Львівського апеляційного господарського суду від 15.06.2017 року та постановою Вищого господарського суду України від 09.10.2017 року в позові Національного університету Львівська політехніка про визнання договору №1 від 19.03.2009 року про спільну діяльність по організації будівництва житлового будинку для працівників Львівського державного інституту новітніх технологій та управління імені В.Чорновола недійсним - відмовлено.
В постанові Вищого господарського суду від 09.10.2017 року у справі № 914/3214/16 зазначено, що Національний університет Львівська політехніка є правонаступником усього майна, прав та обов'язків Львівського державного інституту новітніх технологій та управління імені В'ячеслава Чорновола, в тому числі земельної ділянки площею 0,172 га, що знаходиться у м. Львові, вул. Генерала Т.Чупринки, 130, яка належала на праві постійного користування Львівському державному інституту новітніх технологій та управління імені В'ячеслава Чорновола.
Відповідно до ч. 4 ст. 75 ГПК України обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Що стосується заяви відповідача про застосування строку позовної давності № вих. 23/12/16-1юр від 23.12.2016 року, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до ст. 256 ЦК України, позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу. Загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки (ст. 257 ЦК України).
Згідно ст.261 ЦК України, перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила. За зобов'язаннями з визначеним строком виконання перебіг позовної давності починається зі спливом строку.
За зобов'язаннями, строк виконання яких не визначений або визначений моментом вимоги, перебіг позовної давності починається від дня, коли у кредитора виникає право пред'явити вимогу про виконання зобов'язання.
У ст. 268 Цивільного кодексу України наведено невичерпний перелік вимог, на які позовна давність не поширюється.
Частиною 2 ст.268 Цивільного кодексу України передбачено, що законом можуть бути встановлені також інші вимоги, на які не поширюється позовна давність. Але в деяких випадках позовна давність не може поширюватись і на інші категорії вимог, хоча про це прямо й не зазначено у законі.
Спір у даній справі обумовлений відмовою відповідача укласти додаткову угоду до договору № 1 від 19.03.2009 року про спільну діяльність по організації будівництва житлового будинку для працівників Львівського державного інституту новітніх технологій та управління імені В'ячеслава Чорновола. Зміст додаткової угоди стосується заміни сторони 1 Львівського державного інституту новітніх технологій та управління імені В'ячеслава Чорновола на правонаступника - Національний університет Львівська політехніка , з огляду на те, що згідно наказу Міністерства освіти і науки України від 24.12.2010 р. за № 1284 припинено юридичну особу Львівський державний інститут новітніх технологій та управління ім. В. Чорновола шляхом його приєднання до Національного університету Львівська політехніка та встановлено, що Національний університет Львівська політехніка є правонаступником усього майна, прав та обов'язків Львівського державного інституту новітніх технологій та управління імені В'ячеслава Чорновола.
Законодавством не визначено конкретних вимог щодо строків внесення змін до договору.
Оскільки договір № 1 від 19.03.2009 року про спільну діяльність по організації будівництва житлового будинку для працівників Львівського державного інституту новітніх технологій та управління імені В'ячеслава Чорновола є чинним то наявність цього факту виключає можливість застосування строків позовної давності до спірних правовідносин, оскільки вони є триваючими.
Враховуючи вищенаведене, колегія суддів дійшла висновку, що рішення Господарського суду Львівської області від 09.01.2018 року слід залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
Керуючись ст.ст. 270, 275, 276, 281, 282, 288 ГПК України, Львівський апеляційний господарський суд -
ПОСТАНОВИВ:
1.В задоволенні апеляційної скарги відмовити, а рішення Господарського суду Львівської області від 09.01.2018 року у справі № 914/2916/16 залишити без змін.
2.Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку згідно з Главою 2 Розділу IV ГПК України.
Головуючий суддя Скрипчук О.С.
Судді Желік М.Б.
Юрченко Я.О.
Суд | Львівський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 07.03.2018 |
Оприлюднено | 19.03.2018 |
Номер документу | 72795317 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Львівський апеляційний господарський суд
Скрипчук Оксана Степанівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні