Апеляційний суд Рівненської області
У Х В А Л А
Іменем України
16 березня 2018 року м. Рівне
Колегія суддів судової палати з розгляду кримінальних справ Апеляційного суду Рівненської області у складі:
судді-доповідача - ОСОБА_1 ,
суддів ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ,
з участю: секретарів ОСОБА_4 , ОСОБА_5 ,
прокурорів ОСОБА_6 , ОСОБА_7 ,
слідчого ОСОБА_8 ,
представника скаржника ОСОБА_9 ОСОБА_10
розглянула у відкритому судовому засіданні в м. Рівне матеріали за клопотанням першого заступника керівника Сарненської місцевої прокуратури ОСОБА_11 про накладення арешту на майно за апеляційною скаргою ОСОБА_9 на ухвалу слідчого судді Сарненського районного суду Рівненської області від 22 січня 2018 року, ?
ВСТАНОВИЛА:
Ухвалою слідчого судді Сарненського районного суду Рівненської області від 22 січня 2018 року задоволено клопотання першого заступника керівника Сарненської місцевої прокуратури ОСОБА_11 про накладення арешту на майно.
Накладено арешт на лісоматеріали круглі породи сосна звичайна, загальним об`ємом 80,91 метрів кубічних, пиломатеріали обрізні, загальним об`ємом 89,2 метри кубічні, документи щодо купівлі лісопродукції на 43 арк., вилучені у ході обшуку на підставі ухвали слідчого судді Сарненського районного суду Рівненської області № 572/108/18 на території лісопереробного підприємства, яке використовується ОСОБА_9 .
В поданій апеляційній скарзі ОСОБА_9 вказує, що слідчим суддею проігноровано норми Конституції України та загальні засади кримінального судочинства, внаслідок чого було постановлено незаконну ухвалу. Зазначає, що накладення арешту в даному випадку було і є можливим винятково за наявності підстав вважати, що вилучене майно було набуте злочинним шляхом, зокрема в ході зловживання службовою особою службовим становищем. Однак, майно не є власністю підозрюваного, предметом злочину, речовим доказом у справі та підлягати спеціальній конфіскації у відповідності до положень ст. 98-1 КК України, майно не є і не може бути придбаним за грошові кошти, здобуті злочинним шляхом. Вказує, що клопотання не містить відомостей щодо наявності обґрунтованої підозри (взагалі наявності підозрюваного), а, отже, на його думку, немає і підстав для накладення арешту на майно відповідно до чинного законодавства. До клопотання не було долучено жодного документу, необхідного для з`ясування обставин, визначених ч.2 ст. 173 КПК України. Оскаржувана ухвала слідчого судді не містить покликань на встановлені судом обставини із посиланням на докази, а також мотиви неврахування окремих доказів (ні в клопотанні, ні в ухвалі немає покликань на жодні докази). Вказує, що клопотання було розглянуте в порядку ч.2 ст. 172 КПК без його участі, копію ухвали слідчого судді було вручено йому 25 січня 2018 року.
Просить поновити строк на апеляційне оскарження ухвали слідчого судді. Ухвалу слідчого судді Сарненського районного суду Рівненської області від 22 січня 2018 року скасувати, постановити нову ухвалу, якою відмовити у задоволенні клопотання про накладення арешту на майно.
З матеріалів клопотання вбачається, що дане клопотання розглядалось слідчим суддею без повідомлення ОСОБА_9 (а.м.26). ОСОБА_9 вказує, що оскаржувану ухвалу слідчого судді йому було вручено 25 січня 2018 року. Апеляційна скарга на ухвалу слідчого судді подана ОСОБА_9 30 січня 2018 року, а отримана Апеляційним судом Рівненської області 02 лютого 2018 року за вх. № 1-837/18.
За наведеного доводи ОСОБА_9 про те, що строк на апеляційне оскарження ухвали слідчого судді пропущений з поважних причин є обґрунтованим.
Заслухавши суддю-доповідача, представника ОСОБА_10 , який підтримав апеляційну скаргу ОСОБА_9 , прокурора, який заперечив проти задоволення апеляційної скарги та просив ухвалу слідчого судді суду першої інстанції залишити без зміни, перевіривши матеріали клопотання та доводи апеляційної скарги, колегія суддів прийшла до висновку, що апеляційна скарга ОСОБА_9 підлягає до задоволення частково з таких підстав.
Відповідно до ст. 370 КПК України судове рішення повинно бути законним, обґрунтованим і вмотивованим, однак слідчим суддею при розгляді клопотання про накладення арешту на майно залишено поза увагою дані вимоги Закону.
У відповідності до положень ч.1, ч.2 ст.170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно, зокрема є доказом злочину. Арешт майна допускається з метою забезпечення збереження речових доказів.
Згідно ч.2 ст. 171 КПК України у клопотанні слідчого, прокурора про арешт майна повинно бути зазначено:1) підстави і мету відповідно до положень статті 170 цього Кодексу та відповідне обґрунтування необхідності арешту майна; 2) перелік і види майна, що належить арештувати; 3) документи, які підтверджують право власності на майно, що належить арештувати, або конкретні факти і докази, що свідчать про володіння, користування чи розпорядження підозрюваним, обвинуваченим, засудженим, третіми особами таким майном; 4) розмір шкоди, неправомірної вигоди, яка отримана юридичною особою, у разі подання клопотання відповідно до частини шостої статті 170 цього Кодексу.
До клопотання також мають бути додані оригінали або копії документів та інших матеріалів, якими слідчий, прокурор обґрунтовує доводи клопотання.
Перевірку додержання даних вимог закону відповідно до положень ч.3 ст. 172 КПК України покладено на слідчого суддю, однак і ці вимоги слідчим суддею не дотримані.
Слідчий суддя, розглядаючи клопотання прокурора про накладення арешту на майно в порядку ст.ст. 170-173 КПК України та накладаючи арешт на майно, зокрема, на пиломатеріали обрізні та документи щодо купівлі лісопродукції на 43 арк., в порушення вимог ч. 2 ст. 173 КПК України не врахував правових підстав для арешту даного майна та можливість використання майна як доказу у кримінальному провадженні.
Крім того, в порушення вимог п.1 ч.5 ст. 173 КПК України слідчий суддя в ухвалі про задоволення клопотання не конкретизував перелік майна, на яке накладено арешт, зокрема, наклавши арешт загалом на документи щодо купівлі лісопродукції на 43 арк.
Слідчим суддею не встановлено, що дане майно відповідає вимогам ч.1 ст. 98 КПК України та може бути використане як речовий доказ під час досудового розслідування даного кримінального провадження для досягнення повноти, всебічності та неупередженості розслідування факту зловживання службовим становищем посадовими особами лісової охорони ДП «Березнівське лісове господарство», розкрадання та збуту лісопродукції.
Не доведено стороною обвинувачення і протиправність походження пиломатеріалів обрізних відповідно до вилучених документів.
Так, згідно ч. 3ст. 170 КПК України, єдиною і достатньою підставою для арешту майна з метою забезпечення збереження речових доказів є відповідність цього майна критеріямст. 98 КПК України.
Не врахував слідчий суддя і той факт, що невиправдане потребами досудового розслідування обмеження права розпорядження, користування та відчуження майна з огляду на завдання та загальні засади кримінального провадження є неприпустимим, а також відповідність втручання в право власності принципу правомірного і допустимого втручання, сумісного з гарантіями ст. 1 Першого Протоколудо Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод з відповідними змінами.
Під час апеляційного перегляду оскаржуваної ухвали прокурором та слідчим також не доведено необхідності арешту розпилованої деревини та документів щодо купівлі лісопродукції, а також наявність ризиків, передбачених абзацом другим частини першої статті 170 КПК України, згідно якого завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження.
В судовому засіданні апеляційної інстанції прокурор та слідчий вказали, що лісоматеріали круглі породи сосна звичайна («нечіповані»), загальним об`ємом 80,91 метрів кубічних передані на зберігання ДП «Березнівське лісове господарство», а пиломатеріали обрізні, загальним об`ємом 89,2 метри кубічні залишені на зберігання володільцю майна ОСОБА_9 .
Слідчий зазначив, що встановити на пиломатеріалах обрізних наявність чи відсутність чіпів електронного обліку не представляється можливим внаслідок розпиловки деревини.
Тобто стороною обвинувачення не обґрунтовано необхідність арешту пиломатеріалів обрізних і документів на 43 арк. та не доведено можливість використання даного майна як доказу у кримінальному провадженні.
На думку колегії суддів, слідчим та прокурором не доведено розумність та співрозмірність обмеження права користування, розпорядження та відчуження майна (пиломатеріалів обрізних та документів щодо купівлі лісопродукції) завданням кримінального провадження.
Поряд з цим, колегія суддів погоджується з висновком слідчого судді про наявність правових підстав для накладення арешту на лісоматеріали круглі породи сосна звичайна, загальним об`ємом 80, 91 метрів кубічних з метою забезпечення збереження речових доказів в рамках кримінального провадження внесеного до ЄРДР за № 42017181200000139 від 26 липня 2017 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.27, ч.2 ст. 364, ст. 198 КК України.
Враховуючи вимоги ч.3ст.407 КПК України, колегія суддів вважає за необхідне скасувати ухвалу слідчого судді та постановити нову ухвалу, якою частково задовольнити клопотання прокурора ОСОБА_11 та накласти арешт лише на лісоматеріали круглі породи сосна звичайна із забороною відчуження, розпорядження та користування зазначеним майном, і таке рішення у даному випадку, буде відповідати вимогамст. 370 КПК України,та загальним завданням кримінального провадження щодо забезпечення всебічного, повного і неупередженого встановлення всіх обставин у даному кримінальному провадженню.
Ухвала слідчого судді не може залишатись чинною та підлягає скасуванню.
Керуючись ст. ст. 405, 407, 422 КПК України, колегія суддів,
УХВАЛИЛА:
Задовольнити клопотання ОСОБА_9 про поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали слідчого суддіСарненського районного суду Рівненської області від 22 січня 2018 року.
Поновити ОСОБА_9 строк на апеляційне оскарження ухвали слідчого суддіСарненського районного суду Рівненської області від 22 січня 2018 року.
Апеляційну скаргу ОСОБА_9 задовольнити частково.
Ухвалу слідчого суддіСарненського районного суду Рівненської області від 22 січня 2018 року прозадоволення клопотання першого заступника керівника Сарненської місцевої прокуратури ОСОБА_11 про накладення арешту на майно та накладення арешту на майно ОСОБА_9 скасувати.
Клопотання першого заступника керівника Сарненської місцевої прокуратури ОСОБА_11 про накладення арешту на майно ОСОБА_9 задовольнити частково.
Накласти арешт на лісоматеріали круглі породи сосна звичайна, загальним об`ємом 80, 91 метрів кубічних шляхом позбавлення ОСОБА_9 права на відчуження, розпорядження та користування зазначеним майном.
В решті у задоволенні клопотання першого заступника керівника Сарненської місцевої прокуратури ОСОБА_11 про накладення арешту на майно відмовити за безпідставністю.
Ухвала оскарженню в касаційному порядку не підлягає.
Судді:
ОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3
Суд | Апеляційний суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 16.03.2018 |
Оприлюднено | 28.02.2023 |
Номер документу | 72840681 |
Судочинство | Кримінальне |
Кримінальне
Апеляційний суд Рівненської області
Полюхович О. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні