Спр. № 2-5/2008 р. Копія-
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 лютого 2008 року м. Щорс
Щорський районний суд Чернігівської області
в складі: головуючого-судді Лихошерста В.В.
при секретарі Перепечко Т.О.
з участю позивачів: ОСОБА_1, ОСОБА_2,
представника позивачів адвоката ОСОБА_3
відповідача ОСОБА_4,
представника відповідача адвоката ОСОБА_5
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Щорсі справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до ОСОБА_4 про стягнення моральної шкоди, завданої в результаті дорожньо-транспортної пригоди, -
ВСТАНОВИВ:
Позивачки звернулися в суд із позовом до відповідача про стягнення моральної шкоди в сумі 100 000 грн., завданих під час дорожньо - транспортної пригоди.
В судовому засіданні позивачки уточнили і підтримали позовні вимоги. Вони пояснили, що 2 червня 2007 року відповідач, керуючи автомобілем, порушив Правила дорожнього руху, внаслідок чого зіткнувся з іншим автомобілем. В результаті ДТП позивачка ОСОБА_2, яка знаходилася в автомобілі в якості пасажира, отримала тяжкі тілесні ушкодження за ознакою небезпеки для життя.
Постановою Щорського районного суду від 14 серпня 2007 року відповідача звільнено від кримінальної відповідальності на підставі ст. 1 п. б Закону України "Про амністію", а кримінальну справу закрито по нереабілітуючих підставах. В зв'язку з цим залишено без розгляду і позовні вимоги потерпілої ОСОБА_2
ОСОБА_1 в обґрунтування позовних вимог посилається на те, що її дочка ОСОБА_2 є інвалідом дитинства. В результаті ДТП дочка отримала тілесні ушкодження, а вона вимушена була доглядати її, лікувати, супроводжувати. Вона, як мати, переживала, дивлячись на страждання дочки, хвилювалася за її стан здоров'я, вимушена була залишити всі свої справи. Розмір моральної шкоди вона оцінює в 5000 грн.
ОСОБА_2 обґрунтовує заподіяну їй моральну шкоду тим, що в результаті ДТП, що сталася з вини відповідача, вона отримала тяжкі тілесні ушкодження за ознакою небезпеки для життя, відчувала фізичний біль, незручності, у неї погіршився стан здоров'я, мається дефект обличчя, загострилися хронічні захворювання, порушився звичайний ритм ЇЇ життя. Вона не в змозі ходити без супроводу батьків, втратила спокій та сон, нервове потрясіння до цього часу не проходить. Моральну шкоду вона оцінює в 95000 грн. 00 коп.
Відповідач позов визнав частково і пояснив, що дійсно з його вини сталася ДТП, в якому постраждала ОСОБА_2 Порушення Правил дорожнього руху не були грубими. Він перебував в товариських стосунках з потерпілою, разом вони відвідували одну церкву. ДТП сталася, коли він підвозив потерпілу. Він сам також постраждав. До цього часу в нього знаходиться металева пластина в нозі. Він не працює. Дружина також. Вони не мають ні власного автотранспорту, ні житла. Дитина хворіє. Його сім'я знаходиться в скрутному матеріальному становищі. Розмір моральної шкоди, про стягнення якої просять позивачки, для нього є непомірно великим і не відповідає принципам розумності і справедливості. Висновок експертизи не є обов'язковим для суду.
Суд, вислухавши сторін та її представників, дослідивши письмові докази, приходить до наступного.
2 червня 2007 року відповідач, керуючи автомобілем, порушив Правила дорожнього руху, внаслідок чого зіткнувся з іншим автомобілем. В результаті ДТП позивачка ОСОБА_2, яка знаходилася в автомобілі в якості пасажира, отримала тяжкі тілесні ушкодження за ознакою небезпеки для життя.
Постановою Щорського районного суду від 14 серпня 2007 року відповідача звільнено від кримінальної відповідальності на підставі ст. 1 п. б Закону України "Про амністію", а кримінальну справу закрито.
Відповідно до ст. 23 ЦК України особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав.
Моральна шкода полягає:
1. 1) у фізичному болю та стражданнях, які фізична особа зазнала у зв'язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я;
2. 2) у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім'ї чи близьких родичів;
3. 3) у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку із знищенням чи пошкодженням її майна;
4. 4) у приниженні честі та гідності фізичної особи, а також ділової репутації фізичної чи юридичної особи.
Моральна шкода відшкодовується грішми, іншим майном або в інший спосіб.
Розмір грошового відшкодування моральної шкоди визначається судом залежно від характеру правопорушення, глибини фізичних та душевних страждань, погіршення здібностей потерпілого або позбавлення його можливості їх реалізації, ступеня вини особи, яка завдала моральної шкоди, якщо вина є підставою для відшкодування, а також з урахуванням інших обставин, які мають істотне значення. При визначенні розміру відшкодування враховуються вимоги розумності і справедливості.
Моральна шкода відшкодовується незалежно від майнової шкоди, яка підлягає відшкодуванню, та не пов'язана з розміром цього відшкодування.
Моральна шкода відшкодовується одноразово, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно ч. 1, ч. 2 п. 1 ст. 1167 ЦК України моральна шкода, завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини, крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.
Моральна шкода відшкодовується незалежно від вини органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, фізичної або юридичної особи, яка її завдала, якщо шкоди завдано каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю фізичної особи внаслідок дії джерела підвищеної небезпеки.
Відповідно до ч. 2 ст. 1168 ЦК України моральна шкода, завдана смертю фізичної особи, відшкодовується її чоловікові (дружині), батькам (усиновителям), а також особам, які проживали з нею однією сім'єю.
У відповідності зі ст. 1187 ч.ч. 1, 2, 5 ЦК України джерелом підвищеної небезпеки є діяльність, пов'язана з використанням, зберіганням або утриманням транспортних засобів... Шкода, завдана джерелом підвищеної небезпеки, відшкодовується особою, яка на відповідній правовій підставі (право власності, інше речове право, договір підряду, оренди, тощо) володіє транспортним засобом, механізмом, іншим об'єктом, використання, зберігання або утримання якого створює підвищену небезпеку. Особа, яка здійснює діяльність, що є джерелом підвищеної небезпеки, відповідає за завдану шкоду, якщо вона не доведе, що шкоди було завдано внаслідок непереборної сили або умислу потерпілого.
Відповідно до ст. 1193 ч. 4 ЦК України суд може зменшити розмір відшкодування шкоди, завданої фізичною особою, залежно від її матеріального становища, крім випадків, коли шкоди завдано вчиненням злочину.
Враховуючи, що джерело підвищеної небезпеки - автомобіль знаходився у володінні і користуванні відповідача на законних підставах (генеральна довіреність ОСОБА_6), з під його контролю і володіння він не виходив, відповідати за заподіяну шкоду має саме відповідач.
ОСОБА_2 є інвалідом дитинства. В результаті ДТП вона отримала тілесні ушкодження, позивачка ОСОБА_1 доглядала її, лікувала, супроводжувала. Вона, як мати, переживала, дивлячись на страждання дочки, хвилювалася за її стан здоров'я.
Позивачка ОСОБА_1 посилається на негативні зміни в її житті, проте факту порушення її прав відповідачем вона не довела. За таких обставин, її позовні вимоги задоволенню не підлягають.
В результаті ДТП, що сталася з вини відповідача, ОСОБА_2 отримала тяжкі тілесні ушкодження за ознакою небезпеки для життя, відчувала фізичний біль, незручності, у неї погіршився стан здоров'я, мається дефект обличчя, загострилися хронічні захворювання, порушився звичайний ритм її життя. Вона не в змозі ходити без супроводу батьків.
Таким чином, їй завдано моральної шкоди. Враховуючи моральні страждання, завдані позивачці, матеріальне становище сторін, ті обставини, що діяння, яке спричинило заподіяння моральної шкоди, відповідач скоїв з необережності, сам постраждав в результаті ДТП, його сім'я знаходиться в скрутному матеріальному становищі, він та дружина ніде не працюють, на утриманні у них мається малолітня дитина, яка потребує догляду, керуючись принципом розумності та справедливості, розмір моральної шкоди, який підлягає стягненню на користь ОСОБА_2 суд оцінює в 48 мінімальних заробітних плат, тобто 24720 грн. 00 коп.
Позивачкою оплачено проведення судово-психологічної експертизи в сумі 1522 грн. 80 коп., під час підготовки матеріалів та розгляду справи в суді витрачено на юридичну допомогу адвоката 610 грн. 00 коп.. Ці витрати підлягають стягненню з відповідача на її користь.
За таких обставин, позов підлягає частковому задоволенню.
В зв'язку із задоволенням позовних вимог, з відповідача слід стягнути на користь держави судовий збір в сумі 1236 грн. 00 коп. та на користь ТУ ДСА в Чернігівській області витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду цивільних справ в сумі 30 грн. 00 коп.
Керуючись ст. ст. 3, 15, 16, 23, 1167, 1168, 1187, 1193 ЦК України, ст. ст. 3-6, 10-11, 15, 31, 213-215 ЦПК України суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_4 на користь ОСОБА_2 моральну шкоду, завдану в результаті дорожньо-транспортної пригоди, в розмірі 48 мінімальних заробітних плат, тобто 24720 (двадцять чотири тисячі сімсот двадцять) грн. 00 коп., витрати за проведення експертизи в сумі 1522 грн. 80 коп., в рахунок відшкодування витрат на юридичну допомогу адвоката 610 грн. 00 коп., а всього 26852 (двадцять шість тисяч вісімсот п'ятдесят дві) грн. 80 коп.
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути з ОСОБА_4 на користь держави судовий збір в сумі 1236 (одна тисяча двісті тридцять шість) грн. 00 коп. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду цивільних справ в сумі 30 (тридцять) грн. 00 коп.
Заяву про апеляційне оскарження рішення суду може бути подано протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суд | Щорський районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 29.02.2008 |
Оприлюднено | 05.01.2010 |
Номер документу | 7288902 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Старобільський районний суд Луганської області
Пелих Олександр Олександрович
Цивільне
Богородчанський районний суд Івано-Франківської області
Битківський Л.М.
Цивільне
Щорський районний суд Чернігівської області
Лихошерст В.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні