ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-21-42, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"10" квітня 2018 р.Справа № 922/517/16
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Бринцева О.В.
при секретарі судового засідання Гула Д.В.
розглянувши в порядку загального позовного провадження справу
за позовом Публічного акціонерного товариства "Харківський верстатобудівний завод" (61089, м. Харків, пр. Московський, 277) до Товариства з обмеженою відповідальністю "ХАРВЕРСТМАРКЕТ" (61082, АДРЕСА_1) про заборону використання найменування за участю представників:
позивача - ОСОБА_1, довіреність від 20.03.2018 б/н;
відповідача - не з'явився.
ВСТАНОВИВ:
24.02.2016 ПуАТ "Харківський верстатобудівний завод" звернулося до Господарського суду Харківської області із позовом до ТОВ "ХАРВЕРСТМАРКЕТ".
КОРОТКИЙ ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ ПОЗИВАЧА
В позовній заяві позивач просить суд заборонити відповідачу використовувати у сфері господарювання комерційне найменування зі словесним позначенням "ХАРВЕРСТ", право власності на який належить позивачу, шляхом припинення використання комерційного найменування зі словесним позначенням "ХАРВЕРСТ".
В обґрунтування позову зазначає, що саме позивачу належать майнові права на комерційне найменування "ХАРВЕРСТ". Відповідач використовує в господарському обігу комерційне найменування "ХАРВЕРСТ", що не дає пересічному споживачу відрізнити одну юридичну особу від другої, надає впевненості щодо комерційної пов'язаності позивача та відповідача, а також вводить в оману споживачів щодо суб'єкта, який виготовляє товари та надає послуги під таким комерційним найменуванням. В обґрунтування позову посилається на норми статей 154, 155, 157, 159 ГК України, статті 489, 490, 495, 490, 500 ЦК України, статті 16, 20 Закону України "Про охорону прав на знаки для товарів та послуг".
Присутній у судовому засіданні по суті 10.04.2018 представник позивача просить суд задовольнити повні вимоги повністю з підстав, викладених у позовній заяві.
КОРОТКИЙ ЗМІСТ ЗАПЕРЕЧЕНЬ ВІДПОВІДАЧА
Відповідач проти позову заперечує. У відзиві на позов та в попередньому засіданні представник відповідача зазначає, що діяльність товариства відповідача жодним чином не перетинається з діяльністю позивача та не вводить в оману замовників, оскільки продукція, яка виготовляється відповідачем не має жодного відношення до господарської діяльності позивача.
Представник відповідача в судове засідання по суті не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений у попередньому підготовчому засіданні.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення проти них, об'єктивно оцінивши надані суду докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, заслухавши пояснення представника позивача, суд установив наступне.
Публічне акціонерне товариство "Харківський верстатобудівний завод" є юридичною особою - суб'єктом господарювання, створене відповідно до наказу Регіонального відділення Фонду державного майна України по Харківській області від 28.11.1995 №1254-П "Про створення відкритого акціонерного товариства "ХАРВЕРСТ" (т. I, арк. с. 30).
Відповідно до підпункту 1.3.2. пункту 1.3. статуту позивача скорочене найменування Товариства - ПуАТ "ХАРВЕРСТ" (т. I, арк. с. 10)
Згідно відомостями, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, предметом діяльності позивача є: виробництво металообробних машин, механічне оброблення металевих виробів, неспеціалізована оптова торгівля, ремонт і технічне обслуговування машин і устаткування промислового призначення, установлення та демонтаж машин і устаткування (т. I, арк. с. 25-27).
Також, у матеріалах справи також наявні докази реєстрації за позивачем знаку для товарів і послуг "ХАРВЕРСТ" відповідно до свідоцтва України №223997 за заявкою від 13.11.2015 (т. II, арк. с. 62-63).
07.12.1999 зареєстровано Товариство з обмеженою відповідальністю "ХАРВЕРСТМАРКЕТ", скорочене найменування ТОВ "ХАРВЕРСТМАРКЕТ". Предметом діяльності якого є: виробництво металевих машин, оптова торгівля верстатами, надання інших допоміжних комерційних послуг, неспеціалізована оптова торгівля, ремонт і технічне обслуговування машин і устаткування промислового призначення (т. II, арк. с. 18-22).
Під час розгляду справи, судом встановлено, що в мережі Інтернет за електронними адресами: www.kharkov.ukrtel.net/stankomarket/prod.htm, www.kharkov.ukrtel.net/stankomarket/contakt.htm, www.harverst.com.ua, www.harverst.com.ua/products/ розташовані веб-сторінки на яких міститься інформація щодо послуг, продукції, контактів ПуАТ "Харківський верстатобудівний завод" та ТОВ "ХАРВЕРСТМАРКЕТ" (т. II, арк. с. 98-119).
Згідно дослідженої інформації позивач та відповідач пропонують наступну продукцію, зокрема, вальцешліфовальні верстати, важкі круглошліфовальні верстати, верстати для шліфовки колінчастих валів та інше.
За результатами проведеної у справі №922/517/16 судової експертизи в сфері інтелектуальної власності, судом одержано висновок експерта від 19.02.2018 №24228, згідно якого: фірмові (комерційні) найменування "Публічне акціонерне товариство "ХАРВЕРСТ" та "Товариство з обмеженою відповідальністю "ХАРВЕРСТМАРКЕТ" є схожими до ступеня змішування. Використання відповідачем найменування "ХАРВЕРСТМАРКЕТ" може ввести в оману споживачів щодо особи, яка надає відповідні послуги.
Такі обставини на думку позивача свідчать про порушення його прав та охоронюваних законом інтересів та про наявність підстав для їх захисту в судовому порядку.
ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ
Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, з урахуванням правових підстав позовних вимог, суд виходить з наступного.
До відносин, пов'язаних з використанням у господарській діяльності прав інтелектуальної власності, застосовуються положення ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених ГК України та іншими законами (частина друга статті 154 ГК України).
До об'єктів права інтелектуальної власності, визначених статтею 420 ЦК України належать, в т.ч. комерційні (фірмові) найменування.
Відповідно до статті 489 ЦК України, правова охорона надається комерційному найменуванню, якщо воно дає можливість вирізнити одну особу з-поміж інших та не вводить в оману споживачів щодо справжньої її діяльності.
Право інтелектуальної власності на комерційне найменування є чинним з моменту першого використання цього найменування та охороняється без обов'язкового подання заявки на нього чи його реєстрації і незалежно від того, є чи не є комерційне найменування частиною торговельної марки. Відомості про комерційне найменування можуть вноситися до реєстрів, порядок ведення яких встановлюється законом.
Особи можуть мати однакові комерційні найменування, якщо це не вводить в оману споживачів щодо товарів, які вони виробляють та (або) реалізовують, та послуг, які ними надаються.
За приписами частини третьої статті 159 ГК України правовій охороні підлягає як повне, так і скорочене комерційне найменування суб'єкта господарювання, якщо воно фактично використовується ним у господарському обігу.
Особа, яка використовує чуже комерційне найменування, на вимогу його власника зобов'язана припинити таке використання і відшкодувати завдані збитки (ч. 5 ст. 159 ГК України).
ОЦІНКА АРГУМЕНТІВ СТОРІН І ВИСНОВОК СУДУ
З урахуванням наведених норм, на підставі наявних у справі доказів суд приходить до висновку про те, що позивачем доведено його виключні права на використання комерційного (фірмового) найменування "ХАРВЕРСТ" згідно свідоцтву на знак для товарів і послуг №223997.
Судом встановлений факт використання відповідачем у своєму повному та скороченому найменуванні вказаного комерційного найменування позивача "ХАРВЕРСТ". Спірне комерційне найменування позивача є частиною повного та скороченого найменування відповідача яке є схожим до ступеню змішування.
Такі обставини свідчать про порушення майнових прав інтелектуальної власності позивача на комерційне найменування "ХАРВЕРСТ" на наявність підстав для їх захисту.
Всупереч вимог статті 13 та статті 74 ГПК України (судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін; кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень) відповідач доказів на спростування викладених обставин не надав. Доводи останнього, викладені у відзиві на позов (зокрема про те, що відповідач припинив господарську діяльність, про те, що під час цієї діяльності він діяв на іншому товарному ринку), спростовуються наявними у справі доказами які свідчать про те, що юридична особа відповідача не припинена і в мережі Інтернет від його, відповідача, імені пропонуються до продажу товари спільної з позивачем товарної групи.
На підставі викладеного суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги щодо заборони відповідачу використовувати у сфері господарювання комерційне найменування зі словесним позначенням "ХАРВЕРСТ" шляхом припинення використання комерційного найменування зі словесним позначенням "ХАРВЕРСТ" є обґрунтованими, доведеними та підтвердженими доданими до матеріалів справи доказами.
За таких обставин, враховуючи викладене вище, позовні вимоги позивача визнаються такими, що підлягають задоволенню повністю.
РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ
Частиною 4 статті 129 ГПК України встановлено, що інші судові витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються на відповідача у разі задоволення позову.
Позивач в повному обсязі оплатив наданий ХНДІСЕ ім. Засл. проф. ОСОБА_2 рахунок від 12.12.2017 №3475, що підтверджується платіжним дорученням від 15.12.2017 №3087 на загальну суму 9.904,00грн.
Враховуючи викладене, витрати зі сплати судового в розмірі 1.378,00грн. та витрати з оплати судової експертизи в розмірі 9.904,00грн. покладаються на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись статтями 124, 129-1 Конституції України, статтями 1, 4, 20, 73, 74, 76-79, 86, 129, 236-238 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Заборонити Товариству з обмеженою відповідальністю "ХАРВЕРСТМАРКЕТ" (61082, АДРЕСА_1, код ЄДРПОУ 30656301) використовувати у сфері господарювання комерційне найменування зі словесним позначенням "ХАРВЕРСТ", право власності на який належить Публічному акціонерному товариству "Харківський верстатобудівний завод", шляхом припинення використання комерційного найменування зі словесним позначенням "ХАРВЕРСТ".
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ХАРВЕРСТМАРКЕТ" (61082, АДРЕСА_1, код ЄДРПОУ 30656301) на користь Публічного акціонерного товариства "Харківський верстатобудівний завод" (61089, м. Харків, пр. Московський, буд. 277, код ЄДРПОУ 00223243) витраті зі сплати судового збору в розмірі 1.378,00грн. та витрати з оплати судового експертизи в розмірі 9.904,00грн.
Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Харківського апеляційного господарського суду через Господарський суду Харківської області протягом двадцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Повне рішення складено 11.04.2018 р.
Суддя ОСОБА_3
/справа №922/517/16/
Суд | Господарський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 10.04.2018 |
Оприлюднено | 17.04.2018 |
Номер документу | 73309421 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Харківської області
Бринцев О.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні