Справа № 2-291, 2008 року
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 червня 2008 року Ставищенський районний суд Київської області в складі:
головуючої - судді: Скороход Т. Н.,
при секретарі: Курляк Л. І.,
з участю позивача: ОСОБА_1,
представника відповідача: ОСОБА_2,
розглянувши у попередньому судовому засіданні в залі суду смт. Ставище справу за позовом ОСОБА_1 до Попружнянської сільської ради Київської області про визнання права власності, визнання права на спадщину за законом, -
ВСТАНОВИВ:
До суду з вказаною позовною заявою звернувся ОСОБА_1, посилаючись на те, що відповідно до по господарських книг Попружнянської сільської ради за 1986 - 1990, 1991 - 1995 роки житловий будинок № 8 по вулиці Радянська в селі Попружна Ставищенського району Київської області відносився до майна колгоспного двору. На час припинення колгоспного двору, 15 квітня 1991 року, в ньому проживали та не втратили частку в його майні ОСОБА_3, ОСОБА_4 та позивач, які набули права власності на вищевказаний будинок, як на майно колгоспного двору в рівних частках по 1/3 частині майна двору. Рішенням виконкому Попружнянської сільської ради № 22 від 19 жовтня 1994 року встановлено право власності на жилий будинок б/н по вул. Радянська за ОСОБА_3 Проте, право встановлювальний документ виданий не був. 16 березня 1998 року померла ОСОБА_4, спадщину після смерті якої прийняли спадкоємці першої черги: позивач та його батько ОСОБА_3, які постійно проживали з померлою до дня її смерті. 1 вересня 1999 року помер ОСОБА_3, спадщину після смерті якого прийняв позивач, його син, який постійно проживав з спадкодавцем та вступив в управління та володіння спадковим майном. Вартість вищевказаного житлового будинку становить 21878 гривень. Земельна ділянка на якій розташований вказаний будинок не приватизована. Попружнянська сільська рада свідоцтво про право власності на ім'я позивача, або на ім'я померлих не видавала, що позбавляє позивача можливості оформити свої спадкові права в Ставищенській районній державній нотаріальній конторі.
Позивач просить визнати за ним право власності на 1/3 частину житлового будинку № 8 по вулиці Радянській в селі Попружна Ставищенського району Київської області та право на спадщину за законом після смерті 16 березня 1998 року матері ОСОБА_4 на 1/6 частину вказаного житлового будинку та право на спадщину за законом після смерті, 1 вересня 1999 року, батька ОСОБА_3 на 1/2 частину зазначеного житлового будинку, вартістю 21878 гривень.
В попередньому судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги, підтвердив обставини, на які посилається в позовній.
Представник відповідача ОСОБА_5 сільської ради ОСОБА_2 в судовому засіданні позовні вимоги визнала, зробивши про це усну заяву. Суду пояснила, що інших спадкоємців у ОСОБА_4 та ОСОБА_3 не має.
Суд, розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення позивача, усну заяву про визнання позову представника відповідача ОСОБА_5 сільської ради ОСОБА_2, яка діє відповідно до довіреності і має повноваження на вчинення такої дії, та перевіривши письмові докази, вважає, що визнання представником відповідача позову не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб.
Відповідно до ст. 174 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Матеріалами справи встановлено, що відповідно до погосподарських книг Попружнянської сільської ради за 1986 - 1990, 1991 - 1995 роки житловий будинок № 8 по вулиці Радянська в селі Попружна Ставищенського району Київської області відносився до майна колгоспного двору. На час припинення колгоспного двору, 15 квітня 1991 року, в ньому проживали та не втратили частку в його майні ОСОБА_6, ОСОБА_4 та позивач, які набули права власності на вищевказаний будинок, як на майно колгоспного двору в рівних частках по 1/3 частині майна двору. 16 березня 1998 року померла ОСОБА_4, спадщину після смерті якої прийняли позивач та його батько ОСОБА_3, які постійно проживали з померлою до дня її смерті. 1 вересня 1999 року помер ОСОБА_3, спадщину після смерті якого прийняв позивач, його син, який постійно проживав з спадкодавцем та вступив в управління та володіння спадковим майном. Вартість
вищевказаного житлового будинку становить 21878 гривень. Земельна ділянка на якій розташований вказаний будинок не приватизована.
Відповідно до ч. 1 ст. 120 ЦК України (1963 р.) майно колгоспного двору належало його членам на праві сумісної власності.
Згідно п.6 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 22.12.1995 року №20 "Про судову практику у справах за позовами про захист права приватної власності" право власності на майно, яке належало колгоспному двору і збереглося після припинення його існування, мають ті члени двору, які до 15 квітня 1991 року не втратили права на частку в його майні.
Відповідно до ч. 5 статті 3 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" право власності та інші речові права на нерухоме майно, набуті згідно з діючими нормативно-правовими актами до набрання чинності цим Законом, визнаються державою.
Відповідно до пункту 6.1. Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно (затвердженого наказом Мінюсту України №7/5 від 07.02.2002 року) оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна провадиться з видачею свідоцтва про право власності місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування. Проте, свідоцтво про право власності Попружнянською радою на вищевказаний будинок на ім'я ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ОСОБА_1 не видавалось.
Згідно абзацу 4 пункту 216 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України (затвердженої наказом Мінюсту від 03.03.2004 року №20/5), при видачі свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно нотаріус вимагає, крім правовстановлюючого документа, витяг з реєстру прав власності.
Згідно ст. 392 Цивільного Кодексу України власник майна, може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 набув право власності на 1/3 частину будинку № 8 по вулиці Радянська в селі Попружна Ставищенського району Київської області, як член колгоспного двору відповідно до ст. ст. 120, 123 ЦК УРСР (1963 p.), після смерті 16 березня 1998 року матері ОСОБА_4 на 1/6 частину вказаного житлового будинку та після смерті, 1 вересня 1999 року батька ОСОБА_3 на 1/2 частину зазначеного житлового будинку і оскільки представником відповідача - Попружнянської сільської ради позов визнається, то він підлягає задоволенню.
Оскільки Попружнянська сільська рада до пред'явлення позову про визнання права на спадщину на житловий будинок і в судовому засіданні не оспорювали цього права, відповідно до змісту ст. 88 ЦПК України на них не може бути покладений обов'язок по відшкодуванню судових витрат.
Керуючись ст. ст. 120, 123 ЦК УРСР (1963 р.), ст. ст. 182, 392, 1220, 1223 ч. 2, 1261, 1268 ч.3, 1270 ЦК України, ч. 5 статті 3 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень", п. 6.1. Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Мінюсту України №7/5 від 07.02.2002 року, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 3 березня 2004 р. за N 283/8882, абзацу 4 п. 216 Інструкції "Про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України", затвердженої Наказом Міністерства юстиції України від 3 березня 2004 року N 20/5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 3 березня 2004 р. за N 283/8882, ст.ст. 10, 11, 60, 88, 130, 174, 213-215 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на 1/3 частину житлового будинку № 8 по вулиці Радянській в селі Попружна Ставищенського району Київської області, право на спадщину за законом після смерті 16 березня 1998 року матері ОСОБА_4 на 1/6 частину житлового будинку № 8 по вулиці Радянській в селі Попружна Ставищенського району Київської області та право на спадщину за законом після смерті 1 вересня 1999 року батька ОСОБА_3 на 1/2 частину житлового будинку № 8 по вулиці Радянській в селі Попружна Ставищенського району Київської області, вартістю 21878 [двадцять одна тисяча вісімсот сімдесят вісім) гривень.
Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Київської області через Ставищенський районний суд Київської області шляхом подачі в десятиденний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, з подачею її копії до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суд | Ставищенський районний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 24.06.2008 |
Оприлюднено | 15.01.2010 |
Номер документу | 7397150 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Ставищенський районний суд Київської області
Скороход Т. Н.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні