ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
15 травня 2018 р.м.ОдесаСправа № 821/1975/17
Категорія: 6.3 Головуючий в 1 інстанції: Бездрабко О.І.
Одеський апеляційний адміністративний суд, у складі головуючого судді Запорожана Д.В., суддів Танасогло Т.М., Яковлєва О.В., розглянувши можливість відкриття апеляційного провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 24 січня 2018 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Високопільської селищної ради Високопільського району Херсонської області, державного реєстратора Високопільської селищної ради Високопільського району Херсонської області Пономаренко М.С., за участю третіх осіб: об'єднання фермерських господарств Тетяна , ОСОБА_3 про скасування рішення,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 в апеляційному порядку оскаржила на рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 24 січня 2018 року у вищенаведеній справі.
Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 3 квітня 2018 року було визнано причини пропуску строку на апеляційне оскарження неповажними та залишено зазначену апеляційну скаргу без руху з наданням строку на усунення її недоліків.
Спірне рішення апелянт отримав 30.01.2018 року /а.с. 116/, а звернувся з даною апеляційною скаргою 20.03.2018 року тобто з пропуском вищезазначеного процесуального строку.
Від апелянта надійшла заява про поновлення вищенаведених пропущених процесуальних строків. Пропуск останніх обґрунтовує тим, що вона вже зверталась з апеляційною скаргою 23 лютого 2018 року.
Відповідно до ч.1 ст.121 КАС України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.
При цьому, такі поважні причини повинні створювати реально непереборні обставини для вчасного вчинення процесуальних дій.
З матеріалів справи вбачається, що ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 13 березня 2018 року зазначену апеляційну скаргу було повернуто апелянту без розгляду, у зв'язку з порушенням порядку подання апеляційної скарги.
Так, відповідно до пп.15.5 п.15 ч.1 розд. VII Перехідних положень оновленого Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Згідно абз.2 пп.15.16 п.15 ч.1 розд. VII Перехідних положень КАС України, Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система починає функціонувати через 90 днів з дня опублікування Державною судовою адміністрацію України у газеті "Голос України" та на веб-порталі судової влади оголошення про створення та забезпечення функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.
Враховуючи, що Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система на даний час не функціонує, необхідно керуватися правилами подання апеляційної скарги, що діяли до 15 грудня 2017 року.
Так, ч.1 ст.186 КАС України (в редакції станом на 03 серпня 2017 року) передбачала, що апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване рішення.
Враховуючи наведене, апелянтом пропущено строк оскарження вищенаведеного судового рішення виключно у зв'язку з власною юридичною необізнаністю, а не реальними непереборними обставинами.
Відповідно до абз. 2 ст. 68 Конституції України незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Згідно п. 4 ч. 1 ст. 299 КАС України, суд апеляційної інстанції відмовляє у відкритті апеляційного провадження у справі, якщо скаржником у строк, визначений судом, не подано заяву про поновлення строку на апеляційне оскарження або наведені підстави для поновлення строку на апеляційне оскарження визнані судом неповажними.
Таким чином, відмова у відкритті апеляційного провадження є видом юридичної відповідальності особи за порушення строків на апеляційне оскарження.
Отже, основним Законом України встановлена пряма заборона на звільнення особи від юридичної відповідальності (в даному випадку поновлення пропущеного процесуального строку) у зв'язку з юридичною необізнаністю.
Окрім того, у рішенні ЄСПЛ від 03.04.2008 у справі Пономарьов проти України Європейський суд з прав людини зробив висновок про те, що у разі якщо строк на ординарне апеляційне оскарження поновлений за підстав, які не видаються переконливими, таке рішення може порушити принцип юридичної визначеності.
Враховуючи наведене процесуальна бездіяльність позивача не може ставити під сумнів здійснення судочинства судом апеляційної інстанції відповідно до вимог процесуального закону.
Аналогічна правова позиція викладена в рішенні Верховного суду від 14.02.2018 року по справі № 910/33054/15.
Окрім того, безпідставне поновлення строку на оскарження судового рішення, що набрало законної сили, є порушенням вимог ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо справедливого судового розгляду в такому його елементі як правова визначеність.
Прецедентна практика Європейського суду з прав людини щодо застосування статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод визнає, що доступ до суду не є абсолютним і національним законодавством може обмежуватись, зокрема для дотримання правил судової процедури і це не є порушенням права на справедливий суд (рішення у справі Станков проти Болгарії від 12 липня 2007 року).
При цьому легітимна мета обмеження прав дотримана, права заявника не порушені, оскільки він звернувся з клопотанням про поновлення процесуального строку на апеляційне оскарження судового рішення, не навівши поважні підстави, які створювали реально непереборні обставини для вчасного звернення.
Аналогічна правова позиція викладена в рішенні Верховного суду від 14 лютого 2018 року по справі № 754/9100/14-ц.
Отже, клопотання апелянта про поновлення пропущеного процесуального строку задоволенню не підлягає.
З урахуванням відсутності у апелянта будь-яких поважних причин для пропуску вищенаведеного процесуального строку, у відкритті апеляційного провадження за вищенаведеною апеляційною скаргою необхідно відмовити.
Керуючись ст.ст. 299, 325, 328 КАС України, суд,-
У Х В А Л И В:
В задоволенні клопотання ОСОБА_1 про поновлення пропущених процесуальних строків - відмовити.
Визнати підстави зазначені ОСОБА_1 на обґрунтування причин пропуску звернення з апеляційною скаргою - неповажними.
У відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 24 січня 2018 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Високопільської селищної ради Високопільського району Херсонської області, державного реєстратора Високопільської селищної ради Високопільського району Херсонської області Пономаренко М.С., за участю третіх осіб: об'єднання фермерських господарств Тетяна , ОСОБА_3 про скасування рішення - відмовити.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту підписання та може бути оскаржена до Верховного суду протягом 30 днів.
Головуючий: Д.В. Запорожан
Судді: Т.М. Танасогло
О.В. Яковлєв
Суд | Одеський апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 15.05.2018 |
Оприлюднено | 17.05.2018 |
Номер документу | 73999173 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Одеський апеляційний адміністративний суд
Запорожан Д.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні