Справа № 2-406/08р.
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 жовтня 2008 року м. Гребінка
Гребінківський районний суд Полтавської області у складі:
Головуючої судді - Кривчун Т.О., при секретарі - Сапі A.M.,
за участю позивача ОСОБА_1, представника позивача ОСОБА_2, представника відповідача ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Гребінка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_4, третя особа Гребінківська державна нотаріальна контора, про визнання права власності на житловий будинок, земельний і майновий пай, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з вказаним позовом, посилаючись на те, що, його батько ОСОБА_5 помер у 1981 році, а станом на 01.04.1991р. в будинку, що по АДРЕСА_1 проживали його дід ОСОБА_6 та баба ОСОБА_7, при цьому на момент смерті діда у 1998 році остання була одна зареєстрована по даному будинку та склала заповіт, за яким все своє майно заповіла йому.
Зазначає, що з 2002 року він з дружиною почав проживати у спірному будинку разом із бабою, зареєструвавшись за даною адресою в лютому місяці 2004 року, а після смерті цього року баби він прийняв спадщину шляхом проживання із спадкодавицею на час відкриття спадщини в одному будинку.
Вказує, що на момент смерті у власності ОСОБА_7, окрім спірного будинку, були майновий пай та земельна частка (пай) площею 4, 31га., за життя баба не оформила право власності на будинок, у зв»язку з чим він не може оформити спадщину у нотаріуса, окрім того, на свою частку у спадковому майні претендує також відповідач.
У зв"язку з наведеним прохав визнати за ним право власності, в порядку спадкування, на вказані житловий будинок, земельну частку (пай) та майновий пай.
У попередньому судовому засіданні позивач та його представник позовні вимоги підтримали повністю, прохаючи їх задовольнити, в доповнення пояснили, що досягли домовленості з відповідачем, який доводиться йому (позивачеві) рідним дядьком, про поділ спадкового майна після смерті баби та діда (відповідно матері і батька ОСОБА_4), тому він (відповідач) на даний час не заперечує щодо успадкування ним майна після смерті ОСОБА_7 Зазначає, що у спадкодавиці було лише двоє дітей-його батько, ОСОБА_5, який помер у 1981р. та його дядько-відповідач по справі ОСОБА_4 та останній після смерті матері звернувся з заявою про прийняття спадщини до нотаріуса (позивач не
звертався), оскільки ні йому, ні позивачу на момент відкриття спадщини не було відомо про те, що ОСОБА_7 за життя зробила заповіт на онука (дитину померлого сина). Через це спочатку між ними виникли деякі суперечності, але потім вони дійшли згоди щодо поділу спадкового майна.
Представник відповідача у судовому засіданні позов визнав, не заперечував щодо його задоволення, погодився з поясненнями позивача та його представника, зазначивши, що у ОСОБА_6 та ОСОБА_7 дійсно, було два сина, один з яких, ОСОБА_5, помер у 1981 році, майно, яке залишилося після смерті у 1998р. їх батька, ОСОБА_6, залишилося відповідачу, а ОСОБА_7 заповіла усе належне їй майно своєму онуку (який свого часу залишився без батька) і відповідач щодо цього не заперечує.
Третя особа-Гребінківська державна нотаріальна контора-у судове засідання не з»явилися, хоча були належним чином повідомлені про час і місце розгляду справи.
Виходячи з наведеного, суд вважає, що рішення у справі можливо постановити у попередньому судовому засіданні.
Відповідно до ч.4 ст. 130 ЦПК України, при визнанні позову ухвалюється рішення в порядку, встановленому ст.174 цього Кодексу. Згідно ч. 4 ст. 174 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Суд, заслухавши пояснення позивача, його представника та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з таких підстав.
Судом встановлені такі факти і відповідні їм правовідносини.
Як убачається з матеріалів справи та встановлено в судовому засіданні, станом на 15.04.1991р. ОСОБА_6 та ОСОБА_7 були членами колгоспного двору по АДРЕСА_1, при цьому головою двору значилася ОСОБА_6, і, таким чином, мали право кожен на 1/2 частину вказаного вище будинку з допоміжними господарськими будівлями. Дана обставина підтверджується записами в особовому рахунку НОМЕР_1 по земельнокадастровій книзі) Майорщинської сільської ради Гребінківського району Полтавської області (а.с.7).
Судом установлено, що, у зареєстрованому шлюбі ОСОБА_6 та ОСОБА_7 мали двох синів- ОСОБА_5., ІНФОРМАЦІЯ_1р.н. і ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2. (а.с. 15, 23), у шлюбі з ОСОБА_9 у їх сина ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_3. народилася дитина-ОСОБА_1. (позивач по справі), що підтверджується актовим записом №12 від 20.09.1975р. в Книзі реєстрації актів пре народження Майорщинської сільської ради Гребінківського району Полтавської області, відповідно до Свідоцтва про народження, серія НОМЕР_2 (а.с.31).
Згідно актового запису №25 від 01.09.1981р. в Книзі реєстрації смертей Майорщинської сільської ради Гребінківського району Полтавської області, ОСОБА_5 помер ІНФОРМАЦІЯ_4, що підтверджується Свідоцтвом про смерть, серія НОМЕР_3 (а.с.14), а ІНФОРМАЦІЯ_5. помер його батько, ОСОБА_6 (а.с.13).
У відповідності до ст.ст.524-527, 529 ЦК України (в редакції 1963р., яка діяла на момент смерті ОСОБА_6), спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом, спадкоємство за законом має місце, коли і оскільки воно не змінено заповітом. Часом відкриття спадщини визнається день смерті спадкодавця, місцем відкриття спадщини визнається останнє постійне місце проживання спадкодавця. Спадкоємцями можуть бути особи, що були живими на момент смерті спадкодавця... При спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є, в рівних частках, діти (у тому числі усиновлені), дружина і батьки (усиновителі) померлого.
Згідно ст.ст.548, 549 ЦК України, для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини. Визнається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично
вступив в управління або володіння спадковим майном. Зазначена дія повинна бути вчинена протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.
У судовому засіданні встановлено і не заперечується сторонами, що на момент смерті ОСОБА_6 в будинку по АДРЕСА_1 була зареєстрована та фактично проживала його дружина, ОСОБА_7, яка і прийняла спадщину, фактично вступивши у володіння спадковим майном.
Окрім спадкового будинку, ОСОБА_7 була також власником земельної частки (паю) розміром 4, 31 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості) на території Майорщинської сільської ради Гребінківського району Полтавської області, на підставі Сертифікату на право на земельну частку (пай), серії НОМЕР_4 від 26.12.1996р. та майнового паю в розмірі 9424, 00грн., який належав їй на підставі Свідоцтва про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства, серія НОМЕР_5 від 15.06.2001р. (а.с.11, 30).
Заповітом від 26.10.1998р. ОСОБА_7 усе своє майно заповіла своєму онукові ОСОБА_1 (а.с. 10).
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_7 померла ІНФОРМАЦІЯ_6 року (дана обставина підтверджується актовим записом №25 від 28.10.2004р. в Книзі реєстрації смертей Майорщинської сільської ради Гребінківського району Полтавської області відповідно до Свідоцтва про смерть, серія НОМЕР_6 (а.с.5). За правилами ч.1 ст.1223, ч.1 ст.1241 ЦК України (в редакції 2003р.), право на спадкування мають особи, визначені у заповіті, повнолітні непрацездатні діти спадкодавця спадкують, незалежно від змісту заповіту, половину частки, яка належала б кожному з них у разі спадкування за законом (обов"язкова частка).
Згідно ч.1 ст.1225 ЦК України, право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Відповідно до ч.3 ст.1268 ЦК України , спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Судом установлено і це вбачається з матеріалів справи, що з лютого місяця 2004р. позивач зареєструвався та проживав в будинку по АДРЕСА_1 разом зі своєю бабою до моменту її смерті та проживає там на даний час, про відмову від спадщини не заявляв, тому вважається таким, що прийняв спадщину, однак не може оформити її у зв'язку з відсутністю правовстановлюючого документу на спадковий будинок, що підтверджується постановою нотаріуса (а.с.16).
Відповідачу, який має право на обов"язкову частку у спадщині та заявою від 28.12.2004р. про прийняття спадщини звернувся до нотаріальної контори(а.с.39), на той момент невідомо було про існування заповіту ОСОБА_7, на даний час, знаючи про вказаний заповіт, ОСОБА_4, визнаючи позов, відмовляється від своєї частки на користь позивача з наведених вище підстав.
За таких обставин, з урахуванням визнання позову відповідачем, задоволення пред"явленого позову не суперечить закону, не порушує права і свободи чи інтереси інших осіб.
За правилами п.5 ст.1268 ЦК України, спадщина належить спадкоємцеві з часу її відкриття, незалежно від часу прийняття спадщини.
Згідно ст.328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом... та вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набутя права власності не встановлена судом.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.328, 1220-1223, 1225, 1268 ЦК України, ст.ст. 8, 10, 11, 59-60, ч.4 ст.130, ч.4 ст.174, ст.209, 213-215, 218 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву задовольнити повністю.
Визнати за ОСОБА_1, в порядку спадкування, право власності на:
житловий будинок з допоміжними господарськими побудовами по АДРЕСА_1
земельну частку (пай) розміром 4, 31 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості) на території Майорщинської сільської ради Гребінківського району Полтавської області., яка належала ОСОБА_7, що померла ІНФОРМАЦІЯ_6 року, на підставі Сертифікату на право на земельну частку (пай), серії НОМЕР_4 від 26.12.1996р.;
майновий пай в розмірі 9424, 00грн., який належав ОСОБА_7, що померла ІНФОРМАЦІЯ_6 року, на підставі Свідоцтва про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства, серія НОМЕР_5 від 15.06.2001р.
Судові витрати віднести на рахунок позивача.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Полтавської області через Гребінківський районний суд Полтавської області. Заяву про апеляційне оскарження рішення суду може бути подано протягом 10 днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений статтею 294 ЦПК України, рішення суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суд | Гребінківський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 13.10.2008 |
Оприлюднено | 27.01.2016 |
Номер документу | 7425173 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Гребінківський районний суд Полтавської області
Кривчун Т.О.
Цивільне
Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Черкова Н.Т.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні