Рішення
від 04.06.2018 по справі 916/377/18
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"04" червня 2018 р.м. Одеса Справа № 916/377/18

Господарський суд Одеської області у складі судді Смелянець Г.Є.

при секретарі судового засідання Орлов О.О.

розглянувши у судовому засіданні справу №916/377/18

за позовом Заступника прокурора Одеської області в інтересах держави в особі 1) Головного управління Держгеокадастру в Одеській області; 2) Головного управління Державної казначейської служби в Одеській області; 3) Одеської обласної ради; 4) Авангардівської селищної ради Овідіопольського району Одеської області

до відповідача ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "Полімер-Граніт"

про стягнення 320338 грн., -

за участю представників :

від прокуратури: ОСОБА_2, посвідчення від 20.10.2014р. №029781

від позивача-1 (ГУ Держгеокадастру в Одеській області): ОСОБА_3, довіреність від 12.01.2018р. №31-15-0.61-639/2-18

від позивача-2 (ГУ ДКС в Одеській області): не з'явився

від позивача-3 (Одеська обласна рада): ОСОБА_4, довіреність від 13.03.2018р. №01/03-39/525

від позивача-4 (Авангардівська селищна рада Овідіопольського району Одеської області): не з'явився

від відповідача: ОСОБА_5, довіреність від 29.05.2018р.

Суть спору: Заступник прокурора Одеської області в інтересах держави в особі 1)Головного управління Держгеокадастру в Одеській області; 2)Головного управління Державної казначейської служби в Одеській області; 3)Одеської обласної ради; 4)Авангардівської селищної ради Овідіопольського району Одеської області звернувся до господарського суду з позовом про стягнення з ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "Полімер-Граніт" шкоди, заподіяної внаслідок зняття та перенесення ґрунтового покрову без отримання спеціального дозволу в розмірі 320 338 грн.

Позовну заяву обґрунтовано тим, що відповідачем знято та перенесено ґрунтовий покрив (родючий шар ґрунту) без спеціального дозволу на земельних ділянках загальною площею 10,54 га, які розташовані на території Авангардівської селищної ради Овідіопольського району Одеської області.

У поясненнях від 26.03.2018р. за вх.№6806/18 позивач-1 (Головне управління Держгеокадастру в Одеській області) вказав, що при перевірці дотримання вимог земельного законодавства було складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства за об'єктом - земельна ділянка та встановлено, що ТОВ "Полімер-Граніт" зняло та перенесло ґрунтовий покрив (родючий шар ґрунту) загальною площею 10,54 га на земельних ділянках кадастрові номери 5123755200:01:002:0381, 5123755200:01:002:0378, 5123755200:01:002:0384, 5123755200:01:002:0390, 5123755200:01:002:0400, 5123755200:01:002:0380, 5123755200:01:002:0399, 5123755200:01:002:0350, 5123755200:01:002:0373, 5123755200:01:002:0370, 5123755200:01:002:0372, 5123755200:01:002:0379, 5123755200:01:002:0382, 5123755200:01:002:0269, які розташовані на території Овідіопольського району Одеської області. У зв'язку з виявленими порушеннями складений протокол про адміністративне правопорушення. Постановою заступника головного державного інспектора у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням законодавства України про охорону земель в Одеській області директора ТОВ "Полімер-Граніт" притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу у розмірі 850 грн. Вказана постанова не була оскаржена.

У відзиві на позовну заяву від 26.03.2018р. за вх.№6809/18 відповідач просить суд відмовити у задоволенні позову, з посиланням при цьому на те, що у Головного управління Держгеокадастру в Одеській області відсутні повноваження на звернення до суду з даним позовом. Позапланову перевірку відповідача було здійснено за відсутності жодних з підстав, зазначених у ст.6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності". Будь-яких заяв чи скарг від власників земельних ділянок, які перебувають у приватній власності та які використовуються відповідачем, до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області не подавались, що могло б бути підставою для встановлення шкоди та визначення її розміру відповідно до Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покрову (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу №963, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007р. Позаплановий захід Головного управління Держгеокадастру в Одеській області, проведений щодо відповідача, було здійснено протиправно, без наявності підстав, встановлених законом, за відсутності директора та не в спосіб, що встановлений законами України та відповідно матеріали такої перевірки не можуть бути допустимими, адже обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть бути підтверджені іншими засобами доказування відповідно до ст.77 ГПК України. Для застосування такого заходу відповідальності як відшкодування шкоди слід встановити наявність у діях винної особи чотирьох елементів складу цивільного правопорушення. Відповідно до п.3.2 Порядку видачі та анулювання спеціальних дозволів на зняття та перенесення ґрунтового покрову (родючого шару ґрунту) земельних ділянок, затверджений наказом Держкомзему від 04.01.2005р. №1, дозвіл не вимагається у випадках, якщо переміщення ґрунтового покрову (родючого шару ґрунту) здійснюється в межах однієї і тієї самої земельної ділянки, що надана для ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), індивідуального дачного будівництва та будівництва індивідуальних гаражів. Крім того не встановлено та не доведено ким, коли та за яких обставин вчинено правопорушення, яке призвело до нанесення шкоди, що стягується. Постанова про накладення адміністративного стягнення не є допустимим доказом відповідно до ч.1 ст.38 КУпАП з огляду на її винесення більше ніж через 2 місяця після виявлення правопорушення.

У відповіді на відзив від 05.04.2018р. за вх.№7627/18 та від 06.04.2018р. за вх.№7684/18 позивач-3 (Одеська обласна рада) посилається на те, що в акті обстеження земельної ділянки від 20.07.2017р., складеним інспектором Держгеокадастру, встановлено, що відповідач зняв та переніс ґрунтовий покрив (родючий шар ґрунту) на земельних ділянках загальною орієнтовною площею 10,5 га, розташованих на території Авангардівської селищної ради Овідіопольського району Одеської області. Актом перевірки встановлено, що відповідач використовує земельні ділянки на підставі договорів оренди для будівництва багатоповерхового комплексу. Спеціальний дозвіл на зняття та перенесення ґрунтового покрову на вищевказаних земельних ділянках не видавався. За результатами виявлених порушень здійснено розрахунок розміру шкоди, заподіяної внаслідок зняття ґрунтового покриву без спеціального дозволу (в межах населеного пункту). За вказаним фактом на директора відповідача складений протокол про адміністративне правопорушення та притягнуто до адміністративної відповідальності. За загальним правилом застосування деліктної відповідальності, що передбачено ч.2 ст.1166 ЦК України встановлюється презумпція вини правопорушника. Згідно акту обстеження земельної ділянки та акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства вбачається, що посадовими особами відповідача допущені виявлені порушення вимог земельного законодавства. Крім того, директор відповідача був присутній при розгляді адміністративних матеріалів складених щодо нього за фактом порушення вимог земельного законодавства. Таким чином, на думку Одеської обласної ради, відповідач зняв та переніс ґрунтовий покрив (родючий шар ґрунту) без спеціального дозволу, чим спричинено шкоду державним інтересам у розмірі 320338 грн. Акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об'єктом - земельної ділянки та протокол про адміністративне правопорушення винесені в установленому законом порядку.

У поясненнях від 05.04.2018р. за вх.№7628/18 та від 06.04.2018р. за вх.№7682/18 позивач-3 (Одеська обласна рада) підтримав позовні вимоги в повному обсязі, з посиланням на порушення відповідачем вимог земельного законодавства та презумпцію вини правопорушника.

У відповіді на відзив від 06.04.2018р. за вх.№7671/18 прокуратурою зазначено, що посилання відповідача на відсутність у Головного управління Держгеокадастру в Одеській області повноважень на здійснення державного контролю за використанням та охороною земель, в тому числі і на звернення до суду з даним позовом не відповідають положенням ст.ст.4,5 Закону України "Про державний контроль за використання та охороною земель". На думку прокуратури, безпідставними є посилання відповідача на ч.7 ст.4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", оскільки зі змісту даної норми вбачається, що у разі якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акту, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів допускають неодноразове (множинне) трактування прав і обов'язків суб'єкта господарювання або повноважень органу державного нагляду (контролю), така норма трактується в інтересах суб'єкта господарювання, однак відповідачем не зазначено яка саме норма допускає неоднозначне (множинне) трактування прав і обов'язків суб'єкта господарювання або повноважень органу державного нагляду та трактуються в інтересах суб'єкта господарювання. Також за посиланнями прокуратури, безпідставними є посилання відповідача на те, що перевірку проведено на підставі Порядку виконання земельно-кадастрових робіт та надання послуг на платній основі державними органами земельних ресурсів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.11.2000р. №1619, який втратив чинність, оскільки в матеріалах справи відсутнє будь-яке посилання на зазначений порядок та він не стосується виниклих правовідносин. Як зазначено прокуратурою, посилання відповідача у відзиві на відсутність у діях суб'єкта господарювання складу правопорушення, у зв'язку тим, що останній здійснював переміщення ґрунту в межах однієї земельної ділянки та відповідний спеціальний дозвіл на це не вимагається, є безпідставними, оскільки з матеріалів справи вбачається, що відповідач зняв та переніс ґрунтовий покрив (родючий шар ґрунту) без спеціального дозволу на земельних ділянках загальною площею 10,54 га, а відповідачем не надано будь-яких доводів, які спростовують вищевикладене. Притягнення директора відповідача до адміністративної відповідальності здійснено в межах двомісячного строку.

У додаткових поясненнях від 06.04.2018р.за вх.№7681/18 позивач-1 (Головне управління Держгеокадастру в Одеській області) пояснив, що ним на підставі наказу від 21.06.2017р. №259-ДК було здійснено перевірку додержання вимог земельного законодавства щодо зняття та перенесення ґрунтового покрову (родючого шару ґрунту) з земельних ділянок кадастрові номери 5123755200:01:002:0381, 5123755200:01:002:0378, 5123755200:01:002:0384, 5123755200:01:002:0390, 5123755200:01:002:0400, 5123755200:01:002:0380, 5123755200:01:002:0399, 5123755200:01:002:0350, 5123755200:01:002:0373, 5123755200:01:002:0370, 5123755200:01:002:0372, 5123755200:01:002:0379, 5123755200:01:002:0382, 5123755200:01:002:0269, які відповідач використовує на підставі договорів оренди. При перевірці складений акт перевірки від 22.08.2017р. та за результатами здійснено розрахунок розміру шкоди, заподіяної внаслідок зняття ґрунтового покрову (родючого шару ґрунту). Розрахунок проведено відповідно до вимог Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007р. №963.

У запереченнях на відповідь на відзив від 20.04.2018р. за вх.№8344/18 відповідач вказав на те, що прокуратурою не зазначено норми закону, відповідно до яких уповноважено Головне управління Держгеокадастру в Одеській області здійснити захід контролю щодо відповідача з питань виконання умов зняття, збереження і використання родючого шару ґрунту. Методика №963 встановлює обов'язок державного органу здійснювати розрахунок на підставі матеріалів обстежень земельних ділянок, проведених відповідно до Порядку виконання земельно-кадастрових робіт та надання послуг на платній основі державними органами земельних ресурсів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.11.2000р. №1619, який втратив чинність. Іншого порядку не прийнято, що свідчить про відсутність встановленого законодавством способу та фіксування такого обстеження, матеріали якого були б підставою для розрахунку. Тобто, розрахунок позивача-1 зроблено на підставі матеріалів обстеження, складених не в порядку, передбачених законодавством України. Посилання на матеріали перевірки ГУ Держгеокадастру в Одеській області як доказ того, що відповідач зняв та переніс ґрунтовий покрив є неправомірними, з огляду на відсутність встановленого законом повноваження на здійснення контролю в цій сфері.

У відповіді на відзив від 27.04.2018р. за вх.№8769/18 позивач-1 (Головне управління Держгеокадастру в Одеській області) вказав, що підставою для представництва в суді законних інтересів держави стало порушення інтересів держави, а саме зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючий шар ґрунту) на земельних ділянках загальною площею 10,5 га. Положення Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" не підлягають застосуванню щодо перевірки Держгеокадастру, оскільки об'єктом перевірки в даному випадку є сама земельна ділянка, а Держгеокадастр не зазначений у переліку державних органів, які відповідно до ч.4 ст.2 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" здійснюють заходи контролю. Питання щодо наявності у ГУ Держгеокадастру в Одеській області повноважень щодо перевірок земельних ділянок було предметом розгляду адміністративної справи про визнання протиправними дій ГУ Держгеокадастру в Одеській області та скасування припису, зокрема, у постанові встановлено, що: "перевірка проведена уповноваженою особою ГУ Держгеокадастру не суб'єкта господарювання, а об'єкта - земельної ділянки. Отже, посилання представника позивача на приписи ЗУ "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" є недоцільними". Посилання на Порядок проведення індексації грошової оцінки земель є технічною помилкою, під час проведення розрахунку використовувався коефіцієнт нормативної грошової оцінки земель відповідно до листа Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 12.01.2017р. №22-28-0.22-443/2-17. Питання про наявність або відсутність в діях директора відповідача складу адміністративного правопорушення не є предметом спору у даній справі.

Вказану відповідь на відзив позивача-1 залучено судом до справи, із зауваженнями щодо відсутності доказів її надіслання всім учасникам справи та відсутності заяви позивача-1 про продовження пропущеного процесуального строку на подання до суду відповіді на відзив.

Ухвалою від 27.04.2018р. задоволено клопотання Головного управління Держгеокадастру в Одеській області про продовження строку підготовчого провадження у справі №916/377/18 та продовжено строк проведення підготовчого провадження до 04.06.2018р.

У судовому засіданні 14.05.2018р. господарським судом одержано заперечення на відповідь на відзив за вх.№9615/18, у яких відповідач вказав на те, що Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" поширює свою дію на всі державні органи. Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру не відповідає Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель". Фактично перевірка була здійснена з інший термін, ніж встановлено наказом на перевірку від 21.06.2017р. №259-ДК, без зазначення виду перевірки та за відсутності порядку її проведення, що свідчить про відсутність у перевіряючих органів прав на її здійснення та відповідно неправомірність висновків за її результатами. Розрахунок розміру шкоди здійснено на підставі Порядку проведення індексації грошової оцінки земель, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №783, який втратив чинність. У розрахунку наведено 4 земельні ділянки загальною площею 3,23 га, тоді як а розрахунку застосовується площа 10,54 га, що свідчить про необґрунтованість здійсненого розрахунку. Площа, з якої знято ґрунт наведена в акті, не обґрунтована та базується на припущеннях.

Також у судовому засіданні 14.05.2018р. господарським судом одержано від позивач-1 (Головне управління Держгеокадастру в Одеській області) відповідь на відзив за вх.№9616/18, яка є іншою за змістом від відповіді на відзив, яка надана до суду 27.04.2018р. за вх.№8769/18, та в якій позивач-1 просить суд визнати причини пропуску строку подання відповіді на відзив ТОВ "Полімер-Граніт" поважними, прийняти відповідь на відзив та долучити її до матеріалів справи. Також у підготовчому засіданні представник позивача-1 надав усні пояснення, згідно з якими позивач-1 просить суд продовжити встановлений судом процесуальний строк для подання до суду відповіді на відзив.

Ухвалою від 14.05.2018р. Головному управлінню Держгеокадастру в Одеській області відмовлено у задоволенні клопотання про продовження процесуального строку для подання відповіді на відзив від 14.05.2018р. №9-15-0.64-4861/2-18.

У заяві від 22.05.2018р. за вх.№10170/18 прокуратура Одеської області вказала на те, що відповідачем невірно ототожнено поняття контроль у сфері господарської діяльності та контроль за використанням та охороною земель. Акт обстеження та акт перевірки здійснені в межах строків перевірки з урахуванням внесення змін до наказу від 21.06.2017р. №259-ДК. Земельні ділянки, які були об'єктом перевірки, є сформованими та належать різним власникам. Наданими фотографіями відповідач додатково підтвердив факт того, що родючий шар ґрунту з усіх земельних ділянок перевезено та складено на одній земельній ділянці. Крім того, факт переміщення ґрунтового покриву за межі однієї ділянки підтверджується витягом з публічної кадастрової карти, який надано до суду позивачем-1. Шкоду заподіяну внаслідок зняття ґрунтового покриву без спеціального дозволу було розраховано відповідно до Постанови КМУ від 25.07.2007р. №963 "Про затвердження методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу".

У заяві від 23.05.2018р. за вх.№10259/18 позивачем-1 (Головне управління Держгеокадастру в Одеській області) надано наступні пояснення. Підставою для представництва прокурором інтересів держави у даній справі стало наявність порушення інтересів держави, а саме зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) на земельних ділянках загальною площею 10,5 га, розташованих на території Овідіопольського району Одеської області ТОВ "Полімер-Граніт". Держгеокадастр не відносить до переліку органі, на які поширюється дія Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель". Ґрунт з обстежених земельних ділянок був вивезений за її межі.

На підставі ст.240 ГПК України у судовому засіданні 04.06.2018р. за участю представників прокуратури, позивача-1, позивача-3 та відповідача, оголошено вступну та резолютивну частину рішення.

При цьому позивач-2 та позивча-4 у судове засідання не з'явились та про причини свого нез'явлення суд не повідомили. Про дату, час і місце судового засідання позивачі повідомлені належним чином, про що свідчать відповідні телефонограми від 01.06.2018р., що в силу вимог ч.1 ст.202 ГПК України не є перешкодою для розгляду справи суті.

Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників прокуратури, позивача-1, позивача-3 та відповідача, господарський суд встановив:

ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "Полімер-Граніт" укладено договори оренди земельної ділянки щодо користування наступними земельними ділянками:

- з ОСОБА_6 - договір оренди земельної ділянки від 23.07.2015р., кадастровий номер земельної ділянки: 5123755200:01:002:0378;

- з ОСОБА_7 - договір оренди земельної ділянки від 23.07.2015р., кадастровий номер земельної ділянки: 5123755200:01:002:0381;

- з ОСОБА_8 - договір оренди земельної ділянки від 23.07.2015р., кадастровий номер земельної ділянки: 5123755200:01:002:0384;

- з ОСОБА_9 - договір оренди земельної ділянки від 30.06.2015р., кадастровий номер земельної ділянки: 5123755200:01:002:0390;

- з ОСОБА_10 - договір оренди земельної ділянки від 29.08.2016р., кадастровий номер земельної ділянки: 5123755200:01:002:0400;

- з ОСОБА_11 - договір оренди земельної ділянки від 01.09.2016р., кадастровий номер земельної ділянки: 5123755200:01:002:0399;

- з ОСОБА_12 - договір оренди земельної ділянки від 17.07.2015р., кадастровий номер земельної ділянки: 5123755200:01:002:0372;

- з ОСОБА_13 - договір оренди земельної ділянки від 23.07.2015р., кадастровий номер земельної ділянки: 5123755200:01:002:0379;

- з ОСОБА_14 - договір оренди земельної ділянки від 23.07.2015р., кадастровий номер земельної ділянки: 5123755200:01:002:0382;

- з ОСОБА_15 - договір оренди земельної ділянки від 12.02.2016р., кадастровий номер земельної ділянки: 5123755200:01:002:0369.

Окрім того, ТОВ "Полімер-Граніт" укладено:

- з ТОВ "Сучасні Перспективи" договір відступлення прав і переведення боргу за договором оренди земельної ділянки від 11.11.2014р., згідно з яким останнім відступлено право вимоги, яке належить орендарю за договором оренди земельної ділянки від 23.06.2014р., кадастровий номер земельної ділянки: 5123755200:01:002:0380, укладеним з ОСОБА_16;

- з ТОВ "Сучасні Перспективи" договір відступлення прав і переведення боргу за договором оренди земельної ділянки від 11.11.2014р., згідно з яким останнім відступлено право вимоги, яке належить орендарю за договором оренди земельної ділянки від 23.06.2014р., кадастровий номер земельної ділянки: 5123755200:01:002:0373, укладеним з ОСОБА_16;

- з ТОВ "Сучасні Перспективи", який є правонаступником ТОВ "Дартосбуд" договір відступлення прав і переведення боргу за договором оренди земельної ділянки від 11.11.2014р., згідно з яким ТОВ "Сучасні Перспективи" відступлено право вимоги, яке належить орендарю за договором оренди земельної ділянки від 19.06.2014р., кадастровий номер земельної ділянки: 5123755200:01:002:0350, укладеним з ОСОБА_17

- з ТОВ "Сучасні Перспективи", який є правонаступником ТОВ "Дартосбуд" договір відступлення прав і переведення боргу за договором оренди земельної ділянки від 21.01.2016р., згідно з яким ТОВ "Сучасні Перспективи" відступлено право вимоги, яке належить орендарю за договором оренди земельної ділянки від 19.06.2014р., кадастровий номер земельної ділянки: 5123755200:01:002:0370, укладеним з ОСОБА_18

Наказом ГУ Держгеокадастру в Одеській області від 21.06.2017р. №259-ДК "Про здійснення державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності" відповідно до вимог Земельного кодексу України, Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель", Положення про Головне управління Держгеокадастру в Одеській області, затвердженого наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 17.11.2016р. №308, у зв'язку із виявленням факту зняття та пересування ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) з земельних ділянок , розташованих на території Овідіопольського району Одеської області, кадастрові номери 5123755200:01:002:0043, 5123755200:01:002:0381, 5123755200:01:002:0378, 5123755200:01:002:0384, 5123755200:01:002:0390, 5123755200:01:002:0400, 5123755200:01:002:0380, 5123755200:01:002:0399, 5123755200:01:002:0350, 5123755200:01:002:0373, 5123755200:01:002:0370, 5123755200:01:002:0372 наказано здійснити державний контроль за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів шляхом проведення перевірки дотримання вимог земельного законодавства щодо зняття та пересування ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) з земельних ділянок кадастрові номери 5123755200:01:002:0043, 5123755200:01:002:0381, 5123755200:01:002:0378, 5123755200:01:002:0384, 5123755200:01:002:0390, 5123755200:01:002:0400, 5123755200:01:002:0380, 5123755200:01:002:0399, 5123755200:01:002:0350, 5123755200:01:002:0373, 5123755200:01:002:0370, 5123755200:01:002:0372, розташованих на території Овідіопольського району Одеської області. Державному інспектору у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель в Березівському, Миколаївському, Лиманському районах Управління з контролю за використанням та охороною земель Головною управління Держгеокадастру в Одеській області ОСОБА_19 та Державному інспектору у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель у місті ОСОБА_15, головному спеціалісту відділу контролю за використанням та охороною земель в м. Одесі Управління з контролю за використанням та охороною земель Головною управління Держгеокадастру в Одеській області ОСОБА_20 у термін з 19.06.2017р. по 19.07.2017р. здійснити зазначений в пункті 1 цього наказу захід державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.

Наказом ГУ Держгеокадастру в Одеській області від 17.07.2017р. №321-ДК "Про внесення змін до наказу "Про здійснення державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності" від 21.06.2017р. №259-ДК" внесено зміни до пунктів 2,3 наказу від 21.06.2017р. №259-ДК, в частині термінів проведення перевірки, а саме терміни перевірки змінено на 19.06.2017р. -01.09.2017р.

20.07.2017р. Управлінням контролю за використанням та охороною земель ГУ Держгеокадастру в Одеській області складений акт обстеження земельної ділянки №259-ДК/325/АО/10/01/-17, згідно з яким старшим державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель в Березівському, Миколаївському, Лиманському районах Одеській області ОСОБА_19 та державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель у місті ОСОБА_15 ОСОБА_20 проведено обстеження земельних ділянок, розташованих на території Овідіопольського району Одеської області, кадастрові номери 5123755200:01:002:0269, 5123755200:01:002:0382, 5123755200:01:002:0379, 5123755200:01:002:0372, 5123755200:01:002:0370, 5123755200:01:002:0373, 5123755200:01:002:0350, 5123755200:01:002:0399, 5123755200:01:002:0380, 5123755200:01:002:0400, 5123755200:01:002:0390, 5123755200:01:002:0384, 5123755200:01:002:0378, 5123755200:01:002:0381. Обстеження земельної ділянки проведено у зв'язку з необхідністю: здійснення державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів шляхом проведення перевірки дотримання вимог земельного законодавства під час використання земельних ділянок, розташованих на території Овідіопольського району Одеської області. Загальна площа земельних ділянок: 24,0475 га. Орієнтовна площа земельної ділянки, на якій вчинено правопорушення 10,5 га. Форма власності приватна. Категорія земель: землі житлової та громадської забудови. Цільове призначення земель: для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка). Наявність документів, що підтверджує державну реєстрацію права власності чи права постійного користування або права оренди земельної ділянки: договори оренди. Результат обстеження: встановлено, що ТОВ "Полімер-Граніт" зняло та перенесло ґрунтовий покрив (родючий шар ґрунту) на земельних ділянках загальною орієнтовною площею 10,5 га, розташованих на території Овідіопольського району Оденської області, кадастрові номери - 5123755200:01:002:0269, 5123755200:01:002:0382, 5123755200:01:002:0379, 5123755200:01:002:0372, 5123755200:01:002:0370, 5123755200:01:002:0373, 5123755200:01:002:0350, 5123755200:01:002:0399, 5123755200:01:002:0380, 5123755200:01:002:0400, 5123755200:01:002:0390, 5123755200:01:002:0384, 5123755200:01:002:0378, 5123755200:01:002:0381. Стан ґрунтового покриву задовільний, відсутні ознаки засмічення.

При цьому, в акті обстеження зазначено, що до нього додається план схема земельної ділянки. Акт підписаний державними інспекторами Кривошеєнко В.Є. та Стояновим Ю.Д., якими проведено обстеження земельної ділянки.

22.08.2017р. Управлінням контролю за використанням та охороною земель ГУ Держгеокадастру в Одеській області складений акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об'єктом - земельної ділянки №259-ДК/582/АП/09/01-17, згідно з яким старшим державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель в Березівському, Миколаївському, Лиманському районах Одеській області ОСОБА_19 та державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель у місті ОСОБА_15 ОСОБА_20 відповідно до вимог статей 6 і 10 Закону України "Про державний контроль за використання та охороною земель" проведена перевірка з питання дотримання вимог земельного законодавства під час використання земельних ділянок, розташованих на території Овідіопольського району Одеської області, кадастрові номери 5123755200:01:002:0043, 5123755200:01:002:0381, 5123755200:01:002:0378, 5123755200:01:002:0384, 5123755200:01:002:0390, 5123755200:01:002:0400, 5123755200:01:002:0380, 5123755200:01:002:0399, 5123755200:01:002:0350, 5123755200:01:002:0373, 5123755200:01:002:0370, 5123755200:01:002:0372.

З акту вбачається, що в результаті перевірки встановлено:

- земельна ділянка, кадастровий номер: 5123755200:01:002:0381, площею 1,8528 га, розташована за адресою: Одеська область, Овідіопольський район, Авангардівська селищна рада, масив №10, земельна ділянка, 196/2 знаходиться у власності ОСОБА_7 згідно державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯИ №384903, виданого 30.11.2009р. відділом Держкомзему у Овідіопольському районі Одеської області. Цільове призначення земельної ділянки: для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка). Категорія земель за основним цільовим призначенням - землі житлової та громадської забудови). Склад угідь - рілля. Згідно договору оренди земельної ділянки від 23.07.2015р., ОСОБА_7 передала належну їй земельну ділянку в оренду ТОВ "Полімер-Граніт". Згідно акту обстеження земельної ділянки від 22.08.2017р., виїздом на місце встановлено, що ТОВ "Полімер-Граніт" здійснюється будівництво багатоповерхового житлового комплексу, а також, що на земельній ділянці з кадастровим номером: 5123755200:01:002:0381, площею 1,8528 га, знято та перенесено ґрунтовий покрив (родючий шар ґрунту) на площі 0,74га. Також перевіркою було встановлено, що спеціальний дозвіл на зняття та перенесення ґрунтового покриву на вищевказаній земельній ділянці Управлінням Держгеокадастру в Одеській області не видавався.

- земельна ділянка, кадастровий номер: 5123755200:01:002:0378, площею 1,8528 га, розташована за адресою: Одеська область, Овідіопольський район, Авангардівська селищна рада, масив №10, земельна ділянка, 196/1 знаходиться у власності ОСОБА_21 згідно державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯИ №384901, виданого 30.11.2009р. відділом Держкомзему у Овідіопольському районі Одеської області. Цільове призначення земельної ділянки: для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка). Категорія земель за основним цільовим призначенням - землі житлової та громадської забудови). Склад угідь - рілля. Згідно договору оренди земельної ділянки від 23.07.2015р., Альперін О Л. передав належну йому земельну ділянку в оренду ТОВ "Полімер-Граніт". Згідно акту обстеження земельної ділянки від 22.08.2017р., виїздом на місце встановлено, що ТОВ "Полімер-Граніт" здійснюється будівництво багатоповерхового житлового комплексу, а також, що на земельній ділянці з кадастровим номером: 5123755200:01:002:0381, площею 1,8528 га, знято та перенесено ґрунтовий покрив (родючий шар ґрунту) на площі 0,86 га. Також перевіркою було встановлено, що спеціальний дозвіл на зняття та перенесення ґрунтового покриву на вищевказаній земельній ділянці Управлінням Держгеокадастру в Одеській області не видавався.

- земельна ділянка, кадастровий номер: 5123755200:01:002:0384, площею 1,8306 га, розташована за адресою: Одеська область, Овідіопольський район, Авангардівська селищна рада, масив №10, земельна ділянка, 195/2 знаходиться у власності ОСОБА_8 згідно державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯИ №384904, виданого 26.11.2009р. відділом Держкомзему у Овідіопольському районі Одеської області. Цільове призначення земельної ділянки: для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка). Категорія земель за основним цільовим призначенням - землі житлової та громадської забудови. Склад угідь - рілля. Згідно договору оренди земельної ділянки від 23.07.2015р., ОСОБА_8 передала належну їй земельну ділянку в оренду ТОВ "Полімер-Граніт". Згідно акту обстеження земельної ділянки від 22.08.2017р., виїздом на місце встановлено, що ТОВ "Полімер-Граніт" здійснюється будівництво багатоповерхового житлового комплексу, а також, що на земельній ділянці з кадастровим номером: 5123755200:01:002:0384, площею 1,8306 га, знято та перенесено ґрунтовий покрив (родючий шар ґрунту) на площі 0,79га. Також перевіркою було встановлено, що спеціальний дозвіл на зняття та перенесення ґрунтового покриву на вищевказаній земельній ділянці Управлінням Держгеокадастру в Одеській області не видавався.

- земельна ділянка, кадастровий номер: 5123755200:01:002:0390, площею 1,8308 га, розташована за адресою; Одеська область, Овідіопольський район, Авангардівська селищна рада, масив №10, земельна ділянка, 195/1 знаходиться у власності ОСОБА_9 згідно державного акту на право власності на земельну ділянку серн ЯИ №384906, виданого 26.11.2009р. відділом Держкомзему у Овідіопольському районі Одеської області. Цільове призначення земельної ділянки: для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка). Категорія земель за основним цільовим призначенням - землі житлової та громадської забудови). Склад угідь - рілля. Згідно договору оренди земельної ділянки від 30.06.2015р. ОСОБА_9 передав належну йому земельну ділянку в оренду ТОВ "Полімер-Граніт". Згідно акту обстеження земельної ділянки від 22.08.2017р., виїздом на місце встановлено, що ТОВ "Полімер-Граніт" здійснюється будівництво багатоповерхового житлового комплексу, а також, що на земельній ділянці з кадастровим номером: 5123755200:01:002:0390, площею 1,8308 га, знято та перенесено ґрунтовий покрив (родючий шар грушу) на площі 0,81га. Також перевіркою було встановлено, що спеціальний дозвіл на зняття та перенесення ґрунтового покриву на вищевказаній земельній ділянці правлінням Держгеокадастру в Одеській області не видавався.

- земельна ділянка, кадастровий номер: 5123755200:01:002:0400, площею 1,9004 га, розташована за адресою: Одеська область, Овідіопольський район, Авангардівська селищна рада, масив №10, земельна ділянка, 194/2 знаходиться у власності ОСОБА_10 згідно державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯИ №384908, виданого 16.11.2009р. відділом Держкомзему у Овідіопольському районі Одеської області. Цільове призначення земельної ділянки: для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка). Категорія земель за основним цільовим призначенням - землі житлової та громадської забудови). Склад угідь - рілля. Згідно договору оренди земельної ділянки від 29.08.2016р ОСОБА_10 передала належну їй земельну ділянку в оренду ТОВ "Полімер-Граніт". Згідно акту обстеження земельної ділянки від 22.08.2017р., виїздом на місце встановлено, що ТОВ "Полімер-Граніт" здійснюється будівництво багатоповерхового житлового комплексу, а також, що на земельній ділянці з кадастровим номером: 5123755200:01:002:0400, площею 1,9004 га, знято та перенесено ґрунтовий покрив (родючий шар ґрунту) на площі 0,88га. Також перевіркою було встановлено, що спеціальний дозвіл на зняття та перенесення ґрунтового покриву на вищевказаній земельній ділянці Управлінням Держгеокадастру в Одеській області не видавався.

- земельна ділянка, кадастровий номер: 5123755200:01:002:0380, площею 1,5871 га, розташована за адресою: Одеська область, Овідіопольський район, Авангардівська селищна рада, масив №10, земельна ділянка, 192/1-Б знаходиться у власності ОСОБА_16 згідно державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯИ №384910, виданого 26.11.2009р. відділом Держкомзему у Овідіопольському районі Одеської області. Цільове призначення земельної ділянки: для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка). Категорія земель за основним цільовим призначенням - землі житлової та громадської забудови. Склад угідь - рілля. Згідно договору оренди земельної ділянки від 23.06.2014р. ОСОБА_22 передала належну їй земельку ділянку в оренду ТОВ "Полімер-Граніт". Згідно акту обстеження земельної ділянки від 22.08.2017р., виїздом на місце встановлено, що ТОВ "Полімер-Граніт"здійснюється будівництво багатоповерхового житлового комплексу, а також що на земельній ділянці з кадастровим номером: 5123755200:01:002:0380, площею 1,5871 га, знято та перенесено ґрунтовий покрив (родючий шар ґрунту) на площі 0,72га. Також перевіркою було встановлено, що спеціальний дозвіл на зняття та перенесення ґрунтового покриву на вищевказаній земельній ділянці Управлінням Держгеокадастру в Одеській області не видавався. З урахуванням вказаної інформації, документів отриманих в ході перевірки, вбачається порушення вимог ст.168 Земельного Кодексу України.

- земельна ділянка, кадастровий номер: 5123755200:01:002:0399, площею 1,9005 га, розташована за адресою: Одеська область, Овідіопольський район, Авангардівська селищна рада, масив №10, земельна ділянка, 194/1 знаходиться у власності ОСОБА_11 згідно державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯИ №384909, виданого 16.11.2009р. відділом Держкомзему у Овідіопольському районі Одеської області. Цільове призначення земельної ділянки: для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка). Категорія земель за основним цільовим призначенням - землі житлової та громадської забудови). Склад угідь - рілля. Згідно договору оренди земельної ділянки від 01.09.2016р. ОСОБА_11 передав належну йому земельну ділянку в оренду ТОВ "Полімер-Граніт". Згідно акту обстеження земельної ділянки від 22.08.2017р., виїздом на місце встановлено, що ТОВ "Полімер-Граніт" здійснюється будівництво багатоповерхового житлового комплексу, а також, що на земельній ділянці з кадастровим номером: 5123755200:01:002:0399, площею 1,9005 га, знято та перенесено ґрунтовий покрив (родючий шар фунту) на площі 0,75га. Також перевіркою було встановлено, що спеціальний дозвіл на зняття та перенесення ґрунтового покриву на вищевказаній земельній ділянці Управлінням Держгеокадастру в Одеській області не видавався.

- земельна ділянка, кадастровий номер: 5123755200:01:002:0350, площею 1,3841 га, розташована за адресою: Одеська область, Овідіопольський район, Авангардівська селищна рада, масив №51, земельна ділянка знаходиться у власності ОСОБА_17 згідно договору купівлі-продажу від 01.08.2012р., посвідченого приватним нотаріусом Овідіопольського районного нотаріального округу Одеської області ОСОБА_23, реєстровий номер 1116. Цільове призначення земельної ділянки: для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибний ділянка). Категорія земель за основним цільовим призначенням - землі житлової та громадської забудови). Склад угідь - рілля. Згідно договору оренди земельної ділянки від 19.06.2014р. ОСОБА_17 передала належну їй земельну ділянку в оренду ТОВ "Полімер-Граніт". Згідно акту обстеження земельної ділянки від 22.08.2017р., виїздом на місце встановлено, що ТОВ "Полімер-Граніт" здійснюється будівництво багатоповерхового житлового комплексу, а також, що на земельній ділянці з кадастровим номером; 5123755200:01:002:0350, площею 1,3841 га, знято та перенесено ґрунтовий покрив (родючий шар ґрунту) на площі 0,85 га. Також перевіркою було встановлено, що спеціальний дозвіл на зняття та перенесення ґрунтового покриву на вищевказаній земельній ділянці Управлінням Держгеокадастру в Одеській області не видавався.

- земельна ділянка, кадастровий номер: 5123755200:01:002:0373, площею 0,3528 га, розташована за адресою: Одеська область, Овідіопольський район, Авангардівська селищна рада, масив №10, земельна ділянка, 192/1-а знаходиться у власності ОСОБА_16 згідно державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯИ №384921, виданого 26.11.2009р. відділом Держкомзему у Овідіопольському районі Одеської області. Цільове призначення земельної ділянки: для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка). Категорія земель за основним цільовим призначенням - землі житлової та громадської забудови). Склад угідь - рілля. Згідно договору оренди земельної ділянки від 23.06.2014р. ОСОБА_16 передала належну їй земельну ділянку в оренду ТОВ "Полімер-Граніт". Згідно акту обстеження земельної ділянки від 22.08.2017р., виїздом на місце встановлено, що ТОВ "Полімер-Граніт". здійснюється будівництво багатоповерхового житлового комплексу, а також, що на земельній ділянці з кадастровим номером: 5123755200:01:002:0373, площею 0,3528 га, знято та перенесено ґрунтовий покрив (родючий шар ґрунту) на площі 0,14 га. Також перевіркою було встановлено, що спеціальний дозвіл на зняття та перенесення ґрунтового покриву на вищевказаній земельній ділянці Управлінням Держгеокадастру в Одеській області не видавався.

- земельна ділянка, кадастровий номер: 5123755200:01:002:0370, площею 1,9404 га, розташована за адресою: Одеська область, Овідіопольський район, Авангардівська селищна рада, масив №10, земельна ділянка, 192/2 знаходиться у власності ОСОБА_18 згідно державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯИ №384918, виданого 26.11.2009р. відділом Держкомзему у Овідіопольському районі Одеської області. Цільове призначення земельної ділянки: для будівництва і обслуговування житловою будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка). Категорія земель за основним цільовим призначенням - землі житлової та громадської забудови). Склад угідь - рілля. Згідно договору оренди земельної ділянки від 19.06.2014р. ОСОБА_18 передала належну їй земельну ділянку в оренду ТОВ "Полімер-Граніт". Згідно акту обстеження земельної ділянки від 22.08.2017р., виїздом на місце встановлено, що ТОВ "Полімер-Граніт" здійснюється будівництво багатоповерхового житлового комплексу, а також, що на земельній ділянці з кадастровим номером: 5123755200:01:002:0370, площею 1,9404 га, знято та перенесено ґрунтовий покрив (родючий шар ґрунту) на площі 0,80 га. Також перевіркою було встановлено, що спеціальний дозвіл на зняття га перенесення ґрунтового покриву на вищевказаній земельній ділянці Управлінням Держгеокадастру в Одеській області не видавався.

- земельна ділянка, кадастровий номер: 5123755200:01:002:0372, площею 1,9488 га, розташована за адресою: Одеська область, Овідіопольський район, Авангардівська селищна рада, масив №10, земельна ділянка, 193/2 знаходиться у власності ОСОБА_12 згідно державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯИ №384907, виданого 26.11.2009р. відділом Держкомзему у Овідіопольському районі Одеської області. Цільове призначення земельної ділянки: для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка). Категорія земель за основним цільовим призначенням - землі житлової та громадської забудови. Склад угідь - рілля. Згідно договору оренди земельної ділянки від 17.07.2015р. ОСОБА_12 передала належну їй земельну ділянку в оренду ТОВ "Полімер-Граніт". Згідно акту обстеження земельної ділянки від 22.08.2017р. виїздом на місце встановлено, що ТОВ "Полімер-Граніт" здійснюється будівництво багатоповерхового житлового комплексу, а також, що на земельній ділянці з кадастровим номером: 5123755200:01:002:0372, площею 1,9488 га, знято та перенесено ґрунтовий покрив (родючий шар ґрунту) на площі 0,89 га. Також перевіркою було встановлено, що спеціальний дозвіл на зняття та перенесення ґрунтового покриву на вищевказаній земельній ділянці Управлінням Держгеокадастру в Одеській області не видавався.

- земельна ділянка, кадастровий номер: 5123755200:01:002:0379, площею 1,8590 га, розташована за адресою: Одеська область, Овідіопольський район, Авангардівська селищна рада, масив №10, земельна ділянка, 197/1 знаходиться у власності ОСОБА_13 згідно державного акту нa право власності на земельну ділянку серії ЯИ №384902, виданого 30.11.2009р. відділом Держкомзему у Овідіопольському районі Одеської області. Цільове призначення земельної ділянки: для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка). Категорія земель за основним цільовим призначенням - землі житлової та громадської забудови. Склад угідь - рілля. Згідно договору оренди земельної ділянки від 23.07.2015р. ОСОБА_13 передала належну їй земельну ділянку в оренду ТОВ "Полімер-Граніт". Згідно акту обстеження земельної ділянки від 22.08.2017p. виїздом на місце встановлено, що ТОВ "Полімер-Граніт" здійснюється будівництво багатоповерхового житлового комплексу, а також, що на земельній ділянці з кадастровим номером: 5123755200:01:002:0379, площею 1,8590 га, знято та перенесено ґрунтовий покрив (родючий шар ґрунту) на площі 0,71 га. Також перевіркою було встановлено, що спеціальний дозвіл на зняття та перенесення ґрунтового покриву на вищевказаній земельній ділянці Управлінням Держгеокадастру в Одеській області не видавався.

- земельна ділянка, кадастровий номер: 5123755200:01:002:0382, площею 1,8589 га, розташована за адресою: Одеська область, Овідіопольський район, Авангардівська селищна рада, масив №10, земельна ділянка, 197/2 знаходиться у власності ОСОБА_14 згідно державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯИ №384905, виданого 26.11.2009 відділом Держкомзему у Овідіопольському районі Одеської області. Цільове призначення земельної ділянки: для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка). Категорія земель за основним цільовим призначенням - землі житлової та громадської забудови. Склад угідь - рілля. Згідно договору оренди земельної ділянки від 23.07.2015р. ОСОБА_14 передала належну їй земельну ділянку в оренду ТОВ "Полімер-Граніт". Згідно акту обстеження земельної ділянки від 22.08.2017р., виїздом на місце встановлено, що ТОВ "Полімер-Граніт" здійснюється будівництво багатоповерхового житлового комплексу, а також, що на земельній ділянці з кадастровим номером: 5123755200:01:002:0382, площею 1,8589 га, знято та перенесено ґрунтовий покрив (родючий шар ґрунту) на площі 0,77га. Також перевіркою було встановлено, що спеціальний дозвіл на зняття та перенесення ґрунтового покриву на вищевказаній земельній ділянці Управлінням Держгеокадастру в Одеській області не видавався.

- земельна ділянка, кадастровий номер: 5123755200:01:002:0269, площею 1,9485 га, розташована за адресою: Одеська область, Овідіопольський район, Авангардівська селищна рада, масив №10, земельна ділянка, 193/1 знаходиться у власності ОСОБА_5 згідно державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯИ №384898, виданого 26.11.2009р. відділом Держкомзему у Овідіопольському районі Одеської області. Цільове призначення земельної ділянки: для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка). Категорія земель за основним цільовим призначенням - землі житлової та громадської забудови. Склад угідь - рілля. Згідно договору оренди земельної ділянки від 12.02.2016р. ОСОБА_5 передав належну йому земельну ділянку в оренду ТОВ "Полімер-Граніт". Згідно акту обстеження земельної ділянки від 22.08.2017р., виїздом на встановлено, що ТОВ "Полімер-Граніт" здійснюється будівництво багатоповерхового житлового комплексу, а також, що на земельній ділянці з тим номером: 5123755200:01:002:0269, площею 1,9485 га, знято та перенесено ґрунтовий покрив (родючий шар ґрунту) на площі 0,83 га.

Також перевіркою було встановлено, що спеціальний дозвіл на зняття та перенесення ґрунтового покриву на вищевказаній земельній ділянці Управлінням Держгеокадастру в Одеській області не видавався. З урахуванням вказаної інформації, документів отриманих в ході перевірки, вбачається порушення вимог ст.168 Земельного Кодексу України. Таким чином, ТОВ "Полімер-Граніт" зняло та перенесло ґрунтовий покрив (родючий шар ґрунту) на земельних ділянках загальною площею 10,54 га. Відповідно до постанови Овідіопольського районного суду Одеської області від 18.04.2014р. (справа №509/1454/14-а) земельні ділянки використовуються за цільовим призначенням. Інших порушень земельного законодавства перевіркою не виявлено.

При цьому в акті перевірки зазначено, що додатком до нього є план-схема земельних ділянок.

Акт перевірки підписаний ОСОБА_19 та ОСОБА_20 Відомості у графах акту "підписи осіб, які були присутні при перевірці", "підпис представника юридичної особи чи уповноваженої ним особи чи уповноваженої ним особи або фізичної особи чи її представника, які перевірялись", "з актом ознайомлений, копію акта отримав", "копія цього акту відправлена поштою" відсутні.

Згідно з Розрахунком розміру шкоди, заподіяної внаслідок зняття ґрунтового покриву без спеціального дозволу (в межах населеного пункту) ТОВ "Полімер-Граніт" місце розташування земельної ділянки: Одеська обл., Овідіопольський р-н, Авангардівська с/р, масив №10, земельна ділянка 197/2, 195/2, 196/1, 195/1; площа земельної ділянки - 10,54 га, нормативні витрати від знищення поверхневого шару ґрунту - Додаток №1,2,3 - 12773, коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель, який дорівнює добутку коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки за 2007 та наступні роки, що визначається відповідно до Порядку проведення індексації грошової оцінки земель, затвердженого постановою Кабміну України від 12.05.2000р. №783 - 2,380.

Окрім того, судом встановлено, що 06.10.2010р. ГУ Держгеокадастру в Одеській області складений протокол про адміністративне правопорушення №259/ДК/0221П/07/08/-17, згідно з яким старшим державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель в Березівському, Миколаївському, Лиманському районах Одеській області ОСОБА_19 при перевірці дотримання вимог земельного законодавства щодо зняття та пересування ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) з земельних ділянок кадастрові номер: 5123755200:01:002:0043, 5123755200:01:002:0381, 5123755200:01:002:0378, 5123755200:01:002:0384, 5123755200:01:002:0390, 5123755200:01:002:0400, 5123755200:01:002:0380, 5123755200:01:002:0399, 5123755200:01:002:0350, 5123755200:01:002:0373, 5123755200:01:002:0370, 5123755200:01:002:0372, встановлено, що на земельних ділянках кадастрові номери: 5123755200:01:002:0381, 5123755200:01:002:0378, 5123755200:01:002:0384, 5123755200:01:002:0390, 5123755200:01:002:0400, 5123755200:01:002:0380, 5123755200:01:002:0399, 5123755200:01:002:0350, 5123755200:01:002:0373, 5123755200:01:002:0370, 5123755200:01:002:0372, 5123755200:01:002:0379, 5123755200:01:002:0382, 5123755200:01:002:0269 частково знятий ґрунтовий покрив загальною площею 10,54 га. Вказані земельні ділянки знаходяться в оренді ТОВ "Полімер-Граніт". Ґрунт знятий та вивезений та вивезений за межі земельних ділянок ТОВ "Полімер-Граніт". Дозвіл на зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок не видавався, що є порушенням ч.2 ст.168, п.п. "и". ч.1 ст.211 Земельного кодексу України. правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду (збитки0, що підтверджується розрахунком розміру шкоди, заподіяної внаслідок зняття ґрунтового покриву без спеціального дозволу у сумі 320 338 грн. в протоколі також зазначено: відомості про особу, яка вчинила адміністративне правопорушення - ОСОБА_24, директор ТОВ "Полімер-Граніт".

10.10.2017р. ГУ Держгеокадастру в Одеській області винесено постанову про накладення адміністративного стягнення №259-ДК/0171По/08/01-17, відповідно до якої встановлено, що громадянином ОСОБА_24, директором ТОВ "Полімер-Граніт" порушено вимоги п. "и" ч.1 ст.211 Земельного кодексу України, а саме на земельних ділянках: 5123755200:01:002:0381, 5123755200:01:002:0378, 5123755200:01:002:0384, 5123755200:01:002:0390, 5123755200:01:002:0400, 5123755200:01:002:0380, 5123755200:01:002:0399, 5123755200:01:002:0350, 5123755200:01:002:0373, 5123755200:01:002:0370, 5123755200:01:002:0372, 5123755200:01:002:0379, 5123755200:01:002:0382, 5123755200:01:002:0269 частково знятий ґрунтовий покрив загальною площею 10,54 га. Вказані земельні ділянки знаходяться в оренді ТОВ "Полімер-Граніт". Ґрунт знятий та вивезений та вивезений за межі земельних ділянок ТОВ "Полімер-Граніт". Дозвіл на зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок не видавався, що є порушенням ч.2 ст.168, п.п. "и". ч.1 ст.211 Земельного кодексу України. Даною постановою визнано ОСОБА_24 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст.53-3 КУпАП та накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 850 грн.

Наявна у матеріалах справи Інформація з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна станом на 02.04.2018р. свідчить, що за ТОВ "Полімер-Граніт" зареєстровано право оренди земельних ділянок за кадастровими номерами 5123755200:01:002:0381, 5123755200:01:002:0378, 5123755200:01:002:0384, 5123755200:01:002:0390, 5123755200:01:002:0400, 5123755200:01:002:0380, 5123755200:01:002:0399, 5123755200:01:002:0350, 5123755200:01:002:0373, 5123755200:01:002:0370, 5123755200:01:002:0372, 5123755200:01:002:0379, 5123755200:01:002:0382, 5123755200:01:002:0269.

Проаналізувавши наявні у справі докази та надавши їм правову оцінку, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову, з наступних мотивів.

Відповідно до п.3 ч.2 ст.11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі.

Загальні підстави відповідальності за завдану майнову шкоду встановлені ст. 1166 ЦК України, згідно з якою майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

При цьому, відповідальність за завдану шкоду може наставати лише за наявності підстав, до яких законодавець відносить: наявність шкоди; протиправну поведінку заподіювача шкоди; причинний зв'язок між шкодою та протиправною поведінкою заподіювача; вину. За відсутності хоча б одного із цих елементів цивільно-правова відповідальність не настає.

Аналогічний висновок щодо застосування норм права викладений у постановах Верховного Суду України від 02.09.2014р. у справі №3-100гс14, від 04.11.2014р. у справі №3-162гс14, від 22.01.2013р. у справі №3-72гс12, від 20.06.2011р. у справі №3-56гс11.

Предметом спору у даній справі є стягнення шкоди, яка заподіяна державі внаслідок зняття та перенесення ґрунтового покриву без отримання спеціального дозволу під час проведення відповідачем будівельних робіт.

Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України "Про охорону земель" охорона земель - система правових, організаційних, економічних, технологічних та інших заходів, спрямованих на раціональне використання земель, запобігання необґрунтованому вилученню земель сільськогосподарського призначення для несільськогосподарських потреб, захист від шкідливого антропогенного впливу, відтворення і підвищення родючості ґрунтів, підвищення продуктивності земель лісового фонду, забезпечення особливого режиму використання земель природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення.

Згідно з ч.1 ст.19 Закону України "Про охорону земель" державний контроль за використанням та охороною земель здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, а за додержанням вимог законодавства про охорону земель - центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища.

Аналогічні положення містяться в ч.1 ст.5 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель", якою встановлено, що державний контроль за використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності здійснює центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.

Відповідно до положень п.а) ч.1 ст.6 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" до повноважень центрального органу виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, належать здійснення державного контролю за використанням та охороною земель у частині виконання умов зняття, збереження і використання родючого шару ґрунту під час проведення гірничодобувних, геологорозвідувальних, будівельних та інших робіт, пов'язаних з порушенням ґрунтового покриву, своєчасного проведення рекультивації порушених земель в обсягах, передбачених робочим проектом землеустрою.

Пунктом г) ч.1 ст.6 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" встановлено, що до повноважень центрального органу виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, належать: видачі спеціальних дозволів на зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок відповідно до затверджених в установленому законом порядку проектів.

Пунктом 1 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015р. №15, встановлено, що Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.

З правового аналізу вищевикладеного вбачається, що Держгеокадастр є органом, до повноважень якого віднесено і видачу спеціальних дозволів на зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок, і здійснення державного контролю за використанням та охороною земель у частині виконання умов зняття, збереження і використання родючого шару ґрунту під час проведення гірничодобувних, геологорозвідувальних, будівельних та інших робіт, пов'язаних з порушенням ґрунтового покриву, своєчасного проведення рекультивації порушених земель в обсягах, передбачених робочим проектом землеустрою.

Згідно з ч.ч.1,2 ст.168 ЗК України ґрунти земельних ділянок є об'єктом особливої охорони. Власники земельних ділянок та землекористувачі не мають права здійснювати зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок без спеціального дозволу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, крім випадків: а) проведення робіт із буріння та облаштування нафтових і газових свердловин, будівництва, технічного обслуговування, ремонту і реконструкції нафтових і газових свердловин та пов'язаних з їх обслуговуванням об'єктів трубопровідного транспорту, виробничих споруд, під'їзних доріг, ліній електропередачі та зв'язку, підземних кабельних мереж енергозабезпечення; б) проведення робіт, пов'язаних з ліквідацією та запобіганням аварійним ситуаціям на нафтових і газових свердловинах та пов'язаних з їх експлуатацією об'єктах трубопровідного транспорту, виробничих спорудах, під'їзних дорогах, лініях електропередачі та зв'язку, підземних кабельних мережах енергозабезпечення. У випадках, визначених підпунктами "а" і "б" цієї частини, зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок здійснюються виключно на підставі робочого проекту землеустрою.

Відповідно до ч.3 ст.168 ЗК України при здійсненні діяльності, пов'язаної з порушенням поверхневого шару ґрунту, власники земельних ділянок та землекористувачі повинні здійснювати зняття, складування, зберігання поверхневого шару ґрунту та нанесення його на ділянку, з якої він був знятий (рекультивація), або на іншу земельну ділянку для підвищення її продуктивності та інших якостей.

Частиною 1 ст.211 ЗК України встановлено, що громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за такі порушення, зокрема, невиконання умов знімання, збереження і нанесення родючого шару ґрунту.

Процедура видачі та анулювання спеціальних дозволів на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок регулюється Порядком видачі та анулювання спеціальних дозволів на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок, затвердженого наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 01.01.2005р. №1, зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 20.01.2005р. №70/10350 (далі - Порядок).

Відповідно до п.2 Порядку спеціальний дозвіл на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок (далі - дозвіл) - це офіційний документ, який видається на підставі затвердженого в установленому законом порядку проекту землеустрою і дає право власнику земельної ділянки чи землекористувачу на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельної ділянки.

Згідно з п.3.1 Порядку власники земельних ділянок та землекористувачі, які проводять гірничодобувні, геологорозвідувальні, будівельні та інші роботи, зобов'язані отримати дозвіл на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельної ділянки, якщо це призводить до порушення поверхневого (родючого) шару ґрунту.

Відповідно до п.3.2 Порядку дозвіл не вимагається у випадках, якщо переміщення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) здійснюється в межах однієї й тієї самої земельної ділянки , що надана для ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), індивідуального дачного будівництва та будівництва індивідуальних гаражів.

Відповідно до абз. 1,2,3 ч.1 ст.10 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель мають право: безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку земельні ділянки, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб, перевіряти документи щодо використання та охорони земель; давати обов'язкові для виконання вказівки (приписи) з питань використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель відповідно до їх повноважень, а також про зобов'язання приведення земельної ділянки у попередній стан у випадках, установлених законом, за рахунок особи, яка вчинила відповідне правопорушення, з відшкодуванням завданих власнику земельної ділянки збитків; складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, а також подавати в установленому законодавством України порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до відповідальності.

У пп.1,2,7 п.6 Положення про Головне Управління Держгеокадастру в Одеській області, затвердженого наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 17.11.2016р. №308, також встановлено, що посадові особи Головного управління в межах своїх повноважень мають право: складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, а також подавати в установленому порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до відповідальності, давати обов'язкові для виконання вказівки (приписи) з питань використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель відповідно до їх повноважень, а також про зобов'язання приведення земельної ділянки у попередній стан у випадках, установлених законом, за рахунок особи, яка вчинила відповідне правопорушення, з відшкодуванням завданих власнику земельної ділянки збитків; безперешкодно обстежувати у встановленому законодавством порядку земельні ділянки, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб, перевіряти документи щодо використання та охорони земель; проводити у випадках, встановлених законом, фотографування, звукозапис, кіно- і відео зйомку як допоміжний засіб для запобігання порушенням земельного законодавства.

Згідно з пп.31,34 п.4 Положення про Головне Управління Держгеокадастру в Одеській області, затвердженого наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 17.11.2016р. №308, Головне управління відповідно до покладених на нього завдань обстежує земельні ділянки, які підлягають рекультивації, та видає спеціальні дозволи на зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок відповідно до проектів, затверджених у встановленому порядку, а також обстежує земельні ділянки, яким заподіяна шкода внаслідок їх самовільного зайняття, використання не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу; розраховує розмір шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання їх не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву без спеціального дозволу, та вживає заходів щодо відшкодування в установленому законодавством порядку.

Таким чином, документи, які складені ГУ Держгеокадастру в Одеській області під час проведення перевірки є доказами, на підставі яких встановлюються обставини, що підтверджують позовні вимоги прокуратури про стягнення з відповідача заподіяної державі шкоди.

Відповідно до ч.ч.1,3,4 ст.74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов'язків щодо доказів.

Згідно зі ст.76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відповідно до ст.77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються.

Згідно зі ст.78 ГПК України достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.

Відповідно до ст.79 ГПК України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Як вище встановлено господарським судом, у наказі ГУ Держгеокадастру в Одеській області від 21.06.2017р. №259-ДК, з урахуванням наказу ГУ Держгеокадастру в Одеській області від 17.07.2017р. №321-ДК, зазначено, що підставою проведення перевірки стало виявлення факту зняття та пересування ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) з земельних ділянок за кадастровими номерами 5123755200:01:002:0043, 5123755200:01:002:0381, 5123755200:01:002:0378, 5123755200:01:002:0384, 5123755200:01:002:0390, 5123755200:01:002:0400, 5123755200:01:002:0380, 5123755200:01:002:0399, 5123755200:01:002:0350, 5123755200:01:002:0373, 5123755200:01:002:0370, 5123755200:01:002:0372.

Між тим, факт зняття та пересування ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) з земельних ділянок за вищевказаними кадастровими номерами виявлено лише 20.07.2017р., про що свідчить акт обстеження земельної ділянки від 20.07.2017р. №259-ДК/325/АО/10/01-17, тобто через місяць після видання ГУ Держгеокадастру в Одеській області відповідного наказу про проведення перевірки.

Таким чином на момент видачі наказу про проведення перевірки не було виявлено факту зняття та пересування ґрунтового покриву із земельних ділянок, проте саме вказаний наказ став підставою для проведення перевірки, за наслідками якої складено відповідний акт перевірки від 22.08.2017р. №259-ДК/582/АП/09/01-17.

Як свідчить складений ГУ Держгеокадастру в Одеській області акт перевірки від 22.08.2017р. перевірку проведено щодо земельних ділянок за кадастровими номерами 5123755200:01:002:0379, 5123755200:01:002:0382, 5123755200:01:002:0269, яких взагалі не було зазначено у наказі про призначення перевірки.

Будь-яких інших доказів щодо підстав проведення перевірки земельних ділянок за кадастровими номерами 5123755200:01:002:0379, 5123755200:01:002:0382, 5123755200:01:002:0269 до суду не надано.

Окрім того, складений і підписаний ГУ Держгеокадастру в Одеській області акт перевірки від 22.08.2017р. є додатком 1 до п.5.1. Порядку планування та проведення перевірок з питань здійснення державного контролю за використанням та охороною земель, який затверджений наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 12.12.2003р. №312 та зареєстрований в Мінюсті України 25.12.2003р. №1223/8544.

Вказаний Порядок планування та проведення перевірок з питань здійснення державного контролю за використанням та охороною земель, додатком 1 до якого є вказаний акт перевірки, втратив чинність на підставі наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.02.2013р. №132, який зареєстровано в Мінюсті України 14.03.2013р. за № 412/22944, та яким затверджений новий Порядок планування та здійснення контрольних заходів з питань перевірки стану дотримання суб'єктами господарювання вимог земельного законодавства.

Водночас наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.02.2013р. №132 втратив чинність згідно з наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 20.01.2017р. №24.

Більш того, розпорядженням Кабінету Міністрів України від 10.03.2017р. №169-р наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.02.2013р. №132 скасовано як такий, що не відповідає Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".

Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" встановлено правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю).

Відповідно до ст.1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", в редакції станом на дату проведення перевірки, державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом.

Згідно з ч.ч.1,2 ст.2 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", в редакції станом на дату проведення перевірки, дія цього Закону поширюється на відносини, пов'язані зі здійсненням державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності. Дія цього Закону не поширюється на відносини, що виникають під час здійснення заходів валютного контролю, митного контролю на кордоні, державного експортного контролю, контролю за дотриманням бюджетного законодавства, банківського нагляду, державного контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції, державного нагляду (контролю) в галузі телебачення і радіомовлення.

З огляду на вищевикладене, господарський суд вважає, що дія Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" поширюється і на органи Держгеокадастру під час здійснення перевірки дотримання вимог земельного законодавства суб'єктом господарювання.

При цьому, господарським судом не прийнято до уваги посилання прокуратури та позивачів-1,3 на те, що Держгеокадастр не входить до переліку органів, які здійснюють перевірку на підставі Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", оскільки такий орган відсутній в переліку, визначеному частиною 4 статті 2 вказаного закону, з наступних мотивів.

Відповідно до ч.4 ст.2 вказаного Закону заходи контролю здійснюються органами Державної фіскальної служби (крім митного контролю на кордоні), державного нагляду за дотриманням вимог ядерної та радіаційної безпеки (крім здійснення державного нагляду за провадженням діяльності з джерелами іонізуючого випромінювання, діяльність з використання яких не підлягає ліцензуванню), державного архітектурно-будівельного контролю (нагляду), державного нагляду у сфері господарської діяльності з надання фінансових послуг (крім діяльності з переказу коштів, фінансових послуг з ринку цінних паперів, похідних цінних паперів (деривативів) та ринку банківських послуг), державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення у встановленому цим Законом порядку з урахуванням особливостей, визначених законами у відповідних сферах та міжнародними договорами , зокрема державного нагляду (контролю) в галузі цивільної авіації - з урахуванням особливостей, встановлених Повітряним кодексом України, нормативно-правовими актами, прийнятими на його виконання (Авіаційними правилами України), та міжнародними договорами у сфері цивільної авіації.

Отже, даною нормою визначено державні органи, які здійснюють заходи контролю на підставі Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" з урахуванням особливостей, які визначені законами у відповідній сфері.

В свою чергу перелік органів, на які не розповсюджується дія Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" затверджений в ч.2 ст.2 вказаного Закону, до якого органи Держгеокадастру не включені.

Посилання позивача-1 на судові рішення, в яких встановлені обставини недоцільності застосування приписів Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" під час проведення перевірок, не приймаються до уваги господарським судом, оскільки в силу вимог ч.7 ст.75 ГПК України правова оцінка, надана судом певному факту при розгляді іншої справи, не є обов'язковою для господарського суду.

Статтею 3 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" до принципів державного нагляду (контролю) віднесено, зокрема, здійснення державного нагляду (контролю) лише за наявності підстав та в порядку, визначених законом; відкритості, прозорості, плановості й системності державного нагляду (контролю).

Частиною 11 ст.4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" в редакції станом на час проведення перевірки встановлено, що плановий чи позаплановий захід щодо суб'єкта господарювання - юридичної особи має здійснюватися у присутності керівника або особи, уповноваженої керівником. Плановий чи позаплановий захід щодо фізичної особи - підприємця має здійснюватися за його присутності або за присутності уповноваженої ним особи.

Відповідно до ч.1 ст.5 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" в редакції станом на час проведення перевірки планові заходи здійснюються відповідно до річних планів, що затверджуються органом державного нагляду (контролю) не пізніше 1 грудня року, що передує плановому. Внесення змін до річних планів здійснення заходів державного нагляду (контролю) не допускається, крім випадків зміни найменування суб'єкта господарювання та виправлення технічних помилок.

Згідно з ч.1 ст.6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" підставами для здійснення позапланових заходів є: подання суб'єктом господарювання письмової заяви до відповідного органу державного нагляду (контролю) про здійснення заходу державного нагляду (контролю) за його бажанням; виявлення та підтвердження недостовірності даних, заявлених суб'єктом господарювання у документі обов'язкової звітності, крім випадків, коли суб'єкт господарювання протягом місяця з дня первинного подання повторно подав такий документ з уточненими достовірними даними або якщо недостовірність даних є результатом очевидної описки чи арифметичної помилки, яка не впливає на зміст поданої звітності. У разі виявлення органом державного нагляду (контролю) помилки у документі обов'язкової звітності він упродовж десяти робочих днів зобов'язаний повідомити суб'єкта господарювання про необхідність її виправлення у строк до п'яти робочих днів з дня отримання повідомлення. Невиправлення помилки у встановлений строк є підставою для проведення позапланового заходу; перевірка виконання суб'єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення попереднього заходу органом державного нагляду (контролю); звернення фізичної особи (фізичних осіб) про порушення, що спричинило шкоду її (їхнім) правам, законним інтересам, життю чи здоров'ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави, з додаванням документів чи їх копій, що підтверджують такі порушення (за наявності). Позаплановий захід у такому разі здійснюється виключно за погодженням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу.

Між тим, як зі змісту наказів про проведення перевірки, так і зі змісту акту перевірки неможливо встановити, чи була проведена перевірка плановою або позаплановою. Водночас враховуючи, що наказ про її призначення винесений у червні місці поточного року, проведена перевірка є позаплановою.

Проте, доказів наявності підстав для проведення позапланової перевірки, які визначено статтею 6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" до суду не надано. Само по собі зазначення в наказі про призначення перевірки в якості причини - виявлення факту зняття та пересування ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) з земельних ділянок, за відсутності доказів такого виявлення, не може вважатись обґрунтованою підставою для проведення позапланової перевірки.

Більш того, термін проведення перевірки у наказі від 21.06.2017р. встановлений з 19.06.2017р. по 19.07.2017р., що не відповідає вимогам ч.4 ст.6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", згідно з якою строк здійснення позапланового заходу не може перевищувати десяти робочих днів, а щодо суб'єктів малого підприємництва - двох робочих днів. Продовження строку здійснення позапланового заходу не допускається..

Термін проведення перевірки, який виправлений наказом від 17.07.2017р. також не відповідає вимогам ч.4 ст.6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", оскільки термін проведення перевірки встановлений у цьому наказі з 19.06.2017р. по 01.09.2017р.

Водночас наказ від 21.06.2017р. не відповідає вимогам ч. 1 ст. 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", згідно з якою для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.

Згідно з ч.6 ст.7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" в редакції станом на час проведення перевірки за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акта; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім'я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід. Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб'єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства. В останній день перевірки два примірники акта підписуються посадовими особами органу державного нагляду (контролю), які здійснювали захід, та суб'єктом господарювання або уповноваженою ним особою, якщо інше не передбачено законом. Якщо суб'єкт господарювання не погоджується з актом, він підписує акт із зауваженнями. Зауваження суб'єкта господарювання щодо здійснення державного нагляду (контролю) є невід'ємною частиною акта органу державного нагляду (контролю). У разі відмови суб'єкта господарювання підписати акт посадова особа органу державного нагляду (контролю) вносить до такого акта відповідний запис. Один примірник акта вручається керівнику чи уповноваженій особі суб'єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі в останній день заходу державного нагляду (контролю), а другий зберігається в органі державного нагляду (контролю).

Між тим, як акт обстеження від 20.07.2017р., так і акт проведення перевірки від 22.08.2017р. не відповідає вищевикладеним вимогам Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", оскільки не місить відомостей про тип заходу (плановий або позаплановий); найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід.

Також вказані в актах план-схеми земельних ділянок, які є додатками до цих актів, до суду не надано. При цьому, виходячи з положень п.3.2 Порядку видачі та анулювання спеціальних дозволів на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок, вирішальне значення для визначення наявності порушення вимог земельного законодавства в частині здійснення зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу має встановлення факту переміщення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) в межах однієї й тієї самої земельної ділянки або за її межі.

Таких відомостей акт обстеження та акт перевірки не містять, а будь-яких інших доказів, з яких можливо встановити такі обставини, до суду не надано.

При цьому, господарським судом відхилено в якості доказу витяг з карти картографічного сервісу в мережі Інтернет, оскільки цей витяг не є план-схемою земельної ділянки, не був складений під час проведення перевірки, та з нього неможливо встановити будь-які відомості щодо зняття та перенесення ґрунтового покриву на спірних земельних ділянках. Більш того, з нього взагалі неможливо встановити і які саме земельні ділянки на ньому зображені.

Також в якості доказу господарським судом відхилені надані відповідачем фотокартки, оскільки з них неможливо встановити ані відомостей щодо того, які саме земельні ділянки на них зображено, ані межі земельних ділянок, ані час виготовлення цих фотокарток.

Наданий відповідачем протокол огляду від 16.05.2018р., який складений в межах кримінального провадження, також відхилений господарським судом, з огляду на вимоги ст. ст.222 КПК України, якою встановлено, що відомості досудового розслідування можна розголошувати лише з письмового дозволу слідчого або прокурора і в тому обсязі, в якому вони визнають можливим. Слідчий, прокурор попереджає осіб, яким стали відомі відомості досудового розслідування, у зв'язку з участю в ньому, про їх обов'язок не розголошувати такі відомості без його дозволу. Незаконне розголошення відомостей досудового розслідування тягне за собою кримінальну відповідальність, встановлену законом.

Відповідно до п.6 Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007р. №963, розмір шкоди, заподіяної внаслідок зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, визначається за такою формулою: Шг = Пг х Нг х Кі (5), де Шг - розмір шкоди, одіяної внаслідок зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, гривень; Пг - площа, на якій виявлено зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, гектарів; Нг - нормативні втрати від знищення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту), визначені у додатку 11; Кі - має таке саме значення, як у формулі 1. Пунктом вказаної Методики визначено, що Кі - коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель, який дорівнює добутку коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки земель за 2007 та наступні роки, що визначаються відповідно до Порядку проведення індексації грошової оцінки земель, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 2000 р. N 783 (Офіційний вісник України, 2000 р., N 20, ст. 823).

Отже, вирішальне значення для визначення розміру заподіяної шкоди має саме встановлення площі, на якій виявлено зняття ґрунтового покриву. Проте, у матеріалах справи відсутні докази щодо визначення такої площі, а наявне лише зазначення про це в акті перевірки.

Відповідно до п.7 Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007р. №963, розрахунок розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, проводиться Держекоінспекцією та її територіальними органами або Держгеокадастром та його територіальними органами, а розміру шкоди, заподіяної юридичним та фізичним особам, - територіальними органами Держгеокадастру на підставі матеріалів обстежень земельних ділянок, проведених відповідно до Порядку виконання земельно-кадастрових робіт та надання послуг на платній основі державними органами земельних ресурсів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.11.2000р. №1619.

Між тим, постанова Кабінету Міністрів України від 01.11.2000р. №1619 станом на момент проведення перевірки земельних ділянок 22.08.2017р. втратила чинність на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 01.03.2017р. №109.

У Рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Рисовський проти України" від 20.01.2012р. зазначено, що Суд підкреслює особливу важливість принципу "належного урядування" . Він передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб (див. рішення у справах "Беєлер проти Італії" [ВП] (Beyeler v. Italy [GC]), заява №33202/96, п.120, ECHR 2000-I, "Онер'їлдіз проти Туреччини" [ВП] (Oneryildiz v. Turkey [GC]), заява №48939/99, п.128, ECHR 2004-XII, "Megadat.com S.r.l. проти Молдови" (Megadat.com S.r.l. v. Moldova), заява №21151/04, п.72, від 08.04.2008р., і "Москаль проти Польщі" (Moskal v. Poland), заява №10373/05, п.51, від 15.09.2009р.). Зокрема, на державні органи покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок (див., наприклад, рішення у справах "Лелас проти Хорватії" (Lelas v. Croatia), заява №55555/08, п.74, від 20.05.2010р., і "Тошкуце та інші проти Румунії" (Toscuta and Others v. Romania), заява №36900/03, п.37, від 25.11.2008р.) і сприятимуть юридичній визначеності у цивільних правовідносинах, які зачіпають майнові інтереси (див. зазначені вище рішення у справах "Онер'їлдіз проти Туреччини" (Oneryildiz v. Turkey), п.128, та "Беєлер проти Італії" (Beyeler v. Italy), п.119). Принцип "належного урядування", як правило, не повинен перешкоджати державним органам виправляти випадкові помилки, навіть ті, причиною яких є їхня власна недбалість (див. зазначене вище рішення у справі "Москаль проти Польщі" (Moskal v. Poland), п.73). Будь-яка інша позиція була б рівнозначною, inter alia, санкціонуванню неналежного розподілу обмежених державних ресурсів, що саме по собі суперечило б загальним інтересам. З іншого боку, потреба виправити минулу "помилку" не повинна не пропорційним чином втручатися в нове право, набуте особою, яка покладалася на легітимність добросовісних дій державного органу (див., mutatis mutandis, рішення у справі "Пінкова та Пінк проти Чеської Республіки" (Pincova and Pine v. the Czech Republic), заява №36548/97, п.58, ECHR 2002-VIII). Іншими словами, державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов'язків (див. зазначене вище рішення у справі "Лелас проти Хорватії" (Lelas v. Croatia), п.74). Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу , а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються (див., серед інших джерел, mutatis mutandis, зазначене вище рішення у справі "Пінкова та Пінк проти Чеської Республіки" (Pincova and Pine v. the Czech Republic), п.58, а також рішення у справі "Ґаші проти Хорватії" (Gashi v. Croatia), заява №32457/05, п.40, від 13.12.2007р., та у справі "Трґо проти Хорватії" (Trgo v. Croatia), заява №35298/04, п.67, від 11.06.2009р.).

Таким чином господарський суд дійшов висновку, що "неналежне урядування" органу Держгеокадастру щодо здійснення перевірки дотримання вимог земельного законодавства відносно відповідача є порушенням його прав та законних інтересів, а виправлення допущених помилок державного органу має відбуватись саме за його рахунок, а не за рахунок суб'єкта господарювання.

Більш того, проведення перевірки і складання акту, який є додатком 1 до п.5.1. Порядку планування та проведення перевірок з питань здійснення державного контролю за використанням та охороною земель, затвердженого наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 12.12.2003р. №312, який станом на момент проведення перевірки втратив чинність, а також проведення перевірки з порушенням порядку визначеного Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" суперечить принципу правової визначеності, який є невід'ємною складовою принципу верховенства права, про що неодноразово зазначалось Європейським судом з прав людини у низці своїх рішень та Конституційним Судом України, який посилаючись на принцип правової визначеності та наголошує на тому, що він є необхідним компонентом принципу верховенства права.

Застосовуючи принцип правової визначеності, Європейський Суд з прав людини в рішенні від 23.09.1998р. у справі "Стіл та інші проти Сполученого Королівства" наголошує, що Конвенція з прав людини вимагає, щоб усе право, чи то писане, чи неписане, було достатньо чітким, щоб дозволити громадянинові, якщо виникне потреба з належною порадою, передбачити певною мірою за певних обставин наслідки, які може спричинити певна дія.

У рішенні Європейського Суду з прав людини від 09.01.2013р. у справі "Волков проти України" зазначено, що в країнах повинен діяти принцип правової визначеності, який зобов'язує держави та їх органи здійснювати реалізацію прав та їх захист шляхом прийняття законодавства з чітким правовим визначенням спірних правовідносин та гарантує громадянам очікувати від держав та їх органів своєчасних та вичерпних дій відповідно до вимог чинного законодавства.

Таким чином, документи, які складені під час проведення перевірки ГУ Держгеокадастру в Одеській області не дозволяють суду встановити обставини порушення відповідачем вимог земельного законодавства щодо зняття та перенесення родючого шару ґрунту без спеціального дозволу.

Окрім того, з акту перевірки від 22.08.2017р. неможливо встановити, що зняття та перенесення родючого шару ґрунту без спеціального дозволу здійснено саме відповідачем, адже земельні ділянки перебувають у приватній власності та надані відповідачу у користування на праві оренди на підставі відповідних договорів.

При цьому, доказів вчинення будівництва на спірних земельних ділянках саме відповідачем до суду не надано.

Посилання прокуратури на обставини, встановлені постановою Одеського окружного адміністративного суду від 27.12.2016р. у справі №815/6704/16 щодо здійснення будівництва на спірних земельних ділянках саме відповідачем, не можуть бути прийняті господарським судом до уваги, адже у вказаній постанові відсутні відомості щодо земельних ділянок на яких відповідачем здійснюється будівництво.

Інших доказів до суду не надано.

Посилання на протокол про адміністративне правопорушення та протокол про накладення адміністративного стягнення, які складені щодо керівника ТОВ "Полімер-Граніт" ОСОБА_24, який ним не оскаржений, господарським судом також до уваги не приймаються, оскільки не оскарження фізичною особою - керівником вказаних протоколів не може вважатись доказом вчинення відповідачем порушення, зазначеного у актах обстеження та перевірки, за відсутності належних та допустимих доказів такого вчинення.

Щодо розміру завданої шкоди господарський суд зауважує, що розрахунок проведений щодо земельних ділянок 197/2, 195/2, 196/1, 195/1, інші вказані в акті перевірки земельні ділянки до розрахунку не включено. Також вказано, що розрахунок проведено на підставі Порядку проведення індексації грошової оцінки земель, затвердженого постановою Кабміну України від 12.05.2000р. №783, який станом на момент перевірки втратив чинність.

При цьому пояснення ГУ Держгеокадастру в Одеській області, що таке зазначення є технічною помилкою, суперечать принципу "правової визначеності", про який було зазначено вище.

За таких обставин, господарський суд дійшов висновку, що прокуратурою та позивачами не доведено наявності в діях відповідача складу господарського правопорушення, а тому правові підстави для задоволення позовних вимог відсутні.

Посилання відповідача на притягнення директора відповідача до адміністративної відповідальності поза межами двомісячного строку, господарським судом до уваги не приймаються, оскільки обставини щодо притягнення директора відповідача до адміністративної відповідальності не входить до предмету доказування у даній справі.

На підставі ст.129 ГПК України судові витраті щодо сплати судового збору покладаються на прокуратуру Одеської області.

Керуючись ст.ст. 129, 232, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України,

В И Р І Ш И В:

1.Відмовити Заступнику прокурора Одеської області в інтересах держави в особі 1) Головного управління Держгеокадастру в Одеській області; 2) Головного управління Державної казначейської служби в Одеській області; 3) Одеської обласної ради; 4) Авангардівської селищної ради Овідіопольського району Одеської області у задоволенні позову.

2.Судові витраті щодо сплати судового збору покласти на прокуратуру Одеської області.

Рішення господарського суду набирає законної сили в порядку ст.241 Господарського процесуального кодексу України і може бути оскаржено в апеляційному порядку до Одеського апеляційного господарського суду через господарський суд Одеської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 20 днів з дня складання повного рішення.

Повне рішення складено 08 червня 2018р.

Суддя Г.Є. Смелянець

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення04.06.2018
Оприлюднено10.06.2018
Номер документу74546546
СудочинствоГосподарське