ЗОЛОТОНІСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 695/1275/17
номер провадження 2/695/113/18
УХВАЛА
ПРО ЗАКРИТТЯ ПРОВАДЖЕННЯ У СПРАВІ
08 червня 2018 рокум. Золотоноша
Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області в складі:
головуючого судді Степченка М.Ю.
при секретарі Біліченко С.В.
за участю:
прокурора Іванової О.О.
представника відповідача
ОСОБА_1 ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Першого заступника керівника Золотоніської місцевої прокуратури до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області, ОСОБА_1, третя особа на стороні відповідачів, яка не заявляє самостійних вимог: сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю Пальміра (СТОВ Придніпровський край ) про визнання незаконними та скасування наказів, визнання недійсними договорів оренди земельних ділянок,-
ВСТАНОВИВ :
Перший заступник керівника Золотоніської місцевої прокуратури (який діє в інтересах держави в якості позивача) звернувся до суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області, ОСОБА_1, третя особа на стороні відповідачів, яка не заявляє самостійних вимог: сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю Пальміра (СТОВ Придніпровський край ) про визнання незаконними та скасування наказів, визнання недійсними договорів оренди земельних ділянок.
У судовому засіданні представник відповідача ОСОБА_3 - ОСОБА_2 заявила клопотання про закриття провадження по справі в зв'язку з тим, що дана справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, оскільки відповідач отримав спірні земельні ділянки для ведення фермерського господарства і в подальшому заснував юридичну особу - Фермерське господарство, тому даний спір повинен вирішуватись в порядку господарського судочинства.
Прокурор заперечувала проти задоволення заявленого клопотання, оскільки органами прокуратури ставиться питання про визнання недійсними наказів та договорів оренди, так як відповідачкою ОСОБА_1 як громадянкою отримувались ділянки та укладались договори оренди.
Представник відповідача - Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області в судове засідання не з'явився, причини неявки суду невідомі, про день і час розгляду справи повідомлявся належним чином.
Представник третьої особи СТОВ Пальміра (СТОВ Придніпровський край ) в судове засідання не з'явився, причини неявки суду невідомі, про день і час розгляду справи повідомлявся належним чином.
Суд, заслухавши думку учасників процесу, дослідивши матеріали справи, встановив наступне.
Згідно договорів оренди земельної ділянки від 05.06.2014р., 23.07.2014р., 12.09.2014р. відповідачу ОСОБА_1 було надано в строкове платне користування ряд земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності для ведення фермерського господарства, загальною кількістю 39 ділянок (перелік кадастрових номерів та площа ділянок зазначені в мотивувальній та прохальній частині позовної заяви).
Після укладення даних договорів відповідач ОСОБА_1 23.10.2014р. заснувала ФЕРМЕРСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО "В'ЯЗОВСЬКА" (ідентифікаційний код юридичної особи 39455138), що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, копія якого наявна в матеріалах заяви. Згідно п.4.1. Статуту, Господарство здійснює підприємницьку діяльність з метою (має своєю ціллю) отримання прибутку на земельних ділянках, наданих для ведення фермерського господарства шляхом виробництва, переробки та реалізації товарної сільськогосподарської продукції.
За змістом положень Закону України Про фермерське господарство фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян та підлягає державній реєстрації як юридична особа або ФОП. У справі, яка розглядається, фермерське господарство як юридична особа зареєстровано в установленому законом порядку після отримання відповідачем прав на земельну ділянку, виділену для ведення фермерського господарства, тому спір підвідомчий господарському суду.
Згідно із частиною першою статті 1 Закону України Про фермерське господарство (чинній на час надання відповідачеві земельної ділянки, укладення оспорюваного договору та реєстрації фермерського господарства) фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян зі створенням юридичної особи, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, займатися її переробкою та реалізацією з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм для ведення фермерського господарства, відповідно до закону.
Відносини, пов'язані зі створенням, діяльністю та припиненням діяльності фермерських господарств, регулюються: Конституцією України, Земельним кодексом України, Законом України Про фермерське господарство та іншими нормативно-правовими актами України (стаття 2 цього Закону). У таких правовідносинах Закон України Про фермерське господарство є спеціальним нормативно-правовим актом.
Право на створення фермерського господарства має кожний дієздатний громадянин України, який досяг 18-річного віку та виявив бажання створити фермерське господарство. Для отримання (придбання) у власність або в оренду земельної ділянки державної власності з метою ведення фермерського господарства громадяни звертаються до відповідної районної державної адміністрації. Для отримання у власність або в оренду земельної ділянки із земель комунальної власності з метою ведення фермерського господарства громадяни звертаються до місцевої ради (частина перша статті 5, частина перша статті 7 Закону України Про фермерське господарство ).
Після одержання засновником державного акта на право власності на земельну ділянку або укладення договору оренди земельної ділянки та його державної реєстрації фермерське господарство підлягає державній реєстрації в порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб (стаття 8 згаданого Закону).
Тобто, можливість реалізації громадянином права на створення фермерського господарства безпосередньо пов'язана з наданням (передачею) йому земельних ділянок для ведення фермерського господарства, що є обов'язковою умовою для державної реєстрації фермерського господарства.
Зі змісту положень статті 12 Закону України Про фермерське господарство вбачається, що земельні ділянки, які використовуються фермерським господарством на умовах оренди, входять до складу земель фермерського господарства.
З комплексного аналізу норм статей 1, 5, 7, 8, 12 Закону України Про фермерське господарство можна зробити висновок, що після укладення договору тимчасового користування землею, у тому числі на умовах оренди, фермерське господарство реєструється в установленому законом порядку і з дати реєстрації набуває статусу юридичної особи. З цього часу обов'язки землекористувача земельної ділянки здійснює фермерське господарство, а не громадянин, якому вона надавалась.
Оскільки фермерські господарства є юридичними особами, їхні земельні спори з іншими юридичними особами, у тому числі з центральним органом виконавчої влади, який реалізує політику у сфері земельних відносин, щодо користування земельними ділянками, наданими із земель державної або комунальної власності, підвідомчі господарським судам.
Тобто у правовідносинах користування спірною земельною ділянкою відбулася фактична заміна орендаря і обов'язки землекористувача земельної ділянки перейшли до фермерського господарства з дня його державної реєстрації, тому сторонами у спірних правовідносинах мають бути юридичні особи.
Відповідно, даний спір є господарсько-правовим і не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Згідно з ч. 1 ст. 255 ЦПК України суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Керуючись ст. 255 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Клопотання представника відповідача ОСОБА_3 - ОСОБА_2 задовольнити.
Провадження у справі за позовом Першого заступника керівника Золотоніської місцевої прокуратури до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області, ОСОБА_1, третя особа на стороні відповідачів, яка не заявляє самостійних вимог: сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю Пальміра (СТОВ Придніпровський край ) про визнання незаконними та скасування наказів, визнання недійсними договорів оренди земельних ділянок - закрити.
Роз'яснити представнику позивача, що даний спір підлягає вирішенню в порядку господарсько-процесуального судочинства.
Ухвала може бути оскаржена до відповідного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня проголошення ухвали.
Суддя М.Ю. Степченко
Суд | Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 08.06.2018 |
Оприлюднено | 10.06.2018 |
Номер документу | 74561285 |
Судочинство | Цивільне |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні