Рішення
від 12.06.2018 по справі 182/4932/17
НІКОПОЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 182/4932/17

Провадження № 2/0182/904/2018

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12.06.2018 року Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі: головуючого-судді - Рибакової В.В., при секретарі - Затуливітер Н.В., за участю позивача - ОСОБА_1, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Нікополя цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Шолоховської сільської ради Нікопольського району Дніпропетровської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - ОСОБА_3, про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач 08.09.2017 року звернувся до суду з зазначеним позовом (а.с.2-4), посилаючись на наступні обставини.

ІНФОРМАЦІЯ_3 року помер його двоюрідний брат ОСОБА_4, який проживав в с. Шолохове Нікопольського району Дніпропетровської області. Після смерті ОСОБА_4 відкрилася спадщина на земельну ділянку площею 5,5813 га, розташовану на території Шолохівської сільської ради Нікопольського району Дніпропетровської області, що належала спадкодавцеві на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом від 23.09.2011 року. Згідно заповіту від 01.04.2013 року, ОСОБА_4 усе майно заповів ОСОБА_3, яка 13.05.2014 року подала заяву про прийняття спадщини за заповітом, але спадщину не оформила та відмовилася від спадщини у зв'язку з виїздом до Російської Федерації. У зв'язку з цим він звернувся до нотаріальної контори з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_4 Однак, йому було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_4 у зв'язку з пропуском шестимісячного строку для прийняття спадщини та не наданням документів, що підтверджують родинні відносини з померлим. Рішенням Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 27.07.2017 року встановлено факт родинних відносин з померлим.

Зазначив, що заяву про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4 він у встановлений ч.1 ст.1270 ЦК України не подав у зв'язку з тим, що йому було відомо про заповіт на ім'я ОСОБА_3 і про те, що вона подала заяву про прийняття спадщини за заповітом. Тому вважає, що строк для прийняття спадщини після смерті двоюрідного брата ним був пропущений з поважної причини.

Просить визначити йому додатковий строк один місяць для подачі заяви про прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті його двоюрідного брата ОСОБА_4.

Ухвалою судді Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 25.09.2017 року (а.с.25), провадження по справі було відкрито у відповідності до ст.122 ЦПК України (в редакції, яка діяла на той час).

15.12.2017 року набув чинності Закон України "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу Адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" №2147-VIII від 03.10.2017 року, яким ЦПК України викладено у новій редакції.

Згідно п.9 ч.1 Перехідних положень ЦПК України, справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Ухвалою Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 28.03.2018 року (а.с.50), позовну заяву ОСОБА_1 до Шолоховської сільської ради Нікопольського району Дніпропетровської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 28.03.2018 року (а.с.51), залучено до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - ОСОБА_3.

Ухвалою Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 23.04.2018 року (а.с.57-58) закрито підготовче провадження по цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Шолоховської сільської ради Нікопольського району Дніпропетровської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - ОСОБА_3, про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, справу призначено до судового розгляду по суті на 12.06.2018 року о 08.10 год.

Позивач у судовому засіданні обставини викладені в позові та вимоги позову підтримав, просив позов задовольнити. Суду пояснив, що ОСОБА_3 доглядала за померлим приблизно три-чотири місяця. ОСОБА_4 залишив на її ім'я заповіт. Про смерть брата йому стало відомо в той же день. Він займався похованням ОСОБА_4 Зазначив, що заяву про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4 у встановлений строк не подав, так як йому було відомо про заповіт на ім'я ОСОБА_3, що вона подала заяву про прийняття спадщини за заповітом. У подальшому він разом з ОСОБА_3 прийшли до нотаріуса та написали заяви, ОСОБА_3 написала заяву про відмову від спадщини, а він - про видачу свідоцтва про право на спадщину. Вважає, що ним був пропущений строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважної причини.

Представник відповідача Шолоховської сільської ради Нікопольського району Дніпропетровської області у судове засідання не з'явився. До суду надійшла заява про розгляд справи за відсутності відповідача (а.с.47).

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - ОСОБА_3 у судове засідання не з'явилась, про день, час і місце розгляду справи повідомлялась належним чином за місцем реєстрації (а.с.54). До суду повернувся конверт з судовою повісткою з викликом на 12.06.2018 року о 08:10 год., як не вручений у зв'язку із закінченням терміну зберігання (а.с.60). Судова повістка у відповідності до ч.8 ст.128 ЦПК України, вважається врученою.

Згідно ч.1 ст.223 ЦПК України, неявка в судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті.

Суд, вислухавши позивача, вивчивши матеріали справи, прийшов до наступного висновку.

Відповідно до ч.1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до ч.1 ст.15 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання чи оспорювання.

Згідно зі ч.1 ст.16 ЦК України, кожна особа має право звернутись до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Пунктом 11 постанови Пленуму Верховного Суду України №14 від 18.12.2009 року Про судове рішення у цивільній справі передбачено, що оскільки правом на звернення до суду за захистом наділена особа в разі порушення, невизнання або оспорювання саме її прав, свобод чи інтересів, а також у разі звернення до суду органів та осіб, яким надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб або державні та суспільні інтереси (частини перша та друга статті 3 ЦПК (в редакції закону 2004 року), то суд повинен встановити, чи були порушені, невизнані або оспорені права, свободи чи інтереси цих осіб, а якщо були, то вказати, чи є залучений у справі відповідач відповідальним за це.

Статтею 1221 ЦК України визначено, що місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця. Якщо місце проживання спадкодавця невідоме, місцем відкриття спадщини є місцезнаходження нерухомого майна або основної його частини, а за відсутності нерухомого майна - місцезнаходження основної частини рухомого мана.

Згідно ч.1 ст.1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

У ч.ч.1,2 ст.1269 ЦК України зазначено, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини; заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.

Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ч.1 ст.1270 ЦК України).

Відповідно до ч.1 ст.1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.

Відповідно до ч.3 ст.1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

У судовому засіданні встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_3 року в с. Шолохове Нікопольського району Дніпропетровської області помер ОСОБА_4, що підтверджується актовим записом про смерть №51 від 14.11.2013 року, повним витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про смерть №00018841515 від 12.10.2017 року (а.с.30,31).

Відповідно до свідоцтва про право на спадщину за законом, виданого державним нотаріусом Першої Нікопольської державної нотаріальної контори Ткачовою Л.П. 23.09.2011 року, зареєстровано в реєстрі за № 2-1239 (а.с.9), ОСОБА_4 належала земельна ділянка площею 5,5813 га, розташована на території Шолохівської сільської ради Нікопольського району Дніпропетровської області, цільове призначення земельної ділянки - ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

01.04.2013 року ОСОБА_4 склав заповіт, посвідчений секретарем Шолоховської сільської ради Матюк Н. (а.с.13,43), яким усе майно, де б воно не знаходилось і з чого б воно не складалось, взагалі все те, що буде йому належати на день його смерті і на що він за законом матиме право заповів ОСОБА_3. Викладене підтверджується Інформаційною довідкою зі Спадкового реєстру (заповіти/спадкові договори) (а.с.45).

З відповіді Першої Нікопольської державної нотаріальної контори від 03.03.2018 року (а.с.38) вбачається, що за місцем відкриття спадщини Першою Нікопольською державною нотаріальною конторою було відкрито спадкову справу № 185/2014 після смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 року ОСОБА_4, який мешкав на день смерті за адресою: АДРЕСА_1, що підтверджується Інформаційною довідкою зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину), листом нотаріуса (а.с.44).

Як вбачається зі спадкової справи № 185/2014, ОСОБА_3 подала до Першої Нікопольської державної нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини та видачу свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 01.04.2013 року, р.н.№74 після смерті ОСОБА_4 Вказана заява була засвідчена секретарем Шолоховської сільської ради Матюк Н.М., зареєстрована в реєстрі за №56 та надійшла до Першої Нікопольської державної нотаріальної контори 13.05.2014 року (а.с.42). Також у спадковій справі наявна заява ОСОБА_3 до Першої Нікопольської державної нотаріальної контори від 09.12.2016 року, в якій ОСОБА_3 вказала, що у зв'язку з тим, що вона виїжджає на постійне місце проживання до Росії, спадщину оформляти не буде, не заперечує, щоб спадщина була видана за законом ОСОБА_1 (а.с.41). 09.12.2016 року позивач ОСОБА_1 подав до Першої Нікопольської державної нотаріальної контори заяву про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом та повідомив, що спадкоємців за законом крім нього у спадкодавця немає (а.с.40).

Як вбачається з постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 15.12.2016 року (а.с.12), державним нотаріусом Першої Нікопольської державної нотаріальної контори Ткачовою Л.П. ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_4, померлого ІНФОРМАЦІЯ_3 року, було відмовлено у зв'язку з пропуском шестимісячного строку з часу відкриття спадщини, та ненаданням документів, які підтверджують родинні відносини ОСОБА_1 з померлим ОСОБА_4

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 звертався до Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області з позовом до Шолохівської сільської ради, ОСОБА_3 про встановлення факту родинних відносин та визнання права власності на спадщину, яким просив суд встановити факт, що ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 року, та ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, є двоюрідними братами, а також визнати за ним право власності на земельну ділянку площею 5,5813 га. для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану на території Шолохівської сільської ради Нікопольського району.

Рішенням Нікопольського міськрайонного Дніпропетровської області від 27.07.2017 року (а.с.21-23) позовну заяву ОСОБА_1 до Шолохівської сільської ради, ОСОБА_3 про встановлення факту родинних відносин та визнання права власності на спадщину задоволено частково; встановлено юридичний факт, що ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 року, та ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, є двоюрідними братами; в іншому відмовлено. Рішення набуло чинності 07.08.2017 року.

Вказаним рішенням встановлено, що 13.05.2014 року ОСОБА_3 звернулася до Першої Нікопольської державної нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4, а отже прийняла спадщину. ОСОБА_1 подав заяву про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 року, лише 09.12.2016 року, а тому він вважається таким, що не прийняв її. Заяви відповідача ОСОБА_3 про відмову від спадщини поданої нотаріусу до закінчення 6-місячного терміну з часу відкриття спадщини матеріали справи не містять. Згідно матеріалів спадкової справи ОСОБА_3 подала заяву про відмову від прийняття спадщини за заповітом лише 09.12.2016 року, що суперечить вимогам закону. Суд дійшов до висновку, що законних підстав для задоволення позовної вимоги позивача про визнання за ним права власності на спадщину після смерті ОСОБА_4 немає.

Відповідно до ч.4 ст.82 ЦПК України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Зі спадкової справи вбачається, що позивач за місцем відкриття спадщини з заявою про прийняття спадщини у шестимісячний строк не звертався, як того вимагає положення статей 1221,1270 ЦК України.

Згідно ч.3 ст.1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Відповідно до п.24 постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику у справах про спадкування від 30.05.2008 року № 7, суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину (частина друга статті 1272 ЦК), а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини. Відповідачами у такій справі є спадкоємці, які прийняли спадщину. Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов'язані з об'єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Згідно з Висновками Верховного Суду України від 01.03.2013 року, викладеними у рішеннях, прийнятих за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з підстави, передбаченої п. 1 ч. 1 ст. 355 ЦПК України, правила ч.3 ст.1272 ЦК України про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви, а також ці обставини визнані судом поважними.

У відповідності до ч.3 ст.12 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно ч.1 ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Позивачем не було надано жодного доказу в обґрунтування поважності причин пропуску строку для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 року.

Позивач посилається на те, що він був обізнаний про смерть спадкодавця ОСОБА_4 того ж дня як останній помер, тобто ІНФОРМАЦІЯ_3 року. Поважність причини пропуску строку для подачі заяви про прийняття спадщини обґрунтував тим, що йому було відомо про заповіт ОСОБА_4 на ім'я ОСОБА_3 та про те, що остання подала до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини за заповітом, тому він до 09.12.2016 року не звертався до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4 Тільки після відмови ОСОБА_3 у 2016 році від оформлення спадщини він звернувся до нотаріуса з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину.

Посилання позивача на наявність заповіту від 01.04.2013 на ім'я ОСОБА_3 як на причину пропуску строку для прийняття спадщини суд до уваги не приймає, так як вказані обставини не позбавляли позивача права на подачу заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4, померлого ІНФОРМАЦІЯ_3 року у строк встановлений ст.1270 ЦК України.

Відповідно до ч.1 ст.1273 ЦК України, спадкоємець за заповітом або за законом може відмовитися від прийняття спадщини протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу.

ОСОБА_3 спадщину прийняла, подавши до нотаріальної контори у передбачений законом строк заяву про прийняття спадщини та протягом строку, встановленого ст.1270 ЦК України від прийняття спадщини не відмовилася. Та обставина, що ОСОБА_3 поза межами встановленого законом строку для відмови від спадщини подала до нотаріальної контори заяву 09.12.2016 року, якою повідомила, що спадщину приймати не буде, не тягне наслідків, передбачених ч.2 ст.1270 ЦК України. Ця обставина, на яку посилається позивач в обґрунтування своїх вимог, на думку суду, не є поважною причиною пропуску позивачем строку для подання заяви про прийняття спадщини. Поважних причин судом не встановлено.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позивач пропустив строк для прийняття спадщини без поважної причини, а тому у задоволенні позову ОСОБА_1 слід відмовити.

Керуючись ст.ст.12,13,76-78,81,89,259,263-265,268 ЦПК України, п.п.15.5 п.15 ч.1 Перехідних положень ЦПК України, -

ВИРІШИВ:

У задоволені позовної заяви ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_2, місце проживання: АДРЕСА_2, РНОКПП НОМЕР_1) до Шолоховської сільської ради Нікопольського району Дніпропетровської області (місцезнаходження:53254, Дніпропетровська область, Нікопольський район, с. Шолохове, вул. Центральна, буд.14, Код ЄДРПОУ 04340365), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - ОСОБА_3 (місце реєстрації: АДРЕСА_3 РНОКПП НОМЕР_2), про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - відмовити.

На рішення суду може бути подано апеляційну скаргу до Апеляційного суду Дніпропетровської області ( м. Кривий Ріг) до або через Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя: В. В. Рибакова

СудНікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення12.06.2018
Оприлюднено21.06.2018
Номер документу74787853
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —182/4932/17

Постанова від 07.10.2020

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Дундар Ірина Олександрівна

Ухвала від 23.09.2020

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Дундар Ірина Олександрівна

Ухвала від 11.11.2019

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Дундар Ірина Олександрівна

Ухвала від 24.09.2019

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Дундар Ірина Олександрівна

Ухвала від 29.08.2019

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Дундар Ірина Олександрівна

Ухвала від 29.08.2019

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Дундар Ірина Олександрівна

Ухвала від 29.07.2019

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Дундар Ірина Олександрівна

Постанова від 26.02.2019

Цивільне

Дніпровський апеляційний суд

Єлізаренко І. А.

Ухвала від 01.11.2018

Цивільне

Дніпровський апеляційний суд

Єлізаренко І. А.

Ухвала від 31.08.2018

Цивільне

Апеляційний суд Дніпропетровської області

Петешенкова М. Ю.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні