Справа № 172/1376/17
Провадження № 1-кс/172/41/18
У Х В А Л А
09.08.2018 року слідчий суддя Васильківського районного суду Дніпропетровської області ОСОБА_1 , розглянувши клопотання старшого слідчого СВ Васильківського ВП Синельниківського ВП ГУНП в Дніпропетровській області ОСОБА_2 у кримінальному провадженні № 12017040420000020 від 11.01.2017 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 240, ч. 5 ст. 185 КК України про надання дозволу на тимчасовий доступ та вилучення інформації, -
В С Т А Н О В И В
Старший слідчий СВ Васильківського ВП Синельниківського ВП ГУНП в Дніпропетровській області, за погодженням з прокурором Васильківського відділу Синельниківської місцевої прокуратури ОСОБА_3 , звернувся до суду з клопотанням про надання дозволу на тимчасовий доступ та вилучення інформації.
Досудовим розслідуванням встановлено, що 11.01.2017 року до ЧЧ Васильківського ВП надійшов лист з БО « ІНФОРМАЦІЯ_1 », про вчинення злочину посадовими особами ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 ». В ході перевірки зазначеної інформації після проведених слідчих дій, встановлено, що окремі посадові особи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », незаконно здійснюють видобуток корисної копалини загальнодержавного значення «ставроліт», в особливо великих розмірах (більше 1000 тонн на рік) після чого, діючи таємно від працівників ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », незаконно реалізовують через підставні юридичні особи (зареєстровані на території України) до іноземних держав, зокрема до РФ, використовуючи для транспортування підробні документи, в яких зазначався фіктивний відправник та найменування вантажу, спричиняючи державі, яка є власником надр, матеріальний збиток в особливо великому розмірі.
Таким чином, незаконні дії посадових осіб ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » підпадають під ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 185 КК України.
Виходячи зі специфіки злочину, його тривалості та способу вчинення, є підстави вважати, що дії посадових осіб ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » можуть бути вчинені в складі організованої групи.
У 2017 році працівниками СБУ та Національної поліції було задокументовано здійснення реалізації ставроліту на підставі фіктивних документів.
Крім того, було отримано інформацію щодо зв`язків окремих посадових осіб ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » з правоохоронними органами, їх обізнаності в формах та методах проведення досудового розслідування, в тому числі й проведення НСРД, зокрема проведення НСРД тільки по злочинам, які відносяться до категорії тяжких та особливо тяжких.
Після чого, з метою проведення гласних слідчих дій, в рамках епізоду злочинної діяльності посадових осіб ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » 15.08.2017 року до ЧЧ Васильківського ВП Управлінням СБУ в Дніпропетровської області, було направлено лист з інформацією, що посадові особи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » незаконно здійснюють видобуток окремих корисних копалин.
За даним фактом 15.08.2017 року відкрито кримінальне провадження № 12017040420000559 за ч. 2 ст. 240 КК України, в рамках якого вирішено проводити гласні слідчі дії та отримати дозволи на їх проведення.
Досудовим розслідуванням встановлено, що підприємство ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » на підставі спеціального дозволу № 2475 від 29.07.2002 виданого ІНФОРМАЦІЯ_3 терміном на 29 років, здійснює видобуток корисних копалин у Вовчанському титано-цирконовому родовищі, що знаходиться на території Межівського та Васильківського районів Дніпропетровської області. Розробка представляє собою кар`єр глибиною близько 6 метрів, в якому кар`єрною технікою здійснюється видобуток низки видів титанового концентрату передбаченого дозволом, а саме: дистен-силиманіт зернистий; цирконій зернистий; рутил; ільменіт.
ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », крім цирконово-рутилово-ільменітових розсипів, здійснює видобуток мінералу загальнодержавного значення - ставроліту, дозвіл на видобуток якого у зазначеного підприємства відсутній.
Вказане свідчить про порушення керівництвом ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » встановлених правил використання надр шляхом незаконного самовільного видобування корисної копалини загальнодержавного значення - ставроліту.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 р. № 1370 «Про внесення змін до переліків, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.12.1994 р. № 827», ставроліт віднесено до корисних копалин загальнодержавного значення, категорії неметалічних та вогнетривких.
Таким чином, незаконні дії посадових осіб ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » підпадають під ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 240 КК України.
В ході досудового розслідування допитано свідків, які показали, що на території кар`єру, розташованого на території Зеленогайської сільської ради Васильківського району Дніпропетровської області, дійсно проводитися видобуток рудного концентрату, який в подальшому транспортується до фабрики, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 , де в подальшому з нього виділяються ільменітів, рутиловий, дисен-сіліманітовий, цирконовий та ставролітовий концентрати, з метою їх подальшого транспортування та реалізації до Російської Федерації, через російську компанію « ІНФОРМАЦІЯ_4 ».
Також встановлено, що частково видобутий концентрат ставроліту, реалізується й на території України, через ряд Інтернет ресурсів та офісний центр ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », що розташований за адресою АДРЕСА_2 .
Крім того, встановлено, що ставроліт добувається на території кар`єру ІНФОРМАЦІЯ_5 , розташованого на території Васильківського району, Зеленогайської сільської ради на земельній ділянці з кадастровим номером 1220785500:02:005:0003, площею 3.77га, цільове призначення 11.01, відповідно до Наказу Державного комітету земельних ресурсів від 23.07.2010 р. № 548 «Про затвердження Класифікації видів цільового призначення земель», для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємствами, що пов`язані з користуванням надрами.
В рамках злочинної схеми, після видобутку з території кар`єру, рудний концентрат, за допомогою вантажних автомобілів, транспортується за місцем розташування потужностей переробки на фабрику ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » за адресою: АДРЕСА_1 , де після переробки на спеціальному обладнанні, зберігається до подальшої реалізації та транспортування. Після чого, з метою приховування факту своєї незаконної діяльності, посадові особи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », транспортують незаконно здобутий ставроліт з фабрики, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 , залізничним транспортом, через під`їзний путь на залізничну станцію « ІНФОРМАЦІЯ_6 » або вантажними автомобілями найманих перевізників, шляхом внесення неправдивих відомостей до супровідних документів на вантаж та бухгалтерських документів, зазначаючи замість ставроліту, який фактично транспортується, рутил або ільменіт. Частину видобутого та вже очищеного ставроліту, з території фабрики реалізують без документального оформлення на території України, в запакованому вигляді й перепродуються за готівку третім особам.
Всі операції з незаконного видобутку та реалізації ставроліту маскуються під виглядом законної підприємницької діяльності юридичної особи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , юридична адреса: АДРЕСА_3 ).
В усіх правовстановлюючих документах місцезнаходження юридичної особи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » зазначається - АДРЕСА_4 , однак проведеними заходами, виявлено, що адреса вказана адреса є фіктивною, оскільки там знаходиться зруйнований не житловий будинок, який перебуває в занедбаному стані останні декілька років.
В центральному офісі, розташованому в приміщенні за адресою: АДРЕСА_2 , в ході обшуку вилучено внутрішні звітні документи, в яких зазначено про виготовлення протягом 2016 року з колективного концентрату на центральних потужностях фабрики 1073 т ставролітового концентрату, а також в період з січня по листопад 2017 року - 1109 т ставролітового концентрату. Таким чином, загальна маса здобутого концентрату становить 2182 т.
Окрім того, в офісі були виявлені запаковані зразки ставролітового концентрату для подальшого продажу. Однак, документів, щодо оприбуткування виготовленого концентрату на баланс підприємства, виявлено не було.
На території кар`єру ІНФОРМАЦІЯ_5 , розташованого на території Васильківського району, Зеленогайської сільської ради, в ході обшуку виявлено та вилучено службову документацію, комп`ютерну техніку з інформацією, яка підтверджує факт добування та транспортування рудного концентрату для переробки на фабрику ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », об`єм видобутого рудного концентрату, звіти про виконану роботу, плани подальшого видобутку.
Також на території кар`єру виявлені транспортні засоби, які використовувались для робіт (в тому числі й незаконних) з рудним концентратом та ставролітом: КРАЗ д/н НОМЕР_2 , КРАЗ д/н НОМЕР_3 , навантажувач SEM д/н НОМЕР_4 , кран автомобільний д/н НОМЕР_5 , бульдозер д/н НОМЕР_6 , цистерна для палива д/н НОМЕР_7 , бульдозер, КАМАЗ д/н НОМЕР_8 , цистерна д/н НОМЕР_9 .
За наявною інформацією автотранспортні засоби: КРАЗ д/н НОМЕР_2 , КРАЗ д/н НОМЕР_3 , навантажувач SEM д/н НОМЕР_4 , бульдозер д/н НОМЕР_6 , використовувались для вищевказаних робіт умисно та належать ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 ».
Так, на території фабрики за адресою: АДРЕСА_1 вилучено:
- в приміщенні лабораторії - 28 одиниць (зошити, журнали, книги) документації лабораторних досліджень, мінералогічного аналізу технологічних проб, прийому колективного концентрату, що підтверджує факт виготовлення та дослідження ставролітового концентрату перед підготовкою його збуту, незаповнені бірки для біг-бегів Демурінський ГЗК «ставролітовий концентрат» (аналогічні тим, які були виявлені на запакованих біг-бегах зі ставролітовим концентратом на складі готової продукції);
- в приміщенні КПП - 13 одиниць (зошити, журнали, книги) документації ведення контрольно-пропускного режиму на об`єкті, в тому числі й в`їзду-виїзду автомобілів з вантажем та відеореєстратор з відеоматеріалами, що підтверджує факт здійснення операцій ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » з рудним концентратам та факт перебування свідків на території ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » в момент вчинення злочину;
- в приміщенні складу готової продукції, виявлено та вилучено 89 біг-бегів (орієнтовна загальна маса 89 тонн) з готовим ставролітовим концентратом (згідно показів спеціаліста мінералога). На 60 біг-бегах виявлено частково заповнені бірки зеленого та білого кольору з маркуванням Демурінський ГОК з написами «Ставролітовий концентрат».
Також вилучено 6 одиниць документації, щодо прийому, зберігання та відпуску зі складу біг-бегів з готовою продукцією, в тому числі зі ставролітом (вказані номери біг-бегів, вид вантажу та вага), що в сукупності підтверджує факт незаконного добутку ставроліту, його фасування в біг-беги, саме з метою його подальшої реалізації;
- в приміщенні адміністративної будівлі - документи посадових осіб ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » та документи з нотатками (невстановлених осіб), на персональному ноутбуці виявлено на жорсткому диску папку «Комплекс», з документами та інформацією, щодо діяльності ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », розміром 13,7 Гб в якій міститься 31305 файлів; папок: 2325, що підтверджує ведення операцій та діяльності з ставролітовим концентратом на ІНФОРМАЦІЯ_9 .
Також вилучено протоколи оперативних нарад, в яких містяться відомості щодо здійснення видобутку ставроліту протягом 2012 року (серед присутніх на нараді осіб, вказані особи, які наразі здійснюють керівництво ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 »), що свідчить про тривалу та сталу діяльність злочинної групи, щодо видобутку ставроліту та його подальшого збуту.
В ході проведення досудового розслідування та документування злочинної діяльності посадових осіб ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » встановлено, що 03.07.2016 на залізничну станцію Красноармійськ надійшло два напіввагони № 66171778 та № 68566678 з концентратом руд кольорових металів «ставролітовий концентрат», запаковані в «Біг-Беги» (великогабаритні мішки) загальною вагою 136 тон. Відправник ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » ( АДРЕСА_5 , ЄДРПОУ НОМЕР_10 ), отримувачем вказаного вантажу є ПрАТ Макіївський завод « ІНФОРМАЦІЯ_11 » (Донецька область, м. Макіївка,смт. Свердлово, перереєстровані в м. Павлоград, ЄДРПОУ НОМЕР_11 ). 06.07.2016 посадові особи ПрАТ Макіївський завод « ІНФОРМАЦІЯ_11 » на вантажному дворі станції «Красноармійськ» здійснили зміну коду вантажу та подали заявку (електронні перевізні документи) про відправлення зі станції « ІНФОРМАЦІЯ_12 » у вищезазначених напіввагонах вже піску формовочного з кінцевим призначенням станція Кринична (тимчасово непідконтрольна територія).
Згідно додатку № 4 Наказу першого заступника керівника ІНФОРМАЦІЯ_13 (керівника антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей) № 415 від 12.06.2015 вивіз на тимчасово окуповану територію концентрату руд кольорових металів «ставролітового концентрату» заборонений.
За наявної інформації, отриманої від УСБУ в Дніпропетровській області, посадові особи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » поставляли ставролітовий концентрат ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » під виглядом інших видів вантажу. Після чого ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 », здійснювала збут ставролітового концентрату іншим юридичним особам, які наразі необхідно встановити.
До ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » 29.01.2018 року направлено запити № 570 та № 571 з проханням надати відомості та документи серед яких зазначались:
- список підприємств з якими ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » мала взаємовідносини протягом 2016-2017 року, із зазначенням виду взаємовідносин;
- список юридичних осіб, яким ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » реалізовувала продукцію протягом 2016 та 2017 року, із зазначенням виду продукції.
06.02.2018 року від уповноважених осіб ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » до СВ Васильківського ВП надано відповідь за підписом директора ОСОБА_4 , в якій вказано, що ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » не мали відносин між собою.
Окрім того, окремі юридичні особи, які за інформацією УСБУ причетні до незаконного збуту ставроліту, а саме ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_14 » зареєстровані за різними юридичними адресами, але фактично знаходяться в одному окремому офісі за адресою: АДРЕСА_6 , при чому робочі місця ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_14 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_15 » знаходяться в одній кімнаті поряд один з одним, із можливістю вільного доступу та переміщення, що дає підстави вважати, що вказані юридичні особи співпрацюють між собою, якщо не прямо, то через третіх осіб, з метою можливого прикриття незаконної діяльності, хоча посадові особи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_14 », які були допитані, заперечують факт ділових стосунків один з одним.
Таким чином, в слідства виникла обґрунтована необхідність в отриманні вищезазначеної інформації, що становить банківську таємницю, а саме щодо руху грошових коштів по банківських рахунках ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_14 ».
Клопотання про фіксування процесуальної дії за допомогою технічного засобу під час розгляду клопотання 09.08.2018 року слідчому судді не надходило і за ініціативою слідчого судді не здійснювалося, що відповідає вимогам ст. 107 КПК України.
Слідчий суддя, дослідивши матеріали поданого клопотання, вважає його таким, що підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що за даним фактом 11.01.17 відкрито кримінальне провадження за
ч. 2 ст. 240, ч. 5 ст. 185 КК України, що підтверджується витягом з кримінального провадження
№ 12017040420000020.
Як передбачено чинним законодавством, органи досудового розслідування повинні у відповідності до ст. 91 КПК України встановлювати обставини, що підлягають доказуванню в кримінальному провадженні та у відповідності до положень ст. 92 КПК України саме на слідчого та прокурора покладено обов`язок доказування обставин передбачених ст. 91 КПК України, який згідно з частиною другої зазначеної статті полягає у збиранні, перевірці та оцінці доказів з метою встановлення обставин, що мають значення для кримінального провадження.
За змістом ст.ст. 131, 162 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження, різновидом яких є тимчасовий доступ до речей і документів застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.
Згідно з ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Відповідно до вимог ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному проваджені; не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Враховуючи наведені положення кримінального процесуального законодавства та беручи до уваги, що матеріали кримінального провадження можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, вважаю, що для досягнення повноти, всебічності та неупередженості розслідування, необхідно надати дозвіл на тимчасовий доступу до речей і документів.
Керуючись ст.ст. 110, 159-166, 309, 369-372 КПК України, слідчий суддя,-
П О С Т А Н О В И В
1. Клопотання старшого слідчого СВ Васильківського ВП Синельниківського ВП ГУНП в Дніпропетровській області ОСОБА_2 задовольнити.
2. Надати дозвіл старшому слідчому Васильківського ВП Синельниківського ВП ГУНП в Дніпропетровській області ОСОБА_2 та членам групи слідчих у кримінальному провадженні на тимчасовий доступ та можливість тимчасового вилучення документів, що перебувають у володінні AT « ІНФОРМАЦІЯ_16 », розташованого в АДРЕСА_7 , а саме до документів та електронних носіїв, що містять інформацію про рух коштів із зазначенням сум операцій, дати та часу проведення операцій, з розшифровками призначення платежів та із зазначенням повних даних контрагентів (їх кодів та банківських рахунків), способу зняття грошових коштів чи їх зарахування на рахунок, за період часу з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року по банківських рахунках відкритих у AT « ІНФОРМАЦІЯ_16 » (МФО НОМЕР_12 ):
ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_17 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_13 ):
04.09.2014 поточний рахунок № НОМЕР_14 в EUR,
04.09.2014 поточний рахунок № НОМЕР_14 в RUB
31.07.2014 поточний рахунок № НОМЕР_14 в UAH
13.04.2017 поточний рахунок № НОМЕР_15 в UAH
04.09.2014 поточний рахунок № НОМЕР_14 в USD
04.09.2014 розподільний рахунок № НОМЕР_16 в EUR
04.09.2014 розподільний рахунок № НОМЕР_16 в RUB
04.09.2014 розподільний рахунок № НОМЕР_16 в USD
22.09.2014 розподільний рахунок № НОМЕР_17 в UAH
ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_10 ):
06.08.2014 поточний рахунок № НОМЕР_18 в UAH
06.08.2014 поточний рахунок № НОМЕР_19 в UAH
3. Зобов`язати відповідних посадових осіб АТ « ІНФОРМАЦІЯ_16 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_20 , МФО НОМЕР_12 , юридична адреса: АДРЕСА_7 ) надати слідчому можливість ознайомитись з такою інформацією та надати її копії в паперовому та електронному вигляді.
4. Роз`яснити, що відповідно до ст. 166 КПК України у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала суду діє протягом одного місяця з дня її постановлення, тобто до 09 вересня 2018 року включно.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Васильківський районний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 09.08.2018 |
Оприлюднено | 24.02.2023 |
Номер документу | 75788907 |
Судочинство | Кримінальне |
Кримінальне
Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Твердохліб А. В.
Кримінальне
Васильківський районний суд Дніпропетровської області
Битяк І. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні