ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
36000, м. Полтава, вул. Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
23.08.2018 Справа № 917/1827/16
м. Полтава
За заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Овруцький молочноконсервний комбінат" (вх. № 6178) про надання відстрочки виконання рішення суду та скасування чинності накладених арештів на грошові кошти боржника по справі
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Феліцата Україна", вул. Деревлянська, 17А, м. Київ, 04119
про стягнення 553 369,40 грн.,
Суддя господарського суду Полтавської області Семчук О.С.
Секретар судового засідання Лепій О.В.
Представники:
від боржника (заявника): ОСОБА_1 (довіреність б/н від 15.09.2017.);
від стягувача: не з'явився.
ВСТАНОВИВ:
10.04.2017. господарським судом Полтавської області було прийнято рішення по справі № 917/1827/16 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Феліцата Україна" (далі - позивач/ стягувач/ ТОВ "Феліцата України") до Товариства з обмеженою відповідальністю "Овруцький молочноконсервний комбінат" (далі - відповідач/ боржник/ заявник /ТОВ "Овруцький молочноконсервний комбінат") про стягнення заборгованості за договором поставки № 630 від 03.09.2014. Зазначеним рішенням з ТОВ Овруцький молочноконсервний комбінат на користь ТОВ "Феліцата України" було стягнуто 426027,23 грн. основного боргу, 46669,62 грн. пені, 4543,61 грн. 3 % річних, 18474,45 грн. інфляційних нарахувань та 7435,72 грн. судового збору. Вказане рішення набрало законної сили 22.06.2017.
25.06.2018. до господарського суду Полтавської області надійшла заява Товариства з обмеженою відповідальністю "Овруцький молочноконсервний комбінат" про відстрочення виконання рішення господарського суду Полтавської області від 10.04.2017. у справі 917/1827/16 на 12 місяців з моменту винесення ухвали за результатом розгляду даної заяви та скасування чинності накладених арештів на грошові кошти боржника.
Ухвалою від 11.07.2018. суд залишив без руху вказану заяву, надавши заявнику строк до 10 днів з дня вручення даної ухвали для усунення вказаних у ній недоліків.
Після усунення боржником недоліків заяви, суд ухвалою від 15.08.2018. прийняв заяву ТОВ "Овруцький молочноконсервний комбінат" про відстрочення виконання рішення до розгляду, заяву призначено до розгляду на 23.08.2018., явку сторін визнано необов'язковою.
В судове засідання 23.08.2018. представник стягувача не з'явився. Стягувач був належним чином повідомлений про час, дату та місце розгляду заяви, що підтверджується вихідним штампом загального відділу суду на звороті ухвали суду від 15.08.2018.
Стягувач заперечень на заяву не надав.
Представник боржника в судовому засіданні 23.08.2018. підтримав заяву лише в частині відстрочення виконання рішення суду (без скасування арештів). В зв'язку з цим судом розглядається заява в частині відстрочення виконання рішення суду.
В обґрунтування заяви про відстрочку виконання рішення суду, боржник посилається на тяжкий фінансовий стан підприємства.
Боржник зазначає, що сума стягнення за рішенням суду є надто великою для нього, а її сплата протягом короткого строку найближчим часом об'єктивно не можлива в силу недостатності грошових резервів товариства, що підтверджується фінансовою звітністю (рядок 1165 Балансу за перший квартал 2018 р. Гроші та їх еквіваленти - 5 тис. грн., тоді як сума стягнення згідно рішення суду становить 5415128,90 грн. основного боргу, 120744,82 грн. 3% річних, 44878,05 грн. інфляційних нарахувань та 83711,28 грн. витрат з оплати судового збору), а спроби одномоментного виконання вказаного рішення суду можуть призвести до стійкої неплатоспроможності ТОВ Гадячсир , і, як наслідок, банкрутства останнього.
В обґрунтування заяви про відстрочку виконання рішення суду заявник посилається на наступні обставини:
ТОВ Овруцький молочноконсервний комбінат є переробним підприємством харчової промисловості України. Основним видами продукції, які виготовляє ТОВ Овруцький молочноконсервний комбінат є молоко згущене та інші молочні продукти. У зв'язку з проявом агресії з боку Російської Федерації до України та політичною ситуацією, що склалася у країні, Російською Федерацією було введено продуктове ембарго на продукцію виробництва України, а також було введено всілякі обмеження та заборони на транзит української продукції митною територією Російської Федерації до Республіки Казахстан та Киргизької Республіки. Фактично ТОВ Овруцький молочноконсервний комбінат було закрито основний ринок збуту своєї продукції.
Організація та пошук нових ринків збуту є процесом вкрай довготривалим та проблематичним, потребує вливання значних фінансових коштів та ресурсів.
На внутрішньому ринку діє досить жорстка конкуренція, ринок перенасичений аналогічною продукцією, що також обмежує можливість отримувати достатній прибуток.
Таким чином, втрата основних ринків збуту в сукупності з соціальними та економічними потрясіннями в нашій державі, збільшенням вартості палива та енергоносіїв, зменшення платоспроможності населення, і, як наслідок значне зменшення внутрішнього попиту на сирну продукцію та ін. призвели до значного зниження обсягів виробництва та реалізації продукції підприємством.
Зазначені обставини фактично позбавили ТОВ Овруцький молочноконсервний комбінат можливості своєчасного проведення розрахунків з постачальниками за отриману молочну сировину та іншу продукцію (товар), який використовується ТОВ Овруцький молочноконсервний комбінат в процесі переробки молочної сировини та виготовлення власної продукції.
Як наслідок, до ТОВ Овруцький молочноконсервний комбінат звернулася велика кількість контрагентів з позовами про стягнення заборгованості.
Все це разом призвело до вкрай скрутного фінансового становища ТОВ Овруцький молочноконсервний комбінат .
Окрім того, 06.09.2017. Відділом примусового виконання судових рішень УДВС ГТУЮ у Полтавській області винесено постанову про відкриття виконавчого провадження з примусового виконання рішення Господарського суду Полтавської області від 10.04.2017. у справі № 917/1827/16 про стягнення з ТОВ Овруцький молочноконсервний комбінат на користь ТОВ Феліцата Україна заборгованості. Державними виконавцями в межах відкритого вищевказаного виконавчого провадження було накладено арешти на майно ТОВ Овруцький молочноконсервний комбінат , а також на грошові кошти Товариства, що знаходяться на банківських рахунках та касі підприємства. Накладені арешти на кошти паралізували господарську діяльність товариства, і фактично позбавили ТОВ Овруцький молочноконсервний комбінат можливості своєчасного проведення розрахунків з постачальниками за отриману молочну сировину та іншу продукцію (товар), який використовується ТОВ Овруцький молочноконсервний комбінат в процесі переробки молочної сировини. Також, через накладені арешти Товариство не може виплатити заробітну плату працівникам та сплатити вартість енергоносіїв, у зв'язку з чим ТОВ Овруцький молочнокорсевний комбінат не може забезпечити реалізацію власної продукції з метою отримання прибутку.
Фінансове становище ТОВ Овруцький молочноконсервний комбінат суттєво обтяжене кредитним зобов'язанням. Так, Товариство має кредит в ПАТ Державний експортно-імпортний банк України , а все рухоме та нерухоме майно Товариства в якості забезпечення кредитних зобов'язань знаходиться в заставі та іпотеці.Таким чином, на сьогоднішній день майно ТОВ Овруцький молочноконсервний комбінат не може бути використане на задоволення вимог ТОВ Феліцата Україна .
Внаслідок збільшення фінансового навантаження на підприємство, на сьогоднішній день вже прострочило погашення кредиту, в результаті чого банк може в будь-який час звернутися із позовами про стягнення з Товариства заборгованості по кредиту та звернення стягнень на все рухоме та нерухоме майно Товариства.
Погіршення фінансової ситуації на підприємстві підтверджується і наявною на сьогоднішній день заборгованістю по виплаті Товариством заробітної плати своїм працівникам, яка складає 322 тис. грн.
Наразі ТОВ Овруцький молочноконсервний комбінат і досі перебуває у дуже скрутному економічному та фінансовому становищі. Зазначена обставина підтверджується висновком аудиту, проведеного на ТОВ Овруцький молочноконсервний комбінат 21.05.2018.
На даний час судами України вже винесено ряд рішень про стягнення з ТОВ Овруцький молочноконсервний комбінат заборгованостей, на виконання яких органами виконавчої служби відкрито низку виконавчих проваджень на загальну суму більше 52 млн. грн., внаслідок чого Товариство було включене до Єдиного реєстру боржників.
ТОВ Овруцький молочноконсервний комбінат перебуває під реальною загрозою порушення судових справ про банкрутство Товариства, оскільки деякі підприємства вже неодноразово намагались звертатись із заявами про порушення справи про банкрутство ТОВ Овруцький молочноконсервний комбінат .
Зважаючи на вищевказане, сума за рішенням суду у даній справі, на сьогоднішній день є надвеликою для підприємства та її сплата протягом короткого строку об'єктивно неможлива. Одномоментне виконання рішення суду в сукупності з обставинами, що перелічені вище, можуть призвести до стійкої неплатоспроможності ТОВ Овруцький молочноконсервний комбінат , накопичення нових боргів при неможливості їх погашення, і, як наслідок, банкрутства останнього.
На даний час, Товариство вживає додаткових заходів з метою збереження виробництва, отримання прибутку для подальшого функціонування підприємства, сплати податків, соціальних платежів, виплати заробітної плати працівникам та обов'язкових соціальних виплат особам, які проходять службу в зоні проведення антитерористичної операції на сході України та особам, які знаходяться в декретних відпусках.
Протягом III кварталу 2018 року - III кварталу 2019 року ТОВ Овруцький молочноконсервний комбінат розраховує на поступове покращення свого фінансового становища у зв'язку з укладенням нових контрактів, погодження графіків нових поставок з своїми контрагентами та відновлення роботи за укладеними раніше угодами, пошуком нових ринків збуту продукції.
З метою отримання доходу найближчим часом, Товариство уклало нові контракти, в Додаткових угодах до яких передбачені графіки із строками та обсягами запланованих поставок. Разом з тим, з метою відновлення виробничої діяльності ТОВ Овруцький молочноконсервний комбінат найближчим часом та виконання укладених контрактів Товариством укладено договір про отримання безвідсоткової фінансової допомоги (копія додається). Крім того, на загальних зборах (копія протоколу зборів додається) учасниками ТОВ Овруцький молочноконсервний комбінат прийнято рішення внести додаткові внески до статутного капіталу Товариства для відновлення виробництва.
Зазначене, за твердженням стягувача, свідчить, що ТОВ Овруцький молочноконсервний комбінат вживає активних дій, зі стабілізації роботи підприємства, які можуть сприяти продовженню господарської діяльності та зроблять реальною можливість отримання боргу Позивачем, а скрутне фінансове положення ТОВ Овруцький молочноконсервний комбінат носить тимчасовий характер.
При вирішенні заяви про відстрочку суд виходить з наступного.
Згідно зі ст. 1 Конституції України, Україна є правовою державою, обов'язковість виконання судових рішень є обов'язковою гарантією, дотримання якої є визначальним для утвердження авторитету України.
Статтею 129-1 Конституції України встановлено, що судові рішення є обов'язковими до виконання. Згідно з мотивувальною частиною рішення Конституційного Суду України від 30.06.2009 року №16-рп/2009, виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової держави.
Відповідно до ч. 1 ст. 326 ГПК України, судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами.
Статтею 160 Господарського процесуального кодексу України визначено, що суд може внести виправлення до судового наказу, визнати його таким, що не підлягає виконанню або відстрочити чи розстрочити або змінити спосіб чи порядок його виконання в порядку, встановленому статтями 328, 331 цього Кодексу.
Відповідно до ч. ч. 1, 2, 5 ст. 331 ГПК України, за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення або розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Розстрочення та відстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення такого рішення , ухвали, постанови.
Тобто, частиною 5 ст. 331 ГПК України встановлено обмеження строку, на який може бути відстрочено виконання рішення суду, а саме, один рік з дня ухвалення такого рішення.
Оскільки рішення по справі № 917/1827/16 було ухвалено 10.04.2017., то відстрочення його виконання є можливим лише по 10.04.2018. Боржник же звернувся до суду із заявою про відстрочення виконання рішення суду по справі № 917/1827/16 25.06.2018., тобто після спливу однорічного строку, на який можливе надання відстрочення виконання рішення. І при цьому боржник просить відстрочити виконання рішення суду на 12 місяців з дня винесення судом ухвали про надання відстрочки виконання рішення. Тобто, у разі постановлення судом ухвали про надання відстрочки виконання рішення, виконання рішення буде відстрочено на понад два роки з моменту ухвалення такого рішення.
За даних умов задоволення заяви боржника про відстрочення виконання рішення суду по справі № 917/1827/16 від 10.04.2017., суперечить ч. 5 ст. 331 ГПК України. В цій процесуальній нормі обмежене відповідне право господарського суду певним строком.
В зв'язку з тим, що виконання рішення суду по справі № 917/1827/16 не може бути відстрочено у зв'язку із закінченням строку, передбаченого ч. 5 ст. 331 ГПК України, суд не вбачає підстав для дослідження наданих позивачем в обґрунтування своєї заяви доказів.
Враховуючи вищевикладене, заява ТОВ "Овруцький молочноконсервний комбінат" про відстрочення виконання рішення господарського суду Полтавської області від 10.04.2017. у справі 917/1827/16 на 12 місяців з моменту винесення ухвали за результатом розгляду даної заяви не підлягає задоволенню, оскільки суперечить вимогам чинного законодавства України.
Керуючись статтями 234, 331 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
УХВАЛИВ:
1. В задоволенні заяви про відстрочку виконання рішення суду від 10.04.2017. по справі № 917/1827/16 відмовити.
2. Копію ухвали надіслати учасникам справи.
Повний текст ухвали складено 23.08.2018.
Ухвала набирає законної сили негайно після її оголошення (у разі неявки всіх учасників справи - з моменту її підписання суддею (суддями) та може бути оскаржена протягом 10 днів з моменту оголошення (підписання) (ч.5 ст.231, ст.ст.235,255 ГПК України). Згідно ст. 257 ГПК України, апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Відповідно до п. 17.5 Перехідних положень ГПК України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суддя О.С. Семчук
Суд | Господарський суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 23.08.2018 |
Оприлюднено | 23.08.2018 |
Номер документу | 76025326 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Полтавської області
Семчук О.С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні