Рішення
від 23.08.2018 по справі 905/799/18
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.: (057) 702-07-99, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

23.08.2018 Справа № 905/799/18

Заступник прокурора Донецької області в інтересах держави в особі

Маріупольської міської ради, м. Маріуполь (позивач)

до відповідача: Приватного підприємства Рогожин , м. Маріуполь

про розірвання договору оренди та повернення земельної ділянки

Суддя Матюхін В.І.

Секретар судового засідання Вороніна О.С.

Представники:

прокуратури: ОСОБА_1 - посвідчення

позивача: не з'яв.

відповідача: не з'яв.

Заступник прокурора Донецької області в інтересах держави в особі Маріупольської міської ради звернувся до господарського суду Донецької області з позовом до Приватного підприємства Рогожин про:

- розірвання договору оренди земельної ділянки від 24.02.2011, зареєстрованого в управлінні Держкомзему у м. Маріуполі Донецької області за №141233724000012 від 14.03.2011, укладеного між Маріупольською міською радою та Приватним підприємством Рогожин ;

- зобов'язання Приватного підприємства Рогожин повернути на користь територіальної громади м. Маріуполя в особі Маріупольської міської ради земельну ділянку загальною площею 0,5000га (кадастровий №1412337200:01:009:0584), яка знаходиться по пр. Нахімова в Приморському районі м. Маріуполя.

В обґрунтування своїх вимог прокуратура посилається на невиконання відповідачем умов п.9.2.7 та 9.2.10 договору, відповідно до яких останній зобов'язувався протягом 2-х років розпочати будівництво об'єкта та використовувати земельну ділянку відповідно до мети, визначеної у договорі. Однак, всупереч вищенаведеним пунктам, станом на 09.02.2018 за місцем розташування земельної ділянки не виявлено факту виконання будівельних робіт.

На виконання ухвали від 05.05.2018 прокуратура Донецької області листом від 24.05.2018 роз'яснила, що згідно інформації начальника відділу у м. Маріуполі ГУ Держгеокадастру у Донецькій області нормативна грошова оцінка спірної земельної ділянки складає 7 201 050,00грн. .

Маріупольська міська рада заявою від 30.07.2018 №36/2254 позов прокурора підтримала у повному обсязі і одночасно зазначила, що після відкриття провадження по справі відповідачем до відзиву на позовну заяву додано звернення від 16.07.2018 на адресу міської ради про дострокове розірвання договору оренди земельної ділянки, яке не містить відмітки про отримання Маріупольською міською радою, але свідчить про визнання позовних вимог .

Маріупольською міською радою також заявлене клопотання про розгляд справи за відсутністю її уповноваженого представника. Клопотання судом задоволене.

Відповідач відзивом позов не визнав з посиланням на те, що підприємство не здійснювало порушень вимог земельного законодавства. Також на думку Приватного підприємства Рогожин порушень цільового використання земельної ділянки не було, що підтверджено доданими до позовної заяви актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 05.02.2018 року та листом Виконавчого комітету Маріупольської міської ради від 16.02.2018 року.

Одночасно відповідач зазначив, що підприємство у зв'язку з неможливістю використання земельної ділянки (кадастровий номер 1412337200:01:009:0584) неодноразово зверталось з проханням розірвати договір оренди земельної ділянки від 24.02.2011 року. Останнє звернення від 16.07.2018 року (додається). Проте відповіді на такі звернення ми не отримали .

Відповідач вважає, що:

1. Прокуратурою позов поданий передчасно за фактичної відсутності предмета спору і зауважує, що відносини оренди регулюються спеціальним законом - Закон України Про оренду землі . Частини 3 та 4 ст. 31 Закон України Про оренду землі визначають, що договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором.

Орендодавець та орендар є суб'єктами господарювання Тому до правовідносин, що виникають між ними пріоритетним є застосування положень Господарського кодексу України відповідно до ст. 1 та ст. 7 ГК України.

Стаття 188 Господарського кодексу України визнана порядок зміни та розірвання господарських договорів:

1) Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором.

2) Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцяти денний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду.

3) У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

Таким чином, законодавець чітко визначив процедуру розірвання договору оренди земельної ділянки. Проте до відповідача ні прокурор, ні позивач з пропозицією розірвати договір оренди земельної ділянки не звертались. Пропозиції ПП РОГОЖИН розірвати договір оренди залишились без розгляду .

2. Позов подано передчасно без дотримання встановленої процедури розірвання господарських договорів. В разі дотримання визначеної законодавчо процедури розірвання господарських договорів не було б необхідності у зверненні до суду оскільки відповідач сам наполягав на його розірванні, що свідчить про відсутність предмету спору .

З огляду на зазначене відповідач просить закрити провадження v справі у зв'язку з відсутністю предмету спору.

Відповіддю на відзив прокуратура вважає, що підстав для задоволення клопотання про закриття провадження v справі у зв'язку з відсутністю предмету спору не вбачається і наполягає на задоволенні позовних вимог.

Ухвалою від 04.06.2018:

- строк підготовчого провадження продовжено на 30 днів, до 03.08.2018 включно;

- відкладено підготовче засідання на 19.07.2018 року об 11:00 год.

Ухвалою від 19.07.2018 підготовче провадження було закрите і справу призначено до судового розгляду по суті.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників прокуратури під час розгляду справи у відкритому судовому засіданні, господарський суд встановив:

Рішенням Маріупольської міської ради від 15.12.2009р. № 5/38-6221 був затверджений проект землеустрою щодо відведення і вирішено надати із земель рекреаційного призначення в оренду Приватному підприємству Рогожин строком на 10 років земельну ділянку кадастровий номер 1412337200:01:009:0584 площею 0,5000га, яка розташована по пр. Нахімова в Приморському районі м. Маріуполя, для роздрібної торгівлі в неспеціалізованих магазинах, діяльності в галузі культури і спорту, відпочинку і розважань (будівництво торгово-розважального центру ) за умови отримання позитивного висновку державної експертизи землевпорядної документації.

Пунктом 4.6 рішення передбачено, що відповідач має розпочати будівництво об'єкта не пізніше 2-х років з дня прийняття міськрадою рішення і закінчити будівництво у термін, який не перевищує одного календарного року після закінчення нормативного строку будівництва.

На підставі рішення Маріупольської міської ради від 15.12.2009р. № 5/38-6221 між Маріупольською міською радою (орендодавець) та Приватним підприємством Рогожин (орендар) 24.02.2011р. був укладений договір оренди земельної ділянки, який 14.03.2011р. був зареєстрований в управлінні Держкомзему у м. Маріуполі Донецької області, про що у книзі записів про державну реєстрацію договорів оренди землі вчинено запис за №141233724000012.

Згідно ч.1 ст.2 Закону України Про оренду землі відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Відповідно до ст.792 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату. Земельна ділянка може передаватись у найм разом з насадженнями, будівлями, спорудами, водоймами, які знаходяться на ній, або без них. Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.

У відповідності до приписів ст.93 Земельного кодексу України та ст.1 Закону України Про оренду землі право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.

Згідно із ст.13 Закону України Про оренду землі договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Відповідно до ст.638 Цивільного кодексу України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою

хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

Згідно приписів ст.180 Господарського кодексу України господарський договір вважається укладеним, якщо між сторонами у передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов. Істотними є умови, визнані такими за законом чи необхідні для договорів даного виду, а також умови, щодо яких на вимогу однієї із сторін повинна бути досягнута згода. При укладенні господарського договору сторони зобов'язані у будь-якому разі погодити предмет, ціну та строк дії договору.

Істотними умовами договору оренди землі, згідно ст.15 Закону України Про оренду землі в редакції станом на лютий 2011 року, були:

- об'єкт оренди (місце розташування та розмір земельної ділянки);

- строк дії договору оренди;

- орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату;

- умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду;

- умови збереження стану об'єкта оренди;

- умови і строки передачі земельної ділянки орендарю;

- умови повернення земельної ділянки орендодавцеві;

- існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки;

- визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини;

- відповідальність сторін;

- умови передачі у заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки.

Відсутність у договорі оренди землі однієї з істотних умов, передбачених цією статтею, а також порушення вимог статей 4-6, 11, 17, 19 цього Закону є підставою для відмови в державній реєстрації договору оренди, а також для визнання договору недійсним відповідно до закону (ч.2 ст.15 Закону України Про оренду землі в редакції станом на лютий 2011 року).

За згодою сторін у договорі оренди землі можуть зазначатися інші умови, зокрема якісний стан земельних угідь, порядок виконання зобов'язань сторін, порядок страхування об'єкта оренди, порядок відшкодування витрат на здійснення заходів щодо охорони і поліпшення об'єкта оренди, проведення меліоративних робіт, а також обставини, що можуть вплинути на зміну або припинення дії договору оренди, тощо (ч.3 ст.15 Закону України Про оренду землі в редакції станом на лютий 2011 року).

Відповідно до ч.4 ст.15 Закону України Про оренду землі в редакції станом на лютий 2011 року невід'ємною частиною договору оренди землі є:

- план або схема земельної ділянки, яка передається в оренду;

- кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні та встановлених земельних сервітутів;

- акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості);

- акт приймання-передачі об'єкта оренди;

- проект відведення земельної ділянки у разі його розроблення згідно із законом.

Орендодавець надає відповідно до рішення Маріупольської міської ради від 15.12.2009р №5/38-6221, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку площею 0,5000га, яка знаходиться по пр. Нахімова в Приморському районі м. Маріуполя, строком на 10 років - до 15.12.2019р (п.п.1.1, 2.1, 3.1 договору).

Пунктом 2.2 договору передбачено, що на земельній ділянці знаходиться об'єкт нерухомого майна - будівля, а також інші об'єкти інфраструктури згідно проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить станом на:

- 2011 рік (з урахуванням коефіцієнту індексації на 2011 рік) становить 149,22грн./кв.м. (п.4.1 договору);

- час розгляду справи згідно інформації начальника відділу у м. Маріуполі ГУ Держгеокадастру у Донецькій області 7 201 050,00грн .

Згідно ст.21 Закону України Про оренду землі орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі.

Орендна плата за землю (платіж) встановлюється у розмірі 4% від грошової оцінки земельної ділянки (за рік) та сплачується орендарем у грошовій формі (п.4.3 договору).

Як зазначено в п.5.1 договору, земельна ділянка передається в оренду з метою та за цільовим призначенням: для роздрібної торгівлі в неспеціалізованих магазинах, діяльності у галузі культури та спорту, відпочинку та розваг (будівництво торгово-розважального центру).

Пунктом 9.2.7 вказаного договору встановлено, що орендар зобов'язаний почати будівництво об'єкта не пізніше 2-х років з дня прийняття рішення Маріупольської міської ради від 15.12.2009р №5/38-6221 та закінчити будівництво у термін, який не перевищує одного календарного року після закінчення нормативного строку будівництва, зазначеного у проектній документації.

Також, п.9.2.10 поговору передбачено, що орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до мети, визначеної у договорі і згідно з цільовим призначенням, з дотриманням режиму використання земель.

За невиконання або неналежне виконання договору сторони несуть відповідальність відповідно до закону та цього договору (р.12 договору).

З огляду на те, що сторони досягнули згоди щодо усіх істотних умов договору, договір оренди землі від 24.02.2011р вважається укладеним.

Відповідно до п.6.5 договору передача земельної ділянки орендарю здійснюється протягом 5 днів після державної реєстрації цього договору згідно з актом приймання-передачі об'єкту оренди.

Актом приймання-передачі земельної ділянки від 24.02.2011р. позивач передав, а відповідач прийняв у користування земельну ділянку загальною площею 0,5000га, кадастровий №1412337200:01:009:0584 , що знаходиться за адресою: пр. Нахімова в Приморському районі м. Маріуполя .

Актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 05.02.2018, складеним Управлінням земельних відносин Маріупольської міської ради, встановлено, що Приватним підприємством Рогожин використовується земельна ділянка за адресою: пр. Нахімова в Приморському районі м. Маріуполя на підставі договору оренди земельної ділянки від 24.02.2011, зареєстрованого 14.03.2011 за №141233724000012, надана для роздрібної торгівлі в неспеціалізованих магазинах, діяльності у сфері культури та спорту, відпочинку та розваг (будівництво торгово-розважального центру), загальною площею 0,5000га, строком на 10 років (до 15.12.2019). Вищевказана земельна ділянка вільна від забудови.

Відповідно до інформації Маріупольської міської ради, наданій прокуратурі (листи № 24-2037-07 від 15.02.2018, № 23.4-2031-07 від 16.02.2018) і неспростованої відповідачем під час розгляду справи, в Єдиному реєстрі документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт відсутня інформація про документи дозвільного характеру на будівництво по пр. Нахімова, б/н у м. Маріуполі Донецької області, видані ПП Рогожин .

Станом на 09.02.2018 за твердженням прокуратури, неспростованим відповідачем під час розгляду справи, за вищевказаною адресою факту виконання будівельних робіт не виявлено та відсутні їх ознаки.

Таким чином, спірна земельна ділянка використовується відповідачем з порушенням вимог земельного законодавства, чим порушено істотні умови договору.

Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства.

Порушенням зобов'язання, згідно ст. 610 Цивільного кодексу України, є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання.

Згідно ст. 611 Цивільного кодексу України, у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 96 Земельного Кодексу України землекористувачі зобов'язані забезпечувати використання землі за цільовим призначенням.

Згідно ст.25 Закону України "Про оренду землі", орендар земельної ділянки зобов'язаний, зокрема, приступати до використання земельної ділянки в строки, встановлені договором оренди землі, зареєстрованим в установленому законом порядку.

Статтею 141 Земельного кодексу України встановлено, що використання земельної ділянки не за цільовим призначенням є підставою для припинення права користування земельною ділянкою.

Згідно положень ст. 143 Земельного кодексу України використання земельної ділянки не за цільовим призначенням є одним з різновидів підстав для примусового припинення прав на земельну ділянку, що здійснюється в судовому порядку.

Відповідно до ст.1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель", невиконання вимог щодо використання земель за цільовим призначенням це, у тому числі, невикористання земельної ділянки, фактичне використання земельної ділянки, яке не відповідає її цільовому призначенню тощо.

Відповідно до ч.1 ст.32 Закону України Про оренду землі на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.

Згідно приписів ч.2 ст.651 Цивільного кодексу України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Відповідно до п. 11.4.2 укладеного між сторонами договору, дія договору припиняється шляхом його розірвання, зокрема, за рішенням суду на вимогу однієї із сторін внаслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором .

Згідно ст. 416 Цивільного кодексу України, право користування земельною ділянкою для забудови припиняється у разі невикористання земельної ділянки для забудови протягом трьох років підряд. На теперішній час трирічний термін забудови земельної ділянки сплив

Враховуючи вищенаведене та те, що відповідачем порушені умови договору, а саме підприємство не приступило до використання даної земельної ділянки (не розпочало будівництво) в строки, встановлені договором оренди землі, позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Заперечення відповідача судом до уваги не взяті, оскільки ним не надано ніяких доказів на підтвердження звернення до Маріупольської міської ради з проханням розірвати договір оренди земельної ділянки до подання прокуратурою позову. Доданий до відзиву лист-звернення від 16.07.2018 року з проханням розірвати договір оренди земельної ділянки від 24.02.2011 року був переданий Виконавчому комітету Маріупольської міської ради 18.07.2018 року, тобто уже після порушення провадження по даній справі.

Судові витрати в межах встановлених законодавством, покладаються на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, на підставі ст.ст.416, 526, 610, 611, 651 Цивільного кодексу України, ст.ст.25, 32 Закону України Про оренду землі , ст.ст. 141, 143 Земельного кодексу України, ст.1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель і керуючись ст.ст.210, 233, 238, 241 Господарського процесуального кодексу України (в редакції Закону № 2147-VIII від 03.10.2017), господарський суд, -

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги задовольнити.

Розірвати укладений між Маріупольською міською радою (87500, Донецька область, м. Маріуполь, пр-т Миру, 70, код ЄДРЮОФОПГФ 33852448) та Приватним підприємством Рогожин (87553, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Ласкова, б.30-А, код ЄДРЮОФОПГФ 34843387) договір оренди земельної ділянки від 24.02.2011, який 14.03.2011р. був зареєстрований в управлінні Держкомзему у м. Маріуполі Донецької області, про що у книзі записів про державну реєстрацію договорів оренди землі вчинено запис за №141233724000012.

Зобов'язати Приватне підприємство Рогожин (87553, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Ласкова, б.30-А, код ЄДРЮОФОПГФ 34843387) протягом 3-х днів з дня набуття судовим рішенням законної сили повернути на користь територіальної громади м. Маріуполя в особі Маріупольської міської ради (87500, Донецька область, м. Маріуполь, пр-т Миру, 70, код ЄДРЮОФОПГФ 33852448) земельну ділянку загальною площею 0,5000га (кадастровий №1412337200:01:009:0584), яка знаходиться по пр. Нахімова в Приморському районі м. Маріуполя.

Стягнути з Приватного підприємства Рогожин (87553, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Ласкова, б.30-А, код ЄДРЮОФОПГФ 34843387) на користь прокуратури Донецької області (юридична адреса: 87500, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Університетська, 6, код ЄДРЮОФОПГФ - 25707002, банківські реквізити: розрахунковий рахунок №35216066016251, Держказначейська служба України, МФО 820172, отримувач - прокуратура Донецької області) 1 762,00грн. на відшкодування витрат по оплаті судового збору.

Стягнути з Приватного підприємства Рогожин (87553, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Ласкова, б.30-А, код ЄДРЮОФОПГФ 34843387) у дохід Державного бюджету України 106 253,75грн. судового збору. Стягувач - Державна судова адміністрація України.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається у порядку, передбаченому п.17.5 перехідних положень Господарського процесуального кодексу України, протягом двадцяти днів з дня його проголошення (складення повного судового рішення).

Повний текст судового рішення складено 27.08.2018р.

Суддя В.І. Матюхін

СудГосподарський суд Донецької області
Дата ухвалення рішення23.08.2018
Оприлюднено28.08.2018
Номер документу76078420
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —905/799/18

Ухвала від 13.08.2020

Господарське

Господарський суд Донецької області

Матюхін Володимир Іванович

Ухвала від 07.08.2020

Господарське

Господарський суд Донецької області

Матюхін Володимир Іванович

Ухвала від 10.04.2020

Господарське

Господарський суд Донецької області

Матюхін Володимир Іванович

Постанова від 24.10.2019

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Зуєв В.А.

Ухвала від 10.10.2019

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Зуєв В.А.

Ухвала від 15.08.2019

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Зуєв В.А.

Ухвала від 18.07.2019

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Зуєв В.А.

Ухвала від 14.06.2019

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Зуєв В.А.

Постанова від 18.03.2019

Господарське

Східний апеляційний господарський суд

Стойка Оксана Володимирівна

Постанова від 18.03.2019

Господарське

Східний апеляційний господарський суд

Стойка Оксана Володимирівна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні