Ухвала
від 11.10.2018 по справі 757/47199/18-ц
ПЕЧЕРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/47199/18

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"11" жовтня 2018 р. Печерський районний суд м. Києва у складі:

головуючого судді - Литвинової І. В.,

при секретарі судових засідань Чепізі Є. І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду у м. Києві заяву представника позивача ОСОБА_2 про забезпечення позову у справі за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_4 про стягнення суми заборгованості,

ВСТАНОВИВ:

26 вересня 2018 року до Печерського районного суду м. Києва надійшла вказана позовна заява, у відповідності до пункту 15 Розділу XIII Перехідні положення Цивільного процесуального кодексу України від 18 березня 2004 року № 1618-IV (у редакції Закону № 2147-VIII від 03 жовтня 2017 року), визначено суддю та передано 05 жовтня 2018 року, для вирішення питання про відкриття провадження у справі судді, згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями.

28 вересня 2018 року представник позивача подав до суду заяву про забезпечення позову, у якій просив суд вжити заходів, наклавши арешт на корпоративні права відповідача, в якості права розпорядження (відчуження, продажу, дарування, знищення тощо) 100,00% у статутному капіталі Товариства з обмеженою відповідальністю Біогазенерго через Компанію Велената Сервісиз Лтд , зареєстрованою за законодавством Республіки Кіпр; 50,00% у статутному капіталі Товариства з обмеженою відповідальністю Фонд будівельних ресурсів України , 99,00% у ТОВ Східна інвестиційна група , 99,00% у ТОВ Коневласник , код ЄДРПОУ 34807993, на корпоративні права Компанії Велената Сервісиз Лтд , зареєстрованої за законодавством Республіки Кіпр, в якості права розпорядження (відчуження, продажу, дарування, знищення тощо) часткою у статутному капіталі ТОВ Біогазенерго , заборонити органам державної реєстрації юридичних осіб, громадських формувань здійснювати будь-які реєстраційні дії стосовно часток відповідача, накласти арешт на корпоративні права відповідача в якості права розпорядження (відчуження, продажу, дарування, знищення тощо) часткою (акціями) у статутному капіталі Компанії Велената Сервісиз Лтд , зареєстрованої за законодавством Республіки Кіпр, та заборонити органам державної реєстрації Республіки Кіпр здійснювати будь-які реєстраційні дії стосовно відчуження, продажу, передачі, дарування тощо частки відповідача у статутному капіталі Компанії Велената Сервісиз Лтд , зареєстрованої за законодавством Республіки Кіпр.

Ухвалою судді від 11 жовтня 2018 року у справі відкрито провадження, після отримання відомостей про адресу зареєстрованого місця проживання відповідача.

Із змісту заяви та додатків до неї, з врахування позовної заяви з додатками, вбачається, що предметом спору, у цілях якого було подано заяву про забезпечення позову, є стягнення грошової суми у розмірі 187 443 408, 50 грн за договором позики від 01 жовтня 2015 року, нотаріально посвідченим приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Тесленко Ю. П., згідно з яким позивач надав відповідачу 16 610 100 грн, що еквівалентно 780 000 доларів США. Станом на дату пред'явлення позову та на дату звернення з цією заявою відповідач зобов'язання за договором не виконав - грошові кошти не повернув. Таким чином, позивач був вимушений скористатися своїм правом на захист власних порушених прав та законних інтересів шляхом подання відповідного позову до суду у порядку, встановленому чинним цивільним та процесуальним законодавством України.

Згідно з приписами частини другої статті 149 Цивільного процесуального кодексу України, забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист, або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду.

Відповідно до пункту 1 частини першої ст. 150 ЦПК України позов забезпечується накладенням арешту на майно та (або) грошові кошти, що належать або підлягають передачі або сплаті відповідачеві і знаходяться у нього чи в інших осіб.

Розглядаючи заяву про забезпечення позову, суд (суддя) має з урахуванням доказів, наданих позивачем на підтвердження своїх вимог, пересвідчитися, зокрема, в тому, що між сторонами дійсно виник спір та існує реальна загроза невиконання чи утруднення виконання можливого рішення суду про задоволення позову; з'ясувати обсяг позовних вимог, дані про особу відповідача, а також відповідність виду забезпечення позову, який просить застосувати особа, котра звернулася з такою заявою, позовним вимогам, відповідно до роз'яснень у п. 4 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 9 від 22 грудня 2006 року Про практику застосування судами процесуального законодавства при розгляді заяв про забезпечення позову .

Метою вжиття заходів забезпечення позову є охорона матеріально-правових інтересів позивача, які гарантують за його позовом присудження реальне виконання позитивно прийнятого рішення, у разі прийняття такого. Забезпечення позову має бути спрямовано проти несумлінних дій відповідача, який може сховати майно, продати, знищити або знецінити його. Таким чином усуваються утруднення і неможливості виконання рішення.

Забезпечення позову покликано, не порушуючи принципів змагальності і процесуального рівноправ'я сторін, вжити негайних заходів, направлених на недопущення утруднення чи неможливості виконання судового акта, а також перешкодити спричиненню значної шкоди заявнику.

Відповідно до п. 6 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 9 від 22 грудня 2006 року Про практику застосування судами процесуального законодавства при розгляді заяв про забезпечення позову , особам, які беруть участь у справі, має бути гарантована реальна можливість захистити свої права при вирішенні заяви про забезпечення позову.

Відповідно до частини третьої ст. 150 ЦПК України заходи забезпечення позову, крім арешту морського судна, що здійснюється для забезпечення морської вимоги, мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами.

Співмірність передбачає співвідношення судом негативних наслідків від вжиття заходів забезпечення позову з тими негативними наслідками, які можуть настати в результаті невжиття цих заходів, з урахуванням відповідності права чи законного інтересу, за захистом яких заявник звертається до суду, вартості майна, на яке він заявляє клопотання накласти арешт, чи майнових наслідків заборони відповідачу здійснювати певні дії.

Відповідно до публічно доступної інформації, розміщеної у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, відповідач володіє частками корпоративних прав наступних суб'єктів господарювання:

100, 00 % у ТОВ Біогазенерго (код ЄДРПОУ 33593431), номінальною вартістю 96 978 506,87 грн через Компанію Велената Сервісиз Лтд ;

50, 00 % у ТОВ Фонд будівельних ресурсів України (код ЄДРПОУ 34479683), номінальною вартістю 2 500 000 грн;

99, 00 % у ТОВ Східна інвестиційна група (код ЄДРПОУ 34614368), номінальною вартістю у 1 732 500 грн;

99, 00 % у ТОВ Коневласник (код ЄДРПОУ 34807993), номінальною вартістю 495 000 грн.

Сумарна вищевказана номінальна вартість корпоративних прав відповідача складає 101 706 006, 87 грн, що становить 54,26 % від суми позовних вимог, що очевидно є підтвердженням співмірності запрошуваних заходів забезпечення позову із позовними вимогами.

Порушуючи питання про забезпечення позову у вказаний спосіб у заяві про забезпечення позову вказано, що з огляду на обставини викладені у заяві, невжиття заходів забезпечення позову призведе до того, що майбутнє виконання судового рішення, за умови задоволення позовних вимог, може бути неможливим або значно ускладнено через фактичну відсутність інформації про наявність у відповідача іншого, окрім зазначених корпоративних прав, майна та/або майнових прав, достатнього для задоволення позовних вимог.

Так, відповідно до частини першої ст. 167 Господарського кодексу України, корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.

Таким чином, корпоративними правами визначається певний комплекс майнових та немайнових прав суб'єкта, якими він володіє, користується та розпоряджається на власний розсуд з метою отримання прибутку та ведення господарської діяльності. Іншими словами, таке поняття відноситься до об'єктів цивільних прав, які визначені в частині першій ст. 177 Цивільного кодексу України та кореспондуються з положеннями Закону України Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю , як інше майно та/або майнові права, а також інші матеріальні і нематеріальні блага.

З метою належної оцінки правової природи такого комплексу прав, позивач звертається до положень частини першої ст. 116 Цивільного кодексу України, якими визначається права учасників господарських товариств, до яких відносяться: 1) брати участь в управлінні товариством у порядку, визначеному в установчому документі, крім випадків, встановлених законом; 2) брати участь у розподілі прибутку товариства і одержувати його частину (дивіденди); 3) вийти у встановленому порядку з товариства; 4) здійснити відчуження часток у статутному (складеному) капіталі товариства, цінних паперів, що засвідчують участь у товаристві, у порядку, встановленому законом; 5) одержувати інформацію про діяльність товариства у порядку, встановленому установчим документом.

Таким чином очевидно, що пунктами 1, 3, 5 вищевказаної норми Цивільного кодексу України визначаються такі корпоративні права учасника господарського товариства, які безпосередньо пов'язані із його особою, в якості підприємця, та можуть бути віднесені до немайнових.

В той же час, пункти 2, 4 вищевказаної норми Цивільного кодексу України визначають майнові права учасника господарського товариства, що безпосередньо пов'язані не з особою, в якості підприємця, а певною його часткою у господарському товаристві, яка визначається в розмірі еквівалентному його вкладу в статутний капітал господарського товариства. Така частка-вклад має чіткий характер грошової визначеності, а отже має всі ознаки оборотоздатності об'єктів цивільних прав, іншими словами - може бути продана та/або відчужена.

Зокрема, відповідно до частини першої ст. 178 Цивільного кодексу України, об'єкти цивільних прав можуть вільно відчужуватися або переходити від однієї особи до іншої в порядку правонаступництва чи спадкування або іншим чином, якщо вони не вилучені з цивільного обороту, або не обмежені в обороті, або не є невід'ємними від фізичної чи юридичної особи.

Тобто, корпоративні права є об'єктом цивільних прав суб'єкта, що можуть вільно відчужуватися, а отже особа-власник таких прав також має право на розпорядження ними (продаж, відчуження, передача, знищення тощо). Така правова природа корпоративних прав підтверджує здатність накладення на них арешту з метою забезпечення позовних вимог, які виражені в чіткій грошовій визначеності за позовом про стягнення заборгованості.

Також можливість звернення стягнення на корпоративні права учасника товариства (частку) передбачає й Закон України Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю , відповідно до частини першої ст. 22 якого, звернення стягнення на частку учасника товариства здійснюється на виконання виконавчого документа про стягнення з учасника грошових коштів або на підставі виконавчого документа про звернення стягнення на частку майнового поручителя, яка передана у заставу в забезпечення зобов'язання іншої особи.

У зв'язку із тим, що відповідач є кінцевим бенефіціарним власником також й Компанії Велената Сервісиз Лтд , яка зареєстрована за законодавством Республіки Кіпр, позивач також просить накласти арешт й на корпоративні права Компанії Велената Сервісиз Лтд , зареєстрованої за законодавством Республіки Кіпр за адресою: бульвар Архієпископа - Макаріоса III, 155, Протеас Науз, 5-ий Поверх, Поштова Скринька 3026, Лімасол, Кіпр, в якості права розпорядження (відчуження, продажу, дарування, знищення тощо) часткою 100, 00% у статутному капіталі Товариства з обмеженою відповідальністю Біогазенерго , код ЄДРПОУ 33593431, адреса: 07201, Київська обл., Іванківський район, селище міського типу Іванків, вулиця Розважівська, будинок 192, номінальною вартістю 96 978 506, 87 грн.

Забезпечення позову є тимчасовим обмеженням і його значення полягає в тому, що ним захищаються законні інтереси позивача на той випадок, коли відповідач буде діяти недобросовісно або коли невжиття заходів забезпечення позову може потягти за собою неможливість виконання судового рішення. Крім цього, інститут забезпечення позову захищає в рівній мірі інтереси як позивача, так і відповідача. Саме по собі накладення арешту на корпоративні права без наміру власників його відчужити та заборона їх відчуження жодним чином не впливає на правовий статус цих прав і на права і законні інтереси власника частки у статутному капіталі товариства .

Заходи забезпечення позову застосовуються для того, щоб гарантувати виконання можливого рішення суду і повинні застосовуватися лише у разі необхідності, оскільки, безпідставне звернення до даних дій може спричинити порушення прав та законних інтересів інших осіб чи учасників процесу.

Вивчивши заяву про забезпечення позову, враховуючи принципи здійснення цивільного судочинства, співмірність заходів забезпечення позову із заявленими позовними вимогами, суд приходить до висновку, що доцільно накласти арешт на корпоративні права відповідача та заборонити їх відчуження на час розгляду справи до постановлення рішення суду у заявленому розмірі.

Як передбачено положеннями частини сьомої статті 153 ЦПК України, в ухвалі про забезпечення позову суд зазначає вид забезпечення позову і підстави його обрання, а також вирішує питання зустрічного забезпечення.

Станом на час розгляд судом заяви про забезпечення позову у суду відсутні підстави вважати, що існують обставини, з якими законодавець встановив обов'язок суду на застосування зустрічного забезпечення, згідно з частиною третьою статті 154 ЦПК України.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 1-18, 149-150, 153, 154, 157 Цивільного процесуального кодексу України, суд,

УХВАЛИВ:

Заяву представника позивача ОСОБА_3 - ОСОБА_2 про забезпечення позову у справі за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_4 про стягнення суми заборгованості задовольнити.

Накласти арешт на корпоративні права ОСОБА_4 в якості права розпорядження (відчуження, продажу, дарування, знищення тощо) частками:

- 100,00% у статутному капіталі Товариства з обмеженою відповідальністю Біогазенерго , код ЄДРПОУ 33593431, адреса: 07201, Київська обл., Іванківський район, селище міського типу Іванків, вулиця Розважівська, будинок 192, номінальною вартістю 96 978 506, 87 грн. через Компанію Велената Сервісиз Лтд , зареєстрованою за законодавством Республіки Кіпр;

- 50,00% у статутному капіталі Товариства з обмеженою відповідальністю Фонд будівельних ресурсів України , код ЄДРПОУ 34479683, адреса: 08344, Київська обл., Бориспільський район, село Проців, вулиця Леніна, будинок 2, номінальною вартістю 2 500 000 грн.;

- 99,00% у Товаристві з обмеженою відповідальністю Східна інвестиційна група , код ЄДРПОУ 34614368, адреса: 08344, Київська обл., Бориспільський район, село Проців, вулиця Леніна, будинок 2, номінальною вартістю у 1 732 500 грн.;

- 99,00% у Товаристві з обмеженою відповідальністю Коневласник , код ЄДРПОУ 34807993, адреса: 01024, м. Київ, вулиця Пилипа Орлика, будинок 10, квартира 5, номінальною вартістю 495 000 грн.;

Накласти арешт на корпоративні права Компанії Велената Сервісиз Лтд , зареєстрованої за законодавством Республіки Кіпр за адресою: АДРЕСА_4, в якості права розпорядження (відчуження, продажу, дарування, знищення тощо) часткою 100,00% у статутному капіталі Товариства з обмеженою відповідальністю Біогазенерго , код ЄДРПОУ 33593431, адреса: 07201, Київська обл., Іванківський район, селище міського типу Іванків, вулиця Розважівська, будинок 192, номінальною вартістю 96 978 506, 87 грн.;

Заборонити органам державної реєстрації юридичних осіб, громадських формувань (в т.ч. Міністерству юстиції України та його територіальним органам, суб'єктам державної реєстрації прав: виконавчим органам сільських, селищних та міських рад, Київської, Севастопольської міської, районним, районним у містах Києві та Севастополі державним адміністраціям; акредитованим суб'єктам; державним реєстраторам юридичних осіб, громадських формувань, а також іншим особам та органам у разі виконання ними повноважень державного реєстратора, іншим уповноваженим суб'єктам державної реєстрації юридичних осіб, громадських формувань) здійснювати будь-які реєстраційні дії стосовно часток ОСОБА_4 100, 00% у статутному капіталі Товариства з обмеженою відповідальністю Біогазенерго , код ЄДРПОУ 33593431, адреса: 07201, Київська обл., Іванківський район, селище міського типу Іванків, вулиця Розважівська, будинок 192, номінальною вартістю 96 978 506, 87 грн через Компанію Велената Сервісиз Лтд , зареєстрованою за законодавством Республіки Кіпр;

- 50,00% у статутному капіталі Товариства з обмеженою відповідальністю Фонд будівельних ресурсів України , код ЄДРПОУ 34479683, адреса: 08344, Київська обл., Бориспільський район, село Проців, вулиця Леніна, будинок 2, номінальною вартістю 2 500 000 грн;

- 99,00% у Товаристві з обмеженою відповідальністю Східна інвестиційна група , код ЄДРПОУ 34614368, адреса: 08344, Київська обл., Бориспільський район, село Проців, вулиця Леніна, будинок 2, номінальною вартістю у 1 732 500 грн;

- 99,00% у Товаристві з обмеженою відповідальністю Коневласник , код ЄДРПОУ 34807993, адреса: 01024, м. Київ, вулиця Пилипа Орлика, будинок 10, квартира 5, номінальною вартістю 495 000 грн.

Накласти арешт на корпоративні права ОСОБА_4 в якості права розпорядження (відчуження, продажу, дарування, знищення тощо) часткою (акціями) у статутному капіталі Компанії Велената Сервісиз Лтд , зареєстрованої за законодавством Республіки Кіпр за адресою: АДРЕСА_4.

Заборонити органам державної реєстрації Республіки Кіпр здійснювати будь-які реєстраційні дії стосовно відчуження, продажу, передачі, дарування тощо частки ОСОБА_4 в статутному капіталі Компанії Велената Сервісиз Лтд , зареєстрованої за законодавством Республіки Кіпр за адресою: АДРЕСА_4.

Боржник: ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, місце проживання зареєстровано за адресою: АДРЕСА_3, поштовий індекс 01014.

Стягувач: ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2, адреса місця реєстрації: АДРЕСА_2, поштовий індекс 83015.

Ухвала про забезпечення позову підлягає негайному виконанню у порядку, встановленому для виконання судових рішень, її оскарження ухвали не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.

Копію ухвали суду для виконання направити до відповідних компетентних органів.

Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення безпосередньо до Київського апеляційного суду.

У разі подання апеляційної скарги на ухвали суду щодо забезпечення позову до суду апеляційної або касаційної інстанції передаються копії матеріалів, необхідних для розгляду скарги, їх подання не перешкоджає продовженню розгляду справи цим судом.

Суддя І. В. Литвинова

СудПечерський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення11.10.2018
Оприлюднено17.10.2018
Номер документу77136630
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —757/47199/18-ц

Постанова від 27.12.2019

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Усик Григорій Іванович

Ухвала від 11.04.2019

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Усик Григорій Іванович

Ухвала від 21.03.2019

Цивільне

Печерський районний суд міста Києва

Литвинова І. В.

Постанова від 18.03.2019

Цивільне

Київський апеляційний суд

Соколова Вікторія Вячеславівна

Ухвала від 12.02.2019

Цивільне

Київський апеляційний суд

Соколова Вікторія Вячеславівна

Ухвала від 14.02.2019

Цивільне

Київський апеляційний суд

Соколова Вікторія Вячеславівна

Постанова від 11.02.2019

Цивільне

Київський апеляційний суд

Лапчевська Олена Федорівна

Ухвала від 25.01.2019

Цивільне

Київський апеляційний суд

Соколова Вікторія Вячеславівна

Ухвала від 14.12.2018

Цивільне

Київський апеляційний суд

Лапчевська Олена Федорівна

Ухвала від 13.12.2018

Цивільне

Київський апеляційний суд

Лапчевська Олена Федорівна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні