Справа № 265/4274/18
Провадження № 2/265/1161/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
(заочне)
11 жовтня 2018 року місто Маріуполь
Орджонікідзевський районний суд міста Маріуполя Донецької області у складі:
головуючого судді Вайновського А.М.,
за участю секретаря Злидіної Г.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Маріуполі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Садівницького товариства Степное , Голови СТ "Степное" ОСОБА_2 про порушення прав споживачів електричної енергії, визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Садівницького товариства "Степное", голови СТ "Степное" ОСОБА_2 про порушення прав споживачів електричної енергії, визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії. В обґрунтування вимог зазначено, що вона є членом Садівницького товариства Степное з 25 березня 1999 року та водночас є власником земельної ділянки № 224. На вказаній ділянці знаходиться садівничий будинок яким вона користується. 04 грудня 2014 року між нею та СТ Степное , було укладено договір про спільне споживання та оплату електроенергії. Вона щомісячно сплачує платежі за використання електроенергії в бухгалтерію садівничого товариства, останній платіж був сплачений 01 лютого 2018 року у сумі 800 гривень, заборгованості за використану електроенергію не має. 25 лютого 2018 року її будинок був відключений від енергопостачання по наказу Голови СТ Степное ОСОБА_2 На її неодноразові звернення, як письмові так і усні Голова СТ Степное не реагує. В квітні 2018 року їй була надана копія виписки з протоколу засідання правління садівничого товариства, в якій зазначено, що вона має заборгованість за використану електроенергію та порушила правила користування електричною енергією для населення та Статут Садівничого товариства, тому було прийнято рішення про відключення від енергопостачання її дачного будинку. Однак, жодних підстав для відключення електричної енергії в її дачному будинку не було, оскільки вона не має заборгованості та не порушувала правил користувача електроенергії. Крім того, відключення відбувалось з грубим порушенням, а саме без попереднього повідомлення про можливість відключення, без ознайомлення з протоколами засідання правління садівничого товариства.
Позивачка та її представник у судове засідання не прибули, просили розглядати справу у їх відсутність на підставі наявних доказів, проти розгляду справи у заочному порядку не заперечували.
Відповідачам судові повістки про виклик до суду надсилались рекомендованим листом із повідомленням за адресою проживання, однак адресати до поштового відділення для отримання кореспонденції не прибули, конверти були повернуті на адресу суду.
За наведених обставин, суд, зважаючи на наявність згоди позивачки та її представника, ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст.ст. 223, 280 ЦПК України, та дійшов до наступних висновків.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні докази у їх сукупності, судом встановлені наступні фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини.
При вирішенні спірних правових відносин суд перш за все керується наступними вимогами цивільно-процесуального законодавства.
Відповідно до ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим кодексом, звернутись до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Встановлено, що позивачка ОСОБА_1 є членом Садівницього товариства Степное з 25 березня 1999 року, що вбачається з членської книжки та сплачувала членські внески по 2017 рік включно (а.с.14-22).
Позивачка ОСОБА_1 володіє земельною ділянкою в садівницькому товаристві Степное , яка знаходиться за адресою: м. Маріуполь, с.Талаківка, СТ Вікторія , ділянка № 224.
04.12.2014 року між споживачем ОСОБА_1П та Головою СТ Степное ОСОБА_2 було складено договір на використання електричної енергії.
Відповідач для забезпечення потреб на земельній ділянці позивача постачав електроенергію, а позивач використовував та оплачував вартість електроенергії, що підтверджується записами в розрахунковій книжці ОСОБА_1
Згідно із ч.1 ст.714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.
Відповідно до виписки з протоколу засідання правління від 29.03.2018 року стосовно позивача було вирішено відключити її від системи електропостачання, у зв'язку з тим, що СТ Степное загрожує відключення електроенергії, оскільки вона порушила правила використання електроенергії для населення і статут обов'язків членів товариства, а також через заборгованість з оплати електроенергії. (а.с.23)
25.02.2018 року позивача було відключено від лінії електромережі з будинку. Акт про відключення позивачу не надано.
Правовідносини, які виникли між сторонами, регулюються Законом України "Про електроенергетику", Правилами користування електричною енергією для населення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 1999 року № 1357, Правилами користування електричною енергією (далі - Правила), затвердженими постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 31 липня 1996 року № 28.
Питання про споживання електроенергії врегульовані спеціальним законодавством, яке зазначено вище, і яке передбачає припинення енергопостачання лише з підстав, передбачених законом і лише енергопостачальником або за його згодою. У даному випадку такою підставою могло бути не проведення позивачем розрахунків за спожиту електроенергію або розкрадання електричної енергії, а не будь-яке порушення чи невиконання вимог загальних зборів, зборів електроспоживачів або правління садівницького товариства.
Відповідно до ст. 25 Закону України Про електроенергетику споживачі електричної енергії мають право на підключення до електричної мережі у разі виконання правил користування електричною енергією.
Враховуючи те, що позивач є споживачем електричної енергії, яка закуповується товариством у постачальника, порядок припинення її енергопостачання встановлюється Кабінетом Міністрів України в Правилах користування електричною енергією для населення, затверджених постановою № 1357 від 26.07.1999 року, відповідно до п. 35 яких енергопостачальник має право відключати споживача у разі: самовільного підключення до електричної мережі; розкрадання електричної енергії, навмисного пошкодження приладу обліку та зриву пломби; порушення термінів сплати за спожиту електричну енергію; несплати за встановлення нового приладу обліку; невиконання припису державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної енергії; зниження показників якості електричної енергії з вини споживача.
Відповідно до п. 53 Правил користування електричною енергією для населення у разі виявлення представником енергопостачальника порушення споживачем правил користування електричною енергією, у тому числі фактів розкрадання електричної енергії, складається акт, який підписується представником енергопостачальника та споживачем. Один примірник акта вручається споживачу, другий залишається у енергопостачальника. Споживач має право внести до акта свої зауваження. У разі відмови споживача від підпису в акті робиться позначка про відмову. Акт вважається дійсним, якщо його підписали три представники енергопостачальника. Акт про порушення цих Правил розглядається комісією з розгляду актів, що утворюється енергопостачальником і складається не менш як з трьох уповноважених представників енергопостачальника. Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів. Енергопостачальник повідомляє споживача не пізніше ніж за 20 календарних днів до дня засідання комісії про його час і дату. Акт про порушення цих Правил не розглядається у разі неповідомлення або несвоєчасного повідомлення споживача про час і дату засідання комісії. Рішення комісії з розгляду актів оформляється протоколом, копія якого видається споживачу. У протоколі зазначається інформація про причетність споживача до порушення цих Правил.
Оскільки заборгованості з оплати за спожиту електроенергію у позивача перед відповідачем не існувало, належних доказів розкрадання електричної енергії суду надано не було, то передбачені законом підстави для припинення енергопостачання до належної їй земельної ділянки були відсутні.
З огляду на викладене суд вважає, що вказані вище дії відповідачів є неправомірними, суперечать договору садівничого товариства, а тому порушені права позивача підлягають судовому захисту, шляхом визнання дій СТ Степное з відключення електроенергії неправомірними та зобов'язати СТ Степное відновити електропостачання до садового будинку на земельній ділянці № 224, що знаходиться у власності ОСОБА_1, розташована за адресою: м.Маріуполь, с.Талаківка, ділянка № 224.
Відповідно до ст. 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, мають рівні права щодо подання доказів, їх дослідження та доведення перед судом їх переконливості. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ст. 13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Відповідно до ст. 81 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 82 цього Кодексу. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Відповідачі не прибувши у судове засідання, не побажали реалізувати своє процесуальне справо на спростування наведених обставин і доказування належного виконання ними умов договору, а отже їх не оспорюють.
Під час розгляду справи належних доказів, у розумінні ст.ст. 12, 81 ЦПК України, що позивач порушив Правилах користування електричною енергією для населення суду надано не було, відповідачем не доведена наявність таких порушень.
Крім того, у відповідності до положень ст.ст. 133, 141 ЦПК України, з відповідачів на користь позивача підлягають стягненню понесені та документально підтверджені витрати з оплати судового збору. Оскільки позовні вимоги задоволені, з СТ Степное та Голови СТ Степное ОСОБА_2 на користь позивачки необхідно стягнути судовий збір в сумі 704,80 гривень, тобто по 352,40 гривень з кожного.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. ст.ст. 4, 12, 13, 81, 223, 259, 263-265, 280, 281, 285 ЦПК України, ст. 714 ЦК України, -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Садівницького товариства Степное , голови СТ "Степное" ОСОБА_2 про порушення прав споживачів електричної енергії, визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, задовольнити.
Визнати незаконними дії Садівницького товариство Степное та голови Садівницького товариства Степное ОСОБА_2 з відключення 25 лютого 2018 року від електричної мережі та припинення подачі електроенергії на земельну ділянку та садівничий будинок № 224 розташований на території товариства у с. Талаківка, м. Маріуполь.
Зобов'язати Садівницьке товариство Степное (ЄДРПОУ 24159298) поновити енергопостачання на земельну ділянку та садівничий будинок № 224, розташований на території товариства у с. Талаківка, м. Маріуполь.
Стягнути з Садівницького товариства Степное на користь ОСОБА_1, РНОКПП НОМЕР_1, витрати з оплати судового збору у розмірі 352 (триста п'ятдесят дві) гривні 40 копійок.
Стягнути з голови Садівницького товариства Степное ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1, РНОКПП НОМЕР_1, витрати з оплати судового збору у розмірі 352 (триста п'ятдесят дві) гривні 40 копійок.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Позивачем рішення суду може бути оскаржене до Донецького апеляційного суду через Орджонікідзевський районний суд міста Маріуполя Донецької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасники справи можуть отримати інформацію, щодо розгляду справи на офіційному веб-порталі судова влада України http://court.gov.ua/sud0538/.
Повний текст рішення складено 11 жовтня 2018 року.
Суддя
Суд | Орджонікідзевський районний суд м.Маріуполя |
Дата ухвалення рішення | 11.10.2018 |
Оприлюднено | 22.10.2018 |
Номер документу | 77233315 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Орджонікідзевський районний суд м.Маріуполя
Вайновський А. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні