ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 жовтня 2018 року
м. Київ
Справа № 1/65-Б
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Ткаченко Н.Г. - головуючого, Білоуса В.В., Жукова С.В.,
за участю секретаря судового засідання Гаращенко Т.М.
за участю представника : ПАТ "Дельта Банк" в особі Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення ліквідації АТ "Дельта Банк" - Коновал Р.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Дельта Банк" в особі Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення ліквідації АТ "Дельта Банк"
на постанову Рівненського апеляційного господарського суду від 30.05.2018
та ухвалу Господарського суду Волинської області від 29.01.2018
у справі № 1/65-Б
за заявою Закритого акціонерного товариства "Агросвіт"
до Приватного підприємства "Макаронна компанія"
про банкрутство,-
ВСТАНОВИВ:
У жовтні 2016 ПАТ "Дельта-Банк" звернулось до Господарського суду Волинської області із заявою про визнання недійсними результатів аукціону з продажу майна банкрута - ПП "Макаронна компанія" , проведеного 16.08.2016.
Заява обґрунтована тим, що спірний другий повторний аукціон проведено із порушенням вимог Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", а саме, на цьому аукціоні відчужено майно боржника, яке перебувало у заставі банку, за заниженою ціною та без згоди заставного кредитора.
Ухвалою Господарського суду Волинської області від 16.11.2016 у справі № 1/65-Б (суддя Кравчук А.М.) у задоволенні зазначеної заяви ПАТ "Дельта-Банк" відмовлено.
Постановою Рівненського апеляційного господарського суду від 20.12.2016 у справі № 1/65-Б (судді: Демидюк О.О. - головуючий,Савченко Г.І., Саврій В.А.) зазначену ухвалу суду першої інстанції залишено без змін.
Постановою Вищого господарського суду України від 19.04.2017 у справі № 1/65-Б (судді : Поляков Б.М., Коваленко В.М., Короткевич О.Є.) вказані судові рішення в частині розгляду заяви ПАТ "Дельта Банк" про визнання недійсними результату аукціону скасовано, а справу в цій частині передано на новий розгляд до суду першої інстанції.
Під час повторного розгляду справи, ухвалою Господарського суду Волинської області від 18.07.2017 у справі № 1/65-Б (суддя Шум М.С.) у задоволенні заяви ПАТ "Дельта Банк" відмовлено.
Постановою Рівненського апеляційного господарського суду від 11.08.2017 у справі № 1/65-Б (судді: Огороднік К.М. - головуючий, Тимошенко О.М., Мамченко Ю.А.) ухвалу місцевого господарського суду від 18.07.2017 залишено без змін.
Постановою Вищого господарського суду України від 15.11.2017 у справі № 1/65-Б (судді : Поляков Б.М., Коваленко В.М., Короткевич О.Є.) ухвалу господарського суду Волинської області від 18.07.2017 та постанову Рівненського апеляційного господарського суду від 11.08.2017 у даній справі скасовано. Справу № 1/65-Б в частині розгляду заяви ПАТ "Дельта Банк" про визнання недійсними результатів аукціону, проведеного 16.08.2016, передано на новий розгляд до господарського суду першої інстанції.
Ухвалою Господарського суду Волинської області від 29.01.2018 у справі № 1/65-Б (суддя : Дем'як В.М.) відмовлено у задоволенні заяви ПАТ "Дельта Банк" про визнання недійсними результатів аукціону з продажу майна.
Постановою Рівненського апеляційного господарського суду від 30.05.2018 у справі № 1/65-Б (судді : Юрчук М.І., Крейбух О.Г., Миханюк М.В.) ухвалу Господарського суду Волинської області від 29.01.2018 залишено без змін.
Не погоджуючись з прийнятими судовими рішеннями, ПАТ "Дельта Банк" в особі Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення ліквідації АТ "Дельта Банк" звернулось з касаційною скаргою, в якій просить постанову Рівненського апеляційного господарського суду від 30.05.2018 та ухвалу Господарського суду Волинської області від 29.01.2018 у справі № 1/65-Б скасувати, прийнявши нове рішення про направлення справи на новий розгляд в частині заяви банку про визнання недійсним спірного аукціону.
В касаційній скарзі, банк посилається на порушення судами попередніх інстанцій, вимог ст. 44 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", якою визначено способи продажу активів боржника за для відчуження його майна за найвищою ціною, тоді як в даному випадку на спірному повторному аукціоні реалізовано майно боржника за заниженою ціною, при цьому умови реалізації такого майна не були погоджені із заставним кредитором в порушення вказівок ВГСУ та вимог ст. 42 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Разом з тим, скаржник зазначає про неврахування судами обох інстанцій вимог ч. 3 ст. 58 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", що під час продажу на аукціоні нерухомого майна оголошення повинно бути також розміщено на нерухомому майні, та ст. 59 Закону про банкрутство, якою визначено вимоги до змісту оголошення про проведення аукціону на веб-сайті, а саме те, що судами не досліджено належним чином відповідність цього оголошення про продаж нерухомого майна на спірному аукціоні зазначеним вимогам законодавства.
У відзиві ліквідатор банкрута просить оскаржувані судові рішення залишити без змін, так як спірний другий повторний аукціон з реалізації заставного майна банкрута організований та проведений у відповідності до вимог Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Протоколом передачі судової справи (касаційної скарги, апеляційної скарги, заяви) раніше визначеному складу суду Касаційного господарського суду від 17.07.2018 для розгляду вказаної касаційної скарги визначено колегію суддів у складі : Ткаченко Н.Г. - головуючого (доповідача), Жуков С.В., Білоус. В.В. та ухвалою Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 30.07.2018 відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою ПАТ "Дельта Банк" в особі Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення ліквідації АТ "Дельта Банк" та призначено до розгляду на 03.10.2018 на 14:15 год.
Заслухавши доповідь судді Ткаченко Н.Г., пояснення представника ПАТ "Дельта Банк" в особі Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення ліквідації АТ "Дельта Банк", перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи касаційної скарги та доводи відзиву на касаційну скаргу, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, з таких підстав.
Наведені у касаційній скарзі аргументи не можуть бути підставами для скасування судових рішень відповідно до вимог ст. 310 ГПК України, оскільки вони не підтверджуються матеріалами справи та ґрунтуються на неправильному тлумаченні кредитором норм Закону про банкрутство.
Суд першої інстанції, з яким погодився і апеляційний господарський суд, відмовляючи у визнанні недійсним другого повторного аукціону щодо продажу майна банкрута - ПП "Макаронна компанія" , проведеного 16.08.2016, виходив з наступного.
Ухвалою Господарського суду Волинської області від 18.03.2010 порушено провадження у справі №1/65-Б про банкрутство ПП "Макаронна компанія", введено мораторій на задоволення вимог кредиторів та призначено розпорядника майна боржника.
Постановою Господарського суду Волинської області від 29.01.2014 у справі №1/65-Б боржника - ПП "Макаронна компанія" визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру та призначено ліквідатора банкрута.
Як вбачається із матеріалів справи та встановлено судами попередніх інстанцій, ухвалою Господарського суду Волинської області від 28.05.2014 замінено кредитора ПАТ "Кредитпромбанк" на нового кредитора ПАТ "Дельта Банк" по кредитному договору №02.3-1.10/03/08-КТЛ від 05.09.2008 з усіма змінами та доповненнями до нього та забезпечувальними договорами, таким чином ПАТ "Дельта Банк" став кредитором боржника, вимоги якого забезпечені майном боржника - ПП "Макаронна компанія".
На підставі рішення комітету кредиторів боржника від 01.04.2014, ліквідатором боржника прийнято рішення №1 від 03.04.2014 про визначення Товарної біржі "Захід" в якості організатора аукціонів з продажу майна банкрута ПП "Макаронна компанія" із встановленою винагородою 10% від суми реалізованого на аукціоні майна, а ухвалою Господарського суду Волинської області від 03.04.2014 Товарну біржу "Захід" залучено учасником провадження у справі про банкрутство ПП "Макаронна компанія".
Таким чином, визначення Товарної біржі "Захід" в якості організатора аукціонів з продажу майна банкрута ПП "Макаронна компанія" із встановленою винагородою 10% від суми реалізованого на аукціоні майна, а також затвердження договору про проведення аукціону №1/12-05-14/МК від 12.05.2014 було здійснено за наявності безпосередньої згоди заставного кредитора, з дотриманням положень чинного законодавства.
Із наявних у справі матеріалів вбачається та як встановлено судами, 21.05.2014 на засіданні комітету кредиторів боржника визначено порядок продажу майна боржника, а саме вирішено доручити ліквідатору здійснити продаж матеріальних цінностей боржника як цілісного майнового комплексу ( ЦМК), початкова ціна якого згідно Закону про банкрутство становить 66 724 869,80 грн.; також вирішено, що у разі якщо на аукціоні з продажу ЦМК продати майно боржника у вигляді ЦМК не вдається, вирішено повторні аукціони з продажу цілісного майнового комплексу не проводити та доручити ліквідатору здійснити продаж майна боржника частинами шляхом проведення аукціону за початковою ціною, визначеною у висновку незалежного оцінювача як ліквідаційна вартість та відповідно до умов проведення аукціону передбачених договором про проведення аукціонів з продажу майна боржника №1/12-05-14/МК від 12.05.2014, що укладений між ліквідатором боржника та ТБ "Захід".
Згідно висновку КЕФ "Експертиза-тоутал" ринкова вартість будівель, споруд, за адресою Луцький р-н., с. Тарасове, вул. Жовтнева, 2А, які належать ПП "Макаронна компанія", складає 3 554 084 грн., а за висновком ТОВ "Ірта Консалтинг" вартість земельної ділянки боржника загальною площею 2,2815 га за адресою Луцький р-н., с. Тарасове, - становить 2 627 200 грн.
Так, аукціон з продажу цілісного майнового комплексу ПП "Макаронна компанія", що знаходиться за адресою: Волинська область, Луцький район, с. Тарасове, вул. Жовтнева 2а, призначений на 22.09.2014, не відбувся за відсутності заяв на участь в аукціоні.
Листом ліквідатор банкрута звернувся до заставного кредитора - ПАТ "Дельта Банк" щодо надання згоди на продаж майна банкрута, що є предметом забезпечення, банк було надано згоду на проведення першого аукціону з продажу заставного майна боржника за початковою вартістю, що дорівнює 6 181 284 грн. без можливості пониження початкової вартості, при цьому кредитором зазначено, що у випадку якщо перший аукціон з реалізації заставного майна банкрута не відбудеться, окремо письмово погодити подальшу реалізацію заставного майна з АТ "Дельта Банк", що підтверджується листом №18.5/880 від 27.01.2016.
В подальшому, 03.02.2016 на сайті Міністерства юстиції України та Вищого господарського суду України було розміщено оголошення про проведення аукціону з продажу майна ПП "Макаронна компанія", а саме Лот №5 нерухоме майно, будівлі, споруди, приміщення, земельна ділянка, розташованих за адресою: Волинська область, Луцький район, с. Тарасове, вул. Жовтнева, 2а.
Лот включає в себе наступні об'єкти нерухомості: земельна ділянка для обслуговування виробничої бази, площею 2,2815 га, кадастровий номер 0722881000:03:001:3056; адмінбудинок літер А-3 з огорожею та бетонно-щебневою площадкою, загальною площею 474,3м 2 ; борошномельний цех літер в, загальною площею 578,3м 2 ; круп'яний цех літер В-1, загальною площею 205,1м 2 ; цех виробництва макаронних виробів та допоміжних приміщень, загальною площею 2693,7м 2 ; складська приміщення літер Б-1, загальною площею 697,5м 2 , початкова вартість продажу становить - 6 181 284 грн.
Аукціон з продажу нерухомого майна боржника призначений на 02.03.2016, без можливості зниження початкової вартості, визнаний таким, що не відбувся у зв'язку з відсутністю заяв на участь в аукціоні.
Ухвалою Господарського суду Волинської області від 16.03.2016 у справі №1/65-Б надано ліквідатору згоду на реалізацію нерухомого майна ПП "Макаронна компанія", що перебуває в заставі ПАТ "Дельта Банк".
Повторний аукціон з продажу заставного майна боржника, призначений на 31.05.2016 , також не відбувся у зв'язку з відсутністю учасників.
Так, на сайті Міністерства юстиції України та на сайті ВГСУ 18.07.2016 опубліковані оголошення та порядок реалізації заставного майна, відповідно до якого початкова вартість продажу встановлена у розмірі 3 956 021,76 грн.
Другий повторний аукціон, відбувся 16.08.2016, на якому було реалізовано майно боржника, що є предметом забезпечення, переможцем цього аукціону визнано ПП "РОМ-БУД-СЕРВІС", за ціною 1 068 125,88 грн.
Таким чином, з урахуванням наведеного вище, суд першої інстанції, з яким погодився і апеляційний господарський суд, дійшов висновку щодо відсутності правових підстав для визнання спірного аукціону недійсним, оскільки другий повторний аукціон від 16.08.2016, проведений з дотриманням вимог ст. ст. 43, 44, 49, 57, 65, 66 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", оскільки на спірному аукціоні реалізовано майно банкрута, яке перебуває в заставі ПАТ "Дельта Банк", при цьому заставний кредитор надав відповідну згоду на продаж цього майна, до того ж згоду на продаж майна надано і судом, а ст. 42 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", не передбачає права обирати заставним кредиторам порядок і умови реалізації заставного майна, внаслідок чого підстав для задоволення заяви заставного кредитора про визнання недійсним другого повторного аукціону з продажу майна боржника - ПП "Макаронна компанія", проведеного 16.08.2016 не має.
Згідно ч.1 п.1-1 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом " в редакції, чинній після 19.01.2013, положення цього Закону застосовуються господарськими судами під час розгляду справ про банкрутство, провадження в яких порушено після набрання чинності цим Законом.
Положення цього Закону, що регулюють продаж майна в провадженні у справі про банкрутство, застосовуються господарськими судами під час розгляду справ про банкрутство, провадження у яких порушено до набрання чинності цим Законом.
Положення цього Закону, що регулюють ліквідаційну процедуру, застосовуються господарськими судами під час розгляду справ про банкрутство, провадження у яких порушено до набрання чинності цим Законом, якщо на момент набрання ним чинності господарським судом не було прийнято постанову про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури.
Враховуючи те, що постанова про визнання боржника - ПП "Макаронна компанія" банкрутом, відкриття ліквідаційної процедури та призначення ліквідатора була прийнята судом 29.01.2014, після набрання чинності Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом ", в редакції чинній після 19.01.2013, то ліквідаційна процедура по даній справі, здійснюється відповідно до вимог даного Закону в редакції, чинній з 19.01.2013.
Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 44 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ліквідатор організовує проведення аукціону з продажу активів банкрута з урахуванням вимог цього Закону. На аукціоні можуть продаватися: основні засоби (нерухомість, незавершене будівництво, транспортні засоби, будівельні матеріали тощо); відокремлений структурний підрозділ банкрута як частина цілісного майнового комплексу; необоротні активи банкрута; дебіторська заборгованість на умовах договору про відступлення права вимоги банкрута.
Ліквідатор має право самостійно проводити торги на аукціоні відповідно до законодавства або залучити на підставі договору організатора аукціону - юридичну особу, яка відповідно до установчих документів має право проводити торги. Організатор аукціону не може бути заінтересованою особою стосовно кредитора чи боржника.
За ч. 1 ст. 49 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", продаж майна боржника в провадженні у справі про банкрутство здійснюється в порядку, встановленому цим Законом, шляхом проведення торгів у формі аукціону, за винятком майна, продаж якого відповідно до законодавства України здійснюється шляхом проведення закритих торгів.
Спори, які виникають при проведенні та виконанні результатів аукціонів, у тому числі про визнання недійсними договорів купівлі-продажу майна, розглядаються в межах провадження у справі про банкрутство (ч. 8 ст. 44 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом").
Згідно ч. 4 ст. 42 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" майно банкрута, що є предметом забезпечення, не включається до складу ліквідаційної маси і використовується виключно для задоволення вимог кредитора за зобов'язаннями, які воно забезпечує.
Продаж майна банкрута, що є предметом забезпечення, здійснюється в порядку, передбаченому цим Законом, виключно за згодою кредитора, вимоги якого воно забезпечує, або суду.
Кошти, що залишилися після задоволення забезпечених вимог та покриття витрат, пов'язаних з утриманням, збереженням та продажем предмета забезпечення, підлягають включенню до складу ліквідаційної маси.
За ч. 1 ст. 57 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" початкова вартість майна визначається арбітражним керуючим.
Аукціон може проводитися на веб-сайті організатора (електронні торги). Переможцем електронних торгів є особа, що запропонувала найвищу ціну протягом часу проведення електронних торгів. Електронні торги тривають не менше 15 діб (ч. 1 ст. 67 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом").
Статтями 65 та 66 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" передбачено особливості проведення повторного аукціону та особливості проведення аукціону з можливістю зниження початкової вартості.
Згідно ч. ч. 3, 4 ст. 66 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", якщо інше не встановлено договором про проведення аукціону, другий повторний аукціон проводиться з можливістю зниження початкової вартості. Під час проведення аукціону з можливістю зниження початкової вартості, за відсутності бажаючих укласти договір ліцитатор знижує початкову вартість на крок аукціону доти, доки не виявиться бажаючий укласти договір.
Відтак, з урахуванням наведеного вище та з урахуванням положень Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", якими врегульовано організація та порядок проведення аукціонів з можливістю зниження початкової вартості майна, суд касаційної інстанції погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанцій щодо відсутність правових підстав для визнання недійсним другого повторного аукціону від 16.08.2016 з продажу заставного майна боржника - ПП "Макаронна компанія", як такого що проведений у відповідності до вимог Закону про банкрутство, враховуючи те, що банком надано згоду на відчуження цього нерухомого майна, при цьому ліквідатором відповідну згоду на продаж майно отримано також через суд, а Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" не передбачено надання повторної згоди забезпеченого кредитора на реалізацію майна, що є предметом забезпечення, на повторному та другому повторному аукціоні, на спірних торгах заставне майно реалізовано за ціною, зниженою у відповідності до вимог Закону, а недоліки в розміщеному оголошенні про об'єкт відчуження (нерухомого майна), не є підставою для визнання недійсними торгів, до того ж такі доводи ґрунтуються лише на переоцінці доказів.
Також, касаційний суд зазначає, що відповідна згода забезпеченого кредитора на реалізацію заставного майна, передбачена ч. 4 ст. 42 цього Закону, надається на реалізацію майна боржника в цілому, а не на кожну окрему дію / повторний, другий повторний аукціони і т.д./, спрямовану на реалізацію майна боржника, зокрема, не на проведення кожного конкретного аукціону, а на продаж майна банкрута.
Зазначена правова позиція узгоджується з практикою Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду викладеною у постановах у справах № 904/3719/15 від 29.03.2018, № 18/1355/12 від 26.04.2018, № 915/220/14 від 17.05.2018.
Відповідно ч. 1 та ч. 2 ст. 300 ГПК України, переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.
Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.
Таким чином, з урахуванням вище викладеного, Касаційний господарський суд у складі Верховного Суду дійшов висновку, що постанова Рівненського апеляційного господарського суду від 30.05.2018 та ухвала Господарського суду Волинської області від 29.01.2018 у справі № 1/65-Б постановлені у відповідності до фактичних обставин, з дотриманням норм матеріального та процесуального права і підстав для їх зміни чи скасування не вбачається.
Оскільки суд дійшов висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає і підстав для скасування оскаржуваних судових рішень не вбачається, судові витрати відповідно до ст.129 ГПК України (в редакції, чинній після 15.12.2017) покладаються на заявника касаційної скарги.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 240, 300, 301, 314, 315, 317 ГПК України, суд -
ПОСТАНОВИВ :
Касаційну скаргу ПАТ "Дельта Банк" в особі Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення ліквідації АТ "Дельта Банк" залишити без задоволення.
Постанову Рівненського апеляційного господарського суду від 30.05.2018 та ухвалу Господарського суду Волинської області від 29.01.2018 у справі № 1/65-Б залишити без змін.
Постанова суду касаційної інстанції набирає законної сили з моменту її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий, суддя Ткаченко Н.Г.
Судді Білоус В.В.
Жуков С.В.
Суд | Касаційний господарський суд Верховного Суду |
Дата ухвалення рішення | 03.10.2018 |
Оприлюднено | 23.10.2018 |
Номер документу | 77294533 |
Судочинство | Господарське |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні