Справа № 615/400/18
Провадження № 2-о/615/8/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А ЇН И
24 жовтня 2018 року м. Валки
Валківський районний суд Харківської області у складі:
головуючого судді Логвінова А.О.,
присяжних ОСОБА_1, ОСОБА_2,
за участю секретаря судового засідання Партоли О.Є.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Валківського районного суду Харківської області цивільну справу
за заявою ОСОБА_3,
заінтересована особа Орган опіки та піклування при виконавчому комітеті Сидоренківської сільської ради Валківського району Харківської області
про визнання особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна,
за участю учасників судового процесу:
заявника ОСОБА_3,
представника заявника ОСОБА_4,
представника заінтересованої особи ОСОБА_5,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_3 (далі по тексту - заявник, ОСОБА_3М.) звернувся до Валківського районного суду Харківської області із заявою, заінтересована особа: Орган опіки та піклування при виконавчому комітеті Сидоренківської сільської ради Валківського району Харківської області, в якій просить визнати недієздатною ОСОБА_6, встановити над ОСОБА_6 опіку та призначити його опікуном ОСОБА_6.
В обґрунтування заяви ОСОБА_3 посилається на те, що він є племінником ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка проживає разом із заявником. ОСОБА_6 є особою з інвалідність І групи, непрацездатною, не пристосованою до самостійної праці, страждає стійким психічним розладом здоров'я, не здатна усвідомлювати свої дії та керувати ними, знаходиться на обліку у лікаря-психіатра КЗОЗ Валківська центральна районна лікарня .
Заявник та його представник у судовому засіданні підтримали заяву та просили її задовольнити.
Представник заінтересованої особи не заперечував проти задоволення заяви.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази в їх сукупності, вислухавши пояснення учасників судового процесу, суд прийшов до висновку про наявність підстав для задоволення заяви з огляду на наступне.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 293 ЦПК України , суд розглядає в порядку окремого провадження справи, зокрема, про визнання фізичної особи недієздатною.
З матеріалів справи судом встановлено, що батьками ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, та ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_2, є ОСОБА_8 та ОСОБА_9, що підтверджується свідоцтвами про народження серії V-УР № 1203115 від 06.08.1963 року та серії І-ВЛ № 367774 від 15.06.1973 року (а.с. 36-37).
Відповідно до свідоцтва про укладення шлюбу серії IV-ВЛ № 285272 від 10.07.1993 року, 10.07.1993 року між ОСОБА_10 та ОСОБА_7 зареєстровано шлюб та після укладення якого ОСОБА_7 присвоєно прізвище - ОСОБА_10 (а.с. 40).
Згідно свідоцтва про народження ОСОБА_3 серії І-ВЛ № 264190 від 05.07.1994 року, останній народився 12.06.1994 року та його батьками є ОСОБА_10 та ОСОБА_11 (а.с. 38).
З вищевикладеного вбачається, що ОСОБА_3 є племінником ОСОБА_6.
З посвідчення № 119554 від 21.02.1996 року та довідки до акта огляду МСЕК від 06.10.1993 року № 132589 вбачається, що ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_3, є особою з інвалідністю І групи з дитинства, непрацездатна, потребує стороннього догляду та нагляду (а.с. 26-27).
Відповідно до висновку судово-психіатричного експерта № 542 від 10.07.2018 року, ОСОБА_6 на теперішній час виявляє хронічний, стійкий психічний розлад у формі помірної розумової відсталості. ОСОБА_6 відповідно до свого психічного стану на теперішній час нездатна усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними (а.с. 84-86).
Згідно ст. 30 ЦК України , цивільну дієздатність має фізична особа, яка усвідомлює значення своїх дій та може керувати ними. Цивільною дієздатністю фізичної особи є її здатність своїми діями набувати для себе цивільних прав і самостійно їх здійснювати, а також здатність своїми діями створювати для себе цивільні обов'язки, самостійно їх виконувати та нести відповідальність у разі їх невиконання. Обсяг цивільної дієздатності фізичної особи встановлюється цим Кодексом і може бути обмежений виключно у випадках і в порядку, встановлених законом.
Відповідно до ст. 39 ЦК України , фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними. Порядок визнання фізичної особи недієздатною встановлюється Цивільним процесуальним кодексом України .
Згідно ч. 1 ст. 40 ЦК України , фізична особа визнається недієздатною з моменту набрання законної сили рішення суду про це.
З урахуванням системного аналізу зазначених вище норм та матеріалів справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для визнання ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_4, недієздатною.
Згідно ст. 41 ЦК України , над недієздатною фізичною особою встановлюється опіка. Недієздатна фізична особа не має права вчиняти будь-якого правочину. Правочин від імені недієздатної фізичної особи та в її інтересах вчиняє її опікун.
Відповідно до ч. 1 ст. 300 ЦПК України , суд, ухвалюючи рішення про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи (у тому числі обмеження або позбавлення права неповнолітньої особи самостійно розпоряджатися своїми доходами) чи визнання фізичної особи недієздатною, встановлює над нею відповідно піклування або опіку і за поданням органу опіки та піклування призначає їй піклувальника чи опікуна.
Відповідно до ч. 1 ст. 60 ЦК України суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.
Згідно ч. 4 ст. 63 цього Кодексу опікун або піклувальник призначається переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особливих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов'язки опікуна чи піклувальника.
Частиною 5 статті 63 ЦК України передбачено, що фізичній особі може бути призначено одного або декількох опікунів чи піклувальників.
Як вже було встановлено, заявник є племінником ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1. На даний час він та його тітка ОСОБА_6 мешкають за адресою: Харківська область, Валківський район, с. Сидоренкове, вул. М.Л. Рябухи (колишня назва - 1 Травня), 29.
Згідно п. 3.2. Правил опіки та піклування, затверджених наказом Державного комітету України у справах сім'ї та молоді, Міністерства освіти України, Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства праці та соціальної політики України 26.05.99 N 34/166/131/88, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17 червня 1999 р. за N 387/3680, опікунами (піклувальниками) не можуть бути особи, які: не досягли 18 років; визнані в установленому порядку недієздатними або обмежено дієздатними; перебувають на обліку або лікуються в психоневрологічних та наркологічних закладах; раніше були опікунами чи піклувальниками та з їх вини опіку чи піклування було припинено; позбавлені батьківських прав; інтереси яких суперечать інтересам осіб, що підлягають опіці чи піклуванню; засуджені за скоєння тяжкого злочину.
З урахуванням приписів зазначеної норми та відповідно до сертифіката про проходження профілактичного наркологічного огляду серії 12ЯЯЦ № 758137, висновку про стан здоров'я заявника, згідно з якими ОСОБА_3 здоровий, довідки Департаменту інформаційних технологій МВС України серії ІАА № 0571462, згідно якої ОСОБА_3 до кримінальної відповідальності не притягується, не знятої чи не погашеної судимості не має та в розшуку не перебуває (а.с. 116-118).
З висновку від 22.08.2018 року Виконавчого комітету Сидоренківської сільської ради Валківського району Харківськоїї області вбачається, що виконавчим комітетом рекомендовано призначити ОСОБА_3 опікуном над недієздатною тіткою - ОСОБА_6 (а.с. 120).
Рішенням Виконавчого комітету Сидоренківської сільської ради Валківського району Харківськоїї області № 17 від 22.08.2018 року затверджено висновок про можливість призначення ОСОБА_3 опікуном над недієздатною тіткою - ОСОБА_6 (а.с. 119).
За таких обставин, заява ОСОБА_3 про визнання особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 258 , 264 , 265 , 293 , 299-300 ЦПК України , суд, -
У Х В А Л И В:
Заяву ОСОБА_3, заінтересована особа Орган опіки та піклування при виконавчому комітеті Сидоренківської сільської ради Валківського району Харківської області про визнання особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна - задовольнити.
Визнати недієздатною ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженку ІНФОРМАЦІЯ_5, реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1, яка зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_4.
Встановити опіку над ОСОБА_6 та призначити її опікуном ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_6, реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2, зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_7 (колишня назва - 1Травня), 29.
Встановити строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною - два роки з моменту набрання рішенням законної сили.
Рішення суду про визнання фізичної особи недієздатною може бути скасовано та поновлено цивільну дієздатність фізичної особи, яка була визнана недієздатною, в разі її видужання або значного поліпшення її психічного стану за рішенням суду на підставі відповідного висновку судово-психіатричної експертизи за заявою опікуна, членів сім'ї, органу опіки та піклування або самої особи, визнаної недієздатною.
Строк дії рішення суду про визнання фізичної особи недієздатною може бути продовжено за клопотанням опікуна, представника органу опіки та піклування, яке повинно бути подано не пізніше ніж за п'ятнадцять днів до закінчення строку дії рішення суду.
Направити рішення суду, після набрання ним законної сили, органу опіки та піклування, органам ведення Державного реєстру виборців за місцем проживання фізичної особи.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Харківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.
До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до Харківського апеляційного суду або через Валківський районний суд Харківської області.
Заявник - ОСОБА_3, зареєстроване місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_8; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_3.
Особа, щодо якої розглядалась справа про визнання її недієздатною - ОСОБА_6, зареєстроване місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_4; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1.
Заінтересована особа - орган опіки та піклування при виконавчому комітеті Сидоренківської сільської ради Валківського району Харківської області, місцезнаходження: Харківська область, Валківський район, с. Сидоренкове, вул. 1 Травня, 5; код ЄДРПОУ 04398264.
Головуючий суддя А.О. Логвінов
присяжні ОСОБА_1
ОСОБА_2
Суд | Валківський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 24.10.2018 |
Оприлюднено | 28.10.2018 |
Номер документу | 77419892 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Валківський районний суд Харківської області
Логвінов А. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні