Справа № 463/3644/17
Провадження № 2/463/512/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 жовтня 2018 року Личаківський районний суд м. Львова
в складі: головуючого судді Леньо С. І.
з участю секретаря Станько Р.О.
представників позивача ОСОБА_1, ОСОБА_2
представників відповідача ОСОБА_3, ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові цивільну справу за позовом ОСОБА_5 до Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку На Війтівській про визнання неправомочними установчих зборів, визнання недійсними протоколу та статуту -
в с т а н о в и в:
Позивач звернулась до суду з позовом до відповідача ОСББ На Війтівській про визнання неправомочними установчих зборів по створенню ОСББ На Війтівській від 23.04.2016р., визнання недійсним протоколу № 1 від 23.04.2016р. установчих зборів ОСББ На Війтівській та визнання недійсним статуту ОСББ На війтівській .
В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що є власником квартири № 12 на в будинку № 165 на вул. Личаківській у м. Львові. 23.04.2016р. відбулись установчі збори, оформлені протоколом № 1 від 23.04.2016р., на яких власниками квартир та нежитлових приміщень багатоквартирних будинків № № 2, 4, 6, 8 на вул. Козланюка у м. Львові та будинку № 165 на вул. Личаківській у м. Львові створено ОСББ На війтівській . В порушення вимог закону її не було повідомлено про проведення установчих зборів і не направлялось відповідне повідомлення. Крім того, на установчих зборах не проголосувало про створення ОСББ На Війтівській більше половини загальної кількості усіх співвласників багатоквартирних будинків, а також будинки, на основі яких створено ОСББ не об'єднані спільною прибудинковою територією і в них відсутні спільні елементи благоустрою та обладнання, спільна інженерна інфраструктура. Вказане в сукупності свідчить про неправомочність установчих зборів і як наслідок, недійсність протоколу про створення ОСББ На Війтівській , а також його статуту, з приводу чого звернулась до суду з даним позовом.
Повноважний представник відповідача скерував до суду відзив на позовну заяву, долучивши докази його направлення іншим учасникам справи. З позовними вимогами не погоджується установчі збори проведені відповідно до вимог чинного законодавства. Позивач натомість, не з'явилась для участі в установчих зборах, однак у роботі зборів брав участь її представник ОСОБА_2, який не голосував. Результати голосування співвласників щодо створення ОСББ встановлені по кожному багатоквартирному будинку окремо і за відповідне рішення було подано більшість голосів, що відображено в протоколі установчих зборів. Крім того, ухвалою ЛМР № 2645 від 16.11.2017р. відповідачу надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,2132 га на вул. Личаківській, 165 та вул. П. Козланюка, 2, 4, 6, 8 для обслуговування багатоквартирних житлових будинків за рахунок земель, що не надані у власність або користування з подальшим їх переведенням до земель житлової та громадської забудови, у зв'язку з чим не відповідає дійсності твердження позивача про те, що прибудинкова територія будинків, співвласниками яких утворено ОСББ На війтівській не є спільною. Сама ж позивач не довела, що внаслідок створення ОСББ На війтівській її права були порушені, і тому, в задоволенні позову просить відмовити.
Повноважний представник позивача надав суду письмові пояснення на даний відзив, у яких, окрім мотивів позову зазначає, що загальна кількість голосів власників квартир та нежитлових приміщень будинку № 165 на вул. Личаківській у м. Львові, які проголосували за створення ОСББ На Війтівській становить 37,59 %, що недостатня для прийняття рішення про створення такого ОСББ. Розрахунок кількості таких голосів проводить виходячи з того, хто згідно протоколу від 23.04.2016р. проголосував за створення ОСББ та якою є його частка у квартирі, беручи до увагу ту обставину, що деякі квартири перебувають у спільній власності і відповідно, кількість голосів одного співвласника пропорційна його частці у такій спільній власності. Також вказує на те, що відповідач не надав суду доказів направлення повідомлення про проведення установчих зборів. Крім цього звертає увагу, що серед членів ініціативної групи відсутні співвласники житлового будинку № 165 на вул. Личаківська у м. Львові.
Представник відповідача подав до суду додаткові письмові пояснення до відзиву на позов, вказуючи про те, що в процесі створення ОСББ На Війтівській права позивача не порушені, а доказів про протилежне остання не надала.
В подальшому, представник відповідача надав суду письмові заперечення проти пояснень позивача, долучивши докази направлення письмових заперечень позивачу. Вказує на те, що співвласники квартир в будинку № 165 на вул. Личаківська у м. Львові і які згідно протоколу голосували за створення ОСББ діяли не лише від свого імені, але й за дорученням інших співвласників цих квартир у зв'язку з чим проведений позивачем обрахунок кількості голосів є невірним і така кількість голосів становить 61,95 %, що є достатнім для створення ОСББ.
Письмовою заявою від 18.10.2018р., яка подана в канцелярію суду 19.10.2018р. позивач повідомила про те, що незаконно створене ОСББ, яке продовжує приймати рішення грубо порушує її права, що проявляється в тому, що вона зобов'язана фінансово утримувати майно інших будинків, не маючи до них жодного відношення. Крім того, надала суду власні розрахунки про те, що на підставі поданих відповідачем доказів останній повідомив лише меншу частину співвласників будинків про проведення установчих зборів.
В процесі розгляду даної справи ухвалою Личаківського районного суду м. Львова від 03.08.2017р. витребувано у відповідача копію протоколу установчих зборів Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку На Війтівській від 23.04.2016 року та докази надіслання повідомлення про проведення установчих зборів, які направлялись ініціативною групою, що вручались кожному співвласнику під розписку або шляхом поштового відправлення.
Копія протоколу від 23.04.2016р. направлена на адресу суду разом з відзивом. Копію доказу про повідомлення співвласників про проведення установчих зборів представник відповідача надав в судовому засіданні 06.07.2018р.
Крім того, в процесі розгляду даної справи ухвалою Личаківського районного суду м. Львова від 06.07.2018р. відмовлено в задоволенні клопотання представника відповідача про залучення третьої особи у цивільній справі за позовом ОСОБА_5 до Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку На Війтівській про визнання неправомочними установчих зборів, визнання недійсними протоколу та статуту.
В судовому засіданні представники позивача - адвокат ОСОБА_1, повноваження якого підтверджуються договором про надання правової допомоги № 17 від 25.07.2016р. та ордером серії ЛВ № 102103, а також ОСОБА_2, повноваження якого підтверджуються нотаріально посвідченою довіреністю від 25.05.2015р. та від 04.09.2018р. під час виступу із вступним словом позовні вимоги підтримали з наведених вище мотивів. Крім вищенаведеного, представник позивача ОСОБА_2 додатково пояснив, що був повідомлений про проведення установчих зборів ОСББ, на таких був присутній однак не голосував через їх неправомочність. Сама позивач не була повідомлена у встановленому законом порядку про проведення установчих зборів. Просять позов задовольнити.
Представники відповідача ОСОБА_4, повноваження якого підтверджуються довіреністю від 18.10.2018р., а також голова ОСББ На Війтівській ОСОБА_3 під час виступу із вступним словом проти обґрунтованості позову заперечили з підстав, викладених у відзиві та письмових запереченнях. Крім цього, додатково пояснили, що повідомлення про проведення установчих зборів додатково були вивішені на кожному з будинків, а докази направлення такого повідомлення засобами поштового зв'язку не збереглись. Також зазначили, що права позивача жодним чином не порушені, а суспільні інтереси повинні переважати над її інтересами. Тому, в задоволенні такого позову просять відмовити.
Заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи, оцінивши в сукупності зібрані докази та ухвалюючи рішення у відповідності до вимог ст. 264 ЦПК України суд приходить до висновку, що в задоволенні позову належить відмовити виходячи з наступного.
В судовому засіданні встановлено, що позивач є власником квартири № 12 в будинку № 165 на вул. Личаківська у м. Львова, в підтвердження чого до матеріалів справи долучено копію витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно (а.с.10). Квартира набута позивачем на підставі договору купівлі-продажу від 09.09.1998р.
Відповідно до копії протоколу № 1 (а.с.72-83), 23.04.2016. співвласниками будинків № № 2, 4, 6, 8 на вул. Козланюка у м. Львові та будинку № 165 на вул. Личаківській у м. Львові прийнято рішення про створення ОСББ На Війтівській , затвердження його статуту, обрання органів управління ОСББ та ревізійної комісії, а також визначено особу, уповноважену представляти інтереси власників квартир під час державної реєстрації ОСББ.
Державна реєстрації ОСББ На Війтівській згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с.11-15) проведена 10.06.2016р.
Відповідно до ч. 1 ст. 385 ЦК України, власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (будинках) для забезпечення експлуатації такого будинку (будинків), користування квартирами та нежитловими приміщеннями та управління, утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку (будинків) можуть створювати об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (будинків).
Таке об'єднання є юридичною особою, що створюється та діє відповідно до закону та статуту.
Згідно частини третьої статті 4 Закону України Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку в одному багатоквартирному будинку може бути створено тільки одне об'єднання. Власники квартир та нежитлових приміщень у двох і більше багатоквартирних будинках, об'єднаних спільною прибудинковою територією, елементами благоустрою, обладнанням, інженерною інфраструктурою, можуть створити одне об'єднання.
Відповідно до частин 1-3 статті 6 Закону України Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку об'єднання може бути створено лише власниками квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (багатоквартирних будинках). Для створення об'єднання скликаються установчі збори. Скликання установчих зборів здійснюється ініціативною групою, яка складається не менш як з трьох власників квартир або нежилих приміщень.
Повідомлення про проведення установчих зборів направляється ініціативною групою не менше ніж за 14 днів до дати проведення установчих зборів. Повідомлення направляється в письмовій формі і вручається кожному співвласнику під розписку або шляхом поштового відправлення (рекомендованим листом). У повідомленні про проведення установчих зборів зазначається, з чиєї ініціативи скликаються збори, місце і час проведення, проект порядку денного. Установчі збори веде голова зборів, який обирається більшістю голосів присутніх співвласників або їх представників.
Кожний співвласник (його представник) під час голосування має кількість голосів, пропорційну до частки загальної площі квартири або нежитлового приміщення співвласника у загальній площі всіх квартир та нежитлових приміщень, розташованих у багатоквартирному будинку.
Рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало більше половини загальної кількості усіх співвласників.
Частинами сьомою, дев`ятою, тринадцятою, сімнадцятою статті 6 Закону України Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку , визначено, що кожний співвласник (його представник) під час голосування має кількість голосів, пропорційну до частки загальної площі квартири або нежитлового приміщення співвласника у загальній площі всіх квартир та нежитлових приміщень, розташованих у багатоквартирному будинку. Рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало більше половини загальної кількості усіх співвласників. Установчі збори приймають рішення про створення об'єднання і затверджують його статут.
У разі створення об'єднання власниками квартир та/або нежитлових приміщень у двох і більше багатоквартирних будинках голосування співвласників щодо створення такого об'єднання проводиться у порядку, передбаченому цією статтею, за кожним багатоквартирним будинком окремо. Результати голосування визначаються окремо для кожного багатоквартирного будинку.
Як вбачається зі змісту оскаржуваного протоколу, рішення про створення ОСББ На Війтівській у відповідності до зазначених вимог закону прийнято за кожним будинком окремо більшістю голосів співвласників пропорційно до їхніх часток у квартирі та/або нежитловому приміщенні. При цьому, у будинку № 165 на вул. Личаківській у м. Львові участь в голосуванні приймали співвласники квартир:
№ 8 - ОСОБА_6;
№ 4 - ОСОБА_7;
№ 9 - ОСОБА_8;
№ 5 - ОСОБА_9;
№ 11 - ОСОБА_10;
№ 1 - ОСОБА_11;
№ 3 - ОСОБА_12;
№ 7 - ОСОБА_13
Загальна кількість голосів цих співвласників становила 65,4 % виходячи із загальної площі квартир та нежитлових приміщень цього будинку - 828,3 кв.м.
Відповідно до поданих відповідачем документівАДРЕСА_1 належить на праві спільної сумісної власності ОСОБА_6 та ОСОБА_14 на підставі свідоцтва про право власності на квартиру від 21.02.2002р. (а.с.186);
квартира № 4 згідно копії реєстраційних посвідчень від 25.03.2002р. (а.с.189, 190) на праві спільної часткової власності належить ОСОБА_15М, та ОСОБА_7;
квартира № 9 згідно копії витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно (а.с.191) на праві приватної власності належить ОСОБА_16 (дошлюбне прізвище ОСОБА_8);
квартира № 5 згідно копії свідоцтва про право власності на квартиру (а.с.194) на праві спільної сумісної власності належить ОСОБА_17, ОСОБА_9, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20
квартира № 11 згідно копії витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно (а.с.195) на праві приватної власності належить ОСОБА_10
квартира № 1 (1/2 її частки) згідно копії свідоцтва про право на спадщину від 26.04.2018р. (а.с.198) належить ОСОБА_21 в порядку спадкування після смерті ОСОБА_11, яка померла 08.10.2017р.;
квартира № 3 згідно договору купівлі-продажу від 21.03.2000р. (а.с.200) на праві приватної власності належить ОСОБА_12;
квартира № 7 згідно договору купівлі-продажу від 21.06.1996р. (а.с.202) на праві приватної власності належить ОСОБА_13
Відтак, участь в голосуванні брали або ж одноосібно власники квартир, або ж один із співвласників, яким квартири належать на праві спільної сумісної власності (квартири № 8, 5) та спільної часткової власності (квартира № 4) .
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 355 ЦК України, майно, що є у власності двох або більше осіб (співвласників), належить їм на праві спільної власності (спільне майно). Майно може належати особам на праві спільної часткової або на праві спільної сумісної власності.
За змістом ч. 1 ст. 358 ЦК України, право спільної часткової власності здійснюється співвласниками за їхньою згодою.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 369 ЦК України, співвласники майна, що є у спільній сумісній власності, володіють і користуються ним спільно, якщо інше не встановлено домовленістю між ними. Розпоряджання майном, що є у спільній сумісній власності, здійснюється за згодою всіх співвласників, якщо інше не встановлено законом. У разі вчинення одним із співвласників правочину щодо розпорядження спільним майном вважається, що він вчинений за згодою всіх співвласників, якщо інше не встановлено законом.
Як вбачається з письмової заяви ОСОБА_15М.(а.с.187), якій квартира № 4 належить на праві спільної часткової власності і яка не приймала участі в голосуванні, остання підтвердила що інший співвласник цієї квартири - ОСОБА_7 під час голосування 23.04.2016р. діяв в тому числі від її імені.
Аналогічні заяви надали співвласники квартир № 8 та № 5, які як співвласники у праві спільної сумісної власності не приймали участі в голосуванні і які підтвердили, що особи, які приймали участь в голосуванні діяли в тому числі від їхнього імені (а.с.184, 193).
З огляду на це, проведений стороною позивача розрахунок кількості голосів з врахуванням частки лише одного співвласника у праві спільної власності, який брав участь в голосуванні є невірним. Відповідач в свою чергу вірно визначив кількість голосів такого співвласника з розрахунку площі всієї квартири і тому, загальної кількості голосів в розмірі 65,4 % було достатньо для прийняття рішення про створення ОСББ На Війтівській , що відповідно, виключає можливість задоволення позову з підстав набрання недостатньої кількості голосів про створення ОСББ.
Аналогічно, не є підставою для задоволення позову твердження позивача про те, що будинки № № 2, 4, 6, 8 на вул. Козланюка у м. Львові та будинок № 165 на вул. Личаківській у м. Львові не пов'язані прибудинковою територією, оскільки ухвалою ЛМР № 2645 від 16.11.2017р. (а.с.84) відповідачу надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок за цією адресою орієнтовною площею 0,2132 га саме для обслуговування багатоквартирних житлових будинків.
Що ж стосується доводів позивача про те, що під час скликання установчих зборів вона та інші співвласники не були належним чином повідомлені про їх проведення, то суд звертає увагу на наступне.
Дійсно, як вбачається з поданих відповідачем документів (а.с.146-151), не всі мешканці будинків № № 2, 4, 6, 8 на вул. Козланюка у м. Львові та будинку № 165 на вул. Личаківській у м. Львові, в тому числі позивач, були повідомлені у встановлений законом спосіб про проведення установчих зборів 23.04.2016р. Представники відповідача з цього приводу в судовому засіданні пояснили, що докази про направлення таких повідомлень втрачені, тоді як повноважний представник позивача ОСОБА_2 в судовому засіданні підтвердив, що був повідомлений про проведення установчих зборів, а також був присутній на них.
За змістом частини першої статті 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Особа, законний інтерес або право якої порушено, може скористатися способом захисту, який прямо передбачений нормою матеріального права або може скористатися можливістю вибору між декількома способами захисту, якщо це не заборонено законом. Якщо ж спеціальні норми не встановлюють конкретних заходів, то особа має право обрати спосіб із числа передбачених статтею 16 ЦК України з урахуванням специфіки порушеного права й характеру правопорушення.
За змістом статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Засіб захисту, що вимагається згаданою статтею повинен бути ефективним як у законі, так і на практиці, зокрема, у тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (рішення в справі ОСОБА_20 проти України, 05.04.2005).
Таким чином особа має право пред'явити до суду таку вимогу на захист цивільного права, яка відповідає змісту порушеного права та характеру правопорушення.
Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду під час розгляду цивільної справи № 756/12133/16-ц в постанові від 17.05.2018р. висловився про те, що підставою для пред'явлення позову про визнання зборів недійсними є наявність не лише порушення норм закону під час їх проведення, а й порушення прав і законних інтересів особи, яка їх оспорює.
За змістом ч. 3 ст. 12, ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Жодного доказу про те, що права позивача були порушені внаслідок створення ОСББ На Війтівській матеріали справи не містять, як і не містять доказів про те, що позивач несе зобов'язання з утримання інших житлових будинків.
В такому випадку, незважаючи на відсутність достатніх доказів про направлення повідомлення про проведення установчих зборів суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог і тому, ухвалює рішення про відмову в позові, враховуючи також те, що від імені позивача участь в установчих зборах брав її представник, а інші співвласники, доказів про повідомлення яких відповідач не надав, таких установчих зборів не оспорюють взагалі.
На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 12,81,82,223,263-265,268 ЦПК України, ст.ст. 11, 15, 16, 316, 317, 319, 355, 358, 369, 385 ЦК України, суд -
в и р і ш и в:
В позові ОСОБА_5 (м. Львів, вул. Личаківська, 165/12, податковий номер НОМЕР_1) до Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку На Війтівській (м. Львів, вул. Козланюка, 2, ЄДРПОУ 40560352) про визнання неправомочними установчих зборів по створенню Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку На Війтівській від 23 квітня 2016 року, визнання недійсним протоколу № 1 установчих зборів співвласників будинків № № 2,4,6,8, що на вул. Козланюка у м. Львові та будинку № 165, що на вул. Личаківській у м. Львові від 23 квітня 2016 року, визнання недійсним статуту Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку На Війтівській затвердженого 23 квітня 2016 року - відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Львівського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги в порядку та строки передбачені ст. ст. 354,355, пп. 15.5 п. 15 Розділу ХІІІ Перехідні положення ЦПК України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення суду складено 29.10.2018 року.
Суддя: Леньо С. І.
Суд | Личаківський районний суд м.Львова |
Дата ухвалення рішення | 19.10.2018 |
Оприлюднено | 01.11.2018 |
Номер документу | 77485896 |
Судочинство | Цивільне |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні