Рішення
від 14.11.2018 по справі 507/893/17
ЛЮБАШІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 507/893/17

Провадження № 2/507/13/2018

Номер рядка звіту 22

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"14" листопада 2018 р. смт. Любашівка

Любашівський районний суд Одеської області

у складі : головуючого судді Гнатюка В.О.

за участю секретаря судового засідання Гончар

В.В., позивачки ОСОБА_1,

представників позивачів адвоката ОСОБА_2,

ОСОБА_3,

представника відповідача ОСОБА_4,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження з викликом учасників справи у відкритому судовому засіданні в с.м.т. Любашівка в залі суду справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_5 до фермерського господарства ЧАП про визнання правочинів недійсними,

встановив :

03.07.2017 року позивачі звернулись до суду з зазначеним позовом , обгрунтовуючи свої вимоги тим , що ОСОБА_1 є власником земельної ділянки, кадастровий номер НОМЕР_1, площею 4,9073 га, ОСОБА_5 є власником земельної ділянки, кадастровий номер НОМЕР_2, площею 4,9073 га., що підтверджується витягами з державного земельного кадастру та довідками про нормативно грошову оцінку вказаних земельних ділянок.

Зазначені земельні ділянки обробляє їх син ОСОБА_3. У 2016 р. ф/г ЧАП безпідставно намагалось засіяти земельні ділянки , що самостійно обробляє їх син.

07.06.2017 р. вони звернулися за витягами з ДЗК і виявили , що на зазначені земельні ділянки зареєстровано обмеження , хоча за витягами з державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 2014 р. ніяких обмежень не було.

Як виявилось, на земельну ділянку , що належить ОСОБА_1, 01.09.2016 р. зареєстровано сервітут у вигляді права користування чужою земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб ( емфітевзис) ФГ ЧАП на строк 99 років , а на земельну ділянку , яка належить ОСОБА_5, зареєстровано оренду з Ф/Г ЧАП строком на 25 років. Ніяких договорів емфітевзису та оренди з ФГ ЧАП вони не укладали і не мали наміру укладати , так як земельними ділянками користується їх син.

Посилаючись на ч.2 ст. 207 , ч.1 ст. 215 , ч.1 ст. 210 , ч.1, ч.5 ст. 216 ЦК України , просили суд визнати недійсним договір про право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб ( договір емфітевзису ) на земельну ділянку , яка належить ОСОБА_1, кадастровий номер НОМЕР_1, площею 4,9073 га,, який зареєстровано 01.09.2016 року. Скасувати запис в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про державну реєстрацію сервітуту на земельну ділянку кадастровий номер НОМЕР_1 за ФГ ЧАП від 01.09.2016 р.

Визнати недійсним договір оренди земельної ділянки , яка належить ОСОБА_5, кадастровий номер НОМЕР_2, площею 4,9073 га, з Ф/Г ЧАП який зареєстровано 01.09.2016 року. Скасувати запис в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про державну реєстрацію оренди земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_2, за ФГ ЧАП від 01.09.2016 року.

Стягнути з відповідача на їх користь судові витрати.

Позивачка ОСОБА_1 в судовому засіданні позов підтримала та пояснила , що вона договір емфітевзису з відповідачем не укладала і не підписувала і взагалі не знає , що таке емфітевзис. ЇЇ чоловік - позивач ОСОБА_5 також з відповідачем не укладав і не підписував договір оренди землі.

У 2008 р. вона, знаходячись в скрутному матеріальному становищі, надала відповідачу в користування п ять земельних ділянок , які належали її сім ї , отримавши від відповідача кошти в сумі , що перевищують 50000 гривень. У 2014 р. її сім я вирішила обробляти земельні ділянки самостійно. Однак у 2016 р. відповідач став перешкоджати їм у користуванні двома спірними земельними ділянками , посилаючись на спірні договори , які ні нею , ні її чоловіком з відповідачем не укладались і ними не підписувались.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав і пояснив ,що спірні договори були укладені з позивачами , про що свідчить їх державна реєстрація. Крім того , позивачка ОСОБА_1 у 2008 р. отримала 36 000 гривень , про що надала відповідну розписку. Відповідно до видаткових касових ордерів від 4 жовтня 2010 р. та від 29 вересня 2010 р., виданих ф/г ЧАП , ОСОБА_1 було видано дві тисячі гривень , та п ятнадцять тисяч гривень відповідно.

Вислухавши сторони , допитавши позивачку ОСОБА_1 в якості свідка , дослідивши матеріали справи , суд вважає , що позов не підлягає задоволенню з таких підстав.

Судом безспірно установлено , що ОСОБА_1 є власником земельної ділянки, кадастровий номер НОМЕР_1, площею 4,91 га, масив №16, ділянка НОМЕР_3, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею , ОСОБА_5 є власником земельної ділянки, кадастровий номер НОМЕР_2, площею 4,91 га., масив №16, ділянка НОМЕР_4 ,для ведення товарного сільськогосподарського виробництва

Як видно з інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно державним реєстратором Іскровим О.В., Одеська філія державного підприємства Державний інститут судових економіко-правових та технічних експертних досліджень , Одеська обл.. зареєстроване право Ф/Г ЧАП на користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб ( емфітевзис) на строк 99 років. Підстава виникнення даного речового права : договір про право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб ( договір емфітевзису), серія та номер: б/н, виданий 15.07.2015 , видавник : фермерське господарство ЧАП та ОСОБА_1

Відповідно до іншої інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно цим же державним реєстратором зареєстроване речове право оренди земельної ділянки Ф/Г ЧАП на підставі договору оренди землі , серія та номер : б/н , виданий 15.07.2009 , видавник фермерське господарство ЧАП та ОСОБА_5

З даних інформаційних довідок вбачається , що предметом договору про право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб ( договір емфітевзису) є земельна ділянка , власником якої являється ОСОБА_1 на підставі свідоцтва про право на спадщину, НАА 590949, серія та номер : 2270 , виданого 09.09.2010 державним нотаріусом Котюжинською Л.Д., а предметом договору оренди землі- земельна ділянка , власником якої являється ОСОБА_5 на підставі свідоцтва про право власності НОМЕР_5, серія та номер : 26829424 , виданого 15.09.2014 , реєстраційною службою Любашівського районного управління юстиції в Одеській області.

Як пояснила допитана в судовому засіданні в якості свідка позивачка ОСОБА_1, вона договір емфітевзису з відповідачем не укладала і не підписувала і взагалі не знає , що таке емфітевзис. ЇЇ чоловік позивач ОСОБА_5 також з відповідачем не укладав і не підписував договір оренди землі.

У 2008 р. вона, знаходячись в скрутному матеріальному становищі, надала відповідачу в користування п ять земельних ділянок , які належали її сім ї , отримавши від відповідача кошти в сумі , що перевищують 50000 гривень. У 2014 р. її сім я вирішила обробляти надані земельні ділянки самостійно. Однак у 2016 р. відповідач став перешкоджати їм у користуванні двома спірними земельними ділянками , посилаючись на спірні договори , які ні нею , ні її чоловіком з відповідачем не укладались і ними не підписувались.

Відповідно до ч. 3 статті 12. ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини , які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Представник відповідача на підтвердження укладення спірних договорів посилався на розписку позивачки , відповідно до якої ОСОБА_1 05.08.08 отримала 36 000 гривень за два акта на землю - ОСОБА_1 , ОСОБА_5 згідно з двохсторонньою домовленістю , на видатковий касовий ордер від 4 жовтня 2010 р. , у якому зазначено видати ОСОБА_1 в борг ( земля) дві тисячі гривень , та на видатковий касовий ордер від 29 вересня 2010 р. , у якому вказано видати ОСОБА_1 за землю п ятнадцять тисяч гривень.

Проаналізувавши дані документи , надані представником відповідача, суд дійшов висновку , що вони не підтверджують укладання спірних договорів , виходячи з того , що позивачка в якості свідка заявила , що нею та членами її сім ї у 2008 р. відповідачу були надані в користування п ять земельних ділянок.

Як зазначено у вказаних інформаційних довідках , спірний договір емфітевзису був укладений 15.07.2015 р. , а спірний договір оренди - 15.07.2009.

Відповідно до ч. 1 ст. 638 ЦК України договір є укладеним , якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.

Представник відповідача не надав суду докази , які б свідчили про те , що сторони досягли згоди з усіх істотних умов договору.

В судовому засіданні не були надані ні копії , ні оригінали спірних договорів , внаслідок аналізу яких можливо було б зробити висновок про те , що сторони досягли згоди з усіх істотних умов даних договорів.

Відсутність договорів представник відповідача пояснив тим , що спірні договори були викрадені і на підтвердження цього надав суду довідку № 43/2 від 23.02.2017 р. старшого слідчого СВ Біляївського ВП ГУНП в Одеській області Сухого Ю.О.( а.с. - 138). Однак з даної довідки не вбачається , що були викрадені акти приймання - передачі спірних земельних ділянок за спірними договорами. Проте представник відповідача в судовому засіданні як доказ укладання спірних договорів не надав вказані акти.

Таким чином , пояснення позивачки ОСОБА_1 про те , що спірні договори позивачами не укладались і не підписувались представником відповідача не спростовані.

Суд не погоджується з таким аргументом представника відповідача , що державна реєстрація спірних договорів свідчить про те , що вони були укладені , оскільки якщо стати на таку позицію , то рішення було б ухвалено на припущенні , що є недопустимим.

Суд також не погоджується з аргументом представника позивачів адвоката ОСОБА_2 , що якщо неукладений договір зареєстрований , то така реєстрація є підставою для визнання договору недійсним , виходячи зі слідуючого.

Відповідно до ч. 1 статті 210 ЦК України правочин підлягає державній реєстрації лише у випадках , встановлених законом. Такий правочин є вчиненим з моменту його державної реєстрації. За змістом зазначеної норми укладений договір набирає чинності з моменту державної реєстрації, тобто державній реєстрації передує укладення договору, яке відбувається тоді , коли сторони досягають згоди щодо усіх істотних умов договору і, досягнувши такої згоди, підписують дані договори.

В ході розгляду даної справи представник позивачів адвокат ОСОБА_2 неодноразово заявляв , що позивачі не укладали і не підписували спірні договори. Такі заяви узгоджуються з поясненням позивачки ОСОБА_1 , яка допитана в якості свідка заявила, що ні вона , ні її чоловік ОСОБА_5 - позивач у справі, не укладали і не підписували спірні договори.

З урахуванням наведеного, суд вважає , що позивачі вибрали невірний спосіб захисту своїх інтересів .

Відповідно до ч. 1 ст. 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання сторонами ( стороною) вимог, які встановлені ст.. 203 ЦК саме на момент здійснення правочину . Не може бути визнаний недійсним правочин , який не вчинено.

Тому у позові в частині визнання спірних правочинів недійсними належить відмовити.

Оскільки вимога про скасування державної реєстрації відповідних речових прав є похідною від вимоги про визнання правочинів недійсними , то така вимога не підлягає задоволенню.

На підставі викладеного , керуючись ст.ст,259,263,264,265,268 ЦПК України , ст..ст. 215, 636 ЦК України , суд

ухвалив :

У позові ОСОБА_1 ( місце проживання: АДРЕСА_1, паспорт серії НОМЕР_6 , ОСОБА_5 ( місце проживання: АДРЕСА_2, паспорт серії НОМЕР_7) , до фермерського господарства ЧАП ( місцезнаходження : с. Арчепитівка Любашівського району Одеської області , код ЄДРПОУ 36042380) про визнання правочинів недійсними відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи , якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення , якщо його не скасовано , набирає законної сили після повернення апеляційної скарги , відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину судового рішення , апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до суду апеляційної інстанції через Любашівський районний суд Одеської області до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.

Учасник справи , якому повне рішення не було вручено у день його складення , має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження , якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Дата складання повного тексту рішення - 20.11.2018 р.

суддя В.О. Гнатюк

СудЛюбашівський районний суд Одеської області
Дата ухвалення рішення14.11.2018
Оприлюднено22.11.2018
Номер документу77997976
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —507/893/17

Рішення від 14.11.2018

Цивільне

Любашівський районний суд Одеської області

Гнатюк В. О.

Рішення від 14.11.2018

Цивільне

Любашівський районний суд Одеської області

Гнатюк В. О.

Ухвала від 05.10.2018

Цивільне

Любашівський районний суд Одеської області

Гнатюк В. О.

Ухвала від 04.10.2018

Цивільне

Любашівський районний суд Одеської області

Вужиловський О. В.

Ухвала від 08.05.2018

Цивільне

Любашівський районний суд Одеської області

Гнатюк В. О.

Ухвала від 13.04.2018

Цивільне

Любашівський районний суд Одеської області

Вужиловський О. В.

Ухвала від 12.04.2018

Цивільне

Любашівський районний суд Одеської області

Гнатюк В. О.

Ухвала від 26.10.2017

Цивільне

Любашівський районний суд Одеської області

Гнатюк В. О.

Ухвала від 16.08.2017

Цивільне

Любашівський районний суд Одеської області

Гнатюк В. О.

Ухвала від 06.07.2017

Цивільне

Любашівський районний суд Одеської області

Споришева Н. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні